CHINEES VRAAGT ASIEL Treinongeluk machinist bij Breda: gedood NV voor ontwikkelingshulp n ons anc ondergedoken Massaal saluut aan Jau Palach Vermiste jongen klom in boei decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet (RITA) ZACHT Verband met moord op ingenieur in 1966 Koninklijke ereburgeres Senator Kennedy: We moeten China in de VN helpen DOOR ONVEILIG SEIN GEREDEN Aanvaring bij Vlissingen Scholier onder aanhangwagen I.1 I I I I bon Nieuwe Leicllse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvactich li gtiebleven mijn hert in teghentpoe»!" Zaterdag 25 januari 1969-49it« jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70. p. kw. f 14.10 - Klachlendi.nst bezorging 18.00-19.00 uur Hoog.sle Pvk ingverivyvn tvvnrdigvr Lei tl ilo tut! veering in Den Haag 'sis een wijs vader die zijn eigen kind kent. SHAKESPEARE Vandaag in schrijft dr. A. C. de Ruiter, griffier bij de Tweede Kamer, over het groeien naar een vernieuwde sa menleving. Een indringend probleem wordt be licht in het artikel „Vechten tegen „tweede angst". Van de vele lezenswaardige onder werpen in zo noemen we: Dominee, vreemd beroep Gestolen Van Eyckpaneel nog In de kerk? Ook ganzen kunnen smoorver liefd zijn Ons slijtageproces is te ver tragen Cornelis beleeft vreemde dingen Moeders wil is wet Elvis, kampioen in gouden schijven Beatles groeien uit elkaar En een bonte verscheidenheid aan hobbyrubrieken. „Hallo wij roepen de dokter de patiënt is gereed over!" HET WEER DE BILT Het weekeinde blijft voor januari opvallend zacht met een temperatuur tussen 8 en 10 graden. Een hogedrukge- bied verplaatst zich langzaam naar midden Europa, waardoor de zuidwesten wind zondag iets sterker wordt. Van de Noordzee kunnen enkele mistgebieden bin nen drijven. De kans op opkla ringen blijft daardoor ook zon dag klein. Vorst van betekenis wordt alleen in Scandinavië en Rusland aangetroffen, maar in de overige Europese landen is is het opvallend zacht voor januari. WEINIG VERANDERING DE BILT In het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. VERWACHTING VOOR MAANDAG Zon: minder dan 30 procent. Min. temp.: meer dan 3 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 25 Januari: zon op: 08.30: onder: 17.15: maan op: 11.06: onder: 01.32. Eerste kwartier. 26 januari: zon op: 08.29: onder: 17.17; maan op: 11.21; onder: 02.48. 2 februari volle maan. DEN HAAG De tijdelijke zaakgelastigde van de Chinese Volks republiek in Den Haag, de 48-jarige Liao Ho-shu. heeft zich aan het toezicht van de overige leden der Chinese vertegenwoordiging onttrokken. Hij meldde zich gisteren bij het hoofdbureau van po litie en verzocht voorlopig in Nederland te mogen blijven. Op de eerste dag van het staats bezoek aan Addis Abeba werd een ontvangst gegeven voor het corps diplomatique. Op de foto van links naar rechts: koningin Juliana, prins Bernhard, daar achter prins Claus en keizer Haile Selassie. Meer over het koninklijk bezoek en ere burger schap van de Koningin elders in dit blad. Mens zijn De man is na deze asielaan vrage uit de residentie vertrok ken. De Nederlandse instanties zijn van zijn verblijfplaats op de hoogte. Aan de politie heeft hij meegedeeld zijn functié niet langer uit te willen oefenen. De (thans voormalige) zaakge lastigde verwachtte op korte termijn naar China te worden teruggeroepen. Het kan ook zijn dat hij deze order reeds had gekregen. Hij zou in zijn vaderland grote moeilijkheden vre zen in verband met de z.g. Chinese affaire, die in de zomer van 1966 in Den Haag speelde en het leven kostte aan een in Delft congresserende Chi nese ingenieur, die onder mysterieuze omstandigheden ernstig gewond raakte. Deze 42-jarige Chinees, Hsoe Tzoe-tsai, werd later naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht, waar een aantal Chinezen onder leiding vah de thans ondergedoken Liao Ho-Shu, naar wie andere leden van de Chinese vertegenwoordiging thans vergeefs speuren, de dodelijk gewon de man kidnapten. Risico's Hoe ernstig de ondergedoken diplo maat de toestand inziet blijkt uit het feit dat hij de veiligheid van vrouw en twee kinderen, die in China ver blijven. riskeert. Op het onderduikadres waar hij zich thans bevindt en dat aan de Nederlandse instanties bekend is is hij praktisch onvindbaar voor zijn landgenoten, die weinig kans hebben met een eventuele poging hem op zijn beurt te ontvoeren, zo verluidt in Den Haag. Toen de Chinese affaire in 1966 speelde was in ons land Li En-choe zaakgelastigde, die na de enerverende gebeurtenissen in Den Haag als persona non grata werd uitgewezen. Diens opvolger werd de zaakge lastigde Shen Wei-lang. Toen deze werd teruggeroepen viel de functie toe aan Liao Ho-shu. Hij werd de afgelopen jaren als een belangrijke Chinese figuur in het westen beschouwd. Eerste Liao is de eerste Peking-diplomaat, die het westen heeft verkozen sinds j de regering van zijn land met j Moskou brak. Tot op heden gedroeg j hij zich als een getrouw volgeling van Mao Tse-toeng. Voor vervolg zie pag. 21 SANTA BARBARA Amerika moet het initiatief nemen voor toela ting van China tot de Verenigde Na ties. Dit heeft senator Edward M. Kennedy vrijdag bepleit door het in dienen van een document op de Ja pans-Amerikaanse conferentie over het China-beleid in Santa Barbara. Kennedy zei dat de Verenigde Sa- ten eenresolutie moeten opstellen, waardoor China tot de volkerenorga nisatie wordt toegelaten. Bij bepleitte ook verlichting van het handelsem bargo tegen communistisch China. BREDA Even westelijk van Breda, op het punt waar de spoorlijn zich splitst in de rich ting Roosendaal en Dordrecht, zijn vannacht omstreeks half drie twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. De machi nist, die de trein Roosendaal Breda, bestuurde, de 31-jarige J. Lodewijk uit Roosendaal, is om het leven gekomen. De machinist van de andere trein, die in Rotterdam woont, is met I een shock naar zijn woonplaats gebracht. VLISSINGEN Op de rede van Vlissingen zijn vanmorgen omstreeks half zeven twee vrachtvaarders een Rus en een Israëliet met el kaar in aanvaring gekomen. Laatst genoemde, de Harsaggi, kon zijn reis naar Antwerpen voortzetten. De Rus,, de 5436 brt. metende Berdjansk, is met grote schade boven de water lijn, voor anker gegaan. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de aanvaring is niet bekend. Ter plaatse was geen mist. INTERIEUR VERZORGING V2JLCLUU/n\ MEUBEL TOONKAMERS Duizenden Tsjechen hebben gisteren een laatste groet gebracht aan Jan Palach, wiens stoffelijk over schot ligt opgebaard in een gesloten kist in de ge hoorzaal van de Kareluniversiteit in Praag. De ere wachten op de foto zijn de rector en leden van de se naat. Tienduizenden uit het gehele land zouden Jan Palach vandaag naar zijn laatste rustplaats brengen. DEN HAAG De hulp aan ont wikkelingslanden krijgt meer al lure: er zal door staat en bedrijfs-, leven een nv worden opgericht die zich toelegt op financiering van in vesteringen van Nederlandse on dernemingen in ontwikkelingsge bieden. Dit wordt, als de Kamer het wetsontwerp aanvaardt, de FMO. de Financieringsmaatschap pij voor ontwikkelingslanden. De hulp van de staat omvat ka pitaaldeelnemingen, leningen en subsidies. Wel is voorwaarde dat het project commercieel verant woord is en dat het tot de ont wikkeling van het betrokken land bijdraagt. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 20 miljoen gulden, de Staat neemt tot een bedrag van ten hoogste 10 min. deel. Bij oprichting wordt 5 min. geplaatst, de helft bij de Staat, de helft bij ondernemingen en werknemersor ganisaties. De Staat verschaft nog verdere middelen aan de FMO. zo komt 75 min. van het ministerie van Fi nanciën en hetzelfde bedrag van Ontwikkelingshulp, bestemd voor borgstelling tegenover geldgevers, leningen en subsidies. De bestaan de activiteiten van de overheid, het zg. drempel-projectenprogramma wordt gestaakt en door de FMO overgenomen, eveneens de aande len en het beheer van de NOF, het financieringsinstituut voorheen in Indonesië opererende bedrijven. De nieuwe maatschappij zal niet in Suriname en de Nederlandse An tillen werken. Redding in Herkingen HERKINGEN Politic, brandweer, de BB en vrijwel de ge hele bevolking van Herkingen en Ba th-noord hebben vrijdagavond en ëen deel van de nacht gezocht naar de 15-jarige Jan Bestman. Hij was om half drie met zijn hond weggegaan en zijn ouders de politie hadden gealar- 's avonds niet teruggekeerd. Nadat meerd begon een groots opgezette speurtocht. Al spoedig vond men de hond, die was aangespoeld. Omstreeks midder nacht hoorde men vanaf de slikken hulpgeroep. Enkele inwoners trokken er met een roeiboot op uit en vonden korte tijd later de jongen. Met een ambulance werd hij overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De jongen vertelde dat hij was ver dwaald in de mist. Toen het water steeg was hij op een boei geklommen in afwachting van zijn redders. DOORN De elf jaar oude scho lier J. H. Smit uit Doorn is gisteren op de Amersfoortscwcg in zijn woon- l>laals verongelukt. Hij raakte met zijn fiets onder de achterwielen van een aanhanger van een hem passe- ronde vrachtauto. Het ongeluk ge beurde op het moment dat uit tegen overgestelde richting een tweede vrachtauto naderde. De jongen was op slag dood. OUDENBOSCH Dc vijftienjarige J. Key uit Oudenbosch is gisteren op de Bosschendijk met zijn fiets geval len en onder een juist passerende vrachtauto terecht gekomen. Hij was op slag dood. NAARDEN De 67-jarige me vrouw J. Hartman-Veltkamp uit Hui zen is gisteren in Naarden bij een verkeersongeval om het leven geko men. Zij raakte op de kruising rijksweg-Brediusweg. waarschijnlijk bij het oversteken, met haar fiets on der de wielen van de aanhanger van een rechtsafslaande vrachtauto. Zij was op slag dood. De machinist die het ongeluk heeft overleefd, verklaarde later dat hij een onveilig voorsein heeft gemist. Nadat hij zijn fout' had ontdekt stelde hij de noodremmen in werking, maar hij kon toen een botsing met de goederentrein BredaRoosendaal niet meer voor komen. De beide locomotieven boorden zich in elkaar. Van de trein Breda- Roosendaal liepen zes wagons uit de rails. Van de andere trein kwa men twee wagons naast de rails te staan. Over een flinke lengte zijn beide sporen vernield, maar de bo venleiding bleef intact. Vanmorgen is een begin gemaakt met de opruimings- en herstelwerk zaamheden. De Nederlandse Spoor wegen verwachten dat die de gehele dag in beslag zullen nemen. Moge lijk kan zondagmorgen de reizigers- dienst tussen Breda en Roosendaal weer over beide sporen worden her vat. Pendeldienst Tussen Breda en Roosendaal is een bus-pendeldienst ingesteld. De treinen van Amsterdam naar Eind hoven, die normaal vla Lage Zwa- luwe rijden, werden nu naar Roo sendaal gedirigeerd. De treinen uit Eindhoven en Limburg naar Rotter dam en Amsterdam rijden tot Breda. De trein Breda-Roosendaal werd getrokken door een diesel-locomo tief die na het ongeluk naast de spoordijk is gekanteld. De electrische locomotief van de andere trein ligt dwars over de rails. LIET bloed kruipt waar het niet Kaan kan. Ook omdat de be hoefte aan vrijheid de mens is aan geboren. Het behoort bij het feit dat hij mens is. Waar hem die vrijheid niet wordt vergund, daar zal het op gekropte gemoed toch zoeken naar uitwegen om xich lucht te geven. We bemerken het In deze dagen weer onder systemen waarin de vrijheid in belangrijke mate ontbreekt. Bijzonder wrang bleek de situatie in het benarde Tsjechoslowaklje. waar een jongeman inmiddels werd zijn voorbeeld gevolgd een wanhoops daad aan zichzelf beging die tegelijk een getuigenis was van ongemene kracht cn waarvan de gevolgen zich nauwelijks laten peilen. Op weer andere maar vergelijkbare wijze komt het uit in een land als Spanje, waar de feitelijke eenmans- regering tegenover het streven naar democratisering thans nog niet an ders weet te doen dat een uitzonde ringstoestand af te kondigen. Hetgeen betekent, dat ook aan de bescheiden vorm van vrijheid zoals deze daar bestond een einde is gemaakt. Dat een jongeman geen ander middel meent te zien om uitdrukking te ge ven aan het verlangen van zijn volk naar vrijheid, dat elders een macht hebber tegen groei naar volwassen heid onder zijn onderdanen niet an ders weet te plaatsen dan uitzonde ringsmaatregelen een dwaas woord voor wie even doordenkt dat dit alles nog in 1969 moet worden vast gesteld, moet beschamend heten. Wat valt er, trouwens ook buiten de ze sprekende verschijnselen, aan de verwezenlijking van het menszijn, naar de gaven en opgaven die in dc schepping zijn neergelegd, nog altlid ontstellend veel te doen. Eerste schaap j ÏN DE NIEUWE grafische cao is een I spaarloon van 1 pet ovcreengeko- I men. Het betekent, dat het personeel een loonsverhoging krijgt, waarvan l j pet wordt gereserveerd voor uitkering op het tijdstip van pensionering. Dit spaarpercentage kan bij elke con tractsvernieuwing verhoogd worden, j en bovendien wordt over het spaar- bedrag rente gekweekt. Zou elk jaar by de onderhandelingen 1 pet spaarloon worden toegekend, dan houdt het in, dat na bijvoorbeeld tien jaar, voor de betrokken werkne mers per jaar automatisch niet min der dan tien pet van het jaarinkomen als spaarbedrag aan een beleggings- i fonds wordt overgemaakt boven het loon dat men uitbetaald krijgt. Samen met het systeem van samen gestelde interest kan op deze wijze na verloop van jaren een aanzienlijk spaarbedrag gekweekt wordt, dat op 65-jarlge leeftijd vele duizenden gul dens kan zyn. Voor de werknemers is dit een uiterst belangrijke en verstandige ontwikke ling. Op deze wyze wordt iets opzij gelegd zonder dat men het financieel merkt, het aandeel van het arbeids inkomen in het nationaal inkomen kan beter op peil gehouden worden, en het gevaar van overbesteding be hoeft niet meer uitsluitend bestreden te worden met aantasting van de loonsverhogingen voor de werkne mer. Hier en daar is al de opmerking ge maakt. dat de vakbeweging op deze wijze via een achterdeurtje de ver- mogensaanwasdcling binnenhaalt waartegen de werkgevers zich tot nog toe bleven verzetten. Ieder is vrij dachten wc, dc kwestie van hel spaarloon te beoordelen zoals hi) dit wenst. Wij achten dit nieuw gekozen systeem, waarvoor zowel regering als SER-voorzitter in het verleden al een lans gebroken hebben, een gelukkige zaak. Nu het eerste schaap over de dam is zullen er wel meer volgen. Ook hett bouwbedrijf tracht op het ogenblik by de onderhandelingen tot een vorm van spaar- of investeringsloon te ge raken. 'hi GRATIS OIaooum. wtUuivt abcniyciL. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: I plaats: I betaalt: per kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktivtteit ontvang Ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op do envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1