GROENLAND AMAD EUS PUZZEL VAN DE WEEK WWHtl JARIGEN is helemaal niet groen Schoonmaakwoede Met of zonder baard lATERDAG 35 JANUARI 1969 DAG NICHTEN EN NEVEN, Zijn we allemaal weer beter van de griepaanvalletjes? We tullen hopen van wel. Het is helemaal niet fijn om ziek te zijn, vind je wel? Ja en nu vroegen veel nich ten en neven hoeveel leden de club eigenlijk wel heeft. Nou, tante Jos is aan het tellen geslagen. Helemaal precies kan ik hef niet zeggen, maar er zijn er ongeveer 621 in totaal. Hoe vinden jullie dat? Ik vind het een heleboel hoor/ Tante Jos vindt het leuk dat er zoveel zijn. Hoe meer hoe liever. Nieu welingen zijn van harte wel kom. Wat jullie tweede vraag be treft daar kan ik echt niet op Hf DF 2TIR£«r,\IW WIS? BETfCSü| MBitaiïptfi i 1 1 ----- Linak» Stolk maakte deze tekening voor de zieke nichten en neven. ER ZIJN' ER WEER JARIG. HOERA. HOERA!!! Gert Bak. Pieter Bos, Hanne- ke van Dam, Koos van Har- tingsveldt, Elly van 't Hof, An neke van Hoven, Marja Jo- chem, Nellie Keijzer, Eric Klop pers. Anne-Gera Los, Ada Noordam, Maddie Oosterhuizen, Gerrit van Valen, Beppie Ze venbergen en Marja van Zwie- ten, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. ingaan. Vinden jullie het wer kelijk zo belangrijk om tante Jos in de krant te zien? Het is veel leuker een tante te hebben die je nog nooit hebt gezien. Zo belangrijk is dat toch niet? Wat jammer dat jullie nog steeds niet op de gladde ijzers kunt staan. Maar troost je maar, de winter is nog lang niet voorbij. Er kan nog genoeg echt ijs komen en de wereld is gauw genoeg wit. Jullie krijgt heus je zin nog wel hoor! De afgelopen week hebben jullie in ieder geval van het mooie weer kunnen genieten. Als je goed kijkt lopen sommi ge bomen en struiken al uit. Jullie mogen wel tekeningen sturen, maar geen gekleurde platen. Als je graag wilt dat de tekening in ons hoekje komt dan mag hij alleen met potlood zijn getekend. Denken we er goed aan? Nichten en neven, veel sterk te weer op school en tot de volgende keer. Daaaag, tante Jos. Twee Eskimo-jongetjes kij ken naar hun dorp. Het is „zomer". Geen ijs dus, maar dat duurt maar even. Onder: Alle Eskimokinderen roken. Dit meisje van 15 jaar ook. Heldere Griet maakt alles schoon, Heldere Griet is altijd aan het schrobben. Haar vader, haar moeder, haar dochter, haar zoon, Die moeten om twaalf uur 's nachts in de tobbe. En dan gaat zij naar het Centraal Station, Poetst alle treinen en zuigt het perron. De boeken uit de bibliotheek, Die legt ze allemaal op de bleek. O, o als je het ziet die heldere Griet, Dan geloof je het vast en zeker niet. Prijswinnaars Maaike Herrewijnen in Poor- tugaal en Hennie van Leeuwen in Berkel krijgen hun prijs toe gestuurd. Puzzeloplossing wolk, ibis, nerf, touw, etui, raap, ster, pook, oost, raam en tres. In de eerste rij lezen we van boven naar beneden „win tersport". OPLOSSING DIERENNAMEN lam, specht en kwal. Meisjes en jongens, we hebben hier een leuke puzzel. Jullie zien op de tekening verschil- lende voorwerpen en allerlei verschillende letters. De bedoeling is dat we de letters van de namen van de voorwer pen wegschrappen. In elke regel blijft één woord over. Zoeken jullie nu maar eens uit welke drie woorden dat zijn. De oplossing moet worden ingezonden voor dinsdag 28 januari. HSKTBALAETPAEHUDLU AKANFLSAOUUMADt/PW PRALNRA0DJVERTH5GA In één van de vorige keren heb ben we het over IJsland gehad, weten jullie nog wel? We hebben toen kunnen lezen dat er in IJsland warmwaterbronnen zijn en er to maten, bananen, rozen en anjers worden gekweekt. Er zijn echte tuinbouwcentra. Het eiland Groenland is hele maal niet zo mooi groen als de naam wel aangeeft. Het heeft een poolkllmaat, wat wil zeggen dat het er altijd koud is. Het aantal vorstdagen ligt tussen 208 en 300. Brrrrr! Dat is het grootste deel van het jaar en er zijn zelfs plaatsen van bijna het hele jaar. Het binnenland heeft een hele dikke ijslaag. Iets voor julliel Je zou er bijna altijd kunnen schaatsenrijden. Mmmml Wat zou den jullie je hart kunnen ophalen. Met zijn drie provincies is het bijna het grootste eiland van de wereld. Er zijn grote fjorden en enorme gletsjers. Volgens de ge leerden zou het niet één groot ei land zijn, maar kleine eilandjes bij elkaar. Door de grote dikke ijslaag vormt het één eiland. Maar daaro ver zullen we maar niet twisten, vind je wel? De mensen leven hoofdzakelijk van de visserij en jacht en gaan bijna allemaal naar de Lutherse kerk. Ze worden Eskimo's ge noemd. Er wonen ook Europeanen, maar dat zijn er niet zoveel. De officiële taal is Deens. De echte Groenlanders spreken Groenlands. Er is zelfs ook een leerplicht, dat wil zeggen dat de kinderen naar school moeten, net als jullie. Op enkele beschutte plaateen langs de fjorden zijn wat grasvel den, weilanden en lage bosjes. Je zult wel zeggen: „de mensen zul len daar wel geen last hebben van insekten, zoals vliegen, muggen en ga zomaar door. Nou dat had je gedroomd! Er zijn wel 62 soor ten!!! Dan is er natuurlijk het ren dier, de poolvos en de ijsbeer. Wolven zijn er niet zoveel meer. Er zijn 14 soorten land- en 49 soorten zwemvogels. Wat een he leboel. vind je niet? Er zijn natuur lijk ook nog andere dieren maar die zullen we nu maar niet alle maal noemen. Jammer dat er geen boot van een andere natie, dat is van een ander land, aan een kade mag me ren. Alleen als er schade aan het schip is en de boot niet kan ver der varen mag het zijn ankers in de haven uitgooien. Geleerden die voor onderzoekin gen naar Groenland willen, moeten eerst toestemming vragen aan de Deense regering. Ik zou er best weieens een kijkje willen nemen. En jullie? Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. insekteneter, 4. luchtbel, 8. jongensnaam, 12. titel van de heerser van Algiers, 13. vogel, 14. soort van kers, 15. voor zetsel, 16. plaats in N.-Brab., 17. hoenderachtige vogels, 18. voorzet sel, 19. steen, 21. turks bevelhebber, 22. halsdoek, 24. voorzetsel, 26. wijnmaat, 28. de geboden som, 31. afval van vlas, 33. deel van een boom, 34. schildpad, 36. overblijfsel bij verbranding, 38. be dorven, 40. viervoetig dier, 41. graaf werktuig, 43. witte mier, 44. biersoort, 45. specerij, 47. zelfkant, 49. muzieknoot, 50. nauwer, 51. vruchtje, 53. latwerk, 55. voorzetsel, 56. gebaar, 58. gevangenis, 61. bezweringsformule, 62. vaarwel, 64. ontkenning (Eng.), 66. voorzetsel, 68. wilde haver, 69. bijwoord, 70. familielid, 71. rangtelwoord, 73. zichtbare voorstelling, 74. mandje, 75. haarvlecht, 76. dorp in N.-Brab., 77. karakter. Verticaal: 1. azijn, 2. spaans rijpaard, 3. voedsel, 4. germaanse god van de dichtkunst, 5. het oosten, 6. dorpje in Overijssel, 7. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 8. fraaie zangvogel, 9. slede, 10. keurig, 11. glijvoertuig, 13. vogel, 14. verkeerd, 17. voertuig, 20. niet dicht opeen staande, 22. scheepsvloer, 23. grote hart slagader, 25. gevangenis, 27. waterplant, 28. erg, 29. ten dele, 30. bloeiwijze, 32. klein kind, 34. mannelijk dier, 35. vervoer middel, 37. gebint, 39. achting, 40. onbep. voornaamw., 42. voorwerp om vis te vangen, 46. telwoord, 48. ingewand van haring, 51. mandje, 52. hoop, 54. deel van het gelaat. 56. opening, 57. nobele, 59. metaal soort, 60. gestolen buit (barg), 61. platvis. 63. plechüge gelofte, 65. deel van het gebit, 67. voorzetsel, 68. gem. in N.-Brab., 69. aardsoort, 72. muzieknoot, 73. scheik. element (afk.), 74. foei. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL 23. pilaar, 26. grande, 28. barak, 30 praal. 31. e.k., 33. dompelaar^ 35. re, 36. rob, 38. sm, 39. nd, 40. Don, 41. neg. 41. eland, 43. neb, 44. pen, 45. s.L, 46. ik, 48. nog, j 50. in, 51. staalboom, 55. tr, 56. Hor. 1. stroper. 7. 'greppel, 13. Meran, 57. roman, 59. nestor, 62. laan, 14. notie, 16. idee, 17. i.l., smalen, 64. tr, 65. T.P., 66. bol, 18. R.K., 20. gal, 21. dl, 22. N.G., 68. ar, 69. id, 70. egge, 72. demon, 74. tere, 76. roerend, 77. strekeL MAM D£2£ MCCZb ZAL CA40A/A/* £A> ST£V£ CA&H&AV &£HST/ë>£ - C A R 0 L 1 N A Dit hoekje is bestemd voor een mop, een grap, een Witz, die wy uit de lezerskring ontvangen. Originele (niet-,,cursieve") inzendingen zullen wij na plaatsing belonen met een kleine attentie. Vader en moeder zitten 's avonds aan tafel, vraagt moeder „Man woet jij, wat onze kinderen zullen v^irden?" O, zegt vader daar komen we wel achter (drie jongens studeren op hun kamer). Vader legt een sigaar neer en een bankje van f 25 en schenkt een glas wijn in waarna hij Piet roept en vraagt „Wat wil je heb ben?" Piet wacht en kijkt en neemt tenslotte de sigaar, waarna vader zegt „Piet wordt sigarenhande laar". Daarna wordt Kees geroe pen en vader vraagt hem hetzelf de. Kees-drinkt het glas wijn op. Vader zegt: „Een toekomstige wijnhandelaar". Daarna komt Wim naar beneden en 'vader vraagt Wim hetzelfde. Wim kijkt goed, drinkt het glaasje wijn op, steekt de sigaar op en pakt het bankbil jet. waarna vader zegt „Verrek wij krijgen ook nog een dominee In de familie", (ingezonden door de heer W. te Den Haag) Vert. 1. slipper, 2. tali, 3. ra 4. onraad, 5. en, 6. rog, 7. gil, 8. Te, 9. pilaar, 10. pd, 11. eewd, 12. legeren, 15. tak, 19. karos, 21. draad, 24. L.B., 25. rammelaar, 26. grandioos, 27. nl, 29. Kp, 30. pl, 32. konen, 34. ema'il, 35. ro bot, 37. ben, 40. den, 44. pienter, 45. strop, 47. komma, 49. grendel 51. setter, 52. An, 53. br, 54. maarte, 56. M.S., 58. nl, 60. ergo, 61. som, 63. Eire. 66. bed, 67. los, 71. ge, 72. dn, 73. N.T., 75. e.k. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. 34 Nadat de diverse koffers in het schamele roeibootje geladen waren, stootte Lappie het schuitje van de kant en roeide met forse slagen naar het eiland. „Het lijkt me toch wel leuk Jonas, zo'n huis op een eiland. Je hebt zo hele maal geen last van inbrekers, als de heren van een droog pak houdenhihi." Het duurde niet lang voor de bagage ln het huis stond. „En nu heb ik nóg een verrassing voor je," zei Jonas. Lappie werd nieuwsgierig. „De haard is aan en.... ik heb een heerlijk kopje koffie gezet" Nu, daar hield Lappie wel van en even later zat het tweetal bij he open haardvuur heerlijk te genieten van een geurend bakje leut. „Moet je eens kijken. Jonas," zei Lappie, „wat een bende boeken Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1127: „Klansky is al binnen siste smidje Verholen. „Verstopt u zich asjeblieft even in de slaapkamer, juffrouw X-03. Het lijkt me niet nodig, dat de Kille u zietEn agente X-03 was de keuken nog niet uit of daar smeet de krachtige Graaf van Lmborg Strom de arme smidje Verholen reeds ruw tegen de grond. Hij had zijn woeste vermomming weer aangebracht en brulde: „Nou ben je d'r bij, vriendje! Brandhout kopen van arme Janos en niet betalen, hè? En als arme Janos dan om zijn centjes komt, dan is meneer Pjotr voor belangrijke staatszaken toevallig naar het buitenland, hè? Maar nou heeft Janoa je dan goed te pakken!" Juist op dat ogenblik kwam Kille Klansky de keuken binnen, bereid om alles vol lood te knallen. Even liet hij de situatie op zich inwerken, doch toen barstte hij uit in een honend gelach. Blijkbaar had hij dolle pret bij het zien van de arme Verholen, die daar zo machteloos kronkelde onder de zware voet van Janos de houthakker. „Haha, die is goed", gichelde Klansky. „Dat is Pjotr niet, houthakkertje! Het is een spion, die smidje Verholen heet!" „Een spion?" brulde Janos. „Is-ie een SPION? Wel nou nóg mooier! Dan maar gelijk een flinke jens rnet het scherp!" Hij zwaaide zijn bijl woest omhoog, doch ging hier bij zó onbeheerst tewerk, dat hij de niets vermoedende Klansky precies op de punt van de kale schedel trof. „Gnok!" hikte de Kille, en hij was voorlopig uitgeteld 93 Dr. Gustav Elfenau was, wat een Fransman waarschijnlijk een „bel homme" zou hebben genoemd. Zijn lichaamslengte was boven de middelmaat en ofschoon hij bijna honderd kilo woog, maakte hij niet de indruk dik te zijn. Eerder droeg hij zijn overbodig gewicht met het gemak van een vlugge pa chyderm. Zijn ogen liepen over van een tevreden bonhomie. Hij had volle lippen en zijn mond vertoonde een curve, zoals die meestal bij kinderen voorkomt. Ook nu hij zevenenveer tig was, had zijn uiterlijk voorkomen nog iets zeer jeugdigs. Zijn grote, heel blanke en vlezige handen, met de lange, goed onderhouden nagels duidden op de man, die nooit lichamelijke arbeid verricht had. Het was niet moeilijk om te bevroeden, dat hij een vreedzaam bestaan leidde. Dit speurde men aan de zelfgenoegzaamheid, die in zijn enigszins minzaam optreden naar buiten kwam. Hij kon er zich op beroemen, de man te zijn van een van de mooiste vrouwen van Bern. Hoe hij 't klaar had gespeeld de eigenaar van zo'n juweel te worden, openbaarde hij nooit, zelfs niet aan zijn intiemste kennissen. Het was twijfelachtig, of Gusti ooit vrij over deze verwerving met een intiem vriend zou hebben gesproken, zelfs aangenomen, dat er zulk een persoon voor hem bestaan had. Maar hij had geen vrienden, geen echte vrienden. Hij was bang voor intieme relaties, want hij wist reeds uit zijn jonge jaren, dat vriendschap verplichtingen met zich meebrengt en hij beschouwde ver plichtingen als een vervelende last Waarvoor had hij vrien den nodig? Hij had een vrouw en vrienden konden gevaar lijke klanten worden voor de man van zulk een vrouw. Ze konden teweegbrengen, dat haar aandacht van hem op hen werd gericht, ze konden hem onaangename uren, slapeloze nachten, angsten en geheime argwaan bezorgen, kortom al lerlei, wat hij moest vermijden, wilde hij in rust en veilig heid leven. Dit waren de twee voornaamste, meest noodzake lijke elementen voor zijn levensbasis rust en veiligheid. Het betekende voor hem iets essentieels, dat hij in niets gehinderd zou worden in de vreedzame progressie van zijn leven, en dat die progressie naar de realisatie van zijn levensambitie door niets gestoord zou worden. En die amoi- tie was deze hij wilde de chef worden van het rege ringsbureau, dat hij een goede negenentwintig jaar geleden voor het eerst betreden had, teneinde op te klimmen naai; die bovensfeer van invloedrijke ambtenaren, die boven de verschillende stammen van de Zwitserse confederatie troon den. Gusti was het enig kind zijner ouders. Hij kreeg zijn salaris regelmatig uitbetaald, zijn werkuren waren tot in de kleinste details vastgesteld, zijn collega's respecteerden hem en hij respecteerde hen op zijn beurt In ieder opzicht was zijn gedrag conform aan artikel 24 eerste afdeling van het eerste deel, handelend over de positie van de rege ringsambtenaar, in welk artikel voorgeschreven was, dat de desbetreffende ambtenaar zich door zijn gedrag het respect en het vertrouwen waardig moest betonen, dat zijn positie meebracht, onafhankelijk van de omstandigheid, of hij al of niet in funktie was. Gusti's gezondheid was, zoals een man van zijn leeftijd, die met een bijna twintig jaar jongere vrouw getrouwd was. maar kon verlangen. Hij sliep als een beer in zijn hol en hij voelde zich uitstekend. Zijn vrouw had het vooruitzicht om in de toekomst nog eens rijk te zullen worden. Zijn chef zou zo langzamerhand de leeftijd bereiken, waarop hij zijn ontslag moest aanvragen. Gusti's leven was verzekerd. Zijn SS WWV (Een wereld in wording) door John Knittel gezondheid, zijn huis, zijn meubels, zijn oude dag, zijn nieuwe Chevrolet, ja zelfs zijn kleren, de hoed, die hij op Ihad, zijn trouwring, alles, ja alles was verzekerd. En hij had derhalve alle reden om tevreden te zijn en om zich met hart en ziel aan zijn werk, aan de wiskunde, aan de statistiek en aan het bevredigen van zijn instincten te wij den, terwijl hij geen ogenblik vergat, dat de Christen-God die daar ergens boven hem zetelde, zelfs nog constanter en serener was dan de Bondsraad, zodat hij een contact met de Almachtige moest onderhouden door iedere zondag naar de kerkdienst te gaan, ja hij moest dit doen met dezelfde regelmatigheid, waarmee hij de polis zijner verzekering be taalde. En bovendien was Gusti een harde werker. Hij had de aangeboren gave om al het werk. dat hem opgedragen was, met een buitengewone ijver te verrichten. Hij wist beter dan de meest gewone ambtenaren, „hoe kleine dingen saam te voegen". Zijn moeder stamde immers uit een horlogemakersfamilie uit de Jura en zijn grootvader van moederszijde had de kleine fabriek gesticht, waarin tot op de dag van heden kleine dingen saam werden gevoegd. Een overrijke acade mische training had hem een grote verachting bijgebracht voor allerlei lekewerk. Reeds op jeugdige leeftijd was hij in contact gekomen met de wetenschap en hij had zijn hoofd helemaal opgevuld met de herinnering aan tal van we tenschappelijke details; van een werkelijke beschaving had hij maar heel weinig verworven, maar het was hem in ieder geval gelukt de stortvloed van opgestoken kennis in een veilige bedding te leiden. Hij had het ideaal van een Zwitserse bourgeois weten te verwezenlijken, hij had een werkkring voor het leven gevonden, een werkkring, die absoluut beveiligd was tegen onvoorziene aanvallen, waar aan mensen met een losse positie blootstaan. Zelfs zijn huwelijk met Pauline had hem niet uit zijn evenwicht vermogen te brengen. Integendeel, hij had daardoor een betonnen fundering onder het huis van zijn leven gekregen en op de dag van heden voelde hij, dat geen macht ter aarde in staat was hem uit die gelukkige citadel te smijten. Gusti trok zijn colbertje uit en hing dit over de leuning van zijn stoel, zodat hij nu gemakkelijker zou kunnen eten en daar hij gewoon was om romdom zijn bord te morsen, stopte hij zijn servet in zijn boord om zijn das en zijn vest te beschermen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18