ft iiliaiia ma VOLDOENDE KLEUTERLEIDSTERS GOD IS GEEN SUPERMENS MAAR LIEFDE SLOT ZONDER SLEUTEL Koffie-Bavarois Nog steeds volk rond vette pot dialoog Met cijferslot is uw auto zo veilig als een brandkast Auto in Dialoog leder jaar verschijnt bij uitgeverij Hollandia een afle vering van Juliana Regina, dat in beeld en woord de ge beurtenissen toont waarbij de leden van de koninklijke familie zijn betrokken. Elk lustrumjaar verschijnt er een duurzame gebonden uitgave, die nu voor ons ligt van 1968, waarin koningin Juliana twintig jaar aan de rege ring was. De journalist Fred. J Lammers stelde het boek samen uit de beste foto's die jaarlijks door binnen- en buiten landse fotografen worden gemaakt. Vaak zijn de platen toe gelicht door ooggetuigenver slagen, gegeven door intimi uit de direkte omgeving van het koninklijk huis. Wie het boek doorbladert ziet ook een brokje hedendaag se geschiedenis. Lyndon B. Johnson is in 1963 met zijn vrouw gast op Soestdijk, hij opende in de Amsterdamse RAI een Ame rikaanse landbouwtentoon stelling. Negentien dagen later bezoeken prinses Bea trix en haar vader hèm: nu als president van de V.S., na de moordaanslag op pre sident Kennedy. In 1963 zien we Christina nog als het kleine zusje dat door de groten in het mid den wordt genomen, dat bij de viering 150 jaar Ko ninkrijk der Nederlanden vertelt: „grootmoeder ko ningin Wilhelmina trachtte onze generatie te begrijpen. Ze zou je nooit in de steek laten." Nu gaat ze als jon ge vrouw haar eigen weg. In vijf jaar tijds zijn de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet verliefd, verloofd en getrouwd. Beatrix, op bijna alle foto's koninklijk en goedlachs, is aan het eind van het boek een zeer vrouwelijk a.s. moeder met peuter Willem-Alexander op schoot in het buitenver blijf Por te Ercole. Irene toont veel belang stelling voor oecumenische aktiviteiten en het is al weer vier jaar geleden dat ons land in rep en roer was om deze tweede Oranje prinses? In 1968 is zij een charmante, slanke vrouw die flatteuze kapsels draagt en gereserveerd glimlacht bij ieder familieportret staat zij iets terzijde. De prinsjes Willem- Alexander en Maurits prij ken nog in dit boek; van Friso nog geen nieuws, het boek kwam najaar '68 uit. Prins Bernhard blijkt even als zijn oudste kleinzoon een meester in het brengen van gewoon menselijke trekjes temidden van offi ciële plechtigheden. Krantefoto's uitknippen en in een schrift plakken kan natuurlijk, maar dit prachtig uitgevoerde boek, vijf jaar kroniek van het Oranjehuis, bent u beter uit. 19.50, uitg. Hollandia N.V. Baarn). ZATERDAG 25 JANUARI 1969 r w Als meisjes kleuterleidster wil len worden, moeten ze zich niet af laten schrikken door alarmerende berichten als zou er voor hen geen baan zijn. Integendeel: men voorspelt voor de toekomst zelfs een tekort aan kleuterleidsters. Het aantal nieuwe leerlingen aan de opleidingsscholen voor het christelijk kleuteronderwijs liep dankzij staatssecretaris Grosheide dusdanig terug, dat bijvoorbeeld in Middelburg het lerarenkorps moest worden Ingekrompen, en In De Voorpost te Rotterdam eens zo veel leerlingen geplaatst had kun nen worden om het evenwicht te herstellen. Op diezelfde Voorpost voor de hoofdaktecursus staan dertien cursisten Ingeschreven die niet op deze school het diplo ma haalden, wat betekent dat er •en groter aantal kleuterleidsters nodig was dan De Voorpost kon efleverenl Het begrip voor ontwikke lingsfasen van het jonge kind maakt de behoefte aan deskundige begeleiding nodig. Leerlingen van de kleuterweek moeten minstens diploma mavo-4 op zak hebben. De opleiding duurt drie jaar, met Maar Sn tekort zegt mevrouw A. J. Vreugdenhil één jaar part-time hoofdakte „Discriminatie'' vindt mevrouw A. J. Vreugdenhil. „In alle onderwijs sectoren i9 de hoofdakte een dag-cursus, alleen kleuterleidsters moeten 's avonds na een vermoei ende dag weer aan 't leren. De eisen. Natuurlijk het „gouden hart'' van oude bewaarschooljuf. Daarnaast een intelligente aanpak van het onderwijs. De mensvor- BEREIDINGSTIJD: 20 minu ten. Afkoelen: 6 8 uur op een koele plaats, 2 a 4 uur in een koelkast. Recept voor 6 personen: 10 theelepels poederkoffie. 4 eie ren liter melk 1 blikje slagroom 180 gram poe dersuiker 6 bladen gelatine amandelschilfers. Doe de suiker en de eier dooiers in een pan en roer dit totdat het mengsel een wit achtige kleur krijgt Zet het op een matig vuur en voeg voorzichtig de kokende melk eraantoe. Roer af en toe tot dat het voldoende gebonden is, zonder te laten koken. Doe hierbij de geweekte blaadjes gelatine en de met een beetje water aangemaakte poeder koffie. Schep het mengsel door de stijfgeslagen slagroom. Giet het in een beboterde vorm en zet dit op een koele plaats of in de koelkast. Doe de bavarois even voor het opdienen in een schaal en versier het geheel met aman delschilfers. ming, moet vooropstaan. Dan komt pas alles wat „des kleuters" is. Hier probeert men. alles uit de meisjes te halen. Voorbeeld: de handenarbeidles. Ze toveren waar deloze stoffen om tot originele popen met expressieve gezichten. Vroeger bestond zo n opleiding uit leren, leren, leren. Nu gaat het om samen-onderzoeken. „Dit is een experiment voor een nieuw model-opleiding" zegt mevrouw A. J. Vreugdenhil, directrice van De Voorpost. Die moderne opleiding is toegespitst op een goede persoonlijkheids- en beroepsvor ming. De meisjes weten wat van industriële, esthetische en functio nele vormgeving, ze leren de mensen over het algemeen beter te bekijken. Lezen is niet alleen een kwestie van geheugen, ook van analyseren; al spelend kan een kind leren lezen. Ik heb aan Onderwijs gevraagd of de opleiding niet zo kan wor den, dat de akte ook geschikt Is voor het les geven aan blo, de speelleerklas van het basisonder wijs, de LOMscholo en het doof stommenonderwijs. Dat wil ik be reiken door een dagopleiding voor de hoofdakte. Hoe de Voorpost te werk gaat hoorden we In de koffiepauze van de leraren. De heer J. C. Villerlus. Nederlands „Ik probeer de litera tuur op een dusdanige wijze te brengen dat de meisjes straks een goed verhaal brengen en kiezen. Zij leren selecteren Jan Wolkers? Jazeker, hij wordt critisch bespro ken." De heer J. Vlasblom, geschiede nis en maatschappijleer legt de na druk op algemene ontwikkeling. Bij lijn lessen staat het gezin cen traal, hoe functioneert Pro Juventu- te, wat doet een kinderrechter. Onderwerpen: koude oorlog, schoolstrijd „Ik vind deze oplei ding beter dan een gewone kweekschool, de aanpak is moder ner Hoe? Op de lagere school kijken ze naar resultaten, op de kleuterschool .naar de mensen De heer C. Houweling. pedago giek/psychologie: „Het mes snijdt bij deze opleiding aan twee kan ten. De meisjes krijgen een persoonlijkheidsontplooiing gedu rende de tijd dat ze zélf in een nieuwe levensfase zijn. Ze werken aan hun eigen volwassen-wording. Ze zullen, later als moeder, begrip hebben voor het kind in /de grote stad. Wat de toekomst betreft ziet het er voor de kleuterleidster rooskleurig uit, ondanks de berich ten. Er komt een grote behoefte aan crèches en peuterspeel plaatsen. Op wie zal dan een be roep gedaan worden? Bovendien worden de klassen kleiner, dus meer leidsters. Wil je bij "t kleuteronderwijs? Ga praten. In Vlaardlngen de heer Broos, Plein Emaus 2; in Middelburg: Keetenstraat 2. de heer N. Ver boom: in Den Haag: Weateinde 68a de heer A. D. van Leeuwen; in Rotterdam: De Voorpost, Elzendaal 27 mevrouw A. J. Vreugdenhil. Dat er meisjes zijn die nog niet voor de klas staan heeft een ftnan- clèle oorzaak. Het aanvangssalaris is te weinig om zelfstandig te wo nen. Het meisje wordt gedwongen de hoofdakte te doen en zal dat het liefst op haar eigen opleidings school doen. In dat rayon zijn de plaatsingsmogelijkheden niet altijd even groot In Den Haag bijvoorbeeld vertelt de heer A. D. van Leeuwen „Ik heb nog tientallen kleuterleidsters met akte die nog niet geplaatst zijn. Achter die rooskleurige toe komst zet Ik een vraagteken ge huwde leidsters blijven aan; het verloop is niet zo groot als vroe ger." Overigens ook In Den Haag een belangrijke teruggang ven het aantal adspirant-leerlingen. Zou dit zo doorgaan dan on derschrijft hij de hartekreet van mevrouw Vreugdenhil: géén tekort aan kleuterleidsters. Eersteklassers in de handenar beidles. die naast kunstzinnige vorming ontwikkeling van de persoonlijkheid beoogt. In deze „Geloven nu" volgen eerst wat reacties op de vraag van mevrouw B. te L. Kunnen rampen of ziekten aan de duivel toe geschreven worden? De heer M. te R.: „Door Christus is de duivel een onttroonde vorst Toen Jezus de blindgeborene genas, zochten de omstanders ook naar een oor zaak, nl. wie er In dit geval wel gezondigd kon hebben. Het ant woord hierop werd door Jezus voor eens en altijd gegeven: „Nie mand heeft gezondigd, doch de werken Gods komen openbaar." Hiermede heeft Jezus niet willen teggen dat deze mensen zonde- oos waren, maar dat de liefde Gods zo groot is dat hij de zonde teniet doet. De duivel is alleen daar en men dient hem wanneer geluisterd wordt naar de stem bui ten ons en niet naar de stem in ons. De zonde van het eerste mensenpaar was dan ook niet dat rij van de verboden vrucht aten, hetgeen alleen een gevolg was, maar dat zij niet geluisterd hadden naar de stem binnen in hen. Het oude testament vermeldt ook dat God zich niet openbaarde in vuur of onweder, maar in de stilte, d.w.z. In de stilte van het eigen hart. Ook Jezus zocht de stilte om tot zijn vader te bidden Jezus zegt: „Het Koninkrijk Gods is binnen ulleden". In ziekte en leed moet men naar de stem Gods luisteren. Ik wil hieraan nog toe voegen de woorden die onze ko ningin na de watersnood zo tref fend sprak: „Waar leed Is, Is ze gen nabij." „Lees Jakobus 1:2, Petrus 1:6 en 7, Romeinen 5:3. Acht het voor grote vreugde als u veel Goddelijke lessen krijgt" haakt mevrouw K. te V. in op de vraag van mevr. B. „Hoewel nie mand er vanuit zichzelf naar ver langt van Godswege verzocht te worden, worden de kinderen Gods dikwijls onder zware beproevingen gesteld. Ik begrijp die predikant wel die 'in uw geval, waar ge uw geloof In God zag wankelen, popu lair gezegd de Satan naar voren schoof, omda't wij God nooit de schuld kunnen geven of God mo gen verdenken van kwaad," rea geert de heer B. te S. Mevrouw V. te B. zegt er tenslotte dit van: „Het Is heel goed te begrijpen dat mevrouw B. met Zondag tien „zit". Ons leven begint niet met Zondag tien maar met Genesis een en drie. Door onze zonden rijn ziekte en dood in de wereld gekomen. Wij staan bij God In de schuld. Zal Hij onze Vader zijn, die alle kwaad ons ten beste keren wil, dan moet er eerst verzoening komen door het werk van Christus. Dan gaan we verstaan dat alle ramp en nood In de wereld onze schuld is, zal er ook gebed zijn. In de eerste plaats en vergeving van God. We ervaren dat alle kwaad door Gods hand zo geleid wordt, dat het ons dicht bij Hem houdt. We zullen ook veel bidden om verstoring van het werk des duivels, opdat God weer alle eer zal krijgen die Hem alleen toe komt." „Als zieke krijg ik van een ken nis uw blad en lees het met grote waardering" schrijft mevrouw W. te S. ,,'k Wil nu graag doorgeven wat mij geholpen heeft. De leuze „God is dood" treft God In Zijn grote liefde en henzelf als een onheil dat in de eeuwigheid door blijft werken. We werken daar al len min of meer aan mee door God als onzer èèn met feilen en onmacht te beschouwen, als alles uit de hand loopt. Lees Deuterono- mlum 32: God is gen supermens. Hij Is de Almachtige, de Eeuwige, groot in al Zijn weg en werk. Neem alleen de grootheid van God bij het scheppen van de mens. Laten we God niet neerhalen tot ons schepsel-zijn. Laten we Hem aanbidden in al Zijn doen en laten, ook als wij denken dat het anders beter zou zijn. Wij kunnen God niet voor- of narekenen." Mevrouw W. te N. probeert on der woorden te brengen wat vol gens haar de kern vafi het geloof is: „Door teleurstellende levenser varingen en verdriet heen, laat God ons vaak zien waar het eigen lijk In ons leven op aankomt. Niet op ónze belangen of verlangens, niet op onze gezelligheid en of wij wel aan onze trekken komen, enz., maar of Gods koninkrijk In ons leven gestalte krijgt. Wij vaak op de achtergrond, Gods wil voorop. Wie dat in het oog houdt, ontvangt een diepe vrede en rust, die er anders niet Is. Veel dingen waar je vroeger last van had worden min der belangrijk en kun je beter dra gen. Omdat je leven een ander, beter doel gevonden heeft Zo kun je ook het geloof voorleven In je gezin. Al gaat het met vallen en opstaan, zo ben je op de goede weg." Mevrouw O. te G. vindt het moeilijk, nu men op hoger niveau over de meest elementaire be ginselen van merring verschilt, om niet in verwarring te raken: „Aan alle vroegere waarden waarover geen twijfel bestond wordt nu ge tornd zodat je je afvraagt of er wel iets van over blijft. Je behoeft de ogen niet te sluiten voor een nieuwe kijk op diverse geloofsza ken, integendeel: het werkt vaak verhelderend. Toch ontkom je er niet aan dat de twijfel zo groot wordt dat je achter Alles een vraagteken gaat zetten. Dan is er het gebed: Heer laat ons niet los. Geeft dat we niet ten onder gaan aan al die vraagtekens. Zijn belof te: „Al wat u ontbreekt, schenk Ik zo gij 't smeekt, mild en overvloe dig." Ons land van boeren, baggeraars, zeelui en zwoegers heeft vanouds een vette pot. Hoewel onze hoeveelheid spierarbeid nog steeds afneemt, blijven we het vet opmerkelijk trouw, hoewel voedingsdeskundigen niet nalaten met uitgestrekte vinger te wijzen naar alle nadelen van dien. Het hoofdelijk vetgebruik in Nederland is gedurende de laatste drie jaar niet of nauwelijks aan daling onderhevig geweest. De hoeveelheid vet van „de gemid delde Nederlander" bedroeg in '65 139 gram per dag, in '66 daalde dit met 0,3 gram doch volgens de laatste gegevens van het ministerie van landbouw en visserij steeg onze dagelijkse vet- consumptie per persoon weer tot 140,3 gram. Wij behoren tot de grootste veteters van Westeuropa, en komen op de ranglijst als derde uit de bus, na West-Duitsland en België. In margarine zat bijna de helft van ons vet, namelijk 44J gram. daarna volgt vlees en spek met 27,3; 12J gram verorberden we via melk, 13 gram via spijsen slachtvetten, met kaas ging 5,1 gram naar binnen, met room slechts 1,8 gram per dag. We zijn een liefhebber van chocolade, want cacaobonen leverden bijna zoveel vet op als broodgraan: cacao 3, broodgraan 3,7 gram, alles in 1967. De meeste stijgingen van vetverbruik vinden we bij spek en margarine. Cijfers om nog eens over na te denken als we in de winkel en de keuken staan. Vervang de vette kaas eens door magere, koop karnemelk, taptemelk of slankomel, maak de jus niet zo vet en wees matig met spek. Vet belemmert de bewegings vrijheid van de spieren, vormt een extra belasting voor knieën, voeten en rug, biedt grote kansen voor het optreden van hart- en vaatziekten, suikerziekten en galblaaslijden. Mevrouw I. W. Ver- boom-Optendrees, uit Leiden ia deze week onze Zij. Een kleindochtertje van me vrouw Verboom ging met haar moeder mee op prena tale doktersvisite. De dokter zei tegen de kleuter: „ga jij maar spelen" en tegen haar moeder „hier zitten de been tjes". Riep de vierjarige: ja, dat kan, want we hebben vanmiddag erwtensoep gege ten- Een cijferslot voor de auto, dat is het laatste snufje op het gebied van accessoires. Het zou een origineel cadeau voor de automobilist kunnen zijn, weer eens wat anders dan sokken en stropdassen. Het cijferslot beveiligt tegen diefstal, het is uitgerust met claxonalarm. Bie ieder slot is een andere cijfercombinatie ingebouwd. Het slot kan zowel inplaats van als naast het bestaande contact worden gemonteerd. Het wordt geleverd met draad en montagemateriaal. De cij fercombinatie van het slot staat op de verpakking dus gooi het doosje in géén geval weg! Schrijf het over in een agenda, stel je voor dat een verstrooide professor de com binatie niet meer weet. dan is de auto niet te starten. Als u de wagen starten wilt zonder de juiste cijfercombi natie ingeschakeld te hebben, dan gaat niet de startmotor, maar de claxon aan de gang. Dieven hebben geen schijn van kans bij een wagen die met zo'n slot is uitgerust. U kunt dat alarm ook als een soort parkeer-wekker gebrui ken. De combinatie van de cijfers kan tot vijfmaal toe naar believen worden veran dert Geschikt voor 6 en 12 volt universeel. Kontaktslot zonder sleutel in de handel als Key-less key, geschikt voor auto, scooter, boot of tractor; import Alpa Amsterdam, kost 52,50. Wie een beetje handig is kan het in ongeveer Vit uur zélf in bouwen. Zal het wagenpark r ons land nog groeii Wat vindt u van de I grijpende maatregelen d de Nederlandse Spoorw gen Invoeren? (zie or blad van 7 januari). 1\ vindt u van verplaatsin van het bernepsvervnr naar de nachtelijke uren? Bent u van plan bij meer service (parkeerplaatsen, meer stations, snellere verbinding) van NS de trein eerder te nemen dan de auto? Hebt u er varingen, opmerkingen, wensen over het sa menspel op de weg? Zou u voor uw auto nieuwe accessoires willen bezitten en zo ja, welke? WIJ vu ren maar weer wat vra gen op de lezer af. U leest dagelijks In onze krant over het verkeer, uw antwoord daarop kan komen In Dialoog. Nieuw onderwerp: De groei van het verkeer. WIJ belonen uw pennevrucht na plaatsing met Tipparade, De Dokter zegt 1 of 2, dan wel een verrassing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17