Johannes Kramer plakt boerderij vol koeieplaatjes ZELF ONTWIKKELEN KUNSTSCHATTEN UIT CHINA bridge Sla je mij. dan. Routiniers tegen jonge talenten Contract maken ZATERDAG 15 JANUARI 19Ó9 abcdefgh Wat volgde na 1Pxf4 2. Pxf4 Kg5? (3) Uit een partij Gulko-Utjatzki (Motkou 1968) 8» 8 as abcdefgh Wat volgde na 1 Te3? Voorts: Hoe had zwart aan zet kunnen winnen? tCorrsspoedeMle aan <J« haar H. i. 1. Slavakoorda, Goudralnatatraai 125, Dan Haaf. Wij houden ons ditmeal. gelijk zo vaak In het verleden, bezig met enkele partljatelllngen, waarvan er weliswaar met dertien In het dozijn gaan. maar toch van een soort dat vaker voorkomt dan men wellicht zou denken. Het is maar goed dat hèt over schaken gaat. want het ..Sla je mij. dan sla 'k je weer" viert hierbij hoogtijl Zie Opgave 1. waarin 1. Th3 direct schijnt te winnen wegens 1. g6 2. Dxg6. Maar zwart had dit gezien en daarop als antwoord 2. Txd5l! In reserve, met mat op e1 al9 wit terugneemt. Op zijn beurt had wit deze parade van zwart oogemerkt en hij speelde daarom 1. f4ll waarop zwart met 1. c4 antwoordde. En toen 9loeg de vlam In de panl Iets soortgelijks m Opgave 2, waarin zwart duidelijk slechter staat vanwege de witte druk langs de h-IIJn. Toen bedacht zwart een slimmigheidje om zich wat adem te verschaffen: 1. Pxf4 2. Pxf4 Kg5 en zwart wint het stuk terug. Maar ook hier gingen juist toen de pop pen aan het dansen, en het moge U tot enige troost strekken dat het de grote Stein was die in de kuil viel die hij zelf gegraven hadl De zwaarste kluif biedt Opgave 3 Zwart aan zet staat op winst, dat Is wel duidelijk. Maar hoe wint men zulk een stelling? Zwart had bovendien nijpende tijdnood. De grote wijzer van zijn klok naderde de 12 met bedenkelijke snelheid. Toen deed zwart er maar eentje, niet eens zo'n slechte, op het eerste gezicht: 1. Te3. Maar Juist die zet stortte hem in het ongelukl Aan U uit te vinden: hoe? En natuurlijk nog deze vraag: Hoe had zwart dan wèl moeten spelen om te winnen? OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 18 januari jl. (Kunst of niet). (1) 1. Pbl b5 2. Pd4 b4 3 Ptó b3i 4. Kd2l d4l 5. P5a3 b5 6. Kd3! b4 7. Kxd4 bxa3 8. Pc3 mat (2) 1. Pel c5 2. Pe4 c4 3 Pc5! Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens. Frankenslaff 69. Den Haag. De eindstand van de halve finale om het landskampioenschap neeft onze prognose van de vorige ru briek geen geweld aangedaan Dat betekent dat Roozenburg, Varke- visser, Bakker, Wiggers, Bron- string, Bom, D. de Jong en De Boer tot de eindstrijd zijn doorge drongen. ZIJ zullen over enige maanden met Sijbrands, Wiersma. P. Bergtma en Van Dijk om de titel kampen. Zeven jongere spelers tegenover vijf routiniers. Het is wel eens anders geweest. Toch zijn wij er nog lang niet. Hierbij beseffen wij heus wel dat niet leder jaar uitzonderlijke talen ten als Sijbrands en Wiersma zich zullen aandienen. Hoewel het jaar pas begonnen is. gaan wij van het ene evenement in het andere over. Thans wordt de belangstelling gevraagd voor oe fi nalisten van het tornooi om het zesde studentenkampioenschap van ons land. De vorige tornooien werden alle te Amsterdam ge speeld. Nu wordt slag geleverd in een eigen milieu, t.w. de sociëteit ..Telemachus" te Nijmegen. Voor de eerste maal zien wij geen „grote" namen onder de ne gentien deelnemers, hetgeen de strijd nog meer open maakt. Zuid- Holland heeft met D. Kromhout. (Lelden), F. W. Ong, (Leiden). D. Kleijne (Rotterdam). C. A. Tazelaar (Leiden), H. M. Willemse (Schie dam) en F. Poorter (Den Haag) kwantitatief zowel als kwalitatief een uitstekende vertegenwoordi ging. Zouden de wijzen naar het oos ten (van Nederland) zijn gegaan of komen zij daar vandaan? Op 1 fe bruari zullen wij het wetenl In onze laatste rubrieken zijn de oplossers van problemen niet ten volle „aan hun trekken" gekomen. Daarom wordt deze rubriek spe ciaal voor hen bestemd. Onze Zuidhollandse crack-pro- blemist Theo van Prooyen doet ons weer eens genieten van zijn talent en vindingrijkheid. c3+! 4 Ke2l e4! 5 PSb3 c5 6. Ke3 c4 7. Kxe4 cxb3 8. Pd3 mat (3) 1. Pdl d5 2. Pf4 d4 3. Pd5l d3+l 4. Kf2l f4 5. PSc3l d5 6. Kf3 d4 7. Kxf4 dxc3 8. Pe3 mat Men moet de compositiekracht van Gorglev en Kakovin bewonde ren. De oplossingen zijn volmaakt identiek. Slechts is het oplos singspatroon telkens een gehele rij naar rechts verschoven. (1) Uit een partij Kanko-Kiviaho (Helsinki 1968) abcdefgh Wat volgde na 1.f4c4? (2) Uit een partij Bobotsov-Stein ■f A*ói A ïsah B3B O Ex-veefokker Johannes Kramer (79) wil het best weten: hij heeft een bijzondere hobby. In de woon kamer van zijn boerderij „'Oude Slot" in het Noordhollandse Bur- gerbrug zegt hij zelf6: „Ik geloof, dat er in de hele wereld niemand te vinden Is met zo'n liefhebbe rij..." Dat zou best kunnen. Want wie ter wereld knipt er koeieplaatjes uit bladen als „De Boerderij" en „De Friese veefokker"? En wie plakt ze dan op de muren van zijn huis. totdat er niéts meer bij kan? De boerderij van de bijna tach tigjarige rustend veefokker is el- dus een „bezienswaardigheid". Een bezienswaardigheid, die velen, vooral uit „vakkringen" al naar Burgerbrug heeft doen zoeken. Want. zelden zal men een zo uit voerig foto-overzicht kunnen krij gen van het koeienbestand in Ne derland. Twee uitgebroken bedste den. een alkoof en een gang in de boerderij zijn volgeplakt met de „koeieplaatjes". Van boven tot on der. Zelfs de zoldering zit volge plakt Er kan geen koe meer bij. De man, die al deze foto's van koelen, stieren en hun nakroost verzamelde, uitknipte en opplakte zegt: „Ach, het is een hobby, hé - Gewoon een hobby En terwijl hij trots rondblikt: „Nou ja... ge woon... Eigenlijk niet natuurlijk. Het is wel uitgegroeid tot een bijzon dere hobby..." Het is allemaal begonnen, zo'n zestig jaar geleden. Want ook de jeugdige Johannes Kramer vond koeien en stieren al bijster interes sant Hij knipte foto's van deze dieren uit. waar hij ze maar vond en na enige tijd had hij, dat krijg Je dan. dozen vol. Dozen vol koeie plaatjes. waar hij verder niets mee deed. Dat gebeurde pas toen de oude re Johannes Kramer, Inmiddels be kend veefokker en keurmeester, zijn been verwondde en een poos moest rusten. En toen kwamen de koeieplaatjes van pas. Want wat doet een boer. als hij moet rusten en ergens in huis dozen vol plaat jes-met-koeien weet? Hij ging van de foto's een rolle tje maken, een lange rol van aan elkaar geplakte koeieplaatjes. En die rol stopte hij In een. uiteraard zwart: 7. 8, 9. 25. 29. 30. 35, 36 wit: 23. 34, 39. 42. 44. 45. 46. 48 TH. VAN PROOYEN zw.: 8, 12, 14, 17, 20. 24. 25 wit: 21. 23, 28, 33. 35, 42 TH. VAN PROOYEN zw.6. 10. 14. 20. 26, 30. 37. 39 Wit: 11. 16. 22. 23. 28. 31. 42. 48 Voor alle opgaven geldt: wit speelt en wint. Oplossingen in een volgende rubriek. met plaatjes beplakte, kartonnen koker. Maar ook al maakte hij daarna nog een rol. het beviel hem toch niet zo goed. „En toen zei ik tegen de vrouw: Ik wil ze in de kamer hebben. Maar die zei natuurlijk: Ben je helemaal....? Dat ging dus niet door. Maar ik kon wel de alkoof krijgen. Daar mocht Ik m'n gang gaan." Voorlopig kan hij er ook al mee de straat op. Nog onlangs was hij present op een stierenkeuring. Met zijn plaatjes. Hij heeft er twee stiere-boxen mee volgeprikt. En twee meisjes, die hij als receptio nistes had aangesteld, hadden handen vol werk om alle kijkers hun naam en adres in het gasten boek te laten zetten. Aan het eind van die dag telde hij 530 namen. „Ja" zegt hij. „Ze vinden het allemaal toch wel leuk. hè..." Geen al te zware kost die U enigs plezierige ogenblikken zal bezor gen. TH. VAN PROOYEN Mevrouw Kramer merkte al gauw, wat dat betekende. Want de alkoof werd opnieuw behangen. Niet met bloemetjes of 6treepjes. Maar met de koeieplaatjes. In lan ge, hoge rijen. De alkoof was snel volgeplakt. De deuren en het plafond ook. Later kwamen daar de uitgebroken bedsteden bij. En de gang. Met elkaar een aardige oppervlakte. En van elke koe en stier op die oppervlakte heeft hij de gegevens ook maar opgeplakt Record- houdsters in melkgeven en trotse stamvaders van zeer uitvoerig kroost Maar de beschouwer van al dat plakwerk ziet al rap, dat het niet meer alleen koeien en stieren zijn, die worden opgeplakt Tussen de dieren prijken ook foto's van The Beatles, wijlen president Kennedy, Toon Hermans, de astronauten Bormann, Lovell en Anders. Er komt nu alles „wat maar interes sant is". En dat is voor Johannes Kramer zeer veel. Voorlopig kan er mets meer bij Maar dat betekent allerminst dat boer Kramer ophoudt. Hij knipt nog steeds plaatjes uit de hem al jaren dubbel toegestuurde vakbla den. Ze gaan nu in dikke plakboe ken. In de kast staan al brede rijen, die de beeltenis bevatten van de record-melkgeefsters. maar ook van die van bestuursleden van stamboekverenigingen. Bovendien heeft hij zijn hobby nog wat uitgebreid. Want hij maakt nu ook complete stambomen. Als hij een serie plaatjes heeft van een bepaald fokbedrijf, dan zoekt hij net zo lang tot hij de complete stamboom van een bepaalde koei- enfamllie bij elkaar heeft. De plaatjes komen dan te staan bij uit gebreide fraai getekende sche ma's. Hij kan de liefhebbers dan pre cies aanwijzen hoe het allemaal zit. waar wie thuishoort en wat diens produktie is geweest. En daar schijnt geen eind aan te kun nen komen. Zelfs de leek raakt op de duur geboeid door zijn verha len. En de deskundigen zullen uren kunnen zoetbrengen In de kamer tjes, en de gang in de Burger- brugse boerderij, die eigenlijk een zeer bijzonder museum is gewor den. Zelf noemt hij het liever geen museum: „Een hobby. Goed, een bijzo-ndere hobby, maèr een hob by." Zó Is het allemaal begonnen: met plaatjes van koeien, aan elkaar geplakt tot een lange atrook, die opgerold in een kokertje kwam te zitten. En dat schept nieuwe mogelijk heden. Wellicht ziet u eerstdaags nog vrachtwagens met „veever- voer" beplakt met plaatjes voor bijrijden. U weet dan waar ze van daan komen... SIETZO DIJKHUIZEN De republiek China (Formosa) heeft In februari 1988 haar eerste serie zegels met afbeeldingen van kunstschatten uitgegeven. Vorige week ie weer een serie van zes zegels met soortgelijke afbeeldin gen In omloop gekomen. De 250.000 kunstvoorwerpen, die de collectie van het nationaal museum omvat, vormen de meest complete en de zeldzaamste verzameling schatten Chinese kunst van de Shang-Yin- tot de Chingdynastie. De keizers van die verschillende dynastieën hebben deze kunstschatten in de loop der eeu wen aan het museum geschonken. Lieten de zegels van de eerste serie ons reeds fraarie specimina als vazen en andere gebruiksvoor werpen zien, de tweede serie van dit |aar doet er zeker niet voor onder. Beginnen we met een gor- delgesp uit |adeietsteen gemaakt In de tijden van de Chingdynastie (1682-1911). Deze fraaie gesp. die op een houten drager ligt, bestaat uit een haak en een oog. uit de groene steen gesneden in de vorm van een draak. Een vaas gemaakt uit gele jade met roodbruine aders is het beeld van de volgende zegel. Rondom de vaas kronkelen zich drakenfigu- ren. Ook de voet presenteert een draak. Deze vaas is een voorwerp uit de Sun-dynastie (160-1126). Op de derde zegel een vierkante theepot van in metaal gevat email- Ie. Het hele oppervlak Is met geëmailleerde gele verf bedekt. De hals van de theepot Is versierd met stengels, bloemen en blade ren; tuit en oor dragen bloemmo tieven en de theepot zelf is met pioenen bezet. Een bronzen vat van de eredienst uit de jaren 722-481 voor Christus is bijzonder fraai met figuren en tekens bewerkt. Uit de tijd van de Mingdynastie (1381-1661) stamt de afgebeelde buikvaas. een mooi stuk aardewerk uit de ateliers van Hsuan-te. Indische lotusbloemen sieren dit gebruiksvoorwerp, ter wijl op de buik weer kronkelende drakenfiguren te onderscheiden zijn. Op de laatste zegel nog eens een sieraad uit de Chingdynastie: een kalebasachtige vaas op een drager van phoenix- en pad destoel-elementen. De zegels, die aan de hoogste druktechnische eisen voldoen, zullen de verzame laars van dit thema echt verrassen. Nog een nieuwtje uit China: 1 februari geeft Formosa twee ze gels uit ter herdenking van het tienjarig spaarsysteem voor de soldaten. Het instituut werd in fe bruari 1959 gecreëerd. Men kon natuurlijk spaargelden inleggen en opnemen, maar bovendien bestond de mogelijkheid leningen bij het fonds te sluiten. Als bijzonder feit mag de bepaling aangemerkt wor den, die voorschreef, dat de baten van het fonds moesten worden besteed voor de geestelijke ver heffing van de soldaat en voor ontspanningsdoeleinden. De beide zegels vertonen behalve vertegen woordigers van de drie wapens van het Chinese leger het embleem van het spaarinstituut. J. J. M. KIGGEN Vervolg les 2 van Foto-genie KORREL: De korreling In de film is een normaal verschijnsel. Elke afdruk en elke vergroting heeft „korrel". Maar pas bij extreme vergroting of gebruik van zeer ge voelige films wordt dit verschijnsel met het blote oog zichtbaar en soms zelf9 hinderlijk. In de filmemulsie bevinden zich zg. zilverkiemen, deze worden tij dens de belichting gevormd. Door het ontwikkelen ontstaan groepjes zilverkorrels. Dit wordt bevorderd door sterke belichting of overbe lichting en te krachtige ontwikke ling, te sterke ontwikkelaar of te warme ontwikkelaar. Door de werking van de ontwik kelaar te verzwakken, kan men het te 9terk samengroepen van de zll- verdeeltjes min of meer voorko men. Gaat men hierbij te ver, dan ontstaat echter een slap en flets negatief. Gevoelige films bevatten meer zilverdeeltjes of meer lichtgevoeli ge lagen dan trage film9. Dit be vordert dus de kans op het ontstaan van de korrel. De films die we nu kopen, hebben echter veel minder van dit euvel te lijden ONTWIKKELAARS: De in dustrieën die ontwikkelaars sa menstellen, zijn dezelfde die uw film produceren. Film en ontwikke laar zijn dus op elkaar afgestemd. Nog steeds is het mogelijk uw ontwikkelaar zelf samen te stel len. Een voortreffelijk boekje hier voor is Hansma's Fotorecepten, uitgave Focus. Men dient wel ui terst secuur te werk te gaan. an ders zijn beslist mislukkingen te verwachten. De zg. universele ontwikkelaars worden het meest gebruikt. Deze Nuchter als Nederlanders zijn. vindt safety- play veelvuldig toepassing, en terecht. Deze methode heeft weinig risico's en haalt een maakbaar contract op gemakkelijke wijze bin nen. Safety-play is overigens ook toe te pas sen op ander gebied nl. bij verliezer op ver liezer Als In een bepaalde kleur een slag ver loren zal gaan, kan men safety-play toepassen. Dit houdt dan in dat die kaart op een andere, eveneens verliezende slag wordt gelegd. Wanneer men de kaartverdeling bekijkt, moet het 2 O-contract dat Zuid bood en moet spe len, gemakkelijk kunnen worden gemaakt. Zo als u ziet zal hij In troef vier slagen kunnen maken, die dan door aas en heer van C? en worden aangevuld tot acht. waarmee het con tract wordt gemaakt. In de praktijk ging het anders, zoals in dit geval de Amerikaan Wyman aantoonde. West kwam nl. uit met A. gevolgd door de 6. die dwongen O te spelen, waardoor Zuid één down ging Toch had het contract kunnen worden ge maakt. Onze vraag luidt derhalve: Waar had Zuid beter kunnen spelen en hoe was het ver dere verloop geweest? Wij spraken al over een placing, een methode om een contract te maken. De tegenstander kan worden gedwongen een bepaalde kaart te spelen. Een dwangpositie is een andere speel- methode om succes te boeken, zoals onder staand voorbeeld laat zien. C? A 2 O 2 Onderstaand voorbeeld laat zien hoe dat in zijn werk gaat. 7432 C> H 74 O V 5 2 A 8 4 A 6 14 H 10985 V B 6 O 10832 O A 8 6 3 O 9 V B 5 2 1073 VB Q A 9 5 O HB1074 H 9 6 voor de heer van Oost was. Oost speelde 10 na. Zuid legde troef 10, maar West troefde niet over. maar legde 2 bij Zuid speelde nu een kleine O. waama West eveneens een kleine bekende en de slag voor de vrouw van Noord werd. Zuid speelde nog een keer troef, nu naar de boer. maar Wes! kwam nog steeds niet. De clou Is nl. dat West nu van troef nog aas en 8 heeft, terwijl Zuid daardoor met heer en zeven weinig kan beginnen. Zuid speelde toen zijn azen en heren, maar West terecht bang voor een placing gooide zijn V vrouw en boer weg. West kon dus niet worden ge- Zuid is aan slag en moet in Sans Atout alle slagen maken. Waar komt Zuid mee uit en hoe verloopt het spel. wat West ook bijspeelt? Men moet goed zien. hoe West in een dwangpositie kan worden gemanoeuvreerd. Cerr*«pond«ntl* aan da haer B. J. Nuya, Jaaravaltatraat 22. Rotterdam zijn geschikt voor de meeste filmsoorten, dus zowel hooggevoe- lige als de zg. trage typen. Wel verschilt de ontwlkkeltijd. Hoogge- voellge films dienen langer te wor den ontwikkeld dan de trage soor ten. Lees de gebruiksaanwijzing, zo als die bij elke fles of doos ont wikkelaar is verpakt zeer goed. voor u aan het werk gaat. Los poedervormige ontwikkelaars bij voorkeur op In gekookt water. Ko ken doet nl. de „harde" mineralen in het leidingwater neerslaan, dit is het bekende kalksteen in uw wa terketel. Gebruik bij dit oplossen een maatbeker. Gooi ontwikkelaars voor eenma lig gebruik weg en probeer niet een tweede film daarmee te ont wikkelen, u krijgt slappe negatie ven. Schrijf steeds de datum van ingebruikneming op een fles ont wikkelaar of fixeer, voor meerma- lig gebruik. Dat voorkomt dat u „uitgeputte" vloeistoffen gebruikt. Het kan nuttig zijn, enkele drup pels aether op de oppervlakte van uw ontwikkelaar te doen, vlak voor het afsluiten van de fles. Dit voor komt een te snelle oxydatle. die uw ontwikkelaar Inactief maakt. „UITKOKEN": Een uitdrukking die gevorderde amateurs en vaklui gebruiken. Men doelt hiermee op een methode die de gevoeligheid van een film kan vergroten. Stel dat u een film in de camera hebt van b.v. 21 Din en u moet foto's maken van een belangrijke aange legenheid. U hebt te weinig licht en u bent uw flitser vergeten. In dat geval gaat u over tot een noodmaatregel. U belicht de film alsof deze niet 21 Din maar 27 Din was. De film wordt daarna niet de voorgeschre ven tijd van b.v. 10 min. ontwik keld, maar b.v. 25 minuten. De ontwlkkeltemperatuur wordt dan ca. 25 gr. C. Hierdoor worden let terlijk alle „belichte" zllverdeeltjes tot ontwikkeling gebracht Er ontstaan „bruikbare" negatieven. Wel zult u bemerken dat de kor rel door deze geforceerde ontwik keling aanmerkelijk zwaarder Is geworden. Vergrotingen, gemaakt van deze negatieven, zullen dan ook een ietwat roeterig karakter vertonen. Het is beslist noodzake lijk dat men enige ervaring met deze noodgreep opdoet, omdat nooit exact te voorspellen is hoe bij een eerste proef het resultaat uitvalt. Midi Mixers zijn handige appa raten. Veel gebruikers zitten altijd In moeilijkheden met het snoer. Ook is het vaak een vraag waar een vuil ge maakte mixer snel even neer gelegd kan worden. Voor èl deze mensen deze tip. Haal van een oude lamp een trekspindel. U weet wel. die dingen waardoor lampen op iedere hoogte boven een ta fel kunnen worden gehangen. Bevestig het snoer aan de mixer en u zit nooit meer in de knel met het mixersnoer. U kunt gemakkelijk allerlei werkzaamheden verrichten -en snel de mixer weer ophangen en hem later op een geschik ter tijdstip schoonmaken. Overigens, bent u er niet helemaal zeker van dat u dit karweitje zelf veilig kunt doen. laat het dan doen. Elektriciteit kan gevaarlijk zijn. Autowash en autocleaner zijn goede onderhoudsmid delen voor marmeren, stenen en zelfs glazen tafels of bla den. De cleaner reinigt grondig en de was geeft een goede beschermende glans- laag. Als u kleine houten voorwerpen van een mooie glanzende beschermlaag wilt voorzien, zonder te lakken, „leen" dan even de bus haarlak van uw vrouw. U kunt dan gemakkelijk en goed de laklaag opspuiten. Uiteraard kunt u dat niet doen met hout dat veel „in handen" is, wel met klokken en siervoorwerpen. Lampekappen in steen, hout en riet zijn in. En mis schien daarom zijn zij vrij prijzig. Rieten lampjes zijn echter niet duur, mits u ze niet koopt als lampjes, maar als mandjes, voor stofdoeken of zó. U kunt ze omkeren en in de bodem een gaatje maken voor het snoertje. Als u de juiste fitting neemt kun nen de mandjes, die niet veel wegen, rustig op die fitting blijven hangen. Ze zijn er in verscheidene maten tegen zeer acceptabele prijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16