TUNESIË MAAKT HAAST AANSLUITING MET EEG Gerstenmaier - na rel - afgetreden Minister garandeert betere uitvoering Bijstandswet griepbestrijder^ Blad Culturele revolutie in westen onafwendbaar' Zelfdiscipline en zelfontwikkeling Mozlekmagiër Kwart van begroting voor onderwijs de echte Tracé Kruiningen- Perkpolder beste Zijn er verkapte I huurverhogingen in ons land Alleenstaanden vragen aandacht voor woningen 9 VRIJDAÓ 24 JANUARI 1969 MINI Muzikale bestsellers aan de lopende band aan de man brengen, dit heeft John Woodhouse gepresteerd. Deze best-verkochte Nederlandse artiest op accordeon is gisteren met een nieuwe trofee teruggekeerd. Hij mocht tijdens een gala-avond in Cannes een nieuwe aanwinst aan zijn collectie, een platina en twee gou den platen, toevoegen. Op de foto: John Woodhouse met zijn recente verovering, de Miden-Trofee. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) rpiIMS Tunesië is een merkwaardig land. Het behoort tot Noord-Afrika, in ruimer verband zelfs tot het Nabije Oosten, doch in velerlei opzicht wil het een deel van Europa zijn. Het wordt omringd door landen, die anti-Amerikaans zijn wat nog niet wil zeggen pro-Russisch! maar het stelt zelf alles in het werk zo dicht mogelijk in het kielzog van de Verenigde Staten te varen. Een stormachtige groei in een zelfstandigheidsperiode van nog geen dertien jaar heeft vooruitgang en verhoging van de welvaart tot resul taat gehad. In geen enkel mohamme daans land aan de boorden van de Middellandse Zee kan meer zelf dis cipline en meer wil tot zelfontwikke ling worden gevonden. Niet minder dan een kwart van de begroting wordt aan de verbetering van het onderwijs besteed. Van het toerisme tracht men een van de grote deviezenpijlers te ma ken (dit jaar verwacht men bijna een half miljoen Europeanen, terwijl het hotelbed denbestand tot ruim twintig duizend zal zijn opgevoerd). De miljoenen uitgedroogde woestijnhectaren in het zuiden eeuwenlang braak liggend en slechts een miezerig 'bestaan aan nomaden biedend worden door herbebossing en irrigatie tot nieuw leven gebracht. PROJECT In de onmiddellijke omgeving van Tunis wordt aan een van de grootste ontwikkelingsprojecten van de we reld gewerkt: het Merdjeddah-plan, dat door het Nederlanse inge nieursbureau Grontmij op poten is gezet. Het gaat om de cultuurtech nische ontplooiing van een gebied van liefst 65.000 hectaren. Tot op ze kere hoogte kunnen de werkzaamhe den vergeleken worden met die in de Zuiderzeepolders. doeltreffend en snel werkende cachets ook in voordelige gezinsverpakking Als voorzitter van de Bondsdag BONN Eugen Gerstenmaier (62) heeft gisteren bekendge maakt dat hij per 31 januari zal aftreden als voorzitter van de Bondsdag na de rel die is ont staan over de 281.000 mark die hem is toegekend als schadeloos stelling als anti-nazi. Zijn ontslag betekent nieuwe com plicaties na het voortijdig vertrek van bondspresident Heinrich Lübke die zich terugtrekt als gevolg van de controverse over zijn beweerde sa menwerking met de nazi's bij de bouw van concentratiekampen. De snelheid waarmee Gerstenmaier de schadeloosstelling werd toegekend, nadat hiervoor eerst de wet was ge wijzigd, heeft duizenden andere an ti-nazi's verbitterd die jarenlang op restitutie hebben gewacht en ten slotte dikwijls slechts een symbolisch bedrag kregen. ISiemöller Een klassiek voorbeeld is dat van ds. Martin Niemöller. een van de presidenten van de Wereldraad van kerken, die slechts 20.000 mark heeft ontvangen hoewel hij jaren in een concentratiekamp heeft gezeten. Gerstenmaier kreeg de compensatie op de veronderstelling dat als hij niet door de nazi's was verwijderd van de theologische faculteit van Rostock, hij in 1943 hoogleraar zou zijn geworden. Gerstenmaier. een van de stichters van de Westduitse Bondsrepubliek, zei dat geld hem niet interesseert maar wel dat de compensatie bewijst dat hij een van de samenzweerders van 20 juli tegen Hitler is geweest (een nazi-volksrechtbank veroordeel de hem in 1945 voor zijn medeplich tigheid aan de aanslag tot zeven jaar). Het meeste van het geld is naar liefdadige instellingen gegaan. Hartstochtelijk ln een hartstochtelijke verklaring zei Gerstenmaier gisteren voor een bijeenkomst van de parlementaire delegatie van zijn partij: „Ik hoop op dit ogenblik dat het mij is toegestaan te zeggen dat ik al mijn kracht en kennis heb gebruikt om een vrije zich aan de wet houdende staat te dienen in de gemeenschap van voor het merendeel dode vrienden en later la de christen-democratische unie." Eerder deze maand barstte de kri tiek op Gerstenmaier los omdat hij de vergoeding had aangenómen. Hij antwoordde toen: „Als ik een nazi was geweest, had ik mij niet hoeven verdedigen". Dit werd opgevat als een klap tegen Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger, die lid vart de na zi-partij was en autoriteit op het mi nisterie van buitenlandse zaken van Hitler is geweest. Gerstenmaier zei gisteren, in zijn gekwetstheid tijdens een persconfe rentie, dat YVest-Duitsland „een staat van bureaucratie is, een staat van certificaat-mentaliteit". Goedgekeurd De christen-democratische partij liet weten dat de beslissing van Gerstenmaier om af te treden is goedgekeurd. De partij meent dat de vergoeding, die Gerstenmaier ont ving, wettig is en dient als schade vergoeding voor het onrecht dat hij onder de nazi's had te verduren. Voor deze kwestie van de schade vergoeding in de publieke aandacht kwam, was er al veel kritiek op Gerstenmaier uitgeoefend. Zo maakt de theoloog en hartstochtelijk jager Gerstenmaier als ex-voorzitter van het Evangelische hulpwerk nu nog steeds gebruik van een gerieflijk jachtslot met bijbehorende bosterrei- nen tegen een huurprijs, die wel iswaar in overeenstemming is met de wet, maar ver onder de markt prijs ligt. En dan neemt men het hem nog steeds zeer kwalijk dat hij heeft ge probeerd de stad Stuttgart een bouw terrein voor 305.000 mark te verko pen dat hij zelf voor 50.000 mark had gekocht Pas toen het stadsbestuur overwoog een proces tegen hem aan te spannen, aanvaardde Gerstenmaier een compromis. ANWB nadrukkelijk DEN HAAG De ANWB geeft rqft nadruk te kennen dat de bond volstrekt afwijzend staat tegenover de verzwaring van de belastingen op het wegverkeer. De bond betreurt het in hoge mate dat opnieuw een kosten verzwarende last wordt voor bereid. De ANWB vraagt zich af of niet een te gemakkelijke weg is gekozen. Zij noemde de aangekondigde verho ging een grote stap terug. Industrialisatie en mechanisatie zijn modewoorden geworden. De grote agrarische sector wordt gericht geleid alleen aan wijn wordt er per jaar bijna twee miljoen hectoliter geproduceerd! waarbij het er op aankomt de opbrengsten en de kwaliteiten te verbeteren. Aan de defensie wordt slechts de strikt noodzakelijke aandacht besteed. De Tunesische strijdkrachten zijn bepaald conventioneel en tellen niet meer dan 18.000 man. Wel is er een soort arbeidsdienst, die on geschoolden in staat stelt een vak te leren en die vooral op het gebied van de ontginning werkzaam is. De architect en de bezieler van dit alles is president Habib Bourguiba Sr., die meer in de Franse revolutie dan in de afstompende leer van de Islam gelooft. Hj is een intellectueel pur sang, een man, die weliswaar af komstig is uit een noodlijdend gezin van een onderofficier, maar die door zelfstudie (rechten, psychologie, poli tiek, gedeeltelijk aan de Sorbonne in Parijs) en aanleg het niveau van een groot staatsman bereikte. HERZIEX Als Kemal Atatürk, die Turkije van zijn traditionele lasten bevrijdde, paste hij op zijn land moderne Westerse patronen toe. De moham medaanse sociale en juridische struc tuur liet hij grondig herzien. De Ko ran met zijn verstarde dogma's boet te bij hem veel aan gewicht in. Hu welijk en echtscheiding werden door hem geregeld zoals in Europa gebrui kelijk is. De sociale wetgeving werd zijn hobby. Ofschoon nog. lang niet wel varend in de Nederlandse betekenis van het woord profiteert het vijf miljoen zielen tellende Tunesische volk thans van vrije medische ver zorging en verplicht onderwijs, alsmede van een 40-urige werkweek. Bourguiba's zin voor politieke rea liteit is bijna spreekwoordelijk ge worden. Hoewel hij jaren in bal lingschap doorbracht en evenzoveel jaren door de Fransen gevangen ge houden werd, lijdt hij niet aan het begrijpelijke haatcomplex van zoveel andere leiders van nieuwe staten, die zich tegen de vroegere kolonisten hebben gekeerd. Slechts één keer sloeg hij in blinde woede toe (1961) om de NAVO-basis Biserta uit han den van president De Gaulle te krij gen. GEASSOCIEERD Diezelfde realiteitszin verklaart waarom president Bourguiba zoveel haast wil maken met de aansluiting van zijn land bij de EEG. Twee jaar geleden vroeg Tunesië het geassoci eerd lidmaatschap aan, omdat het voordeel ziet in de verlaagde tarief muren binnen het Europa van de Zes. De export naar de overzijde van de Middellandse Zee zou er aanzien lijk door kunnen worden vergroot. De nationale economie zou op een veel beter plan kunnen worden ge bracht. Frankrijk zou echter Frankrijk niet zijn, als het niet opnieuw dreigt roet in het eten te gooien. Omdat het de concurrentie vreest van de andere EEG-partners van oudsher lopen de handelskanalen van Tunis naar Parijs heeft het in Brussel voor gesteld dat niet de Europese Com missie over het al of niet toelaten van een kandidaat-geassocieerd-lid kan beslissen, maar dat dit door de regeringen van de aangesloten landen moet worden gedaan. Als deze traineringsaktie door Frankrijk gewonnen wordt, kan het nog lang duren voordat Tunesië zich een geassocieerd lid van de EEG mag noemen, omdat dan de parlementen van de lidstaten zijn toelating zullen moeten goedkeuren. EXPORT Op het 'bilaterale vlak pleit Tunesië voor de export van grotere contin genten fosfaten en andere mineralen naar Nederland, alsook voor meer belangstelling van de zijde van de grote Nederlandse industrieën voor overzeese vestigingen. Ook is het be reid meer aardolie naar de Lage Lan den te exporteren, hoewel de tot nog toe gedane vondsten niet in vergelijk kunnen staan met die in bijvoorbeeld Libië. Een van de grote moeilijkheden blijft echter nog gebrekkige orga nisatie van de binnenlandse in dustrie. De Tunesiërs zijn weliswaar bijzonder ambitieus als het aankomt op de stimulering van hun uitvoer, maar het eigen produktic- en distri butie-apparaat schiet nog heel vaak te kort. Tijdens het recente bezoek van mi nister Luns aan Tunesië heeft de mi nister van economische zaken, tevens ideoloog van het staatssocialisme, Ben Salah, aangedrongen op de opne ming van meer gastarbeiders in Ne derland. Dezen zouden dan in de ge legenheid moeten worden gesteld een vak te leren om dit later ten goede te kunnen laten komen aan het eigen land. Deze week brengt minister Udink (ontwikkelingshulp) een bezoek aan Tunesië. Hij onder zoekt in hoeverre het mogelijk is Nederland te laten bijdragen in de financiering van het nieuwe Vijfjarenplan. (Van onze parlementsredactie) Nieuws over interieur Auto-plu Autobezitters zouden in theorie bij enigszins rede lijk weer in colbert of mantelpak rond kunnen reizen, als wij niet een klimaat hadden, waarin op de meest ongelegen o- genblikken een regenbui neerklettert. Voor heren is er de praktische auto- coat wij vrouwen moeten vlak na het uitstappen een regenmantel aanschie ten, of een paraplu opste ken met alle kansen, dat intussen kleding en kapsel bedorven zijn. Een Duitse firma bedacht er iets op, namelijk de paraplu, spe ciaal ontworpen voor au tomobilisten, aldus wist De Auto-kampioen. Nog gezeten in de au tostoel, steekt u de para- olu als een stok omhoog, buiten de auto, op de punt ontstaat door een druk op ie knop een soort waaier, die zich ontvouwt als een echte paraplu. We kunnen droog uit de auto stappen ln de grootste plensbui. De belangstelling voor fauteuils en banken die op een „losse" manier zyn gestoffeerd, neemt toe. Kopers verlangen losse kussens, gevuld met een zacht mate riaal. Door deze losse stofferingen is het prettig „weg zinken" en lui-wezen. Armlampje Fietsenrijders zijn nau welijks zichtbaar als ze op kruispunten moeten wachten of afremmen bij ïoeken: de dynamo draait liet en dat is eigenlijk nogal antiek in onze mo- lerne tijd én gevaarlijk jovendien, dat hoeft geen aetoog. U kunt dit euvel ïogal simpel verhelpen ioor een armlampje aan te schaffen in de rijwiel handel. Het loopt op twee Sngelse staafbatterijen en kost slechts ƒ4.25. Lijkt ons ook geen gek idee voor voetgangers die in 't lonker op buitenwegen (moeten) lopen, sehoolkin- leren die in 't donker van »n naar school gaan: naak hen zichtbaar voor aansnellende auto's. Een nieuwe bekledings- stof is Blue-skai met een wat rullig aandoend op pervlak dat soepel blijft bij temperatuurwisse lingen en niet gaat plak ken. Het is ventilerend, sterk en bijzonder makke lijk schoon te houden. Er zijn negen kleuren geen blauw in de han del. Een andere nieuwe kunstleer meubeibekle- ding heet Vistram C. Dit bestaat uit peau de pêche met een afwerklaag van kunststof. Deze bekleding ventileert eveneens, laat lucht en waterdamp door: geen plakken, bij warm weer voelt het niet klam, bij koud weer voelt het juist weer warm aan. In twaalf kleuren verkrijg baar. Nieuw idee van gordij nen ophangen: de over gordijnen het dichtst bij het raam en de vitrage aan de kamerkant. Gaan de overgordijnen dicht, dan blijft de vitrage in zicht Advies: neem een combinatie van bijvoor beeld een overgordijn in een tamelijk sprekende, enigszins effen kleur met daarvoor een wijdmazige vitrage. Dit levert een bij zonder effect op. Wie héél apart wil zijn: breng een indirecte verlichting aan, aan de bovenzijde tussen overgordijn en glasgor dijn. In treincoupé's en au to's vinden we soms op klapbare armsteunen. Dit foefje is nu ook toegepast op de twee/drie-zits-bank. Een veelzijdig bankje! Twee zitplaatsen met arm- legger of separatie, of een driezitsbank met de arm- legger gewoon omhoog: hij past precies tussen de Zo-maar Er is nu een pepermo lentje in de handel in de k'orm van een ouderwetse schootkoffiemolen. Gezien .n de Bijenkorf voor »mstreeks zes gulden. Ze ïadden daar ook papieren waaiers, die het in een tienerkamer niet gek zul len doen: ƒ0,65. Bij Jun- ierhans Rotterdam zagen we produkten van de <unstenaar Fenner, kera- nische kunstwerkjes met cachtglanzcnd glazuur /oor een betaalbaar prijsje, ongeveer twintig gulden. Wie liever op de nuchtere toer wil, schaffe de leuke vormen aan voor lucifers, of koffiefilterzak jes. Omstreeks zes gulden, /an gelakt hout met vro- ijke bloempjes gedeko- -eerd. In de kleuren oran- ie, rood en groen. Nog iets leuks: dekoratieve borstelhouder uit la dou ce France. Daflkzij de lan ge steel kunt u ook op uw rug haartjes en pluisjes wegvegen. Borstelhanger in Peynetstyl, de tekenaar van het verlegen lief despaartje. Ongeveer vijf tien gulden. twee rugkussens. Op de foto hieronder nog uit breidingen van dit sys teem: drie/vier-zitsbank, losse fauteuils met en zonder hoofdsteun en hoektafels. DN HAAG «-» Minister Bakker vam Verkeer en waterstaat heeft nog eens zijn voorkeur uitgesproken voor het tracé Kruiningen - Perkpolder als vaste oeververbinding over de Westerschelde. Dit zou gedeeltelijk een brug moeten worden, met onder de vaargeul een tunnel. De minister benadrukte in de Tweede Kamer op een vraag van de c.h. Van der Peijl, dat dit een uniek project is waar niet zo maar een besluit over genomen kan worden. Alle mogelijkheden zullen worden nagegaan, waarbij de overheid alle medewerking wil geven om het pro ject van de grond te krijgen. In dit verband zei minister Bakker: „Liever een bepaald tracé dat realiseerbaar is dan een ideaal tracé dat niet haalbaar is". Het kwam er in ieder geval op neer, dat een dergelijk werk in de wereld nog geen precedent heeft. Over Terneuzen zei hij, dat nog niet gebleken is dat er een haven nodig is voor schepen groter dan 65.000 ton. Het is niet de taak van Rijkswaterstaat om naast een kanaal, ook voor de haven te zorgen. Rijkswaterstaat heeft wel gezorgd voor uitdieping van het kanaal. DEN HAAG In sommige plaatsen van ons land heeft volgens het Tweede Kamerlid drs. J. van den Doel (soc.) „een verkapte huurverho ging" plaats gevonden. Dit gebeurde door de stookkosten van centrale verwarmingsinstallaties praktisch te verdubbelen in onder meer Val- kenswaard, Schoonebeek, Gieten en Westerbork. Drs. Van den Doel vraagt of dit met instemming van de minister is gebeurd en hoe vaak ze zijn toege past per 1 januari. DEN HAAG De regering zal maatregelen treffen om de uitvoering van de Bijstandswet te verbeteren. De intergemeentelijke samenwerking zal worden bevorderd en bovendien zal een coördinatie- en adviescommissie voor de voorlichting worden ingesteld, zo deelt minister Klompé (c.r.m.) mee in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Overigens is volgens de minister „de indruk dat de sfeer rondom de uit voering van de Bijstandswet dikwijls te wensen overlaat in zijn algemeen heid niet juist". De hier en daar nog niet geheel verantwoorde uitvoering houdt verband met onvoldoende deskundigheid. De minister wijst er nog op dat de wet zo zal worden veranderd dat het vertrouwelijk karakter van de gemeentelijke richtlijnen in het gehele land wordt opgeheven. Eind vorig jaar waren in 140 gemeenten met vijfduizend I of minder inwoners de richtlijnen nog vertrouwelijk. TILBURG „Het westen staat voor een geweldige culturele re volutie, die een geheel nieuwe samenleving zal scheppen". Prof. dr. N. Beets, Leids hoogleraar in de psychologie, zei dit gisteren op de eerste dag van de katholieke stu dentendagen. Het thema „De mens in de stad van de mens" had ruim vier honderd congressisten uit het gehele Het bezoek van ons kon&nklijk en prinselijk paar aan Ethiopië is giste ren begonnen met een ware triomf tocht door Addis Abeba. Na een hartelijke begroeting op het interna tionale vliegveld door hun 78-jarige gastheer de koninklijke DC-8 werd geëscorteerd door acht straal jagers van de keizerlijke luchtmacht werden 21 saluutschoten gelost. Op het vliegveld was ook een geest driftige Nederlandse kolonie aanwe zig. Daarna begon de rijtour door de stad. Het was een tien km lange rit. Naar schatting 30.000 mensen ver drongen zich om een glimp van het koninklijk-keizerlijk gezelschap op te vangen. Langs de hoofdweg, de Afrika Avenue hingen portretten van de vorstelijke gasten en overal wapperden spandoeken met het opschrift: Lang leve de vriendschap tussen Holland en Ethiopië. De koningin droeg een groene jurk en een zwarte hoed. met een nuance blauw-groen. De prins was in militair uniform gekleed. Het ge juich van de menigte bewees wel. dat het welkom oprecht gemeend was. Onderweg stapten keizer Haile Selassie en zijn gasten van de open limousines over in een staatsiekoets. De rit eindigde bij het keizerlijke Jubileumpaleis, waar de Neder landse gasten en gevolg, waaronder minister Luns, zullen verblijven. Het paleis wordt bewaakt door twee jachtluipaarden, die aan de riem worden gehouden. Een bijzonder heid is nog, dat de zes jaar oude Ethiopische televisie het bezoek li fe" uitzond, de eerste keer dat dit gebeurt in de tv-geschiedenis van dit land. Overal in Addis Abeba hangen portretten van ons koninklijk paar en de keizer. De koningin heeft vervolgens het corps diplomatique ontvangen, waarna zij en haar gevolg gasten waren van een luisterrijk galadiner, aangeboden door de keizer in zijn paleis. Het bezoek duurt een week, ioaarin tal van objecten zullen wor den bezocht. land naar de Tilburgse katholieke hogeschool getrokken. Prof. Beets vertelde dat in 1962 ge leerden in de Verenigde Staten de toenmalige president een rapport hebben aangeboden over de maatschappelijke ontwikkeling die zij voorzagen. Zij vroegen om onmid dellijke maatregelen, omdat anders in 1970 een diepe maatschappelijke crisis in de Amerikaanse samenleving niet zou zijn te vermijden. Welnu, zo betoogde dr. Beets, die crisis is er, zonder dat er in de VS maatregelen zijn genomen. Dienstensector Wat in 1962 was voorzien, dat op den duur slechts vijf procent van de mensen in Amerika in de agrarische sector zal werken, vijftien procent in de industrie en niet minder dan tach tig procent in de dienstensector, is zich in die maatschappij duidelijk aan het aftekenen. „Er is geen enkele reden om aan te nemen dat dit ook niet in andere landen van het westen, dus ook in Nederland, op den duur zo zal gaan", veronderstelde de heer Beets. „Dat betekent dat talloze mensen werk zaam zullen moeten zijn in het on derwijs, het onderzoek, de we tenschap, de kunsten, de vrije beroe pen en o.a. het transportwezen. Dit brengt een geweldige proble matiek met zich mee. Enorme scho- lings- en omscholingsprocessen zullen op gang moeten worden gebracht. Ernstige economische en sociale pro- blemen kunnen niet uitblijven. Wat I dit allemaal in het menselijke vlak j gaat betekenen, kunnen wij nog niet bevroeden", aldus dr. Beets. Educatief i Hij stelde dan ook dat de culturele revolutie, die naar zijn mening voor i het westen zal komen, in hoofdzaak i een educatieve revolutie zal zijn. „Welk antwoord gaan wij op die om- wenteling geven?", vroeg hij. Dr. L. W. Nauta, lector in de filoso fie aan de Groningse universiteit, ge looft dat het onvermijdelijk is dat de westerse cultuur en wetenschap zich over de gehele aarde zal verspreiden. „Op zichzelf hoeft dit de westerse mens geen slecht geweten te bezor gen, wel echter dat hij deze versprei ding begeleidt en exploiteert met een kapitalistische ideologie". Het Nederlandse ministerie ran defensie heeft bij de Britse Brabg Group te Uxbridge een order van 200.000 pond geplaatst voor de leve ring van gasturbine-aanzetters voor straalmotoren voor de Koninklijke luchtmacht. Op de foto: een speci men van de apparatuur. DEN HAAG „Nu het woningte kort binnen afzienbare tijd zal zijn opgeheven, is de tijd gekomen uw daadwerkelijke steun voor de groep van de in het productieproces betrok ken alleenstaanden in tc roepen." Dit schrijft de Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep, die zich daarbij moreel gesteund weet door de Nederlandse vrijgezellen- bond, aan de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut. De bond gaat uit van de ministe riële mededeling aan de Tweede Ka mer over de resultaten van het on derzoek naar de woningbehoefte. Het bureau voor de statistiek had bere kend dat in oktober 1967 het kwanti tatieve woningtekort in 1973-1974 zal zijn opgeheven. De bond wil dat de minister de gemeentebesturen op de ze nood zal attenderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9