PRAAG VREEST REL BIJ BEGRAFENIS PALACH kamsteeg Faculteit in Parijs urenlang bezet f1 Verset tegen bestelling dure port Commentaar één en Nu in Mulder-Vogem moeilijkheden Het Kwartet Dubcek blijft op de achtergrond... Geef in het nieuwe jaar 'n nieuwe abon nee op - dan gratis verdrijver. U krijgt deze rook- JAMIN Heeft Kosygin leverziekte? Ibon Crita) Nog zachter Pueblo niet in Materen van Noortl-Korea Wervelstorm trekt m! landnaPhil">s CARAVAN RAI 69 VS dodelijk spoor Pagina 8. even lezen Nieuwe JLeidse Courant Vrijdag 24 januari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemet Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghempoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 PRAAG Tsjechoslowaak- se rijkspolitie uit plaatsen in de omgeving van Praag is naar de hoofdstad gedirigeerd om de gemeentepolitie te ver sterken. Vooral b\j Russische gebouwen en installaties is de bewaking groot. De autoriteiten schenen be vreesd te zjjn voor ongeregeld heden wanneer morgen Jan Palach, de student die zichzelf in brand stak en sindsdien als een nationale held wordt ver eerd, wordt begraven. De Tsjechoslowaakse regering heeft er bij het volk op aan gedron gen zijn kalmte te bewaren. Gezegd werd dat „onverantwoordelijke ele menten de begrafenisplechtigheid willen aangrijpen om onlust uit te lokken." In het gehele land worden al enke le dagen hongerstakingen gehouden ter nagedachtenis van Jan Palach. Functionarissen spraken berichten tegen dat studenten en andere jonge lui, die in hongerstaking waren ge gaan, zouden zijn gearresteerd. Intussen is opnieuw een geval van zelfverbranding gemeld, het zesde in Tsjechoslowakije. In tegenstelling tot Jan Palach, zouden de laatste vijf niet uit politieke overwegingen heb ben gehandeld. Ze liggen allen, met min of meer ernstige brandwonden, in ziekenhuizen. Ook uit Oostenrijk en Zuidslavië werden zelfverbrandin gen gemeld, maar geen van de twee mannen handelden uit politieke over wegingen. De Vaticaanse radio heeft giste ren twee tegenstrijdige verklaringen afgelegd over de zelfverbrandingen in Tsjechoslowakije. Eerst betuigde zij lof voor Jan Palach en vergeleek hem zelfs met de eerste christelijke martelaren. Martelaren bevestigen dat het le ven geen absoluut goed is; er zijn waarden die groter zijn dan het le ven en ten behoeve waarvan een mens, als het nodig is, moet weten te sterven. De jonge mensen, die hun levens zo wreed en spectacu lair hebben geofferd, schijnen deze voorrang van waarden te bevesti gen," zei radio Vaticaan volgens de Volkskrant. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Misrekening Maar enkele uren later corri geerde radio Vaticaan als volgt: „Palach moet om zijn moed bewon derd worden. Maar men mag niet uit het oog verliezen dat het leven een geschenk is van God. waarover de mens niet naar eigen inzicht mag beschikken." Radio Vaticaan noemde het nu een tragedie als Pa- lachs daad navolging zou vinden. „Het is heldhaftiger te werken on der moeilijke omstandigheden en geduldig te volharden in vertrouwen op God, die niemand in de steek laat, die op Hem vertrouwt". In deze kritieke dagen voor Tsje choslowakije, ontbreekt ieder bericht over partijleider Dubcek. Officieel verblijft hij in zijn geboortestad Bra- tislawa. In de Slowaakse hoofdstad is daarover echter niets bekend. Men vindt het vreemd dat Dubcek op de achtergrond blijft nu de spanning in zijn land opnieuw is toegenomen. Volgens sommige geruchten is hij ernstig ziek. De Tsjechische vakbonden willen een openlijke controle op het pers en voorlichtingsbureau, dat zich met de censuur bezighoudt. Prof. Ota Sik, voormalig vice-pre mier van Tsjechoslowakije en opsteller van het plan voor econo mische hervorming, is gisteren samen met prof. Eduard Goldstücker, die voorzitter is van de Vereniging van Tsjechoslowaakse auteurs, in Praag beëdigd tot lid van de Tjechische Nationale Raad. WELKOM Bij een methaan gasontploffing in een goudmijn in Welkom, in de Zuidafrikaanse pro vincie Oranje Vrijstaat, zijn gisteren vijftien negerarbeiders om het leven gekomen. Dertien mijnwerkers, elf Afrikanen en twee blanken, werden gewond. Twee andere blanke arbei ders worden nog vermist. Op de Doenkade. vlak bij de Luchthaven Rotterdam, is gis teren de 38-jarige Berkelse slager G. Verzijl bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Een tegemoet komen de Belgische vrachtwagen begon door onbekende oorzaak te slingeren en ramde de auto van de heer Verzijl toen de vracht wagen op de linker weghelft kwam. Een achter de vrachtauto rij dende tankwagen met propaan- gas raakte bij het ongeluk in een slip en kwam in de links van de weg lopende sloot zwaar beschadigd tot stilstand. DEN HAAG Het in een groot deel van het land afschaffen van de tweede postbestel ling kan nog een omstreden zaak worden, vooral waar dat gepaard gaat met een ver hoging van het brieftarief van 20 tot 25 cent. Minister Bakker van Verkeer en waterstaat wordt geconfronteerd met een socialistische motie waarin gevraagd wordt om een opschor ting van de portverhoging. De minister zegt dat hij de tweede postbe stelling slechts 10 procent van de post wordt rondgebracht, wat erg, inefficiënt is. Het laten vallen ervan betekent een besparing van 15 miljoen en van 850 man personeel. De heren Boertien en Aantjes (a.r.) maakten gisteren in de Tweede Ka mer bezwaar tegen het argument van de minister dat de eerste postbestel ling dan ook wat later zou zijn waar door later binnengekomen post nog mee zou kunnen. Zij hielden vast aan een vroege eerste postbestelling. De heer Boeftien kreeg door de minister nog bevestigd, dat het verlies van de sector post van de PTT in plaats van 19,5 miljoen waarschijnlijk 40 mil- melkhazelnootjes ISO gram van 139 voor 125 niet te geloven voor die prijs! MOSKOU De Russische premier Kosygin zou aan een leverziekte lij den en rust houden in de buurt van Moskou. Van doorgaans goed inge lichte zijde wordt dit vernomen. Het was opgevallen dat de pre mier ontbrak bij de huldiging van de vier Russische kosmonauten, woens dag in het congrespaleis van het Kremlin. Ook andere officiële ge beurtenissen van de laatste weken woonde hij niet bij. rik geef op als nieuwe abonnee: betaaltpar kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktfviteit I ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krent veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. Wie verzuimt zijn zoon ah een vriend op te voedenver liest hem ah hij ophoudt kind te zijn. RÜCKERT ..We vonden het zo zielig hem de hele winter te laten *taan." DE BILT Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met vooral aanvankelijk nog op vele plaats mist. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid west. In het algemeen iets hogere temperaturen. llfW 1JUCBB flKI VVCEVf DE BILT Het afgelopen et maal werd het weer in ons land bepaald door een rug van hoge luchtdruk die zich van Spanje via Frankrijk en onze streken nar net noorden uitstrekt. Voch tige lucht die met zwakke win den van zee het land binnen stroomde droeg er toe bij dat de mist zich in de avond en nacht over een groot deel van het land uitbreidde en zich ook in de ochtend op grote schaal hand haafde. Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt zich een omvangrijk lagedrukgebied. Een bijbehorend frontensysteem strekt zich van Ierland naar Spanje uit. Dit frontenstelsel dringt de komende 24 uur lang zaam naar het oosten op, maar zal het weer bij ons nog niet be ïnvloeden. Op de nadering ervan neemt de wind iets toe. Zachtere lucht die zich boven Frankrijk bevindt zal hierdoor ons land binnenstromen, waarbij de mistkans kleiner wordt 24 januari: zon op 06.32: onder: 17.13; maan op: lfl.54: onder: 00.16. Januari eerste Icwartier. (Van onze financieel-economische redactie) AMSTERDAM De N.V. Mulder- Vogem te Nieuw-Vennep bevindt zich in grote financiële moeilijkheden. In af wachting van een (vermoedelijk van daag) uit te geven communiqué heeft de Vereeniging voor den effectenhandel gisteren besloten de beursnotering op te schorten voor de gewone aandelen en de 5ai procent converteerbare obliga ties. Mulder-Vogem fabriceert apparaten en installaties voor diverse sectoren van het bedrijfsleven, met name de che mische industrie, koudetechniek, water behandeling en hoogvacuümtechmek. Het hoofdbedrijf staat in Nieuw- Vennep. andere bedrijven zijn gevestigd in Zaltboimnel en Geesbrug (Dr.). In Leiden bevinden zich een kantoorafde- ling en een researchcentrum. In totaal heeft Mulder-Vogem ruim 200 perso neelsleden in dienst. V oorraden Onlangs is voor 150 van hen werk tijdverkorting aangevraagd, omdat het bedrijf met grote onverkochte voorra den zit en handhaving van de produktie op het bestaande niveau geen zin had. De nv, die in mei 1966 haar tien jarig bestaan vierde en in dat jaar toe gang tot de effectenbeurs verwierf, was tot 1968 een snel groeiende en bloeiende onderneming. (Het geplaatste gewone aandelenkapitaal breidde zich uit van ƒ8.000 tot ruim 4 miljoen). Hoge in vesteringen waren nodig om de groei te kunnen realiseren. In 1968 evenwel begonnen de moei lijkheden, enerzijds door een groeiend tekort aan liquide middelen. Ook rente verliezen speelden een rol. Het gevolg was, dat over 1968 sprake was van een aanzienlijk verlies, nadat in 1967 nog 12 procent dividend was uit gekeerd. In het bestuur van de onder neming werden ingrijpende verande ringen doorgevoerd. Fusie? Met spanning wordt afgewacht wat er nu gaat gebeuren. Een faillissement wordt niet verwacht (mogelijk wel een aanvraag om surséance van betaling). In financiële kringen acht men de kans zeer groot, dat de nv in andere handen zal overgaan. Het bedrijf heeft in de loop der jaren op diverse terreinen nauwe samenwer king verkregen met Van Leer's vaten- fabrieken en High Vacuum Equipment in Massachusetts (VS). Dow Chemical heeft een financieel belang in de onder neming. Mulder-Vogem heeft in Nieuw- Vennep diverse woningen voor haar werknemers gebouwd. Een aantal hier van staat nu te koop. joen zou bedragen na de jongste, ho ger uitgevallen loonsverhogingen. WEINIG KANS De socialist Oelé diende een wat verlate motie in om de tariefverho ging op te schorten. De verhoging is in september aangekondigd. De vaste commissie heeft zelfs besloten de be groting van Verkeer en waterstaat nu te behandelen. Een week voor de in gangsdatum zou de klok nu weer te ruggedraaid moeten worden. Volgen de week dinsdag zal de Kamer beslissen of een stuk van de begro ting Verkeer en waterstaat nog voor 1 februari behandeld kan worden om over deze motie te stemmen. Veel kans op aanneming van de motie-Oele is er niet. Minister Bakker zei dat hij ook drukwerken had kunnen nemen. Dat komt misschien een andere keer. Hij vond dat men beter één keer goed kan verhogen om daarna weer een tijdje rust op het postzegelfront te hebben. Hij berekende dat 20 procent van de bezorgde brieven zogenaamde gezinsbrieven zijn, wat neerkomt op ongeveer 2,- verhoging per jaar. T GROTE STEDEN Wat betreft de tweede postbestel ling zei minister Bakker nog. dat in overleg met de Kamers van Koop handel de bestelling in enkele grote plaatsen in de middag gehandhaafd kan blijven. Overigens was zijn erva ring dat bij proeven het publiek niet afwijzend is. Daar komt bij dat er meer postbussen zullen komen die gratis, tegen betaling van statiegeld, beschikbaar zullen worden gesteld. De zatcrdagbestelling zal blijven ge handhaafd. T\E OPERATIE-BTW. de invoering van de nieuwe omzetbelasting Belasting Toegevoegde Waarde is na drie weken praktijk geen onver deeld succes gebleken. Hoewel de regering meende voldoen de voorbereidingen getroffen en voor lichting gegeven te hebben, blijkt ze thans toch tekort geschoten te zün. Een dergelijke omvangrijke operatie op belastinggebied is moeilijk en de gevolgen komen gevoelig aan. De regering geloofde dat alles goed zou lopen. De praktijk blijkt anders. De detailhandel is onvoldoende van- tcvoren vertrouwd gemaakt met het nieuwe systeem, ondanks vele activi teiten van de middenstandsorganisa ties en publicaties van het departe ment Het percentage van 1.1, waarmee de sociale uitkeringen zijn verhoogd om tegemoet te komen in de kosten van levensonderhoud, is onjuist gebleken. De huishoudboekjes van de gezinnen spreken over de afgelopen drie weken andere taal. Globaal komen vele huis vrouwen tot een stijging van de ge zinsuitgaven van circa 5 pet. In dit percentage zijn ook prijsstijgingen verwerkt die geen gevolg zijn van de BTW', maar het is duidelijk, dat de BTW met méér dan 1,1 pet hierin lyeft bijgedragen. Het getuigt van een gezond sociaal gevoel, dat aan werkgeverszijde be grip wordt getoond voor de financië le moeilijkheden van de werknemers wier lonen eerst in de loop van 1969 verhoogd worden. De kans op een duurtetoeslag is thans voor velen hunner vergroot. Te hopen valt. dat de regering erin zal slagen onrechtmatige prijsverho gingen. die er duidelijk zijn. belang rijk terug te dringen, en dat zjj an derzijds bü haar beleid rekening houdt met de reële stijging van het levensonderhoud. Commandant mishandeld) CORONADO (Californië) De commandant van het Amerikaanse verkenningsvaartuig Pueblo, Bucher, heeft meegedeeld dat hij na mishan deling en intimidatie tenslotte de door de Noordkoreanen opgestelde verklaring heeft getekend dat zijn schip zich in de territoriale wateren van Noord-Korea had opgehouden. Maar dat was beslist niet het geval geweest. Nadat hij had getekend, had hij geprobeerd een eind aan zijn leven te maken. Tijdens de mishandelin gen had hij enkele malen het be wustzijn verloren. ATHENE De krijgsraad in Athe ne heeft vanmorgen drie mannen en een vrouw tot elk zestien jaar gevan genisstraf veroordeeld op beschuldi ging van samenzwering tegen het Griekse bewind. Een jongeman kreeg vijf jaar cel. Alleen verklaarden onschuldig te zijn. Zij gaven toe communist te zijn of tot een linkse beweging te beho ren. Hun bekentenissen zijn hun. naar zij zeiden, door pijninging afgedwon gen. De minister zegde toe dit jaar nog een wetsontwerp statusverandering PTT te zullen indienen, waarbij de status ambtenaar voor het personeel ongewijzigd blijft, maar waarbij planning en financiering minder af hankelijk zullen worden van rijksplanning en rijksbegroting. Dat geldt dan voor een bedrijf met 66.000 i 1*1 werknemer?, het grootste in Neder- TELEFOON Hij hoopte dat de wacfitlijst voor telefoonaansluitingen in plaats van in UTRECHT De vakbeweging is al in een vroeg stadium betrokken bij het gesprek over een oplossing van de moeilijkheden bij de N.V. Konink lijke Haardcnfabrick E. M. Jaarsma in Hilversum. Vorig jaar oktober vond een eerste bespreking plaats lussen de directie en vakbondsverte- genwoordigers. bagagewagens toebehoren terrein-reservering 24 JAN. TM 2 FEBR. vouwwagens speciaal Trein-Toegar.g-biljet met 3x reductie verkrijgbar on 140 N S -stations HAZLEIIURST Hevige wer velstormen in het centrale deel van Mississippi hebben aan tientallen mensen het leven gekost. Alleen al provinciestadje Hazlchurst werden ten minste 28 mensen gedood. Meer dan honderd mensen werden in het centrale deel van deze staal gewond. De schade is aanzienlijk. Hazlehurst. vijftig kilometer ten zuiden van Jackson, werd hel zwaarst verwoest. Vijftien huizen, een houtzagerij en een fabriek wer den hier zwaar beschadigd. In Sardis zouden vier en in Simpson County veertien mensen om het leven geko men zijn. 1975 in 1973 tot een aanvaardbaar getal zal worden teruggebracht: na melijk 35.000. Nu is dat 115.000. Naar alle waarschijnlijkheid zal in het noorden van het land een grondstation voor satellietverkeer worden gebouwd waarin het Neder landse bedrijfsleven kan deelnemen. OEGSTGEEST: Geveractraat 30 Tal. 01710 -51940 LEIDERDORP: v. d. Valk Boumanweg2 Tal. 01710 - 42041 KATWIJK: Tramstraat 67 Tel. 01718- 5141 PARIJS Pas diep in de nacht trokken de honderden Franse studenten zich terug uit de gebouwen van de nieuwe faculteit in Vinccnnes len oosten van Parijs. Uren lang hadden zij de faculteit bezet gehouden uit protest te gen het optreden van de poli tie die vanwege de studenten acties van gisteravond de toe gang tot de Sorbonne verbood. Een van de oorzaken van de nieuwe ongeregeldheden in Parijs was de eis van de stu denten dat de studiebeurzen met vijftien procent moeten worden verhoogd. Ook zijn ze ontevreden over het uitblijven van de toegezegde onder wijshervormingen. De directe aanleiding was de vertoning van een film over de onlusten van mei vorig jaar in het St. Louis lyceum, dat naast de Sorbonne staat. Er was de studenten geen toestemming verleend tot vertoning van deze film, maar zij kwamen toch naar het gebouw en merkten bij aankomst dat de elektriciteit in het lyceum was afge sneden. Toch slaagden zij erin de film te draaien. Na afloop wachtte de politie hen op, waarna het op straat tot vechtpartijen kwam. Een honderdtal studenten liet het er niet bij zitten en bezette het kantoor van de rector van de Sorbonne. Ze staken rode en zwarte vlaggen uit de ramen en richtten bovendien vernielingen aan. Nauwelijks was dit kantoor door de politie ontruimd of achthonderd demonstranten trokken de Boulevard St. Michel op onder het zingen van tegen de politie gerichte leuzen. In een oogwenk was de straat „schoon geveegd". maar op een andere plaats hergroepeerden de betogers zich weer. Met gummistokken wist de politie ook hier de menigte uiteen te jagen. Ongeveer tweehonderd studenten werden in politiewagens weggevoerd om de identiteit vast te stellen. By de ongeregeldheden zou niemand verwondin gen hebben opgelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1