YUF BRANCHES TE DUUR Commentaren Tsjechen protesteren tegen arrestaties door Russen AANSLAG OP VIER KOSMONAUTEN decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet NON in Amsterdam BTW worclt soms te ver doorberekend (Nog) geen algehele prijsmaatregel Boeken frequente boosdoeners Bij minister op matje Vakbonden: Niet meer met ons sollen Politie in Paramaribo schiet op betogers Jaarsma vraagt s'8* uitstel van betaling Massale speuractie NAVO in Brandpunt JAMIN Staatsiebezoek aan Ethiopië begonnen Jbonj I Nieuwe leidse Coeraait Donderdag 23 januari 1969 49ste jaargang Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Joodse jeugd- en studenten organisaties ook in Nederland kwalificeren De Gaulles wapen embargo en andere (eenzijdige) Franse maatregelen tegen Israël als verraad. In Amsterdam zag gistermiddag het Franse consu laat aan de Weteringschans zich geconfronteerd met een demon stratie van Joodse jongeren. Of de Gaulles consulaire mede werkers zich hiervan iets hebben aangetrokken, is niet bekend, wel zijn de leuzen op de span doeken (zie foto) onmiskenbaar weinig getuigend van sympathie voor de vroegere vriend van Israël: Trahison n'est pas gran deur. de Gaulle. (Verraad is geen grootheid, de Gaulle). Verwarring LEO DE BLOCK GERDA BRAUTIGAM (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken over weegt een prijsmaatregel voor een vijftal branches, die te ver zijn gegaan met de doorberekening van de BTW. Volgende week is er op zijn departement overleg met de betreffende branches. Verlagen ze niet dan worden harde maatregelen genomen. Een algehele prijsmaatregel wil hjj niet uitvaardigen, omdat een on juist pr(jsgedrag nog niet is aangetoond. Tot nu toe zijn 3300 klachten bin nengekomen bij de Economische Controle Dienst. De meeste klachten hebben betrekking op autorijscholen, boeken en tijdschriften, brood, dro gisten, garages, horecabedrijven, kap pers, levensmiddelen, slagers, textiel dierenvoeders, wasserijen, lesgelden. Ook bejaardenoorden werden ge noemd. Over levensmiddelen en drogisten zei minister De Block gisteravond in antwoord op de interpellatie van het socialistische Tweede-Kamerlid me vrouw Brautigam, dat deze klachten veel worden ingediend omdat de huisvrouw er rechtstreeks en vaak bij betrokken is. In dit verband noemde hij klachten over hoge prijzen voor kousen en panties, „waar wel wat in zal zitten, geloof ik". Bij de horecaklachten gaat men er ten onrechte van uit, dat er per 1 januari maar één prijsverho- Wie in een twist het eerst zwijgt is van goede familie. TALMUD „Kunr sluiten n we niet beter vrede de helpers bekogelen?" DE BILT Een fronten systeem van een depressie, die het afgelopen etmaal van de Noordzee naar de Oostzee is getrokken, heeft in ons land op uitgebreide schaal regen ge bracht, waarbij in de zuidelijke provincies 10 tot 15 mm werd afgetapt. Aan de achterzijde van deze depressie stroomt koude lucht uit Scandinavië via Denemarken naar Noord-Duitsland. Hoewel het front, dat de voorste be grenzing van deze koude lucht vormt, tevens in de richting van ons land opdringt, stroomt de komende 24 uur aanvankelijk nog vochtige lucht van de Noordzee binnen, waarin veel bewolking voorkomt, maar waarin neerslagkansen kléin zijn. Dit hangt samen met het langzaam naderbij komen van een rug van hoge "luchtdruk, die boven de Britse eilanden in be tekenis is toegenomen. Dientengevolge is er weinig wind. In de vochtige lucht kan dan ook plaatselijk mist voor komen, zoals op meerdere plaat sen vanochtend reeds h?t geval was. 23 januari: zon op: 08.3.1; onder: 17.11; maan op: 10.44; onder: 25 januari eerste kwartier PRAAG Tsjechoslowaakse functionarissen hebben bij de Russische militaire autoriteiten protest aangetekend tegen de ar restaties van Tsjechoslowaken door in het land gelegerde Sow- jettroepen. Hoge regerings- en partijfunctionarisen zijn op de hoogte gesteld van deze arres taties, die met de grootste voor rang worden behandeld. Deze eerste officiële erkenning dat de bezettingstroepen arrestaties der de burgerbevolking verrichtten, komt van de Tsjechische minister van binnenlandse zaken Josef Gros sen Het in Praag verschijnende dag blad Slobodne Slovo maakte er ren melding van. Volgens de minister heeft generaal Martin Korbela, die het contact met de Russische commandanten onder houdt, ook geprotesteerd tegen het feit dat Sowjetvoertuigen zonder kentekenplaten rondrijden. Grosser had ook gezegd dat Russische militai ren in sommige gevallen in actie wa ren gekomen als gevolg van provoca ties door Tsjechoslowaken. Menselijk De voorzitter van de Tsjechische metaalarbeidersbond heeft de com munistische leiders gisteravond aan gezegd dat de arbeiders niet langer met zich zullen laten sollen en dat er geen weg terug is van het „socialisme met een menselijk gezicht". Deze nieuwe druk op de leiders kwam nu niet van de zijde der stu denten. maar van het congres van Tsjechische vakverenigingen dat meer dan 4,1 miljoen arbeiders verte genwoordigt. Vlastimil Toman zei dat de pro gressieve leiders zullen worden gesteund, „maar niet onvoorwaarde lijk". Hij vond dat de vakbonden moeten worden geraadpleegd bij de beslissingen en dat de arbeiders niet langer „zich passief willen voegen naar elke beslissing die wordt geno men en niét langer zullen toestaan dat zij worden geleid op de wijze van voor januari". Voor vervolg zie pag 2 Winterkeizerin PARAMARIBO De politie van Paramaribo heeft vannacht geschoten op betogende jongelui voor het huis van de Surinaamse .premier Pengel. Een scholier is met een kogel in de heup in een ziekenhuis opgenomen. Samenscholingen van meer dan twee personen zijn ver boden. De politie heeft tientallen jongelui gearresteerd. De ongeregeldheden begonnen met een demonstratie van enkele hon- j derden middelbare scholieren, 's Morgens trad de politie fel op. 's middags niet. Tegen de avond nam de onrust i nog meer toe, vooral omdat veel Surinamers op de been waren. Een j demonstratie voor het huis van pre- mier Pengel werd uiteengeslagen. daS" 'li 1 (Van onze correspondent) HILVERSUM De Koninklijke haardenfabriek E. M. Jaarsma zal surséance van betaling aanvragen om (voorlopig?) aan een faillisse mentsaanvrage van schuldeisers te ontkomen. De grootste schuldeiser zou de Alge mene Bank Nederland zijn, die echter bereid is de kredietverlening voort te zetten, indien uitstel van betaling zou worden gevraagd. Dit om het bedrijf (een besloten familie-nv, die vorig jaar haar honderdjarig bestaan vierde) nog een kans te geven het hoofd boven water te houden. Die kans zou er zijn, omdat Jaarsma bezig is aan de pro- duktie van een nieuw type gashaard. De omschakeling op gashaarden noemt de directie oorzaak van de moeilijkheden. Dit vereist hoge in vesteringen. Bovendien is in het laatste kwartaal van 1968 de afzet belangrijk gedaald. Door uitstel van betaling hoopt de directie te voor komen dat er voorraden tegen markt verstorende prijzen van de hand moeten worden gedaan. Zoals wij gisteren meldden heeft een groot deel van het 460 man tellende personeel de directie aangeboden af te zien van de 1 januari jl. verkregen loonsverhoging van 5.5 procent, mits die later in de vorm van spaarloon als nog zou kunnen worden gerealiseerd. Ook wensten de werknemers dan de verzekering dat het bedrijf (eventueel na reorganisatie) zou blijven bestaan. Deze garantie heeft de directie, overigens dankbaar voor het aanbod van haar personeel, niet kunnen geven. Veertien, dagen geleden werden 40 van de 500 werknemers ontslagen. ging was: ook de service wordt nu doorberekend. Prijzenwet Mevrouw Brautigam zei dat de boel uit de hand dreigt te lopen. Vol gens haar is de tijd nu rijp voor een maatregel, zelfs als minder dan een kwart van het aantal klachten ge grond is. Zij riep uit: „Minister, ge bruik het instrument dat u ten dienste staat. Hanteer de Prijzenwet. Als u dat doet, hoeven uw ambtena ren tenminste niet meer alleen maar bezwerend en moraliserend te pra ten". Zij noemde in eerste instantie ook de producten die minister De Block aanhaalde: pijnstillers bijvoorbeeld (40 procent), zeep, vlees, pensionprijs bejaardentehuizen (39 procent). Zij wilde zich overigens wel verge noegen met het antwoord van de mi nister, al bleef zij het betreuren dat er geen prijsmaatregel zou komen en dat de minister niet meer bevoegd is een individuele prijsmaatregel te treffen. „Maar over twee weken, bij de behandeling van de regeringsnota, spreken we elkaar weer", dreigde zij. De minister verdedigde zich tegen de aantijging dat er te zacht zou worden opgetreden. Eerst wordt ge tracht te overreden. Als dat niet helpt, wordt rapport ingediend bij de directie Prijzen. Helpt daarna overleg i nog niet. dan volgt een prijsbeschik- king voor zo'n sector, waarvan er nu vijf voorbereid worden. J er moede n s Hij was blij niet te zijn ingegaan op de in december door mejuffrouw Barendregt (soc.) en de heer De Goe de (dem.) geuite vermoedens dat men vooruit zou lopen op de prijsverho ging en dat de minister onmiddellijk een prijsmaatregel moest treffen. Het leven is in 1968 3,7 procent duurder geworden „niet abnormaal hoog" en het prijsindexcijfer van ge zinsconsumptie is van half november tot half december met slechts 0,4 punt gestegen tot 120. (1964:100). Deze stijging werd veroorzaakt door groenten, fruit, varkensvlees en eie ren; textiel daarentegen daalde. Voor vervolg zie oag. 2 UET overgaan van liet ene systeem van belastingheffing op hel an dere, al mogen van dat andere op den duur voordelen worden ver wacht, leidt in eerste aanlog heel ge makkelijk tot allerlei verwarring. Ons belastingstelsel is op zichzelf al dermate ingewikkeld, dat elke wijzi ging voorlopig althans nog een schep je doet op de ingewikkeldheid. Wc ervaren het nu al met de BTW en al is het wellicht ten overvloede geschied, het was toch geheel terecht dat de aandacht van de regering voor het ontstaan van die verwarring Is gevraagd. Hetgeen dan geschiedde gisteren in de Tweede Kamer, toen daar een inter pellatie over de prijzen aan de orde was. Onze economische bewindsman heeft het niet gemakkelijk. Er worden van de regering trouwens in deze weken méér belangrijke beslissingen en uit spraken verlangd: men denke maar aan de vragen op justitieel terrein. Het leven als geheel wordt er niet gemakkelijker op. En dc problemen gaan aan de regering niet voorhij. Misbruik UET is goed dat het gebeurde gisteren in dc Tweede Kamer bij de begroting van Sociale Zaken van enkele zijden dc aandacht van de regering is gevraagd voor het ver schijnsel van misbruik van onze so ciale zekerheden. Er zijn gevallen van werkschuwheid; er zijn zelfs gevallen van lieden die een werkloosheidsuitkering opstrijken maar intussen elders werken. Over de omvang van het kwaad be staat, menen wij, nog onvoldoende informatie. Het kan zijn dat het, alles bijeengenomen, beperkt is. Maar het doet zich voor, en dan is de verleiding aanwezig om te gaan ge neraliseren. Waarmee dan weer ons stelsel van sociale zekerheden in discrediet dreigt te geraken. En daar is het te goed voor. Maar het kwaad zelf, omvangrijk of „niet, mag wel op stevige wijze wor den gekeerd. De negenjarige Tonny Burggraaf uit Utrecht wordt sinds dinsdag ver mist. Duikers van de brandweer heb ben verschillende watergaten in op gespoten land langs rijksweg 22 doorzocht. Ook militairen (Tonny's vader is beroepsmilitair)politie en burgers namen aan de speuractie deel, die nog geen resultaat had. HILVERSUM De KRO-televisie zendt vanavond in Brandpunt (20.20-20.45 uur) via Nederland 1 een vraaggesprek uit dat de heer H. J. Neuman zal hebben met generaal W. Lyman Lemnitzer, opperbevelhebber van de NAVO strijdkrachten in Eu ropa. Onderwerp van gesprek: de mi litaire situatie in Europa. Er was wel politiebeivaking aanwe zig er mochten wat demonstran ten wat agitatie bedrijven tegen wal zij onderdrukking van de vrijheid in hun land zouden kunnen noemen maar zonder enige wanklank kon keizering Farah aan haar winter sportvakantie beginnen. Op de foto de keizerin bij haar aankomst in Zurich. MOSKOU Pas vanmorgen werd uit Moskou vernomen, dat gisteren een aanslag is ge pleegd op de vier Russische kosmonauten, even voordat ze in het Kremlin door partijlei der Brezjnef en president Pod- gorny werden gehuldigd. Volgens goedingelichte kringen in de Russische hoofdstad heeft een vrouw met een revolver verscheidene schoten op de met slingers versierde auto afgevuurd. De toestand van de chauffeur schijnt zeer kritiek te zijn. Dc kos monauten Sjatalof, Chroenof, Woly- nof en Jeltoejef bleven ongedeerd, terwijl Beregowoi, die in de Sojoez-3 om de aarde heeft gecirkeld, met glas scherven werd overdekt. De vrouw werd direct door omstan ders en politie overmeesterd. Haar identiteit is nog niet bekend(gemaakt). Enkele minuten voor de aanslag waren de ruimtevaarders uit een ge sloten wagen in de open auto over gestapt. Ze kwamen van het vlieg veld Vnoekovo-2, waar ze werden begroet door Breznjef en Podgorny. KOU Duizenden Moskovieten stonden langs de route naar het Kremlin om Het totale bedrag aan gelden op de vier mannen toe te juichen. In de spaarbanken van alle landen van verband met de felle koude (het de Euromarkt bedroeg eind novem- j vroor 25 graden) legden ze alleen de ber van het vorig jaar 12,1 procent laatste kilometers naar het Rede meer dan het jaar daarvoor. Het gaat Plein in een open auto af. om het equivalent van 48.666 miljard Vlak er achter reed dc wagen van dollar. Breznjef en Podgorny. Dc vraag is of de kogels van de Russin niet voor hen waren bedoeld. (Premier Kosygin was voor het eerst sinds lange tijd niet bjj een dergelijke plechtigheid aanwezig. Volgens officiële kringen is hij met vakantie). morgen gesorteerde roomboterkoekjes gram van 129 voor 115 niet te geloven voor die prijst OjRATlS <xU u. Cftn rmcu+c cuboiitUL SCHIPHOL Koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus zyn vanmorgen om zeven uur van Schip hol vertrokken voor een staatsie- bezoek van een week aan Ethiopië. Het gezelschap werd uitgeleide ge daan door onder meer vice-premier Wittcveen. De DC-8 van de KLM maakte in Khartoem in de Soedan een tussen landing om prins Bernhard aan boord te nemen, die gisteren per regerings-Friendship naar Khartoem is vooruitgereisd. zodat het laatste traject naar Ethiopië gezamenlijk kon worden afgelegd. Vanavond biedt keizer Haile Selas sie zijn Nederlandse gasten in zijn paleis een galadiner aan. Verder zul len zij onder meer de suikerplantages van de HVA in Wonji en het daarbij gelegen ziekenhuis bezoeken, alsmede tochten maken naar de in de rotsen uitgehouwen kerken van Lalibela en naar de watervallen van de Blauwe NljL Wanneer op 30 januari het officiële gedeelte van hel bezoek is afgelopen, zal het Koninklijk paar nog tot 5 februari in Ethiopië blijven, terwijl prinses Beatrix en prins Claus tot 15 februari een toeristisch bezoek aan Tanzania en Kenia zullen bren gen. (Meer over Ethiopië op pagina 5) Ik geef op als T nieuwe abonnee: naam straal I plaats: I betaaltper kwar'aal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1