Jeugd zich op „Zondagsrust" wil synode laten horen Dr. Pradervand 20 jaar bij Herv. Wereld Bond Gevangenen opgesloten in gesticht School als flexibel gemeenschapshuis Een woord voor vandaag Open brief van studenten aan Herv. Kerk Stijgende lijn bij ledental Advies van niet stemmen Puzzelboek Demonstraties in Japan Politie verovert na één dag universiteit F. L. CROSS OVERLEDEN EIND 1970 TREKT HIJ ZICH TERUG Blad Taak VS-hitheranen 700 miljoen voor hulp Geen intrekking attestenhesluit A.r. radicalen niet met P AK mee Joh. Calvijn in modern Spaans Alfrink wil geen gehuwde priester BEROEPINGSWERK MAANDAG 20 JANUARI 196? Mattheüs 13 is een prachtige schilderijengalerij. Hier een zaaier op de akker, daar een vrouw aan de oven. We zien een koopman op zoek naar parels en vissers, die een boordevol net op het strand trekken. En ten slotte een man, die zijn vrienden zijn kostbaarheden toont: antiek, dat al generaties in de familie is, maar ook gloednieuw spul. ..Daarom is iedere schriftgeleerde, die een discipel geworden is van het Koninkrijk der hemelen, gelijk aan de heer des huizes, die uit zijn voorraad nieuwe en oude dingen te voor schijn brengt." (Mattheüs 13 :52) Er waren er in Jezus' dagen, die helemaal in het verleden leefden, zo zelfs dat toen de Messias, waarvan zij zoveel lazen m hun geliefde profeten, in werkelijkheid kwam, zij Hem niet eens herkenden. Anderen waren altijd op zoek naar wat nieuws, zoals de mannen, die we in Handelingen 17 op de Areopagus tegen komen. Beide groepen zijn er vandaag nog in de kerk. Beide doen er goed aan, veel te denken aan de heer des huizes, waarvan de Here Jezus vertelt. Oud en nieuw. Wij lezen vandaag Mattheüs 10 34-42. WENS VAN EUROPEES OVERLEG: (Van onze onderwijsredacteur) patroon van een rij klaslokalen met I rinrv i een gang en een paar bijruimten zal LEIDEN „Eigenlijk zouden de losgelaten moeten worden, bouwvoorschriften niet veel meer BiJ d<( besprekingen in Leiden dienen te zeggen dan dat een achool kwam men tol de da, de vipr ml» ron en non Hs Ir H inn i én Lok school meer gezien moet worden als vier muren en een dak dient te heb ben". Met deze uitspraak nadruk kelijk voorzien van de toelichting „een persoonlijke en met opzet wat overdreven geformuleerde mening" typeerde dr. J. A. A. Verlinden, oud-raadadviseur van het ministerie van O. en W., zaterdag de teneur van een centrum met een opvoedkundige, sociale en voorlichtende functie dan als een gebouw voor een georga niseerd systeem van klassen. Er moet bij de bouw één conceptie zijn voor het gebouw en zijn uitrusting. Maar de technische hulpmiddelen zullen een internationale conferentie over waarschijnlijk weer snel aan allerlei (Van onze kerkredactie) ISTANBOEL Twee van de drie protestanten die enkele we ken geleden gearresteerd werden door de Turkse politie, toen zij werden gemolesteerd door mos lems, zjjn in een psychiatrische inrichting opgesloten. Volgens betrouwbare berichten worden zjj daar zwaar mishandeld door geesteszieken die op hen worden losgelaten. Hampsarum Zaruki en Geile Ata- bilgin werden zonder medisch onder zoek in het krankzinnigengesticht op gesloten. Tot op heden is er nog geen aanklacht tegen hen ingediend bij een rechtbank. Ook is nog geen da tum afgesproken waarop zij medisch gekeurd moesten worden. De derde protestant die werd ge- gevangen genomen, David Czyurek, is overgebracht naar de grote gevange nis van Istanboel. Ook tegen hem is nog geen enkele aanklacht ingediend. Zoals wij enkele dagen geleden be richtten waren de mannen bezig christelijke lectuur te verspreiden, toen een moskee uitging. De gelovige moslems namen aanstoot aan hun werk dat wettelijk was toegestaan en vielen de drie jonge mannen aan. De politie arresteerde evenwel niet de aanvallers maar de drie aan gevallenen. Inmiddels hebben protestanten in Turkije een advocaat genomen. Het ziet er echter naar uit dat hij een moeilijke zaak zal moeten beharti gen. ZEVENHOVEN Vermoedelijk door de duisternis misleid, raakte de heer W. J. M. Duindam uit Neder- horst den Berg in de Kromme Mij drecht te water. Het ongeluk gebeur de zaterdagnacht. Pas zondagmorgen werd de auto aangetroffen. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Christen-studenten willen dat voortaan naar de vergaderingen van de generale synode van de Hervormde Kerk ook een student, een werkende jongere en een middelbare scholier zullen worden afgevaardigd. Deze drie jongeren moeten het recht krijgen om hun stem te laten horen, zonder dat zjj stemrecht heb ben. Zjj moeten de stem van de jeugd vertegenwoordigen. Dit verzoek is in een open brief aan de synode gericht door de sectie kerken van het congres van het stu dentenvormingscentrum waarin ver tegenwoordigd zijn de NCSV, de UKSN, SSR, de VCSB en de dispu- torenraad aan de Vre Universiteit. Dit congres heeft zich bezig gehou den met de weerstanden in de ker ken ten aanzien van. ontwikkelings samenwerking. Bovendien werden mogelijkheden gezocht om deze weer standen weg te nemen. Het congres had felle kritiek op de wijze waarop het rapport van sec tie III van de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala op de synode is behandeld. Dat rap port handelt over ontwikkelings problematiek. ting in november uit, dat ook anderen zich met deze materie bezig houden, bijvoorbeeld een subcommissie van de Raad van Kerken. De synode wil de met belangstelling het rapport van deze studiecommissie afwachten. Niet doordacht Volgens de studa.iten is ondanks de lange tijd van voorbereiding het sec tierapport van Uppsala niet voldoen de doordacht, anders zouden de an dere aanbeveii igen nimmer doorge zonden riin naar een commissie. De synode schonk ook te weinig aan dacht aan een brief die mede onder tekend werd door de ASVA, NESBIC, Prioriteit Volgens de opstellers van de open -j i i -i brief had dit rappor: de hoogste St llllPIl tC11 aKKOOl'G morele en politieke prioriteit moeten ontvangen. De studenten zijn teleur- i gesteld, dat de synode uiteindelijk slechts één van de zeven voorstellen uit dat rapport heeft overgenomen. Ze zette zich achter de beweging die wil dat mensen vrijwillig een flink bedrag aan ontwikkelingshulp zul- (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN Het landelijk bestuur van het Nederlands Studenten Ak koord heeft zijn afdelingen gead- len schenken, zolang de regering nog viseerd niet deel te nemen aan de niet één procent van het nationale inkomen ter beschikking stelt. Dit plan is gelanceerd onder de Engelse naam „self-tax-movement'.' Verder sprak de synode op haar zit- seholenbouw die afgelopen week In Leiden werd gehouden. Dr. Verlin den was voorzitter van deze confe rentie die delegaties uit twintig Eu ropese landen bijeenbracht. De Britse Inspecteur voor scholenbouw E. Pear son trad op als rapporteur-generaal. Op een vorige conferentie, in Oostenrijk, had men al gesproken over de ontwikkeling naar grotere schoolgemeenschappen, naar verrui ming van de mogelijkheden voor de leerlingen om een eigen onder wijspakket te kiezen en naar het meer gebruik maken van technische hulpmiddelen. Dit vraagt een flexibe le opzet van de school. Het vaste veranderingen onderhevig zijn. „Flexibiliteit" moet dan ook niet alleen worden opgevat in die zin dat een wand gemakkelijk verplaatst kan worden, maar ook fundamentele ver anderingen in de hele opzet moeten mogelijk zijn. De uitspraak dat het schoolgebouw niet alleen een onderwijskundige rol speelt, slaat op het oogmerk de school met haar bibliotheek, aula, sportvelden enz. meer te laten meespelen in de sociale uitrusting van een wijk of streek. De school moet een gemeenschapshuis worden. SAMENWERKING De technische uitrusting van de school is een zaak van deskundigen geworden, maar er moet dan ook een nauwe samenwerking zijn tussen bestuurders, bouwers, technische ex perts en mensen van de praktijk voor TOKIO De Japanse politie, die zaterdag 9.000 man inschakelde om de door de studenten bezet te en gebarricadeerde universiteit van Tokio te ontruimen, is zondag na gevechten in haar opzet geslaagd. Nadat het de PPIpolitie gelukt was negen de klas. Van de kant van de overheid I tien van de twintig ge- is een soepele houding gewenst: de bouwvoorschriften moeten de ont werpers van de school een zo groot mogelijke vrijheid laten. Bij dit alles heeft de conferentie ook heel nuchter onder ogen gezien dat men fraaie theorieën over scho len van de toekomst kan opstellen, maar dat de meeste landen voorlopig nog grote aantallen oude scholen hebben. De aanpassing van die, veel al zeer degelijk geconstrueerde, ge bouwen aan de nieuwe eisen, vormt een vraagstuk waaraan de overheid speciale aandacht moet gaan schen ken. I bouwen te bezetten ver overde men zondag hot hoofdgebouw, waar om I elke meter gevochten werd, op de studenten. Bij de gevechten wer den 183 politiemannen en twintig studenten ge wond. Bijna vierhonderd studenten werden gear resteerd. Negen van hen, acht politiemannen en een verslaggever werden met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. De opgelopen verwondin gen werden voornamelijk straten, veroorzaakt door zoutzu- mensen ren. De studenten kondig den voor hun overgave aan dat hun strijd het begin was van wat nog in 1970 te wachten staat. In dat jaar loopt de ter mijn van het huidige Ja- mijn van het huidige Ja pans-Amerikaanse veilig- heidsverdrag af. Op de universiteit werd sinds juni geen col lege meer gegeven na dat alle studenten tot staking hadden besloten wegens de aanwezigheid van politie op het uni versiteitsterrein. De moeilijkheden begonnen vorig jaar januari al. In de Japanse stad Kanda betuigden zondag 1500 studenten sympathie met hun collega's in Tokio. Zij barricadeerden de Bijna zestig werden gear resteerd. v. In Tokio ontstond ook een enorme chaos op het grote station waar 70.000 forensen een uur lang niet konden vertrekken omdat hun treinen wer den vastgehouden. Linksgeoriënteerde betogers hebben zaterdag in West-Berlijn rode verf, stenen en vuurwerk gegooid naar het hoofd kwartier van de Sociaal Democratische Partij. In het centrum van de stad werden ruiten ingegooid. De betogers herdachten de dood van Karl Lieb- knecht en Rosa Luxem burg, beiden commu nisten. De schade loopt in de honderdduizenden. Twaalf personen werden gearresteerd. studentenverkiezingen die in februari worden gehouden. Het NSA is de be langrijkste tegenspeler van de Stu denten vakbeweging, die thans de leiding heeft van de Nederlandse Studenten Raad. j Hoewel in steden waar de verhou- I dingen voor het NSA niet te slecht i liggen, nog e-en andere beslissing ge- I nomen kan worden, betekent het ad- I vies van de landelijke leiding een grondige ingreep in de bestaande stu- j dentenpolitieke verhoudingen. De he- I le structuur van de studentenpolitiek i gaat hierdoor veranderen. Het studentenakkoord meent, dat de studenten vakbeweging het onmo gelijk maakt om op de studentenpoli- I tiek nog enige invloed uit te oefenen. Het bestuur van de NSR reageert hierop met de mededeling, dat het NSA na de zomervakantie geen enke le activiteit meer heeft ontwikkeld. Ht NSR-bestuur zegt: „Democratie begint en eindigt niet met de verkie zingen. Democratie is een zaak voor alle 365 dagen van het jaar. De NSR zal voortgaan op grote schaal discus siestukken te verspreiden om op die wijze een werkelijke democratie te bevorderen." Het SVB-bestuur van de Studen ten-Raad gaat vooral aandacht schen ken aan het werk in de faculteiten. Horizontaal: 1. gravure, 3. speel goed. 6. zwemvogel, 9. radio omroep <afk.), 10. metaalsoort, 12. water in N. Brab., 13. plaats in België, 15. de O-mond van de Weichsel, 17. oude benaming v. liter, 19. boom, 21. steel, 25. boomloot, 26. zijtak Donau, 27. luitenant-kolonel, 31. gesloten, 32. plaats in N. Brab., 34. graan. 36. plaats in Gelderland, 38. voorvoegsel, 39. wijnglas. 41. voedsel, 42. ik (Lat), 43. voorzetsel. 44. bijl. Verticaal: 1. tijdrekening, 2. verta ler, 3. nachtgewaad, 4. voorzetsel. 5. puntig voorwerp. 7. wandeldreef, 8. huisdier. 10. graafschap in Engeland, 11. ontgonnen land, 14. bevervilt, 16. met kennis toegerust, 18. voorvoegsel. 20. zoon van Noach, 22. eer, 23. verstandig (barg), 24. boom, 28. pluim van een vogel, 29. reeks, 30. zwak. 31. platvis. 33. strandwachter, 34. rund, 35. ontkenning (Eng.), 36. hoenderach tige vogel, 37. lus, 40. voornaamw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. beeld, 4. Demer. 7. Eifel, 9. deernis, 11. open, 13. Alda, 15. kok, 16. aal. 17. esp, 18. del. 20. pal, 22. oren. 24. Nora, 25. vaandel, 28. ander, 29. koers. 30. Nobel. Vert. 1. barok. 2. Leen. 3. die, 4. den, 5. Elia 6. reaal, 8. Friesland, 9. dek. 10. sla, 12. poter, 14. Dakar, 18. dolik. 19 lev, 20. pol. 21. label, 23. naar. 24. Nero, 26. Ans. 27. den. OXFORD Enkele maanden na zijn emeritering is de internationaal bekende anglicaanse theoloog Frank Leslie Cross overleden. Hij is 68 Jaar geworden. Cross, hoogleraar in Oxford, is vooral liekend geworden door de Ox ford Dictionary of the Christian Church, die in i957 onder zijn leiding verscheen. Ook was hij de initiatief nemer en jarenlang de secretaris-ge neraal van de internationale pa- tristische conferenties, die sinds 1951 om de vier jaar in Oxford worden gthouden. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Dr. Marcel Pradervand is twintig jaar se cretaris-generaal van de Her vormde Wereldbond. Deze Zwitserse protestant, die 63 is, zal zich aan het eind van oktober 1970 uit die functie terugtrekken. In het jaarverslag over 1968 var. de HWB doet hij tevens een terugblik op de voorbije twintig jaren. Oorspronkelijk was het een an- gel-saksische organisatie", schrijft hij. „In theorie waren de kerken van het Europese vasteland lid. maar ze deden niet actief mee. Latijns-Ameri ka. Afrika er Azië waren feitelijk onbereikbaar voor de HWB." „Maar gelukkig is de situatie ver anderd. Niet alleen is het aantal leden- kerken meer dan verdubbeld in de laatste twintig jaar, maar hun geo grafische spreiding is werkelijk we reldwijd geworden. Van de 110 leden- kerken bevinden zich er 27 in Afrika, vijftien in Latij.is-Amerika, tien in Noord-Amerika. 26 in Azië, drie in Australië en 29 in Europa." Het verslag legt de nadruk op de oecumenische geest waarin de HWB altijd heeft geprobeerd te werken en het herinnert eraan, dat zijn eerste blad „Catholic Presbyterian" heette. Het was een voorloper van het hui- kerk de eerste te zijn en wereldlicha men te worden, zij Jezus Christus zullen verraden. Maar als zij met succes hun kerke lijke inzichten willen bijdragen tot verrijking van het hele evangelische erfgoed zullen zij de bedoelingen van het Hoofd van de Kerk volbrengen en werktuigen zijn van de Heilige Geest. Laat daarom de hervormden en presbyterianen in de beste zin oe cumenisch zijn. dige ..Reformed and Presbyterian World". Met c'.eze naam werd tot uit drukking gebracht de bewogen ge- grepenheid over de katholiciteit waarvoor in die tijd de interesse nog niet erg groot was. „Bescheiden, maar niettemin be langrijk". noemt dr Pradervand de betekenis van d»> confessionele we reldorganisatie Hij citeert de verkla ring van Bazel, die in 1951 werd afge legd, waarin wordt gezegd, dat als de grote wereldkerken, waartoe de her vormde kerken horen streven als Dat de oecumenische taak van de HWB ook in de afgelopen twaalf maanden een centraal punt is ge weest blijkt uit de voorbereidingen voor de unie tussen de HWB en de Internationale Congregationalistische Raad. Dat blijkt ook uit de ontwikkeling in het zoeken van betrekking tussen de lutheranen en de hervormden en uit de overeenkomst tussen afgevaar digden van de HWB en het Vaticaan om tot een verdere verkennend gesprek te komen. Dr. Pradervand besteedt ook aan dacht aan het feit. dat 38 van de ledenkerken op het ogenblik zijn be trokken bij onderhandelingen over u- nies, overal in de wereld. Tot slot bespreekt de secretaris-ge neraal wereldkwe-ties in zijn verslag Hij belicht de schokkende tegenstel ling tussen rijke en ontwikke lingslanden. Hij spreekt er zijn spijt over uit. dat noz niet meer kerken besluiten drie procent van hun bud get aan de ontwikkelingslanden te geven. NEW YORK De lutheranen ln de Verenigde Staten hebben in 23 jaar het kapitale bedrag van 726 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor oecumenische hulpverlening. Dat blijkt uit een verslag van Lu therse Wereldhulp, het orgaan van de gezamenlijke Amerikaanse lutherse kerken, dat eind 1945 werd opgericht. Hulp is verleend in 46 landen. In het begin was Duitsland daar ook bij. Nu ligt het zwaartepunt in het Nabije Oosten, Afrika en Latijns-Amerika. Tot de hulpgoederen van Lutherse Wereldhulp behoort ook een stan daardpakket voor kinderen. Het be vat onder meer een handdoek, een stuk zeep, een kam, een tanden borstel, schrijfpapier en potloden. PUTTERSHOEK Dc 32-jarige Maarten den Haan is zaterdagavond verdronken in de Oude Maas bij zijn woonplaats. Zondag is het stoffelijk overschot gevonden. Men neemt aan dat hij door het donker misleid te water is geraakt. NCSV en de VCSV, wordt gezegd. Gebleken is dat het noodzakelijk is, zegt de open brief, dat de jongere generatie haar stem laat horen in de synodezitting. Daarom wordt ge vraagd om voortaan drie jonge waar nemers aan de zittingen te laten deel nemen. De brief is medeondertegend door A. V. van den Berg namens de VCSB, F. M. Reeman namens de SSR; M. C. Meidertsma namens de NCSV en door P. Warmenhoven namens de disputorenraad aan de Vrije Uni versiteit. VLAARDINGEN De particuliere synode van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) in Zuid-Holland zal niet voldoen aan het verzoek van de kerken te Maassluis en te Schiebroek - Hillegersberg-centrum, om de komende generale synode om intrekking van het „attestenbesluit" te vragen. De senaat van de theologische hoge school kan niet het recht ontzegd wor den, aan de hand van een attest een zelfstandig oordeel te vormen over de aanvaardbaarheid van dit attest op grond van het feit, dat het gere formeerde karakter der betreffende kerkeraad in het geding is. Dat geldt nog te meer, wanneer het een attest betreft van een kerkeraad, die instemt met de inhoud van de Open Brief, j aldus de Zuidhollandse synode. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De anti-revolutio naire radicalen zullen niet als groep deelnemen aan het beraad over het Progressief Akkoord door PvdA, PSP en PPR. De a.r. radicalen menen, dat nu hun taak primair is een duideliike politieke inhoud te geven aan het eigen karakter van de ARP. De kerngroep van de a.r. radicalen is zaterdag in het Amsterdamse hotel Américain bijeen geweest. Hoewel de kerngroep geen formele zeggenschap heeft over de radicale sympathisan ten, raadde men wel aan ook niet individueel deel te nemen aan de werkgroep Progressief Akkoord. Het PAK is immers ingesteld na een uitdrukkelijk besluit van drie partijen om de mogelijkheden voor nauwere samenwerking te onderzoe ken. Beslissingen zullen door partijen en niet door personen genomen wor den. Medewerking van de a.r. radica len hieraan zou geen werkelijke be tekenis hebben en slechts verwar rend werken. Onder de aanwezige a.r. radicalen bleek wel sympathie te bestaan voor de pogingen van de drie partijen om te komen met een progressief politiek program. (Van een medewerker) ROTTERDAM Er wordt een aanslag op de zondag gepleegd, zei ds. M. C. Tanis, christelijk gerefor meerd predikant te Barendrecht op de goed bezochte jaarvergadering van de Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust, die zaterdag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam werd gehouden. Ds. Tanis meende, dat zelfs theolo gen van gereformeerde signatuur aan die aanslag op de zondag meedoen. Hij vervolgde: „In de theologische ontwikkeling zien wij veel dat be droeft daar de fundamenten van Gods Woord worden ondergraven. Dit geldt ook voor de heiliging van de dag des Heren. Bestuur, uw streven is gefundeerd op het onfeilbaar Woord van God, houdt het steeds voor ogen." De secretaris, de heer G. J. H. ter Weel deelde mee, dat het ledental nog steeds een stijgende lijn vertoont en momenteel bijna 9000 bedraagt. Het aantal vertegenwoordigers is op gelopen tot 181. In enkele plaatsen, zoals Den Haag, Yerseke, Opheusden, Schiedam wordt nog naar een geschikte vertegenwoordiger gezocht. De activiteiten van de verenigingen bewegen zich op onderscheiden ter rein. Diverse streekvergaderingen werden gehouden. Talrijke adressen werden verzonden wanneer de zon dag in het geding was. De ontvangen antwoorden getuigden meermalen van begrip voor het gehuldigde standpunt al werd ook in vele geval len geen antwoord ontvangen. De aftredende bestuursleden, de heren Van de Brandhof en Soeten- daal werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Vrijgemaakt project DELFT De Institutie van Calvijn is thans weer in het Spaans verkrijgbaar. In twee kloeke delen is het werk verschenen bij Meinema in Delft voor rekening van de stichting Uitga ve Reformatorische Boeken te Rijswijk. Deze stichting verzorgt in opdracht van de Spanje-commissie van de gereformeerde kerk (vrijge- maakt) te Rijswijk het uitgeven en verspreiden van lectuur in Spanje ei de Spaanssprekende landen van Amerika. De laatste uitgave in het Spaans van het beroemde werk van de Ge- neefse reformator dateerde van 1859 en was al vele tientallen jaren niet meer te krijgen. LOS ANGELES Vernon Duke. de klassieke componist, die onder meer het liedje ..April in Paris" maakte, is don derdag in de ouderdom van 66 jaar aan de gevolgen van longkanker over leden. De componist, wiens werkelijke naam Vladimir Dukelski was, studeerde on dermeer in Moskou en Kiev bij Glierec en Yavorski, daar hij zich voorname lijk voelde aangetrokken tot het ballet. CELIBAAT IS ZAAK VAN WERELDKERK Kardinaal Alfrink verdedigde gistermorgen in een overvolle aula van de Rijksuniversiteit van Utrecht het celibaat voor priesters. Verloofde priesters die hoopten dat de kardinaal de deur zou openzetten voor expe rimenten werden teleurgesteld. Een priester mag tegenwoordig trouwen, maar moet dan zijn ambt opgeven. UTRECHT Kardinaal Al frink heeft gisteren duidelijk ge zegd dat de Nederlandse bis schoppen geen plaats zien in het ambt voor gehuwde priesters. Met die rede, gehouden tijdens een studentenmis in Utrecht werd de hoop ingeslagen van de twee studentenpriesters, Jos Vrijburg in Amsterdam en Je roen Gooskens in Utrecht om na hun huwelijk in het ambt te kunnen bljjven. „Naar het gevoelen van de Neder landse bisschoppen", zo zei kardinaal Alfrink, „behoort het probleem van het priesterlijk celibaat tot de cate gorie van zaken, die alleen maar zin vol kunnen worden geregeld in sa menspraak met het wereldepiscopaat. Het gaat hier om een zaak, die de universele kerk aangaat en waarin de lokale hiërarchie alleen maar kan handelen in collegiaal overleg." Volgens de kardinaal heeft het ce libaat een positieve zin: „Het gaat niet om de persoonlijke meerwaarde van de ongehuwde boven de gehuw de, maar het gaat er om volledig dienstbaar te kunnen zijn aan God en aan de mensen". Niet in evangelie (Hij gaf toe dat de binding aan het celibaat in het evangelie niet wordt geëist, maar, zo meende hij, „dat is slechts een halve waarheid. De visie namelijk, die aan de binding celibaat en priesterschap ten grondslag ligt en die in de loop der eeuwen heeft ge leid tot en de basis is van wat we de nieuwe wet van het celibaat noemen, ligt wel verankerd in de Schrift.". Kardinaal Alfrink vond het al van barmhartigheid van de kerk getuigen dat priesters sinds het Tweede Vati caanse Concilie hun eenmaal gegeven belofte om niet te huwen mogen te ruggeven. Nog maar enkele jaren ge leden hield de kerk de priester aan zijn woord. Huwde hij toch, dan werd hij buiten de kerk gestoten. Geen experiment „Tegenover haar tegenwoordige begripvolle bereidheid" zo zei de kardinaal nog „stelt de kerk aan de priester die zij van zijn gegeven woord ontslaat, de eis zich van de uitoefening van liet ambt te onthou den." De verloofde priester Jeroen Gooskens was over de preek teleur gesteld. De kardinaal heeft de ge huwde priester alleen maar negatief beschreven, als iemand die zijn woord niet heeft gehouden. Hij vond het bijzonder jammer dat niets ge zegd was over tussenoplossingen bij wijze van experiment. NED. HERV. KERK naar Leiderdorp i2e drs. A. Geense te Heidelberg Aangenomen pred.pl.) Bedankt voo v. Wingerden" Zoetermeer 'vac. H. K. J. Koele te Nijkerk. GEREF. GEMEENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2