BIJ YLISSINGEN TOCH ALUMINIUMFABRIEK Commentaren Betoging tegen Nixon 't voor beëdiging - ordelijk verlopen Rogers: kracht Amerika moet minder tonen Tsj echoslo wakij e aan rand nieuwe crisis decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel ■jfcubijrf- •»\GMTtSalA U, C£+\ Het Kwartet Frans bedrijf ging akkoord Tussenoplossing gevonden Na veel onderhandelingen HET WEER Verboden vlagvertoon Ruimtevreiigd Ray Oud-medewerker dr. King acht onschuldig Verstandig Gekweld TURK DOODT IN TILBURG LANDGENOOT bon Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemet Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stentvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet I" riaandag 20 januari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14.10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DE BLOCK t Sloecontract Nu het Franse aluminiumbedrijf Péchiney heeft besloten zich in het Sloegebied te vestigen, kan dit een reden te meer zijn een snelle beslissing te nemen over de vestiging van een kerncentrale in Zeeland. Luidruchtige toorn prikkelt, zwijqende toorn wekt vrees. SYLVA •fa Huwelijksveto van Alfrink Ten westen van Ierland is een depressie aangekomen. Onder invloed hiervan stroomt zachte oceaanlucht naar West-Europa. De voorste begrenzing hiervan heeft de Britse eilanden en West- Frankrijk bereikt en trekt het komende etmaal naar ons land. Op de nadering hiervan krimpt de wind naar zuidoost, waar door aanvankelijk koudere lucht uit Duitsland wordt aange voerd, die morgen geleidelijk door de zachte oceaanlucht wordt verdreven. De zachte lucht wordt voorafgegaan door veel bewolking met enige regen of motregen, mogelijk hier en daar ook met natte sneeuw. Elders in Europa wordt het weer voor een groot deel be heerst door een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan de kern boven Midden-Rusland is gelegen. De vorstgrens strekt zich uit van Denemarken naar Polen en zo verder naar de Bal kan. Langs deze grens valt re gen en sneeuw. Vooruitzichten voor woensdag: Zon: minder dan 40 procent. Min. temp.: 3 tot 8 graden bo ven normaal. Max. temp.: 3 tot 8 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droug et maal: 40 procent. 20 Januari: zon op: 00.37: onder: 17.06: maan op: 10.10: onder: 10.14. januari eerste kwartier. De vlag van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront heeft uren gewap perd van de spits van de Notre Dame in Parijs. De Vietcongsympa- thisant, die het karwei voor mekaar bracht, had de voetsteunen, die naar de spits leidden, weggebroken, zo dat een brandweerhelikopter het verboden vlagvertoon moest verwij deren. O Bij de ramp van vorige week op het Amerikaanse atoomvliegdekschip Enterprise zijn 26 doden te betreu ren. Zaterdag stierf nog één der opva renden. De reparatie zal 6,4 miljoen gulden vergen. In het ziekenhuis lig gen nog 41 gewonden. Hun mannen zijn weer in veilig heid: na dagen spanning is er weer rust in drie vrouwenharten. Op de foto Tamara Wolynof, echtgenote van de zaterdag met de Sojoez-5 gelande kosmonaut, met links Moeza Sjatalof en rechts Larissa Chroenof, wier echtgenoten reeds vrijdag met de Sojoez-4 terug waren. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland krijgt er weer een grote buiten landse industrie bij: het Franse aluminiumbedrijf Péchiney is akkoord gegaan met de Nederlandse voorwaarden en zal zich vestigen in het Sloegebied, ten oosten van Vlissingen. Verleden week woensdag is het contract getekend, vanmiddag om twaalf uur heeft minister De Block van economische zaken de vaste commissie uit de Tweede Kamer vertrouwelijk ingelicht. Over de bouw van een kerncen trale in het Sloegebied is nog geen beslissing genomen. Het wachten hierop is afhankelijk van de bespre kingen die in Zeeland nog worden gevoerd over de kerncentrale. Zoals bekend eiste Péchiney goed kope energie. De regering wenste geen goedkoop aardgas te leveren, omdat Aldel in Delfzijl dat al krijgt. Volgens het ..nieuwheidsbeginsel" komt een nieuwe Industrievestiging niet voor goedkoop aardgas in aan merking als er sprake is van een bestaande concurrerende industrie in ons land. Ook Aldel levert alumini um. Péchiney is nu akkoord gegaan met een bepaalde prijs voor energie, een tussenoplossing die geldt tot het mo ment dat de kerncentrale in gebruik wordt genomen. Want men is wél uitgegaan van de bouw van een kerncentrale in Zeeland, die ressor teert onder het Zeeuwse elektriciteits bedrijf. De onderhandelingen zijn moei zaam geweest en hebben jaren ge duurd. De vestiging stuitte eerst op onoverkomelijke energieproblemen, maar door dc voorgenomen bouw van de kerncentrale veranderde het beeld. Vermoedelijk begin deze week zal de Franse directie op een persconferentie nadere bijzonderhe den geven. Van overheidszijde is de grootste terughoudendheid betracht met het vrijgeven van nieuws. Men vreesde een situatie die de buitenlanders kopschuw zou maken waardoor het aluminiumbedrijf toch weer voor ons land verloren zou gaan. De moeilijk heden lijken nu echter overwonnen. Reeds enige jaren geleden spraken de Fransen van een investering in fasen van ongeveer 400 miljoen en ongeveer 900 tot 1000 arbeidsplaatsen. Het is niet bekend in hoeverre de produktieplannen nu gewijzigd zijn. Wat betreft de kerncentrale, men rekent er op dat Péciney in het be gin al 120 megawatt nodig zal heb ben. Dat kan binnen enkele jaren uitgroeien tot een verbruik van 240 megawatt. Een verantwoorde commer ciële exploitatie van een kernenergie centrale vraagt een afneming van 400 megawatt, maar gezien de latente vraag, de uitbreiding van Hoechst (ook in het Sloegebied) en de moge lijkheden voor andere industriële vestigingen in Zeeland, maakt men zich in Zeeland over deze zaak geen zorgen. Vermoedelijk zal het besluit over de bouw van de centrale spoedig vol gen, want de aan Péchiney aangebo den prijs voor energie gaat uit van een volledige benutting van de cen trale. Zover is het nog niet, maar de gunstige situatie op de brandstoffen- markt maakte het mogelijk Péchiney in deze overgangstijd een aantrekke lijke tussenoplossing voor te stellen. MEMPHIS Ds. James Bevel, een voormalig medewerker van dr. Mar tin Luther King, wil niets zeggen over het bewijsmateriaal dat hij heeft ter verdediging van James Earl Ray, die van de moord op de negerleider wordt beschuldigd. De predikant heeft Ray zaterdag aangeboden hem te verdedigen, omdat hij „over bewijsmateriaal beschikt waaruit blijkt dat de man onschuldig is." Ds. Bevel staat aan het hoofd van een beweging voor gelijke burger rechten. Het proces tegen Ray begint op 3 maart in Memphis. - WASHINGTON Meer dan zevenduizend mensen hebben gisteravond in Washington deelgenomen aan een groot scheepse demonstratie tegen Richard Nixon, die van middag om zes uur (Neder landse tijd» zou worden be ëdigd als 37ste president van de Verenigde Staten. Onder het schreeuwen van De Vietcong moet winnen, Nixon een oorlogsmisdadiger en Nog vier jaren van dood trokken de demonstranten door de straten van Washington, gadegeslagen door verbijsterde republikeinen, die zich in gereedheid brachten om Nixon massaal te huldigen. De stoet, die begon bij het Washington-monument, ging langs het Congresgebouw, het Witte Huis en enkele departe menten naar de Pennsylvania Avenue. Ook hadden de betogers portretten bij zich van Nixon, diens vice-president Spiro Agnew en een doodkist, waarin een pop zonder hoofd lag. gekleed in het uniform van het Amerikaanse le ger. De bijna vijfduizend politie mannen. die op de been waren om president Nixon te bescher men, konden ernstige incidenten voorkomen. Vijftien demonstran ten werden aangehouden. Over het algemeen verliep de betoging zeer ordelijk. Het tijdschema voor de inau guratie van Richard Nixon ziet er als volgt uit (Nederlandse tijd): 15.30: korte gebedsdienst in het gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken; 16.30: aankomst van Nixon in het Witte Huis; 17.10: vertrek van het Witte Huis naar het Capitol; 18 00: afleggen van de eed in de handen van opperrechter Warren, waarna Nixon zijn inauguratierede uitspreekt; 18.30: lunch in het Capitol; 20.00: vertrek naar het Witte Huis. waar een parade wordt afgenomen. In wezen een tragische verwelko ming: op deze foto (van 4 januari jl.) wordt de Amerikaanse militair James W. Brigham door zijn moeder begroet na aankomst uit Vietnam. Hij was een van de drie door de Vietcong vrijgelaten krijgsgevange nen. Het werd slechts een kort weer zien, icant James is na een hersen operatie in het Walter Reedhospitaal overleden. Samenzwering tegen Bolivia tijdig ontdekt LA PAZ In Bolivia is zaterdag de staat van beleg afgekondigd door de regering van generaal Rene Bar- rientos. Bekend werd gemaakt dat een aantal oppositiegroepen een sa menzwering tegen zijn regering op touw hadden gezet. Een aantal poli tieke leiders, voornamelijk leden van de oude regerende nationalistische revolutionaire regering, konden wor den gearresteerd. De minister van Binnenlandse Za ken. kapitein David Fernandez, noemde als leider van de samenzwe ring generaal Malpartida, die in bal lingschap in Brazilië leeft. NEW YORK William Rogers, de nieuwe Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, vindt dat zijn land wat minder aan de weg moet timmeren. „Als men geweldig sterk Is. behoeft men niet hoog van de toren te blazen en alles te zeggen wat er te zeggen valt. Het is beter wat meer ontspannen te zyn." De buitenlandse politiek moet volgens Rogers periodiek worden herzien. Dan kan blijken of er in een bepaald gebied teveel Amerikanen zijn en waar de Verenigde Staten teveel last moeten dragen Rogers zei het allemaal in een gesprek met Life en met de bedoeling, het imago van het land te verbeteren. Het diplomatiek* jargon moet hij overigens nog helemaal leren, zei hij. Daar kwam hij achter, toen hij sprak over de drankzucht van een vrouw van een diplomaat, terwijl dat in de diplomatie „geelzucht" heet. PRAAG Jan Palach is gis- teren gestorven, drie dagen na dat hij zich in Praag met benzine had overgoten en in brand ge stoken uit protest tegen het ver lies van vrijheid in zijn land se dert de Russische tanks vijf maanden geleden Tsj echoslo wa- kije binnenrolden. Studenten hebben aangekondigd dat zij het voorbeeld van Palach willen vol gen. De doaj van de 21-jarige student heeft het land opnieuw in beroering en aan de rand van een nieuwe crisis gebracht. Vele Tsjechen zeggen dat het land niet zo in opschudding is geweest sedert de invasie van 21 au gustus. De regering, en vele anderen, proberen de gemoederen tot bedaren te brengen. De afgelopen dagen hebben hon derden studenten protestdemonstra ties gehouden. Russen werden uitge jouwd maar het kwam niet tot wer kelijke incidenten. De Tsjechoslowaakse regering waarschuwde gisteravond de studen ten niet langer anti-Russisphe beto gingen te houden. Het persbureau CTK meldde dat de regering ernstige bezwaren heeft „tegen acties die door hun gevolgen in directe tegenspraak zijn tot de pogingen van de partij en de regering om de toestand in het land te consolideren". PRAAG De Tsjechoslowaakse studenten hebben de oproep van de regering zich kalm te houden en het voorbeeld van Jan Palach niet na te volgen, naast zich neergelegd en heb ben aangekondigd hun acties te /.ui len voortzetten. De studenten hebben meer zelfverbrandingen, stakingen en massale bijeenkomsten in het voor uitzicht gesteld. Doel van de acties zijn opheffing van de censuur en terugtrekking van de Russische troe pen. Voor radio-Praag las gisteren een student, die bij het overlijden van Palach aanwezig was, met een door tranen verstikte stem een boodschap van de overledene voor. „Mijn daad heeft zijn doel geraakt maar laat nie mand anders het nadoen. Het zal be ter zijn als zij het niet meer doen. Laat de levenden nog verder strijden. Ik zeg u vaarwel. Misschien zien we elkaar nog". President Svoboda. partijleider Dubeek, de scheidendr parle mentsvoorzitter Smrkovsky en pre mier Cernik hebben in een telegram van deelneming aan de mooier van Palach verklaard, dat zij diep bewo gen waren door het bericht, dat „uw dappere zoon bezweken is aan de ge volgen van zijn daad". F)E RADICALEN binnen de ARP hebben het verstandige besluit genomen, niet mee te doen met de werkgroep Progressief Akkoord (kort weg PAK van PvdA. PSP en PPR. Misschien is „verstandig" een wat overtrokken woord. Een ander besluit was immers nauwelijks te verwachten geweest. Overigens was reeds geble ken dat het radicalisme niet bUster aanslaat. Bjj opinieonderzoeken bijvoorbeeld is welduideljjk geworden dat binnen de ARP de meerderheid bepaald niet ge neigd is, in de VVD een groter blok aan het been van de confessionele par tijen te zien dan de PvdA zou kunnen zijn- De radicalen blijven dus binnen de ARP. Aan voorkoming van gezapig heid, gesteld dat aan de voorkoming daarvan behoefte bestaat, zal hun be sluit zeker nuttig kunnen zijn. Aan de andere kant: nu eenmaal dit verstandige besluit genomen is, zullen ze ook wel zo verstandig zijn om te bedenken dat een irritant breed ma ken binnen deze party een geïrriteer de meerderheid alleen maar tot af- weerbewegingen zal brengen. Hetgeen vermoedeiyk óók de bedoe ling wel niet zal zyn. WIE GISTERAVOND voor de tele visie de kardinaal zelf heeft ho ren en niet minder zien spreken over de ongehuwde staat van de pries ters, kon zich niet onttrekken aan de indruk dat hier stond een door de omstandigheden gekweld man. Er is binnen de rooms-katholiekr kerk op dit ogenblik dan ook wel Iets gaande, en dat de kardinaal in per soon zich geroepen achtte dit woord te spreken, zegt iets over de situatie. Gekweld zal hy bovendien zyn ge weest door het vermoeden dat het geen hy te zeggen had ook niet voor al >yn rechtstreekse hoorders vol doende overtuigingskracht kon bezit ten. Het betoog over de solidariteit met het wereldepiscopaat, waardoor alleen in collegiaal overleg binnen de we reldkerk besluitvorming mogelijk zou zO'n, zal op den duur niet kunnen be vredigen. Zeker niet wie niet alleen dc hui dige opvatting onjuist achten, maar ook de ernstige gevolgen die aan af- wyking daarvan worden verbonden. TILBURG In de loop van zon dag is de 46-jarige Turk A. B. aange houden op verdenking van moord op zijn landgenoot Odabaz (28) uit Vlij men. Tegen de man was verdenking gerezen omdat hij onmiddellijk na het ontdekken van de moord spoor loos was. De Turkse gastarbeider werd zondagmorgen om vier uur dood aangetroffen in een pension aan de C.oirkestraat in Tilburg. Hij had een wond in de hartstreek. Tegenstrijdige verklaringen van de man na zijn aanhouding en afwijken de verklaringen ten opzichte van die van een aantal Turken die kort voor dc dood van het slachtoffer nog in diens gezelschap waren geweest, versterkten de politie in de mening dat B. vermoedelijk met een stiletto heeft gedood. Alles wijst erop dat de dader zijn slachtoffer buiten het pension heeft staan opwachten, toen deze na zijn bezoek aan het huis. waar hij niet woonde, naar buiten kwam. Het mo tief is nog onbekend. Het slachtoffer heeft toen bij het pension aangeklopt en is, nadat hij was binnen gelaten zonder enige ver klaring op een bed gaan liggen. Tien minuten later was de man dood. B. had zondagavond nog niet bekend. iMA4M4*e aJbcrUsvuA, ejofuft"! Ik geef op als T nieuwe abonnee: I betaaltper kwafaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1