Evangelie bracht verdeeldheid onder de Jali's van West-lrian Minister bevoogdt COC (homofielen) Toen de fetisjes verbrand werden kwam de angst Osservatore Romano verdedigt Nederland Pater bedient doop in hervormde dienst Een rvoord voor vandaag PAS OP Föhna mi nf Woningnroduktie in 1968 lager ZATERDAG 18 JANUARI 196» De dichter van Psalm 71 zoekt in zijn moeilijke omstandig heden sterkte in Gods almacht en houvast in Gods trouwals h\j bidt „Wees mij tot een rots ter woning." Hij zegt er bij: waarheen ik bestendig kan gaan". Want steeds verheffen zich de vijanden met hun laster „God heeft hem verlatener is niemand die redt." Steeds is er ook de aanvechting en de twijfel. Steeds staan we weer op nieuw met lege handen. Dan zijn we niet gebaat met herin neringen aan vroegere ervaringen van Gods almacht en trouw. Daarom vraagt deze man, of hij ook steeds weer op nieuw mag ingaan in die rots, of God zich steeds opnieuw in Zijn almacht en trouw aan hem wil openbaren. Uiteindelijk vraagt hij het niet voor zichzelf. Hij weet, dat zijn zaak, als kind van God, voor anderen een test-case is. Gods naam als de Getrouwe staat op het spel. Daarom loopt deze psalm ook uit op de lof: „Mijn lippen zullen jubelen, wanneer ik U zal psalmzingen, en mijn ziel, die Gij hebt ver lost. Ook zal mijn tong de ganse dag van Uw gerechtigheid gewagen. Wij lezen vandaag: Mattheüs 10 1-15. Wij lezen morgen: Mattheüs 10 16-33. Eind september werden in West-lrian twee zendelingen vermeerd en opgegeten. Zij woren niet de enige getuigen wie dit lot ten deel viel. In de afgelopen jaren kwam ook een vrij groot aantal jonge Papoese christenen om het leven. In dit artikel legt dr. P. C. Komma uit waarom zo plotseling dit verzet tegen het christelijk geloof losgebarsten is dat zelfs een strafexpeditie moest warden uitgerust. Dr. Komma ging reeds in 1931 noar West-lrian als zendingsleraar. In 1951 werd hij zendingspredikant en ruim drie jaar later pro moveerde hij op een studie over de Messioanse Koreri-bewegingen In de omgeving van Biak. (Van onze kerkredactie) ROME De Osservatore Ro mano heeft het voor de Neder landse Kerkprovincie opgeno men. Het Vaticaanse dagblad verdedigt de Rooms Katholieke Kerk in Nederland tegen aanval len in de buitenlandse pers". Al te zeer wordt vergeten", zo schrift het blad, „dat Neder landse katholieken altqd hebben moeten vechten voor hun geloof en daarom ook meer dan wie ook er voor zorgen hun gods dienstig erfdeel b\j de tijd aan te passen". Volgens de Volkskrant van van morgen oordeelt de Osservatore ver rassend mild over de Nederlandse kerk. Het artikel is het begin van een serie, geschreven door de ad junct-hoofdredacteur Frederico Ales- sandrini. Het artikel valt op. omdat Rome de laatste maanden een totaal andere en hardere lijn scheen te volgen. De kardinalencommissie eist wijziging van de Nieuwe Katechismus, prof. dr. E. Schillebeeckx werd op het matje geroepen, en bisschop Bluyssen werd tijdelijk geschorst als lid van de li turgische commissie. Bovendien .namen vele rooms-ka- tholieke Nederlanders aan dat Rome wel niet zou juichen na de laatste zitting van het pastoraal concilie. Volgens het artikel vervormt de wereldpers wat er vandaag in de Ne derlandse kerk gebeurt. Het enige wat er wel toe doet wordt echter niet vermeld. „In landen waar katholle- Spaarloon voor de grafici AMSTERDAM Voor de ongeveer 40.000 grafici is een nieuwe cao af gesloten. Overeengekomen is een loonsverhoging van 6,5 procent en met ingang van 1 juli een spaarloon van een procent. Verder is de va kantie met een dag uitgebreid, ter wijl met ingang van 1 februari 1970 korter zal worden gewerkt. Het grafisch bedrijf is de eerste bedrijfstak waar overeenstemming is bereikt over een spaarloon. ken nooit voor hun geloof hebben moeten vechten", zo schrijf het blad, „bestaat die gisting niet eens. In die andere landen is het geloof een gift geweest die zonder meer werd aange nomen en vaak niet alle vruchten opgeleverd heeft, die men ervan mag verwachten. Wat een mens cadeau krijgt wordt soms minder gewaar deerd dan wat hij moet veroveren." Het blad prijst de Nederlandse Rooms Katholieke Kerk vooral voor haar missionaire werk. Volgens Ales- sandrini heeft Nederland 5000 missio narissen in alle delen van de wereld aan het werk. De kerkgang in Neder land is verhoudingsgewijs ook beter dan in de meeste andere landen. JURISTlÜRGENS: DEN HAAG Het ware te hopen, dat minister Polak dinsdag bij de be handeling van de begroting van Justitie zal verklaren zich niet meer „zo bevoogdend" tegenover de Neder landse vereniging van homofielen (COC) op te stellen. Dan kan de rechtspersoonlijkheid van deze orga nisatie spoedig een feit zijn. Dit is de kern van het betoog, dat mr. E. C. M. Jurgens houdt in het jongste nummer van het Nederlandse Juristenblad. De auteur, voorzitter van de PPR, zegt onder meer: „Het is in strijd met het algemeen belang, dat een minister zich als een waak hond opstelt om een vereniging af te houden van de in zijn ogen laakbare, maar daarom nog geen strafbare of anderszins onwettige, gedragingen". De heer Jurgens zet verder onder meer uiteen, dat de bewindsman zijn bevoegdheid tot weigeren tot een an der doel gebruikt dan tot de doelein den waartoe die bevoegdheid gegeven is. door dr. F. C. Kamma Eind september werd de Amerikaanse zendeling Stan Dale samen met zijn collega Phil Masters door de Jali's van de Seng- vallei op West-lrian vermoord en opgegeten. Toen hij kort daarvoor eens op bezoek was bij dokter Vriend, gaf hij zijn gastheer als aandenken de Engehe uitgave van het boek „Vijf kruisen in de jungle." Daarin wordt de dood beschreven van vijf jonge Amerikaanse zendelingen die dertien jaar geleden door Auca-Indianen werden vermoord. „Zou", zo schrijft de vader van dokter Vriend me, „Stan een voorgevoel gehad heb ben van wat hemzelf te wachten stond?" We zullen dit wel nooit aan de weet komen, maar wel is ons veel duidelijk geworden, sinds de beide zendelingen hun leven gaven als ge tuigen. In het Grieks wordt voor „ge tuige" een woord gebruikt waarvan ons woord „martelaar" afkomstig is. Zij waren wel de eerste blanken, maar niet de eerste christenen, die om hun geloof gedood werden. Twee en een half jaar geleden werden reeds twee jonge Jali's gedood ten westen van het dorp Ninia. Bij die gelegenheid werd Stan Dale gewond. Hij liep vijf pij'schoten op. Met vier pijlpunten in zili lichaam wist hij te ontkomen, al was de tocht bij nacht over een steile berg een ware marte ling. Toen reeds bleek dat niet alle Jali's gunstig reageien op hei feit dat hun volksgenoten tot het christendom overgingen, hun heidense voorwerpen verbrandden en een ander leven wil den gaan leiden. Kannibalisme Anderhalf *aar gleden werd zende ling Benz, die medische hulp wilde gaan bieden in een nog onbekende vallei door eer grote horde overval len. Vijf van zijn jongens werden gedood, waarvan er vier werden op gegeten. Benz zelf werd gewond. Maar ook hij wist met de pijlpunten' nog in zijn lichaam te ontkomen. In de naaste omgeving van de cen trale posten van de zending van de Evangelisch Christelijke Kerk van West-lrian, waarvoor ds. Zöllner, Benz, Roth en dokter Vriend werken, vierden bewoners hun kanniba listische neigingen bot od 17/Jachlof- fers, allen Jali's. -*** Ook ten Zuiden van het Carstensgebergte, waar de Christian and Missionary Alliance (Cama) werkt, werden de bewoners van het Silinogebied christen en verbrandden hun „heidense" attributen, maar in dezelfde week dat Stan Dale en Phil Masters werden gedood vermoord den naburige stammen de vrouw en de baby van de Papoese evangelist Wawa. Na die ervaring schreef hij het volgende lied: De Heilige Geest is met ons. Waar geer getuigen zijn. laat ons daarheen gaan. Jezus is met ons. Dit is het gebied in het hart van West-lrian, waar het de laatste tijd on rustig is geweest. De zwarte stippellijnen geven de gebieden aan waar het evangelie min of meer regelmatig wordt verkondigd. De Christian and Missionary Alliance werkt rondom Wamena in de Baliemvallei. Het hartvormige gebied is het terrein van ds. G. Kuyt (zie zwarte driehoek). In het gebied rondom Angguruk werkt de Evan gelisch Christelijke Kerk van West-lrian. Daar woont o.a. dokter Vriend. De twee kruisen geven de plaats aan waar de beide Amerikaanse zen delingen werden gedood. De aanvallers volgden hen enkele dagen eer ze hen overvielen. Het kaartje laat zien waarom. Ze wachtten totdat ze buiten hun gebied waren. De zwarte lijn geeft een taalgrens aan. IDENBURG boko Als we gaan zullen ze ons bedreigen, Maar als we gedood wor den voor Jezus Moeten we niet boos worden. Als zit Jezus zullen aan vaarden zullen on2e harten blij zijn. Maar zoals ze Johannes de Doper gedood hebben, Zo hebben ze on' gedaan. Fetisjes Het zendingswerk ln de binnenlan den wordt verricht in een nog onge- pacificeerd gebied. Kleine en grote schermutselingen zijn aan de orde van de dag tussei. de bevolkingsgroe pen onderling. Maar met het evange lie kwam een ander element dat de verhouding tussen de groepen dreigt te verstoren. Weinige gruepen Jali's zijn geheel zelfstandig. Aller zijn ze in min of meer sterke federaties verbonden. Ze trekken gemeenschappelijk op tegen hun vijanden, maar vieren ook ge meenschappelijk hun inwij dingsfeesten vooi jonge mannen. Ze hebben samen handelsrelaties, waar bij de „heidense voorwerpen", die de Amerikanen „fetisjes" noemen, dienst doen. Nu hebben de zendelingen ontdekt dat zolang de Ndani's en de Jali's, die het evangelie reeds hebben gehoord, hun „fetisjes" nog bewaren en ge bruiken, ze nooit innerlijk los komen van het voorvaderlijk geloof. Zij leggen er daarom de nadruk op dat degenen die christen worden die voorwerpen moeten wegdoen. Ritueel In Ninia, ten westen van de Seng- vallei, heeft men deze voorwerpen al twee en een halt jaar geleden ver brand. Direct daarna gingen de twee Jalijongeren, Jeikwaragu en Binggu- ok, die hadden gehoord dat de vallei bewoners deze daad afkeurden, vrij willig naar hen toe om hun stamge noten te verklaren wat er precies aan de hand was. Zij waren van plan om uit te leg gen. dat men zich pas vrij kon voe len, wanneer men een volledige breuk met het heidendom" heeft ge maakt. Ze kregen evenwel daartoe niet de gelegenheid, maar werden vermoord. De .moordenaars" be dreigden toen de post Ninia, waar Stan Dale werkte, maar tot een over val kwam het niet Eer Dale en Mastera werden ver moord was er il contact opgenomen met de Sengvaliei. De bewoners le ken open voor het nieuwe geloof. Daarom besloten de beide zendelin gen zich in het gebied te wagen. w*t hun het leven neeft gekost. Waarom werden zij vermoord en opgegeten? Zeer zeker niet uit gastronomische overwegingen, want het eten van een mens is een rituele plechtigheid, die door de betrokkenen werd vergele ken met de kerkdiensten die de zen delingen hielden De man. die deze vergelijking maakte Kolowuk het hoofd van Nngguruk, was 'er ore gekomen, dat n het westen de mensen van Bokon- dini christenen waren geworden hun heidense voorwerpen hadden wegge daan en verbrand en zelfs hun heili ge stenen (jao. jé) hadden prijsgege ven. Voorbeeld Hij vroeg zich nu het volgende af: Wat gebeurt er .ret vo'ksgenoten. die christen word-n* Kar men werkelijk onbezorgd alles opzij zetten: voor werpen verbianf.en vei bodsbepalin gen (taboes) overtreden? Wat ge beurt er dan met onze tuinen? Geven ze nog vruchten' Hoe zal het gaan met onze varkens.? Zullen ze nog ge dijen? En vooral: hoe zien de mensen er als christener >lt' Zijn ze sterk en gezond of zwak en machteloos? Om zich zeke-heid te verschaffen ging hii, met no^ een paar anderen, naar Bokondinl Ze werden daar feestelük onthaald; zager dat alles positief was uitgevallen wat tuinen, knollen kindo-er en varkens betreft; en bovendien d= duizenden mensen bij elkaar konden komen zonder vrees voor oorlox Toen hij weer terugkwam stond zijn plan vast' Ook Angguruk moest het voorbeeld vjn Bokondinl en Ni nia volgen, ze'-fs jvildr hii een andere mode invoeren vooi de vrouwen- dracht. die in Angguruk wel heel erg .mono-mini" war Verdraaid Zijn reisgerote.. die hetzelfde had den gezien, gaven evenwel toen al een geheel ande' commentaar, en dat Is tekenend \oor de situatie, zoals die zich later onMwiirkelde. Er werd na melijk gezegd. Jat alle mensen van Bokondinl demonen (duivels) waren Foto boven: Van heinde en ver zijn de bewoners van een Jali- dorp op West-lrian bijeengeko men voor een crematie. Zo ko men ze ook bijeen voor hun ri tuele feesten, waarbij een ge dode vijand wordt opgegeten, opdat zijn ziel geen gevaar meer zal opleveren. Foto onder: Een hoofdman van de vallei-bewoners, die zich uit alle macht verzetten tegen het op dringend christelijk geloof. MOECMEWSCn HUWELIJK OOK OECUMENISCHE DOOP geworden, dat de varkens er slecht uitzagen en dat men had geprobeerd de bezoekers ti vergiftigen Intussen deed zich een nogal hevi ge aardbeving voor zodat zware aardverschuivingen volgden en niet lang daarna brak er een kinkhoest- epidemie uit, waaraan nogal veel kin deren bezweken Dokter Griend stond hier machteloos tegenover, aangezien de hem ter beschikking gestelde iner.tiugsvloeistof verjaard en onbruikbaar was. Tussen Anggu-uk en de Sengvaliei bestonden vroege? steeds handelscon tacten. Bij het initiatief-ritueel is rottan nodig. L" a- betrok men van de Seng-mensen. Over en weer bezocht men elkaar, maar deze relatie werd nu bedreigd wanneer Angguruk evenals Ninia zijn .fetisjes" zou gaan verbranden. Zo was de situatie, toen Stan Dale en Phil Masters naa> de Sengvaliei trokken Het !o* dat hun trof. was vreselijk. Het was het verzet tegen de modernisering van het maatschap pelijk leven, zoal" dat door de predi king en het voorbeeld van de zende lingen zich ov-.-ra: ontwikkelde. Bovendien staat het wel vast, dat men een pr^ek van Dale over „de brede en de smalk weg" niet heeft begrepen Men verteld» in de Seng valiei tenminste 'ater dat Dale had gezegd dat hit d" demon was van een van de heilige -neren ten oosten van de Sengvaliei Oir demor. heeft vol gens het geloof van de Senemensen de dood van velen op zijp geweten. Bondgenoten Toen de Jali's Stan Dale en Masters in bun macht hadden, lieten ze hen door de dorpen heen trekken, en hebben hen buiten hun gebied vermoord. Om ook de zielen van de beide zendelinger te vernietigen 'ver- den ze opgegeten. Maar hierbij liet men het niet D» 'ei van de lichamen werden rondgezonden, om daarmee bondgenoten te weiven met het doel samen de zendi.igsposten van Ninia en Augguruk te verwoesten en het zendingspersoneel te doden. Eén van de panoese evangelisten werd be dreigd. maar hij wist te ontkomen. De Sengbevolking werd nog over moediger toer n? de landing van de helikopter, de zendelingen en de poli tiemannen, onverrichterzake terug moesten keren Zo stonden de zaken er voor, toen de overheid ingreep. Een kleine expeditie werd gereed ge maakt, dragers er to'ken trokken er op uit om de misdadigers te straffen. Deze expeditie legde te voet, door moeilijk terrein de ongeveer 20 kilo meter af tussen Angguruk en Seng, daar werden ze ontvangen met veel gejoel. Honderder mannen stonden klaar om de aanval in te zetten. Op het moment dat de expeditie langs de voet van een bergkam liep werden van bovenaf grote stenen en keien naar beneden gerold. De toestand was zeer gespannen, toen er eenmaal contact was gemaakt en de vroegere drager" van Dale en Masters enkele mannen herkenden, die deel hadden genomen aan de moordpartij. Deze werden gevangen genomen en ondei bewaking gesteld en in een huis opgesloten. Toen dreigde de bevolking evenwel de expeditie in de pan te hakken, en deze moest gebiuik maken van hun geweren. Hoeveel doden er zijn ge vallen is niet precies bekend, maar toen de expeditie de vallei verliet steeg overal de rouwklacht op. Er waren twee zendelingen bij de expeditie. Ze waren meegegaan In de hoop, contact te kunnen leggen en vredesbesprekingen te openen. Aan vankelijk leek het dat ze hierin zou den slagen, maar de nerveus gewor den dalbewoners grepen te snel naar hun pijl» n en bogen. Zo heeft dan de gewapende macht voorlopig de moordenaars gestraft. Of het vrede zal worden is niet be kend, want hoe zal men dit ingrijpen uitleggen? Wel komt er nu een vaste bestuursvestiging nabij Angguruk. De nieuwe tijd heeft zijn of fers geëist. Ook dit is een reali teit in de ontwikkelingslanden. Soms menen we in het westen dat alleen daar naar de vooruit gang hunkeren. Niets is minder waar, zeker in West-lrian niet. Revolutie zonder of met het evangelie kost mensenlevens, ook vandaag nog. (Van onze kerkredactie) NIJMEGEN In de rooms- katholieke universiteitsstad Nij megen werden indertijd de eer ste zogenaamde oecumenische huwelijken bevestigd. Nu wor den in oecumenische diensten ook de eerste kinderen gedoopt. In een hervormde dienst zal mor gen pater Burgers de doop be dienen aan vier kinderen uit kerkelijke gemengde huwelijken. De dienst wordt geleid door ds. H. F. Winterterp en wordt als hervorm de dienst gehouden onder auspiciën van de Raad van Kerken van Nijme gen. Tijdens het gesprek in de raad bleek dat de "k deken van Nijmegen en de voorzitter van de centrale her vormde Kerkeraad geen bezwaar hadden 'egen een dergelijke samen werking. Een tweede dienst zal gehouden worden in eer rooms-katholieke kerk. Dan zal de dienst geleid wor den door -?en uriester maar een pre dikant zal de doop bedienen. Nijmegen '.iet deze gezamenlijke doopdiensten onder eigen verant woordelijkheid als een natuurlijke conseauentie van de tientallen ge mengde huwelijken die de laatste ia- ren (interkerkelijk gesloten zijn. De meeste echtparen hebben zich Inmiddels in andere delen van het land gevestigd maat komen voor de ze doopdiensten naar Nijmegen terug met de verwachting dat waar men hun huweHik in een gemengde dienst krijgt u dit gevoel In uw hoofd? De GRIEP zal weer toeslaan. Voorkom dit. Voor u geen vol gende keer. Gebruik bijtijds de keelontsmettendc tabletten wilde bevestigen de doop ook in een gemengde dienst zal willen bedienen. Voorlopig zal Nijmegen nog niet voor alle gemengd gehuwden derge lijke doopdiensten organiseren. Dat zal alleen gebeuren voor ouders die indertijd jok In een gezamenlijke dienst zijn gehuwd Is dat niet het geval dan adviseert ds. Winterterp dat het 'chtpaat de doop zal aanvra gen bi.i de kerk waartoe de partner die het meest bewust ter kerke gaat behoort. DEN HAAG De woningproduk- tie in 1968 heeft 122.700 stuks bedra gen. tegen 127.433 het jaar daarvoor. Het iaar^middelde van 1962 tot 1967 was 99 000 De meeste woningen werden in Zuid-Hol land gebouwd (24.904), de minste in Drente (3.866) De volgorde was Zuid-Holland, Noord-Brabant, Noord-Holland, Gelderland, Utrecht, Limburg. Overijssel. Friesland. Zee land, Groningen en Drente. In december vorig jaar kwamen 14.231 woningen klaar (12.069). Het maandgemiddelde over vijf jaren was 12.000. Theodor Werner overleden MUNCHEN Theodor Werner, een van de meest bekende abstracte schil ders in Duitsland, is woensdag op 82- jarige leeftijd overleden. Werner's werk werd in de nazi-tijd als ..ontaard" gebrandmerkt Hij woon de na 1930 verscheidene jaren in Pav(j«, waar hij relaties aanknoopte met de groep .Abstraction Creation" In die jaren raakte hij bevriend met Juan Gris. Brnque en Miró. Nadat hij van 1936 tot 1945 terugge trokken in Potsdam had geleefd, ves tigde hij zich in München Hij kreeg diverse prijzen, onder meer de kunst prijs van de stad Berlijn in 1951 en de prijs van oe Vereniging van Duitse Cri tici in 1954 BEROEP1NCSWERK Ned. Herv. Kerk Beroeper te Den Haag (vac. J. F. van Woerden): W Roggeveen, studen tenpredikant te Eindhoven: te Gassel- ternijveen 'toez.J: mevrouw M M C. van der Weide-Douwes; te Engelbert. Bedankt voor Rotterdam Zuid: dr. D. Bouman t» Garijp (Fr.) Geref. Kerken Beroepen te Ridderkerk: K. Ubeis te Drachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2