OOK SOJOEZ 5 GELAND Bestand binnen twee maanden? Directie willigt eis in na BTW - staking (300 man) Commentaar Experiment groot succes Wolynof veilig op aarde Vandaag in ZO Het Kwartet Receptie voor Dean Rusk Loclge wijzigt standpunt Geef in het nieuwe jaar 'n nieuwe abon nee op - U krijgt dan gratis deze rook verdrijver. Ibon Tot 1 apribf 25 per maand extra Geheel terecht Vluchteling niet annex met moord Vlaardingse ENCK-fci briek SPREUK Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 18 januari 1969 49ste jaargang Directeur: F. Diamei Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich ia gheblevtn mijn hert in teghenipoet!" vooraanstaande prot. christeli|ke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur De vier kosmonauten hebben de ontmoeting van hun ruimteschepen donderdag gevierd met het drin ken van bessensap. Ze xijn vanwege hun prestatie benoemd tot ereburger van Kaloega, waar de „grondlegger van de ruimtevaart" heeft gewoond. Dean Rusk, Amerika's minister van buitenlandse zaken, schijnt bij zijn personeel, democraat of republikeins, wel populair te zijn, want bij gele genheid van zijn afscheid als be windsman op 20 januari was er een grootscheepse receptie op touw gezet, die ook door de huidige president, Johnson, werd bezocht. MOSKOU Het Russische ruimtevaartuig Sojoez-5 is van morgen veilig ge land in het vooraf bepaalde gebied in de Sow- jetunie. ongeveer 24 uur na de Sojoez-4. Kosmonaut Wolynof, die nog alleen in het ruimteschip zat, maakt het goed. zo deelde het Russische persbureau Tass mee. Met deze landing is het nieuwe Russische ruimte-experiment het koppelen van twee ruimte schepen en het overstappen van twee kosmonauten van het ene in het andere ruimtevaartuig tot een succesvol einde gebracht. Dinsdag werd de Sojoez-4 gelan ceerd met Sjalatof aan boord en een dag later de Sojoez-5 met drie kosmonauten. Donderdag WASHINGTON Het is heel wel mogelijk dat binnen twee maanden een bestand in Vietnam tot stand komt, waardoor een begin gemaakt zou kunnen worden met het terugtrekken van Amerikaanse troepen. Deze mening heeft de komende voornaamste onderhandelaar naar de Parijse vredesbesprekingen, Henry Cabot Lodge, naar voren gebracht F»or de machtige .Amerikaanse Se naatscommissie voor buitenlandse za ken. die de voormalige ambassadeur in Bonn en in Saigon in verband met zijn nieuwe benoeming, aan een ver hoor onderworpen heeft. Volgens het commissielid senator Sparkman, die het verhoor leidde, zou Lodge teruggekomen zijn van zijn vorig standpunt, volgens welke de VS in staat zijn een militaire rik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: par kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. b M|Jn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. overwinning te behalen in Vietnam. Senator Sparkman zei dat Lodge gezegd had, dat als de Parijse onder handelingen zouden leiden tot een wapenstilstand, het dan. mogelijk zou zij te beginnen met een eerste te rugtrekking van ongeveer 65.000 A- merikaanse militairen. Duif noch havik Lodge zei tijdens het verhoor, dat hij noch een havik noch een duif was, maar een realist. Hij legde er echter de nadruk op, alleen voor zichzelf te spreken en niet namens het nieuwe Amerikaanse bewind, dat met de installatie van president Nixon morgen officieel aan de macht komt. Opmerkelijk is dat in Saigon op een Amerikaans-Zuidvietnamese con ferentie op topniveau ook de terug trekking van de Amerikaanse troe pen ter sprake is gekomen. Aan de besprekingen namen o.m. deel de Amerikaanse ambassadeur Elsworth Bunker enerzijds, president Thieu, vice-president Cao Ky en de minister van buitenlandse zaken Tran Van Hoeong anderzijds. Tafelo pstellin g Amerikaanse en Noordvitnamese autoriteiten hebben gisteren de tafel opstelling voor het komende grote vredesoverleg geïnspecteerd en goed gekeurd. Er deed zich echter een klein technisch probleem voor door dat de tafels toen zij bij elkaar wer den gepast volgens de afgesproken opstelling te lang waren geworden voor de ruimte waarin moet worden vergaderd. Met wederzijds goedvin den werden de tafels diagonaal in de zaal geplaatst. Zweden Zweden, dat als eerste land Noord-Vietnam heeft erkend, schijnt reeds een ambassadeur te hebben aangewezen voor Hanoi. Volgens ge zaghebbende kringen is het de 61-ja- rige Arne Bjoernberg, een voormali ge politieke journalist, die op .het ogenblik ambassadeur is in Guatema la. Zijn standplaats zal echter niet Hanoi zijn, maar Peking, omdat hij de diplomatieke belangen van zijn land moet behartigen voor zowel China als Noord-Vietnam. Rechter wil foto's moord op Kennedy niet vrijgeven NEW ORLEANS Een federale I rechter te Washington heeft een ver- j zoek geweigerd van de officier van justitie in New Orleans, Jim Garri son, foto's ter beschikking te stellen van de lijkschouwing van de ver- j moorde president John Kennedy. Garrison wil niet eerder met het proces tegen Shaw. de man die bij j komplot om Kennedy te vermoorden I zou zijn betrokken, beginnen. Vol gens de officier houdt het federale ministeri evan justitie bewijzen te gen, die hij nodig heeft bij het pro ces tegen Shaw. De federale rechter eist, dat Gar rison eerst moet bewijzen dat Kenne dy van twee kanten is beschoten en niet, zoals het rapport-Warren zegt, van één kant. werden de ruimteschepen ver bonden tot een „ruimte-station". Gisterochtend voerde Wolynof nog een baancorrectie uit, waardoor hij de Sojoez-5 dichter bij de aarde bracht, op een hoogte die varieerde van 201 tot 229 kilometer. Ook was er een televisie-uitzen ding uit het ruimteschip. De kosmo naut vertelde het een en ander over de apparatuur, demonstreerde de toestand van gewichtloosheid en toonde beelden van de aarde. Ontmoeting De ontmoeting van de beide ruim teschepen hebben de kosmonauten gevierd met het drinken van bessen sap, zeiden Sjalatof, Jelisejef en Chroenof gisteren op een persconfe rentie na de landing met de Sojoez-4. Jelisejef en Chroenof, die uit de Sojoez-5 in de Sojoez-4 waren over gestapt, hadden voor de comman dant van laatstgenoemd ruimteschip de laatste post van de basis Baika- noer en het blad de Prawda van de vorige dag meegebracht. Sjalatof zei grenzeloos verheugd te zijn toen hij het geklop op de deur" van de So- joez-4 hoorde. De vier kosmonauten hebben de titel „ereburger van Kaloega" ge kregen. In deze oude stad ten zuid westen van Moskou heeft de „grond- leger van de ruimtevaart", Konstan- tin Ziolkofski (18751935), gewoond. Lovell Over de bedoeling van het Sow- jet-experiment zegt sir Bernard Lo vell van het Britse observatorium Jo- drell Bank „dat het de Russen gaat om een permanente ruimte-station. „Dat station zal ongetwijfeld worden gebruikt voor het doen van belang rijke astronomische en geophysisehe waarnemingen ten dienste van Russische geleerden die tussen de aarde en het station heen en weer reizen", aldus sir Bernhard. De wetenschappelijke medewerker van Daily Express meent dat terwijl de Amerikanen mensen op de maan willen neerzetten, de Russen er de voorkeur aan geven om het vliegen binnen de aantrekkingskracht van de aarde geheel en al te beheersen". „Britse autoriteiten op het gebied van de verdediging hadden dit al langverwacht", schrijft de medewer ker. „Vluchten om de aarde bieden het snelst voordelen op militair ge bied", zo luidde zijn mening. Ruim tes pion nen Hij schrijft voorts dat de Russen een door een raket voortgestuwde j waterstofbom hebben die zo'n groot j bereik heeft dat hij al haast de ruim- te ingaat. De Russen zouden deze bommen nu kunnen lanceren vanaf satellieten in de ruimte als dit mili tair gesproken voordeel zou kunnen hebben. De Daily Mail noemt de vier Russische astronauten „voorlopers van ruimtespionnen". Comfortabel en absoluut veilig zouden deze spionnen zo'n kilometer of 150 boven een vreemd land alles kunnen begluren waarnemen dat er een vliegtuig opstijgt de baan van een raket of een nieuw wapen kun- j nen volgen, of rapporteren dat men i ergens begint met een nieuwe raket basis op het ogenblik dat de bulldo zers aan het werk gaan. De toestand van de Praagse stu dent Jan Palach, die zich op het XVenceslasplein heeft verbrand, is ernstig. Zijn medestudenten hebben gedreigd, dat er nog meer zelfverbrandingen komen als vlammend protest tegen de Russische semi-dictatuur. Op de foto rechts de plek waar Jan Pa lach zijn protestdaad volvoerde. TVTIE een vooraanstaande plaats In- j neemt, op welk gebied ook. doet wjjs zich niet al te veel gelegen te laten liggen aan wat over hem of haar wordt geschreven. Dat geldt zowel gunstige als ongun stige publikaties. Mensenlof ls be trekkelijk, en betrekkelijk is ook al het andere. Te veel eer. zo zou men kunnen zeggen, in bepaalde gevallen ook te veel eer jegens wie het ge schreven heeft. Niettemin zijn er grenzen, met name ten aanzien van datgene wat men nog over zijn kant kan laten gaan. Die grens was naar het oordeel van prins Bernard en prinses Irene be reikt, ja overschreden, in hetgeen een Duits blad. dat toch al niet kieskeurig pleegt te zijn, ditmaal ten beste had gegeven. Zij hebben daarop geheel terecht gebruik gemaakt van het recht van iedereen, en dus van hen evenzeer, om tegen dit kwaiyke geschrijf In rechte op te treden. Recht betekent óók bescherming, een bescherming waarop een ieder aan spraak mag doen gelden. Personen van koninkiyken huize niet minder dan wie ook. Wie dan naar de stem der redeiyk- heid niet horen wil, moet maar voe len. Voelen In de portemonnaie, een van de weinige zaken waarin dit soort bladen nog gevoelig pleegt te zijn. Het te betalen bedrag zal overigens altijd symbolisch biyven. Waarop het aankomt is de veroordeling zelf, die een veroordeling is van wat niet door dc beugel kan. VENRAIJ De politie heeft de I moordenaar van de 26-jarige ver- pleegster M. uit Venraij nog niet kunnen achterhalen. Wel is een 24-jarige verpleegde uit de psychia- trische inrichting St. Servatius al- I daar, die was weggelopen, gisteren j aangehouden en gehoord. Zijn opsporing werd van groot be- lang geacht in deze zaak. Er is uit de verhoren evenwel gebleken dat hij "iets met de moord uitstaande heeft. 1 PARIJS Georges Pompidou, de Franse oud-premier die na dc grote gaullistische overwinning in juli vorig jaar werd vervangen door Couve de Murville, heeft verklaard, dat hij kan didaat zal zijn als er verkiezingen wor den gehouden over de opvolging van president De Gaulle. VLAARDINGEN Vrijdag is de eerste BTW-staking van het land gehouden op het terrein van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek. Uit protest tegen de reeks van prijsverhogingen, die de nieuwe belastingmaatregel heeft veroor zaakt, legden alle 300 arbeiders van de dagploeg 's morgens om negen uur het werk neer. Hiermee zetten ze kracht bij aan hun eis gedurende de eerste drie maanden van dit jaar een vrgoding toe te kennen in de kostenstijgingen, die de BTW heeft teweeggebracht. Op 1 april treedt namelijk de nieuwe cao in werking. Na langdurig intern beraad willig de de directie de eisen van de stakers in. Zij besloot in overleg me tonder- nemersraad en vakbondbestuurders aan het gehele cao-personeel, INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMER5 ir-nop 'JN56UPG Bijzondere aandacht vandaag voor enige be langwekkende artikelen in ZO. Exclusief voor onze bladen belicht prof. dr. W. Albeda de eco nomische toestand van ons land onder de kop Donkere wolken over 1969? Een ander exclusief artikel is dat van dr. J. D. Douglas, hoofdredacteur van het Britse algemeen- christelijke weekblad „The Christian". Hij geeft een scherpe en objectieve analyse van situatie en achtergronden, die zijn samengevat in de titel van zijn verhaal: Discriminatie voert N.-Ierland naar bittere godsdienstoorlog Actualiteiten in ZO zijn voorts: Duik in 't onbekende. Langste zonderling. We gaan meer zweven. Johnson legde basis. Buitenlander trouwen vergt aan passing. Chaplin toch Amerika binnen. En verder een groot aan tal verstrooiingsartikelen en hobbyrubrieken. (Van een onzer verslaggevers) bestaande uit ongeveer 600 man, een kostentoeslag van 25 per maand te geven tot 1 april „Het was de minst catastrofale oplossing", aldus de di rectie. Men heeft het zakelijk belang wil len laten prevaleren en het bestaan van de kunstmestfabriek niet op het spel willen zetten door een langduri ge staking. Onmiddellijk na het be reiken van het akoord gingen de ar beiders weer aan het werk, hoewel het nog enige tijd onrustig bleef op de fabriek. EMOTIONEEL Het enige positieve punt dat de di rectie in deze staking ziet is, dat de oorzaak niet binnen maar buiten het bedrijf ligt. Men meent dat de hele kwestie rond de BTW, die tot hogere prijzen leidde dan was voorgesteld, een dusdanig emotioneel karakter heeft gekregen dat gevolgen eigenlijk nit konden uitblijven. Reeds in november vorig jaar heb ben de diverse vakbonden (de Agle- mene Bedrijfsgroepen Centrale, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en St. Willibrordus) bedrijven ge vraagd met ingang van 1 januari een extra bedrag an ƒ25 uit te keren, totdat de cao met ingang van april zou worden vernieuwd. De Algemene Werkgeversvere niging besloot echter het verzoek af te wijzen. D e bonden reageerden hierop met een brif dat zij deze zaak tot 1 april zouden laten rusten. Men had rekening gehouden met ge middelde prijsverhoging door de BTW van 1,3 procent Omdat dit percentage hoge rbleek te liggen, werd in een vergadering van de ondernemersraad van de ENCK-Deltachemie donderdag het verzoek gedaan gedurende de over gangsperiode (januari tot april) een loonsverhoging van vier procent toe te kennen. De directie ging hieorp niet in en verwees naar het overleg met de vakbonden. VERZOEK Zij proberde duidelijk le maken, dal eventuele stakingen catastrofaal voor de kunstmestfabriek zouden kunnen zijn wegens produktieverlies. Bovendien vroeg zij begrip en deed het verzoek de onrust bij de werkne mers te verminderen. De dreiging van staking zat toen al in de lucht. Iedereen was de volgende morgen gewoon aan liet werk gegaan, maar op een van de afdelingen werd het plan opgevat toch tot staking over te gaan. Het aktiegroepje maande colle ga's van andere afdelingen ook het werk neer te lggen en om negen uur lag het gehlee bedrijf plat. D vakbondsbestuurders probeer den de stakers te overreden weer aan het werk te gaan, echter zonder resultaat. De heer IH. Penninkhof. hoofdbestuurder van de ABC uit Amsterdam, verklaarde begrip te hebben voor de situatie, hoewel men de staking contractueel afkeurde. Om erger te voorkomen heeft echter de vakbond in deze bemiddld Het resultaat was. dat niet de vier procent loonsverhoging maar de eer der door de vakbonden gevraagde kostenvergoeding van 25 per maand tot 1 april werd toegewezen. De directie vond de wilde staking een trieste affaire omdat men altijd heeft geprobeerd in goed overleg tot een akkoord ie koran. Dit is, kenne lijk ook bij de vakbonden, uit de hand gelopen. Omdat de ondernemingsraad niet is geslaagd de staking, ondanks hel dringende beroep van de directie, te voorkomen, zal maandag een extra vergadering worden gehouden. Dan zal worden gesproken over het nul van een dergelijk Instituut, dat ge faald zou hebben. De extra uitgave door de toegeken de vergoeding zal bij de ENCK niet leiden tot bezu'mgingen. „We kunnen niet meer bezuin.gen. Duidelijk is dat wat we met doze kwestie veel gld kwijt zijn geraakt en dat is niet meer te vergoeden. D boeren zaaien nu eenmaal en als ze kunstmest nodig hebben en wij kunnen het niet leve ren, dan bestellen z het bij een an der", aldus de directie. De mensen zijn zo dom, dat een herhaalde gewelddaad hun ten slotte een recht toe schijnt. HELVETIUS EVANGELIE BRACHT VERDEELDHEID pagina 2 De barometer geeft de hele week bij ons een lage stand te zien. Dit als gevolg van een grote depressie-aktiviteit. De storm achtige zuidwestenwind neemt zondag af. Wel blijft er vrij zachte lucht aangevoerd van 5 tot 7 graden. Er zijn dit weekein de afwisselend opklaringen en enkele buien te verwachten, maar het koude winterweer blijft de eerste dagen op een grote afstand. Vooruitzichten voor zondag en maandag: nu en dan neerslag en over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten voor maandag: zon: minder dan 30 procent, min.temp.: 0 tot 5 gra den boven normaal, max.temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. DE BILT Af en toe zon en I slechts hier en daar een bui. Tot matig afnemende zuidwesterltjke f wind. Iets minder zacht. 1 18 Januari: ron op: 08.39; onder: 17.08; maan op: 09.28: onder 17.09. Nieuwe maan. 19 «anuart: zon op: 08.38: onder: 17.08: maan op: 10.10: onder 20.14 2S Januari eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1