m Ikonen Sneeuw AMADEUS Jarigen Huik naar de wind hangen Wie raadt het? PUZZEL VAN DE WEEK c Met of zonder baard Kruiswoord-puzzel door John Knittel ZATERDAG 18 JANUARI 196? Dag nichten en neven, Oef. wat zijn erbij jullie in de klas veel zieken. We zullen hopen dat alle meisjes en jon gens weer gauw beter zijn van de griepaanvalletjes en jullie allemaal gezond naar school kunnen gaan. Misschien komt de zon ons in dit nieuwe jaar meer verwen nen. In het afgelopen jaar heeft ze zich veel te veel schuil ge houden achter al die grote wol ken. Alle mensen zien haar toch erg graag? Wat zullen we dan gauw beter zijn! Deze week kreeg ik een „hele grote" stapel brieven op mijn bureau. Maar wat jammer Toen ik ze openmaakte zat er bijna bij allemaal alleen maar de oplossing van de puzzel in de envelop. Wisten jullie wer kelijk niets te schrijven? Je weet toch dat tante Jos graag veel, lange gezellige brieven van jullie ontvangt? Was dat even een tegenvaller.' Zaterdag verwacht ik echt veel geschre- LAXG ZULLEN ZE LEVEN! Cobie Buitelaar, Froukje Duursema. Addie v.d. Hoek, Riet Jumelet Marry Kuijt, Hennie van Leeuwen, Paultje Mayer, Annemieke de Mooy, Anita Sterk en Arte Tuljl van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven ven brieven van jullie hoorI We zullen hopen dat jullie allemaal weer beter zijn en dan kan dat best. Zo moeilijk is het toch niet? Ook kreeg ik deze week bijna geen goede oplossingen. De meesten van jullie schreven als oplossing „kabouter". Dat is niet goed. Jullie moesten toch ook de hokjes invullen? Die ho ren er ook bij. In 't vervolg moeten jullie daar goed aan denken. De oplossing is dan echt fout en je komt dan ook niet in aanmerking voor een prijs. Zijn jullie al aan een mooie tekening begonnen? 'k Ben zeer benieuwd hoor. Jullie doen maar goed je best. Daag, allemaal van harte be terschap en tot de volgende keer. tante Jos 'te1 At Groeneweg tekende deze oplegger met heipalen voor ons. Hebben jullie wel eens van iko nen gehoord? De grotere nich ten en neven natuurlijk wel. In de Byzantijnse kunst beeldde men al héél vroeg bijbelse personen uit, zoals Jezus, Maria en de apostelen. Deze afbeel dingen, soms met waterverf op een paneel aangebracht, worden ikonen genoemd. In de loop van de tijd waren er vrome mensen die in over peinzing voor een tkoon gingen zitten en soms plotseling van hun kwalen werden genezen. Vanzelfsprekend dacht men toen dat er bovenmenselijke krachten van deze ikonen uitgin gen. Er kwam een grote ikoon- aanbiddlng. want iedereen wil de graag beter worden. De mensen versierden de kle ding van de ikoonfiguur met goud en edelstenen en aanbaden In vroeger tijd was huik een lange mantel waaraan een hoornachti ge kap was bevestigd. Deze mantel beschutte de mensen fijn tegen kou en wind. Het woord huik Is nog te vinden in het spreek woord: „De huik naar de wind hangen". Dat wil zeggen van mening ver anderen als dat te pas komt Een andere hou ding aannemen dan die, welke je tot nog toe hebt gehad. Men noemt zulke mensen karakterloos. Dierennamen Verborgen Uit de la mag je het wel ha len. Is de rasp echt over jouw vin ger gegaan? In Amsterdam, aan de Lek- wal, is van alles te koop. Prijswinnaars Hans Kleinrensink Den Haag en Wilga Stok Slikkerveer krij gen hun prijs thuisgestuurd. PUZZELOPLOSSING Kano, kamp, belg, koek, kuil, tolk, mest en raap. Bij de pijl lezen we naar beneden „ka bouter". ARIANNE KRüGER STUURDE HET VOLGENDE VERSJE IN Kijk daar vallen. Met z'n allen, Duizend witte vlokken neer. Uit de hemel, Met gewemel. Komen er steeds meer. Witte pluizen. Op de huizen, Op de bomen, op de straat. Als een bleke, Dikke deken. Of de wereld slapen aaat. Op de oren. Van de toren, Valt een slaapmuts, Warm en zacht. De kozijnen gaan verdwijnen, In een witte wolle vacht. Haal de sleeën, Naar beneeën, Die nog steeds op zolder staan. Lange rijen, Aan het glijen. Op een spiegelgladde baan. Zie ze hollen, Zie ze rollen, Zie ze dollen met geschreeuw. Ga genieten, Bange Pieten, Bij de kachel komt geen sneeuw. in plaats van de persoon deze voorwerpen. Maar op deze bijgelovigheid kwam weer een reactie. In de achtste en negende eeuw traden in verscheidene landen de beeld stormer» op, die de ikonen ver nielden. De meeste van de oude iko nen zijn van na de inneming van Konstantinope! door de Tur ken. De spelers staan in een ruime kring met in hun midden één van de kinderen. Zij of hij stelt één of andere beroemdheid voor, maar wil dat niet direkt vertellen. De speler geeft een omschrijving: bijvoorbeeld hoe die beroemdheid eruitziet, wat z'n beroep is en ga zo maar door. Iedere speler mag tijdens het verhaal éénmaal raden. Degene die het raadt krijgt een punt en mag dan van plaats verwisselen met de speler die midden in de kring staat. Het spel gaat precies zo verder en de nieuwe speler stelt ook weer een beroemdheid voor. Winnaar is dat meisje of die jongen met het hoogste aantal punten. We hebben hier weer een gezellige puzzel meisjes en jongens. Het is dit keer allemaal erg gemakkelijk. Jullie vul len de namen van de voorwerpen allemaal van links naar rechts in. Als je hiermee klaar bent staat erin de eerste rij van boven naar be neden een woord waar jullie echt weieens aan mee zouden willen doen. De oplossing moet worden ingezonden voor dinsdag 14 januari. 'D^Acjok STêVe £A/ CAROUMA D&U&- A R 0 L 1 N A Dit hoekje is bestemd voor een mop, een grap, een Wits, die wij uit de lezerskring ontvangen. Originele (niet-„cnrsieve") inzendingen zullen wij na plaatsing belonen met een kleine attentie. Tijdftns manoeuvres ergens In Israël stuit een patrouille op een brug. „Opgeblazen", staat er op een bord te lezen. Ala de soldaten ondanks deze aanduiding zich toch op de brug begeven, springt een sergeant te voorschijn. „Sufferds, dat gaat niet. Je ziet toch dat bord wel." Dan ontdekt hll het bord dat sol daat Cohen omhoog houdt. Stom verbaasd leest de sergeant: „WIJ zwemmen". (Ingezonden door mej. M. K.. Lei den). Hor. 1. wilddief, 7. sloot, 13. wandeldreef, 14. begrip, 16. denkbeeld, 17. in loco (afk.) 18. godsdienst (afk.), 20. bitter vocht. 21. inhouds maat (afk.), 22. Nederlands gezag (afk.), 23. zuil, 26. rijksgrote, 28. loods (ZN), 30. pronk, 31. maanstand. 33. watervogel, 35. muzieknoot. 36. zeehond, 38. stapelmeter (afk.), 39. na dato (afk.), 40. rivier in Rusland, 41. zelfkant, 42. herkauwer, 43. spitse bek van een vogel, 44. puntig voorwerp, 45. sus loco (afk.), 46. pers. voornaamw., 48. bij woord, 50. voorzetsel, 51. zeker vistuig, 55. trustee (afk.), 56. badplaats in Z. Tirol, 57. verdicht verhaal in proza, 59. wijs, eerwaardig grijs aard, 62. schimpen, 64 trustee (afk.), 65. munt in Turkije (afk.), 66 op gezet, 68. slede, 69. afkorting v. idem, 70. landbouwwerktuig, 72. dui vel, 74. zwakke, 76. aandoenlijk, 77. voorwerp om een zeis aan te zetten. Vert. 1. lichte pantoffel, 2. touw (Mal.), 3. rondhout, 4. iets dat de veiligheid bedreigt, 5. voegwoord, 6. vis, 7. kreet, 8. muzieknoot, 9. zuil, 10. oud gewicht (afk.), 11. zwemvogel, 12. ergens kamperen, 15. deel van een boom. 19. statiekoets, 21. ineengedrilde vezels, 24. wel willende lezer (afk. Lat.), 25. speelgoed voor baby's, 26. groots, 27. be kende afkorting, 29. kanaalpeil afk.), 30. meervoud (afk. Lat.), 32. wangen, 34. brandverf, 35. kunstmens, 37. mandje, 40. boom, 44. schrander, 45. tegenslag, 47. leesteken, 49. schuifbout, 51. soort van hond, 52. meisjesnaam, 53. een der drie afmetingen (afk.), 54. dienst meid (ZN). 56. motorschip (afk.), 58. bekende afkorting, 60. dus (Lat.), 61. opstelling, 63. Ierland, 66. slaapt men op. 67. niet vast, 71. voor naamw., 72. afkorting van dyne, 73. deel van de bijbel (afk.) 75. maanstand. 26. eerbaar, 29. Edam, 30. kever, 32. arme, 33. na, 34. al, 36. sen, 37. ka, 38. Ee, 39. snee, 41. valk, 43. no, 44. pluvier, 45. e.k., 47. peek. 49. Levi, 52. ik, 54. el, 55. alk, 57. te. 58. Ao, 59. Leen, 61. nagel, 63. rede, 65. Vermeer. 67. eerbied. 69. en, 70. ar, 71. dop, 73. o.o., 74. mi, 75. Main, 77. pond, 79. Geleen, 80. ladder. Vert. 2. la, 3. alleman, 4. voet. 5. Em, 7. eg. 8. leer, 9. globoaL-10. ed. 11. tevens, 13. do. 15. gereed. 17. Leda, 19. mees, 20. teen, 22. dame, 24. na, 25. ik, 27. er, 28. ar. 31. vervolg, 35. lepel, 37. karet. 39. sop, 40. elk, 41. vel, 42. kei, 46. zilver, 48. eenmaal, 50. verbond, 51. moedig, 53. keen, 55. aard, 56. keep, 58. adem, 60. er, 61. ne, 62. Ie, 64. ei, 66. Erie, 68. rood, 72. os, 75. me, 76. ne. 77. pa, 78. de. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. klaver. 6. Belgen, 12. alom. 14. geld, 16. el, 18. Ie, 19. mot. 21. e.o., 22. de, 23. Venetië, In het café „De Bierpul" is een paard binnengekomen. Bruins en Boons, twee stamgasten, kijken gespannen toe hoe het paard te gen de muur oploopt, over het pla fond en vla de achtermuur bij de tapkast belandt en een grote pils bestelt. „Gek, hè", zegt Bruins. „Ja", antwoordt Boons, „adders vraagt-le een dubbele whiskyl" (ingezonden door de heer M. d. T Gouda) INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen:, een van f 10.- en twee van 5,-. 71-3. Daar keek Jonas van op. „Nou", zei hij, dan gaan we gewoon aan de burgemeester vragen of we de profes- gor weer vrij mogen maken. Hij zal ons beslist toestem ming geven." Lappie knikte. Het stadje lag stil en verla ten. Het was ook al laat. De winkels waren al gesloten. De torenklok sloeg zeven uur. Intussen zat de professor in zijn cel te peinzen. „Ik geloof," peinsde hij, „dat de tijdmachine stopgezet is, te zien aan de spinnewebben en de muffe lucht hier in de cel." Hij keek bedenkelijk om zich heen en dacht aan zijn maag. „Het %vordt tijd dat ik weer eens wat te eten krijg, want dat is heel lang geleden, met al die drukte... O, hemeltje, ze weten natuur lijk niet, dat ik in deze cel gevangen zit... Oei, dat is een ramp!" Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1121. De volgende ochtend liep de baardige Janos de woeste houthakker door de dichte bossen naar Boecograd. Een warrige pruik dekte zijn kale schedel en een wilde baard onttrok zijn grafelijke trekken aan het oog. „Ik zal Sjeems Pond helpen zo goed als ik kan mompelde hij- „Hoe zat het ook weer precies? Volgens Sjeems heeft een zekere smidje Verholen de plaat» in genomen van een zekere Pjotr Nogrottr. Dat ging heel gemak kelijk. want de smid en Pjotr zijn dubbelgangers. Waar smidje Verholen precies uithangt, weten we niet, en zoek zo'n man dan maar eens op in zo'n grote stad als Boecograd, met zijn duizen den straten cn lanen, steegjes, pleintjes en slopjes. Maar wel blikskaters! Het meest onopvallend zou het natuurlijk zijn, als de smid zijn intrek nam in Pjotr's eigen woning. De vraag is nu: waar wóónt Pjotr?" Zo peinzend en piekerend bereikte de Graaf van Lmborg Strom de eerste huizen van de oude bin nenstad. toen zijn oog op een telefooncel viel. „Natuurlijk!" mom pelde hij. „Een vent als Pjotr Nogrottr heeft telefoon. En als-ie geen geheim nummer heeft, staat-ie in de gids." De Graaf stapte dus kwiek de telefooncel binnen en vond al gauw wat hij zocht. Een zekere P. Nogrottr was woonachtig in de Ganzen- gas nummer 7 Met frisse moed ging Janos de houthakker weer op pad en nog geen kwartier later bereikte hij de Gan- zengas, een stokoud steegje in het hartje van de oude binnen stad. „En nu op naar nummer 7", mompelde de Graaf. „Zal mij benieuwen of de smid daar werkelijk is 87 Het kabeleindstation lag aan de zuidelijke kant van de Gandhi-rots en de massa's bouwmateriaal waren langs een kleine spoorweg door een lange tunnel naar de oostkant van de berg getransporteerd. Het station zelf werd het Kaapstadstation genoemd. Deze naam dankte het aan ae Zwitserse stationschef, die jarenlang bij de Zuidafrikaanse spoorwegen had gewerkt. Op een morgen trok Amadeus een grijs flanellen stadspak en een paar bruine leren door hem zelf gepoetste schoenen aan, hij sorteerde enige ontwerpen en papieren en stak die in een klein plat koffertje. Spoedig was hij op weg naar Bern voor een commissaris- senvergadering van de maatschappij. Terwijl hij in zijn auto naar beneden reed, zag hij hele groepen van mannen, die in de diepte werkten. Geheel het leven dier mannen scheen gewijd te zijn aan het transporteren van lasten van de ene plaats naar de andere; als zij dit niet konden doen, dan deden machines 't voor hen. Het geheel van de Rossmer-werken was op die manier tezaam gevoegd: een massa individuele energie was tot een dynamische ge meenschappelijke krachtsinspanning samengebundeld, ten einde op die manier een plan ten uitvoer te brengen. De mieren, de bijen en de andere insekten en beesten deden hetzelfde, zij verrichtten dit dank zij een gezegend instinct, dat onbewust van de kennis der natuurwetten, werkte. Slechts de mens was 't gegeven, de dingen bewust te ver richten. Slechts de mens beschikte over het vermogen uit zichzelf plannen te maken. Later in de morgen reed Amadeus langs de weg van de bureaus van de maatschappij in Nollen naar Muttenthal en vervolgens ging zijn tocht langs de meren. De dorpen glim lachten hem in hun properheid toe. Het was net, of de een of andere vlijtige huisbewaarder al die kleine Bernse huizen en luiken gedurende de nacht schoon had gelikt. De bloem en moestuinen zagen er uit, alsof ze pas besproeid waren Aan alle kanten zag hij niets dan welstand en comfort. Zijn hart ging wijdopen toen hij langs de vriendelijke oe vers der blauwe meren reed, die daar rimpelloos lagen en de witte wolken en de groene bergen weerspiegelden. Er was in dit Oberland iets. dat hem, krachtens een oud recht, persoonlijk scheen toe te behoren. Hij zegende de ster, die gewild had. dat hij in dit bekoorlijke land geboren was en de gedachte, dat hij een belangrijk werk, een werk van kunst en van techniek, in het kanton, waar hij geboren was. verrichtte, vervulde hem met niet geringe trots. De markt in Bern was in volle gang. De boeren en markt- tuinders hadden hun groenten en bloemen uitgestald, zoals zij dit reeds honderden jaren hadden gedaan. Stevige matrones met zure gezichten, ijverige huisvrouwen en kakelende keukenmeiden pingelden op prijzen van vroe ge aardappelen, van fruit, radijsjes, wortelen en uien. Een bejaarde kolonel van de cavalerie van het ministerie van Defensie, die een stevige hoge boord om had, wiens schei ding tot op zijn achterhoofd liep en wiens hoed naar zijn ene oor neeg, bekeek door zijn monocle een bosje anjelieren en kocht er eer. voor zijn knoopsgat. Een op een laag voetstuk staande politieagent leidde het éénrichting-verkeer rond het Parlementsplantsoen met de bewegingen van een orkestdiri gent. Hij scheen erg opgewonden, omdat hij de president (Een wereld in wording) van de Bondsraad omringd en geblokkeerd zag door een hele troep, mooie, dikke koeien, die doodkalm bleven en absoluut geen aandacht schonken aan de hikkende uitroepen van twee onnozele bloeden uit het Oberland, die in hun blauwe kielen en met hun met edelweiss afgezette dassen de beesten met stokken bewerkten. Lichte, zwierige wolken zeilden door de blauwe lucht boven de middeleeuwse daken van de oude kathedraal. Langs de gewelfde arcades bewogen zich hele menigten, die de vele slagers-, bakkers- en kruidenierswinkels in- en uit gingen. De trams snorden door de oude straten en de oude pas versierde fonteinen spoten als kristal zo helder water uit. Er was geen stad op de wereld, zo behaaglijk, zo pasklaar voor het traag genot van alles, wat met de buik in verband stond, als Bern. Gedurende de verschillende jaargetijden kon men hier alle eetbare lijken kopen van alle vogels en andere dieren, die konden wandelen, lopen, draven, galoppe ren. kruipen, klauteren, treuzelen, springen, vliegen, duiken en zwemmen. Men kon ze rauw of toebereid kopen. De menselijke maag was het kerkhof voor de zoogdieren, de vogels, de vissen, de reptielen, de weekdieren en voor de andere stomme wezens, die allen met elkaar een gewelddadi ge dood hadden ondergaan, om de eeuwige vraatlust der beter gesitueerde burgers te kunnen bevredigen. Het was hier een paradijs voor de brassers. Een eenzame gulzigaard kon hier in de oude huizen met de steil toelopende daken menig hoekje vinden, waar hij zoveel kon eten, dat hij ervan in trance raakte. De slokop, die er vooral naar keek, of hij waar voor zijn geld kreeg, kon zich hier vergasten. En er was hier een nog grotere overvloed aan wijnen en sterke likeuren in flessen van alle vormen uit alle alco holstreken der wereld. Maar aan de andere kant werd er hier een campagne gevoerd om de Zwitsers te overtuigen, dat ze hun eigen wijnen moesten drinken, een suggestie waaraan de meeste Zwitsers, gewoon als ze waren aan vaderlandlievende gevoelens graag en soms zelfs wel over dadig gehoor aan gaven. Het corps diplomatique hield van Bern. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18