Johnson legde basis voor betere tijden Discriminatie voert N.-lerland naar bittere godsdienstoorlog Meester en leerling DEZE WEEK I NIXON WENS MILD Gezegd tATÏ*DAO II JANUARI 191» Het is onmogelijk gods dienst van de politiek te scheiden, wil men de situa tie in Noord-Ierland kunnen begrijpen. Willem van Oran je versloeg 279 jaar geleden de rooms-katholieke koning Jacobus aan de rivier de Boyne. Die veldslag bepaalt nog steeds de politiek, hoe wel Ierland nu verdeeld is in 26 districten die samen de rooms-katholieke Ierse Republiek vormen en zes die protestants zijn en zich ver bonden hebben met Groot- Britannië. Dit laatste gebied, Ulster, is ongeveer even groot als twee vijfde deel van Nederland en telt anderhalf miljoen inwoners, waarvan ongeveer een derde rooms-katholiek is. In tegenstelling tot Schotland heeft Ulster een eigen parle ment en ministerie. Londen be moeit zich niet met de binnen landse aangelegenheden van deze staat, die een jaarlijkse subsidie ontvangt van 1115 mil joen gulden. De situatie wordt nog bemoeilijkt door het feit dat Ulster twaalf afgevaardig den zendt naar het Lagerhuis in Londen. De regering van Ha rold Wilson is helemaal niet ge lukkig met de elf unionisten of conservatieven uit Ulster. De twaalfde is wel een republi keinse socialist, maar hij is rooms-katholiek en laat zich meer inspireren door Dublin dan door Wilson. Streng-godsdienstig De overwinning van stad houder-koning Willem III in Noord-Ierland wordt nog altijd op 12 juli gevierd met optoch ten door de steden en dorpen van Ulster. Dan gaat het pro testantse bloed bruisen en zor gen rooms-katholieken dat ze van de straat blijven. De streng godsdienstige Oranje Orde or ganiseert de feesten. Wie in de politiek vooruit wil komen, moet lid zijn van die organisatie. Dat ontdekte pre mier Terence O'Neill enige ja ren geleden. Hij leidt de Unio nisten-partij die met 36 leden het parlement beheerst. De be langrijkste oppositie wordt ge vormd door negen nationalisten, die rooms-katholiek zijn. Zij dromen nog1 steeds van hereni ging met de Ierse Republiek. Discriminatie O'Neill probeert de discrimi natie van de rooms-katholieken langzaam maar zeker weg te nemen, maar wekte daarmee een paar jaar geleden de woede op van de protestantse extre misten. Deze week kondigde het kabinet van O'Neill een nieuwe poging aan: er zal een onafhan kelijk onderzoek worden in gesteld naar de vraag of werke lijk de politieke rechten van rooms-katholieken worden geschonden. Er zal een speciale commissie van onderzoek wor den benoemd die zal worden geleid door een Engelse rechter. Geen Britse protestant zal kunnen ontkennen dat er wer kelijk sprake is van discrimina tie. Dat is wel duidelijk gewor den tijdens de rauwe tonelen vorig jaar oktober in London derry, de tweede stad van Uister. In deze stad van 60.000 inwoners mogen vele rooms-ka tholieken. die er de meerder heid vormen, door allerlei ira- nupilatles niet stemmen. De grenzen van de kiesdistricten zijn bovendien zo gekozen dat de Unionisten er het meeste voordeel van plukken. Het ge volg is dat een protestantse minderheid de gemeenteraad beheerst Bepaalde bedrijven pochen erop dat ze nog nooit een rooms-katholiek hebben aan gesteld. Een werkloze zei me: ..Wij zijn de blanke negers van Derry." Om tegen dergelijk onrecht op te treden, werd een protest mars georganiseerd. Drie leden van het Britse parlement liepen er in mee en iedere verslagge ver gaf naderhand als zijn me ning, dat de zaak goed en orde lijk was georganiseerd. Toch eindigde de mars in een chaos. Een wilde menigte protestan ten wachtte de demonstranten op en begon er tegenin te mar cheren en met stenen te gooien. In plaats dat de politie optrad tegen de ordeverstoorders, koos zij de kant van de protestanten en ging hardhandig tot een aanval over tegen de rooms-ka tholieken. Volgens een Ierse krant zijn van de 3053 agenten Rev. Ian Paisley, de militante predikant van Ulster op veld tocht tegen de rooms-katho lieke minderheid. door Dr. J. D. Douglas Hoofdredacteur van het algemeen christelijke Britse weekblad „The Christian" van Ulster er slechts 311 rooms-katholiek. Een paar dagen later werd weer, ditmaal aan studenten van de Universiteit van Belfast, vergunning gegeven voor een mars. Opnieuw stond de pro testantse knokploeg met gum miknuppels en boksbeugels klaar. Een bloedige botsing werd alleen vermeden door de zelfdiscipline van de studenten. Hun leider riep: „Als er van avond bloed vloeit in Belfast, zullen morgen over heel Noord-Ierland de pogroms ge houden worden en wij zullen verantwoordelijk zijn. We heb ben ons standpunt kracht bijge zet. Laten we nu waardig naar huls gaan." Ian Paisley Zij gingen. De protestanten wonnen hun smadelijke over winning. De leider van de pro testanten toen, en later tijdens de relletjes in Armagh, was ds. Ian Paisley, die door de BBC eens beschreven werd als de trotse kalkoense haan van het politieke dierenpark van Noord-Ierland. In juli 1966 ging hij met twee vrienden de gevangenis in om zijn onwettige demonstratie tij dens de synode van de Presby teriaanse Kerk. Hem werd ge vraagd twee jaar lang zich van dergelijk demonstraties te ont houden. Toen hij weigerde die belofte af te leggen, ging hij drie maanden de gevangenis in. Paisley werd tot predikant bevestigd door zijn vader die een baptist was. Hij ging later over naar een groep die zich van de Presbyteriaanse Kerk heeft afgescheiden en zich de Vrije Presbyteriaanse Kerk noemt. In het begin bemoeide hij zich nauwelijks met de poli tiek. Hij werd als predikant ge waardeerd en zijn gemeente groeide onder zijn prediking. In 1962 sloot hij zich echter aan bij dr. Carl Mclntire. Hij ging in Rome met spandoeken pro testeren tegen het Vaticaans Concilie en kwam in botsing met de Romeinse politie. Later demonstreerde hij herhaalde malen In Londen tegen t HÜ is een formidabel man. Senator Robert Kennedy, die ruim een half jaar gele den onder moordenaarshand viel, had het al moeten toe geven, toen hem gevraagd werd, hoe hij over president Johnson dacht. En dat, ter wijl hij de aartsrivaal was van de president, die door de gewelddadige dood van zijn broer John aan de macht was gekomen. Hoe formidabel Johnson als president is geweest kan niet aartsbisschop Ramsey, omdat deze te veel contact zoekt met de paus. Hij heeft nu vruchtbaarder velden voor zijn protesten ge vonden in de armoedige achter buurten van Belfast, waar nog altijd met trots wordt gespro ken over de overwinning van koning Willem bij Boyne. Wie door zo'n wijk wandelt ziet, hoe de muren volgekladderd zijn met lenzen tegen de paus en hoe Paisley als een held wordt verheerlijkt. Sinister plan Als 12 juli in zicht komt, worden in die buurten de hui zen opgeknapt en krijgen ze een „protestantse aanblik." Paisley weet hoe hij met dat soort mensen moet omgaan. Hij weet precies hoe hij alle clichés moet uitspreken, hoe hij kreten moet herhalen en dappere uitspraken over hun hoofden moet uitschreeuwen om indruk te maken. Hij voorspelt sinistere plan nen als de premiers van de worden gezegd, nu hij op het punt staat het Witte Huis te verlaten en de leiding over te dragen aan Richard Nixon. Vandaag lijken de resultaten niet daverend. De uitzichtloze oorlog in Vietnam en de rassen tegenstellingen in Amerika zelf werpen een zwarte schaduw over zijn ambtsperiode. De beoordeling van Johnsons beleid moet aan toekomstige geschiedschrij vers worden overgelaten die afstand hebben genomen van de politieke te genstellingen van deze dagen Zij kunnen de dingen in groter verband zien ook tegen de ach tergrond van wat dan bekend zal zijn over wat nu nog we reldgeschiedenis moet worden. Veel zal daarbij afhangen van Ierse Republiek en van Ulster elkaar ontmoeten. „Dat is een stap naar Rome". Zijn grootste vijand is de oecumenische be weging. Toen hij de cel in ging, zag hij daarin een duistere sa menzwering tussen regering en Wereldraad. Een opinie-onderzoek heeft uitgewezen dat Paisley gevolgd wordt door 200 000 mensen. Hij hoeft maar één woord te uiten en zijn mensen verzamelen zich om de Britse vlag Hun toorn is niet geheiligd en hun taal niet kerkelijk gekuist. Hun acties hebben alleen maar schande pe- bracht voor hét protestantisme. In 1966 werden twee rooms-katholieken buiten ',en kroeg in Belfast vermoord Een van de aangeklaagden zei vol gens de Belfast Telegraph: ..Ik vind het vreselijk dat ik ooit van die man Paisley gehoord heb en me door hem heb laten opjutten." Maar steeds als deze dominee wordt aangevallen we gens zijn vijandige houding antwoordt hij: „Ik heb nog nooit iemand 'n mijn leven bedrpigd, zelfs de paus niet." Die uitspraak geeft de typische mentaliteit van Ulster weer. wat president Nixon gaat doen om de problemen op te lossen, die Johnson aan hem moet overlaten, omdat hij geen twee de ambtstermijn ambieerde. Dit laatste om een eind te maken aan de verdeeldheid onder de Amerikanen en te voorkomen, j dat de Democratische partij in elkaar bestrijdende groepen uiteen zou vallen. In zijn laatste 'State of the Union' h-fft Johnson nog eens duidelijk gemaakt, welke stap pen Amerika moet doen om de j problemer op te lossen waar onder he' gehukt gaat En hij vroeg *egriD voor zijn opvol- j ger: „De lasten die hij moet dragen worden '-oor ons allen gedragen We moeten ze niet zwaarder maken door eigen- of oartiibelane" Beseffend onder welke tra gische omstandigheden hij afscheid moest nemen zei Johnson te hopen „dat over 100 jaar gezegd kan worden dat wij I samen peholnen hebben ons land /oor he' hele volk recht vaardiger te maken en de zege ningen /an de vrijheid voor het nageslacht te bewaren. Ik ge- I loof dat men zal zeggen dat we V het in «lk geval geprobeerd hebben" Na zijn overweldigende over winning. ruim een jaar na de dood van president Kennedv, zei Tohnson de president te wil len zijn van kinderen, die de wonderen van hun wereld leren kennen: van de hongerlijders, die hii /an belasting-eters" tot belastingbetalers wilde maken een president die de armen hieln en iedere burger gelijke rechten gaf HU slaagde er meer dan wel ke Amerikaanse president ook in. net Congres wetsvoorstellen te laten aannemen die verwe- zen'Hkine var zijn plannen mo- gelük moesten maken. Dat zij slechts ten dele werden uitge voerd moet voor een belangriik deel worden toegeschreven aan de niet alleen mensen, maar ook geld verslindende oorlog In Vietnam Geleidelijk begon men te ver geten dat deze behoorde tot de bittere -rfenis'' uit de Kenne dv -periode Dezelfde mensen die de vermoorde president en aanvankelijk ook Johnson ad viseerden krachtiger maatrege len »e nemen keerden zich van hem af er zelfs teeen hem. toen een militaire onlossine in Viet nam niet mogeliik bleek. Zo werd Johnson een ge- plaaed mar op een eenzame plaats, gerespecteerd maar niet geliefd -n dooT menigeen zelfs gehaat En zozeer was hij het middelpunt van kritiek gewor- i«n. dat hU zich niet meer voor het -residentschap beschikbaar stelde Dat was toen Robert Kennedy na een onverkwikke- 'iike strijd achter de schermen, li'-h kandidaa* stelde Uit het beleid van de nieuwe oresldeni (die overigens wat Vietnam betref' een nog krach- 'ieer beleid dan dat van Tohnson bepleittel moet blijken, of de -jcheidende president de raken zo verkeerd heeft beoor deeld *ls riin tegenstanders be weren Onvallend is. dat het )ordêel ran Nixon over rijn vonrganem bijzonder mild is dtgevallen Tohnson werd onder bijzon der moeilijke omstandigheden oresidgnt Hl* kon slechts de basis leggen voor nieuwe ver houdingen In Amerika en toe nadering tussen de volken zon der het einddoe' in zicht te 'riieen V'xor kan on deze fun- dsmen'en voorthnuwen en le- •bia '^»kiren ik »n het verleden gemaakte fouten. Grote te- 'eursteJinyer blijven hem dan wellicht bespaard. J. DEN BOEF Een protestantse predikant moet zich de komende week met 35 anderen verantwoorden voor het gerechtshof van Noord-Ierland. Zij worden ervan beschuldigd zonder vergunning op straat te hebben samengeschoold om een mars voor burgerrechten te verstoren in Armagh. De 'aatste maanden waren er veel bloedioa botsingen tussen rooms-katholieken en protestanten, zodat op het ogenblik het gevaar van een burgeroorlog in wat wel eens genoemd wordt John Buli's politieke achterbuurt" niet denkbeeldiq is. Toch worden kerken in het Ierse Ulster veel beter bezocht dan in Engeland of Schotland. DEZE WEEK hebben we, on- dankt de uitverkoop, zee dagen ervaring opgedaan met de be- laeto waarden, die overal een toegevoegd blijken te zijn. Hoe do BTW dan bevalt? Vraag het thula maar. Om hat nog avan huiselijk ta houden, de griep zou deze week haar hoogtepunt hebben bereikt One medeleven met de thulszit- tere en -liggers. Van officiële zij de wordt erop gewezen, dat de ziekte „goedaardig", is. Dat zich hier en daar sterfgevallen heb ben voorgedaan, kan niet worden ontkend. De ehow deze week stalen de Russische ruimtevaarders, die In een baan rond de aarde het be gin van een ruimtestation construeerden en nog een overstapje maakten van het ene ruimteschip naar het andere. Prestaties, waarvoor da gshele werald bewondering had. President Johnson sprak zijn laatste State of the Union (Troonrede) uit en verdedigde hierin zijn beleid. Hij was opti mistisch over de vrede. Met re den. Want in Parijs werd men het eindelijk eens over de vorm van de tafel. Het gesprek over de Vletnam-vrede kan eindelijk beginnen. Op Amerlka'a grootste oor logsschip, het stoomschip Enter prise, deed zich weer een ramp voor. Nu betreurt men 24 doden. In het binnenland startte deze week het wereldberoemde Hoog- ovenschaaktournooi Drukkerij Vade (ook van bijbels en psalm boekjes) in Wageningen weiger de de viezigheid van het NVSH-blad Sextant te drukken. In de bossen bl| Venray werd het verminkte lijk gevonden van aan verpleegster. In Kinderdijk wurgde een man zijn vrouw en loontje van 15 maanden In een vlaag van verstandsverbijstering. Uit het Slngermuseum In Laren verdween een kostbare Rubens spoorloos. Den Haag begint na de korte winterslaap politiek weer enigszins te ontwaken. Minister Roolvink hield zijn hearing over de loonwet om van het NVV te horen, dat zijn wet de contract vrijheid zou aantasten. In Rotterdam is het vuur bij de brandweer aangewakkerd. De vrijwilligere boden massaal hun ontslag aan. Wethouder Worst moet nog veel blussen. Ontevredenheid bestaat ook onder de orkestmusici, die (dat hasft nu aan enquête aange toond) maar matig wordan be taald. De vijftigste Mies-en-scène ging gisteravond de lucht in. Een prestatie van Mies Bouwman. In mei wil ze ermee ophouden. „Er zijn nog genoeg andere leuke dingen In het leven." (Mies Bouwman.) Zelfwerkzaamheid en eigen ni datieven zijn me?r waard dan aubsidie. (Ir. J. W. Wellen, direc teur-generaal van de landbouw.) Rev. Paisley tijdens een van zijn felle campagnes, waarin hij zich vijand betoont van het rooms-katholicisme en de oecome- nische beweging. Naar aanliding van S. Vestdijk, Gallische facetten, uitgever Bert Bakker/Daamen NV, Den Haag, 206 blz. en R. A. Cornets de Groot, Labirinteek, zelfde uitgever, 191 blz. Door de technische uitvindingen van de negentiende eeuw is er toen een vrij langdurige periode ontstaan, waarin men kon spreken van een overheersing door het ge drukte woord. Kranten, tijdschrif ten en boeken bepaalden vrijwel het gezicht van de cultuur. Wel iswaar is deze periode die met de opkomst van de televisie In een soort halve finale terechtgekomen Ie ook de tijd geweest van grote redenaars van kansel, balie en parlement, maar het gedrukte woord bleef toch de baas zolang woord en beeld niet konden wor den verduurzaamd. In zo'n tijd kan er een schrij verstype ontstaan dat helemaal past bij die suprematie van het aedrukte woord Ik denk o a. aan Flaubert In Frankrijk. Van Deyssel In Nederland. Jakob Wasserrnann In Duitsland: schrijvers die althans tijdelijk In afzonderina leefden en die het contact met het lezerspu bliek hoofdzakelijk door hun boe ken onderhielden. De auteur oing vrijwel schuil achter zijn werk Vandaag is de schrijver publiek persoon en verdwijnt het werk voorzover aanwezig, voor een aoed dee' achter zlln figuur. Egon Frledell zou Vestdijk mis schien aenoemd hebben der letz- te grosse Mönch der nle- derlöndlschen Llteratur" de laatste grote monnik van de Nederlandse '«♦'erkund® He' heeft welnlo z'r hier van voor- en nadelen te spre ken. Die zijn er natuurlijk wel. De voordelen zijn.- grote concentratie, kwaliteit èn kwantiteit. De nadelen, geestelijke inteelt en gevaar van steriliteit Maar dit is geen zaak van een weloverwogen keuze Men is nu eenmaal zijn type en men dient er het beste van te maken. Voor Vestdijk gaat dit laatste zeker op. Zijn geestelijke afkomst ligt In de eerste decenniën van onze eeuw. Zijn geest Is een groot complex van subtiele schakerin gen. want Vestdijk is een relativist bij uitstek. Hij is gevormd door het rijke Impressionistische palet van de vroeg-twlntiqste eeuwse kunst waarbij men denkt aan Leopold Karei van de Woestilne Hugo von Hoffmannsthal. Proust. Max Reger en Richard Strauss Dat men hiér- bi| vanzelf van de literatuur over aaat naar de muziek, ligt voor de hand Vestdijk is ook een groot muziekkenner Bil zi|n Alpenroman denkt men. esthetisch gesoroken aan de Alpensymfonie van Richard Strauss en trouwens ook aan de Tristanmuziek van Richard Wag ner. Het werk van Marcel Proust heeft op Vestdijk diepe Indruk ge maakt Aan hem wiidt hii in he' qenoemde boek een uitvoerio oostel Vestdijk is in de Franse 'iteratuur zeer belezen en de tite' fallische facetten is zowel raai de Gallische neebetreft t- Marcel Proust maakte veel in druk od Vestdijk. jtaat er dan ook een opstel over lünger In de bundel), als wat het facet-achtige aangaat, dat complex van subtiele schakeringen dat ik reeds noemde als het kenmerk van Ve8tril<ks aeest Als criticus Is Vestdi'k een aroot meester na- MrurlHk binnen het ruime kade> •/an ziln aanl®o voorkeur en mo ioi|>ktieripn Er zlln ink 'aoetter waarvoor hl| blind is Uiteraard be nrilot het beste HAt werk d»» aan hem is verwant. De onderhavi ge opstellenbundel vormt een soort eenheid door de vernuftige betiteling van de afzonderlijke es says: Benlamin Constant en het ~«^oiu,ron Proust en het alaeme- ne, Giono en de groteske. Radiguet an de satire, Simenon en de realiteit. Guy Dupré en het onna- tuurll|ke Daarna komt Duitsland aan de beurt met Ernst lünger en de onhelderheid. Deze verbln- dlna door middel van het woordje „en" Is ons maar al te goed be kend uit titels als christendom en cultuur, kerk en wereld, calvinisme en kunst enz. enz. Het woordje ..en" verbindt, maar teqelllkertijd bewaart het afstand, wat dan ook precies Veetdlika bedoeling is. Dat men in één artikel na Vest dijk over een essaybundel ven R. A. Cornets de Groot kan 8chrl|ven, is een comollment Het boek bevat veertien oostellen over zulke ult- «enlinnenrle zaken als poëzie van Gazelle. P'arina. Elhuro, Luceben. Flsschot Donker. Gorter. Nilhoff, ^«mco Camoert. Cornells Crul en Arhterhern Na de emotionele ge- comniiceerdheid van het estheti- •Memo kwam Vpstdllk mpt zlln "like 'halrl He' lijkt mij dat Cornets de Groot Jeze 'lin voort7Pt maer dan zo da' die rilke oesrhekeerdheid. dat -imo'e* van relptlps minder llQt In -"n eioen oeest dan In de taa' -•« Ml ,41a ooMraO In t-ia» ftlnUi werk dat hij bestudeert. Bij Vest dijk gaat het denken naar de taai toe, bil Cornets de Groot van de taal uit. Deze longe criticus is in zoverre een eenlinq onder zijn collega's dat hi) sterk onder de Indruk leeft van een metafysische achtergrond achter de verschijnselen. Hl) soeurt naar het nehelm des levens fdat one b!| het kllken naar natuur films op de tv met sorakeloosheld kan slaan) zoals zich dat in de ♦eel srhiiht te oneobaren ledereer moet de vrüheld hebben kritiek te K«,Miv*n in Hp manier die bl| hem oast ©n die hem het beste lijkt ook al gaat dat dwars tegen de overheersende opvattinoen In (Ik ■-eserveer zo'n vrllheid tussen nrik voor mezelf.) Het verschil tussen de belde hier besoroken boeken Is, dat men de opstellen van Vestdl|k ken IJ-Ten. maar die van Cornets de ^root HAP» hpoturlprpn 0i| VaP Deyssel was de kritiek een esthe- "-"h laboratorium bil Cornets de Groot een taalfilosofisch - astrolo "lach kabbalistisch rroefstatlon l-,«t is mlin rirhtina niet. maar dat -in» nloto Wnnnaer hot rpsultaa' •/an h«f onderzoek Is dat de '•«fnrnkftn Aprtir-htpn meer van hur hahbpp orilsoenPWPn dar 'of dusver het aeval was Is elke ->p»hode ooed zolano ze niet ver -alt Dr C RIIMSDORf Richard Nixon valt niet te benijden als hij maandag da leiding van Johnson overneemt. De verantwoordelijkheid, die op de schouders van de Amerikaanse president drukt, wordt steeds zwaarder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14