Langste zonderling' Duik naar 't onbekende Hovercraft Waarom monniken geen peperkoek mochten snoepen VOOR VLIEGENDE RECLAME Zeebodem belangrijker dan maan door WE GAAN MEER ZWEVEN Terwijl Amerikaanse astronauten zich voorbereiden op een vlucht naar de maan, telt een andere groep van onderzoekers de dagen af die hen scheidt van een even gevaarlek experiment. Half februari zullen vier jonge aquanauten een onderwaterhuis betrekken op een diepte van zestien meter voor het eiland St. John ten westen van Puorto Rico. Twee maanden lang zullen de oceanografen Richard Waller en Conrad Mahnken, de bioloog John van der Walker en de geoloog Edward Clifton wetenschappelijke waarne mingen verrichten en zelf het objekt zjjn van medisch onderzoek. Bij dit reclamevHegtuig zul len de advertenties In neon lichten kunnen worden be vestigd ean de neergaande zijden van de driehoek, die zodoende gemakkelijk van de grond af te zien zijn. Zoals uit de foto blijkt, is de V-llner twee en een half maal zo lang al9 het eveneens in mo- delvorm afgebeelde heden daagse verkeersvliegtuig. Sealab III klaar voor avontuur Operatie Tektite I. genoemd naar de kleine glasachtige par tikels die op het land en op de zeebodem worden gevonden cn waarvan men aanneemt dat zij van buiten de aarde komen, heeft tot doel het gedrag van een wetenschappelijk team, werkend onder buitengewone omstandigheden, te bestuderen. Daarnaast dient dit experiment meer informatie te verschaffen omtrent de geologische struk- tuur van de ze .•bodem, de zeestromingen, en het dierlijk en plantaardig leven. Het onderwaterliuis bestaat uit twee cylinders, elk zes me ter hoog en een doorsnede van vier meter die door een tunnel met elkaar zijn verbonden. De ze cylinders staan op een plat form dat vast ve'ank°rd wordt op de zeebodem. Er zijn specia le duikpakken aanwezig waar mee de aquanauten in de omge ving waarnemingen karnen verrichten. De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, U zeer geïnteresseerd ln dit experiment, omdat dc man nen ln hun onderwate^huis, ge lijk rulmtjvaardcrs. op zichzelf zijn aangewezen en nicx onver wachts kunnen terugkeren. De terugkeer naar -Ie oppervlakte moet langzaam gebeuren om het lichaam de gelegenheid te geven de door de verhoogde druk opgenomen stikstof af te scheiden. Overdruk in de cylin ders verdicht de stikstof zoda nig dat de lichaamscellen het opnemen. Wanneer de terug keer niet langzaam geschiedt, sterven de duikers aan de cais son-ziekte. Als alles naar wens verloopt, zullen de vier mannen pas half april weer aan de oppervlakte komen cd het huidige record van 45 dagen onder water heb ben gebroken. Het tweede onderwater-expe riment, onder leiding van de Amerikaanse Marine, duurt korter maar Is misschien ge vaarlijker. Voor de Amerikaan se westkust zal tegelijkertijd met het „tektite experiment", een onderwaterhuls op een diepte van 200 meter worden afgemeerd. Deze onderneming „Sealab III", heeft voorname lijk tot doel de instrumenten op deze diepte te testen. Veertig aquanauten staan klaar om in ploegen van acht man steeds twaalf dagen in de duikkerklok door te brengen. Gedurende hun verblijf ln Sealab III zul len de aquanauten experi menteren met herstel- en ber gingswerkzaamheden, oceano- graflsch en biologisch onderzoek verrichten en een serie fysiolo gische tests ondergaan. Dank zij een door de Ameri kanen ontwikkelde verzadl- gingstechniek kunnen de aqua nauten voor onbepaalde tijd op de zeebodem werken. Nadat de werd het luchtkussenvaartuig voor het eerst voor commercieel gebruik op zee geïntroduceerd. Dat was op het trajekt Sou thampton - Cowes. In die plaats op het eiland Wight is de fa briek van British Hovercraft Corp. gevestigd, de grootste le verancier van luchtkussenvaar- tulgen. De capaciteit van de ty pen die men er bouwt varieert van 35 passagiers tot ruim 250, het type SRN-4. Afgelopen zo mer is dit type in gebruik ge nomen tussen Dover en Bou logne. Die afstand wordt in 35 minuten afgelegd; de veerboot doet er viermaal zo lang over. Ook op andere plaatsen zijn (meestal kleine) Hovercrafts in dienst: Italië (Napels - Capri), Canada, Vietnam, Brazilië en Ja pan. In Nederland is men nog niet aan het gebruik van luchtkus senvaartuigen toe. Wel heeft het Instituut voor Werktuigkun dige Constructie van de Nijver heidsorganisatie TNO enige mo dellen gemaakt, maar geconcre tiseerd in de bouw van echt» Hovercrafts zijn die nog niet Behalve aan ontwerpen voor de marine, werkt men ook aan een groot civiel projekt: een luchtkussenvaartuig van 7000 ton, dat als containerschip dienst kan gaan doen. Als zoiets ooit zou kunnen worden ge bouwd, dan kan het met een snelheid van 150 kilometer per uur in een paar dagen tljds de Atlantische Oceaan oversteken. Maar er is dan wel een water straal voort st u wing van enkele honderdduizenden paardekrach- ten nodig! De mogelijkheden voor de ma rine zijn legio. Hovercrafts kun nen namelijk worden gebruikt als hoofdkwartierschepen, pa trouillevaartuigen, onderzeeboot- bestrijdingsvaartuigen, landings vaartuigen en mijnenvegers. Hoewel de nadruk op het ge bruik op water ligt. heeft de Hovercraft toch ook bewezen op het land uitstekend te voldoen. Terreinen die voor andere voer tuigen moeilijk toegankelijk zijn, kunnen worden „bereden" door luchtkussen vaartuigen: stranden, moerassen, modder- banken en sneeuw- en ijsvel den. En dat is nog maar het begin van een misschien wel fantastische ontwikkeling. BRAM OOSTERWIJK Paul van Langstraat duikers in Sealab III zijn aan gekomen, worden in de daarop volgende 24 uur de lichaamscel len verzadigd met het bijzonde re luchtmengsel dat in de cabi nes aanwezig is. Na twaalf da gen, als hun periode is afgelo pen, ondergaan de duikers een decompressie van zes dagen aan boord van het bevoorradings schip. Sealab III wordt ondersteund door de „Elk River"; zij ver zorgt het transport van de aquanauten van en naar de bo dem van de zee en heeft voort durend radiocontact met het onderwaterhuis. Met deze experimenten doen de Verenigde Staten een be langrijke stap naar de verdere verkenning van het nog steeds onbekendste deel van de aarde: de zeebodem. Er worden thans ontwerpen voor onderwaterhui zen gemaakt die geheel onaf hankelijk zijn van een boven water-schip. Deze onderwa ter-laboratoria zouden in staat moeten zijn zich op eigen kracht over de zeebodem te be wegen. Er bestaan zelfs plannen een onderzoekstation te bouwen dat op een diepte van 1800 me ter de geheimen van de diepzee ontraadselt. De wateren van de wereldzee en de ruimten rondom de aarde zijn het doel van een nieuw i. sm- Het prototype van een spe ciaal driemotorig vliegtuig dat een onconventionele romp van opmerkelijke lengte krijgt, nadert in Enge land zijn voltooiing. Het bij zondere type wordt in op dracht van een Amerikaanse firma ontwikkeld door de Slingsby Sailplanes Comp. en zal over een paar maanden de lucht in gaan. Onze foto toont een model van de Camco V-llner, dat beschre ven wordt als het langste en soort ontdekkingsreiziger: we tenschappelijk gevormd, zich bewust van een berekend risico en gesteund door de modernste apparatuur. Maar in hun ver langen naar „het onbekende" zijn zij volgelingen van Colum bus. Ofschoon ze minder in de pu bliciteit staan, zijn deze diep zee-onderzoekingen even spec taculair als de ruimtevluchten. In de komende jaren zullen de ze beide ondernemingen de we tenschappelijke kennis snel vooruit brengen. Marsepeintaart uit de negentiende eeuw, gemaakt met behulp van swavefvormen. Het bakkersvak is bijna zo oud als de mensheid. Ba- byloniërs aten brood, Assy- riërs en de Joden aten brood en omstreeks 2850 jaar voor Christus liet Ramses II ruim zes miljoen broden en 300.000 koeken aan zijn tem pels afleveren. Maar het waren harde broden, ge woon gebakken van ge droogde tarwepap. Pas dui zend jaar vóór Christus ont dekten de Egyptenaren het zuurdeeg en eeuwen nadien vonden de Kelten het gist uit. Eerst bij het begin van onze jaartelling kwam het eigenlijke brood op tafel. Brood is door de tijden heen als ttieer dan een gewoon voe dingsmiddel beschouwd. De Grieken zagen er een geschenk van de goden in. Vrouwen in o.a. Bulgarije en Macedonië ma ken een kruisteken voor zij het brood aansnijden en in sommige gedeelten van Griekenland hangt men het eerste brood van de nieuwe tarwe op voor het ikoon, waar het tot het vol gende jaar moet blijven. Er zijn vele gebruiken nauw veilbonclen aan het brood: in Oostenrijk maakt men tijdens de kerst een groot brood en legt daar tijdens het bakken drie kleine broodjes bovenop, meest al ln de vorm van een kruis, BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad waarschijnlijk langzaamste vlieg tuig ter wereld. Het vllegulg is primair ontworpen als een carrier voor luchtreclame. Dit vreemd uitziende amfibische toestel Is ongeveer 113 meter lang, twee keer zo lang els het supersone verkeersvliegtuig de Brits/Franse Concorde. Het kan vliegen met een kruissnelheid van 6lechts 83 kilo meter per uur. Voor de start van af het land, mag de baan korter zijn dan zijn eigen lengte; wan neer het van het water af opstijgt, heeft het daarvoor Iets meer dan zijn eigen lengte nodig. De Indrukwekkende reclamekolos heeft twee draagvleugels, op de voorste zijn twee motoren aange bracht, op de achterste één. Op iedere vleugel is plaats voor een bemanningslid. Meer dan drieduizend lampen in het aluminium buizensysteem kunnen met een snelheid van ne gentig woorden per minuut aan belde zijden van het vliegtuig de boodschappen voor ons aardse bewoners zichtbaar maken. Het toestel zou volgens de construc teur eveneens geschikt zijn voor vrachtvervoer. karteringswerk- zaamheden, militaire doeleinden en voor verkeerscontrole vanuit de lucht. Deze „langate zonderling", werd ontworpen door de 62-Jarl- ge Amerikaan Lewla McCarty, die verwacht dat hij er over zee jaar al zo'n vijfhonderd verkocht zal hebben tegen een stuksprijs van 36.000 Britse pondon. McCarty la als vllegtuigconetruc- teur vooral bekend geworden door zijn vllegboten. Hij heeft ook een vliegende fiets en een vliegend platform ontworpen. Zijn leeftijd blijkt dut geen be lemmering te zijn voor nieuwe ideeën. Engelse bruidstaart, gemaakt ter gelegenheid van het huwelijk van Albert Edward, prins van Wales, met prinses Alexandra, Windsor 1863. Het luchtkussenvaartuig is een van de opzienbarendste uitvin dingen van de laatste tien jaar geweest. Een eenvoudig principe: het zich voortbewegen op een luchtkussen tussen vaar/voertuig en water/land is van onschatbare waarde gebleken. Dit heeft geleid tot een manier van transport die grote vormen gaat aannemen. Ook in ons land. Een inventieve inwoner van het Zuidhollandse plaatsje Asperen heeft onlangs zelf een luchtkussenvaartuig internationaal beter bekend als Hoovcrcraft gebouwd en ook verscheidene instanties zjjn al geruime tyd bezig met het ont werpen van modellen. Eenvoudig principe, inder daad. Maar hoe komt iemand op het idee? De Brit Christo pher Cookerell weet daarop het antwoord, want in de jaren vijf tig kwam de uitvinding op zijn naam te staan. Als bezitter van een jacht hield hij zich steeds bezig met de vraag hoe hij de weerstand van het water tegen zijn boot zou kunnen verminde ren. Hij kwam er achter dat de wrijving voor een deel vermin derd zou worden als die tussen de bootwand en het water met ludit zou kunnen worden „ge smeerd". Het lukte hem een sys teem te ontwerpen waarbij die lucht kon worden toegevoerd en worden vastgehouden. Met die wetenschap in handen werkt nu de Hovercraft-industrie. Simpel dus, maar kom er maar eens op. Het voordeel van een lucht kussenvaartuig is dat het zich snel (80 tot 120 kilometer per uur) kan verplaatsen, omdat de weerstand nu eenmaal gering is. Dank zij de amfibische eigen schappen kan het direkt vanaf het land het water opgaan en ook het omgekeerde is mogelijk. Er zijn voor- en nadelen aan luchtkussenvaartuigen, zoals in feite aan alles. Het draagvermo gen bijv. is geringer dan die van conventionele schepen; de snelheid echter ligt driemaal zo hoog. Er is niet veel personeel nodig, maar wel aanzienlijk meer brandstof dan voor een vergelijkbaar schip. Het comfort van de Hover crafts is nog steeds niet zoals men het wenst Tijdens de vaart hebben de passagiers wel eens last van flinke klappen en veel lawaai. Van slingeringen echter is praktisch geen sprake. Ongeveer twee jaar geleden Artistiek® impressie van de 150-tons Hovercraft SR N 4 als „pende laar" met 600 passagiers In de Kanaaldienst Egyptenaren en Grieken kenden al verscheidene vormen, waarin brood voor de eredienst werd gebakken. In de Mesopotaamse koninklijke residentie Mari vond men bij opgravingen in het Yneer dan 300 kamers en binnenplaatsen tellende paleis een in uitstekende staat be waarde keuken. In een neven ruimte werden 47 fraaie vormen en modellen gevonden, die stammen uit de 18e eeuw voor Chr. De bakvormen van de wester se beschaving vertoonden in de loop der eeuwen, religieuze, alle gorische en symbolische voor stellingen, soms zelfs obscene, maar 'over dat laatste viel men in kleurrijke tijden, zoals de middeleeuwen, echt niet. Ook huishoudelijke motieven werden graag gebruikt en dierfiguren waren er in overvloed. De ont werpers van deze vortnen wa ren vaak ware kunstenaars, evenals de ontwerpers van de wafelijzers. Tot de uitzet van bruiden be hoorden vaak wafelijzers, waar in soms hun naam was gegra veerd. Over koning Frans I wordt verteld dat hij voor zijn keuken een wafelijzer van zil ver liet maken. Het heeft geen lang leven gehad, daar het ma teriaal wet mooi. maar voor zijn doel niet geschikt was. Oude lekkernijen zijn de ho ning- en peperkoeken, waarvan onze voorouders naar hartelust snoepten. Goede bakkers van de ze koeken waren de monniken, die hun eigen baksel veel eer aandeden. In de twaalfde eeuw legde dc abt Bernleri het snoepen van peperkoek aan banden en ver bood het ten slotte: „Elk ver standig mens moet toch toe geven dat al die peper die men in de koek doet de monniken wel wat erg verhit inaakt. Bo vendien, doordat men er veel honing in doet, smaakt de wijn zuur en trekt men bij het drin ken allerlei gekke gezichten." In de vijftiende eeuw werd in Wenen zelfs om koeken gegokt, wat dan ook werd verboden. Het marsepein, een creatie van amandelen, suiker en roze- water, behoort al meer dan dui zend jaren tot de meest geliefde lekkernijen. Van koningin Elisa beth I van Engeland wordt ge zegd dat zij haar zwarte tanden aan snoeplust te wijten had. De overheid had met de snoep lust van zijn burgers heel wal te stellen: in Leipzig werd in 1661 vastgesteld dat de cadeaus in marsepein aan voorname lie den niet meer dan twee rijks daalders mochten kosten. Marsepein werd al gauw een prachtig materiaal gevonden om er allerlei figuren van te ma ken. Maar onze onschuldige ap peltjes en worstjes van marse pein halen het niet bij de figu ren die men vroeger maakte. Een voorbeeld van in marse pein verborgen kannibalisme is het verhaal van ene graai Rantzau die zijn gestorven ge malin 'evensgroot in marsepein liet boetseren. Bij het begrafe nismaal is zij toen keurig opge peuzeld. De hier vermelde feiten er anecdotes zijn nog maar een los se greep uit het kostelijke boel „De Gecroonde Kraekeling", sa mengesteld door Hans J. Han- sen. Aan de hand van oude vor men en afbeeldingen hebben een aantal specialisten de oude lekkernijen en broodvormen weer gestalte gegeven. Het re sultaat wag. wat dit boek be treft, een verzameling prachtige kleuren- en zwart-witplaten, be geleid door een interessante tekst. ..De Gecroonde Kraekeling" is een zeer waardevolle bijdrage aan de literatuur over koekbak- en suikerwerkkunst. Uitgave Zomer en Keunings, 260 blz., prijs 90,—. KIRSTEN EMOUS afdruk is van een houten vorm ge maakt, achttiende eeuw. die als voer voor de elementen hioeten dienen. Deze gooit men op kerstmorgen met de wind mee van het dak, men legt ze op een paaltje van (het hek, men verbrandt ze in het haardvuur of werpt ze in de beek. Ook zijn er ontelbare vormen van bijgeloof, waarin het brood een belangrijke rol speelt. In Santa Fe (Granada) zal een paar dat de eerste huwelijks nacht in een baktrog door brengt. gezegend worden met veel kinderen. Wat de Christelij ke feestdagen betreft, zeggen de woorden „Paasbrood" en „Kerst brood" voldoende. Uit vroeger eeuwen zijn vele prachtige bakvormen bewaard gebleven, waarin brood, koeken en gebak voor speciale gelegen heden, vorm kregen. De oude

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13