Minister Den Toom bepleit grote openheid van NAVO MAN WURGDE VROUW EN KIND IN SLAAP Uit de Haagse hof geplukt Wijziging toepassing voorlopige hechtenis 11 Gast werd met hakmes om het leven gebracht ORGANISATIE IS MOEILIJK TE VERKOPEN GEHEIMHOUDING LOKT KRITIEK UIT Direct gesprek met Warschau? Zomerveren Drama in Kinderdijk Vuurzee verontrust Amsterdammers Wetsontwerp in Tweede Kamer Luns terug van Afrikaanse toer Di evengebak Belgisch kabinet onder druk Bakker ter beschikking gesteld 7 VRIJDAG 17 JANUARI 1967 BRUSSEL Minister Den Toom heeft gisteren op de vergadering van de ministers van de fensie van de NAVO-landen in Brussel gepleit voor grote openheid van de erdragsorganisatie omdat de ministers moeilijkheden ondervinden de inspanning van de NA\ O in eigen land te verkopen. Dit is voor het eerst in de NAVO-geschiedenis dat een minister het waagt voor zoiets te pleiten. Openheid is volgens de Neder landse bewindsman noodzakelijk om de eigen regeringen en par lementen ervan te overtuigen, dat versterking en verbetering van de strijdkrachten voor de NAVO van essentieel belang is. Natuurlijk moet bij een voorlich- j ting er rekening mee worden gehou den dat de Russen geen waardevolle informaties in handen krijgen. Daar om acht minister Den Toom het doen j van een keuze noodzakelijk en hij stelde dan ook voor om niet - gehei- j me documenten, die belangrijke ar- gumenten voor een grotere inspan- j Het voorjaar is onherroepelijk in aantocht: In Londen is gisteren de zomermode van Hadrg Amie gepre senteerd. Op de foto een avondkos tuum van bedrukte zijde, waarover een stola van veren wordt gedragen. QUIMPER In de Franse depar tementen Morbihan en Finisterre zijn gisteren negen mensen gearresteerd, die ervan worden verdacht lid te zijn van het Bevrijdingsfront van Bretag- ne dat streeft naar autonomie voor dit deel van Frankrijk. Zoals bekend zal president. De Gaulle aan het eind van deze maand een bezoek aan Bre- tagne brengen. VEENDAM In Veendam is gisteren de 3-jarige Marcel de Boer uit Veendam door het ijs gezakt en verdronken. Na twintig minuten dreggen gelukte het de politie het kindje naar boven te halen. Het was toen reeds overleden. ning bevatten, op zo groot mogelijke schaal bekend te maken. NAVO-eskader De defensie-ministers zijn in ver band met de toenemende Russische activiteiten op de Middellandse Zee, in principe overeengekomen een vlooteskader van minimaal drie en maximaal vijf torpedoboot jagers te formeren dat. indien noodzakelijk, onder de NAVO-vlag naar een be paald gebied in de Middellandse Zee gezonden kan worden. LONDEN De defensie-commissie van de Westeuropese Unie, die in Londen bijeen is, heeft zich gisteren uitgesproken voor een direct gesprek tussen de NAVO en het Pact van Warschau over wederzijdse troepen verminderingen. Dit gesprek zou moeten plaatsvinden vanuit een ster ke positie. In verband daarmee TILBURG In Tilburg is gister avond de 57-jarige wielrijdster me vrouw Brouwers-De Bree uit Riel bij het oversteken door een passerende auto aangereden en door een tweede I overreden De vrouw overleed ter I plaatse. Kerkelijk gezag Met grote interesse en instemming las ik in Het Kwartet op 2 januari het artikel van dr. J. J. BuSkes. dat han delde over het kerkelijk gezag. De sy node doet over te veel zaken uitspra ken buiten de gemeente om, dat was kort samengevat het kardinale punt. Ds. Buskes had het over de Ned. Hervormde Kerk, m.i: had hij ook ge rust de Geref. Kerken er bij kunnen betrekken, omdat de uitoefening van het kerkelijke gezag daar op eenzelfde wijze geschiedt. Het is toch al jaren zo dat daar het gehele kerkelijke leven steeds weer veranderingen en vernieuwingen on dergaat zonder dat ooit de gemeente ergens in wordt gekend. Iets wat mij erg opvalt is, dal vanaf de top van de kerk tot aan de kerke- raad toe iedereen blij is dat het gezag in de Roomse kerk zo aan het tanen is. Als men dat nu zo fijn vindt, waar om dan in eigen kerk zo heerszuchtig zijn dat de stem van de gemeente haast niet meer wordt gehoord? Kerkelijk totalitarisme is een kwade zaak. schreef „In de rechte straat" eens. En in het Centraal Weekblad is aan kopstukken uit de top van de kerk eens de vraag gesteld: „Waar staat in het Woord van God. dat een vader van volwassen kinderen zich in de kerk moet laten gezeggen door bijv. zijn gereformeerde buurvrouw?" Het antwoord is nog steeds niet geko men en het zal niet komen ook. Veel mensen denken dat dit on evangelische gezag de kerk toekomt. Zij welen niet beter. Anderen die wel beter weten hebben zich mokkend bij deze gang van zaken neergelegd. Ik hoop dat velen het heldere, bijbelge- trouwe artikel van ds. Buskes hebben gelezen. Lekkerkerk G. Maaswinkel (Van een onzer verslaggevers) KINDERDIJK Uit een onderzoek van de rijkspolitie is gebleken dat de 25-jarige werfarbeider Gerrit van K. gistermorgen vroeg in zijn woning zijn 23-jarige vrouw en zijn zoontje Erik van vijf tien maanden heeft gewurgd. Beide slachtoffers zijn in hun slaap overvallen. De man bond zijn vrouw een sjaal om de hals en wurgde zijn kind met een stropdas. Kort na de middag werd het dra ma ontdekt. De dader riep toen <ie hulp in van zijn buurman, de heer Jalink. Deze heeft direct de sjaal en stropdas verwijderd, maar beide slachtoffers bleken toen al te zijn overleden. Gerrit van K. had zich zelf verwondingen aan hals en pol sen toegebracht met een scheermes en een broodzaag. Na voorlopig te zijn verbonden werd hij opgenomen in het gemeenteziekenhuis in Dordrecht. Hij is buiten levensge vaar, maar kon nog niet worden ge hoord. Hoewel over het motief van deze dubbele moord nog niets vast staat vermoedt de politie dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering j heeft gehandeld. Hij was de laatste j tijd erg zwaarmoedig en in behan deling bij een psychiater. Op de werf in Kinderdijk waar hij werkte maakte hij onlangs promotie. De zwaardere verantwoordelijkheid kon de man niet aan. Hij werd over spannen. Terwijl hij ziek thuis zat werd in zijn plaats een ander be noemd. Dit moet hem opnieuw erg hebben aangegrepen. De dader heeft vermoedelijk nug uren door zijn huisje aan de Veer- dam gelopen. Na een poging zich van het leven te beroven strompelde hij. vprzwakt door bloedverlies naar de buren. De tooning. waarin zich het drama afspeelde. De agent links gaat de deur van de buren binnen. Het gezin Van der K. woonde en kele jaren in Kinderdijk. Na zijn huwelijk in maart 1967 vestigde liet echtpaar zich in Kinderdijk. Beiden waren afkomstig uit Papendrecht. De vrouw verwachtte over enkele maanden haar tweede kind. De man was op zijn werk altijd erg zwijgzaam en had weinig contact met collega's. Na enkele weken te hebben verzuimd was hij deze week weer aan het werk gegaan. Van morgen zal sectie worden verricht op de slachtoffers. Het weer in Enropa dringt de commissie erop aan dat meer Britse en Franse eenheden in West-Duitsland worden gelegerd. De commissie heeft voorts een plan ontworpen tot regeling van de wa penleveranties aan het Nabije Oosten, dat aan de WEU-assemblee, die volgende maand in Parijs bijeen komt, zal worden voorgelegd. In dit plan wordt voorgesteld dat de weste lijke landen in elk geval voldoende wapens aan Israël zouden moeten 1 blijven leveren als blijkt dat de Russische wapenstroom aan de Ara- bische landen niet onder controle kon worden gebracht. Dit om eventuele verstoring van het militaire even- I wicht te voorkomen. AMSTERDAM Vele Amster dammers, die gisteravond in ooste lijke richting een geweldige vuurzee waarnamen, hebben de hoofdstede lijk brandweer herhaaldelijk gebeld voor volgens hen een „enorme vuur zee aan de rand van de stad". Er waren zelfs mensen, die speciaal de radio hadden aangezet om nadere ge gevens over hetgeen zij gezien had den via de nieuwsuitzendingen te vernemen. Tot hun verbazing zweeg de nieuwslezer in alle talen voor zover het de „ongehoorde brand in de hoofdstad betrof. En terecht, want aan de Diemerzeedijk aan het IJssel- meer werden chemische afvalstoffen verbrand door een Nederlands be drijf die dit al jaren meestal over dag doet. Door de laaghangende bewolking werd de gloed van het vuur extra over de stad weerkaatst. BRUSSEL De ministers van landbouw van de EEG hebben giste ren in Brussel besloten aan Turkije 50.000 ton zachte tarwe ter beschik king te stellen als spoedhulp. Turkije heeft onlangs om hulp ge vraagd wegens een mislukte oogst, speculatie in het binnenland en ver traging van Amerikaanse graanhulp als gevolg van de stakingen in de VS. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Polak van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend dat ten doel heeft het aan tal gevallen van voorlopige hech tenis tot het hoognodige te be perken en ook de duur van dit dwangmiddel meer in overeen stemming te brengen met de let ter van de wet. Voor een groot deel zijn de voorstellen van de commissie-Feber gevolgd, met uitzondering van het voorstel een raadsman toe te voegen aan een in verzekering gestelde. De belangrijkste voorstellen zijn: de gronden voor toepassing van voorlopige hechtenis zijn nader aan gegeven. er wordt enige beperking aange bracht in de gevallen waarin voorlo pige hechtenis kan worden toegepast, de rechter zal e= anders dan nu ook nadat het onderzoek op de terechtzitting is geschorst, telkens na 30 dagen moeten beslissen of voort zetting van voorlopige hechtenis no dig is. de voorlopige hechtenis in af wachting van hoger beroep moet al tijd op de straf in mindering worden gebracht, de rechter kan ook de in verze kering doorgebrachte dagen in min dering brengen weer min.temp. gisteren neer slag Londen onbew. -2 0.4 1 Amsterdam motregen 3 Brussel h. bew. 2 1 Luxemburg -1 5 Parijs 1. bew 1 0.6 Nic» onbew. 3 0 '"ranKfo't 1. bew. 0 0 München geh. bew. 0.2 Zürich sneeuw*oul -2 0.2 zw. bew. 0 2 jocarno onbew. -3 22 Wenen sneeuw 0 Innsbruck geh. bew. -1 1 Rome zw. bew. 6 27 Madrid ffiw. 3 0 Majorca 8 0 Nu is het tijd voor Fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er eer mee in. Neem vaker een bloemetje mee! In het algemeen zal de rechter slechts dan een bevel tot voorlopige hechtenis mogen geven wanneer hij meent dat de verdachte een straf zal krijgen die langer duurt dan de ter mijn van voorlopige hechtenis. Er worden in dit wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van Straf vordering en van Strafrecht ook min der feiten genoemd waarvoor bewa ring mogelijk is. Geschrapt zijn bij voorbeeld: belediging van een volksgroep, deelneming aan een ver boden vereniging. SCHIPHOL Minister Luns en zijn echtgenote zijn gisteren op Schiphol teruggekeerd van hun tien daags officieel bezoek aan Tunesië, Libië en Senegal. De bewindsman heeft met de Afri- j kaanse regeringsleiders van gedach ten gewisseld over de kwestie van het Nabije Oosten en andere interna- j tionale vraagstukken. Wat de kwestie 1 Nabije Oosten betreft was bij Tu nesië en Libië sprake van waardering voor de bonafide en onpartijdige po- gingen van Nederland om het optre- den van VN-onderhandelaar Jarring meer kans van slagen te geven, zei minister Luns. Ook de kwestie Biafra is ter sprake gekomen. Men is er zeer bezorgd en kan waardering opbrengen over de hulp die Europa biedt, doch men vindt deze zaak uitsluitend een Afri kaanse aangelegenheid. De drie lan den staan gereserveerd tegenover de wensen van Biafra om de onafhanke lijkheid te verkrijgen en vinden au tonomie voor Biafra het hoogst haal bare", aldus de bewindsman. Dieven vangen met gebak, dit is het devies van de Amsterdamse kapsalon Michel, die de huis vrouwen in de omgeving van het Olympisch stadion op deze wat ongebruikelijke wijze tracteerde op gebakjes. Deze tractatie-per- kraanwagen is een poging tot bonafide chantage: viermaal in een half jaar hebben dieven een illegaal bezoek aan de kapsalon gebracht, en of de omwonenden nu een (tevreden) oogje in het zeil hielden BRUSSEL Na de liberale fractie in het Belgische parlement heeft ook de leiding van twee kleinere opposi tiepartijen, de Vlaamse Volksunie en de combinatie van het Franstalig de mocratisch front en Waalse beweging besloten de komende vergaderingen van Kamer en Senaat over de grond wetsherziening te boycotten, met de bedoeling dat er niet voldoende leden zullen zijn om een quorum te vor men. DOOR Het was onvoorstelbaar druk bij de slager. Alle huisvrouwen schenen op een en het zelfde ogenblik aan de boodschappen toe te zijn. Achter de toonbank twee helpers. Dan kan het nog vlug gaan. want de karbonaadjes liggen al klaar en vleeswaren zijn in onspakjes gereed Helaas, helaas, in Den Haag is een ons geen gangbare maat. Er zijn twee type kopers. Het ene de monstreert royaliteit en comman deert een half pond minstens, en dik slager, niet van die flinters. Het andere komt precieus om een half onsje vragen en slager, graag dun.... Uitgerekend nu stonden beide soorten voor het marmer. De royale kon gewoon niet anders zijn: dik. welgedaan, de nek kwab- berend over een vage boord. Hij stond op pantoffels en bestelde groots. Biefstukken kletsten op een stapel; het gesneden pekelvlees wees hij af. Vroeg het hele stuk ter nadere beschouwing, duwde met de vinger in de roze massa om de sap pigheid te controleren, wat de slager haastig een stap achterwaarts deed gaan, want dit vrijpostig gedrag kon hem pekelvleesklanten schelen. Eindelijk rinkelde de kassa, maar in deze tijd van B.T.W. en be- lastingterugvorderbaarheid is een kassabon niet meer genoeg. Er moest een uitvoerige nota uit geschreven worden. „Voor m'n be- drijF'. zei de klant. De slager een schuin oog op de zwijgende mokkende wachtenden deed de ballpoint over het papier vliegen. De brede man liet zich ech ter niet haasten, controleerde post voor post, vergeleek met de kassa bon en trok toen eindelijk de porte feuille. die even puilend was als hij zelf. Legde een briefje van honderd neer. Een meter van hem af worstelde een mager klein dametje met haar problemen. Ze was van het halve onsen soort. Vond de ham te vet. wantrouwde het rookvlees en schrok van de geringheid van net stukje Tot Si O MtS hausmacher. Besloot eindelijk dan toch maar liever de ham te nemen, maar niet vet slager. Het gehakte biefstukje erbij. Die is klaar voor vandaag, dacht je. Maar nee hoor. Ze keek op haar lijstje en vroeg een karbonaadje, klein beentje maar. Toen een half ons boterhamworst. En wat die kostte? De slager had de hand al aan de rekenmachine, toen ze op de been tjes voor de soep kwam en dan nog een ons gehakt Die is toch al ge kruid? Niet? Maar kruiden hoorden er toch bij. Dan een beetje apart graag. Eindeloos stapelden de minuscule pakjes zich op. Meer papier dan in houd. Tikkend kwam de afrekening op de kassa. Ze bekeek het bonnetje. Schudde haar hoofd: „Daar kan ik niet uit wijs worden. Schrijft u even de prijzen op de verpakking''" De slager zag rood als zijn biefstukken, krabbelde haastig, nu en dan nawegen en knijpend in de pakjes om zich de waren te herinne ren. Ze wees: „Wat staat daar?" „Vijfenzestig, mevrouw." „En daar?" „Drieëntachtig, mevrouw, het was twee streepjes meer...." Haar tientje zweefde boven de toonbank, maar ze liet het niet los. De slager trok er eens aan. Het bleek stevig tussen haar vingers te zitten en scheurde. „Maar slager.. „Ik dacht dat u betalen wilde. „Eerst alle prijzen weten, u schrijft zo onduidelijk... De wachtenden zuchtten hoorbaar en eensgezind. Dametje was eindelijk tevreden, betaalde. Bij het laatste pakje dat hij over reikte, zei de slager het enige wat we nooit van hem verwacht hadden. Hij zei: „Tot ziens, mevrouw". Zo zijn we in Den Haag. (Van een onzer verslaggeefsters) j ROTTERDAM Een angstaanja- gend groot hakmes, dat donderdag morgen op de rechtcrstafel lag, kenschetste het gruwelijke aspect in I de moord op de 53-jarige havenarbei der Dirk Labrie. Met dit hakmes had de 39-jarige broodbakker Hendrik V. in de nacht van 6 op 7 juli van het vorig jaar Labrie om het leven ge bracht. V. sloeg een keer met de scherpe en twee keer met de botte kant. Het motief voor de moord was dat Labrie het zorgvuldig door V. verstopte spaargeld van 2685 gestolen zou hebben. Op grond van het psychiatrisch 1 rapport kwam officier mr. W. D. Meeter tot de conclusie, dat V. ontoe rekeningsvatbaar was. niet vervolgd kon worden en onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering moest worden gesteld. Over V. zei hij „Het j is een wonder, dat hij zich al die j jaren in de maatschappij heeft weten te handhaven". Misschien was het niet zo verwon derlijk als de officier het stelde, maar opvallend was het wel. dat V. met zijn beperkte vermogens (een IQ van f«>) altijd goed in zijn levenson derhoud en dat van zijn moeder had voorzien. Toen zijn moeder enige jaren gele den stierf, nam zijn tweelingzusje de verzorging van V. over. Buiten zijn tweelingzusje had hij met niemand contact. Alleen in het weekeinde zocht hij in het café gezelschap bij het drinken van vele glaasjes bier. En juist dat bier was het enige, dat in het vrij apatische karakter van de broodbakker een grote verandering kon teweeg brengen. Alcohol had een slechte invloed op hem. In de bewuste nacht had V. ook te veel biertjes op achter elkaar. In een buurtcafé ontmoette hij La brie, die eveneens dronken hem bij sluitingstijd vroeg of hij bij V. kon slapen. Eerst voelde V. daar niet veel voor. maar Labrie liep gewoon m*t hem mee naar zijn etagewoning in de Hooglandstraat, Bij de politie sprak V. van nog een derde man, die dan ook de moord op Labrie zou hebben gepleegd, maar na zijn bekentenis trok hij deze verkla ring in. In elk geval waren V. en Labrie die nacht alleen in dat huis. De poen In de kamer nu, waar Labrie zou slapen, stond echter de haard met V's spaargeld. Deze, bang voor diefstal, wilde het geld ergens anders verber gen. Labrie merkte dit echter en maakte de opmerking „Zo, bewaar je daar je poen". V. werd nog banger en besloot zijn spaarpotje in de voering van zijn leunstoel te verbergen Terwijl La brie sliep, deed hij dit. Maar eenmaal terug in zijn eigen slaapkamer wilde hij toch nog controleren of zijn geld veilig was. Daarbij vergat hij. dat hij dc portefeuille in de stoel had gestopt en hij keek in een lege asla van de haard. In een vlaag van drift jegens La brie rende hij naar zijn zoldertje om zijn hakmes uit een kist te halen en sloeg daarmee Labrie drie keer op zijn hoofd. Urenlang lag Labrie ba dend in het bloed, totdat hij in de late morgen van 7 juli naar het Dijk- zigtziekenhuis werd overgebracht, waar hij elf dagen later overleed. Al die uren lang stak V. geen vin ger naar de zwaargewonde Labrie uit. Nadat hij had gemerkt dat het geld in de stoel zat. kreeg hij wel hevige spijt van zijn daad. Hij sehrobe het mes af en maakte dc vloer schoon. Pas de volgende dag om twaalf uur ging hij naar zijn huurman, die de politie waarschuw de. Gruwelverhalen „Het doet mij denken aan de gruwel verhalen van Edgar Alle Poe. Een navrante misdaad, vooral omdat er een gruwelijk misverstand aan ten j grondslag ligt". V. zelf had zijn daad „een vergis- 1 sing" genoemd. Een vergissing met voor beide partijen wel zeer noodlot tige gevolgen. Uitspraak over veertien dagen. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7