Leiden beklaagt zich bij kabinet en parlement 19.9529.35 39! DeMantelspecialist Branding-aasgier op jacht naar rijke buit Commentaar De Mantelspecialist 95 Financieel in het moeras YAINI HET DRAAIBOEK1 Politie is er niet voor niets Hartekreet Wet vertoont ernstige gebreken De eerste lammeren W. J. Loeve geen voorzitter meer Gebedsdiensten kan zich ten enen male niet permitteren dat artikelen, een jaar gele den gemaakt nog in zijn collecties hangen. Hij heeft ze er allemaal radicaal uitgehaald en gaat ze nu nagenoeg cadeau geven. Let wel: stuk voor stuk dragen ze de naam „De Mantelspecialist" met ere Mantelkostuums en Mantels mode 1967/68 goed en mooi u bespaart nu 40 a 50 gulden per stuk. met bont TUSSEN DIE BLADZIJDEN nieuwe leidse courant 3 vrijdag 17 januari 196? Dit zestal heeft de aandacht van de rege ring gevestigd op de schrijnende actualiteit van het gezegde „Lei den in last". Burge meester Van der Wil ligen en de wethou ders Sannes, Menken, Harmsen, mevr. Den Haan en Piena. LEIDEN Wanneer de minis ters van binnenlandse zaken en van financiën hun wetsontwerp over de verruiming van het ge meentelijk belastinggebied zonder meer doorzetten, dan is Leiden in last. Oorzaken zijn o.m. de sociaal zwakke bevolking, Leidens cen trumfunctie en het grote sane ringsprobleem. In deze zin schrij ven B. en W. van Leiden namens de gemeenteraad in een adres aan ministerraad en Tweede Kamer. Zonder opheffing van de ernstige tekortkomingen van de financiële- verhoudingswet 1960 zijn de ge volgen voor Leiden bijzonder ernstig, verwacht het Leidse ge meentebestuur. Wijzend op de toenemende exploi tatietekorten van f 1.6 miljoen over 1966. f3,2 min over 1967, ca. f3 min in 1968 en rond f3,8 min begroot over 1969, pleiten B. en W. allereerst voor een werkelijk objectieve mid delentoedeling door het rijk. Sociale zorg De kritiek op de huidige financiële verhouding tussen rijk en gemeente, mag uit het volgende voorbeeld blij ken. Van de kosten voor sociale zorg ontvangen gemeenten 80 procent te rug uit het gemeentefonds. Over 1967 varieerden de uitgaven voor dit doel in 13 met Leiden vergelijkbare gemeenten van f 45.82 tot f 106,63 per inwoner. Ten laste van de gemeen ten bleef derhalve f9,16 of f21,33 (20 pet.). De ene gemeente moet dus aanzienlijk meer uitgeven dan de andere. En het zijn juist de gemeen ten met een structureel zwakke be volkingsopbouw, waarin ook op an dere sociale terreinen een zwaarder beroep wordt gedaan op de gemeen tekas. Zo moet Leiden met zijn soci aal zwakke bevolking op zijn begro ting van f83,7 min voor dit jaar f 1,7 min toeleggen op de rijksbijdragen voor sociale zorg. Aan indirecte of apparaatskosten zal ca. f 1,4 miljoen moeten srorden opgebracht. Samen ruiig f3,1 miljoen aan extra uitga- uii| venïvoor sociale zorg. Onderivijs Een ander sprekend voorbeeld vormen de kosten voor onderwijs: Leiden komt dit jaar ruim f 1 miljoen tekort aan de uitkeringsbedragen van het rijk. Vooral gemeenten met een duidelijke centrumfunctie (ook) op onderwijsgebied zijn van deze la ge uitkeringsnormen de dupe. Zoals Leiden, waar in 1967 van alle vhmo-leerlingen liefst 61 procent en 28 procent van alle ulo-leerlingen Onze ministers en Tweede Kamer leden hebben een in een stemmige grijsblauwe omslag gevatte harte kreet van Leiden onder ogen ge kregen. In sobere letters het motto: Leiden in last?; in nog soberder lettertjes: Een pleidooi voor herzie ning van de Financiële-verhoudings- wet 1960 voorafgaande aan de ver ruiming van het eigen gemeentelijk belastinggebied. Met deze brochure is het Leidse gemeentebestuur, evenals onlangs met de huisvestingsnota, op een toe te juichen wijze aan de weg gaan timmeren, aan de „rijksweg" dan nog wel. Niet zomaar met een paar holle kreten, maar goed gedocu menteerd en geargumenteerd. Het kan niet anders, dachten wij, of dit initiatief moet iets uitwerken. De visie van B. en W. van Leiden ten aanzien van de zorglijke finan ciële positie van onze stad en de oorzaken daarvan, klinken nu rechtstreeks door naar de plaats waar dit thuis hoort: de centrale overheid. Het Leidse gemeentebestuur heft deze brochure uit boven het be perkte niveau van een oratio pro domo door het feitelijke probleem ook in zijn algemeenheid te bena deren, wat duidelijk blijkt uit de slotzin van de conclusies: „Wij me nen de belangen van de regering en daarmee die van de Nederlandse samenleving te dienen, wanneer wij u adviseren het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belan gen eerst in de openbare vergade ring van de Tweede Kamer aan de orde te stellen nadat de ernstige tekortkomingen van de Financiële- veihoudingswet 1960 zijn opgehe ven". Maar hoe algemeen het probleem nk is, voor Leiden met zijn bijzon der moeilijke structuur is de situa tie wel heel zorglijk. Het is daar om juist, dat het gemeentebestuur no eens op zo gedegen wijze na*r voien heeft gebracht. afkomstig waren uit buurgemeenten. Dat het kostenbesef in Leiden be paald niet ontbreekt, blijkt uit de exploitatie van alle scholen, die hier wellicht als enige gemeente in den lande gebeurt door een scho- lendienst, waarin de kosten tot het uiterste minimum kopden worden teruggebracht Belastingen De structureel zwakke bevol kingsopbouw komt o.m. tot uitdruk king in het gemiddeld inkomen per belastingplichtige. Het laatste jaar waarover cijfers beschikbaar zijn (1963), bedroeg dit voor Leiden f 6338 tegen f 7344 voor Zuid-Holland. In tegenstellingdaarmee staat Leiden met zijn eigen belastingen en heffingen aan dc top. De gemiddelde opbrengst in 13 vergelijkbare ge meenten zal dit jaar f 56,57 per in woner zijn, terwijl het in Leiden liefst f 74,08 bedraagt. De verschillen in inkomsten uit openbare nutsbe drijven zijn overeenkomstig. Hieruit volgt dat een eventuele meerop brengst ingevolge de voorgestelde uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied voor een groot deel van de niet of weinig draagkrachtige gebruikers van onroerend goed zou moeten komen. Nog ernstiger wordt dit, omdat de heffingen verplaatst moeten worden naar de gebruikers van onroerend goed ten gunste van de eigenaren. Straf „Wij noemen het een volstrekt pa radoxale situatie", aldus B. en W., „dat een gemeente door de structu reel zwakke opbouw van haar bevol king aan de ene kant wordt genood zaakt tot zeer hoge uitgaven die voortvloeien uit deze zwakke bevol kingsstructuur, en aan de andere kant wordt verplicht een dergelijke bevolking te straffen door haar voor diezelfde lasten extra heffingen op te leggen om het budget in even wicht te houden. Daar komt nog bij dat Leiden door de afgekondigde afschaffing van de vermakelijk heidsbelasting nog eens ruim een half miljoen aan inkomsten moet derven, die voor een groot deel door niet-ingezetenen worden ingebracht (centrumfunctie) en straks op de ei gen bevolking moeten worden ver naald". Uittocht Een gevolg van een en ander is dat nog meer dan nu dc inwoners die zich dat financieel kunnen veroorlo ven, zich na/ de buurgemeenten gaan verplaatsen. En dat zijn nu juist degenen die zich een offer voor de gemeentekas zouden kunnen ver oorloven. Het gemiddelde inkomen per gezin in de randgemeenten lag in 1963 al op f 8648 en in Leiden op f 6330, een verschil van 36 procent. De ten laste van de gemeenten blijvende uitga ven voor sociale zorg lagen in 1967 voor de randgemeenten op f11,11 per inwoner en in Leiden op f 18,98 ofwel een verschil van 71 procent Sanering Leiden, met op Amsterdam na de grootste oude binnenstad van ons land, kampt bovendien met een ont zaglijk groot saneringsprobleem. Die sanering gaat in de komende jaren de Leidse begroting voor een aantal miljoenen guldens belasten, ondanks de rijksbijdrage van 80 procent in de aankoopkosten van saneringspanden. Om de schrijnende woningnood en de sanering fundamenteel te kunnen aanpakken is het noodzakelijk het bouwplan Merenwijk (6000 wonin gen voor 20.000 mensen) te verwe- ZOETERWOUDE Gister middag ontdekten bewoners van de Vrouwenweg in het wei land aan de overzijde van de Vrouwenvaart tussen daar grazende schapen twee pas ge boren lammeren. Zij zijn van de expediteur L. Onderwater en werden naar een beschutte plaats overgebracht. Ch ina-filmavond LEIDEN Dank zij medewer king van het Leids Academisch Kunstcentrum de overeenkomst hiervoor is deze maand ingegaan kan de stichting Leidse Sinee- klup voortaan van de filmzaal van het academiegebouw aan het Ra penburg gebruik maken. Gister avond hadden de eerste twee voorstellingen plaats. Vertoond werd de kleurenfilm „China nu" van de Britse cineast Felix Greene. In deze film geeft Greene (die hiervoor ruim 24.000 km door China reisde) een registratie van het leven op het land en in de steden van het hedendaagse China. Hij interviewde er vele mensen voor. De film laat ook zien hoe Mao-tse- Tung, die leider was van de guerilla's tegen het leger van Chiang-kai-Shek, door middel van een revolutie aan de macht kwam. Vooraf werd een Amerikaanse „anti-Mao"-filmpje gedraaid: Red China, bedoeld als voorlichting voor het Amerikaanse volk. Na de twee voorstellingen had gisteravond op de zolder van het V.V.S.L.-gebouw onder leiding van de sinoloog prof. Zürcher een dis cussie plaats over beide films. zenlijken. Dat zal binnen 6 jaar moeten worden voltooid. Voor rente en afschrijving van „bovenwijkse" voorzieningen moet jaarlijks ca. f 1,5 min afgezien van de exploitatie lasten op de gemeentebegroting terechtkomen. Ook de onvermijde lijk zeer hoge grondkosten, als ge volg van de slechte structuur van de grond, moeten wellicht gedeeltelijk uit het jaarlijkse budget; worden bestreden. Het Leidse gemeentebestuur con cludeert dat de componenten van de uitkeringen uit het gemeentefonds volstrekt aanvechtbaar zijn en dat de financiële- verhoudingswet 1960 eerst van haar ernstige tekortkomin gen moet worden gezuiverd, voordat het onderhavige wetsontwerp mag worden doorgezet. Anders is Leiden nog veel erger in last LEIDEN De voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer W. J. Loeve, zal binneiYkort om gezondheidsredenen deze functie neerleggen. ACADEMISCHE EXAMENS I.EIDEN', 16 januari Hand. ex. Engelse taal- en letterkunde? de heer R van Oort- merssen (Den Haag), mej. P M v d Kreeke (Wassenaar)kand. ex. culturele antropologie: mevr. D A Arnoldus-Schrö- der (Leiden). Ingezonden De kerken van Christus in Leiden nodigen u uit voor het bijwonen van drie oecumenische samenkomsten, die in het kader van de gebeds week voor de eenlheid van de Chris tenen zullen worden gehouden op: maandag 20 januari, woensdag 22 januari en vrijdag 24 januari, tel kens om half acht in de Antonius- kerk van Leiden zuid-west, bij de kruising Vijf Meilaan en Churchdll- laan. De Wereldraad van Kerken in Genève en het Centrum van Chris telijke Eenheid in Lyon hebben voor deze samenkomsten liturgieën sa mengesteld, waarin geestelijken en leken van de nog verdeelde kerk van Christus voorgaan. In elk van deze diensten zullen steeds weer an dere kerken worden vertegenwoor digd. Willen wij het gebod van de een heid ernstig nemen, dan kunnen we nu uiting geven aan onze spijt over de verdeeldheid, ons verlangen naar de eenheid en onze vreugde over wat reeds samen kan. Geeft u getuigenis van erkenning en waardering van en voor elkaar door deze samenkomst bij te wonen. U bent van harte welkom. LEIDEN Ter gelegenheid van het feit dat hij 50 jaar geleden te Leiden promoveerde, ontving prof. mr. R. P. Clevinga gisteren ten huize van mr. E. A. Zorab, oud- vice-president van het Gerechtshof te Den Haag, uit handen van prof. dr. W. H. Nagel een jubileumbul. Propagandist van goede mantelmode Ook nu zelfs, mag u gerust de hoogste eisen stellen aan kwaliteiten afwerking. DEN HAAG ROTTERDAM LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT BREOA Lelden: Haarlemmerstraat 163 Maandag in Kleine Bnreht Politiek café jongerengroepen LEIDEN Op maandagavond 20 januari, 8 uur, organiseren de poli tieke jongerengroepen Arjos, CHJO en KVPJG een politiek café in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Het onderwerp van deze avond zal zijn: „Oorlog en Vrede". Het AR Kamer lid mr. dr. N. G. Geelkerken en studentenpastooor J. A. A. van Well zijn bereid gevonden het onder werp in te leiden. Hoewel de landelijke besturen van de jongerenorganisaties nog niet de weg naar een gezamenlijk optrekken konden vinden, zullen de plaatselijke jongerengroepen de seniorenbesturen blijven aansporen tot uitvoering van het rapport van de achttien, voor zover dit op de plaatselijke situatie in Leiden van toepassing is. [*\W»WftA*AW>WMWtfUUMWMMAA««MlAAAA»MAAAAAAAA<AAAAAAAA«AAA«A««»««A«AA««A«.AA.A...........,..........n..Vnnnf[fir||W|fLrJ STUDIO Regisseur Joseph Loscy heeft voor zijn negen tiende film het scenario laten schrijven door de Amerikaanse toneelschrijver Tennessee Wil liams. Voor de hoofdrollen con tracteerde hij het echtpaar Eliza beth Taylor - Richard Burton. Elizabeth speelt de rijke despote Flora Goforth en Richard de klaploper-kunstenaar Chris Flan ders, die als een aasgier op haar geld afkomt. Flanders is de „engel des doods". De engel die stervende rijke dame tjes opzoekt om „binnen" te raken. Flora Goforth is zijn zoveelste slachtoffer. Flora lijdt aan een ongeneeslijke ziekte, waarvan vreselijke woe de-uitbarstingen het gevolg zijn. De komst van de „engel des doods" brengt haar volkomen tot waanzin. De ziekte vreet zich voort in haar lichaam en zij sterft in de armen van haar „minnaar" die haar heeft afgewezen. Liz Taylor geeft voortreffelijk gestalte aan de vrouw die balan ceert op de grens tussen leven en dood. Richard Burton is een excel-, lente bedrieger die profiteert van haar onevenwichtig karakter. In prachtig uitgebalanceerde beel den roept Losey een ondefinieerbare spanning op. Ragfijn zien wij het eiland met zijn futuristische bouwsels (de typische villa e.a.) te midden van de ruige rotsbodem. De titel „Branding" wil het stukslaan van de golven op de rotsen symboliseren en het be angstigende ritme in een film die naar een ongeloofwaardige climax leidt. (De Burtons in Tennessee Willi- ams-sfeer) Sjors en Sjimmie op het pirateneiland CAMERA (alleen woensdag- en zondagmiddag 2.30 uur) „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland" Is een kinderfilm uit de bekende reeks. Vrijwel alle kinderen vinden het prachtig. Een voordeel is, dat Nederlands wordt gesproken. De pi stol er o van Ave Maria REX „De pistolero van Ave Maria" is een doorsnee wildwestver- haal over een dappere man, die af rekent met een hele streek terrori serende bende. Zijn beloning is een lang en gelukkig leven met het een tamelijk luchtig gevalletje ge- meisje van wie hij houdt. worden. (Het bekende wildwest-recept). (Luchtig speurwerk) Mondo Freudo LIDO In het genre van de se- mi-documentaire door Mondo Cane in het leven geroepen heeft regisseur R. L. Frost een filmpje gemaakt over allerlei seksuele genoegens en rariteiten in V.S., Japan, Mexico, Duitsland en Engeland, alles onder de titel „Mondo Freödo". De documentaire is wat in de ver drukking gekomen. Telkens komt naar voren, dat men om een lekker werkje te krijgen zo het een en ander in scène heeft gezet. (Commercieel seksfilmpje) Lady in cement TRIANON In „Lady in cement" is Frank Sinatra gebom bardeerd tot speurder. Hij ontdekt bij het duiken in zee op de bodem het stoffelijk overschot van een meisje, dat daar is vastgecement. Het ziet er allemaal heel luguber uit, maar dank zij de fijne humor die als een gouden draadje door de film loopt, is het al met al toch Rej vrises CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur) „Les dia- boliques". Befaamde film van Clou zot met in de hoofdrollen Simone Signoret en Véra Clouzot. CAMERA (alleen woensdagavond 7 en 9-15 uur voor leden van K. en O.) „De man die verdwijnen moest". Vakkundig opgewekte span ning door Alfred Hitchcock. Prolongaties LUXOR „De groene baretten". Tweede week. Zeer eenzijdig beeld van de Vietnam-oorlog. CAMERA „Un idiot a Paris". Tweede week. Kostelijke humor met Jean Lefebre als zonderling. REX (alleen vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) „Dracula". Tweede week. Traditionele griezel film. 55 DEN HAAG De 26-jarige bestuurder van een vrachtauto met aanhanger uit Delft, was een lastige. Hij wilde op de Damlaan in Leidschendam met alle geweld links van de weg gaan staan, omdat hij daar bij een bakker een lading meel moest lossen. Zijn verkeersmanoeuvres waren zodanig, dat hij het verkeer stremde en daardoor kwam er een politieman aan te pas die de chauffeur sommeerde door te rijden naar een wat verderop gelegen plein, teneinde daar te keren en op die manier nor maal voor de bakkerij te komen. Aan die sommatie gaf de chauffeur geen gehoor integendeel, hij „rukte op" naar het linker weggedeelte. Ver volgens vroeg de politie het rijbewijs van de Delftenaar doch hij weigerde dat de politieman terhand te stellen. „Een lastige klant", zo constateerde de officier van justitie bij de Haagse politierechter voor wie de chauffeur zich moest verantwoorden, doch hij liet er verstek gaan. De politieman deed verslag van zijn ervaringen, die niet zo prettig waren. Verdachte was later nog op het politiebureau verschenen, doch had geen ongelijk willen erkennen. Maar collega's van verdachte uit Delft hadden geïnformeerd, of dat procesverbaal wel door moest gaan. omdat zij gezamenlijk voor de boete zouden moeten opdraaien. „Dat is dan wel jammer voor hen", gaf de officier te kennen. „Het gaat niet aan, dat iedere chauffeur maar doet hetgeen hem goeddunkt, de poli tie is er niet voor niets". En daarom luidde de eis f300 boete waarvan echter f200 voorwaardelijk voor het niet opvolgen van het poli- tiebevel en nog f 50 moele voor het niet afgeven van zijn rijbewijs. De politierechter veroordeelde con form de eis van de Officier. Goud- en zilvermarkt AMSTERDAM. 16 januari Goud prijs Amsterdam 14.00 uur per kg 4920 —5070. zilverprijs idem 233—247.50 vrijblijvend. Informatiekoerscn goud inkoop/ver koop: Jijr.goud f 4920—5070; vorige no tering: f 49505100, zilvern o lering f 233—245,50: vorige f 235247,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3