Uit de Haagse hof geplukt uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost OPLOSSING GROTE VIER TRUDEAU BOOS OP PERS Grote verschillen in de vergoeding aan scholen sparen... verstandig handig Nigeria is bereid met Biafra te praten Parijs dringt weer aan over crisis in Nabije Oosten Indonesië stopt invoer auto's Grotbewoners na vijf maanden weer boven Gilze-Rijen haalt achterstand in Rubens-paneel uit museum gestolen Bronchiletten DONDERDAG 16 JANUARI 196» DOOR Ka rami werd voor de zesde maal premier van Libanon. PARIJS De Franse regering heeft gisteren opnieuw een i beroep gedaan op de vier grote mogendheden, om gezamenlijk een I i oplossing te zoeken voor de crisis in het Nabije Oosten. Zij zouden j I er voor moeten zorgen dat de resolutie van de Veiligheidsraad van november wordt uitgevoerd. De toverhazelaar bloeit in de Pa leistuin en daar ontknopt ook reeds menige heester. Omdat, toen ik er liep, er ook nog een zonneglimpje was kreeg ik een leutig lentegevoel. Zo'n energiescheut van „nou alle dingen doen, die je al te lang hebt «uitgesteld." Het beste komt dan in de mens boven. Zo herinnerde ik me opeens, dat een kennis jarig was. Maar het was al in de latere avonduren, voor ik eindelijk het bosje bloemen en de onontbeerlijke handtas kon nemen en me op weg begeven. Ze wonen op de eerste etage van een tot flatjes verbouwd oud huis. Er is een voortuintje, dat de bene- denbewoners wel de lasten van het onderhoud geeft maar weinig groei en bloeigenoegen. Er staat dan ook niet veel meer in dan een kwijnende ligusterhaag en bevroren azalea, de rest is grint en modder. IVoor de deur trof ik drie mij on bekenden, elk voorzien van een in papier gehuld bouquet. Ik voegde me erbij, aarzelen:! of ik nu zelf nog moest bellen of niet. Daar de deur dicht bleef, reikte ik naar het knopje. „Misschien lukt net u", zei een stem naast me. „Ze zijn thuis..." kwam een pinni- ger geluid geladen met wantrouwen. Inderdaad, er was licht boven. Maar de deur bleef dicht. Iemand begon het hele rijtje bei letjes te drukken. Het resultaat was nihil. „Kloppen" riep een ander. „Allemaal tegelijk roepen", stelde iemand voor. „Oehoe..." brulden we in koor. De deur weigerde zich te ope nen. We tikten aan de ramen van de Bol stuk benedenburen, maar die waren ken nelijk afwezig. Er groeide een sfeertje onder ons. De één werd kregel, de ander gie chelde, zelf had ik allang spijt van mijn energieke onderneming. Wie het verzon is niet te zeggen, mis schien kwam het gewoon voort uit gezamenlijk verleg hoe zoveel la waai te produceren, dat de jarige onze aanwezigheid zou beseffen. Het was duidelijk dat de bel het niet Libanon heeft een nieuwe regering, die de plaats inneemt van die van dr. Abdoellah Al-Yafi. Dit kabinet trad een week geleden af na een storm van kritiek in verband met de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet op 28 december. De nieuwe premier, de 47-jarige Karami, heeft deze func tie al zes keer vervuld. Hij heeft bekendgemaakt dat zijn regering van plan is de militaire dienstplicht in te stellen en de dor pen aan de grens met Israël te ver- sterken. Zij zal tevens de Libanese i buitenlandse politiek afstemmen op i die van andere Arabische landen en j zich houden aan het beleid van de Arabische liga en aan resoluties van de Arabische topconferenties. DJAKARTA - Indonesië wil bin nenkort alle invoer van complete au to's stopzetten ten gunste van de in voer van onderdelen voor assemblage in Indonesië. Dit heeft gisteren de Indonesische minister van handel, prof. Soemitro Djojohadikoesomo, gezegd. Hij noem de het besluit een van de maatrege len die 1969 zullen kenmerken als een jaar waarin Indonesië de nadruk is gaan leggen op een toeneming van produktie en uitvoer na het tot stand brengen van een betrekkelijk finan cieel evenwicht. LONDEN Canada's meest begeerde vrijgezel, premier Trudcau, is kwaad op dc Britse pers en heeft deze beschuldigd van Inbreuk op zijn particuliere leven door zijn gangen na te gaan bulten zijn activiteit op de afgelopen Gemenebestconferentie in Londen. De 49-jarige Trudcau heeft volgens persberichten tijdens zijn verblijf van twee weken in de hoofdstad herhaaldelijk naehtgelegenhedcn bezocht in gezelschap van zeer aantrekkelijke vrouwen. Trudeau zei gisteren tegen de journalisten, dat hij niet kon begrijpen waarom journalisten mensen lastig moeten vallen waarmee hij toevallié gezien Is. s Het gedrag van dc pers had hem zo furieus gemaakt, dat hU besloten had een particulier bezoek van twee dagen aan Rome Ie laten vervallen. Trudeau vroeg zich af. wat de journalisten zouden doen, als hij de politic zou verzoeken, vrouwen te verhoren met wie zij uit geweest waren? In deze resolutie wordt Israël ge vraagd zijn troepen uit de bezette ge bieden terug te trekken. Ook enige tijd geleden deed Frankrijk het voor stel tot het houden van een viermo- gendhedenconferentie. De Franse minister van voorlich ting, Le Theule, deelde dit gisteren mee na afloop van de wekelijkse ka binetsvergadering, die voor een groot deel was gewijd aan het Franse wa penembargo voor Israël. De persconferentie van de minister werd slechts bijgewoond door een veertigtal journalisten. Vier journalis tenorganisaties hadden namelijk aan- gekondigd de bijeenkomst met minis- I ter Le Theule te boycotten in verband met zijn uitlatingen van vorige week j over de houding van de publiciteits- media in de kwestie van het wapen embargo. ANDON Twee Fransen zijn gisteren uit hun 70 meter diepe grot in het massief van Audi- berghe naar boven geko men na daarin sinds 22 augustus vorig jaar te hebben vertoefd. Zij ver keren in blakende ge zondheid. Philippe Englender (30) en Jacques Chabert (29) vertelden dat zij het meest last hebben gehad van de eenzaam heid, het vocht en het ontbreken van nieuws. Zij hebben in tenten van kunststof gewoond, hun gezondheidstoestand en hersenactiviteit wer den vanaf de oppervlakte met instrumenten voort durend in het oog gehou den. De mannen waren al maanden geleden overgegaan op een cyclus van 36 uur waken en 12 uur slapen. Englender heeft hon derden boeken gelezen, Chabert heeft de grot verkend. Hun experi ment kan van grote bete kenis blijken voor ruim tereizen. Englender en Chabert zijn met een helikopter naar Nice gebracht, van waar zij naar Parijs zul len vliegen voor een me disch onderzoek. Door hun vijf maanden du rend verblijf in de grot hadden zij geen flauw benul meer van de tijd. Toen hen gisteren ge vraagd werd wat voor dag het was, zei een van hun: „15 november 1968, klopt dat?" De komende weken zullen de grotbewoners een serie proeven onder gaan. Hulpacties De hulpactie van het Rode Kruis wordt intussen sterk belemmerd door het verbod om vanaf het eiland Fer nando Po per vliegtuig goederen naar Biafra te brengen. De internationale organisatie probeert nu van de Nige- riaanse autoriteiten een algemene in voervergunning te krijgen. Nadat Equatoriaal Guinee, waartoe Fernando Po behoort, eerst het ver voer van benzine had verboden, die het Rode Kruis nodig zegt te hebben voor zijn vrachtauto's in Biafra, mo gen nu geen nachtvluchten meer van het eiland worden gemaakt. Biafra wil niet dat er overdag wordt gevlo gen. Als gevolg van deze situatie heeft de Wereldraad van Kerken, na over leg met het internationale Rode Kruis, besloten 250.000 dollar die ei genlijk naar het Rode Kruis zou zijn gegaan, aan Nord Church Aid te ge ven, een hulporganisatie van enige kerken die vanaf het Portugese ei land Sao Tomé met vliegtuigen hulp goederen naar Biafra zendt. De Wereldraad heeft voorts een kwart miljoen ter beschikking van de Nigeriaanse christenraad gesteld voor hulp aan de bewoners van gebieden, die onder Nigeriaans gezag staan. Naar aanleiding van de waarschu wing van het Rode Kruis, dat het door de moeilijl<)heden wellicht ge dwongen zal zijn alle hulpacties in Nigeria te staken, hebben de radio en verscheidene persorganen in Nigeria te kennen gegeven. dat het Rode Kruis dan maar „moet inpakken". Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,— premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,- Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag./^jpv (Van onze onderwijsredacleur) GILZE EN RIJEN Volgende week dinsdag beslist de ge meenteraad van Gilze en Rijen LAREN Uit het Singermuseum le Laren is een Rubens-paneel, voorstellende de gestigmatiseerde St. Franciscus (afmetingen 23.5 bij 17.8 cm) met een waarde van ƒ250.000 gestolen. De dief heeft het paneel uit de lijst verwijderd. Het is eigendom van dr. H. A. Wetzlar, van wie momenteel een gedeelte van zijn verzameling tot 27 januari in het museum wordt geëxposeerd. De diefstal werd gisteren ontdekt door bezoekers van het museum. Het Singermuseum is wel door een alarm installatie beveiligd, doch de ten toongestelde stukken afzonderlijk niet. over een voorstel van B. en W. om de gemeentelijke exploitatie vergoeding voor de lagere scho len te verhogen van 105 tot 125 per leerling. Als de raad dit voorstel aanneemt, bereikt Gilze en Rijen voor het zuiden weer een record, al staat het vergoedingsbedrag nog altijd een stuk beneden de bedragen die vele gemeenten in het noorden van het land in 1968 al noteerden (aan de top Katwoude in Noord- Holland met ƒ212,48). De be dragen zijn in de zuidelijke pro vincies over het algemeen lager dan elders in het land. De gemeentelijke vergoedingen ter bestrijding van de materiële exploi tatiekosten van de lagere scholen zijn al jaren in discussie. Hierbij hoort men herhaaldelijk twee wetsartike len noemen: 55 bis en 101, 2e lid (van de lager-onderwijswet 1920). Iedere gemeenteraad moet jaarlijks voor 1 maart een bedrag voor de openbare scholen vaststellen (art. 55bis). Dat bedrag dient voor het instandhouden van de gebouwen en terreinen, het onderhouden van het schoolmeubilair, het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften, uitgaven voor ver lichting, verwarming en schoonmaken, uitgaven voor de schoolbibliotheek en „andere uitgaven ter verzekering van de goede gang van het onder wijs". Volgens artikel 101 geldt voor de bijzondere scholen hetzelfde bedrag als voor de openbare. Als een ge meente geen openbaar onderwijs heeft, moet de raad voor de bijzonde re scholen het bedrag per leerling vaststellen. Hierbij is de maatstaf: „wat voldoendemoet worden geacht voor de redelijke behoeften van een in normale omstandigheden verke rende school". Over wat „redelijke" behoeften zijn, blijkt zeer verschil lend geoordeeld te worden. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek verschijnt ieder jaar een cijferreeks, die tel'kens weer een wonderlijke variëteit van bedragen te zien geeft. Tegenover Katwoude met het maximum van ƒ212.48 staat (in 1968) Meeden in Groningen met het minimum van ƒ62,28. Enkele cij fers van grote steden: Den Haag 142,47, Rotterdam ƒ150,07. Utrecht 150,26. Cijfers heten dor te zijn, maar déze cijfers worden jaarlijks door vele on derwijzers en schoolbestuurders met grote belangstelling bekeken; men groepeert ze op allerlei wijzen en houdt er vaak evenveel verbazing als ergernis aan over. Het landelijk ge middelde ging van ƒ66,88 in 1964 ge leidelijk aan omhoog tot 102,38 in 1968, maar lang niet alle gemeenten volgden die lijn. Het noorden van het land heeft naar verhouding meer oude schoolge bouwen: de onderhoudskosten daar van zijn hoger en dat komt tot uit drukking in de gemeentelijke vergoe dingsbedragen. In het zuiden is het schoonhouden van de scholen minder duur en op die grond kan het zuide lijke vergoedingsbedrag dus lager zijn. Maar er blijven frappante verschillen. Zij, die zich in het zui den over deze zaak druk maken, wil len niet speciaal Amsterdam met bij na 200 per leerling, maar ook met het grootste begrotingstekort per in woner ten voorbeeld nemen, maar men kijkt wel naar andere plaatsen in het noorden die evenals gemeenten in het zuiden met moeite de eindjes aan elkaar knopen en die toch met een veel hoger bedrag per leerling te boek staan. Het zich willen vergewissen van wat dc school nodig heeft en de alge mene visie op dc betekenis van het onderwijs spelen in de gemeentelijke sfeer ook een rol. In dit opzicht schijnt men zich in rooms-katholieke gemeenschappen over het algemeen minder druk te maken dan elders. Menige gemeente moet zich ook heb ben laten inspireren door wat haar buurgemeenten deden en doen: daar volstond men toch ook met een bescheiden bedrag... Uitgekiend Het r.-k. centraal bureau voor on derwijs en opvoeding waarschuwde de scholen het vorig jaar dan ook, dat de cijfers van het CBS niet het geschiktste uitgangspunt waren om bij de gemeente hogere bedragen per leerling te bepleiten. Men zou met nauwkeurig samengestelde begrltin- gen het behoefte-element van de scholen moeten aantonen. Niet alleen de gemeentebesturen, maar ook de schoolbesturen zelf laten het er wel eens bij zitten. Het is ook voor een gemeentebestuur dat Wél wat wil on dernemen op dit terrein, moeilijk in beweging te komen wanneer het niet voldoende cijfers voorgeschoteld krijgt. Zilveren pluim DEN HAAG Mevrouw A. Drais- maBoerema (70) ontving gister middag uit handen van mr. G. van Hall „de zilveren pluim" voor haar vele werk als inlezer van boeken op de band. Deze hulde door de voor zitter van de Ned. Centrale Vereni ging ter bevordering van de Revali datie gold tevens alle inlezers. die werkzaam zijn voor de Nederland- sche Blindenbibliotheek. Het is de tweede maal, dat deze onderscheiding wordt uitgereikt aan personen of instellingen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van „integratie van de ge handicapte in de samenleving". Vorige winnaar was de ANWB. De wisselprijs een fraai stuk zilver smeedwerk uit Schoonhoven werd afgegeven door de heer Blankert van de ANWB en hij kreeg een plaquette als herinnering. „Dat is toch teveel eer", zei me vrouw Draisma, die haar vele werk doet in de Christelijke Blindenbiblio theek te Ermelo. Ze heeft zo'n 1100 uur leesgenot voor de blinden op de banden gezet. En dat betekent heel wat opoffering van vrije tijd. LONDEN Na aandrang van de Britse premier Wilson en van gedelegeerden van de Gemene- bestlanden heeft de Nigeriaanse afgevaardigde Obafemi Awolowo zich gisteren bereid verklaard zonder voorwaarden vooraf met vertegenwoordigers van Biafra te praten, mits deze het initiatief nemen. Tot dusver Wilde Nige ria alleen onderhandelen, als Biafra eerst de grondwettige een heid van Nigeria erkende. Hoestdrank in tabletvorm. 1." Enkele dagen geleden had de offi cieuze vertegenwoordiger van Biafra in Londen, Kogbara, gezegd dat zijn land genegen is eveneens zonder voorwaarden vooraf onderhandelin gen met Nigeria te beginnen „in een sfeer zonder vijandigheid". Het initiatief tot een Nigeriaans- Biafraanse ontmoeting kwam. voorna melijk van premier Wilson, die ijvert voor een beëindiging van het conflict. In hét afgelopen weekeinde heeft hij in zijn buitenverblijf langdurig met de Nigeriaanse vertegenwoordiger gesproken. Er zouden nog meer gesprekken op het programma staan, nu de Gemenebestconferentie is geëindigd. Premier Wilson is van plan wan neer Nigeria er mee akkoord gaat een missie naar Biafra te sturen om kolonel Ojoekwoe over te halen aan de conferentietafel plaats te nemen. Dc commissie van buitenlandse za ken van de Franse senaat oefende vrywel tegelijkertijd aandrang uit op de regering om dit verbod op de leve ring van wapens aan Israël in te trek ken. Voor de desbetreffende resolutie stemden negentien senatoren, terwijl vier leden tegen waren. Van een actie tegen president de Gaulle kan even wel niet worden gesproken, omdat de gaullisten slechts vijf afgevaardigden in deze commissie hebben. Antwoord Intussen heeft de Amerikaanse re gering geantwoord op het Russische memorandum over het Nabije-Oosten, dat eind vorig jaar werd verzonden. Over de inhoud van het antwoord is officieel niets bekendgemaakt, maar volgens waarnemers zouden de VS aan het Kremlin meer inlichtingen hebben gevraagd. Het Russische plan zou voorzien in terugtrekking van de Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebieden in ruil voor Arabische verklaringen dat zij zich niet meer op voet van oor log met Israël beschouwen. deed en er dus een ander middel moest worden gevonden. Dat middel zo herinnerde een zich uit avontuurlijke jeugdjaren was: een steentje tegen het raam. Was het nu maar een kale Haagse straat geweest, maar dat voortuintje bood alle kansen. We mikten voorzichtig. Het bleek moeilijker dan we dachten en kre gen de kiezels prompt op eigen kop zonder raamgetikkel. „We moeten op het trtotoir gaan staan en dan gooien, dan is de baan beter", zei de deskundige. Daar stonden we. In een hand de bos blommen, in de andere een kie zel. Waarom gooiden we tegelijk? Eén steentje zou geen kwaad heb ben gedaan, maar nu.... de werpposi- tie bleek ideaal. Alle vier raak... het lawaai was onvoorstelbaar want de ruit ging mee aan diggelen.... De familie verscheen verschrikt voor het gat. We mochten nog boven komen ook, het werd wel een vreemde ge lukwens. Verzekering dekt de schade, daar was geen gezeur over. Toch werd de stemming niet „je-dat", het tochtte er zo!

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9