Nixon staat VS-astronauten al in 1971 flChtCF extra dagen in ruimtewoning belasting Over vier jaar naar Mercurius Boetes uit de Kamer W.-DUITSLAND KAN KERNWAPENS MAKEN Gesprek PvdA en D '66 in Baarn Vaticaan keurt telegram van Confrontatie af Tijdschema voor nota-Posthumus Door BTW geen veilingen meer Kamervragen over woningbeleid Minister Bakker: Suriname moet schuld betalen BTW klap voor middenstand in grensgebied Tornado koopt Zwanenburg Plannen voor een gedenkeentrum voor ds. King Vele vermisten op Enterprise terecht Vluchteling komt om door uitputting Vertrouwen in economische groei van Indonesië WASHINGTON Bij het samen stellen van zijn begroting (waarover we gisteren al berichtten) handhaaft president Johnson de tijdelijke 10 percent extra-inkomstenbelasting, die eind jnni zon vervallen. Hij doet dit met instemming van zijn opvolger, Nixon. De totale uitgaven (195.3 miljard dollar) zjjn elf miljard hoger dan m het afgelopen begrotingsjaar. De in komsten worden begroot op 198.7 miljard. Een overschot dus van 3.4 miljard dat zoals gemeld mo gelijk werd door besnoeiing van de uitgaven voor Vietnam met 3.5 mil jard tot 25.4 miljard (een derde van de totale defensieuitgaven). De strijdkrachten worden gemo derniseerd, vooral die in de Navo. Er is dan meer verweer tegen ver rassingsaanvallen. Veel geld wordt besteed aan de strategische verdedi ging. De marine krygt drie snelle atoom-onderzeeërs. Man-van-de-foto geïdentificeerd (Van onze Leidse redactie) NOORDWIJK De man die niet wist wie hij was en wiens foto wij gisteren in de krant afdrukten is ge ïdentificeerd. Het blijkt een 29-jarige patiënt van de Van den Berghstich- ting in Noordwijk te zijn. Hij is door personeel van de stichting uit België opgehaald. De politie van Turnhout wist. niet wat ze met de man moest beginnen. Hij was zaterdag daar in een auto bus aangetroffen en gaf de ene naam na de andere op, die echter geen van alle bleken te kloppen. De man zei uit een inrichting te zijn weggelopen, maar zich niet de naam te kunnen herinneren noch de paats waar deze inrichting was gevestigd. Initialen in zijn overall boden al evenmin een aanknopingspunt voor identificatie. De Turnhoutse politie riep daarop de medewerking van de pers in, het geen snel succes leverde. (Van onze correspondent) BAARN Het bestuur van de j P.v.d.A. in Baarn heeft D'66 uitgeno digd voor een oriënterend gesprek over een mogelijke vorm van samen werking. Het is de wens van de P.v.d.A. om te komen tot een progres sieve concentratie. Zo mogelijk wil men bij de volgende gemeenteraads verkiezingen in 1970 met een gemeen schappelijke lijst uitkomen. D'66 heeft al laten weten dat het positief staat tegenover de plannen van de P.v.d.A. ROME Volgens het Italiaanse blad La Stampa zijn de Vaticaanse reacties positief op de verklaring die kardinaal Alfrink enige dagen gele den in hetzelfde blad deed. Hij zei toen, dat er in Nederland niet wordt gedacht aan een schisma en dat men de band met Rome wil bewaren. Daarentegen wordt het verontruste telegram, dat de conservatieve Ne derlandse rooms-katholieke groep Confrontatie naar het Vaticaan stuurde een afkeurenswaardige mani festatie van extremisme genoemd. In dit telegram stond dat kardinaal Alfrink de situatie onjuist had weer gegeven en dat veel Nederlandse rooms-katholieken hun bisschoppen niet meer vertrouwden. In Vaticaanse kringen vindt men echter de verklaring van de kardi naal verzoenend en ingegeven door trouw aan het Vaticaan. De bemidde lende en eenmakende kracht van het Nederlandse episcopaat moet des te meer gewaardeerd worden omdat zij ontplooid wordt in een oververhitte sfeer van polemiek en van excessieve stellingname, zowel van progressieve als van conservatieve kant, aldus La Stampa. WASHINGTON De Ameri kanen zullen over vier jaar „een grote missie naar de om- I geving van Mercurius" onder- nemen. Dit is de planeet die het dichtst by de zon staat. Tevoren ln 1971 en 1972 zul len vijf ruimtetochten rond de aarde worden gemaakt die elk 56 dagen zullen duren. Ze maken deel uit van het Drogramma Toepassingen Apol lo", zo deelt president Johnson mee in zijn oegroting De bemanning zal dan een trap van de Saturnus L-b-raket gebruiken als woning en laboratorium. De afstand van Mercurius tot de zon varieert van 46 tot 70 kilometer. I Eén kant van de planeet is steeds j naar de zon toegekeerd: de tempera- turen bedragen daar enige honderden j graden. De donkere kant is altijd be- j vroren. Er is nog geen Amerikaanse of Russische ruimtesonde in de buurt van dit hemellichaam geweest. De omgeving van Mercurius zal worden onderzocht met een Mariner-Mercu- re, die in 1973 wordt gelanceerd. Dan kan profijt worden getrokken van de onderlinge stand van Venus en Mer curius door het ruimteschip Venus te laten passeren. Betrekkelijk goedkope sondes zul len bij tussenpozen naar de dichtst bijzijnde planeten worden gezonden. (Van onze redacteur onderwijs) DEN HAAG Minister Veringa heeft de universiteiten en hogescho len gevraagd hem voor 1 juni van dit jaar te laten weten welke commenta ren zij hebben op de nota „De uni versiteit: doelstellingen. functies, structuren" van prof. dr. K. Posthu mus. Volgens het tijdschema van de mi nister zou regeringscommissaris Posthumus de zomermaanden kunnen besteden om de reacties te bestude ren en zou hij in september met een definitieve nota komen. Daarna gaat Veringa een wetsvoorstel bij de Kamer indienen. De streefdatum is: december van dit jaar. Lol beslist over gemeentesecretaris c (Van ome correspondent) SOEST - In Soest heeft zich gister avond het zeldzame feit voorgedaan dat de nieuwe gemeentesecretaris door het lot moest worden aangewezen. De door ziekte onvolledige raad kon het niet een- worden over de aanbeveling van B en W die hadden voorgesteld de heer A P Dorkheer. gemeentese cretaris van Langcndijk. of de heer n Borren-an. referendaris in Soest, te be noemen Na de verplichte drie stem mincen die geen meerderheid oplever- den. moest het lot beslissen. De heer Borreman was de gelukkige. Haagse kunsthandel (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG Kunsthandel J. A. de Waart en Zonen houdt in verband met de invoering van de BTW geen veilingen meer. Naar de mening van de heer De Waart zouden de op en af centen drastisch verhoogd moe ten worden, waardoor volgens hem de reële basis van het veilingwezen wegvalt. De heer De Waart heeft daarom besloten zijn zaak om te zetten in een antiekbeurs. Vorig jaar kwam de veiling van de heer De Waart in het nieuws door het veilen van schil derijen en andere kunstobjecten van de voormalige fabrikant Van Heijst. DEN HAAG Hett socialistische Tweede-Kamerlid Ir. van den Doel, heeft minister Schut gevraagd of hy in een interview met Ruim Zicht heeft gezegd dat er in 1968 minder dan 125.000 woningen zijn begonnen en verder dat de kwantitatieve wo ningnood pas in 1974 (in plaats van in 1973) is opgeheven. Drs. Van den Doel wil ook weten of de minister heeeft gezegd dat men sen, die trouwen, het vaak niet zo erg vinden een tijdje in te wonen by familie of zo. Het Kamerlid vraagt de minister uiteen te zetten op welk onderzoek deze uitspraak berust. Verder vraagt de heer Van den Doel of de minister de bezorgdheid deelt die de heer L. J. te Pas van de Raad van bestuur bouwbedrijf in zijn Nieuwjaarsrede tot uiting liet komen over de financiering van het bouwprogramma van 125.000 wonin gen voor 1969. PARAMARIBO Nederland is niet bereid tot opschorting van de Surinaamse aflossingen die voort vloeien uit de overeenkomsten, aan gegaan in het kader van de over bruggingshulp en de tienjarenlenin- gen. Ook is Nederland niet bereid de rente, thans zes en een half procent, te verlagen. Een en andei is gisteren door vice-minister-president drs. J. A. Bakker op een persconferentie in Paramaribo gezegd. De reeering, aldus minister Bakker, wenst dat de verplichtingen worden nagekomen. De aflossingen en rente betalingen zu'len uit de Surinaamse begroting moeten komen en kunnen dus niet betaald worden door de Su rinaamse regering ui* de bijdrage, die Nederland in het kader van het vijfjatenplan aan Suriname zal verstrekken. Dit jaar zal Suriname ongeveer ƒ6 miljoen (Sur. ert) aan Nederland die nen te betalen Vijf van deze ..Explorers" gaan naar Mars en Venus Dit programma kost ongeveer 133 miljoen dollar. Op de nieuwe Amerikaanse begro ting is 3,9 miljard dollar voor de ruimtevaart uitgetrokken. Zoals ge meld zullen dit jaar vermoedelijk de eerste Amerikanen op de maan lan den. DEN HAAG Het bekende PSP- Eerste-Kamerlid O. M. Boetes heeft aangekondigd dat hjj in september de Senaat zal verlaten. De heer Boetes vindt het parlementaire werk niet ef fectief genoeg. Hy wil een centrum op richten. van waaruit buitenparlemen taire aktles kunnen worden voorbereid. De heer Boetes kwam In 1967 in de Eerste Kamer als opvolger van de heer Van der Spek, die naar de Twee de Kamer ging. De Senator kreeg on der meer bekendheid doordat hy on langs de minister van defensie de ma quette van een Leopardtank, gericht op een Kerststal, aanbood. Vorig jaar maakte hij in de Eerste Kamer de anti-Vietnamdemonstratie met de omstreden pamfletten „Johnson moordenaar" bekend. De scheidende PSP-Senator heeft een groot aantal demonstraties en buiten parlementaire akties geleid. Dit heeft hem regelmatig met de rechter in aan raking gebrach. Voordeliger in Duitsland Van onze correspondent HEERLEN Het ziet er naar uit en de eerste voortekenen zyn er al dat grensbewoners uit Nederland meer en meer hun inkopen in vooral het Duit se grensgebied zullen gaan doen. Zulks ten koste van de Nederlandse midden stand. die in veel gevallen hun omzet angstwekkend ziet dalen. De BTW heeft voor dat effect gezorgd. Uit Limburg gaan al vele huisvrou wen naar Duitse supermarkten omdat behalve koffie vrijwel alle prijzen van levensmiddelen belangrijk lager liggen. Ook de benzinepomphouders verliezen veel klanten, omdat de prijs voor su- perbenzine in Nederland en Duitsland maar liefst een dubbeltje verschilt. Wat de levensmiddelen betreft wor den huisvrouwen door Duitsland aan getrokken wegens de grote prijsver schillen van suiker, die twintig cent per pond voordeliger is dan in eigen land. Ook in de sector sterke drank is sprake van forse prijsverschillen. Grensbewoners handelen legaal in dien zij hun inkopen aan de andere kant van de grens doen. Per maand mogen zij voor honderd mark per per soon vrij invoeren. De „omgekeerde trek" in vergelijking met vroeger wordt nog extra gestimuleerd daar ook in het Duitse grensgebied Cash and Carryza- ken zijn die hun waren nog weer voor deliger aanbieden. DEN HAAG De Tornado NV uit Dordrecht heeft alle aandelen van de NV Metaalwarenfabriek Zwanenburg overgenomen. Zwanenburg is gevestigd in Hoofddorp en fabriceert strijktafels, keukentrappen en andere buismeube len voor huishoudelijk gebruik. Binnenkort verhuist Zwanenburg naar Roermond waar een moderne fabriek met ruime groeimogelijkheden is ge bouwd. De leiding blijft bij de huidige directie berusten. Tornado heeft door deze „koop" een belangrijke verster king van haar artikelenassortiment ver kregen. Tornado heeft verder ter vergroting van haar exportmogelijkheden alle aan delen overgenomen van de NV SADMM in Parijs, die zal voortwerken onder de naam Tornado France SA. Het is een kleine handelmaatschappij welke is ge specialiseerd in de verkoop van win kelinventaris en rollend transportma teriaal. In Wuppertal heeft Tornado een ver koopkantoor opgericht. Vergoeding voor correspondentie tussen artsen? UTRECHT De Centrale raad van beroep in Utrecht zal zich over drie weken uitspreken over de vraag of het Instituut ziektekostenvoorziening voor ambtenaren In Noord-Holland verplicht is de kosten van een voor- en na bespreking tussen een zenuwarts en een psycholoog (ƒ98) en de kosten van het schrijven van een brief door de zelfde zenuwarts aan de huisarts (ƒ49) aan een van haar leden in Amstelveen te vergoeden. Het IZA vindt zich, in tegenstelling met de commissie van beroep, niet ver plicht deze kosten te betalen. De direc teur van sociale zaken in Amstelveen stelde vorig jaar zijn dochtertje vijf maal onder behandeling van een zenuw arts. Hierna volgde een voor- en na bespreking met een psycholoog en schreef de zenuwarts een brief aan de huisarts van de familie van het kind. Na betaling zond de directeur de declaratie van de zenuwarts naaT het IZA die de kosten van de besprekingen en het schrijven van de brief niet wil den vergoeden. De raadsleden van het IZA noemden het beneden peil dat een arts kosten in rekening brengt voor het schrijven van een brief. „Het is normaal dat de ene arts met de andere in contact treedt over een bepaald geval". Voor het IZA is deze zaak er een van het grootste belang: „Als de Centrale raad ons zou verplichten tot deze ver goeding, dan is het hek van de dam". Volgens Oostduitsers OOST-BERLIJN West- Duitsland is in staat een beperkt aantal kernwapens te vervaar digen van het type atoombom, dat op 9 augustus 1945 op Naga saki werd geworpen. Dit heeft de voorzitter van de Oostduitse raad voor wetenschappelijk speurwerk, prof. Max Steenbeck, gisteren op een persconferentie in Oost-Berlijn gezegd. Hij verkondigde deze stelling aan de hand van mededelingen van West- duitse geleerden. die naar Oost-Duitsland zijn uitgeweken en die ook op de persconferentie aanwe zig waren. Volgens prof. Steenbeck worden in de Bondsrepubliek alle voorwaarden geschapen om op korte termijn tot de ATLANTA Mevrouw Coretta King, de weduwe van de vorig jaar vermoorde Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King, heeft plan nen bekendgemaakt voor een Martin Luther King-gedenkcentrum, dat deels uit een park en deels uit een instituut voor het teweegbrengen van maatschaopeliike veranderingen op niet-g welddadige wijze, een insti tuut voor Afrikaanse studiën en een museum voor Afrikaans-Ame rikaanse cultuur zou moeten bestaan Mevr King heeft niet gezegd hoe veel geld er mee gemoeid zal zijn Wel, dat een actie zal moeten worden begonnen om gelden voor het cen trum bijeen te krijgen van de zijdr van de Amerikaanse regering, parti culieren en ondernemingen. HONOLOELEO De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt dat 16 van de 17 bemanningsleden van het atoom vliegdekschip Enterprise, te recht zijn. Dit bleek op een gisterochtend ge houden appel aan boord van de oor logsbodem. Volgens de laatste gege vens zijn 24 man van de Enterprise om het leven gekomen en ongeveer 85 gewond. Vijftien vliegtuigen werden vernie tigd. Een explosie sloeg een gat door drie dekken heen. De ontploffingen deden zich voor terwijl de Enterprise zich gereed maakte om naar Vietnam te vertrekken. Tijdens de eerste ex plosie werden bommen en raketten ingeladen. HANNOVER Een 28-jarige inge nieur heeft gisteren zijn vlucht uit Oost-Duitsland met dc dood moeten bekopen. Volgens de Westduitse politie was de vluchteling in de buurt van Schnackenburg de Elbe overgezwom- j men. maar op de westelijke oever vol komen uitgeput voor een Westduitse douanebeambte in elkaar gezakt. Een dokter kon kort daarna slechts de iood vaststellen. Op het lijk werden identiteitspa pieren. getuigschriften en een bedrag van 6000 Oostduitse marken aange troffen. produktie van kernwapens over te gaan. Hij voegde hier evenwel aan toe. dat er geen bewijzen zijn dat de Westduitsers inderdaad al kernwa pens vervaardigen. Steenbeck en de uitgeweken West duitse geleerden, zeiden voorts, dat West-Duitsland steeds meer in Zuid-Afrika de rol van Engeland overneemt van belangrijke importeur van kernmateriaal. Vit geweken geleerden Op de persconferentie waren drie Westduitse geleerden aanwezig die al eerder voor de pers waren versche nen: dr. Ehrenfried Petras, die naar zijn zeggen een laboratorium voor bacteriologische en chemische wa pens had geleid, de in Karlsruhe werkzaam geweest zijnde natuurkun dige prof. Peter Möbius en een voor malig archivaris van Euratom in Brussel, Herbert Patzelt. Behalve zij voerden nog vijf uitge weken Westduitsers het woord: de natuurkundige dr. Klaus Breuer uit Frankfort, zijn vakgenoot Hans Wieczorek uit Wildbad. ingenieur Hans Escholz uit Overhausen, ir. Hermann Steffen en de fysicus dr. Gerd Stiller, die verbonden is ge weest aan het Max-planc-Institut in Heidelberg. AMSTERDAM De vooruitzich ten voor de economische ontwikke ling van Indones!ë in 1969 zijn gema tigd optimistisch Dit is ook de opvat ting van de Wereldbank en van het IMF. die krachtig tot rehabilitatie van Indonesië bijdragen en daarmee blijk geven van hun vertrouwen in de economische groei van het land. Dit zei gisteren dr. W. P. H. van Oorschot directeur-generaal van de buitenlandse iconomische betrekkin gen van het ministerie van econo mische zaken, in Amsterdam op een bijeenkomst vooi het departement Amsterdam van de Ned. Maatschap pij voor handel en nijverheid. Zijn indruk is, dat de huidige machthebbers in Djakarta goed door drongen zijn van het ervaringsfeit, dat een land politiek niet verder kan springen dan zijn economische polsstok lang is. Zij zien in. dat geen land het kan stellen zonder internati onale samenwerkine en wat ons land aangaat, dat Nederlandse kennis en ervaring kunnen bijdrage tot de sa nering van de Indonesische economie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 10