Wijsheid nodig voor behoud van Waddenzee Gebreken ontdekt bij ruim 100 kotters Donner snel naar remise met Keres Vermoedelijk 15 doden bij ongeluk SAS-toestel Scliaatsrecords Arno Bos is koploper tegen indamming: 50 schepen waren niet zeewaardig Glasgow Rangers in Nederland EUROPESE TITEL IJSZEILEN NAAR NEDERLANDER Gevangenisstraf van 25 jaar voor treinrover Reynolds Verdergaande coördinatie economische politiek EEG WOENSDAG 15 JANUARI 1959 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het onderzoek naar de stabiliteit van de 675 schepen van de Nederlandse kot- tervloot is afgesloten. De scheep vaartinspectie heeft b(j ongeveer 100 kotters gebreken in de stabi liteit geconstateerd. Er waren on geveer 50 urgente gevallen. Deze schepen waren absoluut onzee waardig. Vrijwel alle urgente gevallen zijn reeds afgehandeld. De kotters moesten met enige me ters verlengd worden en bovendien soms extra of vermindering van bal last noodzakelijk. Het zal nog zeker een jaar duren, voordat van de reste rende kotters de stabiliteit is gecorri geerd. Zoals bekend heeft het ministerie van landbouw en visserij een rege ling opgesteld om een deel van de kosten van de kot'tereigenaren over te nemen. Deze regeling, die aanvan kelijk op 1 januari afliep, is voorlo pig voor een jaar verlengd. De totale rijksbijdrage kan ƒ25.000 per schip zijn. Minimaal moeten de kosten 7500 bedragen. Na een reeks rampen met kotters, waarbij het vergaan van de Srh 225 „Willem senior" met zes opvarenden diepe indruk maakte, werd de moge lijkheid geopperd, dat de stabiliteit niét in orde was. Ten slotte besloot de scheepvaartinspectie de gehele kottervloot door te lichten. Financiële regeling Scheepvaartinspecteur voor de vis serij J. van Haga zei: „Aanvankelijk was de medewerking van de icotterei- genaren slecht. Men voelde niet veel voor het onderzoek. Als wij consta teerden, dat de stabiliteit gecorri geerd moest worden, dan betekend» dat een enorme uitgave voor de kot- tereigenaar. Gelukkig heeft het mi nisterie een financiële regeling ge troffen om de kosten enigszins t» dekken, maar als een schip verlengd moet worden, dan moet de man toch enige duizenden guldens op tafel leg gen. Bovendien kan hij tijdens werk zaamheden aan zijn schip niet vissen, dat betekent dus in die tijd niet ver dienen." Vooral de laatste tijd gingen de eigenaren het belang inzien van het onderzoek. „Wij vonden het ook niet leuk als wij een kotter uit de vaart moesten nemen. Maar de veiligheid gaat boven alles en gelukkig zien de kottereigenaren dat nu ook in," aldus de heer Van Hage. Hoewel de deskundigen van de scheepvaartinspectie wel verwachten, dat van sommige schepen de stabili teit niet in orde was, werd toch niet verwacht dat zoveel kotters niet in orde werden bevonden. „Het is ons eerlijk gezegd tegen gevallen" aldus de heer Van Haga." Het nut van het onderzoek is daarentegen onomstote lijk bewezen al kost het ons heel wat hoofdbrekens". Komende zomer zullen heel wat „Wees wijs-bootjes" de Waddenzee bevaren. Arno Bos, secretaris-penningmeester van het comité Wees wijs met de Waddenzee: „Uit de Den Oever zal een vissersboot met hengelaars de zee opgaan om voor te bcbten over de visstand, van Tessel gaat een robben- boot varen om het reservaat met de ongeveer 30 zeehonden te laten zien, en verder varen er nog een hengelaarsboot en een vissersboot (met netten) van Tessel." Arno (19) iverkt in Amsterdam op het kantoor van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland: „Leden administratie en het organiseren van tentoonstellingen." In zijn vrije tijd is hij een enthousiast vechter voor het behoud van de Waddenzee. Het actiecomité, waarvan Arno Bos vorig jaar secreta ris-penningmeester werd, is drie jaar geleden opgericht door de drie jeugdbonden voor natuurstudie NJN, KJN en CJN. Van elke bond namen twee leden zitting in het comité. Het jeugdig initiatief om de activiteiten van toekomstige indammers van de Waddenzee wat in te gaan dammen, kreeg al gauw de steun van de ANWB, de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, de contactcommissie Natuur en Landschapsbescherming en Huib Goudriaan grond geschikt zijn voor landbouw. Het resterende zand zal na een be- vloeiingsperiode van vijf jaar kunnen worden gebruikt voor bosbouw; maar het benodigde zoet water is er niet: de Randstad en de provincie Utrecht slokken te veel op. Het argument voor indamming van industrievestiging gaat ook niet op, want nu al vestigen zich te weinig industrieën in Gronngen en Friesland, laat staan in het Wadden gebied." Een veelgehoord motief voor in damming is ook dat bij het Deltaplan betrokken bedrijven en arbeiders evenals ingenieurs na uitvoering van het Deltaplan aan de slag kun nen blijven. Wat vindt het comité hiervan? „Wij kunnen op onze beurt vragen wat er dan moet worden afgesloten na de Waddenzee." Wat de recreatie betreft is het dui delijk dat een afgesloten Waddenzee onvergelijkbaar minder charme zal hebben dan de eilanden, die een gro te verscheidenheid van landschapsty pen vertonen. Optitnistisch Is Arno pessimistisch of op timistisch over de kansen op het behoud van het Wadden gebied in oorspronkelijke staat? ARNO BOS (in trui „Wees wijs met de Waddenzee" en achter fotodie op exposities wordt gebruikt): ...wat moet er dan na de Waddenzee worden afgesloten? FOTO HERBERT BEHRENS Biggs spoorloos Zeven rovers, die eveneens wa ren gearresteerd door Butler, kregen toen voor hetzelfde feit een gevangenisstraf van 30 jaar. Van hen is Ronald Biggs spoor loos sinds hij in 1965 uit de ge vangenis van Wandsworth in Londen wist te ontsnappen. Reynolds kan, als hij zich goed gedraagt, over ruim acht jaar op vrije voeten komen. Toen na een proces van slechts twee uur het vonnis over hem werd uitgesproken barstte op de publieke tribune een vrouw in snikken uit. Het was mevrouw Reynolds. LOS ANGELES Het onge luk met een DC-8 van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij SAS bij Los Angeles heeft ver moedelijk vyftien inzittenden het leven gekost. Het toestel stortte maandagavond kort voor de landing in zee. Er zijn vier lijken geborgen, waaronder die van een Amerikaan en de stewardess Susanne Göthberg. Elf personen (ne gen passagiers en twee stewardessen) worden nog vermist. Onder de vermisten bevindt zich volgens SAS een uit Nederland af komstige inwoonster van Californië. Haar naam werd opgegeven als me vrouw Louise Lefebre. Zonder waarschuwing Van de dertig geredden liggen er negen in het ziekenhuis. Geen van hen verkeert in levensgevaar. De ge redden hebben verteld dat het onge luk zonder waarschuwing was ge beurd. Ze voelden plotseling een schok en zagen water de cabine bin nenstromen. De meesten klauterden via een noodluik op een vleugel en stapten vervolgens in rubberbootjes die uit het toestel waren geworpen. Een van de bootjes zonk maar de mensen die erin zaten wistgn een ander vlot te bereiken. Kotters van de Amerikaanse kust wacht, geholpen door twee helikop ters, en particuliere vaartuigjes (waarvan er tientallen uitvoeren) pikten de overlevenden op uit de woelige zee. De meeste van de slacht offers bevonden zich waarschijnlijk in het staartstuk van de DC-8, dat bij het ongeluk afbrak en in 70 meter diep water zonk. Sir Matt Busby legt functie neer MANCHESTER Sir Matt Busby zal aan het einde van dit voetbalsei zoen zijn taak van manager bij Man chester United neerleggen. Busby, een van de bekendste Engelse voet balpersoonlijkheden, heeft 23 jaar bij Manchester United als manager ge werkt. Vanavond tegen Dff'S SCHIPHOL Glasgow Rangers, vanavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegenstander van DWS voor de eerste wedstrijd in de derde ronde van het tornooi om de jaar- beursstedenbeker, is dinsdagmiddag met zestien spelers op Schiphol gear riveerd. Manager David White achtte het waarschijnlijk dat de Schotse ploeg in dezelfde opstelling zal verschijnen als afgelopen zaterdag in de competitiewedstrijd tegen Hearts of Midlothian (2—0). White was niet van plan om het (verbeterde) kunstlicht in het stadion aan een inspectie te onderwerpen. „Ik heb de avondwedstrijd tegen Ajax gezien en het licht was toen goed." DWS-trainer Lesley Talbot gelooft dat zijn ploeg een redelijke kans heeft tegen de Rangers. „Ik zag ze spelen tegen Hearts en er is niet veel verschil met Chelsea, hoewel er toch een ander systeem wordt gevolgd. Er is bij de Schotten meer ruimte voor de lange pass, ze spelen directer De verwachting is dat ongeveer 20.000 toeschouwers de wedstrijd zullen volgen. Talbot zou vandaag pas de definitieve opstelling bekend maken. STEINHUDE De 59-jarige Jan Eindhoven is dinsdag op het Steinhu- dermeer bij Hannover Europees kampioen ijszeilen geworden. Hij is daarmee de opvolger van Bouw van Wijk, die aan het begin van het sei zoen een been brak Meeuwissen ein digde op de derde plaats en Van Sta veren werd vierde. Slechts de Oostenrijker Rei ter slaagde erin zich tussen deze drie Nederlanders te plaatsen. De eindstand luidt: 1. Eindhoven (Nederland) 19 7 pnt. 2. Reiter (Oost) 34.0, 3. Meeuwissen (Nederland) 38.4, 4. Van Staveren (Nederland 48.0. 5. Frode (Zweden) 50.7, 6. Den Duden (Ned) 59.8. KLM's Boeing 747, in januari 1971 pas realiteit, heeft zich toch op Schiphol gemanifesteerd, zij het door middel van honderden kilo's witte verf en wat DAF- personenauto's als illusoire in houd. Dit moest op de foto, maar zelfs de verkeerstorens bleek het te omvangrijk, dus werd het he- likopterwerk, waarbij de beman ning (drie vliegers, vijf pursers en hofmeesters en acht stewar dessen) zich gevleugeld opstel den. AYLESBURY Schijn baar onbewogen hoorde an tiquair Bruce Reynolds gis teren het vonnis van de rechtbank te Aylesbury aan wegens zijn aandeel in de grote treinroof": 25 jaar gevangenisstraf. Met de veroordeling van Rey nolds. het brein achter deze grootste treinroof aller tijden die op 8 augustus 1963 door acht man met de precisie van een klok werd uitgevoerd, is een einde ge komen aan de zaak. Van de 2,6 miljoen pond die bij de overval op de posttrein van Glasgow naar Londen werd ge roofd, is niet minder dan 350.000 pond achterhaald. Waar het resterende bedrag is gebleven, is een raadsel. Reynolds had ruim vijf jaar lang aan arrestatie weten te ont komen. Maar de inmiddels ge pensioneerde Tommy Butler van het befaamde Scotland Yard, die had gezworen niet te zullen rusten aleer alle rovers achter slot en grendel waren, kwam Reynolds op het spoor. Op 8 november, na een klop- BRUCE REYNOLDS meesterdief af jacht die Butler bijna over de hele wereld voerde, werd de 38-jarige antiquair in een ge huurd huis in de luxueuze Britse badplaats Torquay door Butler persoonlijk de handboeien omge daan. Butler was gisteren in de rechtzaal aanwezig. Opgelucht Toen Reynolds werd gepakt toonde hij zich opgelucht. Zijn voortdurende vlucht door tal van landen had hem tot de slotsom gebracht dat „wie gelooft dat de misdaad wordt beloond, krank zinnig moet zijn". Deze uitspraak en het feit dat hij verklaarde schuldig te zijn aan het ten laste gelegd, brach ten de rechtbank er toe hem vijf jaar minder gevangenisstraf te geven dan degenen die eerder voor eenzelfde aandeel in de roof waren veroordeeld. De tenlaste legging luidde: voorbereiding, overval en diefstal van 210 post zakken met bijna 2,6 miljoen pond aan bankbiljetten. van, uiteraard, de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Trom roeren In 1968 kwam de actie pas goed op gang, maar vertelt Arno het actiecomité zal dit jaar weer geducht de trom roeren Er komen lezingen (Arno gaat volgende week de studen ten van de landbouwhogeschool in Wageningen de nadelen van afslui ting van de Waddenzee voorhouden), tentoonstellingen, enquêtes om na te gaan wat toeristen van afsluiting vinden, en acties samen met de win keliersverenigingen van de Wadden eilanden. „Op alle veerboten zullen enquêtes worden gehouden en dit voorjaar gaat er een brief naar de pers en de poli tieke partijen over de komende acti viteiten. In het najaar krijgen pers en politieke partijen weer een verslag van de uitslag van de enquê tes. Ik moet 10 maart in dienst, maar heb voor de zomer vier maanden vrijstelling gekregen voor dit werk. In geval van jeugdwerk, waaronder mijn activiteiten vallen, gebeurt dit wel meer." Begin van einde Waarom hebben de jeugdbonden de strijdbijl opgegraven tegen de plan nenmakers die de Waddenzee willen afsluiten? De aanleg van twee dammen naar Ameland een plan goedgekeurd door provinciale staten van Friesland zal volgens een rapport van deskundigen, die in 1965 de Werk groep Waddengebied vormden, al grote schadelijke gevolgen hebben. Een minder actueel plan, een totale indijking van de Waddenzee, zal na tuurlijk een nog schadelijker ingreep zijn. Het tweedammenplan (de inpolde ring van het Amelander Wad) zien de deskundigen en de leden van het ac tiecomité „Wees wijs met de Wadden zee" overigens als het begin van het einde van het meest karakteristieke deel van de oostelijke Waddenzee. Verhoogde waterstanden in het westelijk deel van de Waddenzee kunnen de dood van flora en fauna van Terschelling en Ameland beteke nen. De Waddenzee is onmisbaar als pleisterplaats voor de vogelscharen. die tijdens de trek overkomen. Dit geldt in het bijzonder voor de steltlo pers van heel Noordwest-Europa. Ge volg afsluiting- niet te overziene schade voor de Europese vo gelstand. De zeehonden van de Waddenzee vormen het grootste aaneengesloten reservaat van deze soort in Europa. Bij inpoldering zal het voortbestaan hiervan ernstig worden bedreigd. Ook de mosselcultuur in het Wad zal de gevolgen ondervinden van uit voering van het dammenplan, even als de visserij. hoze argumenten Weegt landaanwinning hier niet te genop? Amo Bos: „Bij indamming zal ■kchts 5 procent van de gewonnen ,,Ik ben uitermate optimis tisch. Er is een tendens dat steeds meer mensen zich uit spreken tegen afdamming. Maar we moeten dè actie na tuurlijk echt op de politieke partijen gaan afstemmen". Hij beschouwt 1970 als het jaar dat de actie tot een climax van activiteiten moet komen. Dan zullen vooral de grote steden worden bewerkt. Arno Bos een uitermate nuchter en koel pratende na tuurbeschermer draagt niet alleen een blauwe trui met de tekst ,,Wees wijs met de Wad denzee", hij gelooft ook vast dat de overheid wijs met de Waddenzee zal omspringen. Maar om het zoveer te krijgen wil hij nog wat lezingen hou den en exposities op poten zetten. GARMISCH - PARTENKIR- CHEN In een communiqué dat gisteravond werd uitgegeven na de tweedaagse bijeenkomst van de ministers van financiën der EEG-landen in Garmisch- Partenkirchen wordt gepleit voor een verdergaande coördinatié van de economische politiek der lidstaten als een belangrijke stap in de richting van interna tionale monetaire stabiliteit. De ministers zeggen dat ze tevre den zijn over de ontspanning van de monetaire situatie sedert de crisis van november. De Nederlandse delegatie bestond EERSTE RONDE HOOGOVENTORNOOl WIJK AAN ZEE De remise in dertien zetten tussen Jan Hein Don ner en de Rus Paul Keres is niet de inleiding geweest tot een vredelie vende openingsronde van het 31ste Hoogovenschaaktornooi. Integendeel: na tachtig denkuren die de zestien deelnemers in de grootmeestergroep produceerden, waren er vijf beslis singen gevallen en de overige twee partijen afgebroken. Donner en Keres waren de eersten die tot een beslissing kwamen. In dertien zetten hadden beide .groot meesters de dame, een loper en twee pionnen van het bord laten verdwij nen, terwijl op het moment dat Don ner (met wit) remise aanbood de to- renruil aanstaande was. Naderhand staakte Van Scheltinga de ongelijke strijd tegen Ciric. De Zuidslavier achtte de partij van wit zwak ge speeld en besteedde er weinig woor den aan. De Nederlandse kampioen Hans Ree verloor met wit in 29 zetten van Kick Langeweg. Het was een nim- zo-indische partij waarin zwart een voorsprong in ontwikkeling verwierf om daarna via de dame-vleugel en de open e-lijn druk uit te oefenen. Hij besloot het duel met een aardige combinatie. WINST Behalve Langeweg en Ciric voer den ook Lombary, Olaffson en Geiler hun partijen in eerste zitting tot winst. Lombary liet uit protest zijn klok bij de eerste zet tien minuten instaan omdat fotografen zijn con centratie verstoorden. Tegen het eind had zijn Spaanse tegenstander Medi na zolang nagedacht dat hij in slech te stelling de tijd overschreed. In drukwekkend was de wijze waarop Olaffson zijn partij met wit tegen Kavalek in winst omzette. De 25-jari- ge Tsjech klaagde overigens over vermoeidheid. Nadat Botwinnik in eerste instantie zijn partij tegen Ostojic had afgebro ken, werkte hij zich in de avonduren op magnifieke wijze naar winst. Ze ven uur lang had de Russische ex-wereldkampioen bijna onberoerd achter het bord gezeten. Toen de gong voor het diner ging, had hij uit de door Ostojic actief behandelde Tar- rasch-variant van het Frans een licht voordeel gecreëerd. In de tweede zit ting werkte hij nijver verder aan de uitbouw waarna de Zuidslaaf opgaf. Tegelijkertijd moest ook de Ameri kaan Benkoe zijn partij tegen de ver rassend agressieve Pool Doda gewon nen geven. UITSLAGEN np uitslagen van de eerste ronde: groot meestergroep: Benkoe (USA) Doda (Po len) 01 (aanvankelijk afg.). Geiler (USSR) Portlsch (Hongarije) 1—0. Olafsson (IJsland) Kavalek (TsJ. Slow.) 1—0, Osto jic (Joegoslavië) Botwinnik (USSR) 0—1 (aanv. afg.). Ree (Nederland) Langeweg (Nederland) 0—1. Donner (Nederland) (Ke res (USSR) "t. Van Scheltinga (Neder land) Clrlc (Joegoslavië) 0—1. Medina (Spanje) Lombardy (USA) 0—1 (t.o.). Meestergroep: uitslagen 1ste ronde: Har- toch (Nederland) Kramer (Nederland) "i1 (aanv. afg.). Bednarsky (Polen) Kurajica (Joegoslavië) 0—1 (t.o.). ortlever (Nederland) Clocaltea (Roemenië) '/i, Grapindasvlll (USSR) UJtelky (TsJ. Slow.) 1 t—1(aanv. afg.i. Westerinen (Fin land) Sandor (Hongarije) 1—0. Krabbe (Nederland) Honfi (Hongarije) 01. Ko- zam (TsJ. Slowi Scholl (Nederland) "iBrede wout (Nederland) Jongsma (Nederland) (aanv. afg.). VAL d lSF.RK De voor dinsdag vast gestelde wedstrijd om het Nederlands kampioenschap afdaling ln de Franse win tersportplaats Val d'lserc is wegens de hevige sneeuwval een dag uitgesteld. MOSKOU Nationaal kampioen Valerl Lavroesjkln. Valeri Kaplan. Joerl Malitsjin en Alexander Tsjekoelev zullen Rusland vertegenwoordigen op het Europese schaatskampioeuschap. dat op 25 en 26 Ja nuari ln Inzeil wordt gehouden. MOSKOU - Dinsdag is ln Moskou meegedeeld dat de Russin Nono Gapnn- dasvili haar wereldtitel schaken voor da mes. ln een tweekamp over zestier wedstrijden zal verdedigen tegen haar landgenote. Alla KoesJnlr. De tweekamp zal op 7 april beginnen. uit minister van financiën Witteveen, dr. J. Zijlstra, president van de Ne- derlandsche Bank, en staatssecretaris Grapperhaus. HAMAR Tijdens de inter land-sprintwedstrijd tussen de schaatsploegen van Noorwegen en Zweden in Hamar, heeft Arne Her- jaune het Noors record op de 500 m verbeterd en gebracht op 40,3 sec. Het oude record stond sinds het be gin van 1968 met een tijd van 40,4 sec. ook al op naam van Herjuaune. De Zweed Hasse Boerjes, werd twee de in 40.4 sec. en de Noor Johan Lindh legde met 40,5 sec. beslag op de derde plaats. De in dit voorseizoen plotseling zo sterk naar voren geko men Zweedse klassementsrijder Goe- ran Claesson eindigde in de voortref felijke tijd van 40.6 als vierde. Op de 1500 meter werd eveneens een Noors record gebroken. Nu was het de jonge Dag Fornaess die deze eer voor zich opeiste. De Noorse kampioen legde de schaatsmijl af in 2.06.1 Overigens was deze tijd niet voldoende voor de overwinning op de 1500 meter want Goeran Claesson was met zijn 2.03.7 bijna 2,5 seconde snel ler. Ivar Eriksen werd in 2.06.4 derde en Magne Thomassen moest met een tijd van 2.06.9 genoegen nemen met de vierde plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9