DIALOOG MET RUSSEN OVER KERNWAPENS Massa-ontslag bij brandweer R ''dam Banken lossen voorschotten dure af <è>Dampo Uit de Haagse hof geplukt Anonieme briefschrijver terroriseert raadsleden man? Johnson in zijn State of the Union: Gearresteerde tussenpersoon bekent Interpol op spoor van miljoenenzwendelaar Balans Kings laatste artikel in Playboy Twee gewonden na noodlanding BEA-vliegtuig Kindermode^l970 Afscheid Muzikale straatcharme Betonnen segment valt van truck en doodt automobilist 7 WOENSDAG 15 JANUARI 196» Dit is de man die niet (precies) weet wie h\j is of waar hij woont. Het is een vermoedelijk 29-jarige Neder lander, gekeled in blauwe overall en korte rubberlaarzen, en met een bus uit Baarle Nassau in Turnhout aan gekomen. Hij noemt zich soms Leo Eikmans, maar het zou ook Henk Dijkgraaf kunnen zijn. Inlichtingen graag bij de Belgische (of Neder landse) politie. WASHINGTON President Johnson heeft zijn laatste 'State of the Union'-boodschap aan het Amerikaanse Congres aangegrepen om te pleiten voor hervatting van de dialoog met Rusland over vermindering van de kernbewapening: „Zonder deze beperking kan de mensheid de toe komst slechts met angst tegemoetzien". De spanning in de betrekkingen tussen Amerika en Rusland zijn nog niet verdwenen, vooral door de bru tale invasie in Tsjechoslowakije: 'Wij verafschuwen het totalitarisme or niet minder om, als wij erin zouden slagen, bepaalde gebieden van over eenstemming te vinden, die het ge vaar voor een catastrofe op werëld- VENLO Interpol maakt een uitgebreide jacht op de hoofd verdachte in een miljoenen- zwendel, waarvan vrijdag door de arrestatie van een Duitser in Venlo de feiten aan het licht kwamen. De Venlose politie arresteerde toen op de NV Bank van Haffmans en Steegh annex Amrobank de als Duitser genaturaliseerde Amerikaan G. C. (40), die in Miami woont. Hij wilde op de bank een rekening openen om een half miljoen gulden in ontvangst te kunnen nemen. Gebleken is dat G. C. in december onder de naam M. M. by de Schwei- zerische Volksbank in Ziirich een dollarrekening had geopend. De vol gende dag zond M. M. vier dollar cheques naar de bank om op zyn rekening bij te boeken, ter waarde van bijna vier miljoen gulden. Deze cheques, getrokken op de Chase Manhattan-bank in New York, ble ken frauduleus te zijn. De politie had echter lont geroken, maar het „spelletje" van G. C. werd meegespeeld. Deze gaf inmiddels op- dracht een half miljoen gulden over te maken naar Venlo op naam van een koopman uit die plaats. Deze koopman, onder de indruk van de rijkdom van de Amerikaan, had toegestemd in een transactie voor grondaankoop in Frankrijk. Inmid dels waren de politie in Venlo en de betrokken banken door Interpol ingelicht. De koopman informeerde donder dag naar het geld dat op zijn naam moest zijn overgemaakt. De man werd gearresteerd maar hij bleek niets met de oplichterij te maken te hebben en werd weer vrijgelaten. G. C. werd daarop in de waan ge bracht dat hij het geld in Venlo in ontvangst kon nemen maar dat er eerst nog enkele formaliteiten moes ten worden vervuld. Toen hii vrijdag op de bank kwam (vanaf de grens geschaduwd door rechercheurs) werd hij opgepakt. Zijn broer en een zoontje van deze broer werden ook gearresteerd maar zij bleken totaal onkundig te zyn van de manipulaties van G. C. en ze werden vrijgelaten. De zwendelaar zag dat hij door de mand was gevallen en hii biechtte toen alles op. Ook onthulde hij de naam van de hoofdpersoon in deze miljoenenzwendel, waarna Interpol direkt een uitgebreide jacht begon. De Zwitserse justitie heeft inmid dels langs diplomatieke weg om uitlevering van G. C. verzocht. F)E laatste jaarlijkse boodschap aan het Congres (State of the Union), die president Johnson gisteren heeft uitgesproken, heeft meer het karak ter van een opgemaakte balans dan onder normale omstandigheden het geval zal zijn. Zo noemt hij de kansen op vrede in Vietnam beter dan ooit. Tegelijker tijd zegt hij evenwel, dat, vóórdat een vredesregeling van kracht wordt, er nog zware gevechten geleverd kunnen worden. Deze woorden van Johnson, die maan dag het Witte Huis voorgoed verlaat, slaat op de situatie zoals die zich heeft voorgedaan sinds de volledige stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op grondgebied van Noord-Vietnam. Zij betekenen echter niet, dat de vredeskansen nog beter zullen wor den als gevolg van de hevige strijd, die blijkbaar onvermijdelijk is. Eer lijkt het tegendeel te gebeuren. Daar om is het ook voor de nieuwe presi dent een zaak van nu of nooit. Dit laatste kan ook gezegd worden van Amerikaans-Russische onderhan delingen over beperking van offen sieve en defensieve kernwapens. Johnson, die er zelf een begin aan had willen maken, heeft zijn opvol ger gevraagd deze weg te bewande len. Ook hier dringt de tijd. Want de ge schiedenis heeft geleerd, dat het bij zonder moeilijk is een bewapenings wedloop te stuiten als die eenmaal op gang is gekomen. Vóóral als Nixon president van de Verenigde Staten is geworden. PEKING Zweden wil Noord-Vietnam helpen met zijn we deropbouw. zo wordt van diplomatie ke zijde in Peking vernomen. Zweden heeft Noord-Vietnam reeds een gift doen toekomen van 10 miljoen kroon voor de aankoop van ziekenhuis uitrusting. aldus het AFP-bericht uit Peking. schaal doen verminderen'. 'Wat wij doen, gebeurt in het be lang van de wereldvrede. Wij hopen dat Rusland minder bang zal worden voor verscheidenheid en individuele vrijheid', aldus de president. Vietnam Ondanks recente tegenslagen acht Johnson de kansen op het bereiken van vrede in Vietnam thans beter dan ooit: 'Voordat een vredesrege ling van kracht wordt kan het nog tot hevige gevechten komen. Zulke veldslagen zullen de communisten echter niet de overwinning bezorgen. De vrije landen in Azië weten nu, dat Amerika zich inzet voor hun vry- heid'. Wat de crisis in het Nabije Oosten betreft stelde de president zich op nieuw achter de besluiten van de Veiligheidsraad. 'De vijandelijkheden in dit gebied moeten eindigen. Zij vormen niet alleen voor Israël en de Arabische landen, maar voor de hele wereld een bedreiging'. Over Europa zei Johnson: "De enige weg die Europa gelegenheid zal ge ven, een grote rol in de wereld te spelen, is die van voortgang op de weg naar eenheid. Amerika blijft bereid samen te werken met een Verenigd Europa als partner, op basis van gelijkheid'. Overschot De Amerikaanse betalingsbalans heeft voor het eerst sinds 1960 weer een klein overschot. Het huidige be grotingsjaar wordt afgesloten met een begrotingsoverschot van 2.4 mil jard dollar jn voor het nieuwe be grotingsjaar wordt een overschot van 3.4 miljard verwacht. Dit is een ge volg van sterk verminderde uitga ven voor de oorlog in Vietnam. Op binnenlands gebied herinnerde Johnson de Amerikanen er aan, dat zij op sociaal gebied nog veel ver plichtingen moeten nakomen. Iiij drong aan op verhoging van pen sioenen, de opleiding van armen voor beroepen, de bouw van eey half mil joen woningen voor behoeftige ge zinnen, modernisering van de steden en het verstrekken van de midde len om scholen, ziekenhuizen, parken en andere voorzieningen te bouwen of aan te leggen. Persoonlijk De president besloot zijn rapport met de mededeling, dat hij om twee redenen zijn boodschap persoonlijk had voorgelezen (en zo de eerste Weekstaat Nederlandsche Bank president werd sinds John Adams, die dat gedaan heeft). De ene rede was filosofisch: 'Ik wilde u mijn oordeel geven over en kele problemen, zoals ik ze zie'. De andere is van sentimentele aard: 'Het grootste deel van mijn leven als po liticus heb ik in dit gebouw (het Capitol) doorgebracht'. Johnson was lange tijd senator. NEW YORK „Het protest tegen het sociaal onrecht in Amerika van vandaag, dat vooral van de negers uitgaat, is de grote hoop voor dit land." Aldus dr. Martin Luther King in het laatste artikel, dat van hem verschenen is. Het is gepubliceerd in het januari-nummer van Playboy. King had dit blad verleden jaar een artikel toegezegd en het enkele dagen voor zijn dood op de band gezet. Het gewelddadig optreden van sommige negergroepen zou de blan ken te denken moeten geven. „Deze uitwassen zijn daden van vertwijfe ling als gevolg van het gebrek aan vertrouwen in de mogelijkheid van de Amerikaanse samenleving om zich zelf te reformeren", meent King. MILAAN Een toestel van Bri tish United Airways (BEA) heeft gisteren kort na het opstijgen van het vliegveld Linate een mislukte noodlanding gemaakt. Twee mensen werden gewond. Maar 29 inzittenden zijn ongedeerd gebleven. Het toestel had 26 passagiers en een bemanning van vijf man aan boord en was van het Milanese Vliegveld Linate op gestegen voor een rechtstreekse vlucht naar Londen. Nadere bijzonderheden van het on geluk zijn nog niet bekend. DEN HAAG Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig op de vlieg basis Soesterberg teruggekeerd van zijn verblijf in Spanje. De prins heeft daar aan enige jachtpartijen deelgenomen. De ontwerpers hebben de kinder- mode-1970 al in kannen en kruiken. Dit bleek gisteren tijdens de presen tatie ervan in Parijs. Er zijn wel bij zondere creaties bij zoals deze <van links naar rechts) witte tricot blazer met zwarte langebroek, een frarn- booskleurig velours costuum en een zwarte whipcord mantel. De laatste modellen hebben knopen van 10 cm doorsnee. Vrijwilligers gaan allen neg (Vervolg van pag 1) In een op 9 januari gehouden ver gadering van de vrijwilligers hebben deze de bestuurders van hun orga nisaties volmacht gegeven, indien no dig de ontslagen in te dienen. Deze bestuurders verklaarden nu, dat zij waren gedwongen van deze volmachten gebruik te maken, nadat een hunner vertegenwoordigers dinsdagochtend een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor de economische aangelegenheden had bijgewoond onder voorzitterschap van wethouder J. Worst, waar dui delijk bleek dat deze commisse geen enkele positieve toezegging kon doen. De ontslagen betreffen alle officie ren, aspirant-officieren, brand meesters, onderbrandmeesters en DARIJS heeft afscheid genomen van Averell Harriman, een groot Amerikaans diplomaat, op wie op hoge leeftijd telkens weer een be roep werd gedaan om onder heel moeilijke omstandigheden te bemid delen als een probleem de wereldvre de in gevaar bracht. Zijn laatste opdracht was, vredes besprekingen met Hanoi voor te be reiden en te voeren. Hij kreeg ech ter geen gelegenheid zijn werk af te maken. Want met de komst van Nixon in het Witte Huis verandert ook de samenstelling van de Ameri kaanse delegatie te Parijs. Hoewel Harriman een indrukwekken de staat van dienst heeft, is zijn lief ste wens nooit in vervulling gegaan. Hij leek voorbestemd, president van de Ver. Staten te worden. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Hij is altijd meer diplomaat dan po liticus geweest. Dat sierde hem, maar het was tevens een handicap bij het streven naar een politieke carrière, die bij een man van zyn formaat in bet Witte Huis had moeten eindigen. AMSTERDAM Zoals werd ver wacht zijn er in de afgelopen week wederom bankbiljetten teruggevloeid. Uit de weekstaat van de Neder landsche Bank per 13 januari blijkt, dat tot een bedrag van 206 min. aan bankbiljetten is teruggekomen. Hier door daalde de chartale circulatie tot f 8308 min. Diverse uitkeringen van het rijk deden het saldo van de schatkist niet ƒ96 min. afnemen tot 377 min. Het afwikkelen van dollartransacties le verde een nadelig saldo van ƒ24 min. op voor de goud- en deviezenvoor raad, waardoor deze rekening rtaa'le tot ƒ6975 min, waarvan ongewijzigd ƒ6115 min. aan goud. De rekening „andere ingezetenen" ging met ƒ25 min. omhoog tot 58 min. Verbeterde positie De banken hebben van hun verbe terde positie een dankbaar geDruik gemaakt om voor ƒ218 min. aan dure voorschotten af te lossen. Hierdoor daalde deze post voorschotten tot 150 min. De banken zelf gingen bij hun tegoed bij de Centrale Bank met ƒ11 min. vooruit tot ƒ28 min. De rekening „wissels, schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht" ging met 18 min. omlaag tot 15S5 min. In verband met een terugbetaling in guldens aan het Internationale Monetaire Fonds ontving de staat ƒ18 min. van het Fonds. De staat heeft deze guldens aangewend voor aflossing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was onder gebracht ter financiering van gul denstrekkingen. Ruime geldmarkt De geldmarkt is iets ruimer gewor den. Er wordt door geldkringen nog een verdere terugkeer van bankbil jetten verwacht. Mede als gevolg van uitkeringen van het rijk aan de ge meenten ad circa ƒ300 min. verwach ten genoemde kringen voor de ko mende dagen een verdere verruiming van de geldmarkt, alsmede een fMnke verlaging van het tarief voor dag geld, hetwelk gisteren met een kwart procent werd verlaagd tot vijf pro- VOOR VADER, MOEDER EN KIND cent. Goud 6/1 13/1 6.114.992 6.114.992 893.550 920.013 Buitenl. betaalmiddelen 135 121' Guldensvorder. op buitenl. 25.234 24.03f Papier in disconto 163.268 170.54' Papier door bank gekocht 1.594 800 1.612 80f Voorsch. en beleningen 150.354 Nederlandse munten PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederland Andere ingezetenen Banken in buitenland Andere niet-ingezetenen Saldi buitenl. geld 28.742 28.193 8.307.640 8.513.862 377.293 473 173 27.602 16.674 58.453 33.338 45.679 45.182 6.414 7-225 8.505 13.031 Totaal goud en deviezen 6.975.230 6.999.611 waarvan convertlbel 893 685 920.142 Dekkingspercentage 79,34 77,26 DOOR 'J'WEE boodschappennetten hin gen zwaar aan haar arm toen ze de tram binnensteeg en hijgend naast me plofte. Een net sloeg tegen mijn been en ik kreeg het gevoel dat ze inbrekersgereedschap of zo iets vervoerde. In ieder geval, het kwam hard aan. Tactvol maakte ik een voorzichti ge toespeling op het mysterieuze van dit gewichtig vervoer. Ze keek heel ernstig: „Blikjes", zei ze, „Veel blikjes, kippesoep, lunchmeat, goulash..." „Nog zonder BTW?", vroeg ik gre tig en prijsbewust. „Mèt", somberde ze. „Had ik er maar eerder aan ge dacht, maar ja, je gelooft het alle maal niet zo, hè?" „Wat niet"? Ik probeerde de laatste berichten van de fronten in de wereld te binnen te brengen. Het gaat beroerd, maar er zit toch geen hamsteraanmaning in, dacht ik zo. „Aan Mao....", zuchtte ze. Wat wist zij, dat ik niet wist? Haar man werkt op een bank en die financiële wereld is vaak ook poli tiek 1 ijzonder goed geïnformeerd. „Ik dacht....", aarzelde ik. Maar zij snibde er overheen. „Je moet het ook doen, vóór je het weet is het zo ver. Allemaal plat. Nie mand die meer een boodschap kan doen. En wat heb jij dan in huis? Tomatensap? Sinaasappelsap? Kip pesoep? Wie ziek is wil kippesoep, dat weet een mens. En appelmoes. Denk vooral aan appelmoes...." Omdat ik waarschijnljk heel on nozel keek, werd ze wat duidelijker. Niet Mao zelf maar zijn griep rukte in haar straat op. Het regende Mao-hamster telefoontjes bij haar. Of ze alsje blieft van dit en van dat kon bren gen. Even een boodschap doen, dan was er weer een gezin uitgeteld... En zij zou zorgen, dat wanneer het bij hun zover was. er niemand lastig gevallen behoefde te worden.... Het was iets om over na te den ken. Ietwat laat. want Mao heeft ook mijn drempel reeds overschreden. De patiënt wenst geen kippesoep. Mijn appelmoes aanbod heeft hij met afschuw teruggewezen. Een da gelijkse iadine sinaasappelen is het enige wat ik kwijt kan. Tot gisteravond. Toen kwam er wat eetlust. „Ik zou", zei hij vaag, „Ergens ben." Ik somde op. maar de aanvanke lijk lichte walging op zijn bleek gelaat verhevigde, zodat ik maar gauw stopte. Hij dacht diep na. toen kwam er een lichtflits: ..Zure haring...." Een half uur later stond Ik bij enige latp m"T.en. die z'ch te goed deden aan warme ballen gehakt voor de viskraam. „En de daome?" vroeg de baas. „Zure haring, een pot vol...." Het was kennelijk een ongebrui kelijk artikel op dit uur van het etmaal. De mannen keken alsof ze aan slechter dingen dacht dan aan Mao. Toen ik thuis kwam sliep de pa tiënt. En vandaag wilde hij een biefstukje en vroeg me verbaasd hoe ik op het malle idee van die zure haring was gekomen? Wanneer u gaat Mao-hamsteren moet u wel alle eventualiteiten overwegen. brandwachts van het korps vrijwilli gers. Direct na de vergadering van de commissie voor de economische aan gelegenheden heeft het college van hoofdlieden zijn ontslag aangeboden. Voor de hoofdlieden geldt dit ontslag met ingang van 30 juni of zoveel eerder als B. en W. van Rotterdam dit mogelijk achten. OPEN Wethouder Worst vertelde ons over deze vergadering: „Een gemeente raadscommissie is een adviescollege dat B. en W. van advies moet dienen bij opstelling van een ont- werp-besluit. Er is nu nog geen spra ke van een concept-brandweer verordening. Toch heb ik het ge wenst geoordeeld de commissie bij elkaar te roepen om de zaak zo open mogelijk te bespreken met de vrij willigers en met de vakbeweging". Als vertegenwoordigers van de vrijwilligers waren voor deze com missievergadering uitgenodigd oresi- dent-hoofdman J. J. Oster en onder brandmeester W. J. de Korte. De heer J. van Geffen, secretaris van de bij het NW aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren, afdeling Rot terdam. en beroepsonderbrandmeester J. J. de Groot, die de bij de ABVA aangesloten brandweermensen verte genwoordigde, waren uitgenodigd als vertegenwoordigers van de vakbewe ging. NOTA De heer Van Geffen heeft wet houder Worst een nota aangeboden betreffende de inzichten van de vak beweging over de Rotterdamse brandweer in de toekomst. Deze nota zal in de gemeenteraad ter sprake komen. Zij is aan alle leden van de gemeenteraad gezonden. De heer Worst zei ons over de in houd: „Ik kan uiteraard nu nog geen oordeel uitspreken over deze nota, ik heb die nog te kort in mijn bezit. Maar ik heb het gevoel dat zij een waardevolle bijdrage levert tot de discussie. Het initiatief ligt verder in handen van B. en W." De heer Worst voegde daaraan toe dat hij het colle ge van B. en W. vandaag volledig zou informeren. REGELEN „In leder geval blijft de brandvei ligheid in Rotterdam gewaarborgd", verklaarde de wethouder. „Wij kun nen met interne verschuivingen de zaak regelen." Naar wij vernemen heeft men in de kringen van gemeentelijke diensten deze gang van zaken reeds lang zien aankomen. Aan personeel van verschillende diensten, zoals con ducteurs van de elektrische tram en mensen van het gemeentelijk haven bedrijf, dat zou moeten afvloeien, is Muzikale straatcharme ofwel de levenslustige twintigjarige Ame rikaanse straatcomediante Susan Keeley, die deel zal nemen aan een concert in de Londense Al- bert Hall. Het evenement is pas op 29 januari gedateerd, maar Susan, al in de Britse hoofdstad, oefent zich toch maar intensief BIJLMERMEER De 51-jarige automobilist J. Spants uit Zwollers kerspel is gisteren bij Duivendrecht door een 7 ton wegend betonnen segment dat van een truck viel, ge dood. Het segment viel op het ogen blik dat het slachtoffer met zijn auto de truck passeerde ter hoogte van de Bijlmerdreef in de s-bocht bij Duiven drecht. Het segment kwam op de auto terecht. De heer Spants was op slag dood. reeds enkele maanden geleden het advies gegeven, te solliciteren bij de brandweer. Dinsdagavond is de gemeente raadscommissie voor de economische aangelegenheden weer bijeen ge weest. Naar wij vernemen is toen echter de brandweer niet ter sprake geweest. Vrijdag zullen presi dent-hoofdman Oster en de directeur van de Rotterdamse brandweer, ir. R. Dijkshoorn, in het college van B. en W. worden ontvangen. Zoéls bekend hebben de hoofdlie den van de Rotterdamse brandweer reeds vorige week aan wethouder Worst hun ontslag gevraagd. Op ver zoek van de vertegenwoordigers van de organisaties van vrijwilligers heb ben zij echter met het indienen van deze ontslagaanvrageh gewacht tot eventuele resultaten van de vergade ring van de commissie voor de eco nomische aangelegenheden van dinsdagochtend. Wanneer dc gehele brandweer-af faire en dc nieuwe brandwrerveror- dening in de gemeenteraad aan de orde zullen komen kon de heer Worst ons niet zeggen. „Het is de bedoeling dat de raad in alle rust een zodanige beslissing neemt dat er definitief een eind komt aan alle moeilijkheden rond de brandweer". Over de noodzaak van een reorga-. nisatie van de gemeentelijke brand weer zijn. zo meende de heer Worst, alle partijen het eens. „De brandveiligheid in Rotterdam is nooit in gevaar geweest", zei hij, „Maar er zijn vanzelfsprekend zaken bij de brandweer die voor verbete ring vat baar zijn. Dat geldt voor elk bedrijf. Elk bedrijf maakt een ont wikkeling door en moet telkens wor den verbeterd waar verbetering mo gelijk is." WEESP Alle leden van de gemeenteraad van Wïesp, met uitzon dering van de wethou ders, kregen eind vorig jaar anonieme brieven waarin zij werden ver weten geen ruggegraat te hebben en alleen maar in de raadsvergadering verschenen om presentie geld op te strijken. Volgens de anonieme briefschrijver sloeg dit vooral op de houding van de raadsleden inzake het Weesper gasbedrijf. De raadsleden zijn ui terst verbolgen hierover. Er werd aan deze ano nieme brieven een extra raadsvergadering gewijd, waarbij de publieke tri bune goed bezet was. De ze vergadering eindigde met een motie van wan trouwen tegen de fractie van de Boerenpartij, om dat deze zich achter de inhoud van de anonieme brief had gesteld. Na deze extra raadsvergadering volgde een tweede serie anonie me brieven, waarin werd meegedeeld, weer door de „Weesper bevolking", dat de anonieme briefschrijver met twaalf sympathisanten bij de raadsvergadering op de oublieke tribune had ge zeten. De districtsrecherce heeft Intussen een onder zoek ingesteld naar de herkomst van de brieven. Zij heeft ook de mensen die op de tribune waren aan een verhoor onder worpen, echter zonder enig resultaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7