.VICARIS" ZOU OPLOSSING KUNNEN ZIJN Vada wil Sextant niet meer drukken 1 Margarine honderd wordt jaar Scliillebeeckx verwacht nog meer spanningen ARP BLIJFT GOED CONTACT MET PPR OP PRIJS STELLEN Een woord voor vandaag Synodespreek nog eens met ds. Toornvliet Ds. J. Rinzema wil nieuw kerkelijk ambt Uw probleem is het onze.... REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Vieze verhaaltjes van NVSH PvdA-vrouwenbond: vrouw nog bij man achtergesteld Het gaat weer goed met de Textielunie Apotheker won prijsvraag van Napoleon III WOENSDAG 15 JANUARI 195» Want Hij heeft gezegd: Ik zal u geenszins begeven, Ik zal u geenszins verlaten (Hebreeën 135). De schrijver van de brief aan de Hebreeën citeert hier het Oude Testament. God sprak dit woord tot Jozua, toen hij voor de zware taak stond om Kanaan te veroveren. Hij belooft hulp in de strijd. Hébben wij moeite, om de ,£trijd des geloofs" te strijden, dan zegt God ook tot ons: Ik zal u geenszins begeven, Ik zal u geenszins verlaten. We vinden dit woord ook, als Salomo zich voorbereidt, om de tempel te bouwen. Dan zegt David tot hem: Wees sterk en moedig, en doe het: vrees niet en wees niet verschrikt, want de Here, mijn God, is met u. Hij zal u niet begeven en u niet verlaten, totdat al het werk voor de dienst van het huis des Heren gereed is. Dus ook in ons werk, de man in de fabriek, moeder die zo opziet tegen de schoonmaak mag weten: Ik zal u geenszins begeven, Ik zal u geenszins verlaten. Jakob heeft door zijn bedrog zijn ouderlijk huis verwoest. Hij moet zelfs vluchten, om de wraak van zijn broer Ezau te ont lopen. Zou hij in die narigheid mogen rekenen op Gods hulp? En ook tot hem zegt God, als hij ergens in de open lucht met zijn hoofd op een steen moet overnachten: Ik zal u niet ver laten. In de strijd, in ons dagelijks werk, maar ook in het verdriet door eigen schuld mogen wij God wijzen op zijn woord. Hij wil ons helpen, als wij het van Hem alleen verwachten. Wij lezen vandaag Mattheüs 9 1-13. V erzoeningsgroep vraagt adhesie Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding I* verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: In de eerste -wereldoorlog in 1917 heb ik noodrantsoen (vlees waren) gegeten en men beweerde dat dit van het jaar 1895 waa. Is dit mogelijk? Wanneer is men overge gaan tot verkoop van levensmidde len in blik? Antwoord: De eerste conserven werden reeds gemaakt in de tijd van Napoleon. Het zou dus zeer wel mo gelijk zijn, maar het lijkt onwaar schijnlijk dat men de dienstplichti gen in 1917 waagde aan rantsoenen uit 1895. Kan misschien het jaartal «en verwarring zijn met het model van de toenmalige geweren, dat uit de Jaren negentig stamde en nog tot aan en in de tweede wereldoorlog gebruikt werd? Vraag: Wat is het soortelijk ge wicht van butaangas? Hoeveel druk staat er op een gevulde fles? Tot hoe ver mag men een gasflesje vul len van 13'/» kg of liter inhoud? Gaat het per kg of moet de fles gevuld worden tot het de ontluch ting uitloopt? Antwoord: Het soortelijk gewicht van butaangas is bij 15 graden Celsius 0.576. De toelaatbare druk op de binnenwand van een fles van genoemde grootte is afhankelijk van vele fatoren, o.a. de dikte en de samenstelling van die binenwand. Het vullen van de fles en de toe laatbare spanning wordt bepaald door een explosiemeter. Andere maatstaven moeten als onbetrouw baar aangemerkt worden. Dit alles is werk voor een deskundige. Vraag: Een in Frankrijk wonende zoon van een Nederlander kotnt bij zijn vader op bezoek met een auto met een Frans nummerbord. Hij laat de auto bij zijn vader achter en zegt dat deze de auto mag gebruiken. Is dit toegestaan en wat zijn de hier aan verbonden gevolgen voor vader en zoon. in verband met verzekering en belasting? Antwoord: De vader mag in geen geval bij afwezigheid van zijn zoon met de auto binnen de Benelux rij den. Wel mag hij rijden als zijn zoon passagier is. Men leze de polis goed. Vraag: Zijn in Noord-Brabant de huurprijzen per 1 januari 1989 vrij7 Zo Ja. kan dan de verhuurder de huurprijs redelijk verhogen in sa- menspreking met de huurdtr, indien hij meent dat de huur te laag is? Het huis staat in de gemeente X. Antwoord: Sinds 1 mei 1968 gel den in de betrokken gemeente geen wettelijke huurprijsvoorschriften meer. Dit betekent dat de huurprijs in vrij overleg tussen verhuurder en huurder kan tot stand komen. Dit geldt echter niet voor alle gemeen ten in deze provincie. Dit wil niet zeggen dat de huurbescherming ge heel vervallen is. Over een en ander kan u een gratis vouwblad aanvra gen bij het gemeentehuis, getiteld „huurliberalisatie". Vraag: Als iemand AOW trekt en trouwt met een ongehuwde vrouw, die nog geen 65 jaar is, krijgt hij dan AÖW voor gehuwden? Moet hij dit melden? Antwoord: In dit geval moet men het huwelijk melden aan de raad van arbeid. Het echtpaar ontvangt dan met ingang van de huwelijksda tum AOW-uitkering voor gehuwden. Vraag: Iemand heeft reeds lang mondeling een huis gehuurd met tuin. waarin een pereboom staat De huurder heeft elk jaar de peren ge plukt. Nu kwam echter de eigenaar de peren weghalen met de medede ling dat de pereboom hem toebe hoort. dus ook de peren. Mag dit? Antwoord: De eigenaar heeft het huis met tuin en met pereboom ver huurd. Als hij tegen de wil van de huurder de tuin binnendringt en de peren weghaalt, pleegt hij een straf baar feit. U kan hem waarschuwen dat hij de peren moet teruggeven, daar u anders naar de politie gaat, en dat de gevolien voor hem zeer onaangenaam zullen zijn. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten ■Deumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, 1X- verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels In tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtcsensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze kerkredactie) DRIEHUIS Een groep gere formeerden wil een beroep doen op de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Neder land om aan te dringen op een nieuw kerkelijk gesprek met ds. G. Toornvliet. Deze radiopredikant uit Bloemen- daal is na moeilijkheden losgemaakt van zijn ambtelijke taak door de par ticuliere synode van Noord-Holland. Hij zei zich te zullen beroepen op de generale synode. Het is niet bekend of hij dat beroep reeds heeft inge diend. In verschillende kerkbladen en in het Centraal Weekblad hebben enke le leden van Gereformeerde Kerken een oproep gericht om medestanders te vinden om eveneens een beroep te kunnen doen op de generale synode. In de oproep wordt letterlijk ge zegd: „De basis voor een hernieuwd gesprek is toch bij beide partijen aanwezig, nl. de liefde van Christus die ons dringt en ons opdraagt om het evangelie te blijven verkondigen aan alle mensen. Ook de instructies voor een radio-raad zijn door beide partijen aanvaard. Hiervan uitgaande moet het toch mogelijk zijn een op lossing te vinden." Het stuk is ondertekend door W. Becker, Haarlem; H. Bel, IJmuiden; A. A. Butte, Haarlem; R. Kramer, IJmuiden; L. J. van Stralen, Driehuis en W. Voogt, IJmuiden. Als secretaris treedt op de heer Tj. Feenstra, Hof dijklaan 46 te Driehuis. Vanavond NTS-extra pastoraal concilie HILVERSUM Omdat het pastij- raai concilie van de Nederlandse r.k. kerk in Noordwijkerhout gehouden, wereldnieuws is geworden wil de NTS daaraan vanavond op Ned. I een extra uitzending wijden. Het programma „Dialoog, geen schisma" begint om 10.55 uur. Pater S. P. A. Jelsma (sinds zijn vertrek bij de VPRO wordt hij niet meer met mijnheer aangesproken) interviewt een aantal personen. (Van onze kerkredactie) J^AMPEN In het Gereformeerd Week blad doet ds. J. Rinzema uit Leeuwarden het voorstel een nieuw kerkelijk ambt in te stellen. „De functionaris, die ik in mijn hoofd heb zitten, zou ik voorlopig, bij gebrek aan een betere benaming vicariswillen noemen." Op deze wijze zou een bijdrage kunnen worden geleverd om de predikantennood op te heffen en om tegemoet te komen aan de financiële moei lijkheden, die voor sommige gemeenten het bijeen brengen van predikantstraktementen met zich meebrengt. Afschaffing van een predikantsplaats is voor een stadsgemeente de meest voor de hand liggende oplossing en dan gaat het weer even goed. Maar ds. Rinzema vindt dat je zo in een vicieuze cirkel terecht komt en dat de gevolgen op den duur verschrikkelijk zijn. Opleiding Daarom heeft hij aan een soort vicaris gedacht. Zijn ontwikkelingsniveau moet liggen op het peil van de zogenaamde beroepsopleiding: hbs of mulo plus een aanvullende dagopleiding van drie a vier jaar. Wat salariëring betreft zou men hem gelijk kunnen stellen met een onderwijzer of maatschap pelijk werker. „Voor de stad zou zulk een werker een oplos sing kunnen betekenen voor het financiële pro bleem. Bijvoorbeeld een gemeente van 7000 zielen zou niet meer zeven predikanten behoeven te heb ben, maar zou kunnen volstaan met bijvoorbeeld drie predikanten en drie vicarissen. Het financieel aspect is bij dit voorstel evenwel niet overwegend. Men zou ook kunnen komen tot een efficiënter indeling in de tijd van de predikant. De predikant is momenteel in maatschappelijk op zicht een „top"kracht. Hij heeft een academisch niveau en wordt als zodanig gehonoreerd." Schrijver trekt dan de vergelijking door niet naar andere academisch geschoolden, zoals leraren of artsen, onzes inziens een betere keus maar neemt een overstapje naar de directeur van een bedrijf. Die typt zijn brieven ook niet zelf of „runt" de telefoon. „Daar is de man nu eenmaal te zwaar voor. Wanneer we de tijdindeling van de predikant be zien, dan zien we dat een groot deel van zijn arbeidsuren gevuld is met werkzaamheden, waar voor hij eigenlijk „te zwaar" is. Vaak is zulk een toestand ook al weer uit de nood geboren, omdat men geen vrijwiligers van voldoende gehalte kan vinden om deze functie naar behoren waar te nemen. Wanneer we zijn bezoekenlijst nazien, dan zien we dat zijn tijd voor een groot deel gevuld is met het nalopen van zogenaamde marginale groepe ringen, bejaarden, zieken etc. Waar bovendien zijn avonden grotendeels gevuld zijn met vergade ringen. W erkzaa mheden Veel van deze werkzaamheden, zoals het leiden van commissies, het voorzitten van jeugdcentrales en evangelisatiecommissies, het bezoeken van be jaarden en zieken, avondvergaderingen en cate chisaties kunnen ook door een zogenaamde vicaris worden uitgeoefend. De nieuwe kerkelijke functie zou ook een op lossing betekenen voor kleine gemeenten. „Wan neer een gemeente minder dan 300 zielen heeft is het voor haar vrijwel niet meer mogelijk om een predikant te beroepen. Het komt dus allemaal op de gemeenteleden en hun ambtsdragers neer. In de praktijk blijkt op de lange duur gezien zulk een toestand toch schadelijk te zijn." Tegen de aanstelling van een „lerend ouderling" heeft ds. Rinzema het bezwaar, dat de opleidingen daarvoor te gevarieerd zijn. Daarom ook zou een dagopleiding op het niveau van de beroeps opleiding dringend gewenst zijn. Roepi me „Tenslotte zou het instellen van een vicarisambt een oplossing kunnen zijn voor mensen, die het als een roeping voelen de Heer in een dagtaak te dienen. Hieronder zijn vaak voortreffelijke figuren, wier gaven de kerk alleen tot haar schade zou kunnen missen. Waar de kerk evenwel tegenwoordig als eis stelt, dat een fulltime functionaris toch het intel lectuele niveau moet hebben om een academische opleiding te kunnen volgen, is het voor deze mensen niet altijdmogelijk hun roeping te vlogen. Terwijl mijns inziens ook velen der apostelen en martelaren uit de periode van het Nieuwe Testament niet tot de academici behoorden. Wanneer de kerk als eis blijft stellen, dat voor het als fulltimer iverkzaam zijn in de kerk minstens een kandidaatsexamen theologie nodig is, hanteert zij mijns inziens een intellectualistische maatstaf, die in de Schriften niet of nauwelijks voorkomt." (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN De directie van Zomer en Keuning (VADA) heeft ge weigerd de februari-aflevering van het NVSH-maandblad Sextant te drukken omdat daar een artikel in voorkomt waarin sprake is van een zeer aanstootgevende fantasie over sexualitclt. Het artikel moest verlucht worden met een niet minder vergaan de illustratie. Sextant, dat een oplage heeft van ruim 200.000 exemplaren is nu ijlings door de Arbeiderspers, die de order onlangs bij VADA uitbe 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 IJ 14 15 lb 17 18 19 21 22 24 25 IS 27 28 29 steedde, bij een andere drukker ondergebracht. Al eerder kon VADA zich moei lijk met de inhoud verenigen, maar dit artikel, getiteld „Hemelwerk", en van de hand van Manuelvan Loggem, maakte de maat vol. Na dat een verzoek om het artikel te rug te nemen was afgewezen, wei- j gerde Zomer en Keunig te drukken. De opdracht werd vorig jaar ge accepteerd omdat de directie meende met een net blad van doen te hebben. Het blijkt evenwel in toenemende mate vieze verhaaltjes te bevatten, aldus de directie. Inmiddels heeft de hoofdredacteur van het blad, dat pas in kleurendruk verscheen met een naakt, breiend meisje op de voorpagina, zijn congé gekregen. Deze journalist, de heer Henk J. Meier, wordt ervan beschul digd in gebreke te zijn gebleven bij het vervullen van zijn functie. Meier was opvolger van de midden vorig jaar vertrokken R. Roegholt, die ook al het middelpunt was van interne conflicten. UTRECHT De vrouwenbond van de PvdA is gisteren in Utrecht bij eengeweest waarbij het onderwerp de rol en de taak van de vrouw nu en in de toekomst centraal stond. Er werd ten aanzien hiervan een resolutie aangenomen waarin stond dat in de huidige maatschappij de vrouw nog niet dezelfde ontplooiingskansen heeft als de man. Er moet volgens de vrouwenbond een beleid worden gevoerd dat de vrouw in staat stelt haar redht op beroepsarbeid te benutten. Dat beleid dient o.m. gericht te zijn op verbete ring van de voorbereiding tot de be roepsarbeid, aanpassing van de ar beidsmogelijkheden en andere maatschappelijke voorzieningen (ver hoging van hel belastingvrije deel van het inkomen van de gehulde werkende vrouw) De Vrouwenbond meent dat de inhoud van de resolutie in het basisprogramma van de PvdA moet worden verwerkt. Er werd ook een resolutie aangeno men betreffende het kleuter- en ba sisonderwijs. Op het congres werd voorts beslo ten de naam van de bond te wijzigen in Vrouwencontact van de Partij van de Arbeid. Mevrouw C. van der Heuvel-Blank werd tot voorzitster gekozen, aange zien mevrouw H. Singer-Dekker zich niet herkiesbaar had gesteld. HENGELO Hoewel de uit komsten van de Koninklijke Neder landse Textielunie over het tweede halfjaar van 1968 nog niet best wa ren, is toch van een opwaartse bewe ging spraken. In november werd het punt bereikt, waarbij opbrengsten en doorlopende kosten elkaar in even wicht hielden. Vooral de verbetering van de conjunctuur heeft hiertoe bij gedragen. In vergelijking met 1967 is de om zet aan derden vorig jaar met tien procent gestegen, de produktie met ongeveer veertien procent. Het aantal personeelsleden, dat in 1967 al met duizend verminderde, daalde in 1968 verder met 300 man tot 6650 man. Horizontaal: 1. plaats in Gelder land, 5. plomp, 7. insekt, 8. kleefmid- del. 10. vreemde munt, 11. opschik, 12. karaat (afk.), 13. trustee (afk.), 14. oude benaming v. liter, 15. spoedig, 16. dikke boterham. 17. niet be groeid, 18. lof en eer. 20. venster, 21. rivier in Rusland, 22. tweetal, 24. sle de. 25. plaats in België, met kolen mijnen, 26. uitroep, 27. verdriet, 28. mandje, 29. teken, 30. akker. Verticaal: 1. stad in Nederland, 2. stadje in België, 3. onbep. voor- naamw., 4. bijwoord, 5. niet vast, 6. voorzetsel, 8. meisjesnaam, 9. plaats voor dieren. 11. laagvlakte, 12. meta len haak. 14. horizon, 15. op die plaats. 16. puntig voorwerp, 17. wang. 19. lichaamsdeel. 20. kant, 22. wortel. 23. lichaamsdeel, 25. lopend touw tot het inkorten der zeilen, 28. hoeder achtige vogel, 27. lidwoord (Fr.), 28. foei. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. brand, 5. manie, 10. Aida, 12. ader, 13. re, 14. poter, 17. ta, 18. Ems, 20. mis. 21. Est. 22. in 24. An, 25. snor. 26. blik. 28. ar. 30. eg, 32. api, 34. dem. 36. Ede. 38. do. 39. Al len. 41. as. 42. eelt, 44. adat. 46. Et- ten. 47. store. Verticaal: 1. baret. 2. riem, 3. A.D., 4. nap. 6. Aar, 7. n.d.. 8. iets. 9. Erato, i 11. stil, 15. om. 16. es. 19. Sinaï, 21. j enige, 23. nor, 24. ale, 27. kadee, 29. Belg. 31. geste. 33. poet, 34. dl. 35. me. 37. daar, 39. Ate, 40. nat, 43. Lt, 45. do. AMSTERDAM Het is dit jaar precies honderd jaar gele den dat de Franse apotheker Mouriès de margarine uitvond. Op een wel heel bijzondere wijze is dit soort boter ontstaan, namelijk als „oplossing" van een prijsvraag van Napoleon de derde. De opdracht van Napoleon luidde: maak een vet, dat goedkoper en langer houdbaar is dan boter en dat ook geschikt is voor het gebruik in het leger. Mouriès wist dit klaar te spelen. Hij maakte een dergelijk vet met als basis dierlijke vetten, dat een parel grijze kleur had, waarom het marga rine is genoemd. Het Griekse woord voor parel is namelijk margarites. In ons land zal aan dit „jubileum" veel aandacht worden besteed, en te recht. want in welk Nederlands huisgezien staat geen margarine op tafel? De (room)boter krijgt nog steeds geen vat op de Nederlanders. De bond van Nederlandse margari nefabrikanten gaat een lande'MUc schoolwedstrijd voor de vijfde c» zesde klassen van dc lagere scholen en de eerste klassen van het voortge zet onderwijs uitschrijven. De op dracht is een werkstuk over margari ne te maken. De klas die het beste werkstuk maakt krijgt een vakantie reisje van vier dagen naar Londen. Op 27 maart wordt in de Tech nische hogeschool in Delft een con gres gehouden, waarop de margarine centraal zal staan. Aansluitend wordt in het Prinseshof in Delft een ten toonstelling ingericht over verander de eetgewoonten door de eeuwen heen. Ook serviezen, tafelgerei en keukengerei van de laatste vijf eeu wen zijn er te bewonderen. Tenslotte is er nog een we tenschappelijke dag op 29 april in het Centraal instituut voor voedingson derzoek in Zeist. Vooral Nederland heeft de stoot gegeven voor de ontwikkeling van de margarineïndustrie. Al in 1870 maak ten de Nederlandse boterhandelaren Jurgens en Van den Bergh het nieu we produkt. merkwaardig genoeg niet voor de Nederlandse markt maar voor de Britse markt, waar de opko- Prof. Maltha wijst telegram af LUXEMBURG Wanneer het Nederlands pastoraal concilie zou uitspreken, dat het celibaat aan de priesters niet verplicht kan worden opgelegd, dan zou de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland toch met de prak tische realisering wachten op een akkoord binnen de wereldkerk. Aldus prof. dr E. Schillebeeckx in een lezing voor radio-Luxmburg. Prof. Schillebeeckx verwacht, dat de spanningen binnen de Rooms-Ka tholieke Kerk nog zullen toenemen als gevolg van de verschillen tussen de lokale kerken. Wat betreft het celibaat bijvoor beeld ontwikkelt zich in de Neder landse kerkprovincie een publieke opinie, die lang niet door de uni versele kerk gedeeld wordt. Nederland wil echter beslist geen schisma. „De hervorming van de kerk kan slechts in eenheid met de wereldkerk geschieden", aldus prof. Schillebeeckx. Confrontatie Prof. dr. A Maltha, die tijdens de laatste vergadering van het pastoraal concilie het conservatieve standpunt vertolkte, heeft zich gedistancieerd van het telegram dat de heer Asberg te Bloemendaal namens de Confron- tatiegroep aan paus Paulus heeft gestuurd. Hij heeft verklaard het wel eens te zijn met de stelling van Confrontatie dat het pastoraal concilie geen wer kelijke representatie is van de Ne derlandse katholieken. Maar hij is het niet eens met de mededeling dat „velen er aan denken openlijk hun vertrouwen in het episcopaat op te zeggen", noch met de uitleg dat drie personen aan de vergadering werden toegevoegd „om de schijn van objectiviteit te red den". Prof. Maltha, die op uitnodiging van het episcopaat een van de vijf tien restzetels in het concilie bezet, verklaart uitdrukkelijk dat hij niet alleen de paus maar ook de Neder landse bisschoppen hoog wil houden. Hij verwijst hierbij naar zijn vorig jaar verschenen boek Geloofstrouw. Over het verloop van de jongste vergadering is prof. Maltha niet on tevreden, mede omdat van de zijde der conservatieven een beslissende accentverschuiving in de aanbevelin gen kon worden bewerkt, ofschoon die volgens hem nog niet voldoende was om er van harte mee te kunnen instemmen. Ook constateert hij een milder kli maat ten aanzien van de conservatie ven. Er is absoluut fair play geweest, aldus prof. Maltha, maar de verster- mende industrie een grote categorie slecht betaalde arbeiders had doen ontstaan voor wie boter te duur was. 64 procent Op het ogenblik eet de Nederlan der in totaal per hoofd ruim dertig kilo voedingsvetten per jaar, waar van 64 procent margarine, acht pro cent boter, Iets meer spijsvetten in de vorm van oliën en 17 procent braad- en bakvet. Juist vanmorgen deelde de voorzit ter van het produktschap voor zui vel, ir. B. van Dam, in zijn nieuw jaarsrede mee dat het boterverbruik in het afgelopen jaar daalde met 25 procent tot 31.000 ton, een nieuw laagtepunt. Per hoofd werd slechts vijf pond „gegeten". Daarentegen, zo zei de heer Van Dam, werd in 1968 een record-hoe- veelheid van honderdduizend ton kaas genuttigd. Het verbruik van con- sumptiemelk en consumptiemelkpro ducten daalde iets, dat van geconden seerde melk, waaronder koffiemelk, handhaafde zich. king van het realistisch element zal pas realistisch zijn wanneer deze ook tot uiting zou kunnen komen in de stemmenuitslag, die nu wordt over heerst door de gematigde progressie ven. Hij bepleit dan ook een andere procedure om de vertegenwoordiging van de kerkelijke gemeenschap sa men te stellen. Het liefst zou hij zien dat er zich binnen de rooms-katholie- ke gemeenschap groeperingen zouden vormen die volgens het politieke par tijsysteem een programma zouden opstellen aan de hand waarvan de mensen individueel zouden kunnen kiezen. Van de zijde van het concilie-sé- cretariaat wordt erop gewezen dat het pastoraal concilie is gebonden aan de vertegenwoordigingen die de zeven bisdommer samenstellen. Men meent, dat deze vertegenwoordigin- Prof. dr. E. Schillebeeckx gen ook een redelijke, zij het onvol maakte doorsnee van de Nederlandse rooms-katholieken vormen DEN HAAG Het modera- men van de ARP heeft in een PARLEMENTAIRE RUBRIEK NRU HILVERSUM De NRU is ein delijk klaar om de beloofde parlemen taire rubriek te gaan uitzenden. Com mentator zal zijn Henk (broer van Ca- rel) Enkelaar, rik. journalist. De uitzendingen zijn te horen op dinsdag, woensdag en donderdag na het nieuws van half 11 's avonds, al tijd via de NCRV/KRO-zender, dus nu op Hilversum II Het komt recht streeks uit Den Haag. Eerste uitzending op dinsdag 21 ja nuari a.s., maar de dag tevoren maan dagavond zelfde tijd. geeft Henk En kelaar een introductie op de rubriek. Bod van 900.000 pond op satireblad Punch LONDEN United Newspapers, eigenaars van dag- en weekbladen in de provincies van Engeland, hebben een bod van 900 000 pond sterling ge daan op Bradbury Agnew, de maatschappij die het bekende humo ristische tijdschrift Punch uitgeeft. De directeuren van Bradbury Ag new hebben de aandeelhouders van de maatschappij geadviseerd op het bod in te gaan. Punch werd inr 1841 gestitht. Het blad is vermaard geworden door de geestige commentaren op politieke en sociale kwesties en satire, toegepast bij de ontmaskering van beroemde en beruchte figuren en de zwakheden van de Britten. Bomanslag op zanger Trenet PARIJS Op de Franse zanger Charles Trenuet is gisteren een bom aanslag gepleegd. Toen hij in zijn villa aan de oever van de Marne een brief aan het schrijven was. ontplofte in zijn brievenbus een bom. Terwijl de politie zich over het motief van de aanslag het hoofd brak. was het eni ge commentaar van de zanger: „Ze ker. ik heb een chanson met de titel „Boum".... maar desalniettemin...." brief aan de Politieke partij radicalen (PPR) meegedeeld dat het goede contacten met deze partij op prijs blijft stellen. Het moderamen schrijft dit in ant woord op de brief van de PPR van 18 december 1968, waarin Je radi- kalen meedeelden dat zij een verder gesprek met de ARP weinig zinvol achtten en de resultaten van het ge sprek dat de ARP in de groep van 18 voert willen afwachten. Tijdens deze periode wil de PPR op alle ni veaus goede contacten met de ARP blijven onderhouden. De ARP zegt van haar kant in de brief dat zij dit eveneens op prijs stelt. „Het is u bekend", aldus de brief van het moderamen, „dat tot de doelstellingen die de ARP na streeft ook behoort de bereidheid tot bredere samenwerking, waar deze op programmatische basis mogelijk is: een open opstelling in de Neder landse politiek. Wij menen dat de Nederlandse politiek niet gebaat is bij allerlei exclusivismen". Het moderamen zegt voorts waar dering op te kunnen brengen voor de wijze waarop de PPR in haar brief het standpunt dat tijdens de twee gesprekken tussen ARP en PPR werd ingenomen, tracht te verstaan. In dit opzicht sluit de brief van de PPR zich aan bij de nuttige ge sprekken die door de beide delega ties werden gevoerd, aldus het mo deramen van de ARP. SEBOEPfflfiSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Zwammerdam (toez.): G. J Rebel e tWaspik: te Waddinx- veen: T Langerak te Veenendaal; te Ede: dr. H. Goedhart te Rotterdam- Delfshaven. Aangenomen naar Baarn (vac. J. B. Oskamp): v. Waasbergen te Gulpen en Vaals. Bedankt voor Ens (N.O. polder): J. L. Keijzer te Nieuw-Vennep—Abbenes; voor Vlaardlngen (vac. G. Biesbroek): C. J. P. Lam te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Wesferlee: kand. W. A. v. d. Berg te Sassenheim. Aangenomen naar Sneek (vac. G. J. de Leeuw): J. H. v. Halsema te Gor- kum: naar Oost- en West-Souburg: D. Passchier te Hoogezand-Sappemeer. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac R Timmerman); Tj. Boersma te Assen; te Rotterdam-zuid: kand. D. T. Vreugdenhil te Zwolle. Bedankt voor Berkum: A. Kuiper te Axel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oostkapelle: J. C. Weststrate te Meliskerke. Bedankt voor Opheusden: Chr. v d Poel te Yerseke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2