VIER RUSSEN IN RUIMTE Massaal ontslag bij brandweer Overstapjes van kosmonauten uit Soejoez-4 en 5? Frankrijk helpt Libanon (zo nodig) militair ATOOMSCHIP IN BRAND: 24 DODEN! SPREUK Dreigement van de Gaulle: GROOTSE FOTO- EN FILM OPRUIMING Het Kwartet GRIEP BIJ BEZORGERS HET WEER Satellitaire interesse JAMIN Olieplaag in stad in VS Twee standpunten Nieuwe Leidse Courant Woensdag 15 januari 1969 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Die CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich la ghebleven mijn hert in teghenipoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ontwijk een uitvrager, want hij is ook een uitflap- per. HORATIUS De griep lieeft ook toege slagen in ons bezorgerskorps. In vele wijken moet worden gewerkt met invallers en daar om vragen wij de clementie van onze lezers als zij in deze dagen onze krant wat later dan gewoonlijk zouden ontvangen. feestje?" DE BILT Boven de Britse eilanden handhaaft zich een de pressie. In de nacht en ochtend trok een randstoring ervan ver gezeld van regen in noordooste lijke richting over ons land naar Denemarken en Duitsland. In middels verplaatst de hoofdkern van het lagedrukgebied zich in het komende etmaal over Ierland in de richting van het Engelse kanaal. Samenhangend hiermee zal in ons land de wind krimpen naar richtingen tussen zuid en zuid oost. Tijdens opklaringen kan in de nacht daarbij het kwik plaat selijk een enkele graad onder het vriespunt dalen. Morgen overdag kan hier en daar een bui tot ont wikkeling komen. DE BILT Opklaringen, maar plaatselijk ook een bui. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon: minder dan 50 procent: Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; Max. temp.: omstreeks nor maal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 13 Januari: zon op: 08.41: onder: 16.58: maan op: 06.32; onder: 13.14. 16 januari nieuwe maan. De door Philips en Fokker te construeren Nederlandse satel liet krijgt subsidie van de minis ter van Economische zaken. Mr. L. de Block wil zich wel van het project overtuigen. Hier de minister (uiterst links) tijdens een uitleg van dr. J. H. G~ciaa- nus, voorzitter van het Philips/ Fokker consortium. Tussen hen dr. ir. Th. Tromp (Philips) en mr. G. Klapwijk (Fokker). (Zie ook elders in de krant). Vandaag hebben de Russen hun Soejoez-5 gelanceerd met drie man aan boord voor een rendez vous met kosmonaut Sjatalof, die in de Soejoez-4 in de ruimte vliegt. r> VLADIMIR SJATALOF engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijs! BAIKONOER Van de Russische ruimtevaartbasis Kos- modroom in Baikonoer af is vanmorgen het ruimteschip Soejoez-5 in een haan om de aarde gebracht, met aan boord drie kosmonauten. Het is de be" doeling dat de Soejoez-5 wordt gekoppeld aan de Soejoez-4, die gisteren met één man aan boord werd gelanceerd. Als de koppeling tot stand wordt gebracht, zal overste Wla- dimir Sjatalof overstappen in de Soejoez-5 en zal een van de drie ruimtevaarders zijn plaats inne men in de Soejoez-4. Prof. Blagonravof noemde dit ex periment de sleutel tot maanreizen. De Russen willen, in tegenstelling tot de Amerikanen, vanaf een ruimtesta tion raketten naar de maan lanceren. Dit kost veel minder energie dan een lancering vanaf de aarde en is vol gens de Russen veiliger. Commandant van de Soejoez-5 is luitenant-kolonel Boris Volyno. De andere twee zijn boordingenieur Alexej jelisejef en wetenschappelijk ingenieur Jefgeny Chroenof. Twee tegelijk Het is de eerste maal sinds juni 1963 dat de Sowjetunie in de ruimte experimenteert met twee bemande capsules! Het is tevens de eerste maal dat Rusland vier kosmonauten tegelijk in de ruimte heeft. De Amerikanen waren er reeds in geslaagd contact tot stand te brengen tussen twee bemande ruimteschepen, maar nog geen van beide landen heeft proeven genomen met het overstap pen in de ruimte. Ruimtestation De Soejoez-ruimteschepen zijn niet ontworpen voor bemande vluchten naar de maan of verder. Ze zijn de voorlopers van een bemand ruimte station dat de Russen in de ruimte willen brengen om daarvandaan ruimteschepen naar planeten of maan te brengen. Zoals bekend is de Ame rikaanse taktiek anders: vanaf de aarde worden de ruimteschepen ge lanceerd. De Soejoez kan drie en vermoede lijk vijf man bevatten en dertig dagen rond de aarde blijven cirkelen. De Russen hebben niet bekendgemaakt wanneer het experiment met de kop peling zal worden uitgevoerd en hoe lang de ruimteschepen rond de aarde blijven cirkelen. LIMA (VS) Eenheden van de nationale garde in Ohio en red dingsploegen hebben ontelbare liters water en schuim in de straten van Lima, in de Amerikaanse staat Ohio, gespoten om een gebied van honderd huizenblokken te ontdoen van ruwe olie uit een defecte buisleiding. Maandagavond werd in dit gebied waarvan de kelders en souterrains zich met olie vulden, de noodtoestand afgekondigd. 6000 mensen werden geëvacueerd. Hoewel er zich tevens j een zware ontploffing voordeed, is geen tnelding gemaakt van slachtof- j fers. Zo dreef de DC-8 van de SAS in de Stille Oceaan, nadat het toestel even voor de landing in Los Angeles door moeilijkheden met het landings- ziekenhuisvermoedelijk vijftien in- gestel in zee stortte. Van de dertig zittenden hebben de ramp niet over- geredden liggen er negen in hel leefd. (Zie ook elders in de krant). PARIJS Frankrijk zal niet aarzelen een militaire macht naar Libanon te sturen als dit land door Israël zou worden aan gevallen. De speculaties over het zenden van een troepenmacht overzee, waar over het Franse kabinet vandaag in zijn wekelijkse vergadering zou be raadslagen, werden gisteravond ge voed door de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, dat Frankrijk „niet onverschillig zal blijven als Libanon wordt bedreigd". Waarnemers in Parijs leggen deze mededeling uit als een morele ver plichting om Libanon in geval van een Israëlische aanval te hulp te snellen. Een dergelijke maatregel zou even wel niet bijdragen tot verhoging van de populariteit van president De Gaulle en zijn kabinet onder het Franse volk. Een groot deel is nog verontwaardigd over de autoritaire manier waarop de president vorige week een totaal wapenembargo aan Israël afkondigde, volgend op de Israëlische vergeldingsactie tegen Libanon. Journalisten Ook de Franse journalisten zijn meer dan verontwaardigd over de houding van de president en enkele kabinetsleden. Zij zouden zelfs de 1 persconferentie die vandaag na af- loop van het kabinetsberaad wordt gehouden, boycotten. De verenigingen van journalisten protesteren hiermee in het bijzonder tegen de opmerking van regerings woordvoerder Le Theule (vorige week), dat „de Israëlische invloe den zich doen gelden in kringen rond de nieuwsmedia". De Franse pers heeft dagenlang veel kritiek geoefend op het besluit van De Gaulle, geen wapens aan Is raël te leveren. De opmerking van Le Theule deed de deur dicht. De journalisten zijn van oordeel dat de regering „geen gronden heeft aan gevoerd voor de insinuaties". Een dergelijke boycot door de persver tegenwoordigers is zonder precedent. Premier Couve de Murville zei over de uitlating van Le Theule dat „hiermee niemand wordt beledigd, want invloeden zijn er overal". Over het wapenverbod zei hij nog: „Wanneer de zaken onaangenaam verlopen en er duidelijk gevaar is van hervatting van de militaire operaties, zijn voorzorgsmaatregelen om te voorkomen dat men deel heeft aan deze ontwikkeling, gewettigd". Esjkol In het Israëlische parlement heeft premier Esjkol gisteren het Franse wapenembargo een „bijzonder pijn lijke slag" genoemd. Hij verweet de Franse regering er een dubbele mo raal op na te houden. Met kracht en zichtbaar geprik keld verwierp Esjkol de Franse ver klaring dat Israël in het voorjaar van 1967 een agressieve houding had aangenomen. Dit, aldus de pre mier, is een opzettelijke herhaling van een onbeschaamde lasterlijke aantijging, door de Russen uitge dacht en in mei 1967 door hen geuit. De Russen beschuldigden Israël toen van het samentrekken van troe pen. een verdichtsel dat leidde tot j grote Egyptische troepenconcentra ties en uiteindelijk tot de zesdaagse 1 oorlog. Esjkol sprak in gevoelvolle be woordingen over de banden die vroeger tussen Israël en Frankrijk bestonden. Hij hoopte op een herstel i van deze banden. Waarnemers in Jeruzalem vonden de rede overigens nogal gematigd, vooral omdat hij De Gaulle niet met name noemde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met ingang van 1 april heeft de Rotterdamse brandweer geen vrijwillig ge deelte meer. Dit is het gevolg van reeds langer dan een jaar durende moeilijkheden tussen dit vrijwillig gedeelte, het Rotter damse gemeentebestuur, dat re organisatie wenste, en de vak beweging. Vandaag zijn meer dan zeshonderd ontslagbrieven, gerieht aan het colle ge van B. en YV„ ten stadhuize be zorgd. Slechts enkele vrijwilligers hebben door bijzondere redenen bijvoorbeeld omdat zij thans in mili taire dienst zijn of door andere omstandigheden hun ontslagbrief nog niet hebben kunnen tekenen hun ontslag nog niet ingediend. Brandmeester J. C. Sevenstern heeft vanmorgen om acht uur het ge hele pakket ontslagbrieven bij de por tier van het stadhuis afgegeven. Ook de vrijwilligers in Hoek van Holland zoals men weet is de ge hele brandweer daar vrijwillig hebben meegedeeld het voorbeeld van de Rotterdamse vrijwilligers te volgen. Deze beslissing is dinsdagavond ge vallen in de commissie van overleg, waarin alle besturen van organisaties van het vrijwilligerskorps zijn verte genwoordigd. R Voor vervolg zie pagina 7 TNE parlementaire behandeling van het ontwerp Loonwet-Rooi vink blijkt veel voeten in de aarde te heb ben. Op verzoek van de drie werk nemers va keent r alen werd de hearing over de wet in de Tweede-Kamer- commLssie voor sociale zaken in no vember twee maanden uitgesteld. De vakcentralen wilden het eerst onder ling eens worden alvorens zij hun kritiek op het ontwerp zouden laten horen. De Kamervoorzitter is tot dit uitstel bereid geweest. Maar ook dit uitstel heeft geen eenstemmigheid bij de vakbeweging gebracht. Twee van de drie vakcentralen CNV en NKV namen gisteren in de Kamercommissie een ander stand punt in dan het NVV ten aanzien van de mogelijkheid voor de regering ook contracten voor een enkele be drijfstak onverbindend te verklaren. De confessionele vakcentralen kon den op bepaalde voorwaarden hier mee wel akkoord gaan; het NVV bleef op dit punt hardnekkig nee zeggen, ook al doorbrak het hiermee de eenheid aan de zijde van de vak beweging. In het verleden is het CNV van de zijde van het NVV nogal eens ver weten, dat het zich in bepaalde ge vallen afzonderlijk opstelde. Dit ver breken van de solidariteit werd dan hoogst ernstig genomen. De zaak van de loonwet heeft het NVV nu waarschijnlijk duidelijk ge maakt, dat ook binnen de kring van de vakcentralen meningsverschillen een normaal verschijnsel kunnen zijn en mogelijk moeten blijven. WM Ti|dig ingriipen C AMEN met NKV en CNV vragen wij ons af, waarom de regering niet in een cao zou mogen ingrijpen indien van de inwerkingtreding ern stige gevolgen moeten worden ver wacht voor onze nationale economie. Dergelijke contracten zijn er. Be paalde verbeteringen in belangrijke contracten kunnen inderdaad het loonbeleid op hol doen slaan. Waarom moet de regering gedwon gen worden met ingrijpen le wach ten tot er een veel diepere ingreep voor het totale loonbeleid nodig is en de dreigende gevaren voor onze economie al niet meer volledig te ke ren zijn? Willen we het vrije loonbeleid een goede kans geven, dan moeten we vóór alles voorkomen, dat de rege ring wordt gedwongen tot maatrege len die alle lonen bevriezen en alle vrijheid voor het bedrijfsleven weg nemen. Kan in een bepaald geval een ge vaarlijke ontwikkeling voorkomen worden door ingrijpen van de rege ring in een individueel contract voor een bepaalde bedrijfstak, dan moei hieraan verre de voorkeur worden gegeven boven een regeringsingrijpen over de hele linie. Dit standpunt is gisteren tijdens de hearing in de Kamercommissie door NKV en CNV verdedigd. Wij vinden dit een standpuntbepa ling, die getuigt van gezond ver stand. Zij dwingt partijen In een be drijfstak tot een zo groot mogelijk verantwoordelijkheidsbesef, zij gaat ontsporingen op loongebied zoveel mogelijk tegen en zij beperkt de noodzaak van ingrijpen door de over heid tot een minimum. LOPPFRSUM Een bejaard echt paar is gisteren toen het per fiets de rijksweg 43 in Wirdum wilde over steken door een personenauto ge schept. De 69-jarige mevrouw P. Cre- mer-Moesker uit Loppersum werd ge dood: haar 70-jarige man werd j ernstig gewond. BEGINT DONDERDAG 16 JANUARI A.S. JAN WOLFSLAG PEARL HARBOR Ma- rinedeskundigen zijn nog vandaag begonnen met een uitgebreid onderzoek naar de ramp op 's werelds grootste oorlogsschip, liet Amerikaan se atoomvliegdekschip Enter prise. Gisteren deed zich aan boord een reeks ontploffin gen voor. gevolgd door brand. De gezagvoerder van de En terprise vertelde dat 24 op varenden om het leven zijn gekomen, 85 anderen gewond raakten en dat er 17 ver misten zijn. Vijftien vlieg tuigen werden vernield. De ontploffingen ontstonden waarschijnlijk doordat een lioni losraakte van een landend vlieg tuig. Later trok de marine deze veronderstelling in en werd mee gedeeld dat bet onderzoek op het ogenblik nog geheim is. Na de eerste ontploffing volgden uoe twaalf explosies en hrak hrand uit. Ongeveer zestig meter van het ach terste gedeelte van het 335 meter lange schip was zwartgeblakerd. Er waren kraters in het dek ge slagen door de ontploffingen. Dit kon worden geconstateerd toen het 85.000 ton metende schip Pearl Harbor op Hawaii binnenvoer. Het bevond zich op ongeveer 120 kilome ter van deze oorlogshaven toen de ramp zich voltrok. Kernmotoren Acht kernmotoren zorgen voor de voortstuwing van de Enterprise. Deze kernvoortstuwingsinstallatie zou geen schade hebben opgelopen. Het schip heeft ruim anderhalf miljard gulden gekost. Het is 335 meter lang, 94 breed en het is zo hoog als een gebouw met 23 verdie pingen. Het vliegdek heeft een op pervlakte van twee hectare. Er zijn 4.600 man aan boord en tachtig vlieg tuigen. Direkt na de ontploffingen koerste de Enterprise naar Pearl Harbor, ter wijl aan boord de branden werden geblust. Helikopters voerden artsen en bloedplasma aan. Na aankomst in de haven werden tientallen zeelui in ziekenhuizen opgenomen. Tien van hen werden naar het ziekenhuis in Brooks in Texas vervoerd, waar een speciaal centrum voor de behande ling van brandwonden is. De Enterprise bevond zich al en kele dagen in de wateren van Hawaii waar het aan oefeningen deelnam. Het schip zou binnenkort vertrekken naar het westelijk deel van de Stille Oceaan. De Enterprise heeft een be langrijke rol gespeeld in de lucht oorlog tegen Noord-Vietnam. Het was de vierde maal in nog geen drie jaar dat zich een brand voordeed op een Amerikaans vlieg- dekschip. In juli 1967 kwamen 129 opvarenden van de Forrestal om het leven. Een brand op de Oriskany in oktober 1966 kostte aan 43 zeelui het leven Een maand tevoren kwa men op de Franklin D. Roosevelt acht mannen om. Al deze branden braken uit terwijl de schepen bij de kust van Noord-Vietnam waren. OPRUIMING Karpetten Smyrna kwaliteit: 140x200 van 168.voor 116.50 170x240 van 215.voor 158. 200x300 van 325.voor 228. 230x315 van 384.voor 278— Cripper Axminster kwaliteit: 200x300 van 388.voor 259— 225x315 van 455.voor 319. Extra grote maten: 250x350 van 625.voor 468. 270 x 360 van 690.voor 538. zéér voordelige aanbiedingen in FAUTEUILS en BANKEN. exclusieve interieurs BULTHUIS verkoop alleen: BOTERMARKT 23 LEIDEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1