„lees eten is verantwoord eten... Astrovisie, een nieuw tv-begrip Michel Block speelt Ravel AMADEUS Praten Verbijsterende mijlpalen Inauguratie Nixon in kleuren rechtstreeks Beatle John Lennon in Rood Wit Blauw VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES Lappie Loep en de oude toren Smidje Verholen en de Knap-Mutator WOENSDAG 15 JANUARI 1969 Er uerd gisteravond lang en veel ge praat op de beeldbuis, maar dat vormde bepaald niet het slechtste deel van het pakket uitzendingen. In Kenmerk Invam nog eens de weerstand van de jeugd te gen overgeleverde kerkelijke stellingen ter sprake. Vrijmoedig werd geëist dat de diverse kerken, mede ter bevordering van gewenste eenheid, zich zullen bera den op nieuwe principe-uitspraken, waar door ook oude verwijten onderling aan de historie kunnen worden toevertrouwd. Minder viel er op te steken van het AVRO-gesprek over de BTW en de toe passing daarvan. Deze discussie ontstond naar aanleiding van vele klachten, die binnenkomen bij de overheid en de Con sumentenbond. Vertegenwoordigers van warenhuizen en supermarkten verdedig den zich daarbij. Erg veel kwam er niet uit de bus en er werden, na de ruime voorlichting die reeds via geluids- en beeldmedia is gege ven, geen nieuwe aspecten aangedragen. De kijker-consument werd er niet wijzer door. Uitermate boeiend als luisterspel was bij de NTS de discussie, die David Frost voerde met een aantal betrokkenen bij het toneelstuk „Soldaten", waarin Chur chill openlijk wordt beschuldigd sanctie te hebben verleend aan het ensceneren van een vliegtuigongeluk in 1943. waarbij de commandant van de Poolse strijdkrach ten moest omkomen. Wel voelde de Nederlandse kijker zich weinig betrokken bij het gebeurde en het debat dat in samenvatting tverd weerge geven, maar een tikje jaloers op zulke levendige BBC-uilzendingen kon men zich wel voelen. Verder was er feuilleton en showwerk te zien: liefhebbers konden genieten van uitgebreid optreden van Gert en Hermien in een met wattensneeuw belegd studio- décor waarin de Noorse Kirsti en de Ne derlandse Ria Valk heel pittig uitkwamen. Er uas NTS-voorlichting over amateur toneel en de AVRO had in de vooravond een wel interessante, maar wat onvolledi ge film over primitieve stammen, die op het grensgebied van Birma en Thailand in de bergen wonen. (Van ome radio- en tv-redactie) HILVERSUM Televisie, Eurovisie, Mundovisie, Astro visie. We hebben sinds 24 de cember een nieuw tv-begrip er bij. Deze datum zal als histo risch worden geboekstaafd in de geschiedenis van de beeld- overbrenging, die zich veel sneller ontwikkelt dan vak- kundigen hadden durven ho pen of voorspellen. Wij wach ten nu al op Kosmovisie en wie zal zeggen, waarop nog meer. Wij maken het allemaal mee en we kijken nauwelijks ergens vreemd van op. Het was al niet eens meer zo'n geweldige sensatie, dat wij de eerste beelden ontvingen uit een om de maan cirkelende capsule: de narig heid is, dat wij er dom naar zitten te kijken, zonder het werkelijk te kun nen begrijpen. Voor het eerst op die 24ste decem ber 1968 (een mooie testvraag voor een quiz over een jaartje of wat!) heeft de mensheid rechtstreekse beel den van de eigen aard gezien, opge nomen in de nabijheid van een ande re planeet. Dat is nogal wat. Veel grotere indruk maakte het in 1950, toen voor het eerst, na zorgvul dige voorbereiding en weinig geloof in het welslagen van de onderne ming, tv-beelden van het ene land naar het andere werden gezonden: het beroemde relais tussen Dover en Calais, eventjes het Kanaal over..- maar het was toen, 18 jaar geleden, een enorme prestatie, want de grondslag voor het overbruggen van grenzen wes gelegd. Dit geslaagde relais gaf de stoot tot oprichting van het Eurovisienet, waarvan men zich wonderveel voorstelde. De in gebruikneming daarvan ging ons als Nederlandse kijkers niet zo hevig aan 't hart; wij waren toen nog met te weinigen om er collectief verbaasd over te zijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op maandag 20 Januari a.s. neemt de NTS tussen 16.45 en 18.45 uur op Ned. 1 recht streeks de reportage van de Ameri kaanse televisie, gewijd aan de in auguratie van Richard Nixon als nieu we president van de V.S. in kleuren over. De uitzending komt naar Europa via Early Bird en Peter Sahröder zal ter plaatse voor het Nederlandse com mentaar zorgen. Een kwartier wordt besteed aan de aankomst van Nixon op het Witte Huis, dat zijn tevoren gemaakte opnamen. Direct volgt dan om 5 uur het vertrek van Nixon en Johnson naar het Capitool, waar zij om 5.15 uur aankomen. De openingsceremonie met diverse toespraken duurt tot 6 uur. Daarna leggen vice-president Spiro Agnew slotte spreekt de nieuwe president en president Nixon de eed af en ten zijn inaugurale rede uit. Volgende stap; de eerste interconti nentale verbinding tussen Europa en Afrika via Frankrijk en Marokko. Daarna het relais tussen West- en Oost-Europa via Oostenrijk-Tsje- choslowakije, later over Finland. Grote opwinding over de gehele wereld vormde in 1965 de totstand koming van de transatlantische beeld overbrenging via de.eerste commu nicatiesatelliet Telstar. Pas toen be gon de leek mee te begrijpen, dat er voor televisie practisch geen beletse len zijn, men kan de signalen dirige ren waarheen men wil. Onmiddellijk na het succesvol be proeven van communicatiesatellieten begonnen tv-experts uit diverse we relddelen te denken aan mundovisie: een wereldprogramma in één al- les-omvattend relais gerealiseerd. De mogelijkheden lagen er, het wachten was op een paar satellieten méér, zo dat ook Azië via Japan en Australië in de uitzending konden worden be trokken. Mundo- of wereldvisie is inderdaad in 1967 werkelijkheid geworden, maar de controverse tussen west en oost deed het programma in wezen mislukken, doordat de Sovjetunie zich met het oostblok op het laatste moment terugtrok. En nu hebben we dan het schijn baar onmogelijke ook nog bereikt: astrovisie. Alweer een nieuwe naam voor een nieuw ontwikkelingsbegrip. Aan namen geen gebrek: wij benoe men graag alles. Mocht in juni het Apolloplan weer met succes worden bekroond en zou den er dan uitzendingen van de maan af kunnen worden gegeven, dan zou een volgende mijlpaal worden be reikt: kosmovisie. Deze stormachtige ontwikkeling hebben zelfs de grote deskundigen niet voorzien. Blijk hiervan geeft de toen al zeer stoutmoedige uitspraak, in februari 1959 gedaan door Robert Sarnoff, president van The Radio Corporation of America (Sarnoff be gon ooit zijn grootse loopbaan als telegrambesteller), waarin hij voorspelde dat over 10 jaar Amerika en Europa door vast relais zouden zijn verbonden. Het gebeurde al 6 jaar nadien. En zelfs vooruitziende Sarnoff rep te 10 jaar geleden nog niet van de mogelijkheid van mundovisie, astro visie, laat staan kosmovisie. We leven verbijsterend snel.... zo snel. dat het bereikte nauwelijks wordt geëxploiteerd, omdat we zo hevig bezig zijn met nog méér, nog grootser experimenten. Want wat doen we eigenlijk met Eurovisie en Mundovisie, geweldige kansen om de mensen tot elkaar te brengen? Be paald niet al te veel. ATHENE De Griekse regering heeft gisteren de order van zestien miljoen dollar voor levering en installatie van een televisienet in Griekenland ingetrokken. De bestel ling was geplaatst bij het Italiaanse bedrijf Page Europa. De reden van de annulering werd niet bekendge maakt. Bij de VARA, op Ned. 2, speelt de pianist Michel Block in een reportage uit het Amsterdamse Concertgebouw vanavond samen met het Radio Fil harmonisch Orkest het pianoconcert in G van Ravel. Sinds Block bij het Chopin-concours in Warschau de persoonlijke prijs van Arthur Rubinstein ontving, heeft hij een prachtige carrière gemaakt. In 1962 gaf hij een onvergetelijke recital in het Amsterdamse Concertgebouw en dat leverde hem, ongehoord succes voor een debutant, drie engagementen bij het huisorkest op. Block heeft Franse ouders, werd in Antwerpen geboren, groeide op in Mexico en kreeg zijn pianistenopleiding in Amerika. Jean Fournet dirigeert vanavond het orkest, dat „de Rubinstein van de jongere ge neratie", zoals Block's bijnaam luidt, speelt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na afwezigheid van 5 maanden komt VARA's durf- programma Rood Wit Blauw weer terug. Mede en misschien wel omdat er een nieuwe kracht is aangewor ven in Abraham de Swaan, die voor deze uitzending een lang in terview maakte met Beatle John Len non en zijn Japanse vriendin Yoko Ono, voor wie hij zijn jonge gezin in de steek liet. Boze tongen hebben beweerd, dat het met John en Yoko ook al niet meer botert, maar dat blijkt niet waar te zijn: ze zaten tenminste voor dit interview samen in een tandarts- waohbkamer op Night Bridge Road in Londen, waar John op zijn beurt wachtte. De goede tandarts had er geen be zwaar tegen, dat er een filmploeg van de tv binnenkwam en zo kreeg Abram de Swaan. die kort geleden uit de Ver Staten teruggekeerd is, alle kans om lang en breed met het paar te praten. Zo lang, dat andere onderdelen van het programma bij nader inzien naar later datum moes ten worden verschoven, al valt er nog wel wat pop-muziek en meningen- spuien te verwachten. Misschien hielp de verdoving die Ned. 1 NTS 7.07 uur Scala. 8.35 uur Britse speelfilm „De ondergang van de Valiant" (14 jaar). 10.05 uur Eigentijds: Japanse tv-opera „Orpheus in Hiro shima". Ned. 2 VARA 7.03 uur Coronation Street. 8.20 uur Actualiteiten. 8.45 uur Pianist Michel Block solist bij het Radio Filhar monisch orkest. 9.25 uur Rood Wit Blauw, progressief programma Hilversum I VARA 8.10 uur Ina en Ton van Duinhoven-Faassen treden op. 9.00 uur Bij Dorus op visite. 10.15 uur Nederlandse chansons. 11.20 uur jazzmagazine. Hilversum II NRU 8.00 uur grote orkesten, koren en solisten in moderne wer ken. 10.00 uur rubriek School en huis. 10.40 uur Iks, actueel magazine. John al in dc mond had een handje om hem op zijn praatstoel te krijgen: zeker is, dat hij nog nooit eerder zo op z'n gemak voor de camera's heeft gepraat. Ook Yoko vertelt honderduit over haar levensinstelling, haar merkwaardige kennismaking met John en haar ijveren voor de anti-kunstbeweging Fluxus. Van John kunt u bijzonderheden horen over het feit dat zij beiden wegens marihuana-zaken werden gearres- j teerd. Daarbij schetst hij en passant types van de Lon- I dense politie. (Een wereld in wording) 84 Barry viel met een plof op de grond, staarde de oude Witz met zijn inbedroefde. rood omrande ogen aan, slaakte toen een diepe zucht en strekte zich uit, om te gaan slapen. De oude Witz boog zich en streelde de oude hond, die het even als een onafhankelijke oude vrijgezel onaangenaam vond, om in zijn rust gestoord te worden en die daarom zijn kop naar de andere kant keerde. „Het volgend jaar", begon Amadeus, zal dit deel onder water staan. We wilden uw laatste verblijf hier zo aange naam mogelijk voor u maken. Hierboven zijn heel wat mannen, die uw geschriften met het grootste plezier hebben gelezen. Ze hebben zo het idee, dat u die speciaal voor hen heeft geschreven. Ik moet zeggen, dat we veel plezier heb ben beleefd van uw antagonisme." „Antagonisme? Hm! Vindt u, dat men de verwoesting van de menselijke ziel zo licht mag opnemen?" „We weten, dat u bezield bent door hoge edele principes. Uw artikel: „Een waarschuwing voor de vernielers", bewijst dat. Maar u-zult me toestaan, dat ik u zeg dat u een pessimist bent. Wij daarentegen zijn optimisten." „Het is fataal om de mensen op die manier te classificeren, mijnheer!" riep de oude Witz uit „Ik classificeer u niet, professor, u doet dit zelf. U denkt, dat Europa door een innerlijke ontbinding verteerd zal wor den. Ik geloof, dat Europa altijd, ja zelfs vanaf het begin van de geschiedenis in een staat van ontbinding heeft ver keerd. U bent het met Spengler eens, als hij verklaart dat Europa uitgeput en innerlijk verrot is en daarom ieder ogenblik in stukken kan afbrokkelen. Dat is een heel somber beeld. Dat kan de mensen die hun blik op de onmiddellijke toekomst hebben gericht tot wanhoop brengen." „Vindt u de toekomst dan zo florissant?" vroeg de oude Witz en hij ging naast Amadeus zitten. Amadeus keek de oude man met een ernstige blik aan. „Als ik in de ondergang der westerse beschaving geloofde, zou ik dat werk hier toch niet uitvoeren." „Dus u vindt, dat alles goed gaat in de wereld en in Gods hemel net zoals de optimistische dichter Browning dat meende?" Amadeus verkneukelde zich. „Europa bevat alle krachten, om er een grote wereld van te maken, die onze beschaving waardig is, maar ik geloof, dat Europa en Afrika één continent moeten vormen, zoals dit ook het geval is met Noord- en Zuid-Amerika. Dit is geen theorie, neen, dat is een werkelijk feit dat buiten onze geesten bestaat. Dat is niet maar alleen een wens of een geloof. Dat is werkelijkheid. Al domineert die dan ook niet in politieke en economische sferen, het is niettemin een waarheid." Professor Witzkradher streek met zijn vingers door zijn baard en glimlachte. Een licht windje, dat over de bocht van de gletsjer streek, deed zijn dichte, zilverachtige haren op fladderen. „Zo ziet u", vervolgde Amadeus, „dat het moeilijk is, om ingenieur te zijn en niet in plannen en in reorganisatie te geloven. U zegt, dat de geest van de mensen door de machi nes oppervlakkiger is geworden. Ik zie dat niet in. De mensen denken tegenwoordig beter dan vroeger. Ze denken juister omdat ze tegenwoordig gedwongen zijn aan anderen te denken en niet slechts aan zichzelf." „Ik merk, dat u deze problemen bestudeerd hebt", merkte de oude Witz op. „Ik zou willen, dat er meer mensen waren zoals u." (Wordt vervolgd) ft _en ZQ ,èkker RADIO VWAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.16 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de CPN. 18.30 Stereo: Dansorkest met solisten. 19.05 Stereo: Kin derkoor met planobegeleiding. 19.30 Nieuws. 10.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Viool en plano. 20.10 Stereo: Ina en Ton, samen alleen: voor dracht en muziek. 20.40 stereo: Lichte orkestmuziek uit Cuba (gr), 21.00 Bij Dorus op visite. 21.25 Country en Western mu ziek. 21.45 Stereo: New Yorks Phllharmonisch orkest. 22.15 Stereo: Nederlandse chansons. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.42 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Tsjechisch Filharmo nisch orkest en solist. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum li, 298 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Hier en nu: actualiteiten. NRU: 19.00 Lichte orkestmu ziek. 19.10 Gastcollege: De rechten van dc mens, lezing. 20.00 Stereo: Concert I. Radio, Fllhnrmonlsch orkest, Groot Omroepkoor en solisten; II. Symfonie-orkest van de HessLsche Omroep. (In de pau ze: Spelen met taal). 21.45 Ste reo: Moderne orkestwerken (gr). 22.00 School en huls. le zing. NVSH: 22.20 Sextant. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 Ste reo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOM ROEP VANAVOND woensdag 15 Januari 1969 van 18 20 uur Dusty rag: Friendless blues: Oh. Miss Hannah. Far away blues: Opel Super 5: AU alone Monday: Yes Sir, that's my oaby; Summertime: The oni ons: Give me your telephone number: Mr. Woodpeckers special; Gloomy Sunday; Sob- bin' blues: They can't take that away from me; I'm mar ried to a strip tease dancer; Kanlmambo; Forget me not: I'm nervous: El Botellero: Im- bote; Parlez-moi d'amolr; The Lambeth walk; Ml raylto dc sol; Hot toddy: Suklyakl; So 2o I: In Hamburg sind die N&chte lang; Casanova; Dow ie dow dow dow; Wings and things: The nearness of you; Take the "A" train; Big bro ther; Count me In; wander lust; Instant blues; Basie land. België. Kanalen Nederlands: 2 en 10. 17.00"Tip-top; Jeugdte- levisle met Bob Davldse. 18.00 Schooltelevisie. 18.55 Zand mannetje. 19.00 Wie weet. wint: rechtstreeks vanuit het Amerikaans Theater te Brus sel. 19.30 Horizon: magazine van wetenschappen en tech niek. 19.50 Hier spreekt men Nederlands. 19.55 Mededelingen ;n weerbericht. 20.00 Nieuws. 10.25 Mageslen: kritisch pro gramma. 21.05 Panorama. 22.10 Gastprogramma: het vrije woord 22.40 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. VARA: 17.00—17.33 Midweek: Jeugdpro gramma. NTS; 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18 56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NTS: 19.07 Scala: Informatief pro gramma. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van het GPV. 20.30 Uitzending St'chting Socutera. 20.33 The Valiant, speelfilm. (Rijkskeu ring: 14 Jaar). 22.05 Eigentijds: Orpheus In Hiroshima, teie- visle-opera van Yasuthl Aku- tagawa 22.50—22.55 Journaal. Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19 00 Journaal. VARA: 19.03 Coronation Street. TV-feullle- ton. 19.52 Feest in Coronation Street. NTS: 20.00 Journaal STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Radio Filharmonisch Orkest met solist. 21.2S Rood Wit Blauw: Interview met John Lennon en Yoko Ono. NTS: 22.05—22.10 Journaal. HILVERSUM AVRO: 7.00 Nieuws, en Och tendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. VPRO- 7 54 Deze dag AVRO- 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8 20 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.30 Morgenwij ding. 9.00 Stereo: Radio Fil harmonisch orkest: (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stere- o: Omroep Orkest. 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Lichte instrumentaal ensemble. 12.26 Mededelingen. 12.29 Lied jes-programma. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't Muzikantenuur: klassieke ka mermuziek en orkestwerken (opn). 14.30 Programma over geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16 02 Inleiding tot mu ziekbegrip. muzikale lezing. 16.20 Moderne Nederlandse ka mermuziek (opn). 17.00 Licht muziekprogramma voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II. S9I m.KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke en mo derne muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gym nastiek voor de hulsvrouw). NRU: 10.00 Wat heeft dat Kind?. pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd program ma. (12.15 Boekbespreking; 12.28 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; l2.30Nieuws; 12.41 Actualiteiten). 14.00 Stere- o: Lichte grammofoonmuziek. 14.35 Stereo: Pianorecital. 15.00 Hervormde middagdlenst. NRU: 15.30 Meer Informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond tre den. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. 18.00 Blokflultenensemble koorzang en saxofoonkwartet. HILVERSUM III. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 The Kllima Hawailans Show. 10.00 Nieuws. 10.03 Licht platenprogramma. (11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Ad 's-Gravensande en Felix Meurdcrs. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Licht platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-ln 15.00 Nieuws. 15.03 Pop- en country- muzlek. 16.00 Nieuws. 16.03 Hitparade. 17.00Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 ver- zoekprogramma. TELEVISIE! sgSSs «m- MORGEN NEDERLAND 1. NTS/NOT 11 00-11.50 en 14 00-14.50 School televisie. Onze schietgrage baas bemerkte op een gegeven moment natuurlijk wel dat al zijn geknal weinig uit werking had. Daarom be sloot hij terug te keren tot zijn voedzame maaltijd van aardappeltjes met warme worst en hij liep mopperend de hut weer binnen. Doch nauwelijks zat hij aan tafel of een nieuwe dramatische ge beurtenis bracht de nodige paniek teweeg. De deur van de bedstee achter zijn rug ging namelijk krakend open en een zeker iemand klom uit deze knusse slaapplaats naar buiten, terwijl hij met een zware stem sprak: De handjes vlug omhóóg, mijn waarde!" -De geplaagde worst- u topsilïirn met weten' dat Sjeems Pond alleen maar dreigde met een ïhrl! m wijsvinger, en vermoedelijk vlogen zijn handen daarom zo snel omhoog. Maar vnjwel op hetzelfde moment bewees hij, dat hij een moedie man was, want hij vloog onverwachts overeind, traptedaarbijzijnstoTlon- itrwinTak6 aa"s,a't?n op de indringer' te werpe^ Tot "ün stómme verbazing ontwaarde hij echter een ongewapend persoon, die achteloos tegen de wand leunde. „Wel blikskaters!" knorde de martiale heer. „U heeft niet eens een revolver! Bent u dan niet van de politieke politie? Bent u niet ge komen om mij te arresteren?" „Is het de gewoonte in dit land om op kou sevoeten mensen te komen arresteren, en dan nog wel met een nat pak aan?" lachte Sjeems Pond, en hij kneep een forse waterstraal uit zijn trui. „Nee, meneer ik ben een schipbreukeling en ik heb uren gezwommen voor ik eindelijk veilig aan land was 68-3 Lappie lag in een onmogelijke houding op de grond voor de grote tijdmachine van de professor. Ver baasd keek hij om zich heen. De machine zoemde niet meer en buiten het kasteel had het rumoer opgehouden. „Zou ik aan het goede handel getrokken hebben?" vroeg Lappie zich af. „Waar zijn die soldaten gebleven, die me gevolgd zijn en mij te lijf wilden...?" Onze Lappie was er héél even beduusd van. Toen begreep hij het. De soldaten, die natuurlijk in het jaa< 1500 thuis hoorden, waren mét het veranderen van dc tijd, veroorzaakt door Lappie's handeling, verdwenen. Het duurde héél lang, voor Lappie dat allemaal zo be dacht had. Toen knikte hij, stond op en liep langzaam naar de deur van de kelder en beklom de trap. Dc kamerdeur van het woonvertrek van de professor stond op een kier. Het open haardvuur liet de dikke houtblok ken gezellig knetteren...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13