Steek er nog een op... VLEET Drie Russische cracks geven Hoogoventornooi een sterke bezetting Anti-rookactie in Leiden Gerstenmaier verdedigt eis tot schadevergoeding ARTHUR ASHE WORDT PROF \Negerstcicl in Ver. Staten DENKSPORTEN NAAR NSF Onderscheiding voor parkwachters Prinses Irene geen opvolger van Karei Hugo Heerlen koopt Vasco-huizen Verkiezing jury in proces-Sirhan Uit. goed voor u Leidse monteur (28) valt van steiger Nat Tachtig procent Partners Visserijnieuws bij de lEUWf IWOSE COURANT 7 DINSDAG 14 JANUARI Tf* (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE Met een *iog sterkere bezetting dan an ders is vandaag het 31ste Hoog- ovenschaaktornooi van start ge gaan. Voor die kwalificatie staat alleen al de deelname van de 'Russische grootmeesters Botwin- voor. Het is voor de meesten nu al een uitgemaakte zaak dat één van de drie Russen het tornooi gaat winnen, waarbij anderen, zoals met name Kavalek, Por- tisch en in mindere mate Ciric, de op hen volgende plaatsen mo gen betwisten. In dit verband zijn de partijen Geller-Portisch, Olafsson-Kavalek en van Donner Keres van vanmiddag al heel be langrijk. Gistermiddag werd de loting ver richt van de eerste groepen. In de form van het cijfer 31 waren op een aemonstratiebord 32 Hoogoven-em blemen bevestigd, waarop het lo- :ingsnummer stond van de spelers uit ie grootmeester- en meestergroep. Burgemeester J. G. S. Bruinsma ver richtte de loting, die was voorafge gaan door een viertal toespraken voor een „uitverkocht" Hotel Kenne- merduin. Tornooicommissie-voorzitter Ir. W. Rueb belichtte de organisatorische Jcanten van Nederlands grootste Schaakevenement, waarna de heer I. G. Dredhsel, bestuurslid van de KNSB als in een nieuw jaarstoespraak de komende activitei ten op schaakgebied al vast aansneed. Traditiegetrouw voerde cok Beverwijks burgemeester het woord. De heer Bruinsma was bij- Zonder ingenomen met de deelname van Nona Gaprindasvili (wereldkam pioene bij de dames) en ir. Botwinnik (meervoudig en nu ex-wereldkam pioen). Verder stelde hij dat Bever wijk en Wijk aan Zee als altijd de nu uit 21 landen afkomstige schakers en schaaksters, gastvrij zou ontvangen. MEER GELD De heer W. Bakker, lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens belichtte de vooral voor de deelnemers zo belangrijke fi nanciële kant van de zaak. Er bleken enkele wijzigingen te zijn doorge voerd, waarvan de voornaamste zijn: Het startgeld werd weer ingesteld (grootmeesters ƒ1.500 en meesters CHRISTCHURCH Arthur Ashe, iïe sterkste amateurtennisser ter we reld, zal volgende maand, als zijn dienst in het Amerikaanse leger is jbeëindigd, beroepsspeler worden. De B5-jarige Amerikaanse luitenant ver- jtelde in Christchurch, Nieuw-Zee- land: Zodra ik uit het leger ben, ga lik voor geld spelen. Maar ik zal geen Êontract bij een van de profgroepen ïkenen. Voorlopig ga ik mijn gang, t wil mijn eigen baas zijn. WASHINGTON De beweging voor gelijke burgerrechten voor blank l«n zwart heeft in de staat Noord-Ca- jkolina een stuk land gekocht voor een half miljoen dollar met de be- Idoellng daar een „negerstad" te «tichten bij wijze van alternatief tvoor de negersetto's in de grote lAmerikaanse steden. I Soul City, zo zal de stad worden Jgenoemd zal door negers worden [bestuurd, zal uitsluitend door negers [worden bewoond en wel in totaal *ond 13.000 na tier jaar. Een en ander werd gisteren op een Persbijeenkomst in Washington be kendgemaakt door Floyd B. McKis- teick. een van de leiders van de bewe ning. [Minister van landbouw Orville preeman. die de bijeenkomst bij- pcoonde, zei dat hij het project zal ■teunen. Ook de komende regering ■Cixon zou er welwillend tegenover 1.300), de eerste prijs bedraagt ƒ3.000 terwijl de andere prijzen eveneens zijn verhoogd (gemiddeld 35 pet.). Dit alles echter ten koste van wat gebruikelijke franje, die het tor nooi zo'n specifiek karakter gaf. Een nieuwtje was ook het gesloten TV-circuit dat nu werd gebruikt om de resultaten van de loting te laten zien, maar gedurende het tomooi zal het worden aangewend om telkens één partij uit de grootmeestergroep voor het publiek te projecteren. Spelers en officials waren na het officiële gedeelte nog lang bijeen in de kelder van Kennemerduin. Het programma vermelde aperitief en uitgebreid garnituur. LOTING De loting leverde voor de eerste ronde de volgende partijen op: Grootmeestergroep: Benkö - Doda, Geiler - Portisch, Olafsson - Kavalek, Ostojic - Botwinnik, Ree - Langeweg, Donner - Keres, Van Scheltlnga - Ci ric, Medina - Lombardy, meester groep: Hartoch - Kramer, Bednarskl - Kurajica, Cortlever - Ciocaltea, Ga prindasvili - Ujtelky, Westerinen - Sandor, Krabbé - Honfi, Kozma - Scholl, Bredewout - Jongsma. Uit het een en ander blijkt dat het Nederlandse contingent in de Groot meestergroep is teruggebracht van zes tot vier. „Louter toeval", aldus wedstrijdleider De Graaff. „Het kim- Van onze sportredactie) ROTTERDAM De laatste be letselen voor de denksportbonden om als lid te worden geaccepteerd van de Ned. Sportfederatie, lijken binnen kort weggeruimd te kunnen worden. Niet alleen gaan delegaties van de denksport beoefenende bonden (de Koninklijke Nederlandse Schaak bond, de Koninklijke Nederlandse Dambond en de Ned. Bridgebond) za terdag in Utrecht aan de tafel zitten om gemeenschappelijke belangen te bespreken en om contact met elkaar te leggen, maar binnen de NSF gaat er ook iets veranderen. Tot nu was het zo dat de ledenver gadering van de NSF besliste over toelating van aspirant-leden, maar binnenkort zal het bestuur zelf, al thans wanneer een daartoe strekkend voorstel wordt aangenomen, als bal lotage-commissie gaan fungeren. Om dat het bestuur van de NSF de denksporten als volwaardige sporten erkent, staat een toetreding tot de NSF dan niets meer in de weg. (Van onze correspondent) ARNHEM De drie parkwachters van het Burgers Leeuwepark in Arn hem die vorig jaar mei de 26-jarige invalide Fin V. Korhonen uit de klauwen van een leeuw redden zijn gisteren door locoburgemeester A. Bennis van Arnhem onderscheiden met de bronzen medaille van het Camegieheldenfonds. „Zij zijn een aanzienlijk risiko niet uit de weg gegaan", oordeelde de kanselier van het fonds, de heer M. J. Kapteljn der Bouwmeester. „Met gevaar voor eigen leven zijn zij hem te hulp gesneld". Het drietal, de 20-jarige G. van der Kamp, de 25-ja- rige W. Klose en de 27-jarige H. Ap- pelo waren zo snel ter plaatse dat de Fin het er levend afbracht Het Camegieheldenfonds reikt per jaar niet meer dan tien vijftien medailles uit. De laatste maal dat het in Nederland ging om de redding uit de klauwen van een wild dier was in 1959 in Apeldoorn, toen een man door twee beren was belaagd. Karin van Elderen (Amsterdam) en Hans de Jong (Delft) zijn maan dag in het Franse Val d'Isère Neder lands kampioen op de reuzeslalom bij de dames en heren geworden. In Amsterdam Is maandag op 78-jarige leeftijd overleden de heer Jan Davidson, die Internationaal schaakmeester was en in de laren twintig een belangrijke rol in het Nederlandse schaken heeft gespeeld. Vier Russische deelnemers geven het Hoogovenschaaktornooi, dat vandaag in Beverwijk is begonnen, cachet. Van links naar rechts de grootmees ters Botwinnik, Keres en Geiler alsmede de dames-wereldkampioen Nona Gaprindasvili. nen er volgend jaar best weer zes zijn. Maar de spelers die we van vol doende sterkte achten om mee te la ten doen hebben niet ingeschreven. Met name Frans Kuypers hadden we graag gehad, tnaar hij kon zich niet vrij maken voor een zo lange perio de. Daarom doet nu Van Scheltlnga weer mee." In de damesgroep, die eerst zater dag van start gaat, komen o.m. de Haagse Irene Tuk (kampioene van Nederland) en de Rotterdamse Ada v. d. Giessen, die debuteert. BARCELONA Een Carlistische woordvoerder heeft gisteren ontkend dat Prinses Irene door de Carlistische raad zou zijn gekozen tot opvolger van haar echtgenoot prins Karei Hu- go, de leider van de Carlistische be weging in Spanje. Karei Hugo mag zoals bekend, Spanje niet binnenkomen omdat hij zich volgens de Spaanse regering be moeid heeft met binnenlandse aange legenheden terwijl hij de Franse na tionaliteit bezit. Prinses Irene bevindt zich momen teel in Madrid. Waar Karei Hugo is is niet bekend. In Barcelona hebben gisteren onge veer zestig aanhangers van Karei Hugo gedemonstreerd nadat zij een mis ter ere van de „traditionele mo narchie" hadden bijgewoond. Met de rode baret op het hoofd trokken zij onder het zingen van het Carllsten- lied Oriamendi door de stad, pamflet ten ten gunste van de prins uitdelend en protesterend tegen de uitwijzing i van de prins uit Spanje. De politie greep niet in, incidenten deden zich niet voor. Prinses Irene heeft gisteren gespro ken met mgr. Dadaglio, de pauselijke nuntius in Madrid. Men neemt aan dat de over de grens gezette prins Karei Hugo het onderwerp van ge sprek ls geweest. .Gemeente in dwangpositie' HEERLEN De gemeenteraad van Heerlen gaat akkoord met een finan- ciële regeling met de Vascomij en zal i onder meer de 1277 Vascomijwonln- gen onderhands overnemen. De raad besloot dit gisteren met 18 tegen 10 stemmen. Drs. Koelman (kath. v.) vond het recht van terugkoop van de huizen door Vascomij principieel onjuist. Volgens hem komen de risico's nu bij de gemeente liggen en de goede kansen bij de Vascomij. Burgemeester Gijzeis gaf toe dat zijn gemeente in een dwangpositie is komen te verkeren. Deze regeling be tekent volgens hem echter een voor alle partijen redelijke oplossing van het „Vasco-drama". „Heerlen houdt er niets van over, doch springt er financieel juist uit", verwacht hij. BONN De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, heeft gisteren op een persconferentie zijn recht op het eisen van schadevergoeding als slachtoffer van het Nazi bewind verdedigd. De CDU-politicus kreeg eerder de ze week een schadevergoeding van meer dan 250.000 gulden en de titel van professor, omdat hij onder het Nazi-bewind zijn academische loop baan had moeten afbreken. Dr. Gerstenmaier betoogde dat hij in 1965 het verzoek om schadevergoe ding en verlening van de profes sorstitel had ingediend om de berich ten te logenstraffen dat hij nooit had behoord tot de Duitse verzetsbewe ging tegen Hitier en dat hij ten on rechte een academische titel voerde. „Had lk met de Nazi's meegedaan, dan was ik professor geworden en LOS ANGELES In Los Angeles is gisteren een aanvang gemaakt met het kiezen van de juryleden voor het proces tegen Sirhan Bisjara Sirhan, die beschuldigd wordt van moord op senator Robert Kennedy. Het is een langdurige procedure, omdat de verdedigers van Sirhan Grant Cooper, Russel Parsons en Emile Zola Berman vele kandi daat-juryleden aan de tand zullen voelen over hun mening over de moord op Robert Kennedy, de doodstraf en het conflict tussen Israël en de Arabische landen. Sirhans verdediger Grant Cooper zei tegen de 25 kandidaat-juryleden, dat de verdediging voor de rechtbank niet zal ontkennen dat de 24-jarige Jordaniër in juni de schoten heeft gelost die Robert Kennedy doodden. Cooper zei, dat hij zijn verdediging zal baseren op Sirhans „geestesgesteldheid tijdens zijn daad". Van de 25 kandidaat-juryleden zul len er uiteindelijk 12 gekozen wor den. Men is tot verkiezing van de juryleden overgegaan nadat rechter Herbert Walker gistermorgen het verzoek van de verdediging had afge wezen de aanklacht wegens moord tegen Sirhan in te trekken omdat de methode van de keuze van de jury in strijd zou zijn met de Amerikaanse grondwet. Nederlanders sterk bij ijszeilen HANNOVER Na de eerste dag van de strijd om de Europese titel ijszeilen, die op het Steinhudermeer bij Hannover wordt gehouden, bezet ten de Nederlanders Eindhoven, Meeuwissen en Van Staveren de eerste drie plaatsen in het algemeen klassement. Maandag werden drie van de in totaal zes te houden wedstrijden gezeild. In de tweede en derde wedstrijd waren de weersomstandigheden ideaal en wer den topsnelheden van 125 kilometer per uur bereikt zouden er nu geen moeilijkheden zijn geweest", beweerde hij. Volgens hem was het hem niet om het bedrag van de schadevergoeding te doen geweest, maar had hij het bedrag op aandrang van zijn advo caat aangenomen, daar hij anders ook van zijn andere aanspraken had moeten afzien. Een deel van het geld heeft hij inmiddels aan bekenden geschonken die deel hebben uitgemaakt van de verzetsbeweging die de aanslag op Hitler van 2 juni 1944 organiseerde. Op de vraag of hem als voormalig verzetslid niet zwaar viel op hoog niveau samen te moeten werken met personen die het vroeger wel op een akkoordje met de Nazi's hadden ge gooid, antwoordde Gerstenmaier: „In dit geval heeft de theologie gelijk het is altijd nog beter met berouw volle zondaars te leven dan met ei gengerechtigden". Zowel bondspresi dent Heinricht Lübke als kanselier Kurt Georg Kiesinger hebben als ambtenaar onder Hitier gediend. Eis van 6 mnd. voor poging tot doodslag MAASTRICHT Zes maanden ge vangenisstraf en onder toezichtstel- ling van de regering eiste gisteren de officier van justitie bij de rechtoank te Maastricht tegen de 32-jarige huis schilder H. C. uit Maastricht wegens pogingen tot doodslag op de 77-jarige Jeanette Simons, een bekend Maas- strichtse straattype die in de Lim burgse hoofdstad bekend is onder naam „gek Netteke". Hij had de oude vrouw op een te - ras langs het Vrijthof ontmoet, waar zij hem begon uit te schelden. Daar op had hij gepoogd haar te wurgen. Ter zitting ontkende hij dit, do<-h twee getuigen verklaarden zich tegtn hem. Technische samenwerking KLIM. Swissair en SAS DEN HAAG De KLM, Swissair en SAS hebben thans de overeen komst voor technische samenwerking met betrekking tot de Boeing 747, waartoe in mei 1968 werd besloten, officieel bekrachtigd. Het contract werd op 13 januari in Zürich gete kend door de president van de be trokken maatschappijen, nl. dr. G. van der Wal voor de KLM, K. Nils- son voor SAS en dr. W. Berchthold voor Swissair. De overeenkomst houdt in de stan daardisatie van de door de genoemde maatschappijen bestelde Boeings 747, met gevolg dat men over identieke vliegtuigen van dit type zal beschik ken. Hierdoor wordt het mogelijk dat de drie partners kunnen komen tot een zo economisch mogelijke werkverdeling voor wat betreft het technisch onderhoud van deze machi- In een tijd dat bijna overal ter wereld het voetbalkaartje aanmerke lijk duurder is geworden, heeft het bestuur van de Westduitse voetbal kampioen FC Nuernbere medege deeld dat het dp priiz'"- -~f»rke- lijk heet *tg kusiie 8 JJiVL Nu wuiui uai j.ou vM. LEIDEN Steek er nog één opEén sigaretje kan toch geen kwaad nietwaar? Of heeft u een half uurtje geleden besloten er mee op te houden? Er zijn verschrikkelijk veel mensen die dat honderd keer op een dag besluiten. ,Jïiets is gemakkelijker dan ophouden met roken. Ik heb het zelf al duizend keer gedaanHet feit dat u uzelf steeds belooft te stoppen en die belofte iedere keer weer ver breekt komt door uw gebrek aan wilskracht. En uw wilskracht ver slapt naarmaste u meer sigaretten rookt. Dit alles werd gisteravond duide lijk uit de doeken gedaan op de eer ste dag van het vijfdagenplan van de BOTA, Bond van Onthouders van Tabak en Alcohol. Ongeveer 300 min of meer zware rokers waren naar een zijzaal van de Stadsgehoorzaal gegaan, omdat zij bewust van het ro ken af willen. Mensen die het al zo vaak geprobeerd hadden, maar zo chagrijnig werden als ze geen bran dende sigaret in hun handen hadden. De eerste avond begon met een film, waarop een aan nicotine ver slaafde journalist geopereerd werd aan een longkankergezwel. De hele operatie werd op het doek vertoond. Na afloop zagen verscheidene men sen beslist wat bleek om de neus. Hel is niet zo prettig te bedenken dat je er zelf ook wel zo zwart kunt uit zien van binnen. TTET eerste advies dat de heer N. Kooren, de leider van dit vijf dagenplan, de rokers gaf was: gooi uw pakje sigaretten weg, u kunt ze hier ook in een bus gooien. Na vijf dagen kunt u het weer terugkrijgen, LEIDEN Een 28-jarige Leidse monteur maakte gisteren een smak van drie meter van een steiger, toen in de in aanbouw zynde Groenoord- hat aan de Willem de Zwljgcrlaan een verwarmingspaneel naar bene den kwam. De man kwam op een betonnen vloer terecht en brak zyn linkerbeen. Hy is door de EHD naar het academisch ziekenhuis gebracht. Agenda huisvrouwen VOORSCHOTEN De Nederland se Vereniging van Huisvrouwen af deling Voorschoten brengt donder dagmorgen een bezoek aan het rijks museum voor volkenkunde te Leiden. Vertrek bushalte „Dorp" om 5.30 uur. Donderdag 23 januari is er een bingo-middag in De Werf, aanvang 14 uur. Het doel van deze middag is het vullen van de lustrumpot Dinsdag 28 januari is de „huisvrou wen-quiz" in De Werf, aanvang 14 uur. De bridgeclub van de huisvrou wenvereniging komt iedere maandag middag om 13.45 uur in De Werf bijeen. De cursus „kneepjes van het vak" is dinsdag 21 januari en dinsdag 28 januari 's morgens van 9-30 tot 11.30 uur bij mevrouw De Lang, Essen- laan 3. Voor alle clubs en cursussen bent u als nieuweling altijd welkom. Alle inlichtingen hierover verstrekt mevrouw K. Groen-Brouwer, J. W. Frisolaan 15, tel. 3541. VOORSCHOTEN De harmo nievereniging Benvenuto geeft za terdagavond om 8 uur in het Cul tureel Centrum het jaarlijkse con cert. LEIDEN Van 25 januari tot 15 februari exposeert in galerie 't Dui- venhuys de kunstenaar Lars Fohlin. Deze 34-jarige schilder kreeg zijn opleiding aan de Royal High School of Art in Stockholm. Hij heeft ge- exposeer d in een aantal galeries in Zweden. Het museum in Malmö heeft werk van hem aangekocht. Mevr. Tove Kirchheiner-Galatius zal vrijdag 24 januari 's avonds om half negen de opening verrichten. ZOETERWOUDE Morgen wordt om half 9 in Ons Huis de eerste kaartavond gehouden- Opening bijkantoor LEIDERDORP Op dinsdag 21 januari om half 4 hoopt burgemees ter M. A. van der Have het bijkan toor van de Raiffeisenbank Leider dorp aan de Van Diepeningenlaan of ficieel te openen. maar ik weet wel zeker dat u ze he lemaal niet terug wilt. Doe die si garet maar uit, dat is goed voor u. Het enige middel om op te houden is het radikaal te doen. Zó van het ene moment op het andere nooit meer een sigaret aanraken. De taak van de BOTA is u door de moeilijke dagen heen te slepen. Alle bezoekers kregen een boekje in zakformaat mee waar precies in staat hoe men zich op de eerste dag van het vijfdagen plan moet gedragen. TTET voornaamste is dat u uw i-J- lichaam goed vochtig houdt. Het lichaam zit vol nicotine en dat moet er eens worden uitgespoeld. Alcohol, koffie, thee en andere stimulerende dranken zijn uit den boze. Ze ver zwakken de wilskracht en zetten ertoe aan toch maar één sigaretje te nemen. Ook gekruid voedsel moet u uit uw buurt houden. Door het roken wordt de smaak afgestompt. Mensen die veel roken eten sterk gekruid voedsel, wat weer verlammend werkt op de wilskracht Als u de eerste dag nadat a ge zegd heeft „Ik breek ermee!" op staat, neemt u in plaats van een si garet een heerlijk glas koel water. V drinkt verder de hele dag niets an ders dan water. Als voedsel neemt a alleen vruchten. Appels, sinaasappel* grape-fruits, bananen, noem maar op. Verder veel wandelen, slapen, dou chen. Alles werkt even verkwikkend. Ook moet u collega's, die u zouden kunnen verleiden tot het roken van een sigaret, ontlopen. Over enkele dagen hoeft dat niet meer. dan heef» u wilskracht genoeg om nee te «eg gen. Promotor van het vijfdagenplan In Nederland is ds. D. Vink, predikant van de Adventkerk in Haarlem. Hij vertelde ons dat in andere steden waar dit vijfdagenplan werd uitge voerd, 80 pet van de mensen die er aan meededen van het roken waren afgeraakt Het plan komt uit de Ver enigde Staten waar men in 1962 be gon. De resultaten zijn niet slecht Volgens het Amerikaanse Kanker genootschap hebben de Amerikanen in de eerste helft van 1968 40 mil joen minder sigaretten gekocht dan in 1967. De medische begeleiding wordt verzorgd door W. G. Hogendorp, arts. Om duidelijk te maken hoe slecht de nicotine voor de longen is, heeft men in de U.S.A. Smoking-Sam ge schapen. Een pop die kan roken sla een schoorsteen. Hij heeft glazen lon gen waar men duidelijk de nicotine- aanslag, die ook in de menselijke lon gen terechtkomt kan zien. het de rokers niet te zwaar te maken heeft de BOTA een part ner-systeem ingesteld. Twee mensen die toevallig In de saai naast elkaar zitten wisselen hun adres en telefoon nummer uit. In moeiiyke ogenblik ken moeten de partners elkaar op d« been houden. Faalt u een keer dan is het motto: u hebt een veldslag verloren, dat be tekent niet dat u de oorlog hebt ver loren. De actie duurt tot vrijdag, de dag waarop het grootste gedeelte van de bezoekers geen sigaret meer aan raakt Door de grote animo die er voor de Leidse actie is, zal het vijf dagenplan waarschijnlijk een keer herhaald worden voor de mensen dia deze week niet aan de beurt kwamen. De eerste avond werd besloten met het in koor opzeggen van de zin: „Ik breek ermee!" LJMUIDEN Nederlandse trellers laden In Ierse havens nog steeds veel gekochte haring. Te vangen valt in de Ierse wateren niets, zodat tot kopen moet worden overgegaan. Niet alles zal in Nederlandse havens worden aangevoerd. Zo verscheen de KW 15 Rijnmond 1 maandag met 2300 kisten aan de markt te Bremerhaven. De tongvisserij In de buurt van de routeboeien leverde minder op. In het gunstigste geval kregen de kotters, log gers en treilers uit één trek zestig kilo van deze vissoort aan boord. Het vreemde verschijnsel deed zich voor dat er overdag meer werd gevangen dan in de nachtelijke uren. Een tegen werkende omstandigheid was ook het vele vuil op de zeebodem waardoor een trek hooguit anderhalf uur kon duren. Sommige van deze vaartuigen slaagden er wel in mooie hoeveelheden kabeljauw aan boord te krijgen. Ook de kustschepen wisten in dit opzicht van wanten. Uit de Noord. Uit de Noord zijn de eerste schepen weer in de thuishaven gearriveerd. Het vispaU et had door hun komst weer een ouderwets karakter. De koolvis was in ruime mate present. De vaar tuigen waren een week of twee weg geweest. In die periode hadden zij door elkaar genomen 1000 kisten kun nen buitmaken. Het asortiment bestond behalve uit koolvis uit wijting, kleine schelvis, rog, vleet, gul en kabeljauw. Soms werd wat makreel gevangen maar dit mocht geen naam hebben. De logers en kotters die voor de nieuwe reis het Nederlands.' kustge bied opzochten, haalden uit de eerste trekken redelijke hoeveelheden gul boven water. Het betrof In hoofdzaak de kleine soort Wat er was Aan de LJmuidense markt meldden zich 78 vaartuigen. Zij bezorgden de havenarbeiders met een aanvoer van 10.245 kisten heel wat werk. De pro- duktie bestond uit 480 kisten schel vis, 300 kisten wijting, 300 kisten gul en kabeljauw, 650 kisten kleine gul, 2650 kisten koolvis, 1100 in Ierland ge kochte kisten haring. 2950 kisten schol, 85 kisten tarbot 630 kisten diversen, 4875 stuks stijve kabeljauw en 55.000 kilo tong. Verder waren e- 290 kleine kisten wijting, 1610 kleine kisten ha ring en 750 kleine kisten makreel. Tong Bjj de tong wisten de kleinere soor ten zich goed te handhaven. Voor de eentjes werd op de eerste afslag f 6.70 betaald, ook de slips was met een top van f 6,25 best aan de prijs. De grote tong moest met een notering van f 4.37 tot f 3.79 veel terrein prijsgeven even als de grootmidel, die tussen f 4,74 en f 4,04 schomelde. De schol waj nog steeds goedkoop. De grote en groot middel zakten na een inzet van f 34 weg tot f 21. De drietjes, de schol van de onderkant lieten zich na een start van f 27 wegdruken naar f 19. Braadschelvls De braadschelvis kreeg voor het eerst van dit jaar gezelschap van de andere soorten. Dit leidde tot een ste vige vraag. De grote schelvis belandde op de eerste afslag zelfs een paar gul den boven de honderd gulden. Ook de grootmiddel was met een top van f 84 niet voor de prijzenpoes. De braad ging met zeventig gulden voortreffelijk van start. Later werd niet meer betaald dan f 31. De belang stelling voor de gul bleef goed. De grootste soort bereikte een hoogste bod van bijna zestig gulden, de kleine gul hield met een notering van f 55 tot f 40 de kattencentrale zeer ver uit de buurt Koolvis De koolvis werd meteen het kind van de rekening. Voor de kleine zwar te soort kwam het minimum angstig dichtbij. Het scheelde tenslotte maar een gulden. De gestripte wijting hand haafde zich met een notering van f 48 tot f 28 netjes in het voorste gelid. De babeljauw liet zich met een koers van f 162 tot f 118 niet van het voorste plan verdringen. Vandaag aan de markt. Vaandag meldden zich aan de LJmui dense markt onder meer de VL 105 Vooraan met 450 grote en 900 kleine kisten gekochte haring, de KW 88 Vrouw Imetje met 61 kisten en 33 stuks stijve kabeljauw, de KW 121 Brittenburg met 165 kisten, de KW 132 Jacoba Catharina met 84 kisten, de KW 55 Jacob met 59 kisten, de WR 81 Bastiaan met 120 kisten, de KW 67 Arie met 91 kisten en 165 stuks stijve kabeljauw, de KW 117 Mare Liberum met 67 kisten, de KW 153 Francina met 228 kisten en 53 kleine kisten diver sen, de KW 8 Deinin met 115 kisten en 20 stuks stijve kabeljauw, de KW 54 Dirkje met 66 kisten, de KW 51 Ora et Labora met 80 kisten en 30 kleine kis ten diversen, de KW 149 Arie Jacob met 110 kisten, de VL 103 Voorbode met 184 kisten en 15 stuks stijve kabel jauw. de VL 7 Ada met 165 kisten, de SCH 171 Cornells Vrolijk Fzn met 1200 kisten, de VL 1 Ursinus met 410 kisten en 660 kleine kisten diversen, de KW 170 Annie HLllina met 1400 in Ierland gekochte kisten haring en de KW 41 Elisabeth Christina met 1235 kisten. In Scheveningen. 1 nScheveningen werden aangevoerd 100 kisten schelvis, 20 kisten wijting. 100 kleine kisten wijting. 100 kisten kleine gul, 1400 kisten koopharing, 700 kisten schol en 12.500 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7