Politiek kan kerken niet weerhouden te helpen „Geesten" eerst verstaan, dan onderscheiden Osservatore: Paus moet gehoorzaamd worden GROOTSTE HULPACTIE GENEGEERD Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Confrontatie beklaagt zich in Rome Proeve van een oecumenisch ordinarium VN-opdracht voor dr. H. C. Bartlema Kerken mogen nu in Spanje kenbaar zijn Turkije arresteert drie aangevallen bijbelcolporteurs Ds. F. H. Landsman over nieuwe theologie: DINSDAG 14 JANUARI 1969 Want Hij heeft gezegd: Ik zal u geenszins hegeven, Ik zal u geenszins verlaten. (Hebreeën 13 5) De schrijver van de Hebreeënbrief beroept zich er op, dat God het zelf gezegd heeft. Daarin ligt voor hem de zekerheid, dat God de zijnen niet begeven of verlaten zal. Het is maar niet een veronderstelling van een mens. Het is Gods eigen woord. En dan volgt een citaat uit het Oude Testament. Wanneer we ons bezinnen op het gezag van de Bijbel, is het niet onbelangrijk, hoe de bijbelschrijvers dat gezag zagen. Deze man denkt er niet aan, dat de schrijver van Jozua 1 5 aan God deze woorden in de mond gelegd heeft. Dan zou het een mooie uitdrukking kunnen zijn, verhelderend, vertroos tend, maar het zou uiteindelijk zo weinig betekenen. Hij gelooft: dit is Gods eigen woord, dat Hij eens tot Jozua sprak, maar dat wij nu nog mogen aangrijpen. „Wat uit Zijn lippen gaat, blijft vast en onverbróken." Dat is de gebedspraktijk van de kerk van alle eeuwen ge weest: om Gods Woord biddende te onderzoeken en Gods eigen woorden als pleitgrond te gebruiken: „Heere, Gij hebt het zelf gezegd. Wilt u dan uw Woord aan mij vervullen." Want Hij heeft gezegd. We lezen vandaag: Mattheüs 8 18-34. PPR-statenlid te gast bij de PvdA HAARLEM Het Noordhollandse lid van de Provinciale Staten dr. Th. A. M. van Kleef, lid van de PPR. zal de fractievergaderingen van de PvdA gaan bijwonen omdat het voor hem als eenmansfractie niet te doen is zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken bij de behandeling van de provinciale stukken. Dr. Van Kleef was destijds gekozen als vertegenwoordiger van de KVP maar bij de oprichting van de PPR trad hij uit de Statenfractie. De KVP en de protestants-christelijke groep hadden kritiek op de stap van dr. Van Kleef om bij de PvdA zijn licht op te steken. Weer Russisch schip door de Bosporus ISTANBOEL Door de Bosporus is gisteren een bevoorradingsschip van de Russische marine in de rich ting van de Middellandse Zee geva ren. Het is het vierde Russiscne oor logschip dat sinds het begin van dit jaar van de Zwarte Zee naar de Mid dellandse Zee vaart. Drie schepen passeerden in die tijd de Bosporus in de tegenovergestelde richting. Volgens de Turkse waterpolitie zijn in de loop van 1968 vierhonderd een heden van de Russische marine naar de Middellandse Zee gevaren en 99 in omgekeerde richting. (door EPD-redactour Reinhard Henkys) FRANKFORT Sinds meer dan een half jaar landen nacht na nacht, zonder één enkele onderbreking, vliegtuigen met levensmiddelen en medicamenten in het door Nigeriaanse fede rale troepen omsingelde restant van Biafra. Het werelddiakonaat van de Duitse protestantse kerken en het rooms-katholieke Caritas in de Bondsrepubliek namen samen verleden jaar het initiatief tot deze kerkelijke luchtbrug. Perma nent worden op deze wijze een tot twee miljoen mensen, vooral kinderen, verzorgd, die anders ten dode opgeschreven zouden zijn. De Duitsers hebben sinds dien de steun gekregen van kerkelijke hulporganisaties in Denemarken, Finland, Noor wegen, Zweden, de Verenigde Staten en van Caritas Inter- nationalis. Brieven die niet rijn voorzien ven naam en edre» kunnen nlei In behandeling worden genomen. Ge heimhouding I» verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld Pet brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Waarom ls er in Italië, bij voorbeeld San Remo en elders, geen vogel te bekennen? Antwoord: In de meeste Zuideuro- pese landen worden veel vogels ge vangen om die op te eten, en ook dikwijls bij wijze van sport. Ook de ontbossing is van invloed. Vraag: Wat betekent het lettertje (R) achter veel merknamen? Antwoord: Afkorting van het En gelse woord Registered. Dit wil zeg gen dat de naam van het artikel beschermd is en dus niet door ande ren mag worden gebruikt Vraag: In de statuten van een naamloze vennootschap staat dat besluiten worden genomen „bij volstrekte meerderheid van stem men". Als bij een stemming, waar aan voor 45 aandelen deelgenomen wordt. 20 stemmen worden uitge bracht op A. 10 op B en 15 blanco, is dan A gekozen? Antwoord: Er staat „volstrekte meerderheid der uitgebrachte stem men". zodat A. niet gekozen is. Vraag: Ik bezit een zilveren dollar uit 1921, Wat is daarvan de waarde en hoeveel zijn er nog in omloop? Antwoord: Hoeveel er nog in om loop zijn. is niet na te gaan. De waarde is sterk afhankelijk van de kwaliteit. Perfecte stukken zijn te stellen op ƒ25. een stuk met een enkel krasje of vlekje op 20. met zeer geringe slijtage ƒ15. bij meer slijtage ƒ10, enz. tot ƒ3.00 voor slecht bewaarde stukken. Dit slaat op de ruilwaarde tussen particulie ren. Vrang: Ik heb een kwartje uit 1966, waarvan in het kroontje twee opgaande streepjes ontbreken. Kan u nagaan, wat de waarde hiervan is en of er veel van deze „misdrukken" in omloop zijn? Antwoord: Het kwartje lijkt ons geen zeldzaamheid met verzamel- waarde. Wanneer u meer moderne munten met elkaar vergelijkt, ziet u vele dergelijke kleine verschillen in scherpte en volledigheid. Na enig gebruik worden de muntstempels wat minder scherp en het is dus logisch dat de munten die met nieu we stempels geslagen worden, scherper zijn dan de latere. Vraag: Een grote grammofoon plaat is in de zon kromgetrokken. Hoe kan ik die recht krijgen? Antwoord: Eerste methode: Leg de plaat op een glasplaat met de bolle kant boven in de zon. Plaats er geen boeken of zware voorwerpen op. Vanzelf trekt de plaat weer recht en dan haalt u deze onmiddellijk weg en zet hem in de schaduw. Na afkoe ling is de plaat weer hard. Tweede methode: Leg de plaat in kokend water en zet een eetbord omgekeerd er boven op. Plaats daar op een gewicht of een ander zwaar voorwerp. Laat de plaat langzaam afkoelen tot kamertemperatuur. De plaat is dan weer recht en de klank heeft niet geleden. Vraag: Wie is de schrijver Idsar- di? Is dit een pseudoniem? Antwoord: Dit is het pseudoniem voor Gerben van der Ploeg, die naar Friese gewoonte de voornaam van zijn vader achter de zijne voegde, waardoor hij de schuilnaam Gerben Idsardi aannam. Hii werd 11 okto ber 1869 te Menaldum geboren en overleed 10 juni 1931 te Leeuwar den. Hij werd onderwijzer en was godsdienstonderwijzer in de Neder lands Hervormde Kerk te Bolsward van 1894 tot 1924 In Leeuwarden werkte hij als journalist voor verschillende bladen, 's Zondags preekte hij rog hier en daar. Als volksschrijver was hij een van de beste van zijn tijd omdat hij idea lisme kweekte op het terrein van de sociale verhoudingen en de kerk. Bovendien ram hii een eigen plaats in als beschrijver van het Friese volksleven. Enkele boeken: Als door het vuur. (Kok te Kampen) In de branding. Mooie Marie. Jonker van Sterrenburg. Een heilig ja. Kleine Luyden, Ons Anneke. Manke Murk. Oorlogswinst en Nienke. ROME Het Vaticaan heeft nog steeds niet officieel gerea geerd op de jongste zitting van het pastoraal concilie, maar wel is nu in de Osservatore Romano een fel artikel verschenen ter verdediging van de encycliek Humanae Vitae. Ronduit wordt gezegd dat gehoorzaamd moet worden, want „de paus heeft uit naam van Christus gesproken". Men moet gehoorzamen „als men katholiek is aan hetgeen God door de paus gewild heeft dat afgekondigd wordt. In plaats van de argumenten van de paus opnieuw naar voren te bren gen (die door het Nederlands pasto- (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Proeve van een Oecumenisch Ordinarium heet de map, die de Prof. dr. G. van der Leeuw-Stichting heeft uitgegeven. De vijf verschillende ordes van dienst, die de map bevat, zijn afgestemd op alle kerkgemeenschappen binnen het Nederlandse taalgebied. De proeve vloeit voort uit het ontstaan van het driedelige kerkboek „De Adem van het jaar". Vijf kerkmusici hebben meege werkt. Het zijn: Freek Houtkoop, Bernard Huijbers, Frits Mehrtens, Ignace de Sutter en Willem Vogel. Hun composities bij de liturgische teksten zijn opgenomen op een gram mofoonplaatje. De uitgave is tot stand gekomen met behulp van het Prins Bernhard- fonds en het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De hele map kost 8,50. Daarbij komt ƒ,50 voor porto- en emballage- kosten. Het besteladres is het bureau van de stichting, Oude Zijds Achter burgwal 100, Amsterdam. raai concilie „niet overtuigend" wer den genoemd) probeert het Vati caanse dagblad nu het verloren gega- ne gezag van de paus te redden door zijn woord gelijk te schakelen met het Woord van God. Dat was ook het argument waarin de twee Rome-gezinden zich op de zitting van het pastoraal concilie vastbeten. Prof. dr. Maltha bijvoor beeld klaagde, dat niemand was inge gaan op dat aspect van de zaak en dat woog voor hem het zwaarst, zei hij. Autonomie Volgens het Vaticaans dagblad mag het geweten niet boven de encycliek geheven worden. In het artikel van Guiseppe Greco, een jezuïet die mo raaltheologie doceert aan de Gregori aanse universiteit, wordt wel gezegd dat de rechten van het geweten hei lig zijn, „maar het uiteindelijk gevolg zou zijn de onfeilbare autonomie van het geweten af te kondigen, met voorbijzien van de noodzakelijke verwijzingen naar de wetten van God en het leergezag van de kerk. Het zou niet alleen een paradox zijn maar een tragische afdwaling." Het artikel richt zich niet alleen tegen het pastoraal concilie, maar evenzeer tegen de episcopaten van Duitsland, Frankrijk en Canada, die hebben uitgesproken dat echtparen zich mogen laten leiden door hun ge weten. Telegram Inmiddels is de Confrontatie-groep uit Nederland weer eens naar de paus gelopen. Dit maal om te klagen dat zij niet voldoende vertegen woordigd is op het pastoraal concilie. In een telegram aan de paus wordt gezegd dat de stemmingen de partij dige samenstelling duidelijk hebben aangetoond. De groep, die nog nim mer duidelijk heeft kunnen maken hoe groot haar aanhang is, maar zegt te spreken namens het „eenvoudige kerkvolk" meent dat velen hun ver trouwen in het Nederlandse episco paat willen opzeggen. Deze laatste uitspraak moet kenne lijk de uitspraak van kardinaal Al- frink in balans brengen, dat de reso lutie over de Nieuwe Katechismus van het pastoraal concilie gezien moet worden als een motie van ver trouwen in het Nederlandse episco paat. Alfrink zei dit tot een journa list van „La Stampa." Reactie Het secretariaat van het pastoraal concilie noemt dit telegram een „kwalijke zaak." Het beschuldigt de Confrontatie-groep van „wantrouwen zaaien tegen een episcopaat dat alle moeite doet om zijn kerkprovincie te binden aan Rome". Volgens het secretariaat zijn enige leden van de leiding van deze groep gepolst of zij Confrontatie officieel aan het pastoraal concilie wilden deelnemen. Zij weigerden allen. Van de conservatieve leden op het pastoraal concilie moeten prof. Mal tha en mevrouw E. M. Vos de Wael-Smulders wel tot die groep ge rekend worden, maar zij behoren niet tot de leiding. Pater J. A. C. Simonides wilde beslist niet tot Con frontatie gerekend worden. Proces Clay Shaw op 21 januari NEW ORLEANS Volgende week begint in New Orleans het proces tegen de zakenman Clay Shaw, die ervan wordt beschuldigd te hebben deelgenomen aan een komplot om president John Kennedy te vermoor den. Officier van justitie Jim Gar rison heeft de zaak aanhangig ge maakt. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat de dood van president Ken nedy het resultaat was van een sa menzwering en niet het werk was van Lee Oswald alleen. Maar deze luchtbrug, die zo goed functioneert, heeft één gebrek: de vliegtuigen starten van het Portugese eiland Sao Tomé. En Portugal staat in bijna heel Afrika onder de doem van het kolonialisme. Wie gebruik maakt van Portugese instellingen, wordt van reactionair partijkiezen beschul digd, ook al redt hij daarmee Afrika nen van de hongerdood. Dat is waarschijnlijk de reden, waarom het grote publiek weinig of niets hoort van deze christelijke hulp- ■i actie, die qua omvang en methode haar weerga in de geschiedenis niet j heeft. Voordeel Pers. radio en televisie informeren daarentegen steeds over het wisse lend geluk van de tweede luchtbrug naar Biafra, die van het Internatio nale Rode Kruis. Deze heeft haar ba sis op een ander eiland: Femando Poo. Sinds oktober 1968 maakt dit vroegere Spaanse eiland deel uit van de onafhankelijke staat Equatoriaal Guinea. Dat is een politiek voordeel, waar bepaald technische nadelen tegenover staan. Het vliegveld van Fernando Poo is voor nachtvluchten niet geschikt en vliegtuigen, die overdag vliegen, kunnen steeds door Nigeri aanse troepen beschoten worden. Niet alleen daarom is het Interna tionale Rode Kruis voor de vluchten naar Biafra aangewezen op de toestemming van de centrale regering in Lagos. Als internationale organisa tie, die zich tot strikte neutraliteit verplicht heeft, kan het Rode Kruis zich niet in politieke tegenspraak tot Nigeria opstellen. Het moet ook af zien van de technisch gunstiger, maar politiek verdachte basis Sao Tomé. Het moet er genoegen mee ne men, dat beperkende maatregelen van de regering van Lagos steeds weer dwingen tot stopzetten van de vluchten. Hetzelfde geldt ook voor de We reldraad van Kerken, die in zwaar conflict met haar meeste Afrikaanse leden zou komen, als ze gebruik zou maken van de weg via Sao Tomé. Daarom steunt de Wereldraad uitsluitend de vluchten van het Rode Kruis. Werkverdeling Deze „werkverdeling" tussen de nationale kerkelijke hulporganisaties en de internationale organisaties zou dankbaar begroet en als uitdrukking van een christelijke houding gewaar deerd moeten worden. De Duitse en andere nationale kerkelijke hulporganisaties nemen het odium van kolonialisme op zich, om effectief te kunnen helpen. Zij weten: Als het met Biafra voorbij is, zullen wij, die ons politiek verdacht gemaakt hebben, direct nog nauwe lijks kunnen helpen. Maar dan ko men er nieuwe kansen voor die in ternationale organisaties, die nu niet veel kunnen doen. De hulp uit Duitsland, Skandinavië en andere landen hoeft dan alleen maar via de Wereldraad of via het Rode Kruis gDe Theologische Hogeschool van de erelormeerde Kerken te Kampen houdt zaterdag 8 februari een voorlich tingsdag over de theologische studie. Aanvang half elf. geleid te worden, om toch tot de mensen in nood te komen. Wel kan njen zich afvragen, of het Rode Kruis en de Wereldraad hun politieke overweging zo ver moeten drijven, dat zij het bestaan van de kerkelijke luchtbrug via Sao Tomé, die intussen al ongeveer 1050 landin gen in Biafra kon noteren veel meer dan die van Fernando Poo praktisch negeren. Halve informatie Op 8 januari moest de luchtbrug van het Rode Kruis weer eens onder druk van Lagos onderbroken worden. Daarover werden uitvoerige berich ten verspreid. Ze wekten de indruk, dat nu praktisch niemand meer de Biafranen helpt. Deze methode van welbewuste hal ve informatie ls niet goed. De publie ke opinie moet zich bewust worden, dat de rechtvaardiging van het kerkelijk dlakonaat in een tijd, waar in er ook andere hulporganisaties zijn, niet in de laatste plaats daarin bestaat, dat de kerken om der wille van de mensen heenstappen over overigens respectabele politieke over wegingen e n het odium, dat hen daardoor treft, kunnen dragen. DEN HAAG VN-secretaris-gene- raai Oe Thant heeft dr. H. C. Bartle ma, hoofd van de bacteriologische af deling van het medisch-biologisch la boratorium RVO/TNO, aangewezen deel uit te maken van een groep van 14 adviseurs die hem zullen bijstaan in de vervaardiging van een rapport over de gevolgen van het moge'ijk gebruik van chemische en biologische wapens. Deze aanwijzing geschiedde ter uit voering van een resolutie die door de algemene vergadering van 20 dcem- ber is aanvaard en waarin om dit rapport werd verzocht. IS kaas uit het vuistje de w van warempel dat smaakt me goed (Van onze correspondent) MADRID De Spaanse regering heeft bekend gemaakt, dat alleen kerken, die zich hebben laten re gistreren, het recht hebben, om hun kerken van buiten zo aan te kleden, dat ze als kerken kenbaar zijn. Kerken, die zich niet hebben laten registreren, mogen dit niet. Zij mo gen ook geen reclame maken voor hun bijeenkomsten, maar zij zullen hun bijeenkomsten wel ongehinderd kunnen houden. Voor het eerst zal in Spanje een straat worden genoemd naar een pro testantse dominee. Een nieuwe wijk van Mataro krijgt de namen van be roemde mensen, zoals paus Johannes en Martin Luther King. (Van onze kerkredactie) ANKARA Opnieuw zjjn drie Turkse protestanten gearres teerd wegens het verspreiden van godsdienstige lectuur tij dens het mohammedaanse vas- tenfeest. Voor Hamparsum Za- ruki was het geen nieuwe erva ring, want hij heeft al in vele Hor.: 1. vuurgloed, 5. dwaze ge woonte, 10. opera van Verdi, 12. bloedhuis, 13. muzieknoot, 14. ver dwenen (barg.), 17. scheik. element (afk.), 18. badplaats in Duitsland. 20. verkeerd. 21. Europeaan, 22. voor zetsel, 24. meisjesnaam, 25. lipharen, 26. oogopslag, 28. slede. 30. landbouw werktuig. 32. vuur (Mal.), 34. kleinig heid. 36. plaats in Gelderl., 38. mu zieknoot. 39. N. Amerikaans schrij ver. 41. spil van een wiel, 42. verdik king der opperhuid, 44. gewoonte recht (Ind.), 46. plaats in N. Brab., 47. zonnescherm. Vert.: 1. hoofddeksel, 2. gordel, 3. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 4. houten bakje, 6. rivier in Zwitser land. 7. na dato (afk 8. onbep. voor- naamw., 9 een der Muzen. 11. rustig, 15. voorzetsel, 16. boom. 19. berg be kend uit de bijbel, 21. enkele. 23. gevangenis, 24. biersoort, 27. flinke kerel (Vlaams), 29 Europeaan, 31 ge baar, 33. gestolen buit (barg.), 34. in houdsmaat (afk 35. voornaamw., 37. op die plaats, 39. myth, figuur. 40. doorweekt, 43. luitenant (afk.), 45. muzieknoot (Van onze kerkredactie) DEN HAAG „Hoe nieuw mag de theolo gie zijn?" vraagt ds. F. H. Landsman in het ^blad Hervormd Nederland. Geen vreemde (vraag vindt hij zelf als er sprake is van de (christelijke theologie, die als het goed is j ontsproten is uit een ontmoeting met de le vende God. „Wat van die ontmoeting onder woorden kan worden gebracht is altijd een belijden in het heden. Een heden, dat duur heeft en verandert met onze gang als mensen door de geschiedenis van deze wereld. Daarom is het een illusie dat de christelijke theologie ooit zou kunnen worden gepresenteerd als een afgeronde leer. die alleen maar ge-leerd zou behoeven te worden", schrijft ds. Landsman. Daarom meent hij, dat een theologie, die zichzelf niet steeds weer vernieuwt uit een zich rteeds vernieuwende ontmoeting met God geen christe lijke theologie is. Begrenzing „Dat wil dus zeggen dat de christelijke theologie zo nieuw moet zijn. telkens weer zo vernieuwd moet worden, dat ze in een telkens wisselend he den, de ontmoeting en het leven met die God dient. Maar daarmede is ook haar begrenzing gegeven. Als en voorzover ze deze dienst niet verricht, maar integendeel wat in de geschiedenis van de Kerk telkens weer het geval is geweest voorge vend te vernieuwen, in werkelijkheid van de leven- ,de God en van Zijn Woord vervreemdde, is ze geer christelijke theologie meer!" j De schrijver meent niets nieuws te zeggen als hij constateert dat er ook in onze dagen door velen Isterk aan wordt getwijfeld of alles wat zich als theologische vernieuwing aandient eigenlijk wel echte vernieuwing is. Hij noemt het woord dwaal leer, zelfs anti-christelijke leer, „waardoor Jezus' gemeente niet wordt gebouwd, maar afgebroken". „Eigenlijk stel ik hiermede het probleem nog veel te beperkt, te binnenkerkelijk. Het merkwaardige van onze situatie is namelijk enerzijds dat de christelijke gemeente hoe langer hoe meer een get to dreigt te worden met een eigen sub-cultuur, waarvan de taal, de vraagstellingen, en de levens stijl alleen nog maar in eigen kring belangstelling wekken en worden begrepen. Anderzijds is de vraag naar „God" (het zij toege geven: vaak in anti-kerkelijke en zelfs anti-christe lijke gedaante) een vraag die miljoenen buiten-ker- kelijken boeit en bezighoudt. datgene wat deze „geesten" ons menen te moeten zeggen en zonder eerst te hebben geprobeerd ze te verstaan! Maar dan hebben we met de moeilijkheid kampen dat het voor de ouderen onder ons bijna niet mogelijk schijnt te zijn tot dat horen en verstaan te komen omdat er geen verbindingswe gen schijnen te lopen van het oude en vertrouwde, van de „eigen" geloofsgetuigenis naar het „nieuwe" dat zich zo brutaal en onverteerbaar aandient. Jong i Mogelijkheden Nu ziet hij twee mogelijkheden. „De eerste is dat wij ons terugtrekken op wat ons vertrouwd is: op de woorden en gedachtengang waarin ons vanouds bijbelgetrouw, het Evangelie is verkondigd. Die woorden en- gedachtengang zijn in zekere zin zelfs onvervangbaar. Ze zijn het geloof eigen. Het geloof heeft een eigen taal nodig. De tweede mogelijkheid is, dat de christelijke gemeente, niet minder „bijbelvast" en niet minder „belijdenisgetrouw", de uitdaging aanvaardt. Ook als dat vragen naar „God" in anti-kerkelijke en schier Godslasterlijke vormen tot haar komt. Het is met mogelijk de geesten te onderscheiden of ze uit God zijn (en daar gaat het uiteindelijk toch om!) zonder eerst te hebben geluisterd naar datpene wat deze „geesten" ons menen te moeten zeggen en zonder eerst te hebben geprobeerd ze te verstaan' Het ls niet mogelijk de geesten te onderscheiden of ze uit God zijn (en daar gaat het uiteindelijk toch om!) zonder eerst te hebben geluisterd naar eren Voor vele jongeren uit de gemeente is daarente gen blijkbaar de moeilijkheid dat ze juist wèl de twijfel en de aanvechting, de ontkenning eh de anti-geest, het Godsverlangen en de Godsverwach ting ook van hun eigen tijd verstaan, maar weinig of niets begrijpen (of ooit begrepen hebben!) van de „klassieke" taal en geloofsformuleringen van de Kerk. Ik moet hier dadelijk bij zeggen dat „ouderen" en „jongeren" in dit verband niet zo zeer een leeftijdskwestie als wel een aanduiding van geeste lijke gesteldheden is. En ook dat geen van beide aanduidingen discriminerend (in de ongunstige zin die dit woord heeft gekregen) mag worden verstaan. Met het bovenstaande is, meen ik, zonder dat er nog sprake is geweest van bepaalde „theologieën" en daarvoor bepaalde namen zijn ingevuld, een schets gegeven van de „theologische situatie". Ik meen dat wij dankbaar moeten zijn voor eike deskundige poging om de lijnen van deze „schets" 1 scherper en duidelijker te trekken, de namen 'lie: daarbij horen wèl in te vullen en dan ook om wat behulpzaam te zijn bij het onderscheiden van de „geesten", dat nodig is om, open voor anderen én dienstbaar aan het Evangelie, als christen en als christelijke gemeente in ccze tijd en in deze wereld te staan. gevangenissen gezeten, maar voor David Ozyrek en Geile Ata- bilgin was het de eerste keer. Volgens de Turkse wetten konden ze niet gearresteerd worden wegens het verspreiden van godsdienstige lectuur, omdat de wet dat toestaat. De vijanden van de colporteurs heb ben hun aanklacht echter gebaseerd op het feit dat zij Mohammed vernederd hadden. Dat is wel strafbaar. De aan klacht, zo zeggen de drie colporteurs, is echter volslagen uit de lucht gegrepen. Ze verspreidden lectuur op het mo ment, dat een moskee uitging. De mos- keegangers werden woedend en begon nen de drie mannen te stenigen. Op dat moment greep de politie in, maar zette niet de aanvallers maar de aangeval lenen in de gevangenis. PRAAG De hoofdredacteur van het blad van de Tsjechische journa listen „Reporter", Stanislav Budin, is op eigen verzoek van zijn functie ontheven. Hij is opgevolgd door Adolf Hradecky, die tot nog toe plaatsvervangend hoofdredacteur was. „Reporter" is een van de voor uitstrevendste bladen in Tsjechoslo- wakije. «mi NED. HERV. KERK Beroepen te Zoutelande: J. A. Altena te Koudekerke: te Ederveen: P. Alblas te Bovenhardinxveld; te Wierden (O.): T. Langerak te Veenendaal: te Hooge- veen (toez.): H. K. de Wilde te Haren (Gr.): te Hollandscheveld: A. W. Lin- denburg te Ter Aar. Aangenomen naar Wanneperveen (O.)-toez.: P. Kamstra te Woudrichem; naar Schagen: M. W. S. Cramer te Rui- Bedankt voor Lemmer (toez.): G. J. Rebel te Waspik: voor Eist (Gld. - vac. J. Ribbink - toez.): E. H. Kalkman te Maassluis. VRIJZ. PROT. GEMEENSCH. Benoemd tot voorg te Boskoop-Zoe- termeer: P. v. d. Laarse te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Winterwijk: H.- D. de Wit te Wijckel. Aangenomen naar Arapoti (Brazilië): W. E. Hoekstra te Oegstgeest. Beroepbaar verklaard m.i.v. 15 jan.: W. A. v d. Berg. Julianalaan 8. Sas- senheim: tel 02532—7485 GFPFF K'-^KEN (VRIJGEM.) Beroepen te Kornhorn-Marum: kand. D T Vreuedenhil te Zwolle. Aangenomen naar Bru<-h;erveld: Joh. de Wal te Mildam. die bedankte voor Nnordbereum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Hoogvliet: J. C. Weststrate te Meliskerke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2