CRISIS NIET BEZWOREN PvdA-bestuur voorkomt botsing, maar... Israël zou aanval voorbereiden Echtpaar en kind bij botsing omgekomen Centrum voor buiten parlementaire actie Uit de Haagse hof geplukt Redders op bezoek alles goed enl wel TROEPEN BIJ JORDANIË Havenarbeiders in VS akkoord Tienjarig meisje overleed aan ouderdomsziekte PSP-senator Boetes bepleit: Actie 5 MAANDAG 13 JANUARI 19c De Haagse agenten, die vrijdag avond de vier maanden oude Vin cent van Helden in hun surveil lancewagen in recordtijd naar het ziekenhuis reden, waar hem een plasticdop uit het luchtpijpje werd verwijderd, kwamen dit weekeinde even kijken hoe het met „hun" patiëntje ging. Op de foto: de beide agenten, links Bosman, rechts Legersteemet Vincent en buur vrouw H. Neefs, die eveneens van de reddende partij was. Foto rechts: Mevrouw Van Helden met Vin cent en broer Peter. Ds. Toornvliet (15) Ik vind het bedroevend zoals de particuliere synode van Noord-Hol land ds. G. Toornvliet heeft behan deld. En dat terwijl er in de grote steden kerken zijn met 800 900 zit plaatsen, die in de middagdiensten maar zo'n 75 bezoekers tellen. En waarom al die bedankjes voor de kerk? Zijn dat allemaal niet-christenen zo als de heer J. M. Zuithoff veron derstelde? Of kan het zijn daj; de Ge- ref. Kerken het christelijk beginsel loslaten? M.i. lijkt het hier meer op. Overigens meen ik dat het evenmin christelijk is te zeggen: laat hem dan gaan, zoals dhr. C. van Mastrigt op merkte. Rotterdam H. de Bruin Ds. Toornvliet (IS) De uitdrukkingen die dhr. Joh. J. Schouten heeft gebruikt, zou een christelijk dagblad niet op moeten ne men. Dat hij het met de gang van zaken niet eens is, is niet erg, maar laat hij heer blijven. Hij zou het „Woord voor vandaag", dat in dezelfde krant stond als zijn stukje, eens goed moeten lezen. Mariënberg (Ov.) A. v. d. Voort Ds. Toornvliet (17) Hoewel bepaald niet tot de Toorn- vliet-fans behorend, heb ik er steeds respect voor dat deze predikant altijd weer de oproep tot een levenswandel in Christus en daarmee tot de nood zaak van zelfonderzoek deed en doet horen. Daardoor is hij stellig een voorbeeld voor tal van predikanten in de Geref. Kerken. Ik treed niet in een beoordeling of zijn ontslag al of niet terecht is geschied, maar er gebeuren in de Ge ref. Kerken nog veel ergere dingen, zoals het aantasten van essentiële za ken uit Gods Woord. Er is in heel de trieste afgang der Geref. Kerken, die zoals de situatie thans is voor mij hun bestaansrecht en -reden verloren hebben, één troost: de waanwijsheden van allerlei theolo gen vergaan, maar het Woord van God blijft in der eeuwigheid. Alphen a. d. Rijn J. H. Noomen Vergeldingsactie (4) De paus heeft de president van Li banon zijn deelneming betuigt met de Israëlische vergeldingsactie, zonder er bij te denken wat Israël zélf werd aangedaan. Kort daarna verklaarde hij dat zijn woorden anders bedoeld waren. Wie had dat van een „onfeilba re" paus verwacht? Opperrabbijn Nissim kan best eens gelijk hebben als hij verwacht dat de Arabische saboteurs nu door zullen gaan met hun terreur in de mening dat zij „de zegen van de paus" heb ben. Hoogvliet J. Haverkamp ROME De Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Franco Res- tivo, heeft gisteren voor de Kamercom missie voor binnenlandse zaken ge zegd dat de Italiaanse politie niet zal worden ontwapend. Voor de commis sie werden de ongeregeldheden van 31 december in Toscane behandeld, waarbij een jongeman door revolver schoten werd gewond. KAIRO Israël zou in het ko mende weekeinde een groot scheepse militaire actie tegen Jordanië overwegen. Volgens het gezaghebbende Egyptische dag blad Al Achram worden om vangrijke troepencontingenten bij de Jordaanse bestandslijn ge concentreerd. In Amman, de hoofdstad van Jor danië, neemt men aan dat Israël aan de Arabische guerrillabasis op Jor daans grondgebied een vernietigende slagtoe wil brengen. In dat geval, aldus Al Achram, zal Israël lucht aanvallen uitvoeren ter dekking van de lanlding van commando-eenheden, die dan de leiders van de Arabische guerrilla in Jordanië zullen doden of ontvoeren. Ook zaterdag werden weer vuur gevechten geleverd tussen Israëlische en Jordaanse militairen. Van Israëli sche zijde is meegedeeld dat Jor daanse militairen bij de Abdulla- brug over de Jondaan het vuur open den op twee Israëlische personen auto's, waarop de Israëliërs terug schoten. Uit Jordaanse bron werd verno men dat vier Israëlische straaljagers zaterdag twee doelen in het dal van de Jordaan hebben aangevallen, waarbij ook napalmbommen wer den gebruikt. Er vielen geen slacht offers. WAARDERING Intussen heeft de Egyptische rege ring haar grote waardering uitge sproken voor het besluit van presi dent De Gaulle van Frankrijk om de levering van wapens aan Israël geheel stop te zetten. „Het Arabische volk zal dit nooit vergeten", zei minister van voor lichting Fayek na afloop van een kabinetsvergadering. Volgens hem bedraagt het besluit van De Gaulle bij tot een „herstel van de ethiek in de internationale betrekkingen, zonder welke geen enkel probleem kan worden opgelost". De Egypttische regering noemde de recente Russische vredesvoorstel len voor het Nabije Oosten „een waardevol initiatief". Eerder had het Russische partijblad Prawda er op gewezen dat de Sowjetunie niet van plan is een regeling voor dit gebied voor te bereiden achter de ruggen van de Arabische staten om. Ontkend werd niet dat besprekingen van de grote mogendheden achter de schermen op komst zijn. De ambassadeur van Israël in ons land, de heer S. Arad, zei gisteren op de jaarvergadering van dc Ne derlandse Zionistenbond, dat Israël er thans ondanks de dreigende voor uitzichten in het Nabije Oosten sterker voorstaat dan op enig ander tijdstip sinds de zesdaagse oorlog. De Sowjetunie heeft sinds juni 1967 voor vele honderden miljoenen dollars aan wapens verstrekt aan de Arabische staten en heeft daardoor de Arabische verliezen aan wapens in deze oorlog meer dan goed ge maakt. Israël voelt zich, zei de am bassadeur, gesteund door de vast besloten houding van de Verenigde Staten en van andere bevriende lan den. NEW YORK De Amerikaanse havenarbeiders hebben een voorlopi ge overeenstemming bereikt over een driejarig arbeidscontract voor het noordatlantische district. Dit con cept-contract zal ook aan andere districten worden voorgelegd. De sta king van de havenaraiders duurt reeds 24 dagen maar verwacht wordt dat deze spoedig tot het verleden zal behoren. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het bestuur van de PvdA heeft kans gezien zaterdag op de Partijraad een botsing tussen de linker- en rech tervleugel te voorkomen. Het partijbestuur had 's morgens op een besloten vergadering over de kandidaatstelling enkele voetan gels en klemmen" weggenomen. Bij aanvang van de partijraad deelde voorzitter Tans mee dat het par tijbestuur aan het congres in maart geen volledige voordracht over de bezetting van de plaatsen in het bestuur zal doen. Dit bleek na een zorgvuldig onderzoek niet mogelijk. Drs. M. van Dam, die door Nieuw Links kandidaat was gesteld als tweede secretaris voor coördinatie en aktiveringszaken, wil deze functie al leen aanvaarden als het congres be reid is dit tweede secretariaat naast het bestaande partijsecretariaat goed te keuren. Kandidaat-voorzitter dr. A. Vonde ling die aanvankelijk bezwaren heeft geuit tegen eventuele samen werking met drs. Van Dam heeft te kennen gegeven elke beslissing van het congres over de samenstel ling van het partijbestuur te zullen respecteren. De heer Vondeling zal echter niet als voorzitter beschikbaar zijn, wanneer het congres de combi natie van het voorzitterschap met het Kamerlidmaatschap afkeurt Deze mededeling van partijvoorzit ter Tans leidde in de partijraad slechts tot een kort „achterhoedege vecht" De heer Terbeek (Zuid-Hol land) beklemtoonde nog eens de noodzaak om toch met een advies aan het congres te komen; desnoods twee adviezen als het niet anders kon. De heer Crommelin (jongerenor ganisatie) zei dat de F J G de on verenigbaarheid van het Kamerlid maatschap met een functie in het partijbestuur noodzakelijk achtte. Congres beslist Waarnemers hadden zaterdag de indruk dat hoewel de rust in het partijbestuur hersteld is, de moeilijk heden rond de samenstelling van het bestuur nog niet geluwd is. In feite wordt het ♦hans aan het congres overgelaten cm te beslissen welke sa menstelling het partijbestuur krijgt. Waarschijnlijk zal op het congres een voorstel gedaan worden om drs. Van Dam op een secretariaat voor com municatie- en aktiveringszaken te plaatsen. Daartegenover zal de rech tervleugel rond de heer Pors onge twijfeld trachten de invloed van Nieuw Links in het bestuur zoveel mogelijk te beperken. Verwacht wordt daarom dat op het komend congres in maart zal blijken hoe groot deze beide vleugels in de PvdA zijn. Linkse concentratie Dr. C. de Ga'lan hield een referaat over de linkse concentratie. Hij noemde de linkse concentratie nood zakelijk om tot een alternatief voor het rechtse kabinet-De Jong te ko men. Hij bestreed het standpunt van D'66 dat een linkse concentratie eerst van onderop moet groeien. Het zoeken naai een linkse concen tratie kan niet te vrijblijvend zijn. We hebben haast aldus dr. De Galan. De opvatting van D'66 dat niet aan het gesprek deelneemt noemde hij schoonklinkende sabotage, die de in terne meningsverschillen bij D'66 moet verdoezelen Spreker zei liever te zien dat men zo snel mogelijk tot een topgesprek kwam op bestuurlijk niveau. Het on derzoek door het vrijdag opgerichte Progressief Akkoord (PAK) noemde hij een wel te billijken maar zijns inziens onnodige schakel op weg naar de linkse concentratie. Er is aldus dr. De Galan zeker een linkse concentratie mogelijk over punten als de ontwikkelingshulp; ruimtelijke ordening; het buitenlands beleid; en het loon- en welzijnsbeleid alsmede de onderwijspolitiek. De linkse concentratie zou aldus spreker, van de PPR de losse toon en de bewogenheid over kunnen nemen; van de PSP de radicaliteit en de in ternationale gerichtheid en van de PvdA het vermogen om problemen snel in concrete gegevens te vertalen. Overleg 'ikA De PvdA-partijraad, bijeen in het gebouw voor Kunsten en wetenschappen in Utrecht, heeft besloten de kandidatenlijst voor een nieuw bestuur ongewijzigd te laten. Van links naar rechts: drs. Den Uyl, H. J. Eysink, Dankert, dr. Tans, Koopman en A. van der Louw. In antwoord op enkele discussie vragen deelde voorzitter Tans mee dat het bestuur op 25 januari een gesprek zal hebben met socialistische raadsfracties en andere belangheb benden over vragen die zich voor kunnen doen bij de vorming van een linkse concentratie bij de gemeente raadsverkiezingen volgend jaar. Ge dacht wordt aan vragen als de bezet ting van wethouderszetels en derge lijke. In juli hoopt de PvdA een con gres te houden waarop de resultaten in het PAK besproken zullen worden. Staatsmijnen Op verzoek van enkele leden werd 1 ook een discussie opengesteld over het beleid van de Kamerfractie. Hierbij werd vooral geïnformeerd naar de houding van de PvdA bij eventuele fusies van Staatsmijnen. Drs. Den Uyl noemde de Staatsmij nen. waarvan de staat voor 100 pet. aandeelhouder is een „uniek bezit". Bovendien zijn Staatsmijnen betrok ken bij de winning van het aardgas. We hebben gee.i bezwaar tegen sa menwerking van Staatsmijnen met andere bedrijven aldus drs. Den Uyl. Maar we zullen er voor waken dat bij een participatie van Staatsmijnen de leidende positie van de overheid in dit bedrijf niet wordt aangetast. Over de economische ontwikkeling merkte de PvdA-fractielei der op dat de regering de economische toestand niet meer in de hand heeft. Het kabi net heeft een poging gedaan de eigen moeilijkheden te verbloemen door de metaal-cao goed te keuren. Door de vrijere loonDolitiek is de opstelling van de vakbeweging harder gewor den, aldus de heer Den Uyl. Hij ver weet de regering dat zij tegen de conjunctuur in een belastingverla ging wil doorzetten. Een afgevaardigde van de FJG noemde het fractiebeleid inzake de verhoging van de NAVO-bijdrage fout. Drs. Den Uyl bestreed deze op vatting. De fractie heeft duidelijk de onderdelen aangegeven waar zij te gen was en waar zij In mee kon gaan. Hij noemde de opmerking dat in de fractie een compromis is ge zocht tussen tegenstanders en voorstanders van de 225 miljoen voor de NAVO volstrekt onjuist. Omvangrijke corruptie ontdekt in JSeic York NEW YORK Volgens de New York Times hebben corruptie en ad ministratieve chaos bij de Newyorkse campagne tegen de armoede de ar men in die stad miljoenen dollars onthouden. In een bericht op de voorpagina laat het blad een plaatsvervangend officier van justitie zeggen: „Het is zo erg, dat er tien jaar nodig is om het uit te zoeken." De onregelmatigheden zijn aan het licht gekomen tijdens een onderzoek bij het ruim twee jaar geleden in gestelde bureau ter bestrijding van de armoede en sociale achterstand. Een helikopter die voor een radiostation de verkeersdrukte moest observeren, is vrijdag in het centrum van New York op een huizenblok gestort, waardoor brand ontstond. Behalve de piloot waren er geen doden te betreuren. WISSENKERKE Drie per sonen, een echtpaar en één van zijn kinderen, zijn zaterdag bjj een verkeersongeluk in Wis- senkerke om het leven ge komen. Op een door knipperlichten bevei ligde voorrangskruising werd hun auto in de flank aangereden door een andere auto, waardoor hij tweemaal over de kop sloeg. Twee inzittenden waren op slag dood; de derde over leed onderweg naar het ziekenhuis. De drie slachtoffers zijn: de bestuurder, de 42-jarige heer J. Meu- lenberg uit Kapelle (Zeeland), zyn 41-jarige vrouw en hun zevenjarig dochtertje Gerda. Hun tienjarige zoon André liep een ernstige hoofd wond op. De familie Meulenberg was op weg naar de grootouders in Wissen - kerke. De heer Meulenberg. die en kele jaren in Kapelle woonde, was steeds aktief in het kerkelijk leven van de Hervormde gemeente. Sinds kort was hij notabel van deze kerk. Frontale botsing BEEMSTER Gistermorgen zijn in Beemster twee personenauto's in volle vaart tnet elkgar in botsing ge- komen waarbij één dode en vier ernstig gewonden vielen te betreuren. De 23-jarige bestuurster van een van de twee wagens, mevrouw E. J. C. N. Endel-Bakker uit Alkmaar, kwam om het 'even. Haar man werd ernstig gewond: hun eenjarig kind lichtgewond. De inzittenden van de andere wa gen, een echtpaar uit De Hout en een drie maanden oude baby liepen even eens ernstige verwondingen op. Zij zijn opgenomen in het Satsziekenhuis in Purmerend. Tegen boom ZUIDWOLDE Zaterdagmorgen is de 19-jarige A Drost in Zuidwolde als gevolg van gladheid met de door hem bestuurde bestelauto tegen een boom gebotst. De mede-inzittende, de 16-jarige bakkersknecht Jansen uit Balkbrug, werd uit de auto geslin gerd en was op slag dood. De bestuurder moest met zware verwon dingen in het ziekenhuis te Hooge- veen worden oDgenomen. MEL(CK-HERKENBOSCH Te Melick-Herkenbosch in Limburg is zondagavond omstreeks elf uur op de Stationsweg een motorfiets geslipt en tegen een lantaarnpaal terecht geko men. De bestuurder, de 18-jarige M. H. G. Cox "uit Roermond, overleed ter plaatse. Een meisje dat achterop zat, werd niet ernstig gewond. CHATHAM Nw Brunswick De tienjarige Norma Gallant uit Adamsvüle (Nw Rrunswicki in het ziekenhuis van Cnatham overleden aan judordcmsziekie. Ze zag er uit als een vrouw van 90 jaar. De ziekte, „progeria", doet alle or ganen van de patiënt snel veroude ren. Nog geen twee jaar geleden is een van haar broers, de 11-jarige Rickey, aan dezelfde ziekte overle den. Naar de oorzaak van de ziekte wordt naarstig gezocht in de uni versiteit van Ontario en in Washing ton. Een derde kind uit hetzelfde ge zin, de 16-jarige Tony, is normaal. ZEIST Op een PSP-confe- rentie in Zeist heeft het Eerste- Kamerlid O. M. Boetes gepleit voor de vorming van een politiek centrum voor buitenparlemen taire actie. Dit centrum mag in ieder geval geen organisatie worden met bestuur, secretariaat, leden en contributie, want dan zou de gevestigde orde te veel worden nagebootst. Het centrum moet een groepering zijn die overal steunpunten en plaatselijke groepen zoekt of probeeri te vormen. Er moe ten dan ook specifieke acties worden gevoerd zoals voor Vietnam, Biafra, de huurverhoging, de atoombom of rietsuiker. In een ter vergadering verspreid stuk wees de heer Boetes erop dat parlementaire en buitenparlementai re acties elkaaj moeten aanvullen. Om beïnvloeding door de gevestigde orde te vermijden, moeten de buiten parlementaire acties niet partijge bonden zijn. Ook Laurens ten Cate, hoofdredac teur van de Friese Koerier en naar zijn zeggen deel uitmakend van het behoudend deel van de rechtervleu gel van Nieuw Links van de PvdA, voelde veel voor buitenparlementaire acties, echter op voorwaarde dat deze de parlementaire structuur proberen te wijzigen Anders is zo'n actie zin loos, „tenzij voor het wekken van belangstelling /oor bepaalde onder werpen". De heer Ten Cate was pessi mistisch wat de huidige maatschap pij-ontwikkeling betreft. Onderzoe kingen hebben aangetoond dat het overgrote deel van de bevolking slechts is geïnteresseerd in verhoging van de consumptie. Rudolf de Jong. wetenschappelijk ambtenaar aan dc Universiteit van Amsterdam, deelde het bezwaar van de heer Th. Cate dat in Rocddrulc voor morgen de hoofdlijnen van een verandering van dc structuur van de maatschappij die de PSP voorstelt vaak sprake is van onge wenste machtsstructuren van de hui dige maatschappij. Vaak wordt de gedachtenwereld van het establishment overgeheveld naar het buitenparletnentarisme, vaak maakt men zich de nonnen van het establishment eigen en past men ze toe voor buitenparlementaire ac ties. DOOR d TYEN HAAG IS een keurige stad. Daarom wordt het woord niet gebruikt. Dat zou immers tegen alle regels en wetten zijn. Maar intussen. Op alle mogelijke manieren wordt het aangeduid. Iedereen weet, dat eigenlijk dat andere woord bedoeld wordt. Sommigen zeggen niets, maar ma ken er gewoon gebruik van. Ande ren doen alsof ze stomverbaasd zijn en profiteren, zichzelf voor de gek houdend. Weer anderen meesmuilen, die doen niet inee. Hebben nooit meege daan, willen er niets van weten. Maar de meesten zijn niet gek Die trappen er niet direct in. Dat zijn de opletters, de vergelijkers, de uitgerekenden. Die gokken nog een beetje of de koers nog meer zal da len voor, ze toeslaan. Iedereen is attent, ook al dromt men niet lesamen op de plaatsen waar alle symbolen voor het woord gebruikt worden. Soms is dal niet meer dan een kaartje achter een raam. dat anders altijd veel te deftig is om kaartjes te tonen. Soms is het nog geraffineerder. Dan is het Kaartje er als immer, maar het is pen fractie groter dan anders. Wat vetter bedrukt ook. Wat schreeuwender Verboden woord Soms ook is het brutaal, gewoon brutaal. Niet dat het woord er staat. Maar wel stukjes van het woord of woordspelingen op het woord. Het verboden woord. Wie het niet snapt is een uilskui ken. Geen kind van deze tijd. Want iedereen weet het. Weet dat het aan de gang is. Dat iedereen er al hei melijk naar heeft uitgekeken. Dat het allemaal veel vroeger begonnen is dan anders. Waarom? Ach misschien alleen om wat le ven in de brouwerij te brengen. Om de mensen wat aan te moedigen na alle inspanningen van de december maand. Wat op te vrolijken na de eerste BTW-schrik. Misschien omdat het leuk is slim mer dan de wet te zijn. Omdat je toch iets moet doen als er geen pro- testtochten en demonstraties op het programma staan. Al zijn we dan wat bezadigd, wat bedachtzaam, wat gereserveerd, we willen ook wel eens wat..! Daarom is heel Den Haag door drenkt van het woord, dat niet uit gesproken of opgeschreven mag worden. Nog niet. Nog deze hele week niet. Dan mag het opeens genoemd. Vol uit. Dan is het geen reuze koop; geen koopje: geen weggeef verkoop meer. Nee dan is het verboden woord toegestaan. Dan is er onver bloemd eindelijk: Uitverkoop! TNE actie tegen een Amerikaanse luchtmachtbasis en andere doe len in Zuid-Vletnam is behalve een herinnering aan de nog steeds voort durende oorlog wellicht ook de aan kondiging van een nieuw offensief van N'oordvietnamezen en Vietcong. dat al geruime tijd wordt verwacht. De vernieling van een groot aantal vliegtuigen (overigens In Vietnam niet voor het eerst) heeft veel weg van de commando-aanval van Israëlische troepen op de luchthaven van Beiroet. Het grote verschil is echter, dat daar geen doden vielen. Het is betrekkelijk rustig geweest In Vietnam, sinds ook de rest van Noord- Vietnam niet meer wordt gebombar deerd. Ook Noordvietnamezen en Vletcong gingen In die tijd niet tot belangrijke aanvallen over. Mogelijk zijn zjj nu van mening, dat de zaken rondom de conferentietafel onnodig lang slepend worden gehou den. Dc jongste actie zou dan als een schot voor de boeg bedoeld kunnen zijn, dat in het verre Parijs gehoord moest worden. Is de actie voorloopster van een nieuw grootscheeps offensief, dan zal s|j haar doel voorbijschieten. Alleen de wapens zullen dan weer spreken en van overleg aan de conferentietafel kan in dat geval in de nab|je toe komst geen sprake meer zijn. Amerika staat op het punt een begin te maken met het terugtrekken van dc meer dan een half miljoen mili tairen die zich In Zuid-Vletnam be vinden. Deze maatregel werd geno men om overeenstemming tussen de Victnamezen onderling over een poli tieke regeling te vergemakkelijken. Terugtrekking Is slechts mogelijk als Amerika er zeker van kan zijn de troepen die nog In Vietnam blijven beschermd achter te laten. Hanoi dient dit te begrijpen, tenzij het niet werkelijk op een vreedzame regeling uit is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5