Amerikanen trouwste kerkgangers Blad ACHT DELEN NEDERLAND IN OORLOGSTIJD Collecten in kerk verboden Rein de vos op de voet gevolgd Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Rome spreekt over schismaNederland wil band bewaren Nederlandse joden verontrust Ds. Rijnders overleden Kerken vragen 34 miljoen „Missie Integraal" taak volbracht Kerkhistoricus Latourette overleden Ds. J. C. Wisse te Bergen op Zoom overleden PRIORGAAT TROUWEN BEBOEPMfiSWERK Ik zal u geenszins begeven, Ik zal u geenszins verlaten. Hebreeën 13 5) Dit is een van die vele bijbelwoorden, die ons zo bekend in de oren klinken (trouwtekst!dat we de glans ervan niet meer zien. Het is voor ons iets vanzelfsprekends. En dat is het nu juist nietHet omgekeerde staat ook in de Bijbel, dat God zegt tegen een mens of een volk: Ik zal u begeveit. Ik zal u verlaten. Dat ligt ook veel meer voor de hand. Wij hebben God verlaten. Dan hebben wij niets anders te verwachten, dan dat God, de heilige God, ook ons verlaat, ons loslaat, Zich van ons afwendt, Zich tegen ons keert vanwege onze zonden. Jk zal u begeven, Ik zal u verlaten." Het is niet erg, als we daar eens van schrikken. Te moeten erkennen, dat het volkomen logisch zou zijn, als God ons zou verlaten, voorgoed, en zich dan ineens bewust te worden: ik kan en ik durf zonder God niet verder. Dan zegt God: Ik zal u geenszins begeven, Ik zal u geenszins verlaten. Omdat Christus eenmaal geroepen heeft: Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten? Hij, van God verlaten, opdat wij nimmermeer van Hem verlaten zouden worden, zegt het oude avondmaalsformulier. Wij lezen vandaag Mattheüs 8 1-17. Brieven dl# niet d)n voorsten ren neem en edrei kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding I* versekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poatte. gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe prepareer lk konijne- vellen? Antwoord: Neem een mengsel van 120 gram zout. 125 gram aluin, opge lost in 2 liter kokend water. Als dit koud geworden is, giet u er een hal ve vingerhoed verdund zwavelzuur bij. Hierin kan u twee velletjes leg gen. Deze moeten er 24 uur in blij ven. Span vervolgens de velletjes op een houten raam. schaaf alle vet- en vleesdelen eraf en droog ze buiten (niet in de zon) Om de huiden wat «oepel te maken strooit u er wat talkpoeder op en dan haalt u ze met de huidkant over de ronde rand van ren tafel of aanrecht op en neer. Vraag: In het huis dat we een half jaar geleden betrokken, hebben we veel last van motten. Wij kunnen maar niet vinden waar zij vandaan komen. Vier weken geleden hebben we vergif gestrooid, maar nu komen ze weer te voorschrljn. Toen we het huis betrokken, was het zeer goed schoongemaakt met amoniak. Antwoord: Bij een ernstige plaag fg eenmaal uitstrooien van vergif niet voldoende, want daardoor wor den de in kieren en hoekjes aanwezi ge larven niet gedood, en als ze uitkomen, is u even ver als tevoren. Grondige schoonmaak in alle hoeken en gaten, uithalen en luchten van kleerkasten, regelmatig bespuiten of bestuiven met een huishoudinsectici- de zijn de aangewezen maatregelen. Voorts zijn er stroken in de handel, die zeer doeltreffend zijn bij de ver delging en maandenlang werking hebben. Vraag: Ik heb twee pensiongasten. Ze krijgen prima eten en betalen behalve de pensionprijs die niet te hoog is, voor verwarming 10 per maand. Aangezien nu alles duurder wordt, wil ik weten op welke verho gingen ik recht heb. Antwoord: pensionprijzen zijn vrij, maar aangezien u alleen een verhoging wenst In verband met de algemene kostenstijging kunt u vast meedelen, dat de prijs in even redigheid zal stijgen. U kan dan vrij gemakkelijk aan de hand van de prijzen aantonen, wat een billijk be drag is. Vergeet niet dat ook uw winst hoger moet zijn, omdat het geld in waarde daalt en u ook leven moet. De meeste loonsverhogingen zijn v-oorlopie 3 pet Neem vooreerst dit percentage aan Vraag: De eigenaar van een pand. de gemeente, heeft de huur opge zegd aan de exploitante van een schoonheidssalon, in verband met de bouw van een gemeentehuis. De sa lon is zeer gunstig gelegen en heeft een grote klantenkring in de omge ving. In de omgeving is geen geschikte ruimte voor deze salon te vinden, zodat de verhuizing zeker een verlies van 75 procent der klan ten zal veroorzaken. Is er mogelijk- heid om schadevergoeding te krij gen? Antwoord: Voorzover wij op grond van de brief kunnen beoorde len. is er generlei mogelijkheid, want de gemeente is verhuurster en kan de huur opzeggen. Waarschijn lijk zal beroep op huurbescherming generlei baat geven. Iets anders is het als op een lang contract ver huurd is. In dat geval kan U scha devergoeding vragen wegens ver breking van contract. In verband met het grote finan ciële belang van de zaak is het wel raadzaam nog eens een advocaat te raadplegen. Vraag: Is het mogelijk om de ge luidshinder van de buren bereden ons a eg te werken door eierhouders aar. te brengen tussen vloer en pla fond? Hoe moeten deze dan worden aangebracht? Antwoord: Elerkarton voldoet in derdaad als geluiddempend materi aal. Breng deze aan met de gegolfde kant naar de geluidsbron toege keerd. Aangezien dit een nogal in grijpende bewerking is. zouden we u aanraden, de hulp var. e«n deskun dige in te roepen Dikke tapijten dempen ook het geluid. Tennessee Williams nu rooms-katholiek KEY WEST (Florida) Tennessee Williams, de bekende Amerikaanse toneelschrijver is lid geworden van de Rooms-Katholieke Kerk. Williams is nog zwak ten gevolge van de Hong Kong griep. Vrijdag is hij gedoopt door pater Joseph Leroy, die zei dat de schrijver ervan over tuigd was dat God hem had geroepen rooms-katholiek te worden. Pater Leroy heeft twee weken ge leden voor de eerste keer met Willi ams gesproken over het rooms-katho liek worden. Tennessee Williams schreef onder andere het toneelstuk „The glass me nagerie-' (Glazen Speelgoed) dat hem de Pulitzerprijs deed winnen. Het maakte hem ook in Europa voorgoed bekend. Enkele andere werken van hem zijn „A streetcar named desire" en ..Cat on a hot tin roof" (Kat op een heet zinken dak) (Van onze kerkredactie) NEW YORK De Amerika nen zijn nog net even trouwere kerkgangers dan de Nederlan ders. Dat blijkt uit een onderzoek, dat het Gallup-instituut van juli tot november heeft uitgevoerd in twaalf landen in Amerika en Europa. In ons land gaat 42 procent van de bevolking regelmatig naar de kerk. In de Verenigde Staten is dat 43 pro cent. Derde op de lijst is Oostenrijk met 38 procent. Onderaan staan Zweden en Finland met 9 en 5 procent. Tien jaar geleden ging hog 49 pro cent van de Amerikanen trouw naar de kerk. De achteruitgang schrijft Gallup toe aan de dalende interesse in de leeftijdsgroep van „jongvolwas senen" (21-39 jaar). Van hen is slechts 34 procent regel matig kerkganger, daarentegen in de groep van 4049 jaar 46 procent. Ook de vraag „Gelooft u in God?" werd het positiefst in de Verenigde Staten beantwoord: 98 procent zei ja. In Zweden was dat maar 60 procent. Met een leven na de dood rekent 73 procent van de Amerikanen. Ook hier waren de cijfers van de andere landen lager, het laagst in Frankrijk (35 procent). Aan het bestaan van de duivel ge looft 60 procent van het Amerikaanse volk, hierin overtroffen door de Grie ken (67 procent). Ook hier kwam Frankrijk achteraan (17 procent). De meeste gelovige christenen vindt men in de Verenigde Staten, concludeert Gallup uit dit onderzoek, waarin behalve genoemde landen ook nog Uruguay. West-Duitsland en Zwitserland betrokken waren Kardinaal Alfrink tot Italianen TURIJN In de Nederlandse Rooms Katholieke Kerk wordt helemaal niet gesproken over een schisma. De uitdrukking is voor het eerst buiten Nederland gebruikt, rondweg gezegd in Ro me, zei kardinaal Alfrink in een gesprek met een journalist van het Italiaanse blad „La Stampa'', dat zaterdag werd gepubliceerd. In Italiaanse kranten zijn wilde ar tikelen verschenen over de jongste zitting van het pastoraal concilie en het blad wilde de Nederlandse kardi naal in staat stellen om zijn visie te geven. Kardinaal Alfrink zei. dat het hem nimmer duidelijk is geworden of in Rome die uitdrukking „schisma" ge bruikt werd naar aanleiding van juiste inlichtingen of van slechte krantenverslagen in de internationale pers. Tijdens de afgelopen zitting van het pastoraal concilie is er juist op aangedrongen om de band met Rome te bewaren. Kardinaal Alfrink ontkent dat de encycliek Humanae Vitae door het pastoraal concilie is afgewezen. In de Nederlandse kerk zijn mensen die haar zonder voorbehoud aanvaarden en mensen die er min of meer moeite mee hebben. Daarom wil het concilie dat het gesprek over dit onderwerp wordt voortgezet. In dat verband heeft het concilie uitgesproken dat de absolute veroor deling van de kunstmatige middelen tot geboortenbeperking in de ency cliek niet overtuigt. In het persgesprek kwam ook de Nieuwe Katechismus ter sprake. Kar dinaal Alfrink viel de Italiaanse kranten fel aan. Hij sprak zelfs van laster tegen het boek. Men heeft gesproken van 12 grote en 24 kleine ketterijen: AMSTERDAM De jaarvergade ring van de Nederlandse Zionisten bond heeft de Franse ambassadeur te Den Haag een telegram gezonden, waarin over de jongste maatregelen van de Franse regering jegens Israël wordt gesproken als van „openlijke vijandschap", die „gevoelens van verontrusting heeft gewekt". Ook het Nederlands Israëlisch kerkgenootschap. het Portugees Israëlitisch kerkgenootschap en het verbond van liberaal-religieuze joden hebben in een gezamenlijk telegram hun teleurstelling tot uitdrukking ge bracht. De jaarvergadering van de Neder landse Zionistenbond toonde zich verontrust over een steeds sterker wordende anti-Israëlische tendens in Nederland. Om uit de moeilijkheden te gera ken ter opvolging van het bestuur, dat sinds 1963 aan het bewind is en verleden jaar reeds had willen aftre den, werd in plaats van een voorzit ter een presidium van drie leden be noemd. De heren prof. ir. M. Tels, P. F. de Jong en S. Cohen zullen bij toerbeurt het voorzitterschap bekle den. „Wij willen niet veronderstellen dat dit uit kwade trouw is gebeurd, maar u hebt er geen notie van hoe veel gelovigen in de wereld daardoor op de gedachte gekomen zijn de Ne derlandse bisschoppen als een stelle tje ketters te veroordelen." „In dit verband moet u er zich niet over verwonderen dat het pastoraal concilie er behoefte aan heeft ge voeld om vertrouwen in haar eigen bisschoppen uit te spreken en boven dien met nadruk te herhalen dat de i catechismus nog altijd een veilige gids is. HILVERSUM Vrijdag is overleden ds. B. J. C. Rijnders, oud-zendingsdirector van Oegst- geest. Hij is 87 jaar geworden. De begrafenis is woensdagmiddag om een uur op „Den en Rust" te Bilthoven na een herdenkingsdienst in de hervormde kaDel aan de Alber- tus Perkstraat te Hilversum, die om half twaalf begint. Ds. Rijnders werd in 1881 te Mid delburg, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde in Utrecht en werd in 1905 bevestigd tot predikant van de hervormde gemeen te te Wapenveld. Vervolgens stond hij in Harderwijk, Doornspijk. Doom en Rotterdam, waar hij onder meer gevangenispredikant was. In 1924 werd hij director van wat toen nog het zendingsbureau van de heette. In deze funetie heeft hij er belangrijk toe bijgedragen, dat de Nederlandse Hervormde Kerk en de zending naar elkaar toe zijn gegroeid, zodat „Oegstgeest" haar arbeid uit eindelijk aan de kerk kon overdra gen. Na zijn pensionering in 1946 was •ds. Rijnders nog actief, onder meer door bijstand in het pastoraat in Hil versum. Ds. Rijnders was voorts van 1927 tot 1955 voorzitter van het christelijk blindeninstituut Sonneheerót te Er- melo en vele jaren bestuurslid van het Zeister Zendingsgenootschap. Hij was officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Aan minister Udink DEN HAAG De missie heeft voor 1969 twintig miljoen aan de re gering gevraagd voor 41 ontwikke lingsprojecten. Het IKKO, de interkerkelijke coördinatiecommissie ontwikke lingshulp waarin protestantse kerken samenwerken, heeft een lijst van veertien projecten bij minister Udink ingediend (vooral uit Indonesië en Afrika) ten bedrage van veertien miljoen gulden. Het IKKO komt ech ter nog met een tweede lijst, wellicht in april. Het gaat bij deze aanvragen om overheidssteun uit de pot voor ont wikkelingshulp voor projecten, waar voor particulieren (kerken) ook zelf in de beurs tasten. Slankelijn- margarine Wij eten te vet het wordt in alle toonaarden gezongen. Wie het teveel aan calorieën drastisch wil verminderen, kan te recht bij het nieuwe pro- dukt halvarine. Halvarine bevat s'echts veertig pro cent vet. tegen margarine minimaal tachtig. Het produkt bevat daarente gen meer water, zodat halvarine minder geschikt is voor braden en bakken in verband met spatten. Halvarine kan dus wor den gebruikt voor de bo ter) am of voor het stoven van groente. Halvarine bevat evenveel vitaminen als margarine. Het nieuwe produkt is direct uit de koelkast smeerbaar, beter dan margarine tegen Mini-stofzuiaer Misschien ontbreekt dit nog aan uw geluk: een klein stofzuigertje. Reveil- lon in Amsterdam helpt u er aan voor ƒ8.75. Het zakstofzuigertje meet 12 x 7x5 cm. loopt op twee kleine staafbatterijen. die gemakkelijk verwisseld kunnen worden. Het zuig- einde heeft een zacht borsteltje, waarmee pluisjes, stof, draadjes en allerlei ongerechtigheden verwilderd kunnen wor den. Ze worden opgezogen in een piepkleine zak bij de handgreep van de Va- warmte bestand, het is in een kuipje verpakt omdat het voor een wikkel te zacht is. Halvarine wordt zout loos in de handel gebracht, plezierig voor dieethou- ders. Wilt u het produkt gebruiken voor bijv. het bakken van koekjes, dan raden we u aan de hoe veelheid margarine, die in het recept vermeld staat, te verdubbelen. In 1966 werd per hoofd van de bevolking 33 gram margarine per dag op het brood gebruikt. Nemen we in plaats daarvan halvari ne. dan vermindert dit de dagelijkse portie vet met dertien gram. ofwel 120 calorieën. Nederland is het eerste land buiten de Verenigde Staten dat door een besluit van de Warenwet sinds 1 ja nuari met dit produkt kan kennismaken. let Vac, zoals de mini-zui ger is gedoopt. Behalve voor kleding kan de minizuiger ook ge bruikt worden voor het verwijderen van kruimels van de ontbijttafel, het schuieren van bank en ta felkleed. en is uw man een pietje precies dan zal hij gegarandeerd het zui- gertje op prijs stellen voor het schoonhouden van de autobanken. U snapt de consequentie van het „mini": na ieder gebruik wel even het zak je ledigen! DOLLE VORMGEVING Vroeger letten we vooral op, „degelijk", nu mo gen de huishoudelijke zaken ook best een beetje mooi of gewoon maar leuk, of een tikje gek zijn. Als we nu toch lucifers nodig hebben, waarom dan niet in een dolle verpakking? In warenhuizen te kust en te keur en heel wat romantischer dan de klik van de aansteker, die trouwens alleen erg handig is als het ding het wil doen. We bedoelen maar: kijk eens uit naar versierde luciferspakhuisjes beschilderd als winkeltjes, lu cifers verstopt In cilinders, kubussen, doosje met daarop tekens van de dierenriem of met gobelin motieven, jugendstil-motieven of een kaartspel erop. Van om en nabij een gulden tot omstreeks vier gulden. We zeggen het voorzichtig, want je weet nooit met die BTW. Tropisch slaatje Nodig: 1 blik perziken in schijven, gepelde en in stukjes gesneden si naasappelen. in stukjes gesneden banaan, half kopje gemalen kokosnoot, acht tot tien kersen, klein kropje krulandijvie. Perziksohijven afgieten, dstroop bewaren. De perzikschijven en de stuk jes sinaasappelen op een grote platte schaal doen. De banaan door de ko kosnoot rollen, ook op de schaal en om dit geheel kersen en kleine blaadjes andijvie draperen. Hierbij: saus van een half kopje mayonaise en een half kopje room. waardoor een eetlepel perzikstroop, halve theele pel gember en tenslotte wat kersensap voor de lichtrose kleur. Heerlijk bij kip of biefstuk, ook geschikt als nagerecht of toetje. Standaardwerk prof. De Jong ROTTERDAM In februari verschijnt, na bijna veertien jaar voorbereidende arbeid, het eerste deel van het standaardwerk van prof. dr. L. de Jong: „Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoor log". Prof. De Jong ontving in 1955 van de regering opdracht zijn taak als direkteur van het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te combi neren met de voorbereiding van deze publicatie. In het eerste deel, „Voorspel", werpt de schrijver nieuw licht op de politieke, economische, sociale en mi litaire aspecten van de jaren 1918—1939. Deze periode is in zijn geheel nog nooit onderwerp geweest van wetenschappelijke studie. Prof. De Jong heeft gebruik kun nen maken van geheim bronnenma teriaal. Daartoe behoren, behalve de collecties van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, de notulen en stukken van de ministerraad, het ar- ZENDERTJE OM NEK GEBONDEN (Van onze correspondent) ARNHEM Waarlangs voert het pad van Reintje de vos? Dat is een vraag waarmee de heer D. J. L. van Haaften. hoofd van de afdeling wild- biologie van het ITBON, het instituut voor toege past biologisch onderzoek in de natuur in Arnhem, zich intensief bezig houdt. „Eigenlijk weten we nog maar weinig. We hebben in de twee Jaar dat we bezig zijn zo'n vijftig jonge vossen gemerkt. Maar daarmee leren we alleen een begin en een eindpunt kennen". Sinds maandag evenwel kunnen de heer Van Haaften en zijn staf een van de zeldzame levend gevangen vossen volgen op zijn dagelijkse gang door het terrein rond zijn '„burcht"; het dier heeft een zendertje om zijn nek waar mee zijn pad nauwkeurig kan worden bepaald. „F.en half jaar geleden hebben we ook een vos in een van de vangkooien gehad Maar het zendertje dat we hem toen ombonden was na tien dagen kapot. Juni was boven dien een oninteressante tijd. Dan zorgt de vos alleen voor zichzelf; hij hangt dan wat rond In de direkte omgeving". RAJSSTIJD Ditmaal hebben de onderzoekers meer geluk. Over een i week of wat begint de ranstijd; de rekel gaat dan op zoek i naar een meer, zoals het in (begrijpelijke) vaktaal heet. Dan komt de vos in beweging. Hij gaat op stap, een j enkele keer wel twintig kilometer ver. Het worden spannende dagen voor de volgers van de zendvos. Op het ogenblik gaan ze nog op gezette tijden naar zijn grondgebied om te kijken of hij er nog is, maar binnenkort moet de controle worden verscherpt. Als Rein tje de roep van de natuur volgt en er tussenuit glipt terwijl er niemand in de buurt is om zijn signalen te ontvangen, wordt het zoeken geblazen. Dat is een inspannend karwei, want verder dan zon zeshonderd meter rijkt het zendertje niet. De eerste dag, i toen de proefvos met dat zware ding om zijn nek uit onwennigheid een heel eind van zijn burcht afging, heeft 1 het heel wat moeite gekost. Toch is de heer Van Haafter. n:et zo bang hem uit het gehoor te verliezen. Al waren er onder de gemerkte vossen die meer dan tien kilometer trekken. De ervaring is dat de meesten dicht bij hun I geboortegrond blijven. „Het kan zelfs zijn dat hij al succes heeft voor hij goed en wel op weg is". Toch zal het nog wel een jaar of drie duren voor er werkelijk een goed beeld omtrent de levenswandel van de vos, zeer belangrijk in verband met de bestrijding van eventuele hondsdolheid, kan worden gevormd. De heer Van Haaften hoopt dat er. ditmaal binnen een wat korte re termijn dan een half jaar. nog een (of twee, al lijkt hem dat vrij onwaarschijnlijk) vosjes worden verschalkt zodat hij meer zendertjes tegelijk in bedrijf kan hebben. Over de gewoontes van de vos mag dan nog weinig bekend zijn, wel zijn er veel gegevens van de secties die het ITBON regelmatig verricht. Op de bosrijke Veluwe wordt er nogal eens een dier geschoten, dat dan in verband met de vijftien gulden premie die de vos els overbrenger van rabies nog altijd op zijn kop heeft staan, naar de politie wordt gebracht. Vooral uit Apeldoorn en Ede komt er nogal eens een. Uit de ruim honderd sektics van h?t vorig jaar zijn ze al heel wat te weten gekomen. Zo is door het onderzoe ken van de maaginhoud vast komen te staan dat Reintje niet zo'n aktieve kippevanger is als waarvoor hij wordt versleten. Het grootste deel van het jaar leeft hij voorna melijk op muizen; pas als er jongen zijn is de omgeving van de bureht bezaaid met kippe- en fazanteveren. Vogel kers eten de vossen ook; eenmaal is er zelfs een gevonden die urenlang op jacht moet zijn geweest naar mestkevers. chief van het Kabinet van de Konin gin en de rapporten van de vooroor logse Binnenlandse Veiligheidsdienst. Naast de wetenschappelijke editie van dit werk (Martinus Nijhoff, bij de Staatsuitgeverij tegelijkertijd bij de Staatsuitgeveerij tegelijkertijd een Dopulaire uitgave 17,50). Het complete werk zal acht delen omvatten. Het tweede deel dat de neutraliteitsperiode behandelt (sep tember '39 mei '40) wordt eind van dit jaar verwacht. Het derde deel volgt begin 1970. De delen zullen af zonderlijk verkrijgbaar zijn bij de boekhandel en rechtstreeks bij de uitgever. DEN HAAG Missie Integraal heeft per 1 januari opgehouden te bestaan. Vijf jaar lang heeft dit blad voorlichting gegeven over het doen en laten van de missie (en de zen ding). vooral ten behoeve van we tenschapsbeoefenaars en ontwikke^ lingsdeskundigen. Het blad werd opgezet om de in druk weg te nemen, dat missie en zending tegenover ontwikkelingshulp staan. In een slotcommentaar consta teert het bestuur van het centraal missie commissariaat, dat hel blad voor een zeer belangrijk gedeelte heeft bijgedragen aan de bevochten erkenning, dat missie en zending au thentieke vormen van ontwikke lingshulp zijn. Daarmee is een van de doelstellin gen van het blad verwezenlijkt. Om dat Missie Integraal met verlies werkte, is besloten tot opheffing. De thematiek van het blad zal nu wor den behandeld in het missieblad „Bijeen". (Van onze kerkredactie) OREGON CITY De bekende Amerikaanse kerkhistoricus Kenneth Scott Latourette is overleden. De 84-jarige emeritus-hoogleraar werd door een auto gegrepen, terwijl hij een straat overstak Latourette do ceerde aan de universiteit van Yale. Hij werd algemeen beschouwd als de deken van tfe Amerikaanse kerk historici. Latourette was driemaal gepromoveerd «n bezat bovendien 14 eredoctoraten. Hij doceerde aan Yale van 1921 tot 195'? (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM In het zie kenhuis Lievensberg is in de nacht van zaterdag op zondag op 64-jarige leeftijd overleden ds. J. C. Wisse, predikant van de hervormde gemeen te. Kort voor de jaarwisseling werd hij met een acute hartaandoening in het ziekenhuis opgenomen. Ds. Wisse werd op 2 augustus 1904 in Wissenkerke (Zld.) geboren. Hij begon als onderwijzer en werd pas later predikant In 1945 werd hij kandidaat in Zuid-Holland en het jaar daarop werd hij predikant in Nieuwe Pekela. In maart 1949 kwam hij naar Ber gen op Zoom, waar hij samen met wijlen ds. O. Elseman de integratie van de evangehsatiegroep in de her vormde gemeente heeft bewerkt. Ja renlang was ds Wisse voorzitter van de classis Breda, quaestor van de ring Bergen op Zoom en regent van het Algemeen Burger Gasthuis. Sinds de nieuwe status van het ziekenhuis Lievensberg had hij in het dagelijks bestuur de functie van penning meester. Bij het oecumenisch werk was ds. Wisse nauw berokken. Vanaf de op richting in 1967 maakte hij deel uit van de Oecumenische Raad van Ker ken. welke naam onlangs is gewijzigd in Raad van Kerken om een betere aansluiting te srijgen met de lande lijke organisatie. De rouwdienst zal woensdag 15 ja nuari 's middags om twee uur ónder leiding van ds J F. van den Berg, die een persoonlijke vriend was van de overledene plaatsvinden in de hervormde kerk aan de Willi- amstraat. De teraardebestelling geschiedt daarna op de Protestantse begraafplaats aan de Wouwsestraat- weg (ingang Drebbelstraat). NIJMEGEN De prior van het klooster Albertinum prof. dr. B. H. H. Deehesne (45) gaat trouwen. Hij za-i zijn ambt neerleggen en uit de dominicaner orde treden. Pater Deehesne is docent in de psvchologie in Nijmegen en in het studiehuis van de dominicanen in Zwolle Tn 1967 werd hij prior van het Albertinum. de voornaamste van de zeven kloosters, die de dominica nen in ons land hebben. NED. HERV. KERK Beroepen te Andel (N.B.); A. Steke lenburg te r pxmnnd. GEREF KERKEN Beroepen te Zwartebroek: A. J. Kam. pherbeek te Needen 'Gr.i. GF.REF. KFRKFN (VRIJGEM.) Beroepen te Amsterdam-centrum fvac. J P. v d. Stoel en P WntffraaU: drs H. de Jone te Waeenmeeh. GEREF. r.FMFFNTEN Bedankt voor Hellevoetsluis: K. de Gier te Den Haag. vos wordt van een minizender voorzien. (Van onze kerkredactie) ATHENE Aartsbisschop Hieronymus heeft bepaald, dat in de kerk diensten van de Griekse Orthodoxe Kerk niet meer gecollecteerd mag worden. Hü vindt collecten in de dienst „ontwijdend". Een uitzondering mag alleen gemaakt worden voor eolleeten hij bijzondere gelegenheden en dan nog alleen voor of na de dienst. De Griekse kerk in Amerika heeft al laten weten, dat zij zich niet aan deze bepaling houden zal. „Wij kunnen niet allemaal op regelmatige onder houding door de staat rekenen, zoals de kerk in Griekenland", zei een bis schop in New York.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2