Als kind was Hendrik Samuel al er zuim; Libanon wil geen oorlog Amsterdamse moeder van Nixons adviseur: Van Z. veel langer dan toegestaan in kliniek Niet-raadsleden ook wethouder Nogmaals Martinus Nijhoffprijs Afgezanten van rijksdelen bij ambassades Nassau-Bredaprijs voor Toebosch China zuivert gelederen 7 ZATERDAG 11 JANUARI 1967 De eerste en enige Nederlandse vrouw met een zoon als adviseur van de president van de Verenigde Staten heeft drukke dagen achter de rug. Mevrouw M. Houthakker- Liechtenstein (66) vertelde me gisteren in haar Amster damse grachtenhuis: „Ik heb honderden brieven en tele foontjes met felicitaties - zelfs uit het buitenland - gehad. Het leuke is ook dat ik in enkele verenigingen zit, die zich mede door de benoeming van mijn zoon gevleid voelen; ik ben bijvoorbeeld secretaresse van de Amsterdamse afde lingen van de Nederlandse Vrouwenclub en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers." Huib Goudriaan Dinsdagavond belden vrien den van mevrouw Houthakker haar op om te vertellen dat haar zoon Hendrik Samuel Hout hakker (44) de belangrijkste economische adviseur van de weer een telefoontje Rhedense raad: RHEDEN Ook niet-raadsleden moeten tot wethouder gekozen kun- j nen worden. De gemeenteraad moet volledig vrij zijn in het kiezen van de leden van het dagelijks bestuur van de gemeente. Dit staat in een brief van de frac tievoorzitters in de Rhedense ge meenteraad, welke naar de minister van binnenlandse zaken zal worden gestuurd als de gemeenteraad er op 21 januari tenminste mee instemt. Zij doen een beroep op minister Beernink, nu de Gemeentewet wordt herzien, deze aan te passen aan de veranderde inzichten en behoeften van deze tijd. In het voorlopig ontwerp wordt al leen deze mogelijkheid geopend bij een tussentijdse vacature. De bepa ling dat wethouders lid van de raad moeten zijn wordt als hoofdregel in het voorontwerp gehandhaafd. Om ongewenste toepassing van de- ze mogelijkheid te voorkomen, bij- 1 voorbeeld een eerste formele benoe ming van een raadslid, gevolgd door een latere benoeming van een niet-raadslid, wordt in de brief gead- f pasgekozen president Nixon was geworden. „Ik was verbaasd en verheugd. Ik vind het een heel mooi succes en een kroon op zijn I werk. Juist vandaag heb ik een brief ontvangen; de benoeming door president Nixon persoon lijk was al in de maak, maar de senaat heeft het nu goedge keurd." Geen uitblinker Was Hendrik Samuel (die in 1951, twee jaren nadat hij aan de universi teit van Amsterdam was afgestu deerd in de economie) als schooljon gen al geïnteresseerd in economie? Zijn moeder: „Hij was een goede leerling, maar bepaald geen uitblin ker. Het plan om economie te gaan studeren kwam bij hem op toen hij op de middelbare school was. Hij heeft ook econometrie gestudeerd, en dat werd toen door nog geen tien mensen in de wereld beoefend." Mevrouw Houthakker vindt dat hetenige aanknopingspunt met de economie in het kind Hendrik Samu el eigenlijk zijn zuinigheid was. Hij was zuiniger dan haar andere zoon Lodewijk, die nu een kunsthandel heeft aan het Rokin. „Mijn man was ook kunsthande laar en daarom ben ik er ook nooit van los gekomen. Op reis in Helsinki heb ik pas nog een mooie tekening ontdekt. Mijn zoon in Amerika benadert kunst meer van de theoretische kant. Hij ziet het meer als econoom, maar naar mijn mening laat kunst zich niet theoretisch benaderen." „Ga op zoon af" Prof. Houthakker wordt republi kein genoemd. Hoe staat zijn moeder tegenover de republikeinse partij en tegenover Richard Nixon? „Ik vond Humphrey odk geen idea le kandidaat. Ik ga af op mijn zoon en Amerkaanse vrienden, die voor Nixon zijn, en ik neem aan dat die het beter weten dan wij hier in Hol land." Mevrouw Houthakker gaat elk jaar een poosje naar de Verenigde Staten haar zoon en diens gezin bezoeken. Ook komt hij meestal eenmaal per jaar naar Nederland. „Ik kom heel graag in Amerika. Ik kan niet anders zeggen als dat de Amerikanen bijzonder gastvrij en hartelijk zijn. En als toerist wordt je met de narigheden, die in dat land bestaan, niet zo gauw geconfron teerd." Ze spreekt geen Nederlands met haar drie kleinkinderen. „De con versatie bij mijn zoon thuis wordt in het Frans gevoerd. Zijn vrouw is RAHID KARAMANI BEIROET/PARUS/DEN HAAG De nieuwe premier van Libanon, Rashid Karami schijnt bereid te zijn tot ontspanning in het conflict tussen zijn land en Israël. In Beiroet vindt zijn streven echter weinig weerklank. Duizenden stakende studenten eisen dat hij een harde lijn volgt. Karami probeert oude politieke veten te slechten, om zo een regering op brede basis te kunnen vormen. Hij is er evenwel nog niet in geslaagd de volgelingen van de rechtse, pro-westerse oud-president Chamoen te ver zoenen met de socialisten. Een belangrijk punt is of de nieu we regering de Palestijnse guerrilla's zal toestaan vanuit Libanon Israël binnen te dringen. De nieuwe pre mier verklaarde dat hij Israël geen voorwendsel wilde geven Libanon aan te vallen. Dat betekent, dat Libanon de Pa lestijnse verzetsorganisaties alleen moreel zal steunen. Volgens een Egyptische krant heeft Israël zelf de berichten, dat het over een kernbom zou beschikken, in om loop gebracht om de Arabieren te Shockeren. De kritiek op president De Gaulle wordt steeds heftiger. René Cassin, die vorig jaar de Nobelprijs voor de vrede kreeg, vindt het wapenembar go een „daad van paf-tijdigheid" en voegt daar aan toe: „Frankrijk is nu geïdentificeerd met het onrecht". VRAGEN DEN UYL De voorzitter van de PvdA-Twce- de-Kamerfractie, drs. J. M. den Uyl, vraagt de regering, of zij de stap van de Franse president afkeurt. Hij verzoekt de regering bij het be stellen van Franse wapens rekening te houden met de Franse houding ten opzichte van Israël. MEVROUW HOUTHAKKER: ik hoorde het van vrienden Poolse en voor haar was Frans de tweede taal. Bovendien spreken de kinderen Pools met hun moeder. Buiten het gezin wordt natuurlijk Engels gesproken: dus totaal drie ta len en dat vind ik al genoeg voor kinderen. Daarom heb ik er nooit op aangedrongen dat ze ook nog Neder lands zouden leren. Ze zijn wel enorm geïnteresseerd in Nederland. Ik vertel altijd veel over ons land. Ze kennen ook Nederlandse liedjes; als ik een leuk kinderliedje tegenkom stuur ik een plaat naar Amerika." Mevrouw Houthakker woont al 45 jaar in het uit 1665 daterende huis aan de Herengracht, een van de wei nige die nog in oorspronkelijke staat bewoond worden. Haar knappe zoon werd er ook geboren in 1924. Na de Spieghelschool in de Mar- nixstraat bezocht hij de Openbare Handelsschool en vervolgens de uni versiteit van Amsterdam. In vier jaar behaalde hij zijn doctoraal cum lau- de. Direct na zijn studie vertrok Hendrik Samuel naar een research instituut in Cambridge. Na twee jaar, als 24-jarige, werd hij professor aan de Economische Universiteit in Chicago. Sinds 1961 was hij hoogleraar in Te eenzaam in cel van kazerne Harvard, een ook was hij staflid van de economische adviesraad van presi dent Johnson. In 1966 werd hij tot Amerikaan genaturaliseerd. Gelukstelegram De nog steeds wat verraste moeder van de belangrijke Ame rikaan („ik wist altijd dat hij een zeer knappe jongen was") kreeg zelfs gisteren tijdens ons gesprek nog telefoontjes met felicitaties. Toen ze dinsdag het nieuws hoorde stuurde ze onmiddellijk een geluktelegram naar de Verenigde Staten. Bij het vertrek zegt mevrouw Houthakker, die ondanks begrij pelijke moedertrots alles nogal nuchter lijkt op te vatten, lako- nik: „Ik vond wel dat u het naadje van de kous moest we ten." Onlusten bedreigen buitenlandse hulp van Amerika WASHINGTON Een Ameri- kaanse presidentiële commissie zal de gekozen president Richard Nixon ad viseren de buitenlandse hulp te ver minderen als de onlusten in de on derontwikkelde landen toenemen. De commissie zegt overigens dat zij niet gelooft dat de Verenigde Staten veilig kunnen leven in een wereld, waarin de arme landen hun levens standaard niet snel omhoog kunnen brengen. ROTTERDAM Naast Marko Fondse, dier de M-arfmus Nijhoffprijs ontving voor- zijn: vertalingen van Russische literatuur, is deze vertaal prijs eveneens toegekend aan Olga Krijtofa voor haar vertalingen in het Tsjechisch van werken van Arthur van Schendel, Theun de Vries, Johan j[ Fabricius, Jacob Presser, Willem van h i Maanen, Jan Wolkers en Hugo Claus. UV Woensdagavond 29 januari worden in 1 de Haagse Raadszaal aan de Ja- vastraat de prijzen uitgereikt. PARAMARIBO Binnenkort zul len vertegenwoordigers van Surina me en de Antillen worden opgeno men in de Nederlandse diplomatieke missies in het buitenland. De Antilli aanse premier Kroon heeft meege deeld. dat minister Luns een voorstander is van het betrekken van de rijksdelen bij buitenlandse zaken. De heer Kroon zei bij zijn vertrek uit Paramaribo, dat de Antillen er geen behoefte aan hebben het statuut „voor elk wissewasje" te wijzigen. Bovendien is het aanstellen van ver tegenwoordigers bij bestaande am bassades voordeliger dan het zelf op richten van ambassades. Door deze regeling zal het ook mo gelijk zijn, dat Suriname en de Antil len met andere landen overeen komsten kunnen sluiten zonder dat daar het Nederlandse parlement voor nodig is. UTRECHT De meervoudige j moordenaar Hans van Z. ver- j blijft al ruim zeven maanden in de psychiatrische observatiekli- niek in Utrecht, hoewel dat vol- gens het Wetboek van strafvor- AR VRAAGT NAAR dering maar ten hoogste zes we- x ken is toegestaan. Zoals gemeld FISCALE POSITIE j begint het proces tegen hem op 11 februari. ZELFSTANDIGEN DEN HAAG De AR-Kamerleden Zijlstra, Biesheuvel, De Mooij en Kieft vragen de ministers van finan ciën, economische zaken en landbouw en visserij aandacht te schenken aan de verhouding van de fiscale positie van zelfstandigen tot die van loon- trekkenden. De vier Kamerleden vragen de be windslieden of de toegezegde studie reeds is begonnen en wanneer het resultaat daarvan kan worden ver wacht Echtpaar Protopopov onttroond in Leningrad LENINGRAD De Russische kampioenschappen kunstrijden, die in Leningrad werden gehouden, ein digden donderdagavond met een' gro te verrassing: Tamara Moskvina en Alexej Mitsjin, beiden student, ont troonden de tweevoudige Olympische en viervoudige wereldkampioenen Loedmilla Beloesova en Oleg Proto popov bij het paarrijden als Russi- •che titelhouders. Het hoofd van het arrondisse mentsparket in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, verklaarde desgevraagd dat hij prof. dr. J. Kloek had ver zocht, Van Z. langer in de kliniek te mogen houden. Volgens hem was het verblijf in een cel van de marechaus seekazerne in Soesterberg, waar Van Z. tot begin juni vertoefde, te een zaam. Ook had mr. Overbeek bezwaren tegen opsluiting in een huis van be waring in verband met de confronta tie met andere verdachten. Het is gebruikelijk dat een ver dachte, na een maximale observatie in een kliniek, terugkeert naar de laatste verblijfplaats. Dat was de ka zerne in Soesterberg. Contact Mr. Overbeek zei voorts dat Van Z. in de observatiekliniek waar zijn verblijf ook cellulair is, een beter contact heeft met het personeel. Men vreesde dat hij In de eenzame cel in Soesterberg gek zou worden. lijk omdat er in verband met verbou wingswerkzaamheden in september en daarna minder patiënten werden opgenomen. Overbrenging naar een andere kli niek, waardoor ook andere deskundi gen een oordeel over deze in de cri minele geschiedenis van ons land unieke verdachte hadden kunnen vellen, heeft mr. Overbeek nimmer overwogen. Aan anderen om een rap port vragen zou zelfs beledigend voor prof. Kloek zijn geweest, meende hij. De hoogleraar zou tot de conclusie zijn gekomen, dat Van Z. verminderd toerekeningsvatbaar is, maar een vrij hoog intellect heeft. BREDA De Nassau-Breda-Prijs, een tweejaarlijkse prijs, ingesteld door de stad Breda, is voor de eerste maal toegekend aan de heer L. Toe bosch, directeur van het Brabants Conservatorium in Tilburg. Louis Toebosch ontvangt deze prij (oor konde en 2.500) als erkenning voor zijn werk als componist van een groot aantal koor-, orgel-, orkest- en kamermuziekwerken, als organist van internationale vermaardheid en voor zijn aandeel in het Brabantse en met name het Bredase culturele leven. Een langer verblijf bleek na het I Burgemeester ir. W. J. L. J. Merkx gereedkomen van het rapport van ge- zal hem woensdag 12 februari de prijs tuige-deskundlga prof. Kloek, moge- I overhandigen. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD LOOPT TERUG BARNEVELD De aanvoeren op de Barneveldse pluimveemarkt ver toonden in 1968 een sterk eteruggang. Werden in 1965 nog 1.200.000 stuks aangevoerd, vorig jaar kwam men niet hoger dan 600.000. Deze terug gang is vooral te wijten aan de zeer geringe aanvoer van slachtkuikens. Op de eiermarkt werden in 1968 ruim 35 miljoen stuks meer aange voerd dan het jaar daarvoor. De Ne derlandse eiermarkt werd daardoor nog meer op Barneveld geconcen treerd. PEKING Het Mao-regime Is be zig de volgelingen van de afgezette president Lioe Sjao Tsji uit te roeien. De campagne, die de „beweging om de rijen te zuiveren" wordt genoemd, woedt het hevigst in de noordelijke provincies. In sommige streken heeft de ter reur zulke afschrikwekkende vormen aangenomen, dat de hele bevolking ertegen in opstand komt. Samenwerking wolfabrieken TILBURG De NV Janssens van Buren's wollenstoffenfabrieken en de NV Wollenstoffenfabriek C. Mom- mers en Co., beide uit Tilburg, heb ben -besloten tot een nauwe samen werking. Het gezamenlijk personeel van de bedrijven bestaat uit 350 man. De Venezolaan Soto bij een van I zijn grote draadstructuren in het Stedelijk museum te Amsterdam. De expositie omvat zeven zalen met speciaal ontworpen environ ments en grote objecten. Zij duurt tot 24 februari. De tennismode 1969 van Teddy Tinling in Hiltón Londen ge presenteerd: gemaakt van katoen en dacron, waarbij de nadruk vooral wordt gelegd op de bij behorende pantalons. Vredestein neemt „Olga" over DEN HAAG De Leidse matras- senfabriek „Olga" is per 1 januari volledig opgenomen in de Vre- destein-groep. De fabriek biedt werk aan 110 personen, die allen aan het werk kunnen blijven. „Olga" zal bin nen de Vredestein-groep een autono me organisatie blijven. Echtscheidingsrecht „De adviezen die aan de minister van justitie zijn uitgebracht inzake wij ziging van het echtscheidingsrecht zul len wegens het „vertrouwelijk" karak ter niet worden gepubliceerd;; (Uw krant van 4 januari jl.). Waarom niet? Vreest men de provo catie door een vrij volk, waaronder da huidige en toekomstige slachtoffers van een decadente wetgeving? Waar om nog meer zonden, die uit de wet zijn? Of, prof. Smelik citerend: „het officiële huwelijk is een motie van wantrouwen, waarom moeten er altijd autoriteiten bijkomen?" Christus geeft de nieuwe lijn: „Dat gij elkander liefhebt". Als dat wordt ontkend was en is er geen huwelijk. Wat dan nog te regelen? Wie breekt of breken wil verdwijnt in schuld. Waar om dan nog langer leugens, meineden en andere zonden georganiseerd? Toevoeging van „grondige ontwrich ting", zoals een raadsheer en predi kant willen? Dat weten de witgebeften wel te organiseren en dus: van de drup in de regen. Elke vorm van vrijheid, waarbij al leen de liefde kan overwinnen, ls beter dan het geëxploiteerde zgn. recht. Of is het de bedoeling de zgn. rechterlijke macht en de zgn. sociale diensten, die voor ca. 70 procent dank zij geregle menteerde echtbreuk een goede brood- winning hebben, in stand te houden? Wil men van de zonden blijven le ven en daarom het leven van vrije mensen verhinderen en blijven discri mineren? Rotterdam M. Oosterle# De naatn Elisabeth De Spanjaarden vergissen zich als zij menen dat er geen heilige van dis naam is: de heilige Elisabeth van Thtlringen komt in vele legenden voor, Bekend is zij bijv. doordat Wagner haar in de Tannhëuser een hoofdrol gaf. Bekend is zij ook door 'de sagen rondom de Wartburg, waar Luther een tijd van zijn leven verbleef. Men kan daar verschillende wandschilde ringen zien, die op haar leven van barmhartigheid betrekking hebben. Isabel lijkt wel meer op Isebel dan op Elisabeth! Den Haag Joh. de Geus Rijii-irlrii In een buitenlandse krant las ik het volgende interessante artikel over rij wielen en de verkeersveiligheid: „Wie wielrijders als verkeersdeelne mers beschouwt zal bemerken, dat er meer gevaren schuilen dan men zo oppervlakkig denkt. Sedert de uit vinding van de rijwielen, zoals men die nu gebruikt, is op het punt van ver- keerszekerheid niets verder ontwik keld. Tussen een rijwiel dat tientallen, ja ren geleden gemaakt werd en een model van 1969 is nauwelijks enig verschil. De rijwielfabrikanten hebben verzuimd hun producten aan het he dendaagse verkeer aan te passen. Neem bijvoorbeeld de verlichting. Deze wordt nog steeds door een dy namo voortgebracht en werkt dus al leen dan als de wielrijder krachtig op de pedalen trapt. Moet hij om een of andere reden zijn tempo verminderen of stoppen, dan wordt het licht zwakker of gaat geheel uit. Bij andere voertuigen is het tegendeel het geval. Dan wordt bij het remmen een aanvul lend licht ontstoken. Een andere moeilijkheid is in het verkeer het afbuigen, vooral naar links. Wil een wielrijder de hoek om, dan moet hij zijn hand uitsteken en eenhandig rijden, beter gezegd: sturen. In het bijzonder voor oudere mensen ontstaan hierdoor dikwijls moeilijkhe den. Moet de wielrijder 's avonds bij het naar links afbuigen het tegemoet ko mende verkeer voorbij laten gaan dan staat hij onverlicht op het midden van de rijweg. Een wielrijder bereikt met enige in spanning een snelheid van 40 km peï uur en heeft geen verzekering nodig. Een bromfietser die bij lange aanloop op 25 km per uur snelheid komt, is daarentegen verzekeringsplichtig. Hier bestaat eveneens een leemte in de ver- keersvoorschriften. Niemand zal betwijfelen dat een wielrijder normaal minder schade kan aanrichten dan een bromfietsberijder. In druk verkeer houdt de wielrijder dikwijls te weinig afstand. Wordt dan bijv. een auto bekrast dan vlucht de schuldige meestal uit angst voor de schade, wetende dat hij toch niet her kend kan worden. Op dit gebied geeft Zwitserland het goede voorbeeld. Daar kan geen wiel rijder aan het straatverkeer deelne men. die niet een goed zichtbaar plaatje met nummer en jaartal op het achterspatbord heeft Deze plaatjes worden in dat land, evenals hier voor de bromfietsen, door de verzekerings maatschappijen tegen betaling der pre mie uitgegeven." Ik fiets al ruim 50 jaar en juist daarom vind ik dit artikel opmerke lijk. Er staan dingen in waar ik nog nooit aan gedacht had. Noordwijk J. Flcmmlng Bankier voorzitter van het Rode Kruis GENèVE Het internationaal co mité van het Rode Kruis heeft giste ren de Geneefse bankier Marcel Na- ville gekozen tot voorzitter. Hij wordt de opvolger van Samuel Go- nard, die wegens gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. De benoe ming gaat deze zomer in. Teveel BTW op de geneesmiddelen? DF.N HAAG Het Tweede-Ka- merlid drs. E. Nypels (D 66) vraagt minister Witteveen van financiën en staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid waarom op ge neesmiddelen. die op doktersadvies worden verstrekt minder BTW is gehe ven dan op dezelfde middelen in de vrije handel. Volgens drs. Nypels bedraagt de BTW op door de arts voorgeschreven geneesmiddelen vier procent, op ge neesmiddelen in de vrije handel evenwel twaalf procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7