Stijgend aantal caravans in Nederland: nu al 90.000 Gaslantaarn uit museum geuit naar Drakensteyn Kleine bedrijven dupe van de regeringsmaatregelen Snel hulp bieden met „medimobiel" Mammoet vast in Waterweg Wilson overhoop met Afrikaanse landen it „CARAVAN RAI" WEER GROTER DAN VORIGE KEER OPENING LUSTRUMTENTOONSTELLING 24 JANUARI DE PRIJZEN KRITIEK NVV OP SKANDINAVIË VOLGT ZWEDEN NIET Schultetrofee voor Jansen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT RU ODE SI STRUIKELBLOK Vakbonden waarschuwen kopers VMF 5 ZATERDAG 11 JANUARI 1969 AMSTERDAM Wéér groter dan de vorige vier keren gaat vrijdag 24 januari de „Caravan RAI '69" in Amsterdam open. Als Bert (weer of geen weer") Garthof over veertien dagen die tentoonstelling officieel heeft geopend, kunnen de liefhebbers vijf grote hallen met sta- en toercaravans, vouwwagens, kam peerauto's, bagage-aanhangwagens, en „onderdelen en toebeho ren" binnenwandelen. En ze zullen er dan wel enkele uren kun nen blijven ook, want aan de in totaal 125 stands valt wel het een en ander af te zien. De lustrum-tentoonstelling die tot en met zondag 2 februari wordt gehouden onder het mot to „Vrij dan de caravan", zal produkten te zien geven uit vijftien verschillende landen. De duurste caravan zal het prijs kaartje met 54.000,- dragen; de goedkoopste zal altijd nog f 1995,- kosten. en alles wat er aan en er in moet, zullen op de Caravan RAI '69" ook voorlichtingsstands staan. Verschei dene organisaties en instellingen, die zich op het gebied van recreatie kamperen, en trekjken, bewegen, zul len voorlichting en adviezen geven. De Caravan RAI is van 24 januari tot en met 2 februari dagelijks geo pend van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags en 's avonds nog eens van zeven tot tien. Op zondag is de tentoonstelling 's avonds gesloten. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Overigens, al is dan de totale in beslag genomen oppervlakte weer groter, er zullen op de Caravan Rai '69 toch minder tourwagens met vaste opbouw te zien zijn. Er staan nu „maar" 302 wagens van dit type. Daar staat dan tegenover dat er meer sta- en wooncaravans geëxposeerd te zien zullen zijn. Het vorige jaar kon men 57 verschillende typen bekijken. Nu zijn het er 82. Daar komen dan nog 22 tent- en vouwwagens bij. De landen van herkomst van de caravans zijn ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. Nederland neemt met 31 mer ken de eerste plaats in, gevolgd door Engeland en Duitsland. De waarde van het geëxposeerde ligt ruim boven de drie en half miljoen gulden. (Van onze correspondent) Onder de welwillende blikken van een aantal autoriteiten heeft gistermiddag een KLM-helikop- ter een grote „Medimobiel Con tainer" de Amsterdamse Bos baan overgehesen. Of liever: van Schiphol naar het Bosbaan restaurant gebracht, waar die autoriteiten van de heer B. C. Dunn hadden gehoord, dat de medische hulpverlening in Ne derland bij grote ongelukken en rampen nog steeds een probleem is. Met de meer of min officiële presentatie van de „V.F.W. Medimo- bil Container" is Nederland het derde land, waar zo'n container in dienst komt. In Duitsland, en Zweden „draait" men al proef, evenals in Vietnam. HARMELEN Volgens de heer Dunn kan de con tainer zeer goede diensten bewijzen bij grote rampen, zoals indertijd bij Harmeien. „Vooral na „Harmeien" is er veel te doen geweest over de me dische hulpverlening". „Er zijn com missies ingesteld, maar nog steeds is het probleem van de onvoldoende snelle medische hulpverlening er" aldus de heer Dunn. bruiken helikopters) geheel Neder land gedekt zal zijn voor een Bnelle medische hulpverlening bij rampen. MINISTERIES Voor de Medimobiel Container bestaat, vrij grote belangstelling bij de instanties, die er mee zouden kun nen gaan werken. De importeur heeft ree'ds veel vragen over de container moeten beantwoorden van het Mi nisterie van Defensie, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, en van Verkeer en Waterstaat. Ook de ANWB en de Wegenwacht hebben zich over de Container laten informeren. Vertegenwoordigers van de genoemde instanties en van GGD's uit vele plaatsen in Nederland konden gisteren, bij de .demonstratie, nog eens al hun vragen kwijt. De medimobiel Een als „noviteit" gelanceerde RAI-'69 te zien zal zijn: de Volkswagen, die op de Caravan- kampeerauto Dormobile. COMPLETE BEHANDELKAMER MET HELI NAAR RAMPEN GROEI OPPERVLAKTE De betekenis van de tentoonstelling is, volgens de heer F. de Witte, voor zitter van de tentoonstellingscommis sie, te concluderen uit de groei van de benodigde oppedvlakte. Ook de bete kenis van de caravan is volgens de heer De Witte gegroeid. „Hoewel de invoering van de BTW voor een tijdelijke voorzichtige instelling bij het publiek heeft ge zorgd, is met name het afgelopen jaar het caravanpark weer sterk uit gebreid", aldus de heer De Witte. „Vijf jaar geleden waren er ruim 36.000 caravans in ons land, 1 januari 1968 was dit getal verdubbeld. Op dit ogenblik is het geschatte aantal cara vans in Nederland 90.000. Naar onze berekening zijn er meer dan 20.000 kampeerwagens verkocht in 1968." Behalve de caravans, vouwwagens De vlucht van de helikopter, met daaronder hangend een compleet in gerichte medische behandelkamer, moest aantonen dat het probleem wel opgelost kan worden. Met die mobie le behandelkamer namelijk, die in Nederland geïntroduceerd werd door de Nedam, een automobielmaatschap pij in Roermond, waarvan de heer Dunn directeur is. ROTTERDAM Vrijdagavond was het voor Rotterdam even span nend, toen tegen half tien de met een lading ruwe olie binnenkomende Franse Shell-mammoettanker Mag- dala, 105.000 ton, even voorbij de mon ding van de Europoorthavens aan de grond liep en dwars op de Nieuwe Wa terweg kwam te liggen, daarmee alle scheepvaartverkeer blokkerend. Gelukkig slaagden vijf sleepboten I er nog geen drie kwartier later in het gevaarte vlot te krijgen en het veilig de Vierde Petroleumhaven binnen te slepen, waarop het gestremde scheep vaartverkeer kon worden hervat. De Magdala liep vast, nadat deze reus op nog onverklaarbare wijze de monding van de Europoorthavenr voorbij was gevaren. Toen aan boord van de Magdala was bemerkt dat men te ver was doorgevaren, poogde men de tanker tot stilstand te bren gen. De Magdala is daarbij met de voorsteven vastgelopen. De weersomstandigheden waren vrijdagavond gunstig. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Hoewel het totale prijsbeeld van caravans niet veel verschilt van dat van het vorige jaar, is er toch wel iets veranderd in de prijzen. De invoering van de BTW bete kent o.a. dat voor de toercaravan, die tot nu toe onder een midden- weeldetarief viel, in veel gevallen een kleine prijsdaling mogelijk is geworden. De sta-caravans daar entegen gaan nu onder het alge mene BTW-tarief vallen, hetgeen ze duurder maaikt. Wat die goedkoper geworden toercaravans betreft, de prijsver laging hier komt o.a. tot uitdruk king in een groter aanbod op de Caravan Rai van caravans in de prijsklassen van ƒ3000 tot ƒ4000. Deze groep maakt nu ruim 11 procent van het totaal uit, tegen 7 procent het vorige jaar en 4.5 procent in het daaraan vooraf gaande jaar. Er zijn zelfs negen modellen toercaravans met vaste opbouw, die minder dan 3000 kosten. Overigens, niet alleen de BTW maakte lagere prijzen mogelijk op dit gebied. Een grote rol speelt ook de toenemende concurrentie. Insiders signaleren zelfs prijsver lagingen van dertig procent..! (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Eind februari of be gin april zal de Vereniging van ex ploitanten van gasbedrijven (VEG) prinses Beatrix en prins Claus een prachtige oude gaslantaarn aanbie den, die gebruikt zal worden voor de buitenverlichting van kasteel Drakensteyn. Dan namelijk zal ook dit kasteel op aardgas zijn aangeslo ten. Deze gaslantaarn (zie foto) is één van de „kostbaarheden", die uit de strijd tussen stadsgas en aardgas (waarbij het gas van moeder aarde onlangs een algehele glorieuze over winning behaalde) zijn overgeble ven. Zij herinneren nog aan de ro mantiek van de jaren, waarin vorige geslachten leefden en waarin naast zoveel wat ook verloren ging de flakkerende gasverlichting eveneens een rol speelde. De voor Drakensteyn bestemde gaslantaarn staat thans in het klei ne, intieme museum van de VEG aan de Rijswijkse Treubstraat, na dat een landbouwer in het Friese Tzummarum besloot er afstand van te doen omdat hij „niet meer past in deze tijd" Als hij geweten had, dat de lantaarn nog eens het woonoord van Beatrix en Claus zou sieren... Tijdens de grootscheepse ombouw op aardgas zijn er talrijke spullen op de schroothoop verdwenen, maar veelal dank zij de attentie van gasfitters, die dit met bloedend hart gadesloegen kon toch ook menip „stuk" worden gered. En het is hieraan, dat het gasmuseum in Rijsurijk zijn bestaan te danken heeft. Men vind f er oude kousjeslampen, strijkijzers, warm- watergeysers met roodkoperen inte rieur en nog veel meer. Een uniek voorwerp is wel het indrukwekken de gasfornuis (foto boven), dat nog maar nauwelijks twee jaar buiten gebruik is. Afhankelijk van die inrichting va riëren de kosten van de container van ƒ45.000 tot ƒ75.000 (een rewone ambulance-auto kost 19.500 tot ƒ35.000). De heer Dunn verwachtte dat met een aantal van ongeveer 24 stuks (een aantal gebaseerd op vlieg- bereik en snelheid van de te ge- WASHINGTON/STOCKHOLM /PARIJS Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken is van mening, dat de Zweedse erkenning van Noord- Vietnam op geen enkele manier zal bijdragen aan de zaak van de vrede in Zuid oost-Azië. PLANNEN NS UTRECHT Het NW heeft veel waardering voor de plannen van de NS, maar is tevens teleurgesteld over wat het noemt het „sociaal verzuim". De personeelsaangelegenheden zijn volgens de bond alleen maar bekeken vanuit het oogpunt van efficiency en reorganisatie. De maandlonen van het spoorweg personeel zijn met ingang van 1 ja nuari met vijf procent verhoogd. De talarissen zijn voorlopig, totdat een nieuwe cao is vastgesteld. „Het besluit van Stockholm is ge komen op een moment, waarop het bewind van Hanoi zijn pogingen, de grondwettig gekozen regering van Zuid-Vietnam met geweld omver te %verpen. voortzet", aldus het ministe rie. De regeringen van de andere Scan dinavische landen, Noorwegen, Fin land en Denemarken hebben Ameri ka laten weten dat zij er voorlopig niet aan denken Noord-Vietnam te erkennen. Wel heeft de Noorse regering ge zegd, dat het haar standpunt ten aan zien van het regiem-Hanoi op korte termijn zal herzien. De al in enkele landen, en ook in ons land voor militaire doeleinden in gebruik zijnde „medimobü" achtte de heer Dunn niet ideaal, omdat deze gemonteerd is op een vast onderstel en daarmee dus gebonden is aan de gebaande wegen. Voor de inrichting van de van licht metaal, in Duitsland ontworpen con tainer zijn er verschillende mogelijk heden. Hij kan worden ingericht als „gewone" medische behandelkamer, maar ook als operatiekamer. Erkenning N.-Vietnam DEN BOSCH Jan Janssen, die woensdag werd uitgeroepen tot sportman van het jaar, is ook renner van het jaar. Vrijdagavond ontving hij in café restaurant „De Vliert" voor de vijfde achtereenvolgende maal de Gerrit Schulte-trofee, die wordt uitgereikt aan de renner met de beste prestaties, sportiviteit, ka rakter, koersinzicht en mentaliteit. De Limburger Jan Krekels mag zich de renner van de toekomst noe men. Krekels, die volgend seizoen als professional debuteert, volgt daarmee Fedor den Hertog op. In navolging van Wallstreet was ook de Amsterdamse effecten beurs overwegend flauw gestemd, maar gisteren trad er een tech nisch herstel van de korsen op. De rente in Amerika is ongekend hoog gestegen, wat een druk op de markt vormde. In ons land had men het te kwaad met de maatregelen ter beteugeling van de be stedingen, nu de regering de inflatoire dreigingen voornamelijk op de rug van het bertffsleven gaat afremmen. De LAC, dat is de Loonpoli tieke adviescommissie, had een parig lak aan de bezwaren te gen de cao-grootmetaal, die de lonen boven de produktiviteits- grens brengt en de regering volgde het advies op, zodat lonen en prijzen dit jaar flink hoger worden. Het kabinet-De Jong brouwde ech ter een recept tegen de moderne ziekte der inflate in de vorm van een serie maatregelen, welke de ge volgen van de te grote loonsverho ging moet afremmen. De investe ringsaftrek van het bedrijfsleven wordt in snel tempo afgebroken, wat neerkomt op een straf op investering en de fiscus de nodige miljoenen zal opleveren. Straks komt een verho ging van bepaalde accijnzen (auto's), de afbetalingskredieten worden afge remd. in het kort, het bedrijfsleven wordt opnieuw onder druk gezet en moet maar zien te roeien met de rie men. die nog gelaten worden. Dit gaat niet ten koste van het bestaan van de grote concerns, maar de kleintjes worden met sluiting be dreigd. omdat ze straks geen le vensvatbaarheid meer zullen bezit ten. De drang naar fusering zal er door worden vergroot, een bittere noodzakelijkheid om het hoofd boven water te houden. Politieke kanten De beurs nam nota van de verkla ring van de minister van financiën, dat een strikt begrotingsbeleid zal worden gevoerd om een stijging van Verlichting Ol.stadion beste van Europa AMSTERDAM „De beste ver- lichting van heel Europa", zei stadi on-directeur J. Mellegers met trots toen vrijdagavond voor het eerst de nieuwe verlichting van het Olym pisch Stadion in Amsterdam op volle kracht brandde. Met een luxwaarde van 1300 tot 1400 is deze installatie, waarin de 51 schijnwerpers van elke lichtmast zijn vervangen door 38 an dere maar met veel sterkere lampen, geschikt voor het uitzenden vla de televisie van sportwedstrijden in kleur. Het veranderen van de Installatie (voorheen was het verlichtingsniveau 100 lux) heeft ongeveer een kwart miljoen gekost de overheidsuitgaven te voorkomen. Dit streven zal reeds merkbaar zijn In de begroting-1970, waarvan de voorbereiding al vroeg ter hand wordt genomen. Overigens moeten we eerlijk zeggen, dat we niet erg gerust zijn op die insnoering der overheidsuitgaven. We moeten het nog zien. dat het er inderdaad van komt. De weg van de minste weerstand in de loonkwestie geko zen zal ook in de uitgavenpolitiek doorwerken, want er zitten belang rijke politieke kanten aan de zaak vast. De toestand in het Nabije Oosten heeft de effectenbeurs schadelijk beïnvloed. Men wéét nog niet, hoe dit brandpunt der wereldpolitiek zich verder zal ontwikkelen. Amerika was ook onder de indruk van de opmerkelijke stijging van de rente. Voor eerste klasse kredieten is de rente verhoogd tot zeven procent, een ongekend percentage in de VS. Straks treedt Nixon op als president en men is op zijn hoede, omdat en nog niet weet welk beleid de republi keinse regering terzake van de bin nenlandse en buitenlandse problemen gaat voeren. Goud duurder Opmerkelijk is het bijv., dat de goudprijs op de vrije markt deze week verder gestegen is en ongeveer op 42.50 dollar per ounce kwam, te gen een officiële prijs van 35 dollar. De uitlating van de nieuwe minister van financiën, terzake van het nog niet definitief bepaald zijn van de goudipolitiek, welke Nixon zal volgen, heeft zijn nawerking, terwijl het be langrijkste goudproducerend land, Zuid-Afrika, de verkooppolitiek van goud goed in de hand hpudt In het beursverloo'p van de nu verstreken dagen van het nieuwe jaar is nog weinig lijn te ontdekken. In welke richting zal het koersver loop dit jaar gaan? Brengt het begin van het jaar meermalen een stijging van het koerspeil, ditmaal kwam er een da ling tot stand. Het heeft geen zin om nu reeds uit te spreken, dat de curve der koersen dit jaar omlaag zal gaan. nadat die vorig jaar met meer dan een kwart omhoog ging. En wel om dat er zoveel onbekende factoren in het spel zijn. Enerzijds zijn de prognoses over de wereldeconomie voor dit jaar gunstig en men verwacht, dat het han delsverkeer een verdere uitbreiding zal ondergaan. Daarin zal ook ons land ongetwijfeld delen en de export zal een verder stijgende tendens ver tonen. Als we zien naar de West- duitse economie, dan constateren we dat het in dat land voortdurend bij zonder goed gaat, ondanks de belem merende maatregelen terzake van de Duitse export en de stimulans voor de buitenlandse invoer. Stabiel De belangrijkste oorzaak van dit uniek verschijnsel schrijft men toe aan de stabiele prijsontwikkeling in het land. terwijl in andere landen, bijv. in Nederland de exportbedrijven duurder worden. In Duitsland heeft men zich weten te wachten voor de inflatoire gevaren maar bijv. Enge land en Frankrijk kampen met grote moeilijkheden Als het in West-Duitsland goed gaat. kunnen wij van die welvaart vermoedelijk oo-v profiteren. Maar ons prijspeil stijgt gevaarlijk en daarmede daalt ons concurrentiever mogen. Gezien de binnenlandse afrem mingsmaatregelen in ons land, moet men rekening houden met een trage re economische eroei en daardoor zal de beurs mogelijk gereserveerder handelen. Straks komen de jaarverslagen weer en dan komt men wel te weten, hoe de directies van vele onderne mingen de naast0 toekomst beoorde len. bijv. ook uitkomend in de divi dendpolitiek. Het zal ,dus zaak zijn, om de ontwkkelins goed te volgen en een selectieve beleggingspolitiek is nu wel noodzakelijk. AKV gevraagd Van de internationale aandelen heeft AKU zich uitstekend gehouden, want de koers kwam nog 5 punten hoger dan vorige week. Er zijn blijk baar allerlei activiteiten bij de AKU aan de gang. Men heeft een Zwitsers bedrijf op het gebied van synthe tische vezels willen overnemen door het uitbrengen van een bod, men rept over een fusie tussen AKU en de Belgische onderneming UCB, een chemische zaak, er zijn reeds gerui me tijd besprekingen aan de gang met de Ned. Staatsmijnen om te ko men tot een nauwe samenwerking op chemisch gebied Philips was aangeboden vanuit het buitenland en sommigen brachten dit in verband met de bestedingsbeper king in ons land. Dit is echter een internationaal concern met zoveel af zetgebieden, dat de mogelijkheid van een mindere verkoop van t.v.'s en radio's in ons kleine landje, toch geen ramp betekent. De koers kwam van 155 op 161. Kon. Olie was gedrukt door de toestand in het Na bije Oosten en kwam van 183 op 176.50, slot op 179.20. Unilever en Hoogovens moesten ook hun tol beta len aan de lagere koersen, maar KLM hield zich goed en kwam van ƒ212 op ƒ217 LONDEN Op de topconfe rentie van Gemenebestlanden in Londen heeft premier Wilson pertinent geweigerd toe te ge ven aan de druk van de meer derheid, om het jongste Britse aanbod aan Salisbury voor een regeling van de Rhodesische kwestie, in te trekken. Alle Afrikaanse landen, uitgezon derd Malawi, drongen aan op een invasie van Engeland in Rhodesie om het blanke regime van Ian Smith ten val te brengen. De zwaarste aanval kwam van president Kenneth Kaoen- da van Zambia, die "de Britse politiek bestempelde als „onzalig". Wilson zei. dat Engeland nooit met geweld een einde aan Smith's min derheidsregering zou maken, omdat dat onvermijdelijk tot een bloedbad ln Afrika zou leiden. Hij gaf toe dat het Britse aanbod ter regeling van de kwestie, zoals dat op de kruiser „Fearless" was gedaan, niet in overeenstemming was met zijn toezegging op de Gemene- bestconferentie van twee jaar gele den. IMMIGRANTEN Wilson heeft tot vroeg in de mor gen getracht een gematigde oplossing gen getracht een gematigde oplossing Wat de stemming op de conferentie nog meer versomberde was Wilson's waarschuwing dat Engeland doorgaat met de strenge beperking van het toelaten van immigranten. Er zal een speciale commissie gevormd worden, 'die zich over dit probleem moet bui gen. UTRECHT De werknemersbon den in de metaalindustrie hebben ln een gezamenlijke advertentie in de bondsorganen eventuele aspirant-ko per van de Verenigde Machinefa brieken VMF gewaarschuwd, eerst met de vakbonden te overleggen voordat de koop wordt gesloten. De vakbonden hebben voor deze ongebruikelijke vorm van benadering gekozen in verband met bij vele fusies opgedane ervaringen De bon den zijn het „beu" steeds weer voor een fait accompli te worden gesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5