Leidse Burcht geen ie wij zen van bewoning VVV-directeur strijdt voor Katwijks erkenning TAXI TEL. 25555 Autobedrijf Rijnland bouwt in Leiderdorp Met 36.000 inwoners en 30.000 bedden de grootste badplaats van Nederland Het voornaamste is dat het zijn eigen karakter bewaard Zilveren ambtenaar in KATWIJK Bloemen duur Merenwijk Sport-veehal KtfVWÏ LOOSE eOtmAHT 3 ZATERDAG 11 JANUARI 1M9 IjlI LEIDEN De onderzoekingen, die de restauratie van de Burcht vergezellen hebben tot het inzicht geleid dat een nieuwe kijk op het ontstaan van de kunstmatige heu vel langzamerhand een dwingende eis is geworden. Van het proces der ophoging was in feite te wei nig bekend om een goede basis voor de conclusies ten aanzien van de wordingsgeschiedenis van de ringmuur te krijgen. In de afgelopen maanden werd in gescheiden campagnes een pro fielsleuf gegraven, die aan de stadzijde van de voormalige burchtgracht begon, deze gracht zou kruisen en vervolgens zo (technisch) ver mogelijk de wang van de heuvel in zou gaan. Dank zij de medewerking van de heer Bigot kon hiermede inder daad in een tuin aan de stadzijde een begin worden gemaakt. Het bleek echter, dat de burchtgracht in de loop der eeuwen van bak stenen kademuren was voorzien, terwijl vóór het dempen de water loop als bedding voor een stam- riool werd benut. Tussen de voor malige burchtgracht en de heuvel- wang had men ter plaatse van de aanvankelijk geprojecteerde sleuf bovendien een waterreservoir tot voeding van <fe fontein op le Vis markt aangelegd. Na het graven van het eerste gedeelte van de profielsleuf moest deze verlegd worden om de ob stakels te ontwijken. In zijn nieuw beloop kon de sleuf tot op enkele meters van de ringmuur worden doorgetrokken, zij het niet over de gehele lengte tot op de diepte van het oudste maaiveld. Monsters Het ilinden van een fragment van een stenen dolk in de be groeiingslaag van het oudste maaiveld stichtte aanvankelijk veel verwarring. De ophogings fasen tekenden zich duidelijk af. maar woonvlakken met onweer legbare bewijzen van bewoning werden niet aangetroffen. Wel liet zich vaststellen dat men bij de ophoging telkens weer gebruik had gemaakt van schóorwalletjes. Opgebouwd van kwelderzoden. De mantel van de heuvel, zoals die tijdens de bouw van de stenen ringmuur bestond, tekende zich goed waarneembaar af. Tufpuin en baksteenpuin markeerden de toen aanwezige helling. De problemen die zich voorde den, liggen voor een belangrijk deel in het bodemkundige vlak, zodat samenwerking met de geo logische dienst en de stichting Bodemkartering geboden bleek. De monsters worden momenteel onderzocht, zodat het nog niet mogelijk is het resultaat van de onderzoekingen samen te vatten. (Van een Katwijkse medeicerker) KATWIJK AAN ZEE V.V.V.-directeur Verplancke is een enthousiast man en hij zit boordevol activiteit Hij heeft voor de V.V.V.-zaak en daarmee de reputa tie van Katwijk bergen werk verzet en hij doet dat nog dagelijks. Hij reist Europa af om overal goodwill voor Katwijk te kweken. Het propaganda-zaad schiet welig op; tienduizenden duitsersengelsenskatidinaviërs vonden de weg naar Katwijk en worden in eigen om geving op hun beurt weer propagandisten. Tiendui zenden folders en hotellijsten verlaten het VVV-kan- toor en komen op ongetelde binnen- en buitenlandse tafels terecht. Toch is deze rustèloze directeur nog niet met alles gelukkig. Vra gen over toegangswegen wroeten al dadelijk een grote porïie onbe hagen op. „Wat mij vooral dwars zilt, is de allerdroevigste, totaal onvoldoende wegbewijzering. Kat- KATWIJK In de trouwzaal van het raadhuis was het volledige personeel van de gemeentesecretarie bijeen met vertegenwoordigers van andere gemeentelijke diensten ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van de hoofdcommies A ter secretarie afdeling financiën, de heer N. van den Eijkel. Ook waren tegenwoordig burge meester A. G. Vermeulen en de wet houders C. van der Plas, H. Haasnoot en J. Bergman Czn. Gemeentesecretaris J. C. Tieleman wenste de jubilaris namens het ge meentebestuur geluk. Hij zei, dat de jubilaris zich een gewetensvol ambte naar heeft getoond. De heer J. Rampen, chef van de afdeling financiën sprak namens de collega's van deze afdeling. De voorzitter van de perso neelsvereniging de heer V. Stokhui- zen, sprak namens het personeel van de gemeentesecretarie. De heer Van den Eijkel ontving geschenken en dankte tot slot de sprekers. Grof-vuildienst weer in actie LEIDEN Met ingang van de komende week wordt ook dit jaar weer grof vuil opgehaald. De reini gingsdienst geeft alle bewoners ze ven keer gelegenheid grof vuil klaar te zetten voor de kraakpers- wagen. Het is wel de bedoeling, dat dit vuil gebundeld of verpakt wordt aangeboden. Elke zaterdag publiceren wij de ■traten, die de daaropvolgende week Un de beurt komen. Grof vuil Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Zoeter woude zal in januari niiet, zoals ge bruikelijk, op de derde woensdag grof vuil worden opgehaald, maar op woensdag 22 januari. BENTHUIZEN - HAZERSWOU- DE Dienst wijkverpleging: zr. A. Schouwenaar, Beelaertspark 2, Benthuizen, 01790-3682. LEIDEN De bouwmaatschappij vau Automobielbedrijf Rijnland N.V. te Leiden gaat in Leiderdorp halverwege de Van der Valk Bouman- weg bij de kruising met de Laan van Ouderzorg een groot garagebedrijf stichten, dat te zijner tijd het moederbedrijf wordt van de dan acht vestigingen tellende N.V. Rijnland. Het Leiderdorpse bedrijf krygt een oppervlakte van 2400 m2. De ingang van het nieuwe bedrijf komt aan de Van der Valk Bou- Buurt I maandag: Herensingel (van Me- dusastr. tot Lage Rijndijk), Hambroek laan. Kooilaan - geheel, Celebesstr., Decl- mastr., Sieboldstr,, Floresstr., Bloemstr, Formosastr.. Borneostr., Drlftstr., Lom- bokstr.. Javastr., Medusastr., Parkstr.. Kootpark. Atjehstr. (van Kooilaan tot Su- matrastr.), Ambonstr.. Madoerastr. Buurt 3 maandag: Lage Rijndijk, Voorstr.. Sumatrastr., Atjehstr. (van Su- matrastr. tot Soembastr.), Soembastr., Ba- listr., Tlmorstr., Ringkade. Bonalrestr.. Arubastr., Surinamestr., Antillenstr.. Cu- racaostr.. Sint Maartenstr., Sint Eustatl- usstr., Sabastr., Bankastr., Billtonstr., Koolhof. Buurt 2 dinsdag: Jacques Ur- lusplantsoen, Aaltje Noordewlerlaan, Cor nells Schuytlaan, Diepenbrocklaan, Joh. Verhulststr.. Rich. Holstr., Obrechtstr.. Churchlll-laan, Willem Pljperstr., Peter van Anrooystr., Joh. Wagenaarlaan, Vale- riusstr., v Blankenburgstr., Julius Röntgenstr., Mozartstr., Bernard Sweersstr., Sweellncklaan, Eduard van Belnumstr., Brücknerstr., Debussystr.. Choplnstr., Moesorgskistr.. Caesar Frankstr.. Verdistr. Buurt 8, dinsdag: Schubertlaan. Mah- lerstr.. Handelstr., Beethovenlaan. Vtval- distr., Bachstr., CorelUstr., Toscanlnilaan, Berllozpad Rossinlstr- Lltsztpad. Men- delssohnkade, Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjalkowskikade, Sibellusstr., Bartokstr., Kennedylaan. Max Rcgcrlaan. Jozef Havdnlaan, Apollolaan, Smétanastr., Pa- ganlnlstr., Scarlattistr., Griegstr., Donlzet- tilaan. Buurt 5, donderdag: Paramaribostr., Co- rantljnstr.. Willem de Zwijgerlaan - ge heel, Abr. Crljnssenstr., Stuyvesanthof. van Rlebeeckhof, Jan Pieterszoon Coen- hof. Pleter Bothstr., Albertlne Agnesstr., Charlotte de Bourbonhof. Juliana van Stolberghof. Anna van Burenhof, Mar- nixstr. (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Buurt 7 donderdag: Herensingel (van Medusastr. tot Jullanastr.), Julianastr., Julianakade, Sophiastr., Anna Paulow- nastr., Alexanderstr., Prlnsenstr., Oran- Jestr., Lusthof laan, Dlllenburgerstr., Nas- saustr., Mccklenburgerstr-, Os- en Paar- denlaan, Bernhardkade, Marljkestr., Mar- grietstr., Irenestr., Beatrlxstr., Bern- hardstr. Buurt 4, vrijdag: Haagweg (geheel), Rijndijk, DIJkhoflaan, Vaikenburgseweg, Haagweg (tien hulzen), Kllkspaanweg, Da Costastr., De Gcnestctstr., Nicolaas Beetsstr., Potgieterlaan, Tollensstr., Schlmmelstr., Oltmanstr., I-Iasebroekstr., Borgerstr., De Lcnnepstr., Ten Katestr.. Toussaintkade, Staringkade. Buurt 6, vrijdag: Kneppelhoutstr., Mul- tatullstr., Fred, van Eedenlaan. Lodewijk van Deyselstr., Albert Verweystr.. Jac ques Perkstr.. Herman Gorterstr.. Louis Couperusstr.. Hoflaan, Willem Klooslaan. Boshof. Duinhof, Meerhof, Akkerhof. Weldehof, Telderskade, Mulderstr.. Gerrlt Kastelnstr.. Segaarstr.. Van Dlemclstr., Rooseveltstr. (geheel). manweg, terwijl aan de Ockenrode de entree komt van de reparatie hal van 42x23 m. Tot het negen m hoge complex behoren verder kan toren. een magazijn, een wachtka mer. een toonzaal en zes benzine pompen. Mareis Bouwbedrijf te Katwijk bouwt het complex naar een ont werp van de Leiderdorpse archi tect J, Splinter. Nog dit jaar wil men de garage als eerste onderdeel van het complex klaar krijgen. RIJNSBURG Dat vraag en aan bod nog altijd de bloemenprijzen be palen. werd in de afgelopen week nog weer eens overduidelijk bewe zen. Oner invloed van tal van facto ren, waaronder ook de minder goede groeiresultaten in sommige kassen, was de aanvoer beduidend kleiner dan de hoeveelheid bloemen, waaro ver wij, ezien de grote vraag vanuit het buitenland, eigenlijk hadden moeten beschikken. Het gevolg was, dat de prijzen met dubbeltjes tegelijk opliepen, zodat ook de bloemen die echt niet tot de allerbeste kwaliteit mochten worden gerekend, tóch forse prijzen noteer- den. Gelukkig voor de Nederlandse consuent zijn er echter ook soorten, die voor export nu eenmaal minder gevraagd zijn, zodat er, wanneer men zij n eisen niet al te hoog stelt toch altijd nog wel een betaalbaar bosje bloemen te koop is. wijk betaalt contributie aan de A.N.W.B. bij een ledental van ruim 1300, een bedrag van ruim 1300 x f 25 per jaar), maar toch kennen ze ons daar blijkbaar niet. Neem nou eens de wegen van AmsterdamDen Haag en Utrecht naar hier. Dat zijn toch de aders, waardoor de vreemdelingenstro men de kust bereiken. Je ziet overal Zandvoort, Scheveningen, Noordwijk, telkens en telkens weer. Maar Katwijk, ho maar. Pas in de naaste omgeving ver schijnen er enkele bescheiden richtingborden. Vanuit Haarlem via De Zilk niet eerder dan in Noordwijkerhout en vanuit Am sterdam pas bij Oegstgeest, ter wijl via Hillegom de eerste aan duiding bij Sassenheim-Noord wordt aangetroffen. De afbuiging van rijksweg 4 naar Zoeterwoude wijst alleen naar Noordwijk. Aan de andere kant zie je Katwijk eerst bij de Lammenschansrotonde. Waarom toch eigenlijk? Ik durf beweren, dat Katwijk met 36.000 inwoners en 30.000 bedden, de grootste badplaats van Nederland is. Katwijk verdient om zijn grootte en belangrijkheid evenveel borden en net zulke grote letters als Noord wijk, dat nu eenmaal de naam heeft economisch heel belangrijk te rijn. All-in-pakket XJET toerisme wijzigt langzamer- hand van karakter. Je houdt de mensen tegenwoordig niet meer een hele week aan het strand. Daarom hebben we ons all-in-pakket samen gesteld. Dit omvat tochten naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, de bloemen, musea, haven- en grachtenrondvaarten, Blijdorp, Euromast, Madurodam inbegrepen, ieder., dag wat anders. Directeur Verplancke'wil wel Kat wijks eigen karakter als familiebad plaats handhaven. De vreemdelin gen vinden het iets heel bijzonders, met de gemoedelijke Katwijkers in aanraking te komen. Ze worden uit genodigd op de koffie, vaak met een borrel erna. Dat slaat geweldig aan. Het overgrote deel kan heel goed met de gasten omgaan; men zorgt voor alle comfort en gezelligheid. Zo'n eerste indruk, wanneer je met een kop koffie verwelkomd wordt, doet alles. Zulke gasten worden goe de kennissen, vrienden zelfs; Je ziet ze dikwijls het andere jaar weer te rug". V.V.V. zorgt voor allerlei soorten van ontspanning. En de gasten die 's avonds wat Katwijks V.V.V.-kantoor anders willen, cabaret, dancing en zo „Nou, die verwijs ik altijd naar Den Haag, naar Noordwijk. Ik vind het niet beslist nodig, dat Katwijk dat alles ook heeft. Het voornaamste is dat het z'n eigen karakter be waart". Inderdaad, Katwijk moet zijn ware gezicht tonen. Zo'n sterk groeiende plaats mag niet in de wereld bekend staan als een klein zeedorpje met enkel vissersmensen. De WV-direc teur kan gerust verklaren, dat hij dat sprookje niet heeft gemaakt en dat hij altijd vecht om dat uit de wereld ie helpen. Het is net zoiets als de Volendammers, de klompen, de mo lens, de tulpen uit Amsterdam en meer van die verschoten folklore- artikelen, die tegenwoordig meer kwaad dan goed doen, omdat ze de Nederlandse werkelijkheid verhullen. Voor concurrentie ben ik niet bang. Iedere plaats heeft immers z'n eigen image. De mensen zijn wel veel onrustiger geworden; ze loillen uitzwermen. Daar moet je rekening mee houden. Verder vind ik de leef baarheid van onze badplaats be- Katwijks V.V.V.-directeur, de heer C. Verplancke. JJE LEIDSE gemeenteraad staat aan de vooravond van een heel be langrijke beslissing: maandagavond wordt het plan voor de Merenwijk behandeld. Daar komen in 6000 wo ningen 20.000 mensen te wonen. Een deel van de nieuwe ruimte die Leiden bij de grenswijziging van enige jaren geleden ten deel viel, zal dan einde lijk worden benut. Op de details van het plan behoeven wij, na alles wat wij er al over hebben geschreven, hier niet in te gaan. Wel herhalen wij onze con clusie van vorig jaar dat Leiden met dit ontwerp kan bewijzen de nieu were inzichten in woningbouw en wijkstructuur te willen volgen. De Merenwijk zal geen internationale faam verwerven zo revolutionair zijn de principes die aan dit plan ten grondslag liggen, nu ook weer niet maar de ontwerpers zijn hier wel duidelijk afgeweken van de voor Leiden traditionele li jn, die in nieuwe wijken als Zuidwest en Noord het woonklimaat bepaalt. De Merenwijk wordt anders, speelser, ruimer, royaler, veiliger, kortom: „leefbaarder", humaner. Alle ele menten hebben die tendens in zich. De huren zullen er hoger liggen dan in andere wijken, maar het wordt geen elite-eiland, zoals het comité „Leefbaar Leiden" geheel ten on rechte vreest Het zal de leefbaar heid van de stad zeer ten goede komen als Leiden de eentonigheid van zijn woningbouw gaat doorbre ken en de kwaliteit van zijn bestaan gaat opvoeren. Dan zal er misschien een eind komen aan de afvloeiing van mensen die hier niet naar hun zin kunnen wonen en in de omge ving wél voor hen geschikte woon- langrijker dan cabaret en nacht clubs". De heer Verplancke heeft in Kat wijk pionierswerk verricht Een voorganger had hij niet. „Ik heb dit werk van de grond af moeten opbouwen. M'n opvolger zal het lang zo moeilijk niet hebben. Hij kan vanaf het nu bereikte niveau gewoon verder gaan". Armen uitslaan 1\/TAAR om goed te kunnen werken. 1 A moeten we de armen kunnen uitslaan. Ze willen Katwijk overal „in" hebben, maar er liefst zo weinig mogelijk voor betalen. Ik wil weten, dat VVV door de gemeente gedragen wordt. We moeten, bjj voorbeeld, zonder geldelijke zorgen, aan een Nederlandse week in Kopenhagen of in Stockholm kunnen meedoen. Er is hier waarlijk geen public relatlon- man nodig. Wjj doen èlles Katwijk moet nu zijn kans grijpen, overal bij zijn, want morgen is het misschien te laat. Regeren is voor uitzien. Men kan niet vasthouden, niet teruggaan, niet dromen over het verledenNodig is een fris en open beleid, op vandaag én de toe komst gericht. Personenwagen» en busje». Garage W. C. A van Kerkhof Narmstraat la Leiden. Voor alle ziekenfondsen. ruimte krijgen. Er is in Lelden al jaren een in allerlei opzicht schade lijk „afromingsproces" gaande, waartegen pas de laatste jaren van gemeentewege iets wordt gedaan. Maar wij zijn er nog lang niet. „Leefbaar Leiden" beweert dat de Merenwijk wel voor de rijkeren zal zijn en dat de anderen dan genoe gen zullen moeten nemen met ver ouderde en slechte huizen. Wij vin den dat een slechte veronderstelling. De Merenwijk zal vaart kunnen brengen in het saneringsproces, waaronder Leiden ondragelijk ge bukt gaat, en in het doorstro- mingsproccs waarbij de nieuwe wo ningen waarover wij nu beschikken bestemd worden voor hen voor wie ze zijn gebouwd. Het zijn déze mensen die in verouderde en slechte huizen moeten blijven zitten omdat er anderen zijn die met een hoog inkomen In een woning van omstreeks honderd gulden per maand zitten. Laten we nu ook niet doen alsof in Zuidwest, De Mors en Noord geen comfortabele woningen zijn gebouwd. Daar komt nog bij dat de buren in de Merenwijk heus niet zo hoog komen te liggen dat zij voor de meeste woningzoekenden onbetaalbaar zul len zijn. In andere steden is het nog wel erger! De stelling dat iedere Leidenaar zich moet kunnen vesti gen in de Merenwijk wijzen wij als onpraktisch af. Juist de gedifferen tieerdheid in de woningbouw is een vande middelen om de huis- daaraan heeft Leiden jaren achte- vestingsnood terug te brengen. En reen maar bitter weinig gedaan. Er is een kentering. Maar die mag dan ook niet worden tegengewerkt. Het is het goed recht van de gemeen teraad, bezwaren tegen het plan uit te spreken. „Het einde" is het niet. Wij hopen wel dat de raad de ka rakteristiek ervan onaangetast Iaat. Anders zou Leiden de mogelijke twijfel aan zijn vermogen om een nieuwe wijk modern en volledig op te zetten, alleen maar versterken. En dan betwijfelen wij of Leiden nog wel toekomst heeft. T EIDEN KRIJGT dit Jaar een gigan tische veemarkt-sporthal. Mis schien is het beter te zeggen: sport- veemarkthal. Want als het goed Is zal deze ruimte meer voor de sport dan voor het vee worden gebruikt. Er is maar één dag per week veemarkt De hal komt in september klaar. Wij zijn er deze week in geweest. Zie de foto in onze krant van gisteren. Wij kwa men onder de indruk van de grootto en de ruimte. En van de gebruiksmo gelijkheden waarvan men in dit sta dium nog niet eens voldoende besef kan hebben. Toen hebben wij ons afgevraagd of het gemeentebestuur zich hiermeo al heeft geconfronteerd. Is er al gesproken met organen en vereni gingen die van deze hal gebrnik zouden kunnen maken? Wie gaat er leiding aan geven? Zullen de ga- bruikers de tarieven kunnen op brengen? De stilte hieromtrent is een beetje griezelig. Als dc hal in september voor beide functies moet gaan draaien, zullen deze vragen nu aan de orde moeten komen. Het gebruik als sporthal zal veel tijd aan voor bereiding vergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3