Oudste wereld (nationale) kerk ter dreigt te verdwijnen Ongekende service Ds. Abma neemt leiding van „De Banier' over 2 jongens gedood Een ivoord voor vandaag Assyrische kerk kiest isolement Uw probleem is het onze.... Strijdkreet: grootste oplaag Mars katholieken inNoordrlerland Saturday Evening yjj ])Q£]][; Drs. Langeraar Bij Protestantse Spaarbank 20 pet meer gespaard Post verdwijnt Hulp gedupeerden door oorlog doeltreffender spant geding aan tegen de EMS Gele uter... Poëzieprijs voor J. P. Guépin BERGEPMSSWERK ZATERDAG 11 JANUARI 196» En nu, wat verwacht ik, Here? Mijn hoop, die is op U. (Psalm 39 8). Het bleef bij David in psalm 39 niet bij zwijgen. Hij had in al zijn verdriet een groot goed. Hij kende Gods genade. Hoe vaak had hij die genade ervaren. Wat een kracht had die hem geschonken in veel beproevingen. Door die genade wist hij, dat zijn tijden in Gods hand waren en dat God de teugels van zijn bewind vast in handen had, zodat hem niets kon over komen buiten Gods wil. God doet alle dingen medewerken ten goede voor al degenen, die zich aan Hem toevertrouwen. Als hij zich dat weer realiseert, wendt hij zich af van alles buiten God en roept hij bij al de raadsels uit „En nu, wat verwacht ik, Here? Mijn hoop, die is op 17." Hij is immers die God, die tot mensen, die geen verwachting meer hebben, die van zichzelf en van alle mensen moeten zeggen „de mens gaat daarheen als een schaduw, ja als een ademtocht suizen zij weg" (vers 7), in hun vrees zegt: Vrees niet, want Ik ben met u; zie niet angstig rond, want Ik ben uw God. Ik sterk u, ook help Ik u, ook ondersteun Ik u met Mijn heilrijke rechterhand. (Jesaja 41 10). Gelukkig wie zich zo mag vastklampen aan God, die buiten Hem niet leven kan. Wij lezen vandaag Mattheüs 7 1-14- Wij lezen morgen Mattheüs 7 15-29. Er ligt een enorm stuk tragiek in de geschiedenis van deze kerk. Een geschie- denis, die zich nog slechts fragmentarisch laat verhalen, omdat het meeste verloren is gegaan. Negenhonderd jaar lang was zij de leidende kerk in Azië. Omstreeks het jaar 1300 leek zelfs een totale kerstening van dit werelddeel mogelijk. De Kerk van het Oos ten had haar bisdommen tot in China en Ceylon. Maar op de negen vette eeuwen volgden zes magere, waarin deze kerk steeds van alle zijden zwaar vervolgd is (Van onze kerkredactie) BAGDAD De Kerk van het Oosten, de „Assyrische christenen", de oudste nationale kerk ter wereld, is gescheurd als gevolg van de afzetting van haar patriarch Simon XXIII Isai. Eind september kwam een kerkvergadering bijeen van deze kerk, die nog maar 70.000 chris tenen omvat, voornamelijk in Irak en Perzië. Het initiatief tot deze vergadering was van de metropoliet van Irak uitgegaan, zeer tegen de zin van de in San Francisco zetelende patriarch. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die nlri 'erllng met elkaar In verban moeten In afzonder lijke i «rden gesteld. Per brief uulden aan postze gels te igesloten. Vraag: In een praktisch nieuw zelfstrijkend overhemd „100 pet. cotton" hebben we een rode ball- pointvlek zitten. Mijn vrouw heeft getracht met spiritus de vlek te ver wijderen met het gevolg dat deze vlek oranje uitgevloeid is tot wel 5 cm breed. Hoe kan ik deze verwij deren? Antwoord: U kan ERK-vlëkkert- middel bij de drogist kopen (Liever noemen wij niet bepaalde merken, maar het adres van de lezer is weg gevallen. zodat wij niet in staat zijn per brief te antwoorden). Vraag: Wat zijn bavelaartjes? Antwoord: Deze naam is af te lei den van Cornelis Bavelaar, die in 1775 te Leiden geboren werd. Hij had een onbegrijpelijke aanleg tot snijden van beeldjes van landschap pen, binnenhuizen en zeegezichten in lindenhout, palmhout, ivoor, pa relmoer met een pennemes. Van zijn werk in vooral veel naar Engeland uitgevoerd. Vraag: Daar u nog altijd in gebre ke is gebleven aangaande mijn vraag, zou u mij toch een plezier doen, deze alsnog te beantwoorden. Antwoord: Inderdaad is er een pe riode van 16 dagen tussen uw rappel en uw eerste brief. Dit kan licht gebeuren aangezien brieven dikwijls een nauwkeurig onderzoek door een deskundige vergen. Het duurt altijd enige tijd voor de honderden brie ven zijn geregistreerd, aan de deskundigen zijn toegezonden en door dezen aan ons beantwoord worden. Hierna vergt het weer tijd, voor de van de deskundigen ontvan gen antwoorden aan de abonnees zijn toegezonden. Uw vraag is inmiddels beant woord. Vele antwoorden kosten meer dan het abonnementsgeld voor één jaar. Ook komt het voor dat er veel meer tijd dan 16 dagen ver loopt, voordat we antwoorden kun nen. De meeste brieven echter wor den binnen die tijd beantwoord. Oordeel dus niet te hard over ons. Vraag: Kan u iets vertellen over de werken van W. Kempin? Was hij een groot schilder? Antwoord: In onze archieven enz. is deze naam niet te vinden. Wend u zich tot het rijksbureau voor kunsthistorische documentatie. Nas- saulaan 18, Den Haag. Misschien ook dat een van onze lezers ons gegevens kan verschaffen. Commissie van r.k. theologen uit alle landen VATICAANSTAD Zeer binnen kort zal er een internationale com missie van rooms-katholieke theolo gen worden gevormd. Progressieve kringen hebben hierom gevraagd. Zij zijn van mening, dat als zo'n com missie al zou hebben bestaan deze de paus zou hebben kunnen bewegen zijn gebod ten aanzien van de ge- boortenbeperking niet af te kondigen. Op een persconferentie waarop bis schop Ladislav Rubin dit heeft mee gedeeld zei hij nog geen verdere bij zonderheden te kunnen melden, wel gaf hij die over de buitengewone bis schoppensynode, die in oktober in Rome zal worden gehouden. Deze vergadering sprak uit, dat het erfrechtssysteem, waaronder het lei derschap van de kerk al sinds 1552 in een en dezelfde familie was overge gaan van oom op neef, in strijd was met het kerkrecht. Daarom werd pa triarch Simon XXIII Isai vervallen verklaard van zijn ambt, dat hij al 48 jaar bekleedt. Hij kreeg het in 1920, toen hij twaalf jaar was. In zijn plaats werd de Indiase bisschop Thoma Darmo tot patriarch verhe ven. De diepere achtergrond schijnt te zijn, dat de Assyrische .christenen hun in Amerika wonende patriarch te „westers" vonden worden. De kerkvergadering veroordeelde zijn ei genmachtig invoeren van nieuwig heden zoals de westerse paasdatum en de verlichting van de vastenplidn- ten. Siihon Isai, die in augustus zijn kerk nog op de assemblee van de Wereldraad in Uppsala vertegen woordigde, heeft tegen zijn afzetting geprotesteerd bij de regering van Irak. Het lijkt erop, dat de leden in Perzië, Libanon en India hem trouw zijn gebleven, terwijl de grote meer derheid in Irak en Syrië de nieuwe patriarch heeft aanvaard. Op zichzelf is een dergelijk bericht oyer ruziënde oosterse bisschoppen niet zo iets bijzonders, ware het niet, dat hiermee de oudste nationale kerk ter wereld lijkt te verdwijnen. Het is geen overdrijving, als we de geschie denis van de Kerk van het Oosten het minst bekende deel van de kerkgeschiedenis noemen. Politiek De Keifï van het Oosten is de eerste nationale kerk geweest, die zich van de wereldkerk afscheidde. Aan het eind van de vierde eeuw veroverden de Perzen het land van Eufraat en Tigris, waar het oude, goedddeels gekerstende, Assyrische volk woonde, op het Oostromeinse rijk. Dat had tot gevolg, dat de christenen daar zich in het jaar 424 .organisatorisch zelfstandig maakten onder een eigen katholikos (patri arch). Dat had dezelfde reden, als waar om nu de Oostduitse christenen een zelfstandig kerkelijk leven willen, los van de kerk in West-Duitsland. Als minderheid in een niet-christelijk land wilden zij de Perzische regering niet de gelegenheid geven, om hen te beschuldigen van landsverrader- lijke contacten met Byzantium. Ove rigens maakte deze stap bepaald geen einde aan de vervolgingen, die van tijd tot tijd hevig waren. Later ging deze Kerk van het Oosten ook dogmatisch een eigen weg, doordat ze de besluiten van het concilie van Efeze (431) verwierp. Dit concilie had in de strijd om de „natu ren in Christus", die de kerk sterk beroerde, patriarch Nestorius van Konstantinopel afgezet en zijn leer veroordeeld. (Nestorius legde sterke nadruk op de menselijke natuur van Christus, waarom men van hem Ma ria niet „Theotokos" (moeder Gods) mocht noemen.) De Kerk van het Oosten sloot zich op haar synode van 486 officieel aan bij de leer van Nestorius. Daarom wordt deze kerk ook wel Nestoriaa- se Kerk genoemd, minder juist, om dat daardoor het leergeschil een be tekenis wordt toegekend, die het be paald niet gehad heeft. De opkomst van de Islam (zevende eeuw) was voor de Kerk van het Oosten aanvankelijk beslist niet na delig. De christenen begroetten de Arabieren als bevrijders. De Arabie ren beschouwden op hun beurt de As- syriërs als stamverwant. Zo genoten ren beschouwden op hun beurt de As- contraprestatie wijdden zij de Ara bieren in de antieke cultuur en we tenschap in. Zending Reeds lang was de Kerk van het Oosten toen zeer actief op het gebied van de zending. In de zesde eeuw waren haar zendelingen al in Arabië doorgedrongen, waar ze zelfs in Sa naa, de hoofdstad van Jemen, een bisdom stichten. Andoren kwamen in India, Ceylon, in de zevende eeuw zelfs in China en Mongolië, zeer waarschijnlijk ook op Java. Patriarch Timotheos I (780 1 823) zond zendelingen naar Siberië die he le volkeren bekeerden. Zij waren het ook, die de Bijbel in het Chinees vertaalden. Sinds de tiende eeuw trad er ech ter verval in door afval naar de is lam (zo gingen de Arabische landen geheel verloren) en door interne con flicten. De komst van de Mongolen, die in de dertiende eeuw een groot deel van het Nabije Oosten veroverden, bracht opnieuw verlichting. Weer konden de christenen op bijzondere privileges rekenen, nu als tegenstanders van ae islam. Verschillende khans trouwden christenvrouwen. Europese reizigers, zoals Marco Polo, die de Mongoolse hoven bezochten, vonden er een christelüke invloed, zo sterk dat het westen droomde van een verbond met de Mongolen ter vernietiging I van de islam. Onder patriarch Jabh-allaha (1283-1317), zelf een mongool, beleef de de Kerk van het Oosten een bloei- De aandacht van de westerse ker ken bracht de Kerk van het Oosten geen verlichting, integendeel. Om te beginnen bewerkte Rome de afval van een groot deel door een unie (de „Ohaldeeuwse Kerk" in 1551), irft als gevolg nieuwe verwarring en ver zwakking van de positie tegenover de islam. Vooral de karmelieten en de jezuïeten waren in de vorige eeuw bijzonder actief. Daarbij kwamon Russische orthodoxen, Engelse angli canen, Amerikaanse presbyterianen, lutneranen en vele anderen, die hun zendingswerk in deze gebieden stuk voor stuk niet zozeer op de islam richtten, als wel op de Assyrische christenen. Geen beelden Het is niet te verwonderen, dat de Kerk van het Oosten zich terugtrok in een algeheel isolement, trots op haar traditie, haar liturgie, haar Sy rische kerktaal, het algeheel ontbre- gen van beelden in de eredienst (en dat wil in het oosten wat zeggen!) maar aan de andere kant met oen dode vormelijkheid, bijgeloof, on verschilligheid en een geestelijkheid, die als regel zelfs niet aan de allerge ringste minimumeisen voldoet. Een nieuwe katastrofe betekende de vervolgingen door de Turken en de Koerden, die in 19151917 leidden tot de uitdrijving van alle Assyriëra uit het land der Koerden. Meer dan de helft vond daarbij de dood. De overlevenden kwamen terecht in kampen in Irak, Cyprus en de Vere nigde Staten. Zo komt het ook, dat Simon Isai zijn zetel naar Amerika verplaatste. De Kerk van het Oosten telt nu nog ongebeer 70.000 leden. Dertigdui zend van hen wonen in Irak, 20.000 in Perzië en verder in Syrië, Liba non, India. Rusland, Griekenland, Cyprus en de Verenigde Staten. Door de afzetting van haar patriarch lijkt deze kerk weer gekozen te hebben voor de weg van het isolement. (van onze kerkredactie) NEW YORK Toen de Ameri kaanse astronauten in de Apollo- 8 het scheppingsverhaal uit Genesis la zen, belde een Japanse journalist het ruimtevaartstation in Houston op, om te vragen waar hij de tekst van deze radiotoespraak kon krijgen. Omdat hij zich in een hotel be vond, werd hij door de NASA-mede- werker lakoniek naar het laatje in zijn nachtkastje verwezen, waar zoals overal in de Verenigde Staten een Bijbel lag. De Japanner vond wat hij zocht, de „letterlijke tekst van de toespraak", en was vol lof over de „service" van de Amerikanen. Aldus het New Yorkse weekblad Aviation Week. BELFAST De regering van Noord-Ierland heeft ijveraars voor burgerrechten toestemming gegeven weer een mars op Belfast te houden. Vorige week ontaardde een mars van katholieke studenten in felle vecht partijen met protestantse tegenstan ders. Een protestantse organisatie heeft al aangekondigd, dat zij de deelne mers aan de mars niet in Belfast zullen dulden. De katholieken komen zondag in Belfast aan. Meer aandach t voor vorming Wordt in Nederland de Strijdkreet van het Leger des Heils in restaurants of café's verspreid, in het noorden van Zweden gaat het een beetje anders. Een goed ingepakte Leger des Heilssoldaat op weg met zijn volkswagen, stopt even om een .JStridsropetin de rugzak van een voorbijganger te stoppen. Alle Strijdkreten zien er weer anders uit. In ieder land zit een andere redactie. Maar wist u, dat al die strijd kreten met elkaar de grootste oplaag van alle bladen ter wereld bereiken: meer dan vijftig miljoen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ir. C. N. van Dis is afgetreden als hoofdredac teur van het SGP-weekblad De. Banier. Hij is opgevolgd door ds. H. G. Abma te Gouda, die ook partijvoorzitter en Kamerlid is. Geen dagblad Dit is geschied op verzoek van ir. Van Dis, omdat hij het met het oog op zijn leeftijd wat rustiger aan wil doen. Hij is 75 iaar. Ook wil hij meer tijd en aandacht besteden aan zijn Kamerlidmaatschap. Zijn andere functies blijft ir. Van Dis waarnemen. Hij is ook partijse cretaris en lid van de provinciale sta ten van Zuid-Ho'land. Ir. Van Dis was hoofdredacteur van De Banier sinds het overlijden van ds. P. Zandt in 1961. In een inleidend artikel kondigt de nieuwe hoofdredacteur enkele veran deringen aan, die het blad aantrekke lijker moeten maken. Naast de verslaggeving van het werk van de eigen afgevaardigden zal De Banier Van onze soc.-econ.-redactie) UTRECHT De spaarrcsultaten van dc Spaarbank voor Protestants Nederland zijn over 1968 bijzonder gunstig geweest, in tegenstelling tot de algemene ontsparing. die zich In het bijzonder de laatste maanden van het afgelopen jaar voordeed. De SPN zag haar spaartegoed stijgen met 20 pet. of 6 miljoen tot ongeveer 35'/» miljoen. Ter stimulering van het sparen heeft de SPN voor 1969 een aantal renteverhogingen aangekondigd. Met ingang van 1 januari 1969 komt de rente voor bezitsvormende spaarrege lingen van 4'/t op 5 pet. Samen met nog enkele spaarbanken loopt de SPN nu voorop wat betreft de hoogte van de rentevergoeding. De verho ging van 4 >4 tot 5 pet. geldt voor Jeugdspaarregelingen, de ambtena- renspaarregeling en bedrijfsspaarre- gelingen Voorts heeft de SPN de rente voor termijnspaarregelingen met een op zegtermijn van twee jaar verhoogd tot 6 pet. Samen met alle andere ■paarbanken is de rentevergoeding voor spaarbewijzen in het kader van het Algemene premiespaarplan van t'/i op 4 pet. gebracht NEW YORK De Saturday Eve- ning Post. die langer dan honderd jaar bestaat, houdt begin februari op te verschijnen. Het weekblad werkte de laatste jaren met verliezen van totaal tien miljoen dollar. Er zijn besprekingen gaande met Life. Time en Look over overname van het beroemde weekblad. DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel heeft een commissie ingesteld die de gemeentebesturen en de in de aleemene bijstandswet aangewezen be roepsorganen zal adviseren over een doeltreffende toepassing van de onlangs totstandgekomen nieuwe voorzieningen voor oorlogsslachtoffers-vervolgden. Dit betreft de financiële bijstand aan slachtoffers, die tijdens de Tweede We reldoorlog door de bezettende machten om redenen van ras. geloof of wereld beschouwing gevangen zijn gezet in concentratiekampen e.dof die zich daaraan hebben onttrokken door onder duiken. De voorzieningen gelden tevens voor nagelaten betrekkingen van oor logsslachtoffers-vervolgden. De commissie zal naar aanleiding van de individuele aanvragen bij de ge meentebesturen nagaan of er corake was van vervolging of invaliditeit aan wezig is en of er verband bestaat tus sen invaliditeit of overlijden en de ver volging en welke noodzakelijke voor zieningen getroffen moeten worden met het oog op de invaliditeit. ZELHEM De 18-jarige Th. G. Natrop uit Gendringen is vannacht samen met een buurjongen, de 17- i jarige militair J. Th. A. Nijenhuis, om het leven gekomen toen zij met een personenauto op de Doetinchem- seweg onder Zelhem (Gld.) uit de bocht vlogen. De wagen botste tegen een boom en kwam in een weiland tot stilstand. RILLAND BATH De 47-jarige verpleegster M. op 't Hof uit 's-Heer Arendskerke is gisteravond op rijksweg 58 verongelukt. Zij botste met haar auto tijdens een inhaalma noeuvre frontaal tegen een vracht auto. Ze overleed ter plaatse. KRUININGEN Op de ver keersweg Bergen op Zoom Goes ter hoogte van Kruiningen is gister avond de bromfietser J. de Waal (45) uit Yerseke verongelukt. Hij reed de weg op en botste daar tegen een au to. Het slachtoffer was direkt dood. LIENDEN De 24-jarige J. D. van O. uit Lienden reed gisteren met zijn auto met grote snelheid op de Hoge- weg tegen een met pech stilstaande vrachtauto. Van O. kwam om het le ven. een passagier werd zwaar ge wond. Een tegemoetkomende auto moest voor deze botsing uitwijken en kwam in een sloot terecht. Een inzit tende van deze auto liep ernstig letsel op. WOUW Vlakbij zijn woning aan DEN HAAG 10/1 De door de aandeelhoudersvergadering op 25 ok tober vorig jaar ontslagen directeur van de Exploitatiemaatschappij Scheveningen (EMS), drs. A. H. Lan geraar. heeft een kort geding tegen de EMS aangespannen. Hij stelt, dat de EMS verplicht is tot betaling van een schadeloosstelling ook al is het ontslag nietig, zoals drs. Langeraar meent. Het geding dient op 15 janua- ri voor de president van de Haagse rechtbank. Half augustus werd drs. Langeraar I ziek. Hij bleef dit tot half december. In die tussentijd werd de aandeel houdersvergadering gehouden, die besloot met onmiddellijke ingang drs. Langeraar te ontslaan. Op verkorte termijn procedeert de heer Langeraar voor de Haagse rechtbank tegen dit ontslag. Hij vindt dat hij niet ontsla gen kan worden voor de datum, waarop hij genezen werd verklaard. Contractueel meent de heer Lange raar recht op schadeloosstelling te hebben van tenminste een half jaar. Deze termijn gaat volgens hem pas in nadat hij was genezen. Drs. Lange raar acht het onrechtmatig van de EMS om met betaling van de schade loosstelling te wachten omdat een procedure tegen het ontslag loopt. tijd als nooit tevoren met dertjg metropolen en 250 bisdommen. Weggevaagd Maar abrupt kwam het einde. De Mongolen gingen tot de islam over. Er volgden twee eeuwen van gruwe lijke vervolgingen, die de Kerk van het Oosten radikaal wegvaagden. Pas in de zestiende eeuw drongen er in Europa weer berichten door, |l\T/^T>T7 T7T7T? CDTTTTT Tl TT dat zich nog schamele restanten had- IM,I\ V V EjIXOI rjEjLiUEj den weten te handhaven in de bergen in het noordoosten van Irak en rond het meer van Oermia in het noord westen van Perzië. (Onafhankelijk daarvan ontdekten de Portugezen bij hun komst in het zuiden van India een overblijfsel van de Assyrische zendingsijver: de Tho maschristenen, die nu onder de zorg van westerse kerken kwamen.) de Wouwseplantage is gisteravond de heer C. J. Ooms (66) door een bestel auto aangereden toen hij met zijn fiets de weg opreed. Hij was op slag dood. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Evange- lisch-Luthers Weekblad is omge zet in een nieuw veertiendaags orgaan met een heel nieuwe op zet. De nieuwe naam luidt ELK. naar verkiezing uit te spreken als ELK of ee-el-kaa en afkorting van Evangelisch Luthers Kerk blad of Evangelisch-Lutherse Kerk. Het vinden van een nieuwe naam bleek niet eenvoudig. De volgende namen zijn allemaal se rieus of minder serieus in redac tiekring overwogen: Perspectief. L 14, Uitzicht, Informatie, Evan gelisch luthers kerkblad. Podium. Katheder, Simul, Tussentijds, So la gratia, Evaluant, Zwanenzang. De Lutherheraut, Onderweg, De Wartburg. Coördinatie. Ge- le(u)ter, Woord en Wederwoord, Interim. Opspraak, Terzijde, Dia loog, Zin en tegenzin. 6000 LEDEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Jarenlang is het goedgegaan: terwijl alle omroepen hadden te kampen met ledenverlies aan het blad Televizier of de nieuwe TROS. bleef de NCRV onaangetast in haar ledental en boekte zelfs nog winsten. Dit jaar heeft ook zij de eerste klappen gekregen: zij verspeelde rond 6000 leden-abonnees. Opmerkelijk is. dat dit geen gevolg is van verenigingsspanningen tenge volge van de acties van de Evange lische omroep Lo. DEO. Alle DEO- aanhangers blijven rustig binnen de gelederen. Een bepaalde oorzaak voor het le denverlies kan de NCRV niet opge- den... of het moest zijn dat zij wat heeft verloren van haar winst in af gelopen jaren toen het andere om roepen minder goed ging. AMSTERDAM B. en W. hebben de poëzieprijs voor 1968 toegekend aan J. P. Guépin voor zijn in 1967 bij uitgeverij Daamen verschenen bun del „De mens is een dier, maar hij zou het kunnen weten." De prijs be draagt ƒ3500,-. De beoordelingscom missie bestond uit de heren R. Bloem, J. Elburg en D. Hillenlus. ook aandacht gaan geven aan politie ke vorming. Ds. Abma wil streven naar een re dactiecommissie met daaromheen nog een kordon van medewerkers. „De tijd is voorbij dat weekbladen op kerkelijk en maatschappelijk terrein door één man kunnen worden gediri geerd. Voor Ir. Van Dis was dit een geheel andere zaak. Hij is er in zo veel jaren geheel ingegroeid." Voor het eerst reageert Dc Banier nu ook op de plannen, die in SGP-kringen leven, om een eigen dagblad te stichten. Ds. Abma schrijft: „Ir. Van Dis heeft de moei lijke tijd gekend, dat Dc Banier als dagblad geworsteld heeft om te blij ven voortbestaan (van 1929 tot in de oorlog; red.). Men moet daar eerst maar eens midden in gezeten hebben. Hoofdredacteur en uitgever kennen de, moest het voor het hoofdbestuur wel een enorm brok ervaring beteke nen, om terug te deinzen voor de uitgifte van een dagblad, ofschoon de aandrang gedurig niet gering was. Het moet toch wel wat zeggen, wanneer beiden op grond van lang durige ervaring te kennen geven, dat ze daar liever niet weer aan begin nen. Het hoofdbestuur heeft ge meend. te allen tijde wanneer deze vraagstukken can de orde waren, hiermee ernstig te moeten rekenen. Men moet in iie» leven luisteren naar wie geleerd hebben." Op de komende partijdag (zaterdag 22 februari in Tivoli, Utrecht) zal verder de pariijpenningmeester. de heer C. Jansen te Rotterdam, om ge zondheidsredenen aftreden. NED. HERV. KERK Beroepen te Kampen. T. Langerak te Veenendaal. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Voorschoten, dr. Ch. de Beus, a.s.e.m. pred. te Bloe- mendaal. Bedankt voor Leersum, P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag. Emeritaat verleend aan W. de Jong te Velp (gez.-red.), D. Kramer te Ro den en Th. A. Vos te Arnhem. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot we tenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, drs. H. Lee- ne te Schagen. GEREF. KERKEN (VrUg.) Beroepen te Delft (2e pred.pl.: werk onder buitenlandse studenten). P. Schel ling te Wetsinge. Emeritaat verleend aan W. Vis te Gameren (gez. red.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet, J. C. West- strate te Meliskerke. die bedankt voor Clifton (VS). Bedankt voor Middelharnis. Haaren te Amersfoort. J. van

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2