PROGRESSIEF AKKOORD' bespreken samenwerking Commentaar PvdA, PSP en PPR richten werkgroep op Doelstelling: concentratie voor stembus decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet SPISIIIK Crita) HET WEER Lichte dooi „Maanreizigers" in New York als Lindbergh ontvangen Zinkerij met 65 arbeiders sluit Klachten over medici steeds TWEEDE SONDE OP beantwoorden In Kerstnacht keken 600.000 naar Apollo Vascomij gaat niet failliet Twee maten Grote brand in Boxmeer RUSSEN WEER NAAR HUIS Weer brand in Bergen op Zoom alxrUAUA, bon I Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich l> ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Zaterdag 11 januari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Reputatie wordt vaak ver kregen zonder verdienste en verloren zonder schuld. FULLER Vandaag in hef mef twee pagina's uitgebreide ZO een grote verschei denheid aan interessante artikelen, o.a.: Dr. N, Masurel over griepvirus Miljoenen lijden aan lepra Concilie als „spraakles" Wereldtaak voor christe nen Denkers en imitatiemen sen Knapen die niets te zeg gen hebben Kuren in België Het oudste leven De laatste turfsteker En tegenover Blad-Zij een hele pagina voor hob byisten. „Als je niet verdwijnt, stuur ik de hond op je af..." (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT De grens van vorst en dooi heeft enkele dagen boven ons land gelegen. Gisteren leek het erop. dat de kou enig terrein zou winnen maar in de afgelopen nacht is via Zui- doost-Engeland een storingsfront met regen doorgestoten. De kou is nu weer op de terugweg Het weekeinde zal temperaturen iets boven het vriespunt te zien ge ven. Er worden morgen ook enkele opklaringen verwacht. Wel blijft de vorstlijn nog dicht bij ons land, maar voorlopig liggen de papieren voor iets zachtere lucht wat gunstiger. Vooruitzichten voor maandag: zon: minder dan 50 procent; min. temp.: v:j? ongeveer n >rniaal tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel drcog etmaal: 70 procent. 11 Januari: zon op: 08.44; onder: R16.52: maan op: 00.39; onder: 11.39. Laatste kwartier. 12 januari: zon op: 08.44: onder: 18.53maan op: 02.01: onder: 11.52. 18 Januari nieuwe maan. AMSTERDAM De PvdA, de PSP en de PPR hebben gisteravond in Amsterdam besloten een werkgroep „Pro gressief Akkoord" (PAK) op te richten. De werkgroep heeft tot taak een aantal kernpunten van het politiek beleid voor een progressieve concentratie op te stellen. Zo mogelijk binnen enkele weken moeten deze kernpun ten zijn opgestelden nader worden uitgewerkt om ze een concrete inhoud te geven. Tevens zal de werkgroep zich moe ten beraden over de techniek van een eventueel stembus akkoord. De werkgroep zal moeten be staan uit leden van de drie par tijen en anderen die, aldus het communiqué, dat gisteravond na ajloop van de besprekingen van de delegaties van PvdA, PSP en PPR is gepubliceerd, het totstandkomen van een pro gressieve concentratie ter harte gaat. Laatstgenoemden zullen voor eigen verantwoordelijkheid aan de werkzaamheden deelne- men. i Elke partij zal twee personen vra- I gen niet de voorzitters of fractie leiders op korte termijn het. initia tief voor de vorming van een 'werk- j groep te nemen. i De voorzitters van de PvdA, PSP j en PPR, de heren Tans. Wiebenga en Jurgens, verklaarden het te zullen toe juichen als ook leden van D '66 en AR-radikalen in de werkgroep PAK zitting willen nemen. Via de partijorganen zullen de door de werkgroep genoemde kernpunten worden doorgegeven aan de plaatse lijke partij-afdelingen, die eventueel zelf werkgroepen kunnen vormen om deze kernpunten te bespreken. Ook deze werkgroepen op lager niveau staan open voor leden van andere partijen of partijlozen. Wanneer D "66 De voorzitter van de PPR, rar. Jur- I gens. merkte op dat het gesprek zo open zal zijn. dat D'66 welke par- tij zoals bekend een uitnodiging oni een waarnemer naar het gesprek tc sturen heeft afgewezen „moeilijk bezwaren van structurele aard zal kunnen maken." „Wanneer D'66 er nu niet inspringt, wanneer dan wel", zo vroeg nr. Jur gens zich af. Overigens werd de af wezigheid van een waarnemer van D'66 door alle partijvoorzitters be treurd. Voor juli hopen de partijvoorzitters zich te kunnen beraden of op de in geslagen weg moet worden voortge gaan. Open karakter De voorzitter van de PvdA. dr. Tans, legde sterk de nadrpk op het open karakter van de werkgroep ..Progressief Akkoord'. De partij besturen blijven buiten de keuze van een voorzitter van de werkgroep, en- al kunnen zij verlangens naar voren brengen ten aanzien van punten die besproken zouden kunnen worden, er zal geen sprake zijn van beïnvloe ding. Aan de basis moet gelegenheid bestaan mee te denken, aldus dr. Tans. Aan de besprekingen van gisteravond werd deelgenomen door delegaties van de PvdA en de PSP. die elk vijf man telden en een groen van acht vertegenwoordigers van de PPR. De delegatie van de PvdA omvatte de heren Vondeling. Den Uyl, Van der Louw, Tans en Eijsink, de dele gatie van de PSP de heren Gortzak, Van der Lek. Smulder, Wiebenga en Hoek en de delegatie van de PPR de heren Aarden. Mol, Jurgens, Van Esch, Brouwer en Van Gorkum en mevrouw Van der Heide. ROME De Italiaanse minister van binnenlandse zaken. Franco Res- tivo, heeft gisteren voor de Kamercom missie voor binnenlandse zaken ge zegd dat de Italiaanse politie niet zal worden ontwapend. Voor de commis sie werden de ongeregeldheden van 31 december in Toscane behandeld, waarbij een jongeman door revolver schoten werd gewond. N'EW YORK De drie Ameri kaanse ruimtevaarders, die met de Apollo-8 de afstand tussen aarde en maan overbrugden, zijn gisteren in New l'ork ontvangen op een wijze, zoals 32 jaar geleden Lindbergh na zijn solovlucht over de Atlantische Oceaan. Honderden tonnen papier dwarrel den uit de wolkenkrabbers langs de route, die Frank Borman, James Lo- vell en William Anders volgden. Langs de route stonden tienduizen den New Yorkers de mannen toe te juichen. In het stadhuis werden de ruimte- aarders ontvangen door gouverneur Nelson Rockefeller en burgemeester Lindsay. De mannen kregen de gou den medaille van de stad. DEN HAAG De Koninklijke Maatschappij Hamburger te Utrecht heeft met de Kempische Zink- maatschappij te Budel overeenstem ming bereikt over het gezamenlijk produceren van bladzink. De Ham burger zal haar eigen zinkerij, waar 30 Nederlanders en 35 buitenlanders werken, sluiten. De astronauten Lovell, Borman en Anders (v.l.n.r.), die een reis om de maan maakten, werden gisteren te New York op de traditionele „tickertape parade" onthaald. Hier ziet men ze tijdens de rit over Broadway. HILVERSUM Uit het continu- programma-onderzoek is gebleken, dat :n de Kerstnacht de kijkdichtheid van de Apollo-reportage zeven procent be droeg, wat betekent dat 600.000 mensen van vijftien jaar en ouder hebben ge keken. De apollo-uitzendiing op de late avond van Tweede Kerstdag, waarin beelden uit de ruimte werden gebracht, had de grootste kijkdichtheid van alle reporta ges over de maanreis, namelijk 32 pro cent. ofwel 2.720.000 mensen. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is gisteren een voorstel ingediend om de medische tuchtwet te wijzigen ter bevordering van de openheid over de medische tuchtrechtspraak. Volgens de bestaande regeling ontvangen particu liere klagers slechts mededeling van een niet-ontvankelijk verklaring of van een afwijzing van de klacht. Dit wekt volgens de regering een gevoel van on behagen en is niet bevorderlijk voor het vertrouwen in de medische tucht rechtspraak. De klager behoort steeds te vernemen, tot welke beslissing de door hem ingediende klacht heeft ge leid. Voorgesteld wordt ook voor de be slissingen in tweede instantie de uit spraak in het openbaar verplicht te stellen. Het wetsontwerp opent voorts de mogelijkheid ook schorsingen be kend te maken. Een verplichting tot het bekend maken daarvan wordt niet ge wenst geacht MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren een nieuw onbe mand ruimteschip, de „Venus 6" naar de planeet Venus gelan ceerd. De „Venus 6" moet op de donkere zijde van de planeet een zachte landing maken. Het ruimteschip bevond zich gistermiddag omstreeks drie uur op 65.000 km van de aarde. Het achtervolgt de „Venus 5", die vijf dagen geleden werd gelan ceerd en eveneens een zachte Ex-koning Michael van Roemenië is op bezoek bij het prinselijk paar op Drakensteyn. Op Schiphol werd hij verwelkomd door een KLM- vertegenwoordigster. Akkoord met gemeente HEERLEN Bewindvoerders en direkt.ie van de in surseance verkerende Vascomij te Heer len hebben overeenstemming bereikt met de gemeente Heer len, waardoor een faillissement wordt voorkomen. De regeling houdt in dat aan con currente crediteuren een akkoord zal worden aangeboden, bestaande uit een direkte ui i ering gevolgd door een in uitzicht gestelde na-uitkering, met bijbetaling van rente. Verder zullen de voormalige werk nemers van Vascomij volledig scha deloos worden gesteld. De gemeente Heerlen zal eigenaresse worden van het overgrote deel van de Vascowo- ningen. Vascomij behoudt de moge lijkheid de woningen ter zijner tijd terug te kopen. De overeenkomst moet de goedkeu ring krijgen van de gemeenteraad, de arrondissementsrechtbank en de con currente crediteuren. landing op de donkere zijde van Venus moet maken. De Sowjetunie heeft al eerder een ruimteschip, de Venus-4" op de pla neet laten landen in oktober 1967. Deze seinde toen gegevens naar de aarde. In november 1965 schoot de „Venus 2" op 24.000 Km afstand langs de pla neet en de „Venus 3" die vervolgens werd gelanceerd sloeg er te pletter. Met de eerste Venus-sonde. in 1961, was het contact al na enkele dagen verbroken. De nu gelanceerde ruimteschepen „Venus 5" en .Venus 6" moeten na een tocht van 250 miljoen km omstreeks midden mei bij de planeet aankomen. Ze zullen wetenschappe lijke waarnemingen verrichten. Alexander Winogradow. geochemicus en lid van de Russische academie van wetenschappen, zei gisteren in een vraaggesprek voor de radio dat de ruimteschepen een grote rol spe len bij het onderzoek van ons zon nestelsel. Venus kan alleen door een sonde worden onderzocht. Mensen kunnen er niet landen, omdat ze er niet in leven blijven. Uit de gegevens die „Venus 4" in oktober 1967 naar de aarde seinde bleek, dat de atmosfeer van Venus voor 90 proeent uit kool zuurgas bestaat en slechts kleine hoeveelheid stikstof, zuurstof en wa terdamp bevat. Werkverdeling De Amerikanen zullen zich, door gebrek aan geld, pas in 1972 weer met de planeet Venus bezighouden, wan neer er weer een gunstige lanceergc- legenheid zal zijn door de stand van de planeten. Daarentegen hopen de Amerikanen de komende maanden twee „Mari ners" naar Mars te sturen. In 1971 en 1973 zenden zij er nog eens twee, die rond deze planeet moeten blijven cir kelen en drie maanden lang filmop namen moeten maken. West-Duitsland en Rusland hervatten gesprek BONN" lVest-Duitsland en de Sovjetunie zullen de komende maan den de diplomatieke dialoog over het afzien van geweld voortzetten. Dat was het resultaat van een gesprek, dat Willi Brandt gisteren voerde met de Russische ambassadeur Tsarapkin. Kort voor de Russische inval in Tsjechoslowakije brak de Sovjetunie het gesprek af. Overigens begon de Rus het gesprek al met de aanbieding van een scherpe nota, waarin gepro testeerd wordt tegen de verkiezing van de Westduitse president in West-Berlijn. Behalve deze felle woorden, waren er ook vriendelijker: het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken trok uit het gesprek de conclusie dat Rusland prijs zou stellen op een ver betering van de betrekkingen tussen de beide landen. De woordvoerder van Brandt noem de het merkwaardig dat het gesprek ondanks de onderbreking is uitge komen op het punt waarop het werd afgebroken. Toen was er reden te geloven dat Bonn en Moskou naar een verdrag toewerkten waarin zij beide het gebruik van geweld in hun wederzijdse kwesties zouden veroor delen. Minister De Block antwoordt Kamerlid: DEN HAAG De hoofddi rectie van de Staatsmijnen heeft in het verleden besprekingen ge voerd over „samenwerking met daarvoor in aanmerking komen de ondernemingen en ook nu vindt overleg plaats." Dit antwoordt minister mr. L, de Block van economische za ken op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (soc.). Het Kamerlid informeerde in zijn vragen of persberichten over besprekingen over samenwerking of fusie van het chemische bedrijf van de Staatsmijnen met de AKU juist zijn. Minister De Block rept in zijn ant woord niet over de AKU, maar wijst erop dat het ter versterking van de positie van een bedrijf als de che mische industrie van de staatsmijnen gewenst kan zijn te komen tot sa menwerking met daarvoor in aan merking komende ondernemingen. De minister zegt bereid te zijn in grijpende wijzigingen in de positie van het chemisch bedrijf van de staatsmijnen vooraf met de vaste commissie voor economische zaken en desnoods met de Kamer te bespre ken. Het beleid van de minister en van de hoofddirectie van de Staatsmijnen is gericht op de uitbreiding van de bedrijven en de werkgelegenheid in Zuid-Limburg. „De mogelijkheid tot het voorzet ten van dit beleid zal doorslaggevend zijn ook bij het nemen van beslissin gen met betrekking tot de verster king van de positie van het che misch bedrijf", aldus de be windsman. TAE erkenning van Noord-Vietnam door Zweden draagt duidelijk een prevocerend karakter, dat geen verbazing wekt. Wat Vietnam betreft zyn we van de socialistische Zweedse regering al zoveel gewend, dat nu slechts opvalt, dat het niet eerder gebeurde. Zweden verleende gastvrijheid aan het zgn. tribunaal, dat Amerika we gens oorlogsmisdaden veroordeelde. Het gaf onderdak aan Amerikaanse militairen, die in W'est-Duitsland en tijdens verlof in Japan deserteerden (maar later veelal teleurgesteld op hun schreden terugkeerden). Dat Zweden niet eerder Hanoi erken de (dat overigens pretendeert geheel Vietnam te vertegenwoordigen) was gevolg van het feit, dat de socialisten onder premier Erlander een minder heid vormden en niet alleen konden regenren. In het najaar kreeg Erlander. wiens positie was verzwakt, bij verkiezingen onverwacht de begeerde meerderheid. Zijn succes was te danken aan de verontwaardiging over de Russische invasie in Tsjechoslowakije en het besef, dat experimenten daarna niet wenselijk waren. Aan de aldus verkregen zekerheid ontleent Erlander het recht een nogal omstreden stap te doen in een periode, waarin moeizame pogingen worden gedaan, de vredesbesprekingen te Parijs op gang te brengen. Een posi tieve bijdrage is zij zeker niet. Het bewind van Zuid-Vietnam wil Zweden niet erkennen, omdat het de verkiezingen, die president Van Thieu aan de macht brachten, niet zo vrij en geheim acht, als in een democra tische samenleving mag worden ver wacht. Het zij zo. Wél blijft dan de vraag, waarom Zweden voor het bewind van N'oord-Vietnani niet dezelfde maat staven gebruikt. Opnieuw laadt het dc verdenking op zich, dat het met tenminste twee maten meet, zoals dat helaas ook elders nogal eens voor komt. Drie zaken in de as BOXMEER Bij een hevige brand is gisteravond in Boxmeer voor honderdduizenden guldens scha de aangericht. Een gebouw van de Hema en een textiel- en drankwinkel werden volledig in de as gelegd evenals de boven deze zaken gelegen woning van de heer Pieper, die eige naar van de zaken is. De hitte van het vuur was zo hevig dat aan de overzijde van de straat de ruiten van een winkel sprongen. De brandweren uit Boxmeer, Vier lingsbeek en Mill bestreden het vuur. INTERIEUR VERZORGING PAPEN BUPGfftLW Moeder Lee Oswald dient klacht in FORT WORTH De moeder van de vermoedelijke moordenaar van John F. Kennedy, mevrouw Oswald, heeft een klacht ingediend tegen een lid van het Congres en een aantal schrijvers en uitgevers. Zij eist van hen een schadevergoeding van vijf miljoen dollar, omdat zij „valse en misleidende" verklaringen over haar zoon Lee hebben afgelegd. PRAAG De Russische partijde legatie onder leiding van Konstantin Katoesjev is x'annacht na een „con trole-bezoek" van twee weken uit Praag naar Moskou teruggekeerd. De Russen werd uitgeleide gedaan door de conservatieve partijleden Strou- gal, Bilak, Piller, Lenart en Indra. De Tsjechoslowaakse grenspolitie heeft gisteren elf Nederlandse, Britse en Amerikaanse studenten de toe gang tot het land geweigerd. Inmiddels zijn Amerikaanse troe pen met tanks onderweg naar de grens tussen de Bondsrepubliek en Tsjechoslowakije om daar een grootscheepse oefening te houden. Rusland heeft tegen deze oefeningen geprotesteerd. r™ Ik geef op als T nieuwe abonnee: O I <Nb<r\wjx, ejoCuM'! BERGEN OP ZOOM In het cen trum van Bergen op Zoom is voor de tweede achtereenvolgende avond brand uitgebroken. Gisteravond in het pand naast de donderdagavond door brand verwoeste drukkerij aan de Vlasmarkt Bij die brand ontstond een begin van brand in het winkelbedrijf in galanterieën, schilderijen en kunst voorwerpen die echter spoedig be dwongen was. Kennelijk is het vuur tussen het plafond blijven smeulen want gisteravond laaiden de vlam men weer op. Op de parterre na. waar een winkel was gevestigd, brandde het pand uit De schade be draagt zo'n twee ton. betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1