Een gewaarschuwd koopster telt nog altijd voor twee RVtl Jongeren laten het in de kerk afweten VARIATIE IN SOEP Aandacht voor vorm Status is Wit dialoog EN DAAROM BEMIDDELT NHR ZWEER BIJ KLACHTEN sloeg zijn vrouw Premier SATO ZATERDAG II JANUARI 1969 „Geloven nu" betekent voor me vrouw H. te H.: „Realiteit, het ge woon doen wat de bijbel zegt. Vanuit de genade moeten we gaan leven. Jezus is voor mij de kracht In mijn zwakheid. Het is heerlijk vrij te zijn van alles wat de mensen er van hebben gemaakt. Het geeft je zo'n rust en vrede om alleen naar Zijn Stem te luisteren. Mensen stellen teleur. Hij nooit." „Wat een prachtig onderwerp dit keer in „Dialoog", maar ook erg moeilijkl 't Is niet eenvoudig om je diepste gevoelens op papier te zetten", vindt mevrouw A. te A. „Al zijn de uiterlijke omstandighe den erg veranderd, toch blijft het geloof hetzelfde. Wat een steun In het leven en heerlijk te weten dat we al onze zorgen en vragen aan God kunnen voorleggen. Heel erg vind Ik 't dat de kerkgang zo ach teruit gaat. Misschien kwam er vroeger wel veel gewoonte bij, maar In ieder geval was het een goede gewoonte. Wat is 't moeilijk een vacature van ouderling of dia ken vervuld te krijgen. Ais onze kerkeraden ambtsdragers benoemd hebben krijgen ze regelmatig be dankjes, vooral van de jongeren. Het zijn meestal degenen van bo ven de vijfenveertig jaar die het ambt aanvaarden. Als er in onze gemeente na afloop van de kerk dienst een stemming is, gaan de kerkgangers (ook de zéér trou wen!) meteen naar huls en blijft de kerkeraad met een tiental ge meenteleden over..." „Persoonlijk is mijn geloof een grote kracht in mijn leven geweest een troost bij leed en zorg" rea geert mevrouw V. te G. „Het zéker weten, dat wij een Vader In de hemel hebben, Die voor ons zorgt en weet wat het beste voor ons is. Geloven is je overgeven, je toe vertrouwen aan die Vader. Toen wij jong waren wertj je op de cate chisaties vaak niet gewezen op het geloven zelf, was het meer een kennis van hetgeen de kerk leer de. Ik geloof dat nu de catechisa ties anders zijn, er nu meer op het „persoonlijk" beleven en geloven wordt gewezen. Ik geloof dat de jeugd niet meer zo automatisch aanneemt, maar zelf nadenkt. Ik ben wel benieuwd op reacties, van de Jeugd vooral." Mevrouw H. te R. gaat al zacht jes naar de zeventig. Haar erva ring Is „Als je ouder wordt besef je goed dat geloven niet is: trouw bijbellezen, bidden en kerkgaan. Maar dat geloven is: ingaan op de genade van God, die Zijn Zoon gaf tot verzoening van onze zonden, en Die ons Zijn vrede geeft Veel ben Ik vergeten, maar juist die lessen uit de Zondagsschool, en die prachtige liederen komen me steeds in mijn gedachten." „Juist dit jaar werd mijn geloof op de proef gesteld, wegens veel ziekte en tegenslagen in ons ge zin" vertelt mevrouw B. te L „Ik kon tenslotte niet meer geloven in de barmhartigheid van God. Met onze predikant had ik daar een gesprek over. Hij wees mij op Je zus' wonderen en zei: „God wil niet dat een mens ziek is, de dui vel speelt hierin een grote rol. Je zus wil dat een mens gezond Is." Op dat moment kon ik het niet aannemen, maanden later, na veel strijd werden mij de ogen geo pend. Er blijft nog wel één vraag bij mij hangen: wat moeten we nu aan met zondag 10 uit de Heidel- berger Catechismus, over de voor zienigheid Gods? Daarin staat dat alle dingen ons uit Zijn Vaderlijke hand toekomen. Hoe moeten we nu de rampen en ziekten aan de duivel toeschrijven? Ik zou daaro ver graag de mening van andere lezers eens horen." Mevrouw C. te A. gelooft dat het voor veel mensen moeilijk is om in deze tijd te geloven: „Het onmenselijke in de wereld brengt de mensen er wel toe. Hoewel het mensdom het zichzelf aandoet, al geven ze liever God de schuld. De ene tijd houdt het geloof je meer staande dan de andere tijd, maar het is er en God bestaat tot In eeuwigheid." Mevrouw S. te S. stuurde ons een gedicht, waarvan wij één cou plet doorgeven: „Geloven nu Is voor mij een vanzelfheid God9 toorn gestild, Zijn dood werd mijn leven Zijn bloed wast mij rein, en vat mijn hand Zijn Vader mijn Vader, Zijn Geest mijn onderpand." De gevolgen van de B.T.W.. allerlei kwitanties die in janu ari worden aangeboden, een royale hand van uitgeven tij dens de achter ons liggende leesten: tja we moeten zien méér dan anders de eindjes aan elkaar te knopen. Wie met resten kan toveren zit goed; hier twee voorbeel den van soepen: MILLE F ANTI Vermeng 150 gram fijnge wreven witbroodkruim met twee eieren tot een gladde massa. Voeg hier scheutje voor scheutje drie kwart liter bouillon aan toe. Laat het mengsel even doorkoken. Klop er van het vuur af 75 gram geraspte oude kaas door en maak de soep af op smaak met zout en noot. UIENSOET 1 liter bouillon. V» kg uien, stukje boter, geraspte kaas, Onze cover-girl is vandaag mej. P. van dan Berg, van Limburg Stirumstraat 40 In Vlaardingen, hoofd van de Gereformeerde Kleuterschool in De Wlldestraat, Schiedam. Ze schrijft: Andró zit In de hoogste klas van de kleuterschool. Op een dag heeft hij een zweren de vinger. Zijn moeder heeft hem tussen de middag met zijn vinger In een sodabadje laten zitten en dientengevolge Is de vinger wit uitgetrokken, 's Middags belt hij aan de deur. Op mijn vraag: Waarom bel je, zegt hij: „Juf, mag Ik alstublieft vroeg naar binnen, want mijn vinger gaat smel ten!" Een man ean de deur. Overbe leefd, meestal elegant, vlotte pra ter. „Mevrouw, Ik kreeg uw adre9 van" (volgt een buur). Klinkt vertrouwd, niet? Voor je het weet is meneer blrvnen. De waa moet bij ieder gedaan worden en de Neder landse huisvrouw is altijd voor een praatje te vinden over het hoe van wassen. Tover haar dan het gemak van de aankoop van een wasma chine voor ogen en Je hebt al bijna een handtekening in Je zak. Dat vaak bij klachten aan de gekochte apparatuur geen aan dacht wordt besteed realiseert de hulsvrouw zich op dat moment nauwelijks, ze ziet wel die wae-die wa8-die was. Eindeloos. Dat ze wat service betreft In de kou kan staan bij zo'n aankoop aan de deur realiseert ze zich (nog) niet. Andere vrouwen doen dat wél. Gealarmeerd door klachten op huishoudelijk gebied richtte de Nederlandse Huishoudraad (NHR) een KLACHTENBEHANDELING In. gesplitst in diverse commissies. Zijn er klachten naar aanleiding van chemisch reinigen van textiel dan is er een vertrouwenscommis sie Chemische Wasserijen waarbij de klant of de wasserij een klacht Er was een tijd dat een wit boord het summum van intelli gentie was. De witte-boorden-baantjes waren zeer begeerd en wie zal de tranen van de knaapjes tellen die gedwongen werden door ambitieuze ouders mulo of hbs te volgen inplaats van de minder hoog aangeslagen ambachtschool? Hoewel wij dat stadium toch zeker wel te boven zijn menig handarbeider verdient meer maandsalaris (jazeker) dan zijn kan toorbroeder lijkt het witte overhemd nog altijd een statussym bool van perfectie, stijl of wat men ook maar najaagt. Van mij hoeft het allemaal niet. Met bewondering keek ik naar de terugkeer van de drie maanreizigers. Niet naar de geschoren kaken van één hunner. Wel naar de reporter, die daar met een sportief overhemd met korte mouwen zijn verslag voor de hele wereld maakte. De Amerikaanse Jannen mochten zich in onze ogen weinig mili tant gedragen, de verslaggever ook. Kom daar bij ons eens om. De nieuwslezers steken keurig in 't pak en 't overhemd, de knappe heren van de aktualiteitenrubrieken alle respect voor hun snelle berichtgeving kleden zich ook al traditioneel. Het enige dat varieert is het streepje of het spikkeltje op hun das, dat wel. Nu hoeven ze ook weer niet als ome Lou uitgedost te zijn. Nee, mijn voorkeur gaat uit naar de heren met een losse dunne coltrui, een tweedelig costuum, jasje met hoge revers, sportief en toch netjes, niet te vrouwelijk en niet te conventioneel. Zo verbaas ik me ook altijd over de moeders van de jongetjes met witte overhemdjes, daarop liefst nog een strikje onder de kin. Ze lopen erbij als kleine ouderlingetjes en ik weet zeker dat dat overhemd, tenzij moe de ferme knaapjes de hele dag zoet aan tafel met spelletjes bezig kan houden, geen hele dag schoon, door lichtend schoon, schitterwit, ontstellend helder, zal zijn. Ik verdenk die moeders namelijk ook van een statussymbool: de keurigste moeders met de witste jongensoverhemdjes. Zó wordt het ons toch gesuggereerd in advertentie en beeldbuis? Ik wil u wel zeggen: ik ben niet zo'n witter dan wit huisvrouw. De vier mannen in ons huis hebben geen van allen een wit overhemd, mij niet gezien. Gewoon verrukt ben ik van de badstofsweaters die zelfs om geen strijkijzer vragen, de slobbertruien en de polo shirts, 's Zo merse weekenders liefst met korte mouw. Je moet er stad en land voor aflopen, dat wel. Weekenders met korte mouw? Me vrouw, verkopen wij niet, maar knipt u er toch gewoon een stuk af! Mis meneer, dan is het- model weg. Zal u het geheim van de makkelijke herenshirt verklappen: stap een dure zaak binnen, waar ze herenmode-voor-de-tropen verkopen. Koopt u voor een prik een plezierige weekender met open kraag die desnoods ook dicht gedragen kan worden, met korte mouw die correct staat, en vaak met een borstzak. U kunt het ook eens lenen voor de schoonmaak Jeannie de Vlieger Het zijn nu niet, zoals een jaar of veertig geleden, slechts de beter gesitueer den, die de gelegenheid hebben aandacht te beste den aan hun woninginte rieur. Voortschrijdende indu strialisatie en massa-fabri- cage maakten vele zaken goedkoper, het werd boven dien voor fabrikanten van zelfs de simpelste huishou delijke zaken de moeite tijm. Maak de uien schoon en snijd ze aan ringen. Fruit de uien in de boter. Voeg iets tijm toe. Doe de gefruite uien in de waard aandacht te geven aan de vormgeving. Niet alleen kwam een heel aantrekkelijk woninginte rieur binnen het bereik van de gewone mens zoals u en mij, diezelfde gewone man leerde een veel beter on derscheid te maken tussen goed en minder goed van vorm, kleur en doelmatig heid dan de generatie vóór ons. Toch blijft er behoefte aan goede voorlichting op dit gebied. Voorlichting over het wonen en de ver anderde en nog steeds ver anderende esthetische op vattingen daarover. Interessant is in dit ka der de Elsevier-uitgave „Het moderne interieur" liter hete bouillon, laat vijf min. zachtjes doorkoken. Ser veren met geraspte kaas. Variatie: giet deze soep in een ovenvaste schotel, leg sneetjes witbrood zonder korst erop, zodat de hele scho tel bedekt is. Het brood is besmeerd met een beetje bo ter. Strooi er ruim geraspte kaas over en laat het geheel in de oven goudbruin worden. Serveren met stokbrood. van de bekende Amsterdam se binnenhuisarchitect A. Patijn. In 208 pagina's met niet minder dan 445 teke ningen en foto's en 21 kleu renplaten wekt de schrij ver de belangstelling van de lezer voor zijn woonom geving, waarbij hij boven dien aandacht geeft aan een voor ieder gezin uitermate belangrijk geworden „klus jesvak". De moderne mens is een „doe-het-zelver" geworden. Niet omdat hij dat zo leuk vindt, zich meer dan zijn ouders wil uitleven in hob by's. Eenvoudig omdat hij er toe is gedwongen. Arbeids loon werd te kostbaar om voor allerlei klusjes een vakman te laten komen. Bo vendien zijn er bijzonder weinig vaklui te vinden, die een karweitje voor een par ticulier willen opknappen. Patijn geeft in zijn boek heel handige aanbevelingen voor dergelijke gevallen en hij heeft die op een pretti ge manier tussen zijn tekst door verwerkt, waarbij de duidelijke tekeningen deze tekst goed aanvullen. Het boek is een goede in leiding voor ieder, die be lang stelt in een zo gerief lijk en ook mooi mogelijke woonomgeving en hij levert er zelfs een basis mee voor hen die zich verder in het interieur-vak willen bekwa men. 29, Tussen non-figuratieve kleurexperlmenten en moder ne Interieurcomposities bestaan dusdanige overeen komsten dat zij vaak uitste kend bij elkaar kunnen aansluiten, (bovenste foto) Het aanaenvoegen van meubelen leidt meer en meer tot samenvoeging van alle bergruimten, liefhebberijen, radio, televisie, enz. in één wand. Daarmee doet een nieuw begrip zijn intrede: de „ontspanningswand", waarin de functies van dressoir, boekenkast, secretaire en muziekmeubel tot één geheel zijn verweven, (foto onder) Wie denkt dat mevrouw Sato zich beklaagt, heeft 't mis. Ze tekent een aardig schilderij van twee mensen die in de loop der jaren van elkaar zijn gaan hou den en hoe ouder zij werden, des te meer raakten ze op el kander gesteld. Gevraagd of de premier knapper was in zijn jonge ja ren. antwoordde mevrouw Sato: „Ik vind dat hij er nu beter uitziet. Meneer Eisaku heeft een mannelijke charme. Van daag is er een diepe weder zijdse genegenheid tussen man en vrouw..." Openhartig zei ze dat haar man soms, als hij moe was, op haar knieën sliep. Het is in Ja pan namelijk een teken van grote intimiteit en hartelijkheid tussen een paartje als de vrouw op de tatami knielt en de man zich neervleit met zijn hoofd op haar knieën. De Japanners zijn er niet on dersteboven van dat hun mi nister-president zijn vrouw sloeg en een affaire met geisha's had. Zijn geschiedenis is heel normaal voor een man die voor de Tweede Wereldoor log huwde, toen was de man nog volkomen heer en meester en kon doen en laten waar hij zin in had. Het meest belangwekkende van het interview met me vrouw Sato is het feit hoe de status van de Japanse vrouw gewijzigd is sinds de oorlog! Trouwens, haar zoon die met haar te doen had in de tijd dat haar man haar placht te slaan, behandelt zijn vrouw met grote vriendelijkheid, voegde ze er aan toe. Mevrouw Hiroku Sato, 61, deed pu bliekelijk een boek je open over haar man, de Japanse premier Eisaku Sato. Ze had een vraaggesprek met een verslaggever van een Japans weekblad en vertelde: „Het huwelijk was al af gesproken toen ik nog op de lagere school zat. Mr. Sato zat toen op de hbs. Hoewel zij neef en nicht waren hadden ze el kaar voor het huwelijk nog nooit gesproken. Toen ze ver loofd waren had mr. Sato een verhouding met een geisha; dat verhaal ging als een lopend vuurtje door de stad. Het werd me verteld en ik huilde erom." Na het huwelijk toonde de jonge echtgenoot niet veel ge negenheid voor zijn vrouw: „hij hield zijn mond dicht". Hoewel hij niet veel woorden vuil maakte, zijn handen destemeer. Meneer Sato pleegde zijn vrouw te slaan en dingen kapot te gooien. In de eerste jaren van hun huwelijk hadden ze nogal eens ruzie omdat hij meer dan de helft van zijn sa laris verspilde. kan Indienen. Kosten voor de klant f5.- of f 10.-, kosten voor de was serij f 15.-. De commissie onderzoekt wie de „schuldige" Is: blijkt dat de wasserij dan moet die schadever goeding geven. Wordt de klant In het gelijk gesteld dan ontvangt de ze restitutie van het klachtengeld. Behandeling van klachten is niet gratis. Zo is er ook een Vertrou wenscommissie NHR/Wasln- dustrie; kosten klant bij vermissing f 2.50, In andere gevallen, zoals beschadiging f 5.-. U kunt klagen over goederen die vermist of bedorven zijn In wasse rijen. Ten derde Is daar de Geschillencommissie van de Stich ting Bontwaarborg. Deelnemers aan de stichting verplichten zich bontmantels onder garantie te ver kopen. Klachten over bontmantels die niet bij de deelnemers zijn ge kocht, worden eveneens behan deld. Behandeling: gratis. Ook voor noppes zijn klachten over meubi lair, stoffering en vloerbedekking. Hier werkt de federatie van Meubi leringsbonden mee. onderzoek noodzakelijk wordt ge acht, schakelt men wetenschappe lijke onderzoekingsinstituten In. Kosten voor rekening van klager of beide partijen of op basis van „kosten van ongelijk". Hebt u klachten, waar dan ook over, begint u dan per aangete kend schrijven uw zaak uiteen te zetten. Bewaar een afschrift van de brief, wees zuinig op garantie bewijzen, nota's en dergelijke. Houd er een map voor. Slechts indien uw bezwaren reeds zijn ingediend bij de tegen partij wordt een klacht in behande ling genomen. Het indienen van uw klacht bij de NHR (Anna Paulow- naplein 7, Den Haag) dient verge zeld te gaan van: afschrift van uw brief aan de wederpartij, bewijs stukken zoals garantiebewijzen, kwitanties en verdere correspon dentie. Is de klacht al in behande ling bij een andere instantie dan wordt behandeling via de NHR ge weigerd. „De meeste bedrijven stellen de bemiddeling van de Huishoudraad op prijs", zegt mevrouw H. Ver braak-Voorhoeve bij wie uw brief In eerste instantie terecht komt. Verschillende branches, bonden en dergelijke vangen de klachten op. In zeer veel gevallen kwam de klacht tot een elegante oplossing, omdat fabrikant of detaillist bereid bleek (soms na Inschakeling van onpartijdige experts) de gemaakte vergissing te erkennen en te herstellen! Lichtvaardige klagers die het on derste uit de kan wilden hebben kregen (terecht) het deksel (in casu een terechtwijzing) op de neus. Aan elke klacht afkomstig van vrouwenverenigingen, consumen ten, sociale raadslieden, winkeliers of fabrikanten wordt grote zorg besteed, zodat spanningen In ge zinnen en bij in sociaal opzicht kwetsbare personen te vermin deren of weg te nemen. 't Is maar dat u het weet: de Nederlandse Huishoudraad is o.m. een officieel overlegorgaan waarin vijftien vrouwenorganisaties alsme de voorlichtingsinstanties en deskundigengroeperingen samen werken. De NHR onderhoudt ook contacten met Kamers van Koop handel, griffies van Arrondisse mentsrechtbanken, produkt- en be drijfschappen. Is inschakeling van een bran che-deskundige noodzakelijk dan volgt een vergoeding op basis van „kosten van ongelijk". Blijft nog een heel rijtje euvels waarmee de hulsvrouw te maken heeft. Kleding, schoeisel, woning, colportage, haarden en kachels, cursussen, matrassen, dienstverlening, afbeta- llngscontracten, service en/of re paratie, huishoudelijke apparaten, zegelsystemen, cadeaustelsels en waar de huishouding maar mee van doen heeft. Hiermee wil de NHR zich ook graag bemoeien, ook al gratis. Vaak is haar taak een bemidde lende. Bonafide leveranciers en fa brikanten stellen deze bemiddeling meestal op prijs. In enkele gevallen, waarbij een

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15