hobby lobby schaak Sneeuw warnier dan U denkt Foto- SNIJDEN in VOLKSKUNST VAN ESKIMO'S KAMPEREN OOK WINTERSPORT AAD BEGEMANN Ai ■I ■AliB Slechte en goede loper E mm m feg; 'Onö i g 5. W 'e J3 to to [3 IP ST B f si® m m m W O 1 H PJ® i 1 PH 1® P IÈHB prei H© a 0 ■IJE SGSTMba post-hore Tegen de lamp ZATERDA6 II JANUARI 196? Het woord „wintersport" klinkt aanmerkelijk plezie riger dan „sporten in de winter". Bij het laatste denken we aan onze eigen winter die meestal koud, nat en win derig is, verre van aantrekkelijk. Bij „wintersport" daar entegen aan droge zonrijke winters met lichte vorst en een stralend witte sneeuwlaag in plaats van de blubbe- rige massa die er bij ons meestal overblijft na een fikse sneeuwbui. Groot verschil tussen de win ter bij ons en die in mid den-Europa is, dat men er daar graag op uittrekt, in tegenstel ling tot ons land waar je het liefst bij de haard kruipt met een kom „snert". Als er hier een weekeinde is met een mooie laag sneeuw, geen wind. lichte vorst en een lekker zonnetje, zijn er hoege naamd geen liefhebbers die hun tent en verdere kampeerspullen pakken en de stad achter zich laten. iDie groep sneeuwkampeer- ders is klein, maar ieder jaar is er toch een vaste kern die een kamp organiseert, alleen of met anderen. Degenen die dit voor het eerst doen, ontdekken dan, mits alle eerder genoemde weersomstandigheden aanwezig zijn, dat het een, wat frisse, bij zonder prettige ervaring is. Dat men ook, met enkele voorzorgen, kleine kinderen kan meenemen behoeft niet vreemd te klinken. Kinderen passen zich bijzonder goed aan. Spelen in de besneeuwde bossen blijkt voor hen zoveel verrassingen in te houden, dat ze er moeilijk mee kunnen stoppen. En zolang zij in beweging blijven is de lichaamstemperatuur echt niet in gevaar. Het kokkerellen (pas op, bu- tagas kan bevriezen) voor een warme maaltijd en het zetten van koffie (onontbeerlijke za ken) wijkt niet af van derge lijke bezigheden in andere jaar getijden. Slapen evenmin, als er maar een goede isolerende on derlaag is (grondzeil, kranten, schuimplastic en een wollen de ken) met daarop goede donzen slaapzakken. Als men tenslotte een flanellen pyama aantrekt of een trainingspak dat als zo danig dienst doet, staat niets een warme en confortabele door slaap in de weg. In de nacht vormt zich dan als het sneeuwt een koude-en warmte (het ligt er aan. hoe men het bekijkt) werend laagje ijs op het tent dak als gevolg van de hogere temperatuur in de tent. Het wassen in de openlucht kan Spartaans lijken, maar ook dat valt mee, al moet je eerst een ijslaag weghakken om bij het water te komen. Met sneeuw wassen gaat ook heel goed. De dag kan worden begonnen met het lopen van een paar rondjes op het terrein en daar na het eten van gebakken eie ren met spek en het drinken van hete thee. Als dan daarna de zon niet verstek laat gaan en de sneeuw op bomen en strui ken gouden randjes krijgt, zijn die paar graden vorst snel ver geten. Typisch is, dat het aantrekken van laarzen, schoenen en handschoenen moeilijker gaat, niet alleen omdat de sneeuw erin en er op tot ijs wordt, maar omdat voeten en handen licht gezwollen zijn. Schoeisel daarom vooral niet te krap. Bo vendien is te nauw schoeisel koud. Kamperen in de sneeuw zal in ons land nooit een grote rage worden. Maar een groeiend aantal vaderlandse kampeer ders heeft ervaren dat het een toch heel wat fijnere belevenis is dan algemeen wordt aangeno men. En je bent verzekerd van een overvloed aan ruimte op de camping. Dat is toch ook heel wat waard. Eventuele correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- reinetstraat 125, Den Haag. Bijna elk schaaktornooi van formaat levert wel enige partijen op. die niet slechts door de uitste kende kwaliteit van het vertoonde spel boelen, doch bovendien als schoolvoorbeelden van een be paald thema kunnen worden beschouwd. Het zeer sterk bezette tomooi te Palma de Mallorca (23 novem ber - 15 december), gewonnen door Kortsjnol boven coryfeeën als Spasski. Larsen, Petroalan. Gli- gorlc, Benkö, Ivkov en anderen, leverde Inderdaad menige boelen de partij op. Men herlnnere zich dat Kortsjnol In januari 1968 met overmacht het Hoogoventornooi won! De partij van onze keus voor deze rubriek werd te Palma gespeeld door wat minder In aan zien staande figuren: de Internatio nale meester Donald Byrne uit de Ver. Staten (38 Jaar) en de jonge Rlcarda Calvo (25) uit Spanje. In augustus 1961 hadden wij de toen zeventienjarige Calvo drie weken in ons land als deelnemer aan de strijd om het wereldkampioenschap voor Junioren met bijna dertig deelnemers. Hij werd zevende In de finalegroep achter Parma, Ghe- orghiu, Pfleger, Zuldema en Westerinen. Het partijfragment dat wij ditmaal tonen, bewijst dat Calvo In de afgelopen tijd aanzien lijke vorderingen heeft gemaakt De positie van diagram 1 ontstond in de partij CAL VOBYRNE nadat de zwartspeler Calvo—Byrne (1) 3 A®B S3 i&m bjl9 i b c d e f g h Stand na 44. Le8. zijn 44e zet had gedaan. Calvo moest toen zijn eerstvolgende zet onder couvert afgeven. Zoals men ziet, staan de partijen In materieel opzicht gelijk. Weliswaar heeft zwart „de twee lopers" (een nogal dogmatisch voordeel), maar die op e8 is ingesloten door de eigen pionnen (de slechte loper) en moet bovendien de zwakke pionnen op e6 en vooral b5 blijven ondersteu nen. De witte loper op e2 daaren tegen vindt overal aanvalspunten (de goede loper), en als het paard op d6 weet te komen zal zwart zeker zijn pion op b5 verliezen. Het Is om deze reden dat Calvo een remiseaanbod, hem drie zetten eerder gedaan, afsloeg. Laat ons nu zien of en zo ja: hoe Calvo gelijk had. De partij verliep verder aldus: 45. Pc5 (De Ingesloten zet) 45. Lc1 46. Pb7 Le3 47. Pd6 Lf2 48. a3 g5 49. Pxe8 Kxe8 50. Lxb5t Kd8 51. Le2 Ke7 52. Lg4 Lelt 53. Kb3 Lf2. Tot zo ver heeft Calvo de positie uitste kend behandeld. Zie diagram 2. Hier speelde Calvo 54. b5? en liet daarmee zijn be6te kans schie- CalvoByrne (2) I 8 V 7 A 6 A A 5 A* 4 3 A 2 n m 9 1 abcdefgh Stand na 53. Lf2. ten. Hij had moeten spelen: 54. Ka4l Lxd4 55. Ka5! Lxe5 56. b5 enz. Maar Byrne antwoordde 54. Lxd4? en liet daarmee op zijn beurt een goede kans lopen, nl. 54. Le1 55. Ka4 Kd7 56. b6 Kc6l 57. Lxe6 Lc3l hetgeen tot re mise zou hebben geleid. Calvo stond daarna weer op winst, al moest hij zorgvuldig spe len om het volle punt binnen te halen. Er volgde nu: 55. Kb4 Lxe5 56. Ka5 Kd7 57. a4 en daarmee was de stelling van diagram 3 bereikt. Op dit moment werd de partij voor de tweede maal afgebroken. Men ziet al spoedig dat zwart de witte pionnen niet vertikaal kan blokkeren, bijvoorbeeld door 57. Kc8? 58. b6 Kb7 59. Kb5 en de witte a-pion marcheert op. Stand na 57. a4. Zwart redt het ook niet door te proberen zijn e-pion te verdedigen. Men zie: 57. Ld4 58. Ka6 Kd6 59. a5! e5 60. Kb7 Kc5 61. Le2l g4 62. a6 g3 63. a7 g2 64. a8D g1D 65. Df8 matl Er blijft zwart geen andere keus dan te spelen zoals hij In feite deed. Dat Calvo toch won is te danken aan een fijne artistieke manoeuvre. Aldus: 57. Kd6 58. Ka6 Kc5 59. a5 d4 60. Lxe6 d3 61. b6 Kb4 62. Lf5 d2 63. Lg4 Lf4 64, b7 Lc7 65. Ld1 Kc5 (Zwart heeft niets be ters meer) 66. Ka7 Kb5 67. a6 Ka5 68. b8DI! Lxb8t 69. Kb7!l Kb5 70. Lg4 en Byrne gaf zich gewon nen. Op 70. Ka5 volgt 71. Le2l en zwart verkeert in zetdwang. De analyses zijn gebaseerd op die van Calvo-zèlf. Dat steeds meer amateurs er toe overgaan, hun foto's zelf af te werken, Is begrijpelijk. Het zelf doen geeft een beter Inzicht In wat de kwaliteiten ven een negatief moeten zijn, men leert daaruit wat bij de opname belangrijk is en... waarom. Bovendien is het een werkelijk ontspannende bezigheid. RUIMTE: Moderne flatwoningen mogen klein zijn, maar het is een misvatting, te menen dat de don kere kamer een DOKA, zoals we deze ruimte zullen aanduiden veel ruimte vraagt. Zelfs een badcel, hoe klein ook, biedt de mogelijkheid tot het Inrichten van een simpele werkruimte. Ook de keuken, kan met enkele handgre pen voor ons doel worden inge richt Minimum eisen zijn: Absolute duisternis voor het Inspoelen van te ontwikkelen films. Zo mogelijk stromend water, echter niet nood zakelijk. Stof en vochtvrlje berg plaats voor papleren en chemica liën. DUISTERNIS: Een keukenraam Is te verduisteren met een paneel van hardboard, of zware gordijnen. De meeste badkamers hebben geen buitenraam en lenen zich dus uitstekend voor Doka. Of een vertrek donker genoeg Is, controleren we met de volgen de proef: WIJ nemen een vel ver grotingspapier (voor de helft met zwart papier bedekt) en laten dit gedurende tien minuten midden in het vertrek liggen. Daarna wordt het papier ontwikkeld. Is er geen verschil tussen de bedekte en de onbedekte helft te zien, dan is uw Doka veilig voor lichtgevoelig ma teriaal. WERKTAFEL: Als werktafel Is een blad van 80 x 100 cm. als minimum geschikt. Voor hen die een kleine badcel als Doka gebrui ken, is het handig om een z.g. wegklapbaar werkblad te nemen. Men kan hiervoor b.v. spaanplaat nemen of licht hout, dat gelakt wordt met enkele lagen zuur- en sodavaste lak, die in elke verfhan del verkrijgbaar is. Nog beter is het om het blad te beplakken met b.v. Formica. Handige knutselaars maken on der dit blad, een paar laden voor lichtgevoelig materiaal. Hiervoor kunt u losse laden kopen en deze met houten ralltjes onder het blad aanbrengen. Verf de laden van binnen dofzwart met schoolborden- verf en beplak de randen met zwart fluweel tegen llchtlekkage. VLOEISTOFFEN: Vloeistoffen als ontwikkelaar en fixeer houden wij buiten het bereik van kinder handen. Maak daartoe een plank op een hoogte van ten minste 1.70 Op onze eerste pagina „Hobby Lobby" starten wij een soort cursus vrije-tijdsbesteding. Als eer6te onderwerp (vijf lessen) kozen we het zelf afwerken van foto's. WIJ hopen dat veel ama teurs dit een instructieve rubriek zullen vinden. m. boven de grond. Bewaar ont wikkelaar en fixeer, In opgeloste toestand, steeds in donkere fles sen. Het gaat b.v. uitstekend In groene frisdrankflessen met 8chroefdop. Perfect zijn de z.g. plastic knijpflessen die u bij de fotohandelaar kunt verkrijgen. CHEMICALIËN: Droge chemica liën moeten uiterst zorgvuldig wor den bewaard. Fixeer b.v. is hy- groscopisch, dit betekent dat het water uit de lucht aantrekt. Een badkamer is dus niet de aangewe zen plek voor het bewaren van deze stoffen. Bewaar ze zorgvuldig verpakt In een trommel op een koele en dro ge plaats In uw woning. ANDERE ARTIKELEN: Uw overi ge benodigdheden zijn: Een ont- wlkkeltankje voor films; thermome ter ter controle van de juiste tem peratuur van uw baden, tenminste drie ontwlkkelbakken voor vergro tingen, twee ontwikkeltangen om natte papleren mee te hanteren en een z.g. afstrijktang om uw films te ontdoen van aanhangende drup pels. Voorts: Droogklemmen om uw films mee op te hangen, spoelbak voor afdrukken, schone, droge handdoek, vergroter met vergro- tingsraam en een stel Dokalampen of dokafilterset. HET LICHT: De juiste verlichting in uw Doka is van veel belang. Hier volgt een kleine opsomming. Geeloranje lampen voor afdrukken van foto's op kunstllchtpapier. Bruinrode of geelgroene lampen voor bromidepapier, voor vergro tingen. Donkergroene lampen voor ontwikkelen van films en platen (panchromati8ch). Donkerrode lam pen voor ontwikkelen van Qrtho- chromatl6che films en platen (komt weinig voor). Test: leg een vel bromidepapier half afgedekt op uw werktafel en ontsteek de lamp. Ontwikkel na tien minuten en kijk of er verschil in tint ontstaan is. FILTERBAKKEN: Er zijn ook speciale fllterbakken in de handel. Hierin brandt een normale witte lamp, waarvoor gekleurde filters kunnen worden geschoven. Zo'n bak Is veel simpeler te monteren. Het voordeel Is bovendien dat u voor elke soort materiaal de juiste lichtsoort kunt toepassen. STROOM: Als u geen ervaring hebt met sterkstroom (220 volt), kunt u de montage van de verlich ting beter overlaten aan de vak man. Gebruik uitsluitend randaar- decontactstekers en wenddozen. Werk nooit aan leidingen die on der spanning staan, dit is een ver keerde opvatting van sportiviteit. VERGROTER: Uitgebreid is het assortiment vergrotingsapparaten. Koop bij gebruik van 6x6 nega tieven een apparaat met dubbele condensor. Wees zuinig met pa pier enz. maar bezuinig nooit op de lens van uw vergroter. De scherpte van uw opnamelens, kan nooit tot zijn recht komen door een minder goede vergrotingslens. Vergrotingslens en opnamelens moet u dus kiezen In dezelfde kwaliteitsklasse. Wie vergrotingen van b.v. 50x60 cm. wil maken adviseren wij een apparaat met kantelbaar vergro tingshuls of een draaibaar huis. Dit laatste houdt In, dat u het beeld buiten het vergrotingsbord kunt laten vallen, b.v. op de grond. U krijgt dan een groter afstand tussen papier en lens en dienover eenkomstig een groter beeld. SIGNAALLICHT: In vele badka mers heeft men een soort draaischljfje met bezet o.i.d. Dit Is nuttig om te voorkomen dat Oom Willem ons overvalt met de uit roep: „Wat hoor Ik nou, jongen. maak jij tegenwoordig zelf vergro tingen?" Ook een rood signaal lampje op de deur voorkomt dat u voor de prullenbak werkt STOF: Bedek uw vergroter, als die niet wordt gebruikt, met een stevige linnen hoes tegen stof. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan dc heer A. J, Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Twee derde deel van de strijd in de halve finales van het landskam pioenschap zit erop. In groep I worden de eerste vier plaatsen be zet door Roozenburg, Varkevlsser, Bakker en Wiggers. In groep II zijn dat Bronstring, D. de Jong, de Boer en Bom. Hoewel de krachtsverschillen met de achtervolgers niet bepaald groot zijn, bleef van laatstgenoem de categorie de prestatie van Okrogelnik, Schotanus en de Rui ter In de eerste groep, alsmede die van W. de Jong, v. d- Slule en van Leeuwen in de tweede groep tot heden wat beneden onze ver wachting. Varkevisser voelt zich als een vis In het water, Bakker heeft met zijn nuchtere spel meer succes dan outsiders verwachtten. Bronstring blijft ondanks het aanvoeren van de lijst onberekenbaar. Een feit is dat hij veel In zijn mars heeft. Van Leeuwen moest uiteraard meer risico's nemen na enige neder lagen en had daarmede geen suc ces. Gevolg: een bescheiden po sitie op de ranglijst. Het vertoonde spel loont alles zins de moeite om het toernooi op 11, 12 en 18 januari In Arnhem te bezoeken. Enige flitsen uit het toernooi: Varkevisser Bronstring zw.: 3, 5, 6, 9, 10, 11, 13 t/m 19. 21, 24. 29 Wit: 25 t/m 28. 30 t/m 33, 35. 36. 38, 39, 40. 42. 43. 45 In deze moeilijke en gecompli ceerde stand meende zwart een goede afwikkeling te kunnen ne men. Zijn voorstellingsvermogen van de overblijvende stand schoot echter tekort. 19—237 30X 8 3X12 28X19 14X23 33 X 24 9—13 32—28! 23X32 24—20 15 X 24 27—22 M. Storm s aj e m, -T-p-' ,-[3 n- Broier zw.: 3, 4, 6, 8 t/m 14, 16 t/m 19, 21, 24. wit: 26, 27, 28. 32 t/m 35, 37 t/m 40, 42, 43, 45, 47, 49. 4741? Leidde een vroegtijdige nederlaag in door de damzet. 17—22 28X17 11X31 26X17 12X21 37X17 24—29 34X12 13—18 12X23 19x48 D. de Jong zw.: 2. 3. 4, 6, 7. 8. 10, 11, 12, 14. 15. 17, 18. 20, 22. 25, 27. wit: 28, 29, 30, 33 t/m 43, 45, 47, 49. De zwarte lange vleugel doet wat ongewoon aan. Toch deed de voortzetting 39? niet de explo sieve damzet naar veld 5 ver wachten. Douwe de Jong, zeer be dreven In het combineren, liet zich de kans niet ontnemen om de schoonheidsprijs te winnen: 29—23 33X241! 24—19 30—24 34—30 38—33 12X23 43 X 5 18X29 22X44 14X23 20X29 25X34 29X38 40X18 Ik ksn niet nalaten u alsnog te attenderen op de beide kerstza- gela van Canada, die afbeeldingen presenteren van echte Eski mo-volkskunst Kunstig snijwerk, dikwijls uit speksteen. Is voor de Eskimo vaak vreugdevolle arbeid, die hem aangeboren schijnt. In de laatste decennia is de belangstel ling voor deze vorm van volkskunst sterk toegenomen, me de door de steun van de regering. Het le bijna ontroerend met welke (org de Eskimo dit werk doet en zulks vaak met primitieve werktui gen. HIJ probeert zelfs dieren te y"\ "v/v /-\ r> /-> verslteiten. Bij de Canadese Cur- ling-bond waren In het seizoen 1967/'68 nagenoeg 1900 clubs aangesloten. Hoe populair de sport in Canada Is blijkt uit het feit, dat de jeugd N A D A r -f jr -r snijden zonder deze ooit te heb ben gezien. Voor reproductie op de zegel van 6 c la gekozen „moeder en kind", gemaakt door Munamee van Baffinselland. Het beeld werd In 1951 door het Canadese volk aan koningin Elisabeth geschonken. De andere zegel toont one een beeld je van een onbekende maker. Het heet „gezinsgroep". Op 15 Januari zullen de Cana dese posterijen een zegel uitge ven, die aan „curling" gewijd Is. Ik kan mij niet herinneren of deze tak van sport al eens op een postze gel figureerde. Deze uitgifte ligt helemaal in de lijn van Canada, omdat curling daar bijzonder popu lair le. Er lopen daar een half mililoen beoefenaars rond; daarbij dienen nog geteld te worden een honderd duizend dames-speelstera alsme de ruim 40.000 studenten van uni- zich met „jambl!k"-curling amuseert. Deze „doe het zelf' jeugd vult grote ex-jamblikken met beton, steekt er een Ijzeren haak In en heeft zo een goede rempla- cant voor het echte speeltuig. Sporen over het ontstaan van het curling-spel zijn in duisternis gehuld. In de Scotse stad Kilsyth was al In 1716 een vereniging van curlers en deze wordt beschouwd als de oudste nog bestaande club ter wereld. De koninklijke Cur- ling-oiub van Montreal ontstond pas in 1807 en la de oudste dub van Noord-Amerika. Het spel zou In Scotland reeds ■n de eerste jaren ven de zestien de eeuw beoefend zijn; anderen zeggen, dat curling is ontstaan in de dagen van koning James I (1394-1437). Ook het IJslandse „knattlelke" komt In aanmerking als mogelijke origine. Op de postzegel staan vier man nen afgebeeld, die het spel beoe fenen. Zij zijn bezig het ijs schoon te vegan om de twintig kilo zware ijzeren of stenen ronde schijf ge makkelijk in of uit een van beide ..huizen" (doelen) te laten glijden De zegels zijn het debuut van grafisch ontwerper David Eales ui' Toronto. Een andere zegel, die 20 februa ri zal verschijnen, draagt de beel- tenle van een van Canada's grote zonen. Vincent Massey, de eerste goeverneur-generael van canadese geboorte. Massey, 20 februari 1887 geboren in Toronto, heeft zijn land op hoge posten gediend. Hij begon zijn loopbaan als president van een Industriële onderneming. Later doceerde hij moderne geschiede nis aan de universiteit van Toron to. In 1926 volgde zijn benoeming tot eerste ambassadeur van Cana da in de Ver. Staten van Noord- Amerika. Gedurende de Tweede Wereldoorlog was Massey hoge commissaris voor Canada in Lon don. Ook was hij eerst bij de Vol kenbond en later bij de Ver. Na- hes afgevaardigde voor zijn land. Op 28 februari 1952 benoemde koningin Elisabeth hem tot haar goevemeur-generaal In Canada, een post die hij bekleedde tot 1959, twee jaar langer dan gebruikelijk. Massey stierf 30 december 1967, enkele uren voor het jaar begon, waarin zijn land het honderdjarig bestaan van de federatie vierde Na enkele jaren van afwezig heid, vanaf vandaag weer een bridgerubriek, die hopelijk vele le zers andermaal denk- en speel vreugde verschaft. Het ligt in onze bedoeling in deze rubriek elke week óf een partijfragment, óf een theoretisch probleem aan de orde te stellen, eventueel aangevuld met een klei ne combinatie. Tevens zullen wij voorzover mogelijk bridgenieuws in deze kolommen geven. Vandaag een partijfragment. Hoe kan het 4-harten contract worden gemaakt, dat Zuid wil spelen? We6t en Oost hebben steeds ge past, zodat het voor Zuid geen eenvoudige zaak is, omdat elke informatie over de kaartverdellng en de sterkte van de kaarten van Oost en West mist Natuurlijk zijn vooral de ruiten en klaverhonneurs belangrijk, daarop moet Zuid zijn spel richten West komt uit met klaver vrouw, waarna bij Noord en Oost de drie en de zeven vallen. Uiteraard ver volgt West met klaver en komt nogmaals aan slag De derde slag wordt door Zuid afgetroefd, omdat Oost de aas speelde na de heer van Noord. Hoe moet Zuid nu spe len om het contract te maken? Een extra vraag. Hoe kan Oost bij een andere ruitenverdeling voorkomen dat Zuid het contract maakt en hoe Is die verdeling dan? In dit partijfragment moet van snijden worden gebruik gemaakt. Als toegift leggen wij U het vol gende voor B 3 2 A 10 9 8 4 Hoe kan Zuid In schoppen met Noord aan slag vier slagen maken, wanneer hij In Noord nog maar één rentree heeft? Wij wensen U succes bij deze toch niet al te moeilijke vraagstukken Eventuele correspondentie te richten aan de heer B. J. Muys, Jaersveltstraat 22, Rot terdam. Met rollywood, u weet wel het houten bekledingsmateriaal, is veel te doen. Als u een wand met deze smalle stripjes hebt bekleed en er zijn enkele stukjes over, dan kunt u leuke lampjes maken. Neem een deel van een liter conservenblik (pas op uw vingers) en plak daar met een goede lijm een stukje ro- lywood op. Niet helemaal rondom het blik. De lampjes kunnen op een afstand van ca. dertig centimeter van de wand worden opgehangen met de kleine open zijde naar de muur gekeerd. Voor het monteren van de fitting en het snoertje aan het lampje zijn speciale klemme tjes te koop zodat het lampje niet aan de stroomdraden komt te han gen maar aan de isolatiemantel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14