Op weg naar het jaar 2000, een studie van de toekomst KRACHTIGER AANPAK VAN KROTOPRUIMING Commentaar Dubcek volk tot maant kalmte BIAFRA-LUCHTBRUG 15 VLIEGTUIGEN GROTE STIJGING BEJAARDEN 18 MLN. NEDERLANDERS Kort geding kruidendokter tegen Duys Ook giro wil betalingen garanderen Autobezitters tanken goedkoop in Duitsland 11 DODEN EN 110 HUIZEN VERWOEST MONETAIR BELEID BELANGRIJK IN REGERING NIXON Nota Tweede-Kamerfractie PvdA Wachten 5 DONDERDAG 9 JANUARM969 ^=31 CASTEREN ^„Kruidendokter" W. J. A. van Moosdij'k uit Casteren (NB) wil via een kort geding tegen Willem Duys eerherstel krijgen van hetgeen hem in een televisie-uitzending van de AVRO op 13 december werd aan gedaan. Hij vraagt van de president van de Amsterdamse rechtbank de heer Duys te gelasten in een tv- uitzending van „voor de vuist weg" binnen veertien dagen na het vonnis, hem te rehabiliteren. De heer Duys moet daarin verkla ren dat hij jegens de kruidendokter in hoge mate onrechtmatig heeft ge handeld en niet heeft voorkomen dat de heer Van Moosdijk werd aangetast in zijn eer en goede naam, alhoewel hij daartoe de macht bezat. Voorts dat de uitzending allerminst naar behoren was voorbereid en dat de heer Duys heeft nagelaten de door de medewerkenden (daarbij waren twee ex-werknemers van de kruiden dokter) jegens de heer Van Moosdijk gedane uitlatingen op hun waarachtig heid te onderzoeken. Tenslotte wordt verlangd dat de heer Duys zijn ernstig gemeende spijt over het gebeurde aan de heer Van Moosdijk betuigt. DEN HAAG De postcheque- en girodienst overweegt betalingen door middel van de blauwe girokaart tot 50 te garanderen, evenals de banken dat doen voor betalingen met de betaalcheques en betaalpas. Nog steeds worden met de blauwe girokaart vrij veel oplichtingen ge pleegd als gevolg waarvan diverse zaken weigeren zo'n kaart als betaal middel te aanvaarden. In de overwegingen van de post cheque- en girodienst zijn ook moge lijkheden betrokken om een nieuw betaalmiddel in te voeren, dat de blauwe girokaart zou kunnen ver vangen. NEW YORK De werkgevers in de havens aan de Amerikaanse oost kust hebben president Johnson ver zocht de nu al negentien dagen du rende havenstaking te breken. De on derhandelingen met de vakbonden zijn op een dood spoor geraakt. Als de president de procedure van ver plichte arbitrage in werking stelt, moet het werk voor enkele maanden worden hervat. UTRECHT Het aantal werklozen in liet jaar 2000 kan worden geraamd op circa 100.000, dat is nog geen twee procent van de beroepsbevolking. Ons land zal omstreeks dat jaar een inwonertal bebben van circa 18 miljoen mensen. Dit i6 enerzijds het gevolg van een voortgezette daling van het sterfte-cijfer waardoor een aanzienlijke stijging van het aantal bejaarden wordt verwacht en anderzijds door een verdere daling van het aantal geboorten. Aldus enkele van de vele con clusies en voorspellingen uit een stu die, getiteld Nederland en de wereld op weg naar het jaar 2000. Sa mensteller is drs. J. Verschuure, we tenschappelijk medewerker van de rijksplanologische dienst in Den Haag, welke dienst de studie heeft uitgegeven. Drs. Verschuure noemt het opmer kelijk, dat vergeleken met de ja ren voor de Tweede Wereldoorlog de sterfte van de Nederlandse man (berekend per 1000) enigszins is ge stegen. In 1938/39 bedroeg dit cij fer nog 8,75 per 1000, tnaar in 1966 was dit aantal toegenomen tot 8,94. Daarentegen daalde de sterfte per 1000 vrouwen van 8.42 in eerstge noemde periode tot 6.98 in 1967. In dat jaar werd 11.9 procent van het totale aantal sterftgevallen toe geschreven aan hersenletsels, 23,5 procent aan aderverkalking en dege- neratieve hartziekten en 22,2 procent aan kanker. In medische kringen verwacht men echter, dat deze pla gen in 1980 in zeer belangrijke mate zijn teruggedrongen. In 1984 hoopt men zelfs voor het probleem kanker een oplossing te hebben gevonden. De auto De betekenis van de personenauto zal ook in het jaar 2000 in Neder land nog meer zijn toegenomen. Zowel de bus als de trein zullen hierdoor worden bedreigd en men verwacht dan ook, dat dit vervoer tot de eeuwwisseling nauwelijks enige vooruitgang zal boeken. Volgens drs. Verschuure zal het reizigersvervoer per trein zich over middellange en lange afstand alleen dan kunnen handhaven als het enke le voordelen boven de personenauto kan behouden (sneller dan de auto, minder vermoeiend dan het besturen van de eigen wagen). Drs. Verschuure verwacht in de koYnende jaren de volgende voor de spoorwegen minder gunstige ontwik kelingen in het goederenvervoer: verder inkrimping van het kolenver- voer, verplaatsing van de zware in dustrie naar de zeekust, snelle op komst van het luchtvrachtvervoer, nieuwe mogelijkheden voor het ver voer per pijpleiding en beperkte aan trekking van het containervervoer. Investeringen In de studie staat verder dat in de periode 1968-2000 globaal 7,5 mil jard moeten worden geïnvesteerd in de nieuwe infrastructuur voor lan delijk, regionaal en lokaal openbaar railvervoer. Dit komt neer op gemid deld 235 miljoen per jaar, oftewel vier maal zoveel als hiervoor in 1965 is uitgegeven. De investeringen zouden moeten worden gebruikt voor ondermeer de aanleg van een „su- PRAAG De Tsjechoslo- waakse partijchef Alexander Dubcek heeft gisteren in een toespraak voor radio en tv een dringend beroep op het volk ge daan zich te onthouden van on bezonnen daden. Dubcek gaf toe dat de economische toestand op het ogenblik de meeste zorg geeft. Alleen in nauwe samen werking met de rest van de commu- BOVAG bezorgd UTRECHT De BOVAG. Bond van autmobielgarages en aanverwan te bedrijven, is ernstig bezorgd over het lot van de vele pomphouders in het oosten van Nederland. „Als in juli de regering de benzine prijs wederom verhoogt, omdat er tanks moeten komen en de huurbe lasting niet doorgaat, betekent dat ernstige consequenties voor de pomp houders. Het hele oosten kan wat de pompen betreft dan wel sluiten". Dit zei gisteravond de perschef van de BOVAG, J. Wendelkes, naar aanlei ding van het feit dat steeds meer automobilisten de goedkope benzine in Duitsland gaan tanken. „Het prijsverschil is enorm en be draagt in sommige gevallen al 10 cent per liter. Dat betekent op een volle tank een voordeel van zo'n vier gulden en voor de automobilist is dat net voldoende om een eindje om te rijden", aldus de heer Wendelkes. Volgens hem is deze prijsconcur rentie in de benzine precies hetzelfde als het probleem van de goedkope aigaretten uit België, waartegen de douane overigens wel optreedt. nistische wereld kunnen de moeilijk heden worden overwonnen. Ook president Svoboda, premier Cernik en parlementsvoorzitter Smrkovsky deden een beroep, vooral op de metaalarbeiders, geen botsing te veroorzaken ,,die de verwezenlij king van de socialistische pallen zou torpederen". Zij doelden op de eis Van de metaalarbeiders dat Smrkovsky als voorzitter van het par lement wordt gehandhaafd. Kloof Smrkovsky zei hierover: „Ik zal de kandidatuur van Peter Colotka voor het voorzitterschap van het federale parlement steunen en nooit mijn naam verbinden aan een daad die een kloof tussen onze twee volken zou veroorzaken." Bosbrand in Australië MELBOURNE Bosbranden in de Australische staat Victoria hebben aan zeker 11 mensen het leven ge kost, terwijl ten minste 110 gebou wen in vlammen zijn opgegaan. Van de ruim 70 vuurhaarden was gisteren de helft nog niet onder controle. Het zwaarst getroffen is de plaats Lara, 50 km ten zuidwesten van Mel bourne, waar negen mensen omkwa men. Drie van de slachtoffers werden in hun woningen door het vuur ver rast, de anderen hadden getracht met hun auto's de plaats te verlaten. In Lara zijn zeker 40 huizen, twee ker ken en een school verwoest. De over levenden hadden een toevlucht ge zocht tot het voetbalveld, terwijl de brand een spoor van 15 km door Lara trok. Te Diamond Creek, 25 km ten noorden van Melbourne, gingen 26 huizen in vlammen op. persnelnet" voor luchtkussentreinen (Hoovercraft-op-rail). waarop snel heden kunnen worden bereikt tot 600 km per uur. Ook het scheppen van voldoende parkeerruimte zal in de komende ja ren grote problemen veroorzaken en als gevolg daarvan grote investerin gen nodig maken. De investeringen voor openbare parkeervoorzieningen een taak voor de overheid wor den tot het jaar 2000 geraamd op circa ƒ112 miljoen per jaar, gerekend vanaf 1970. Het gemiddeld verbruik per hoofd der bevolking zal tot aan de eeuw wisseling toenemen met circa 125 procent. De grote meerderheid van de inkomentrekkers zal dan behoren tot de middenstand. Het energiever bruik voor de periode 1965 - 2000 zal een stijging van bijna 5 procent per jaar ondergaan. Dat komt neer op een uiteindelijk verbruik, dat onge veer vijfmaal zo hoog is als in 1965. Afvalstoffen De industriallsatiedichtheid zal toenemen, in die mate dat in het jaar 2000 Nederland ruim drie maal zo veel afvalstoffen zal hebben, als nu het geval is. Drs. Verschuure schat het aantal afgedankte auto's dan op 500.000. Drs. Verschuure concludeert in zijn studie, dat het spelgedrag van het Nederlandse kind vergeleken met het begin van deze eeuw een duidelijke verarming heeft ondergaan, die mede het gevolg Ss van de moderne wo ningbouw. Het Nederlandse kind is volgens hem in de goede zin een „straatkind". Het blijkt dat in Nederland 87,3 procent van alle kinderen op straat speelt tegen 36,7 procent in Zweden, 27,5 procent in West-Duitsland, 6,7 NEW YORK De benoeming van een deskundige op internationaal mo netair gebied in de hoogste econo mische raad van de Verenigde Staten is een nieuwe aanwijzing dat het mo netaire beleid een belangrijke plaats zal krijgen in het programma van de aanstaande regering Nixon. De uit ons land afkomstige eco noom dr. Hendrik S. Houthakker (44) is volgens AP de eerste deskundige op internationaal economisch en fi nancieel gebied die ooit is benoemd in de Raad van economische ad viseurs van de president. In de raad hebben wel leden zitting gehad die kennis droegen van internationale problemen op monetair gebied, maar dit was nooit hun specifiek vakge bied. Prof. Houthakker, zo wordt aange nomen, denkt in het algemeen vol gens dezelfde lijnen als de aanstaan de minister van financiën, David M. Kennedy. Beiden menen dat een stu die van het huidige internationale monetaire stelsel nodig is om vast te stellen welke veranderingen en her zieningen nodig zijn. De econoom, die in 1951 naar de VS ging en enkele jaren geleden Amerikaans staatsburger werd, heeft een indrukwekkende internationale staat van dienst. Hij heeft gedoceerd aan Cambridge in Engeland, 'aan de universiteit van Tokio en in de Vere nigde Staten aan Stanford, de uni versiteit van Chicago en thans aan Harvard. procent in Engeland en 5 procent in Italië. Drs. Verschuure vraagt ten slotte aandacht vóór het scheppen van on derzeese recreatie als aanvulling van de in Nederland plaatselijk thans reeds krappe strandcapaciteit. Volgens de ramingen zullen in de maand juni 1975 zich dagelijks op iedere kilometer toegankelijk Neder lands strand 3.000 vakantiegangers bevinden waarvan meer dan de helft uit het buitenland. De ontwikkeling van deze vorm van recreatie wordt van revolutionai re allure geacht. De totale werelduit gaven hiervoor werden voor 1963 al op circa 60 miljoen dollar geraamd. Reeds bestaande activiteiten op dit gebied zijn het onderwatervissen en de onderzeese parken (in Florida (VS) en rondvaarten onder water. Hoewel de bouw van onderzeese motels of andere onderzeese verblij ven nog in een ver verschiet liggen, worden ze echter technisch uitvoer baar geacht. In de studie wordt voorts melding gemaakt van een plan voor de bouw van een belastingvrij torenhotel met een capaciteit van 1800 bedden op 180 meter hoogte boven de Doggersbank. De restaurants zouden halverwege onder water uitzicht bie den op de zeebodem. Verder wordt de mogelijkheid overwogen de water temperatuur aan het strand te rege len door middel van heet koelwater uit produktieinstallaties voor outfit ting en/of door energiewinning uit zeewater. Ir. Prins nieuwe voorzitter Bestuur Bouwbedrijf DEN HAAG Ir. H. D. Prins te Wassenaar, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Wegenbou wers is door de Stichting Raad van Bestuur Bouwnijverheid, toporgaan van de ondernemers in de bouwnij verheid, tot voorzitter benoemd. De heer D. Versloot te Bilthoven werd vice-voorzitter. De heer Versloot is voorzitter van het AVOB, het Algemeen Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid. De benoemingen gelden voor een jaar met de mogelijkheid tot her benoeming van nogmaals een jaar. Gistermiddag kwam het Zuidafrikaanse film- film Loanna. De sterretje Genevieve Waite op Schiphol aan. Zij speelt, middag al weer samen met een neger de hoofdrol in de nieuwe, hippe 20-jarige Genevieve maakte gister opnamen voor het tv-programma Doebiedoe. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfractie van de PvdA heeft vandaag een nota gepubliceerd, waarin wordt aangedrongen op een krachtiger aanpak van de woningbouw en de krotoprui ming. De nota inzake de krotop ruiming van minister Schut wordt een stuk genoemd dat zo wel in de opzet als in de uitvoe ring ernstig te kort schiet. De nota dringt aan op een versnel ling van de bouwproduktie en een krachtiger aanpak van de krotoprui- De Belgische journalist Jacques Marcuse heeft zichzelf gisteren aan de Chinese regering aangeboden als ruilobject voor de Engelse Reutercorres- pondent Anthony Grey, die al geruime tijd huisarrest heeft in Peking. Op de foto: Marcuse maakt een wandeling in Hongkong. Het. diplomatieke incident van het jaar is gisteravond door de N.T.S. veroorzaakt. In het programma Wet-strijd ver kondigde drs. H. van Run, die het programma presenteert, dat men in Nederland rustig „Castro-Moorde- naar" mag roepen omdat.... Cuba geen bevriende mogendheid van Ne derland is. Waarom niet? „Omdat", aldus drs. H. van Run, „Nederland met Cuba geen diploma tieke betrekkingen onderhoudt....'' Nu is de werkelijkheid, dat Neder land en Cuba al jaren en jaren voor en tijdens Castro's bewind diploma tieke betrekkingen onderhouden en ambassadeurs uitwisselen. Maar daar komt nog bij, dat de ambassa deur van Cuba Carlos Maristan.v Sanchez, die op 7 juni 1962 zijn ge loofsbrieven aan koningin Juliana overhandigde, sinds het vertrek van de ambassadeur van Liberia Joseph Graham, Doyen van het Corps Diplo matique in Den Haag is. Hij is Doyen (Deken) omdat hij de langstaanwezendc ambassadeur is. Nog gekker wordt de blunder van de N.T.S. wanneer men weet, dat juist gisteravond op Kasteel Oud Wassenaar door de ambassadeur van Cuba en mevrouw Sanchez een grootse receptie werd gegeven! De pers was er niet gevraagd, be halve... de redacteur van de N.T.S. mr. Dake, die er dan ook zijn op wachting maakte... Het was overigens een fraaie re ceptie, waarover mijn speciale verte genwoordiger mij meldde, dat de col- Vriend-Castro lega-ambassadeurs opmerkelijk lang bleven om te genieten van de onge wone aanblik van een paar honderd hippies, die in leren jakken, baarden en bonte vesten zich geanimeerd ter receptie bevonden. Tot vreugde van de rokers was er verder een sigarenmaker die de be roemde Cubaanse sigaren met grote handvaardigheid maakte en distribu eerde. En iedereen was in de beste stem ming. Niet wetende, welke wolk van verdriet boven onze gezamenlijke be vriende hoofden hangt. Een minuut na de fatale woorden van drs. Van Run hing ik al aan de N.T.S.-telefoon, hopend het onheil nog te kunnen herstellen. Een lieve stem antwoordde mij, dat ze niks kon doen. Om kwart voor elf echter kwam het N.T.S.-excuus ietwat onhandig opgesteld. Namelijk: „Castro moorde naar is niet strafbaar, omdat Castro geen president is maar minister president. De heer Dorticos is pre sident." En daarachter: „We hebben wel diplomatieke betrekkingen met Cu ba". De uitslag van de Wet-strijd is gered! Maar de vriendschap met Cu ba?? ming in de komende vijf jaar. In plaats van 125.000 woningen per jaar dienen er de komende drie jaar 140.000 woningen gebouwd te worden. Hierdoor zullen er meer krotten af gebroken worden dan thans jaarlijks aan de woningvoorraad worden toe gevoegd. Bovendien zal de kwantita tieve woningnood dan niet in 1973 maar in 1971 opgelost zijn. De vernieuwing dient te worden versneld door verkorting van de be roepstermijn bij bestemmingsplan nen. Voorts dient er een beter be leidsinstrumentarium te komen. De PvdA-fractie bepleit een snelle re uitbetaling van de rijksbijdrage in de wervingskosten van gronden in te vernieuwen wijken. Gok in de sloopkosten dient het rijk 80 pet. bij te dragen tot een maximum van 2000.-. Verder vraagt men verdubbeling van de premie, verbonden aan het ontruimen van een krot De uitkeringen aan de bewoners behoren hoger te zijn naarmate hun inkomen lager is. Ook wordt een goe de schaderegeling voor bedrijven ge wenst geacht. W ijkverbetering Voor de verbetering van oude wij ken is, aldus de PvdA-Tweede Ka merfractie een verbeteringsplan on misbaar. Ook voor verbetering wor den betere financiële voorzieningen nodig geacht. Voor het verkrijgen van een goede visie op de krotopruiming dienen meerdere ministeries dan alleen volkshuisvesting bij het beleid be trokken te worden, aldus de nota. In vele gevallen zal vorming van stadsgewesten met eigen financiële bevoegdheden de krotopruiming versnellen. Verder wordt aangedrongen op een goede grondprijspol itiek. Deze prijsbeheersing kan aldus de nota worden bereikt door eerder tot ontei gening van grond over te gaan en daarbij de gebruikswaarde te hante ren in plaats van de verkeerswaarde. Gezien de kosten die aan deze plannen verbonden zijn acht de PvdA-fractie het duidelijk dat aan een belastingverlaging in 1970 voorlo pig niet kan worden gedacht. DJAKARTA De VS zullen hun hulp aan Indonesië vergroten. De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta. Marshall Green, deelde giste ren president Soeharto mee dat de hulp dit jaar in totaal 200 miljoen dollar zal bedragen (in '68 was dit bedrag 147 miljoen dir.) In dit bedrag is begrepen voedsel hulp in de vorm van leveranties van rijst, tarwe en tarwemeel. TAE verwachting, dat er geen schot zal komen in dc Parijse bespre kingen over Vietnam zolang Nlxon nog niet in het Witte Huis zetelt, lykt met nog tien dagen voor de boeg uit te komen. Van de zijde van Hanoi en het Zuivietnamese Bevrijdingsfront (Vietcong) kunnen in het huidige stadium geen concessies worden verwacht. De regering te Saigon moet het verlossend^ woord spre ken. De vredesconferentie kan pas be ginnen als men het eens is gewor den over de vorm van de conferen tietafel. Achter deze formaliteit gaat echter geen probleem schuil dat van groot belang is. De Zuidvietnamese regering wil. dat in Parijs twee partijen tegen- oved elkaar gaan zitten: enerzijds Saigon met de Ver. Staten, ander zijds Hanoi met het Bevrijdings front. Saigon vreest de strijd aan de con ferentietafel te zullen verliezen als het instemt met de eis van Hanoi dat de betrokken partijen als vier afzonderlijke delegaties aan het ge sprek deelnemen. Aanvankelijk wilde het zelfs het bestaan van het Bevrijdingsfront niet eens erkennen. Daarin lijkt sinds enkele dagen verandering te zijn gekomen. Het standpunt van Saigon was onhoudbaar. Dit begin van erkenning betekent echter nog niet, dat er schot kan komen in de veredesonderhande- lingen te Parijs. Men wil eerst af wachten, hoe het kabinet van Nixon erover denkt. Wellicht heeft Saigon nieuwe hoop gekregen door de benoeming door Nixon van Cabot Lodge tot opvolger van Harriman als leider van do Amerikaanse delegatie bij de Pa rijse onderhandelingen. Lodge, die geruime tijd president Johnson te Saigon vertegenwoor digde, heeft nooit veel heil gezien in het staken van dc bombarde menten op en het voeren van be sprekingen met Noord-Vietnam. Of Lodge er nóg zo over denkt en of zijn invloed op de beslissingen van Nixon groot zal zijn, moet nog blijken. In de presidentiëel adviseur Kissinger heeft Lodge in elk geval een belangrijke tegenvoeter. Saigon heeft veel vertrouwen in Lodge. Hjj lijkt dan ook de aange wezen man om de Zuidvietnamese leiders er van te overtuigen, dat de klok niet meer kan worden terug gezet. (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Door de aankoop van vier transportvlieg tuigen in de Verenigde Staten en nog eens twee in Canada heeft de luchtbrug van het ker kelijk hulpwerk naar Biafra nu de beschikking over meer vlieg tuigen dan ooit te voren, name lijk vijftien. De Amerikaanse toestellen (Globe- masters) kunnen achttien ton lading innemen. Dat is bijna het dubbele van de capaciteit van de vliegtuigen, die tot nu toe gebruikt werden. De Amerikaanse regering heeft ze aan de kerken verkocht voor 14.000 gulden per stuk. Dat komt ongeveer neer op de schrootwaarde. De nieuwprijs is 4,3 miljoen. Overigens zullen de kosten van uit rusting en onderhoud nog zwaar op de kerken drukken. De luchtbrug van het „verenigd ker kelijk hulpwerk" (Joint Church Aid) bestaat sinds april 1968. Ze verbindt het Portugese eiland Sao Tomé met het vliegveld Oeli in Biafra. In deze organisatie participeren pro testantse en rooms-katholieke kerke lijke hulporganisaties uit Duitsland, Skandinavië, Zwitserland, Nederland en de Verenigde Staten. Als de situatie in Biafra gelijk blijft zal de hulp in 1969 aanzienlijk moeten worden opgevoerd. Geschat wordt, dat per dag tweeduizend ton nodig is. Op het ogenblik vliegen de kerken en het Rode Kruis samen tweehonderd ton per dag over. Elke vlucht kost 11.000 gulden. PROTEST LAGOS Nigeria heeft Inmiddels bij de Amerikaanse ambassadeur in Lagos geprotesteerd tegen de ver van de vliegtuigen. President Gowon dreigde met „ernstige gevolgen". Hij gelooft niet dat de toestellen uitslui tend gebruikt worden voor het tran sport van levensmiddelen en medica menten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5