CONCILIE: Nieuwe Katechismus veilige gids voor de catechese KIESRECHT VOOR CHR. GEREF. VROUWEN Hervormde Kerk heeft ook haar twee-bronnenleer Ambt in beslissende crisis gekomen Een woord voor vandaag zonder romeinse wijzigingen Wereldraden gaan fuseren „DYNAMIEK VAN TIJD" REGEERT Secretaris van Itteren geschorst Scheuring in gemeente van ds. Ketelaar BESTUUR YAN WERELDRAAD VERGADERT DEZE MAAND Zalig zijt gij, wanneer men u smaadt en vervolgt en liegen de allerlei kwaad van u spreekt om Mijnentwil. Verblijdt u en verheugt u, want uw loon is groot in de hemelen; want alzo hebben zij de profeten voor u vervolgd." Dat is de laatste zaligspreking. Sommigen willen dit woord apart zien, als een soort van sa menvatting van de zaligsprekingen in de troonrede waarmee Christus Zijn werk volgens het Evangelie van Mattheus be gint. Dat is misschien ook wel juist. Tot nu toe heeft de Heiland laten zien dat die mensen zalig zijn die alles van God ver wachten. Nu plaatst Hij zich naast God en zegt dat ieder za lig is die om Zijnentwil vervolgd wordt. Hier laat Christus voor het eerst zien wie Hij is. Maar daar om juist is dit woord zo vol troost. Wie worden er eigenlijk zalig? Steeds mensen die anders zijn dan wij, die iets hebben waar wij naar verlangen. Na de acht zaligsprekingen zijn we geneigd te zeggen: Het is niet voor mij. Maar nu zien we ineens dat er een oplossing is. We mogen de kant van Christus kiezen, omdat Hij onze kant gekozen heeft. Dan zullen we met Hem moeten lijden maar ook met Hem verheerlijkt worden. We lezen vandaag: Mattheus 6 16-23. DONDERDAG 9 JANUARI 1969 (Van onze kerkredactie)' NOORDWTJKERHOUT Met overweldigende meerderheid hebben gisteren de priesters en de leken van het pastoraal concilie een motie van vertrouwen aangenomen in de leiding van de kerk. Uitgesproken werd dat de „ongewijzigde Nieuwe Katechismus een veilige gids kan zijn bij de catechese voor jongeren en volwassenen". De motie was tegelijkertijd een uiting van fel verzet tegen Rome, want eigenlijk werd tot de paus gezegd: „De roomse wijzigingen van de katechismus aanvaarden we niet." De motie kwam op de valreep in discussie. Ze werd opgesteld door de delegatie van het Rotterdamse bisdom en zei oorspronkelijk, dat de „Nieuwe Katechismus ook zonder de romeinse wijzigingen een veilige en betrouwbare gids is." In het kader van deze vergadering was het voor de aanwezigen duide lijk, dat men eigenlijk meer wilde zeggen dan alleen een woord over de katechismus. Daarom werd het episcopaat ook aangeraden niet mee te stemmen. Dit moest een uitspraak zijn van de andere leden, opdat de bisschoppen die de Nieuwe Kate chismus lieten opstellen en voor de inhoud verantwoordelijk zijn, zouden weten dat het kerkvolk achter hen staat, ook nu Rome veranderingen geëist heeft. Tijdens de bespreking werden eni ge wijzigingen aangebracht, zodat de uiteindelijke motie haar respect uitspreekt voor de ongewijzigde kate chismus. Niet minder dan 90 leden stemden voor. terwijl zeven zich van stemming onthielden. De motie werd slechts door twee leden afgewezen, namelijk prof. dr. A. H. Maltha en mevrouw E. M. Vos de Wael-Smul- ders, de beide vertegenwoordigers van de conservatieve Confronta tie-groep. De dag begon met een uitspraak die ook al weer Rome zonder dat met zoveel woorden te zeggen liet weten dat de jongste encycliek wei nig weerklank vindt bij het Neder landse kerkvolk. Gistermorgen kwamen de aanbeve lingen aan de orde naar aanleiding van het rapport „Huwelijk en gezin" waarin op een 'totaal andere wijze dezelfde onderwerpen aan de orde kwamen als in de encycliek Huma- nae Vitae. Zoals wij gisteren in een aantal edities reeds publiceerden achtte het pastoraal concilie de absolute afwij zing van de kunstmatige middelen tot geboortenregeling op grond van de gegeven argumenten niet overtui gend. Geen breuk Dit onderwerp had een volslagen breuk kunnen veroorzaken en het pastoraal concilie voortijdig kunnen beëindigen. Nog voor deze zitting van het concilie was geopend, heette ie mand me welkom met de woorden: „Ook gekomen om de grote ontplof fing te zien gebeuren?" (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN De her- vormd-gereformeerde predikan ten hebben zich gisteren en van daag op hun jaarlijkse conferen tie bezonnen op het ambt. Gisteren luisterden zij eerst naar een pittig referaat van dr. C. A. Tuk ker uit Kinderdijk, waarin hij dog ma-historisch „voorwerk" verrichtte en vervolgens naar drs. K. Exalto uit Noordeloos, die het rapport-Berkhof over het ambt confronteerde aan ar tikel 30 van de geloofsbelijdenis. Vanmorgen sprak ds. L. Kievit uit Leiden over het ambt in de gemeen te. Dr. Tukker vatte zijn betoog samen ln een aantal stellingen. Tot goed verstaan van de ambten en hun vol macht is het noodzakelijk, dat er communis opinio komt over de tradi tie, apostoliciteit en katholiciteit der kerk. Aan de kerk als vergadering zit het verbond Gods als grens en inhoude lijke bepaling vast. Dit verbond wordt gekend aan de sprake der Schriften. Christus verricht zijn ver gaderend werk als de Herder der schapen in het pastoraat, dat daar door gekenmerkt wordt, dat de scha pen de stem van de Herder (de spra ke van het verbond) kennen. Een juiste bepaling en begrenzing van de volmacht van de ambten wordt opgebouwd uit drieërlei: de theologie van het drievoudig ambt van Christus (zodat geen verschraling tot alleen het koninklijk ambt als bij Hoekendijk kan plaatsvinden), de theologie van het priesterambt der gelovenden en de theologie van de kenmerken van de kerk. Zending De kerkelijke volmacht tot het be drijven van zending dient zich ter afgrenzing tegen geloofszending en ontwikkelingshulp pur sang te rich ten op de „comprehensive approach". Daarbij mag en moet Christus' drie voudig ambt (en niet alleen zijn ko ninklijke ambt) blijken. De relatie tussen Christus' plaatsvervangende gerechtigheid en de horizontale ge rechtigheid op aarde, alsmede de oriëntering van het zendingswerk aan de oorsprongen van evangelie en kerk moeten die eenvoud garanderen, waardoor de zending niet ondergaat in sociale bewogenheid of politieke gisting, aldus dr. Tukker. Drs. Exalto wees er op, dat het ambt in de Hervormde Kerk al jaren in discussie is. Het thema lijkt thans in een beslissende crisis te zijn geko men. Onze tijd is geneigd af te reke nen met alle normen en gezag. Ook het ambtelijk gezag moet het ontgel den. Het is de gereformeerde visie, dat het vanuit dBijbel mogelijk is te zeggen, hoe de kerk geregeerd wordt, niet tot in de details natuurlijk, maar wel wat de beginselen betreft. Daar aan heeft prof. Berkhof in zijn rap port tekort gedaan, volgens drs. Exalto de toepassing van een ex treem schriftkritische methode. Drs. Exalto noemde het merkwaar dig en tegelijk ontstellend, dat er in de Hervormde Kerk momenteel twee naar het schijnt tegenovergestelde strevingen zich voordoen: enerzijds een experimenteren, dat naar een kerkelijke anarchie voert, waar zelfs de synode geen raad meer mee weet en aan de andere kant bepleit men een ambtelijke structuur, die de hiër archische richting gaat. Dat er in deze beide richtingen te gelijk wordt gedacht en gewerkt ver wonderde drs. Exalto niet. Want waar het evenwicht van het gerefor- GENEVE Het zal nog wel enkele jaren duren, voordat de fusie van de Wereldraad van Kerken en de We reldraad voor christelijke opvoeding een feit kan zijn. Vorige maand heeft de fusiecom missie haar eerste vergadering ge houden. De Wereldraad voor christelijke opvoeding had zich al ln 1962 en in 1967 op zijn assemblees in Belfast en Nairobi uitgesproken voor ren maxi male integratie. De Wereldraad van fcerken sprak zich vorig jaar in Uppsala voor fusie uit meerde kerkrecht is verstoord, roept de anarchie onvermijdelijk een nieu we hiërarchie op. Cirkels Toch is er in artikel 30 een volgor de. Drs. Exalto bestreed de gedachte van de gelijkheid der ambten. Hij gebruikte het beeld van drie concen trische cirkels: de bediening van Woord en sacramenten in het mid den. Ook dit inzicht missen we in het rapport-Berkhof. Hij trekt de gelijk heid in de ambten zover door, dat hij alle ambtsdragers „oudsten" noemt. De bediening van Woord en sacra ment verliest haar centrale plaats in de kerk en tegelijk komt er ruimte voor andere vormen van gemeen te-zijn, die allen gelijkwaardig wor den geacht. De samenkomst der ge meente rond de prediking wordt een van deze vormen van gemeente-zijn. Volgens drs. Exalto Is het niet toe vallig, 'dat dit streven naar herstruc turering zich openbaart op een mo ment, dat de verticaliteit van het sola fide vervangen wordt door de hori- zontalitelt van moderne goede wer ken. Maar één ding kan de kerk door deze crisis heenhelpen: het getrouw blijven belijden en beleven van het geloof, dat de Reformatie herontdek te. WOUDSCHOTEN Terwijl Rome worstelt, om aan de ket ting van de traditie te ontkomen, is onze kerk bezig, om de strik ken en de knopen om het leven van de gemeente meerder te ma ken. Net als Rome heeft ook onze Her vormde Kerk haar tweebronnenléer. Alleen heet onze tweede bron naast de Schrift niet „traditie", maar „de dynamiek van deze tijd". De tijd, haar vragen en haar stroomversnel lingen geven de pas aan voor de kerk en overwiekeren het Woord Gods. Aldus ds. G. Boer uit Katwijk, voorzitter van de Gereformeerde Bond, gisteren in zijn openingswoord op de jaarlijkse predikantenconfe rentie'van deze bond. Zorgelijk De Hervormde Kerk is in grote nood. Haar invloed op het volksleven gaat achteruit. Ondanks haar pogin gen, volkskerk te zijn, ontvolkt zij. Haar toekomst is hoogst zorgelijk. Ds. Boer hoorde ook iets van die zorg IS kaas uit het vuistje de v van vaste prik op alle feestjes (Van onze kerkredactie) doorklinken in het artikel van secre taris-generaal ds. F. H. Landsman in gaan. Hervormd Nederland van verleden week, waarin deze konstateerde, dat de reorganisatie via de nieuw kerk orde, waarvan velen na de oorlog zoveel hadden verwacht, op niets is uitgelopen. Dat is, aldus ds. Boer, een bittere bevestiging van wat velen destijds waarschuwend gezegd hebben. De nieuwe kerkorde was geen uiting van reformatie, want er vond geen terugkeer plaats tot God en zijn Woord. Juist door het apostolair cn oecumenisch ontwerp, dat in de kerkorde steekt, is het bergafwaarts gegaan. zullen wij jong en fris het Woord gezagvol ook in onze tijd weten te spreken. Het is onze hoge roeping, als j Gereformeerde Bond, om de kerk voor te leven, dat wij met het oude, gezagsvolle en hoogst actuele Woord in deze situatie wegen weten, waar langs de kerk mag en moet gaan. HAVANNA David Fite (35), een Amerikaanse baptistenzendeling op Cuba, die in 1965 op beschuldiging van deviezensmokkel tot zes jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is door de Cubaanse regering vrijgela ten. Hij zal naar de Verenigde Staten Met overweldigende meerder heid hebben de afgevaardigden naar het pastoraal concilie zich achter hun bisschoppen gesteld. Met slechts twee stemmen tegen werd uitgesproken dat de door de bisschoppen uitgegeven Nieuwe Katechismus zonder de romeinse wijzigingen een veilige gids is voor de catechese. I ITTEREN De raad van Itteren heeft gemeentesecretaris F. D. ge schorst. Dit gebeurde omdat de offi cier van justitie in Maastricht een strafvervolging tegen D. zal instellen wegens valsheid in geschrifte en ver duistering. De administratie van de gemeente verkeert in wanorde. Zo is onder andere de personeels- en loon administratie niet bijgehouden. Die ontploffing is niet gekomen. Episcopaat en andere leden hebben elkaar zelfs gevonden. Het oorspron kelijk voorstel van de commissie ging de bisschoppen veel te ver. Voor gesteld was om uit te spreken: „De plenaire vergadering acht de veroor deling door de encycliek Humanae Vitae van de kunstmatige middelen tot geboortenregeling onaanvaard baar. Deze veroordeling stamt uit een denkwereld die voor de meerderheid van de gelovigen vreemd en onher kenbaar is geworden." Dat voorstel zou zeker een meer derheid behaald hebben en misschien wel een meerderheid van tweederde. De bisschoppen zaten echter met de ze uitspraak in hun maag. Aanvaardbaar Kardinaal Alfrink stond op en zei dat het concilie twee dingen kon doen. Het kon een sterke veroordeling van de encycliek van de paus aanne men en dan konden de bisschoppen niet meestemmen. Het episcopaat zou de uitspraak dan aanvaarden als een soort opiniepeiling. Een andere mogelijkheid was 'toch een formule te zoeken die aanvaard baar was voor bisschoppen zowel als andere leden. Na lang beraad stelden de bisschoppen daarom een serie amendementen voor om toch nog te zien of die laatste weg niet gevolgd kon worden. De kardinaal gaf daardoor de ver gadering de kans om de encycliek van de paus fel af te wijzen. Tege lijkertijd gaf hij de vergadering de kans om in plaats van een motie van wantrouwen tegen de paus een motie van vertrouwen in het episcopaat te aanvaarden. Dat laatste gebeurde mét geweldige meerderheid. Niet minder dan hon derd leden stemden voor, slechts vier tegen, terwijl vijf leden zich van stemming onthielden. Geiveten Niet allen stemden van harte voor. Een aantal jongeren lieten duidelijk blijken dat zij liever fel „neen" tegen de encycliek hadden laten horen. Maar ze hadden begrip voor de moei lijke positie waarin het episcopaat zich op het ogenblik bevindt. Duidelijk werd echter ook uit gesproken in het amendement van de bisschoppen, dat „de weloverwogen persoonlijke gewetensbeslissing dient erkend te worden". Dat op zichzelf was reeds een duidelijk woord aan de paus die steeds weer oproepftot gehoorzaamheid aan zijn functie. Van het verbod van kunstmatige middelen van de paus bleef trouwens in een andere uitspraak van het con cilie al heel weinig over. Er werd met grote meerderheid uitgesproken: „Voor zover de bestaande instellingen voor de geestelijke gezondheidszorg nog geen adekwate hulpverlening kunnen bieden bij problemen betref fende geboortenregeling spreken wij de hoop uit, dat zij zo spoedig moge lijk hun onmisbare hulpverlening kunnen uitbreiden." Met andere woorden: „We hopen dat de r.k. consultatiebureaus spoedig hun mid- delenpakkët zullen uitbreiden." Jeugd Naar ons gevoel slaagde het groter aantal jongeren op deze zitting er ook niet in een werkelijk grotere bij drage van de jeugd aan het werk te leveren. Op de vorige zitting bereikte het ene bewogen meisje eigenlijk meer dan de tien heethoofdige jonge ren op deze zitting. In ieder geval voorkwamen de jon geren dat het concilie een serie goed gemeende, maar weinig zeggende resoluties over de jeugd aannam. Steeds weer betoogden zij geen apar te plaats in te willen nemen, maar gewoon met de ouderen mee te wil len doen, zoals de vrouwen meedoen met de mannen en de leken meedoen met de priesters. Uiteindelijk werd het aantal reso luties sterk beperkt, om meer tijd vrij te hebben om over actuele pro blemen te spreken. Wel zei de plenai re vergadering met grote meerder heid dat „de inspraak van de jonge ren op effectieve wijze blijvend moet worden gerealiseerd." Het conciliese cretariaat kreeg opdracht om te zor gen dat wat op deze zitting is gezegd door en over jongeren niét onder de tafel zal verdwijnen. Verklaring Namens de jongeren legde H. Kraan gisteren aan het begin van de ochtendzitting nog een verklaring af. Hij beschuldigde het concilie van sclïijndemocratie. Tevens klaagde hij, dat vaak kernachtige uitspraken worden afgezwakt om het episcopaat te beschermen. „Wij zitten hier om onze mening te zeggen en die hoeven we niet bij voorkeur aan te passen aan een te verwachten afwijkend standpunt van het wereldepiscopaat", zei hij. „Wij willen geen breuk met Ro me, integendeel, we willen de dialoog open houden", zei Kraan nog, maar hij voegde er aan toe: „Wij zien de taak van het pastoraal concilie, dat zij met open vizier de autoritaire structuren van de kerk analyseert en waar nodig afbreekt." Kardinaal Al frink beloofde de jongeren dat hij een apart gesprek met hen zal heb ben om hun te laten zien voor welke problemen hij st?°t. Met luid applaus werd deze toez ng door de jonge ren ontvangen. (Van onze kerkredactie) DRACHTEN In de baptis tengemeente van ds. J. Ketelaar is, een scheuring ontstaan. Een gfoep gemeenteleden is eigen samenkomsten gaan beleggen. Daar heeft ds. T. Sikkema uit Haulerwijk gepreekt. Eerder had deze groep aan de ker- keraad gevraagd, om voortaan in de zondagavonddiensten een predikant van elders te laten voorgaan, omdat ds. Ketelaar door zijn„blauwe revo lutie" voor hen onaanvaardbaar ge worden was. De kerkeraad schreef terug, dat de gemeentevergadering duidelijk uitge sproken heeft, dat ds. Ketelaar wel aanvaardbaar is gebleven. Alvorens zich over het verzoek uit te spreken, wilde de kerkeraad daarom eerst van de verontrusten de verzekering, dat zij zich constructief zouden opstellen en het „onaanvaardbaar" zouden te rugnemen. De verontrusten beschouwden dit antwoord als een weigering van hun verzoek, waarna zij eigen diensten zijn gaan houden. Volgens ds. Ketelaar hebben de meeste tegenstemmers zich bij de uit slag van het gemeentereferendum in december neergelegd. Het zou nu slechts om een groepje van circa twintig mensen gaan. (Van een medewerker) de Hervormde Kerk opnieuw voor mee instemmen. Het geldt alleen voor moeten gaan. Het moeten zwy- 4sj~ ",a" ,'Jo - - - - gen van de vrouw gold voor een be paalde situatie. Daarom is het niet juist, wanneer ds. Landsman in dat artikel zegt, dat een tweesprong staat (de weg, die de verontrusten wijzen zich terug trekken op de gemeente, die er nog is of een manier van kerk-zijn, die open is naar deze wereld en open naar de toekomst, met alle risico's van dien. Ds. Landsman kiest voor het laatste). Bekering De kerk kan in deze verziekte situatie geen keus maken zonder grondige reformatie, zonder grondige bekering, aldus ds. Boer. In dit te rugkeren zal de kerk er zeer verstan dig aan doen, veel van haar breedte werking voorshands te laten gaan en zich te concentreren op de roep van de levende God. De zonde van de anticipatie staat weer levensgroot voor ons. Kunnen we dan niet meer in eenvoud en godsvrucht wachten op onze Here? Worden we dan nooit wijzer, zodat wij wanneer we de ene instorting net achter de rug hebben, een nog veel zwaardere vergissing zullen begaan? Ds. Boer zag als enige weg zeer hartelijke verootmoediging voor de levende God, en zolang op Hem wachten, tot Hij de weg wijst. „Wan neer de gaven en krachten van de Heilige Geest over ons loskomen, zul- j len ketenen doorbroken worden en I HILVERSUM De synode van de Christelijke Gerefor meerde Kerken heeft zich giste ren op haar vergadering te Hil versum uitgesproken voor het kiesrecht van de vrouw in kerken waar de kerkeraden hier- ds. P. op den Velde, was van mening, dat er in Handelingen 2 drie grote problemen aan de orde worden ge steld: de verhouding van vrije tot slaaf, van man tot vrouw en van ou deren tot jongeren. Die kwesties zijn vandaag nog actueel. Wat is het jammer, dat de kerk hiervoor geen gestalte heeft gegeven. Zy heeft gefaald. Zij had de wereld Acht voor belijdende leden, leden waren tegen. Onder de tegenstanders was ds. M. C. Tanis, die deel uitmaakte van de commissie die zich met deze zaak bezighield. Hij diende een minder- heidsrapport in. Ook prof. J. Hovius was tegen. Ds. W. Heerma had zelfs grote bezwaren; het vrouwenkies recht was naar zijn mening met de uitdrukkelijke uitspraak van de Heilige Schrift in strijd. „Het is een vrucht van de Franse revolutie. In deze geest hebben ook het Marxisme en het feminisme ge sproken. Wat is het eigenlijke motief om de vrouw het kiesrecht toe te kennen? Dat is de bewuste of onbe wuste begeerte om de vrouw gelijke rechten te geven als de man", zei hij. Koninklijk Drs. T. Brienen vroeg echter waar om men het koninklijk aspect van het ambt van Christus slechts toe kan mee verder gegaan. De synode be sloot ook, naast de psalmen en lof zangen de andere berymde schrift gedeelten te doen vaststellen die in de kerkdiensten gezongen kunnen worden, maar niet in te gaan op het verzoek om ook het vrye geestelyke lied toe te staan. Prof. W. Kremer te Apeldoorn was van oordeel dat men bij deze zeaak veel erbij haalt wat er niet mee te maken heeft. In het nieuwe testament komt hoe langer hoe meer het won der van de gemeente uit. Men han teert te veel schema's en dat klopt vaak niet. Rijkdom maai kennen aan de man. Ds. A. Hilbers «ien# stelde de vraag of het actieve stem recht van de vrouw de heerschappij van Christus soms in de weg staat. De rapporteur van de commissie, In de eerste christelijke tijd kwam de gemeente nog niet volledig tot ontplooiing. Dat kon ook niet, want het evangelie bevat zoveel rijkdom. Van de eerste christelijke tijd is wei nig nagelaten. Hoe eiste God dat de samenkomsten werden ingericht? Zoals wij dat vandaag kennen? Ver schillende elementen kennen wij niet. Men heeft uit het oog verloren heel de rijke positie van de gemeente. Die kon het zelf eerst ook niet aan, maar er zat iets spontaans in. De spontani teit waarmee de kerk genade beleefde maakte dat ook de vrouwen meede- Gisteravond besprak de synode de nieuwe psalmberyming, maar kwam daar niet mee klaar en is er vandaag (Van onze kerkredactie) GENEVE Het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken komt van 27 tot 30 januari bijeen in Tulsa (Verenigde Staten). Het zal de eerste vergadering zijn van dit zestien leden tellend topor gaan van de Wereldraad in zijn nieu we samenstelling sinds Uppsala. Voorzitter is M. M. Thomas uit India. In het kader van de bijeenkomst wordt tegelijk in Tulsa een evange lisatieconferentie gehouden, waarop Philip Potter, directeur van de zen delingsafdeling van de Wereldraad zal spreken. Ook is er een treffen van jonge theologen, onder leiding van ds. Albert van den Heuvel. Omdat er toevallig ook een confe rentie van rooms-katholieke theolo gen in Tulsa zal zijn in die tijd (over de liturgie), verwacht men ook een ontmoeting met deze kerk. NED. HERV. KERK Beroepen te Ouddorp (Z.H.): T. Lan- j gerak te Veenendaal. GEREF. KERKEN i Beroepen te Een (Dr.); te Schiplui- j den; te Stellendam-Ouddorp; te Zuid- I broek-Harkstede en te Hantum- Ternaard: kand. J. A. v. Hooidonk te Almelo. Beroepbaarstelling: in verband met de algehele veranderingen op onder wijsgebied zal ds. C. L. Ruben te Rijs wijk, leraar godsdienst, geheel of ge deeltelijk het onderwijs verlaten. Hij zal daarom een eventueel beroep gaarne in overweging nemen. Zijn adres is: prof. Meyerslaan 60, Rijswijk (Z.H. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Zevenbergen: kand. D. T. Vreugdenhil te Zwolle; te Nagele (N.O.P.): Tj. Boersma te Assen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sneek: D. H. Biesma te Lisse. HOUSTON (VS) Madalyn Mur ray O'Hair (militant strijdster tegen het christendom; zij wist een paar jaar geleden gedaan te krijgen dat het gebed op de openbare school in de Verenigde Staten werd afgeschaft) heeft een officieel protest ingediend bij de ruimtevaartautoriteiten in Houston. Zij heeft er bezwaar tegen, dat tij dens een radiouitzending uit de ,.Apollo-8" een van de astronauten uit het bijbelboek Genesis heeft gele zen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2