ISRAEL HEEFT KERNBOM CiilBliSI Commentaar JAMIN SS AKI koopt Zwitsers bedrijf op I I I I I Onthulling tv-station: Atoomproject versneld SANERINGSPLANNEN DIACONESSENHUIS Autobus in de Nijl: 38 slachtoffers decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet HIT WEU? Droog weer Voor Biafra Prins Claus niet luchtziek van gewicht loos heid Metaalindustrie gaat koppelbazen met pool te lijf Aanklacht tegen hoofdagent ingediend Ibon Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvattich is ghebleven mijn hert in teghenapoetT" Donderdag 9 januari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendiensl bezorging 18.00—19.00 uur Al geneest de wond, door laster gebeten, toch blijft er een litteken. MED1US Arubt in beslissende crisis gekomen (pag. 2) Krachtiger aanpak van van krotopruiming (pag. 5) RITA Gi&m\ ..Ik kom zodra ik droog ben..." DE BILT De luchtdruk verdeling _in Europa wordt be paald door een krachtig hoge- drukgebied boven Rusland en een uitgestrekt gebied met lage luchtdrukwaarden ten westen van de Britse eilanden, de Golf van Biskaje en Portugal. Boven ons land wordt daardoor een zuidelijke stroming in stand ge houden. Hierin komt weinig be wolking voor en konden de tem peraturen door nachtelijke uit straling plaatselijk dalen tot 2 graden onder het vriespunt. De vorstgrens strekt zich uit van Noordwest-Duitsland naar Zuid- oost-Duitsland. Ten oosten van deze lijn handhaaft zich de kou de lucht waarin matige tot strenge vorst voorkomt. Ons land blijft ook het komen de etmaal in het overgangsge bied tussen koude lucht boven Noord-Duitsland en zachte lucht boven de Golf van Biskaje. Hierin zal het in het noordoos ten kouder zijn dan in de overige delen van het land. Het blijft droog weer, terwijl de wind toe neemt uit richtingen tussen zuid en zuidoost. DE BILT Droog weer met wolkenvelden en aanvankelijk plaatselijk mist, tot matig of vrij krachtige toenemende zuidooste lijke wind. In het noordoosten van het land ovenvegend lichte vorst, elders temperaturen om het vriespunt. Vooruitzicht voor zaterdag: Zon: 5 tot 60 procent. Min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; max. temp.: 2 tol 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. 9 januari: zon op: 08.46; onder: 16.49; maan op: 23.20: 'onder: H.18, 11 januari laatste kwartier. Frankrijk denkt er niet aan, Israël een schade vergoeding te geven voor wel betaalde maar niet geleverde Mirage-vliegtuigen. Zij vallen onder het wapenembargo, dat pas lal worden opgeheven als Israël de resolutie van de Veiligheidsraad uitvoert. O morgen koffie- cognacbonbons ISO gram van 95 voor 85 niet duur wel heerlijk NEW YORK Israël zou reeds kernwapens bezitten of er in ieder geval binnenkort over kunnen beschikken. Al" dus weet het Amerikaanse televisiestation NBC te be richten. NBC zegt dit te hebben verno men in kringen van de Ameri kaanse geheime dienst. Dat de Israëliërs deze wapens binnen hun bereik hebben, wordt afge leid uit het feit dat Israëlische agenten de laatste tijd grote hoe veelheden materialen hebben ge kocht die voor de vervaardiging van kernwapens nodig zijn en die in deze wapens worden ge bruikt. Eerder ging men ervan uit dat Israël pas op zijn vroegst in 1970 de beschikking over atoombommen zou hebben. Deze schatting wordt nu als „achterhaald" betiteld door de gehei me dienst in New York, omdat het land in de afgelopen twee jaar koortsachtig aan de ontwikkeling van nucleaire capaciteit gewerkt. Spoecl-programma Begin 1967 zou Israël begonnen zijn aan de realisering van een spoed-pro- gramma voor de vervaardiging van kernwapens. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gezegd, aldus NBC, dat men een redelijk betrouw bare kernbom kan maken zonder hem eerst te hebben beproefd. Tenslotte wordt beweerd dat Israël reeds apparatuur heeft die nodig Ia om atoomkoppen over korte afstand naar hun doelen te brengen. Van re geringszijde in Washington was van morgen nog geen commentaar op de ze berichten te krijgen. Geen vergoeding PARUS De Franse regerings woordvoerder, Le Theule, heeft gis teren na afloop van een langdurige kabinetsvergadering over de crisis in het Nabije Oosten meegedeeld dat Frankrijk het wapenembargo pas zal opheffen als Israël de reso lutie van 'de Veiligheidsraad uitvoert. In deze resolutie staat dat Israël zijn troepen moet terugtrekken uit de bezette Arabische gebieden. De kans dat Israël dit ook werkelijk zal doen, achtte de woordvoerder overigens niet groot omdat, zoals hij zei, Israël niet wil samenwerken. Ook werd bekend dat Frankrijk geen schadevergoeding zal betalen voor de door Israël gekodhte maar nog niet geleverde Mirage-vliegtui gen. Het gaat om ongeveer vijftig toestellen die Israël al vóór de zes daagse oorlog van 1967 had besteld. Ook het bedrag 300 miljoen frank was betaald. Van Franse zijide werd verzekerd dat de vliegtuigen opgeslagen zul len worden en niet voor andere doel einden zullen worden gebruikt. Na opheffing van het embargo gaan ze naar Israël, aldus Le Theule. Onaanvaardbaar De Franse regering heeft volgens hem tot het embargo besloten „om een bloedige chaos in het Nabije Oosten te voorkomen". Hij noemde de Israëlische aanval op de lucht haven van Beiroet, die de directe aan- 'eiding tot het besluit vormde, „on aanvaardbaar en niet te rechtvaardi gen". Le Theule wees erop dat de actie door de Veiligheidsraad met algemene Cretans dr. K. J. ivruisinga Sportvrouw van het jaar Ada Kok krijgt een kusje van Jan Janssen, sportman van het jaar; gisteravond tijdens de feestelijke bijeenkomst in de Houtkamphal te Doetinchem waar de sportvrouw en de sportman van het jaar voor de lSde keer werden gekozen. Op de foto ook Gert Bals, aan voerder van Ajax, het voetbalteam dat sportploeg van het jaar werd (zie ook elders in dé krant). stemmen en door de gehele wereld werd veroordeeld. Deze aanval is niet te vergelijken met de aanslag op een Israëlisch lijnvliegtuig in Athene, die het werk was van een klandestienie organisatie. Op de kabinetsvergadering is niet gesproken over het terugroepen van de Franse ambassadeur in Israël. Wel kwam het kabinet tot de conclusie, dat het Russische memorandum over het Nabije Oosten aanvaardbaar is. Esjkol In een commentaar op het wapen embargo zei premier Esjkol van Israël dat zijn land zeker in staat zal zijn om zijn verdedigingscapaciteiten te hand haven. De banden tussen Frankrijk en Israël zijn zo stevig dat de huidige politiek van de Franse regering niet lang zal stand houden. Esjkol onder streepte tenslotte dat Frankrijk nu geen rol als bemiddelaar in het Na bije Oosten meer kan spelen. Een op roep tot vrede van deze zijde klinkt hol, aldus de Israëlische premier. AMSTERDAM Prins Claus heeft gisteren aan boord van een Fokker Friendship een gewichtloos- heidsproef ondergaan, zoals die door het evenwichtslabo- ratorium van de keel-, neus- en oorkliniek van het Wilhel- mina Gasthuis wordt uitge voerd. Bij dit onderzoek wordt ge bruik gemaakt van vliegtuigen van de luchtmacht en straal vliegtuigen van de KLM. Men wil nagaan welke invloed ge- wiehssysteem van de mens wichtssysteem van de mens heeft. De Friendship vertrok van Soesterberg. In het toestel gaf het hoofd van het laboratorium, RIO DE JANEIRO - Bij bom aanslagen in Rio de Janeiro zijn dinsdagnacht een dode en vier ge wonden gevallen. In de afgelopen week zijn er in Rio diverse bomaanslagen en gewapende overvallen gepleegd. De politie meent dat er bij de gewelddaden politieke j motieven in het spel zijn. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Naar wij vernemen is de ambtelijke com missie, ingesteld door staatsse- A Reddingsploegen bezig met het uit het water trekken Mn een autobus in Kairo; 38 mensen kwamen om het toen de bus door nog onbekende oorzaak in de Nijl raakte. (Volksgezondheid) om een op lossing te vinden voor de moei lijkheden in het Diaconessenhuis te Rotterdam, gereed gekomen. Te verwachten is, dat dr. Krui- singa de aanbevelingen van de commissie zal overnemen en dat de daaruit voortvloeiende maat- regelen snel hun beslag zullen 1 krijgen. Deze aanbevelingen houden in: een rijkssubsidie voor het niet door kapi taalsgoederen gedekte deel van de schuld, benoeming van een nieuwe directeur-geneesheer tevens chirurg en benoeming van een nieuwe be sturend zuster. Er zijn twee commissies aan het werk gegaan: een commissie van zes vooraanstaande Rotterdamse niet- medici, waarin onder anderen de heer J. van Tilburg, oud-wethouder van Rotterdam, oud-gouverneur van Suri name en oud-voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid zitting heeft en de ambtelijke commissie, ingesteld door staatssecretaris Krui- scinga. I De heer G. Z. de Vos, wethouder j van volksgezondheid van Rotterdam, is buiten het werk van de beide com missies gebleven. „Het ministerie heeft dit werk ge- j heel zelfstandig gedaan," aldus de heer De Vos in een gesprek dat wij vanmorgen met hem hadden. „Wij moeten afwachten, welke maatregelen I Den Haag ten slotte zal nemen." dr. W. .1. Oosterveld. de Prins een uiteenzetting. Prins Claus, die voor de proe ven was vastgebonden, wilde de gewichtloosheid ook wel eens zelf ondergaan. Hij bleek er goed te gen te kunnen. Ook bij een serie steile boch ten, waardoor de zwaartekracht in het toestel sterk toenam. De evenwichtsorganen laten zich door dit soort proeven danig van de kook brengen. De Prins werd echter niet luchtziek van het experiment. Men hoopt met dit onderzoek ook een inzicht te krijgen in de gevolgen van het roken en de invloed van alcohol' op wegge bruikers. Voor 7 ondernemingen f 20 tot 25 miljoen ARNHEM De Algemene Kunstzijde Unie heeft een bod gedaan op de aandelen van het Zwitserse concern Sastig AG te Glarus, dat Juit zeven onderne mingen bestaat. De belangrijkste van de zeven is Feldmühle AG te Rohrschach. Feldmühle produceert nylon, textielgarenray ontextielgaren, cellofaan en kleefband, en heeft 1400 man in dienst. Bij de gehele Sastig-groep werken 1700 man. Reeds een jaar lang werken AKU en Feldmühle nauw samen om de ontwikkelingsmogelijkheden van bei de ondernemingen op de Zwitserse markt te verbeteren. De ervaringen hebben geleerd dat uitbreiding van deze samenwerking wenselijk is voor beide bedrijven. In december 1968 zijn onderhande lingen tussen Sastig en AKU be gonnen. waaruit het bod van AKU resulteerde, dat tot 31 januari 1C69 geldig is. Met het AKU-bod is 20 tot 25 miljoen gulden gemoeid. AKU heeft een ruilaanbod gedaan aan de Sastig aandeelhouders, waar bij bijna 153.000 AKU-aandeien zijn betrokken. De voornaamste aandeel houders, die tevens de meerderheid van de aandelen bezitten, zullen ge bruik maken van het bod. Het be stuur van de Sastig beveelt hen trouwens aan, het te accepteren. Het aandelenkapitaal van de Zwitserse groep bestaat uit 7.000 toonderaandelen van nominaal 5d0 Zwitserse frank en 56.000 aandelen op naam van nominaal 100 frank. Het AKU-bod houdt in dat voor drie toonderaandelen Sastig 25 ge wone aandelen AKU (ex-interim dividend) worden geboden alsmede 375 Zw. fr. in contanten. De houders van aandelen op naam krijgen voor drie van hun stukken vijf gewone aandelen AKU (ex-interimdividend) plus 75 Zw. fr. in contanten. P 6 februari start in ons land een nieuwe actie voor Biafra. Gisteren konden wij dit in een deel van onze edities melden, hoewel er nog op ge ringe schaal bekendheid aan gegeven is. Straks zal de publiciteit wel veel grote worden. Nadere gegevens moe ten dus nog komen. Het bericht dat ruim veertig procent van de kleine kinderen tussen twee en vier jaar tijdens de burgeroorlog is overleden, zal de organisatoren wel in het bijzonder hebben aangezet. Evenals vorige keer is de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra-Conflict (voorzitter oud-burgemeester Van Walsum van Rotterdam) de initiatief nemer. De stichting wil dat het voed sel. waar om geschreeuwd wordt, over de luchtbrug naar Biafra kan blijven komen. De Nederlandse arts Middelkoop, die in Biafra werkt en dezer dagen in ons land is, meent dat het voedsel zeker ten goede zal komen van de Biafra- nen, evenals dat bij de vorige actie Is gebeurd. Toch schuilt in een tweede actie altijd een zeker risico. De eerste keer was een groot succes; hoe zal het nu gaan? Maar zonder grootscheepse hulp gaat het Biafraansc volk ten onder. Wij hopen dat het Nederlandse volk dat inziet. Er wordt wel eens geklaagd dat Biafra wordt vergeten, terwijl men aan de andere kant soms zo emotio neel te werk gaat, dat de uitwerking averechts is. Dat laatste moet worden voorkomen. Wat het eerste betreft: het bericht over die kleine Biafraan- tjes spreekt voor zichzelf DEN HAAG De bedrijven in het Rijnmondgebied gaan samenwerken om zich bij hun personeelsvoorzie ning onafhankelijk te maken van uit leenbedrijven. Men denkt met succee de strijd tegen de koppelbazen te kunnen voeren door het vormen van een gemeenschappelijke arbeidsreser ve. In Dordrecht zijn met een derge lijke pool goede resultaten bereikt. Dit vertelde de directeur van de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, de heer K. Lewin, die opmerkte dat de ondernemingen in Rijnmond eer der hebben getracht zich te ontdoen van de uitleenbedrijven. Verschillen tussen de mensen van deze bedrijven en het personeel in eigen dienst leid de nogal eens tot arbeidsonrust Gedurende de maand december hebben veel metaalarbeiders en losse arbeiders zich laten inschrijven bij de gewestelijke arbeidsbureaus en het is gebleken dat onder hen zich een groot aantal mensen van uitleen bedrijven bevindt. Deze bedrijven hebben in december „onrendabele weken". Daarbij zag de heer Lewin het als opvallend dat maar weinigen van deze groep werkzoekenden be zwaren hebben tegen het ontslag bij hun uitleen-werkgever. Schilderwerk 5-8 procent duurder RIJSWIJK Het schilderwerk zal dit jaar vijf a acht procent duurder worden als gevolg van de btw, zo is gistermiddag in de vergadering van het bedrijfschap schildersbedrijf mee gedeeld. I UTRECHT De Nederlandse cen- I trale van hoger personeel heeft in een i verklaring haar verwondering uitge- i sproken over het plan van de betrok ken vakbonden om met de directie i van de KLM een cao af te sluiten. waarin ook het hoger KLM-personeel wordt opgenomen. Volgens de centrale voelt de Vereniging van hoger KLM- personeel daar niets voor. (Van onze correspondent) HILVERSUM De vader van Rem Stroeve, die in het afgelopen week einde tijdens een vluchtpoging na een inbraak door een hoofdagent van po litie uit Laren werd doodgeschoten, heeft thans een aanklacht tegen de politieman ingediend. Zoals bekend heeft de justitie reeds een onderzoek ingesteld naar het ge beurde. De politieman, die door het gebeurde nogal overstuur is, heeft verklaard dat hij gericht heeft op de benen van de vluchteling. De jonge man werd evenwel dodelijk getroffen, omdat de kogel via de rug doordrong tol zijn hart. DEN HAAG Op 19 januari ver trekken drie hoofdambtenaren van het departement van economische za ken naar Japan. Hier zullen zij besprekingen voeren over mogelijke vestiging van Japanse bedrijven in Nederland. Deze missie geschiedt in het kader van de politiek die beoogt buitenlandse vestigingen naar Neder land te trekken, met name in de sti muleringsgebieden. De ambtenaren zullen besprekin gen voeren met de Japanse regering, het bedrijfsleven in Japan, indivi duele bedrijven en tenslotte met en kele publiciteitsvertegenwoordigers Omstreeks 8 februari zal de missie in Nederland terugkeren. Uhutf 'm GKATtS <4* U. <£+*- iHiiMK txbffVOHU, - Ik geef op als nieuwe abonnee: naam street I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant H-ï-i I veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1