r NS verbinden 40 steden met supersnelle treinen Burgemeester ook advocaat Spoorwegen willen het van auto gaan winnen WORDT SMRKOVSKY VICE-YOORZITTER rfgggj, Omdat de bus soms lang op zich laat wachten als't sneeuwt. VIERMAAL PER HER TIJDWINST 2.» PROCENT PROCES SIRHAN BEGONNEN Begrafenis prof. Scholten Verzet Nieuwe injectie voor reizen per trein in '70 ONVEILIGE ELEKTRISCHE DEKENS Lonen Maastrichtse aardewerkindustrie zeven pet. omhoog Vallende heistelling doodt jongetje DINSDAG 7 JANUARI 196» De 71-jarige Belgische persfoto graaf Rik Sonaj, die in Italië bekendheid heeft gekregen als „Mr. O.K.", is gisteren (op zijn verjaardag) van de zeventien meter hoge Cavourbrug in Rome in het (ijskoude) water van de Tiber gedoken. De fotograaf maakte deze duik nu al voor de vijftiende keer, steeds op zijn verjaardag Moord op Robert Kennedy LOS ANGELES Vandaag is het proces begonnen tegen Sirhan Bis ja- ra Sirhan (24), de Jordaniër die wordt beschuldigd van de moord op Robert Kennedy. De rechtszitting werd tot vandaag uitgesteld om de drie advocaten de gelegenheid te ge ven de verdediging van Sirhan beter voor te bereiden. Het begin van het eigenlijke proces is pas aan het einde van deze maand omdat eerst de juryleden moeten worden benoemd. Verwacht wordt dat het gehele proces, waarop meer dan tweehonderd getuigen zullen worden gehoord, tot eind maart duurt. (Van een onzer redacteuren) DE BILT De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, heeft gistermiddag na mens de regering een herdenkings woord gesproken bij de begrafenis van prof. mr. dr. L. W. G. Scholten. I Hij sprak de dank van de regering uit voor al het werk, dat prof. Schol ten op velerlei terrein heeft verzet. Zijn vele functies memorerend, zei mr. Grosheide: Al deze functies ver vulde prof. Scholten met zin voor vrij heid, oog voor geschiedenis, gevoel voor rechtvaardigheid en een warm hart. Hij noemde hem een markante persoonlijkheid. Ds. R. J.. de Jong, gereformeerd pre dikant te Utrecht, las Psalm 23, waar na hij sprak over Romeinen 14 7 - 9 „Want niemand onzer leeft voor zich zelf en niemand sterft voor zichzelf." De belangstelling voor de begrafe nis was zo groot, dat velen tijdens de plechtigheid in de aula buiten moes ten blijven staan. Mr. L. W. G. Scholten uit Amster dam, een zoon van de overledene, sprak aan het graf een dankwoord. Hij noemde de verscheidenheid van de aanwezigen uit alle lagen der be volking een bewijs van het streven van zijn vader „Eenheid in verschei denheid". Hij vroeg dit ideaal voort te blijven zetten. TNE GEBEURTENISSEN in Tsjecho- slowakye en de geruchten die er de ronde doen bewijzen opnieuw, dat Tsjechen en Slowaken zich wei geren neer te leggen by de door de Russen bevolen „normalisatie". Dat zy desondanks bepaalde maatre- regelen (zoals vervanging van parle mentsvoorzitter Smrkovsky) niet kun nen tegenhouden, doet niet zozeer ter zake. Van belang is, dat de geest van verzet levend blijft. Smrkovsky mag dan binnenkort niet langer voorzitter van de Nationale vergadering zijn hij blijft veel meer dan partijleider Dubcek sym bool van liberalisatie van de (com munistische) samenleving. Milovan Djilas, die na jarenlange ge vangenschap Joegoslavië mocht ver laten, schrijft de ontwikkelingen in Tsjechoslowakye en andere Oosteuro- pese landen toe aan ontbinding van de communistische ideologie. Om ook ontbinding van zijn Oosteu- ropese rijk te voorkomen, moet Mos kou wel militair geweld gebruiken. Er is niets zo moeilyk als zich los te maken uit deze „vriendschappelijke en broederlijke omarming". De ketterij gaat ook „thuis" door, al dus Djilas, die meent dat de top van de Russische creatieve intelligentsia steeds kritischer staat tegenover het Kremlin en zich mogelijk zal laten gelden. Dit laatste is van groot belang voor Tsjechen en Slowaken en andere Oosteuropese volken, die in vrijheid J willen leven en wat men noemt hun „eigen weg naar het socialisme" wil len gaan. Verbetering van het politieke klimaat In Oost-Europa zal pas mogelijk zyn, als het in Moskou gaat dooien. Het zal een niet te stuiten proces zyn als het eenmaal op gang is gekomen. Intussen hoeft men in Oost-Europa geen afwachtende houding aan te nemen. Want het verzet in dit „rand gebied" kan hoe weinig zichtbaar resultaat het heeft de situatie in Rusland zelf beïnvloeden. De Russen kunnen met militair ge weld hun Oosteuropese rijk in stand j houden. Het lydelyke verzet kunnen zy echter niet breken. Ook kunnen zij niet voorkomen, dat het ook in eigen land een epidemisch verschijn sel wordt. (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT Met een omvangrijk net van exprestreinen, die veertig plaatsen in ons land supersnel verbinden, willen de Nederlandse Spoorwegen in 1970 het reizen per trein een nieu we injectie geven. De opbouw van het net is het belangrijkste element van het actieprogramma „Spoorslag '70" dat de NS van daag op tafel hebben gelegd. Door de snelheid tot 130 in som mige gevallen tot 140 km per uur te verhogen en de stoptijden te ver korten, zal men in 1970 met een ge middelde reissnelheid van 90 km (stops meegerekend) met deze ex pressen kunnen sporen. Op de lange afstand-lijnen op ieder uur, tussen de belangrijkste stations ieder half uur en op de Randstadlijnen zelfs vier keer per uur. De met deze spectaculaire dienstre geling bereikte tijdwinst zal op de lange afstand 10 tot 25 procent be dragen. Ook op de korte afstand zal veel sneller worden gereisd, zo zullen Amsterdam en Rotterdam straks via DEN HAAG Slapen op of onder een elektrische deken betekent niet altijd veilig slapen. Uit een onderzoek van de Stichting vergelijkend waren onderzoek van zestien soorten elek trische dekens blijkt, dat twee dekens bij ondeskundige behandeling gevaar lijk kunnen zijn terwijl twee andere dekens zonder meer onveilig zijn. Door een onjuiste behandeling kan de temperatuur in een elektrische de ken te hoog worden. De kans dat daardoor brand ontstaat is vrij klein maar tijdens het onderzoek zijn tem peraturen van 100 graden Celsius en meer aangetroffen. de rail voor het eerst minder dan een uur van elkaar komen te liggen. Door de stops te bekorten en snel optrekkend materieel in te zetten zullen ook de reissnelheden van snel- en stoptreinen aanzienlijk worden verhoogd. Deze treinen zullen nauw keurig aansluiten op de exprestrei nen. De stoptreinen zullen uitsluitend dienen als aanvoer- en uitwaaiertrei- nen voor het expresnet Lokale rol Binnen de Randstad-agglomeraties zullen de snelle stoptreinen evenëens een belangrijke rol in het lokale ver voer gaan spelen. Zo biedt „Spoorslag '70" o.m. voor de volgende trajecten frekwenties, die voor stadsvervoer aantrekkelijk zijn: Rotterdam: Hofplein - Bergweg - Kleiweg - Wilgenpias; CS - Schie dam - Schiedam Nieuwland - Vlaar- dingen Oost - Vlaardingen Centraal - Vlaardingen West; CS - Noord - Alexander; CS - Blaak - Zuid - Lombardijen. Den Haag: HS - Laan van N.O. Indië - Leidschendam/Voorburg; Rijswijk - HS - Laan van N.O. Indië - Mariahoeve - Voorschoten. Uitvoering van „Spoorslag '70" zal zo verwachten NS uitbreiding van het rijdend personeel met 250 man noodzakelijk maken. Extra materieel zal slechts beperkt nodig zijn. De totale meerkosten zul len 22 miljoen gulden bedragen, maar deze zullen worden gecompenseerd door de ggei in het aantal passa giers, die de NS verwachten door de ze verbeterde dienstregeling. Bedrijfseconomisch is „Spoorslag '70" daarom verantwoord: maatschappelijk-economisch zelfs zeer aantrekkelijk. Uitgerekend is namelijk, dat de reistijdwinst onge veer 23 miljoen uur per jaar zal be dragen. Dit betekent een meetbaar maatschappelijk voordeel van ƒ60 de Randstad wordt betrokken. „Spoor naar '75" beoogt de bouw van 75 nieuwe stations en de aanleg van nieuwe lijnen, waardoor straks 52 procent van de bevolking binnen aanvaardbare afstand van een NS-station zal wonen (thans maar 42 procent). Een zeer belangrijk onderdeel van het programma vindt de NS de aan leg van de Schiphol-lijn (van Den Haag via de luchthaven naar Amsterdam). Een ander belangrijk punt uit het plan: samenwerking tussen NS en het stadsrailvervoer. NS ramen de investeringen, nodig voor uitbreiding van het openbaar railvervoersnet, op 300 min. per jaar, waarvan 155 min. nodig is voor lokale railvoorzie ningen. Ten aanzien van de financiën van de NS wordt in het plan opgemerkt, dat het niet onredelijk zou zijn als de overheid de leningen, die NS heeft gesloten om de verliezen te dekken (eind 1969 zullen deze 400 miljoen belopen), overneemt. Voorts zou er, volgens NS, een ver goedingsregeling moeten worden ge troffen voor verliezen, die worden geleden met activiteiten voor het al gemeen belang. Gisteren is in de Noorse hoofd stad Oslo het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Trygve Lie, oud-secretaris van de Verenigde Naties. De droeve plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de Amerikaanse vice-presi dent Hubert Humphrey en de vice-secretaris-generaal van de VN, dr. Ralph Bunche. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Interessante op merkingen in het NS-rapport over de dreigende vervoerschaos min. per jaar. Schiphol-lijn „Spoorslag '70" is overigens nog maar een deel van een groter NS-plan: het programma „Spoor naar '75". Wil men met de eerste actie orga nisatorisch verbeteringen aanbrengen uitsluitend met behulp van thans ter beschikking staande middelen, het tweede programma beoogt een grootsere aanpak van het railvervoer. Een landelijke aanpak, waarbij ook het stadsvervoer met name dat in MAASTRICHT De lonen in de Maastrichtse aardewerkindustrie zijn per 1 januari met 7 procent verhoogd. De directie van de Maastrichtse aarde werkindustrie en de afdeling Maas tricht van de bond voor werknemers industriële bedrijven St. Willebrordus hebben gisteravond overeenstemming hierover bereikt. Partijen streven verder om per 1 oktober te komen tot een maandloon situatie voor alle werknemers. Tevens werd overeengekomen dat per 1 januari 1970 de tweede fase van de werktijdverkorting zal ingaan. De mi nimumtoeslag werd gesteld op ƒ540. Dit betekent voor de laag betaalden 128 vakantiegeld per jaar. Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. Davitamon 10. het complete drageet je dat zorgt voor extra weerstand en ^vitamine-reserve in de randstad betreffen uiter aard ook de rol van de auto. In het jaar 2000 wonen 18 mil joen mensen in Nederland, vaak een flink eind van hun werk. De verkeersstromen groeien nu al met het jaar. Hoeveel invalswegen en parkeerplaatsen ook, het massale verkeer tussen de grote steden kan de auto niet meer verwerken. De personenauto heeft voor het tien keer zoveel ruimte nodig als verwerken van spitsuurstromen de rail. Zelfs in Amerika, autoland bij uitstek, komt het openbaar ver voer weer in ere. Nu is de toestandmeer auto's, minder treinreizigers; meer aard gas, minder kolenvervoer, hogere lonen én hogere kosten. Dus de NS kijgen de balans niet meer in even wicht. In de tegenwoordige omvang kunnen de NS bedrijfseconomisch gezien de boel wel sluiten. Maar om maatschappelijke redenen moe ten ze doorgaan, ja zelfs uitbreiden en verbeteren, anders komt er van de ruimtelijke ordening niets te recht. Om die maatschappelijke func tie waar te maken, moet het rail- net zoveel mogelijk mensen berei ken, en moet de dienstregeling zo veel mogelijk mensen tevreden stel len. De NS geven toe dat daaraan een en ander ontbreekt. Bij de nieuwe stedelijke uitbreidingen zijn geen nieuwe spoorlijnen gebouwd En omwegen zijn hinderlijker dan ooit. En vlug ook Dat moet dus veranderen, en snel ook, en vooral in de randstad, want daar is de toestand het ergst. Wil men de aanzwellende verkeers stromen verwerken, dan heeft men niets aan alléén maar een stads- of regionaal net. Dan heeft men ze allebei nodig, maar ze moeten als één geheel kunnen werken. Dat is voordeliger ook, want dan kunnen tunnels bijv. zowel voor re gionaal als voor lokaal openbaar vervoer gebruikt worden. De Randstad is ongeveer even groot als Groot-Londen, maar door het patroon van de gebundelde de concentratie moeten in de rand stad grotere bevolkingsgroepen gro tere afstanden afleggen. De lokale railstelsels hebben daarom een rechtstreekse uitbreiding in de re gio nodig, en via deze lijnen een sneller vervoer dan waarmee Groot- Londen met de Underground, red.) genoegen kan nemen. Een stad als Den Haag heeft voorlopig voldoende aan een snel tramsysteem of een geperfectio neerd autobusnet. Toch is ook daar integratie mogelijk. De passagier wil een goed openbaar vervoer en het is hem onverschillig, wie hem vervoert. Daarom: een landelijke aanpak! De taxi wordt te weinig ge bruikt, vindt het NS-rapport. Het verbod om per zitplaats te verhu ren zou kunnen worden verzaoht. In de grote steden kan het taxi- verbruik worden bevorderd door gunstiger tarieven, de mogelijkheid een taxi aan te roepen en door bijv. ontheffing van stopverboden. Maxitaxi Nieuwe vormen tussen taxi en bus: de minibus (vaste tijden, vaste routes in het interlokaal ver voer, waar een bus te weinig men sen zou meekrijgen)' en een m a- xitaxi (vaste route bijv. tus sen buitenwijk en centrum of sta tion, stoppen op verzoek, een heidstarief hoger dan de bus). Individuele wagonladingen wil len de NS afstoten. Op afstand be stuurde locomotieven kunnen de rangeerkosten drukken. De expres- treinen willen de NS ontlasten van post, bagage en expresgoed. De ba gageafdelingen zullen vervallen. Op het hoofdnet komt direct radiocontact tussen verkeersleiding en machinist <per mobilofoon). Rei zigers kunnen dan via de treinom- roep ook alvast iets over onver wachte vertragingen horen. Na 1980 gaan computers de snelheid van de treinen regelen en aanpassen. Op de Schiphollijn zal dan met 160 km uer uur worden gereden. Ironing Hoessein van Jordanië heeft zijn reis naar Londen, waar hij een arts zal raadplegen, gis teren in Beiroet onderbroken voor een kort bezoek aan dc Li banese president Charles Helou (rechts op de foto). Zij bespra ken uiteraard de kritieke toe stand in het nabije Oosten. GRONINGEN Op een terrein achter het academisch ziekenhuis in Groningen is gistermiddag de 10-ja rige René Knol onder een vallende heistelling terechtgekomen en overle den. René was met een paar andere kin deren aan het spelen, toen de heistel ling viel. Een paar mensen, die dit zagen, waarschuwden de kinderen, die zich uit de voeten konden maken. René Knol probeerde echter nog zijn fietsje te pakken, waardoor hij niet op tijd meer weg kon komen. BOCHOLTZ De 63-jarige burgemeester van Bocholtz, mr. J. Bardoul, wordt advocaat. Hij heeft zich al laten inschrijven bij de Maastrichtse rechtbank. Mr. Bardoul, die vorig jaar zijn meesterstitel behaalde, wil in de twee jaar, die hem scheiden van zijn pensionering, alvast wat praktijk opdoen in de advocatuur. Het provinciaal bestuur van Limburg heeft daar geen bezwaar tegen, als de burgemeester zich maar niet procureur stelt. Om de partijdigheid te vermijden heeft mr. Bardoul aangekondigd, dat hij geen enkele inwoner van Bocholtz rechtskundige bijstand zal verlenen, zolang hij nog burge meester is. Hij realiseert zich tevens, dat hij zich als advocaat moet beperken, tenminste, zolang hij nog burgemeester van het Zuidlimburgse plaatsje is. Hoe dieper men in een vraagstuk duikt des te meer vragen komen er. De laatste maanden heb ik in vele toonaarden door vrouwen horen klagen, dat ze onmogelijk iets kon den vinden om een deel van hun dag op nuttige wijze door te komen. In hun moderne flatjes zijn ze nu eenmaal al met een paar uur uitge- poetst. De k'nderen en manlief zijn het grootste deel van de dag weg of de kinderen zijn al „de deur uit". Ze zouden best een baantje willen hebben. Niet te moeilijk, niet te waar geen andere beloning tegenover ambitie om „carrière" te maken. Het werk in verenigingen lokt haar niet want dat is maar moeite waar geen andere bloning tegenover staat dan misschien wat verdrijving van verveling. Neen, ze willen graag ook geld zien. Niet altijd omdat ze het zo nodig hebben, maar omdat ze het leuk vinden zo'n eigen zakcentje. Het bedrijfsleven is echter lang niet altijd op zulke werknemers in gesteld. De part-time baantjes lig gen beslist niet opgeschept. Behalve in één sector. Die van de „verzorgende" beroepen. Niet ieder een kan halsoverkop verpleegster worden, maar die verzorgende be roepen houden heel wat meer moge lijkheden in. Misschien zou de betiteling „hulp vaardige handen" beter zijn. Want die worden gevraagd. Vooral in de bejaardencentra en ook om bejaar den thuis het leven wat gemakke lijker te maken Het is geen werk dat de glamour geeft waar menig thuiszittende vrouw van droomt als ze zich „in het arbeidsproces" denkt. Het heeft meer een inhoud gelijk aan dat. waarin ze zich in eigen huishouden al zolang getraind heeft. En er rap pe handen en een praktische geest door veroverd heeft. Toch is er in Den Haag in verscheiden wijken keer op keer een actie ondernomen om hulp in bejaardenhuizen en voor bejaarden thuis te krijgen zonder veel resul taat. De Haagse vrouwen zijn beslist niet minder hulpvaardig dan de vrouwen waar ook. Het probleem zal dus ook elders wel spelen. Hoe komt dat nou? Lijkt het werk voor een bui tenstaander onaantrekkelijk? Saai misschien omdat „bejaard" iets van teruggetrokkenheid, hulpeloosheid suggereert? Wil de vrouw juist heel iets an ders dan weer huishoudelijk werk? Het zijn vragen die wel weer nieuwe zullen opwerpen, maar dat hindert niet. Het gaat er om, dat er over gedacht en gepraat wordt dat is de enige kans er veel mensen voor te interesseren. Wie weet (laatste vraag) of er dan ook hulp uit te voorschijn komt! Dat die hulp hard nodig is, dat is geen vraag. SMRKOVSKY PRAAG Het Tsjechoslowaakse bureau van de communistische partij heeft gisteren heslist dat de voorzitter van het nieuwe federale parlement een Slowaak dient te zijn, maar het stelde voor Josef Smrkovsky, favoriet van de progressieve Tsjechoslowa- ken, tot vice-voorzitter te benoemen. Het bureau stelde voorts voor Smrkovsky te benoemen tot voorzitter van één van de tvVee gelijkwaardige huizen van de volks vertegenwoordiging, de Volkskamer. Smrkovsky was voorzitter van het oude parlement. Het besluit van het Tsjechische bureau van de communistische partij wordt door waarnemers gezien als een poging om de talloze aanhangers van Smrkovsky, die dreigen met stakingen als Smrkovsky uit zijn functie wordt gezet, tevreden te stellen. Campagnes gaan door De campagnes ten gunste van de parlementsvoorzitter gaan evenwel gewoon door, ondanks de oproep van Smrkovsky zelf de adhesiebetuigingen te beëindigen. Zo hebben gisteren op regionale partijbijeenkomsten in Praag, Brno en in West-Bohemen progressieve leiders opnieuw aangedrongen op het aanblijven van Smrkovsky. De nationaliteit van de politicus is niet even belangrijk als zijn houding ten opzichte van de vervulling van de na-januari politiek (de democratisering), aldus het Westboheemse partijcomité. De andere comités uitten zich in gelijke woorden. Smrkovsky is een Tsjech en komt krachtens de nieuwe bepalingen niet in aanmerking voor de functie van parlementsvoorzitter in het nieuwe federale parlement. Deze functie is weggelegd voor een Slowaak. Fabrieken bezet? In Praag circuleerden gisteren berichten dat Russische militaire eenheden grote fabrieken in en bij de stad zouden hebben bezet uit vrees voor moeilijkheden rond de toekomst van de progressieve Smrkovsky. Een Tsjchoslowaakse regeringswoordvoerder sprak deze berichten echter tegen en zei dat zij niet op waarheid waren gebaseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5