Voor veertig procent eengezinshuizen in de Leidse Merenwijk Acht Leidse bouwvakkers werden licht gewond Omstanders helpen politie bij gevecht de Grote kweekverhuizing Leiden - Oegstgeest Leiderdorpse schipper in autowrak de weg op PLAN MAANDAG IN DE RAAD In N00RDWIJK AAN ZEE Prijzen bij De Snelvliegers Steeds meer zware machines op de bollenvelden Vij i-dagen-actie tegen verslaving aan roken P. Maatregelen van kabinet: afremming van conjunctuur LPKV-successen NIEUWE LEIDSE COURANT dinsdag 7 januari 1969 De Broek- en Simontjespolder in Leiden waar in de komende jaren de grote Merenwijk zal verrijzen. Op de voorgrond de Zijl. Ongeluk in Overdekte LEIDEN Tijdens werkzaamhe den in de kap van de Overdekte aan de Haarlemmerstraat is de 17- jarige Leidenaar H. de Kier, die zich bevond op een van de zijbin ten van het puntdak, waar hy bezig was met het losmaken van schot ten, van een stellage gevallen. Hij brak zijn linker arm. VOORSCHOTEN De Algemene Bond van Bejaarden houdt dinsdag 14 januari van 2 tot 5 uur een to neelmiddag. Een toneelgezelschap uit Leidschendam zal opvoeren „Het mirakel van Cupido". De bijeen komst ia in „De Werf', Leidseweg 19. Er is ditmaal geen gelegenheid tot afhalen per auto, bus 45 en 46 stoppen echter op minder dan vijf tig meter van „De Werf". RDC-damnieuws RIJNSBURG Het seizoen la voor de Rijnsburgee dammers niet zo rooskleurig geweest, want RDC 1 en 2 zijn nu defi nitief gedegradeerd. Dat houdt in, dat RDC 1 het volgend seizoen ln de eerste klasse speelt en RDC 2 ln de tweede klas. Uitslagen kampioenschap van Rijnsburg; A SamsonJ v d Mey 11, D van Eg- mon—J v d Kamp 0—2, P van Egmond— A Schaddelee 1—1, W Leeuwenburg—J v d Mey 1—1. H Verkuil—G van Zuylcn 02. P van EgmondJ v d Kamp 20. D van Egmond—A Samson 20. R Krom houtG van Zuylen 0—2, S Heemkerk— Jsc Oudshoorn 2—0, R KromhoutP van Egmond 2—0. LEIDEN Volgende week maandagavond om half acht gaat de gemeenteraad zich onder meer bezighouden met de vaststelling van het bestemmingsplan Leiden Merenwijk"Het ontwerpplan heeft een maand ter in zage gelegener zijn geen bezwaren tegen ingediend. Wel hebben R. en Wvan Leiderdorp en Warmond en dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland bezwaren naar voren gebracht. B. en W. van Leiden vinden hierin geen aanleiding het plan te wijzigen; wel stemmen zij in met een door Rijnlaml gevraagde wijziging. NOORDWIJK Omstanders heb ben zondagavond in de Binnenweg de *yde van de politie gekozen toen een politieman door twee dronken vechtersbazen dreigde te worden ge molesteerd. ZU hielden één van de aanvallers vast tot politie-assistentie was verschenen. De twee vechtjassen werden vervolgens naar het politie bureau gebracht. Het was begonnen in een café aan het Picképlein, waar een groepje jongelui uit Voorhout flink had zit ten drinken. Op de Grent gingen ze lantaarnpalen te lijf. waarna ze een bezoek brachten aan een bar in de Hoofdstraat T rappen De belhamel van het stel, een 21- jarige varensgezel, trok daar zodanig tegen de barbezoekers van leer, dat zijn vrienden om moeilijkheden te voorkomen het beter vonden weer gauw te vertrekken. Toen de varensgezel nogal hard handig de bar werd uitgewerkt, ont stak hij in wilde woede en begon te gen de deur te trappen. Beneden ge komen sloeg hij een ruit in van de etalage van het manufacturenbedrijf Bleichrodt De inmiddels gewaarschuwde politie trof de Voorhouters aan in de Binnenweg. De varensgezel begon tegen de politiemannen uit te varen en spoorde, scheldend en tierend, zijn vrienden aan niet in de politiewagen te stappen. Daar bij gaf de beschonken jongeman een der agenten onverhoeds een klap in het gezicht, waardoor bloedend letsel ontstond. Toen de politieman hem trachtte te arresteren, bood hij hevig verzet, waarbij zijn broer, die eveneens on der drankinvloed verkeerde, hem bij sprong. Er ontstond een vechtpartij, waarbij het publiek partij koos voor de gemolesteerde politie-agent. RIJNSBURG De voorzitter van de postduifvereniging De Snelvlie gers, de heer M. Souverein, reikte op de algemene jaarvergadering aan de winnaars van het afgelopen vliegseizoen de prijzen uit. Ie generaal is geworden de heer Noteboom met 23978 punten. 2e ge neraal, de heer Van Zanten. 3e ge neraal, de heer Rosmolen. Vitesse kampioen is de heer Note boom. Kampioen Midfond, de heer Admiraal. Kampioen Fond. de heer Noteboom. Kampioen bij de jonge duiven, de heer Straders. Kampioen oude duiven, dc heer Noteboom, die eveneens het kampioenschap van de na vluchten veroverde (het kam pioenschap Vitesse bij de duiven). Het kampioenschap duiven mid fond is gewonnen door de heer Ad miraal. En het kampioenschap dui ven fond was weer voor de heer Noteboom. Kampioe.» duif werd de heer Admiraal. Kampioen duif jong, de heer Stravers. Kampioen duif navluchten. de heer Noteboom. Het afgelopen seizoen zijn er 3360 duiven ingekorfd. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer A. Paauw, bleek dat er een bijzonder goede samenwerking is in de vereniging. Veel tegenslag is er geweest door de regen. Zater dag zal er een hokkenshow worden gehouden. Keurmeester is de heer Langenberg uit Rotterdam. Hoewel wjj enige tijd geleden al ruime aandacht aan het Merenwjjk- plan schonken, is het misschien goed er nog een korte beschrijving van te geven. Het gebied wordt omsloten door de grens Warmond/Leiden, de Zijl, de Slaagh- of Stinksloot en de spoorbaan Leiden-Haarlem. De op pervlakte bedraagt 185 ha. De opho ging ervan wordt waarschijnlijk ge combineerd met zandpalen als verti cale drainage. 20.000 inwoners Van Leiden uit wordt de Meren wijk bereikbaar via doortrekking van de Marnixstraat en de Sumatra- straat. Er zal worden gerekend op een parkeermogelijkheid van ten minste één auto per woning. In totaal zijn in de Merenwyk 8500 woningen geprojecteerd voor ongeveer 20.000 inwoners. Rond veer tig procent van dc bebouwing zal uit eengezinswoningen bestaan; van de resterende 60 procent is 55 procent als hoogbouw gedacht en 5 procent als bejaardenwoningen. Spoorweghalte Het plan omvat ongeveer honderd winkeleenheden van elk 120 m2. Ver der wordt gedacht aan zeven kleu terscholen en dertien lagere scholen. De mogelijkheid voor de stichting van een haltestation van de Spoor wegen wordt opengehouden. Baten en lasten worden elk by el kaar op ruim f 85 miljoen geraamd. Arbeidsbesparend LISSE Bloembollentelers krij gen meer en meer moed om tracto ren op hun tuinen te laten komen. Dit werd gisteren duidelijk bij de opening bij de mechanisatietentoon- stelling voor het bloembollenvak. De kansen op beschadiging van de cul tuurgrond zijn door het laboratorium grotendeels bestudeerd. Er kunnen nu doeltreffende gebruiksaanwijzin gen worden gegeven. Dit gebeurt ook op deze tentoonstelling. Doordat deze zware machines nu steeds meer worden gebruikt, is het mogelijk geworden verschillende verfijningen in de werkmethoden toe te passen, die arbeidsbesparend werken. In stadsgehoorzaal te LEIDEN LEIDEN Volgende week maan dag begint een actie om verstokte rokers van hun verslaving af te helpen. Tot en met vrijdag worden elke avond om acht uur gratis te bezoe ken bijeenkomsten gehouden in de Stadsgehoorzaal met medische en psychologische begeleiding. De actie gaat uit van de bond van onthouders van tabak en al cohol (BOTA), wiens activiteiten grotendeels worden gefinancierd door de Adventskerk. Met het vijfdagenplan schijnt men elders veel succes te hebben. Op contactavonden enkele maanden er na blijkt zestig tot tachtig procent van de bezoekers helemaal van het roken af te zijn. Op de bijeenkomsten is onder meer een pop aanwezig met door zichtige longen. Men laat deze pop roken waarbij men de uitwerking op de longen kan waarnemen. Rijnsburgs schaaknieuws RIJNSBURG De strijd om de bordenbezetting van de schaakclub Rijnsburg begint tekening te krijgen, hoewel in beide groepen nog wel wat veranderingen kunnen komen. Met 5 punten uit 5 wedstrijden gaat M. J. Goudriaan aan de kop; H. Tijsterman heeft 4 uit 7; A. de Mooy heeft nog 0 punten uit 2 partijen; H. de Mooy heeft 2'/a uit 5; T. Meerink valt met 2»/* uit 8 partijen wat tegen; Joh. Schoneveld heeft 2 uit 5; Jac. Noort l»/i uit 5; A. Ravensbergen uit 5 en A. Vletter 2»/* uit 4. In groep II leidt T. Beekhuis met 8 uit 9; L. J. Goudriaan 6 uit 7: D. v. d. Vijver 2'/» uit 6; G. Slingerland 0 uit 7; W. Schoneveld 3 uit 8: M. v. d. Mey 3'/j uit 5; M. Vletter 5 uit 9; Fr. Noort 0 uit 5; A. Hogewoning 3»/s uit 7; C. Starkenburg 2 uit 5; Franken 2 uit 5. De stand om de Hendrik Binnendijk beker waarin nu drie ronden gespeeld zijn. heeft voor Meurink, T. Beekhuis en M. Vletter elk 3 punten opgeleverd; H. de Mooy 2»/ï punt; H. Tijsterman 2 punten; Joh. Schoneveld 1»/. p.; Jac. Noort 1 p.; A. Vletter 1 punt; L. J. Goudriaan V/t p.; D. v. d. Vijver 1 »/i p.; G. Slingerland 1 p.; Fr. Noort 2 p.; C. Hoogewoning 2 pnt. en Franken ook 2 punten. OEGSTGEEST De leerlingen van de christelijke kweekschool ge bruikten gistermiddag tussen één en twee uur een scala van vervoer middelen om zichzelf en een deel van de leermiddelen te verhuizen van het oude gebouw aan de Paulus Buysstraat te Leiden naar de nieuwe school aan de Hazenboslaan 101, hoek President Kennedylaan te Oegst geest. Velen kwamen te voet, spandoeken met zich meevoerend en onder begeleiding van draaiorgélmuziek. Anderen per step, bromfiets, fiets, bakfiets of auto. Een groep arriveerde per boot, via 't Oegstgeesierkanaal, een andere per (echte) „boevenwagen" compleet met zwaailicht en sirene. Enkele klassen hadden rijtuigen met paarden en koetsier gekozen. Van kleding en entourage was veel werk gemaakt, zodat niet alleen de leerlingen zelf doch ook belangstellende toeschouwers van de ver huizing konden genieten. Directeur J. J. Siljée en zijn echtgenote, me vrouw A. J. Siljée-den Ouden, hadden de stoet voor hun woonhuis aan de Prins Hendriklaan voorbij zien trekken (mevrouw Siljée ontving een fraai boeket bloemen) en begroetten daarna iedere aankomende groep voor de ingang van het nieuwe gebouw, dat vanmiddag in aanwezigheid van een groot aarutal genodigden officieel is geopend. (Foto N. van der Horst) LEIDEN Een 25-jarige schipper uit Leiderdorp stond terecht, omdat hy in een auto had gereden, die geen goede rem had, geheel doorge roeste chassisbalken en een ge scheurde, op springen slaande achterband. Ter verdediging voerde hij aan, dat hij de auto pas kort had en nog niet op de gebreken had gelet. Von nis f 250 boete subs. 60 dagen en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Tegen paal Een 20-jarige chauffeur uit Kat wijk was na enkele café's te hebben bezocht op de Zwarteweg te Noord- wijk tegen een afrastering en een lantaarnpaal gereden. Vonnis con form de eis f 150 boete subs. 30 dagen en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maanden. Een 29-jarige bloemenhandelaar uit Voorhout stond terecht, omdat hij op een avond in september met zijn auto op de Lageweg te Noord- wijk bij zeer dichte mist (heit zicht bedroeg slechts circa 20 meter) niet alleen een snelheid van circa 70 km/u had ontwikkeld, maar boven dien tegen een stilstaande auto was opgereden. De officier eiste een geldboete van f 150 subs. 30 dagen en voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter vonniste conform de eis. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woens dag: hoog water 6.03 en 18.15 uur; laag water 1.54 en 14.12 uur. Vakantievreugd Lisse LISSE Het comité Vakantie vreugd hield zijn nieuwjaarsbijeen komst onder leiding van de nieuwe voorzitter, de heer J. G. van der Werf, die een animerende toespraak hield. Hij wekte allen op eendrachtig te werken in het belang van de kin deren en sprak zijn vreugde uit over de geslaagde kerstboomverbranding (onder leiding van de brandweer gin gen 1800 bomen in vlammen op). Er zal contact worden gezocht met de overkoepelende organen I.P.J. en C.A.J. VOORSCHOTEN Vrijdagmid dag om vier uur wordt de eerste steen gelegd voor de nieuwe r.k. Willibrordschool aan de Beetslaan in wijk Boschgeest. „Het probleem der Geestelijk Gestoorde" Over dit onderwerp spreekt woensdag 8 januari des avonds 8 uur in de Oranjezaal san de Voorstraat te Katwijk aan Zee, de Weleerwaarde Heer Ds. J. G. van IEPEREN Geestelijk Ver*, van „Overduin" an de te Katwijk aan Zee. LEIDEN Vanmorgen ren ze ven uur had op de Hoge Rijndijk na bij de afrit van Rijksweg 4A een aanrijding plaats tussen een zand- wagen en een personenbusje. De gevolgen voor de inzittenden van het busje acht Leidse bouwvak kers, die op weg waren naar een werkobject in Waddinxveen wa ren niet zo ernstig als de foto doet vermoeden. De bestuurder van het busje moest bij het naderen van de afrit uitwijken voor een personenauto, die de afrit afkwam. Het busje ge raakte daarbij in een slip en kwam op bet linker rybaangedeelte terecht. Een uit de richting Zoeterwoude ko mende zandwagen kon het busje niet meer ontwijken. De acht bouwvakkers liepen ver der slechts wat snijwondjes en blauwe plekken op. Verder hadden enige van hen rugklachten. Voor behandeling zijn zij naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministers Roolvink, Witteveen en de Block hebben vanmiddag maatregelen aangekondigd om de sterke groei van de economie af te remmen. Hiertegenover staat dat de ont- werp-cao voor het groot metaal is goedgekeurd. Minister Witte veen noemde de volgende maat regelen ter afremming- De aangekondigde schorsing van de investeringsaftrek zal met een jaar vervroegd worden en eindigen in 1970. In plaats van twee maal vjjf pro cent zal slechts twee maal twee en half procent kunnen worden afge trokken. Er komt voorts een beperking van het afbetalingskrediet. Ten der-, de zal er een stringent begrotings beleid moeten worden uitgevoerd. Iedere overschrijding van de ge plande uitgaven voor 1969 zal door bezuinigingen of belastingmaatre gelen opgevangen moeten worden. Minister Roolvink noemde de cao-grootmetaal een „forse loon stijging". Op jaarbasis bedraagt zij zes en half procent. Daarbij komen verhoogde sociale lasten voor de werkgevers en enkele kleinere so ciale maatregelen, waardoor de to tale stijging op 9 pet gesteld kan worden. De stijging geeft ons wel enige zorgen, met name voor de zwakkere bedrijfstakken, aldus minister Rool vink. Gezien de te verwachten prijs stijgingen in 1969 heeft de regering gemeend deze cao te kunnen laten passeren. De bewindsman zei het te betreu ren dat in de tot nu toe ter goedkeu ring aangeboden cao's nog geen re geling voor het spaarloon is getrof fen. De regering hecht hier echter sterk aan. Vandaag zal een brief naar de Stichting van de Arbeid uit gaan met het verzoek om over dit onderwerp met dc regering een ge sprek te voeren. Minister Witteveen schatte de op brengst alse egvolg van de versnelde schorsing van de investeringsaftrek op 100 miljoen voor 1969 en 250 mil joen voor 1970. Het was niet moge lijk om de schorsing voor bepaalde delen van het land toe te passen. De versnelde schorsing van de in vesteringsaftrek gaat vandaag in. De investeringsaftrek houdt in, dat bedrijven die ergens worden gevestigd, bepaalde faciliteiten voor belasting aftrek krijgen. Door de sterke economicshe groei wil de re gering de nieuwe investeringen af remmen Red.). LEIDEN Ter gelgenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Zuid- Holland van de Ned. Konijnenfokkers Bond werd in Bolnes een tentoon stelling van konynen, cavia's, kleur- muizen, honders. sierduiven en sier en watervogels gehouden. Ook de Leidse Pluimvee- en Ko- nijnensport Vereniging LPKV had een aantal dieren ingeschreven die de predikaten Z.G. (zeer goed) of ZZG (beter dan zeer goed) behaalden. Konijnen: E A Teske Zoeterwoude met Vlaamse Reus wit 2e ZZG. L C v Ruiten Rijpwetering met Lotharin- ger ZG, B Schroef Leiden met Franse Hangoor le ZG beste Fr. Hang oor) en le ZG, P Zwanenburg Lei den met Blauwe Wener ZG, C Brandt Leiden mot Witte Nw. Zeelan der le ZG, S Gommans Lelden met Alaska le ZG, M A Hoogeveen Hoog- made met Cavia, driekleur borstel haar le ZG. Hoenders: A J Kokshoorn sr. Voor schoten met Andalusiërs "le ZZG, 2e ZG en ZG. M A Hoogeveen Hoog- made met Oud-Engelse Vechtkrielen 2x ZG. C de Geus Leiden met Se- brichtkriel 2e ZG. N J Vriezekoop Ha- zerswoude met Holl. Kriel le ZZG (tevens beste Holl, kriel). Sier- en watervogels: A C Koks hoorn jr Voorschoten met Goudfazan ten 2e ZG en 3e ZG, N J Vrieze koop met idem ZG. A Zevenhoven Zoeterwoude met Pekingeenden le ZZG en ZG en met Ind. Loopeenden le ZZG. le ZG. le ZZG (tevens beste Watervogel) en le ZG, P J de Groot Hazerswoude met Muskuseend ZG, met Ind. Loopeend 2e ZG en met Rouaaneend le ZG. Op 17. 18 en 19 januari heeft in de Bossche Brabanthallen de grootste Pluimvee- en Konijnententoonstelling plaats, die ooit in Nederland is ge houden. LPKV heeft met vijftig num mers ingeschreven. De tentoonstelling omvat bijna tienduizend dieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4