MINDER INVESTERINGEN Grootse plannen bij NS: meer treinen en lijnen Salaris Nixon verdubbeld decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Metaal-cao goedgekeurd Overbesteding dreigt Maatregelen regering Ministers onder druk Geen fusie tussen UBO en Moira Geen Franse wapens naar Israël OVERVAL OP TANKSTATION MISLUKT Kamervragen over neerschieten Voor cd in randstad jongen in Laren Elf doden bij vliegramp bon1 $PRI0K RITA HIT WEER Minder koud Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr- E. Dicmcr CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 7 januari 1969 - .49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De nieuwjaarsrede van SER-voorzitter drs. De Pous heeft haar uitwerking niet gemist. De regering maakte vandaag maatregelen bekend, die de investerin gen moeten beperken. Premier De Jong met de ministers Bakker, Witteveev en Polak op weg naar de vergadering van de ministerraad. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vanmiddag zouden van de zijde van de re gering maatregelen worden bekendgemaakt om een dreigende overbesteding het hoofd te bieden. Verwacht werd dat onder meer de regeling voor de investeringsaftrek zal worden opge heven. Eerder heeft de Nederlandsclie Bank het disconto al verhoogd. Met deze maatregelen kan de prikkel tot het doen van nieuwe investeringen worden verzwakt. De Pous Het kabinet heeft gisteren tot het nemen van maatregelen be sloten tijdens een vijf uur durend beraad over de metaal-cao. Deze cao, die bij de loon-onderhande- lingen in de andere bedrijfs takken van het grootste belang is, werd goedgekeurd, maar niet zonder meer. Niet alle bewindslieden waren even enthousiast over de vrij grote loons verhoging in de metaal: 5,5 procent op 1 januari en nog eens 2 procent op 1 juli. Maar minister Roolvink (sociale zaken) had de Loon Advies Commissie achter ziqh staan, die goedkeuring van de cao had bepleit. Persconferent ie Uit het feit dat minister Roolvink zyn aangekondigde persconferentie van gisteravond niet liet doorgaan maar verschoof naar hedenmiddag twaalf uur. leidde men af dat eerst de te nemen maatregelen nog moes ten worden uitgewerkt. Bovendien was het vanmiddag niet alleen minister Roolvink die de pers te woord stond. Ook zijn col lega's van economische zaken (mr. De Block) en financiën (Prof. Wit- teveen) waren aanwezig. Dit om de (financieel-economische) maatrege len toe te lichten. Mede door de verwerping door de Eerste Kamer van de „huurbelas ting" zit minister Witteveen met een nog groter tekort op de begro ting dan al was voorzien. Hij heeft zijn collega's dan ook onder druk ge zet, binnen de begroting te blijven. Zij zullen de grootst mogelijke te rughoudendheid in acht moeten ne men. Ook nam men aan dat de regering er bij de werkgevers en werkne mers op aan zou dringen, bij de on derhandelingen over andere cao's niet boven de verhogingen in de metaal-cao uit te gaan. J. W. de Pous, al gepleit voor het nemen van maatregelen tegen over besteding. Hij vestigde er in zijn nieuwjaars rede de aandacht op, dat ondanks het zyns inziens opmerkelijke con juncturele herstel in 1968 en on danks een produktie-explosie in de industriële sector, de uiteindelijke verbetering van het overschot op de betalingsbalans is achtergebleven bij de raming. Opnieuw lopen de bestedingen dus sneller dan de voortgebrachte mid delen zei hy. Het zit hem niet in de particuliere consumptie maar in de investeringen van de bedrijven en de overheid. Een toenemende waakzaamheid achtte hij des te meer geboden, nu de bestedingsinflatie dreigt te wor den versterkt door een kosteninflatie. De economie komt zo in een loon- en prijsspiraal die in 1969 en vol gende jaren belemmerend kan wer ken op de verwezenlijking van het evenwicht. Een gelijkmatiger toene ming van de particuliere investe ringen vond hij zeer gewenst. Het nieuwste „snufje" uit Japan: een maanhol, geheel in kaart gebracht aan de hand van foto's die Amerikaanse en Russische ruimteschepen van de maan gemaakt hebben. De bol kost f 42.50. Ernaast staat de vertrouwdeglobe van moeder Aarde. Vorige week heeft de voorzitter van de Sociaal-economische raad, drs. Explosie in fabriek Philips in Zurich Een zware explosie, veroorzaakt door ontsnappend watergas, heeft' gister ochtend half zes de Philips-fabriek in Zürich beschadigd. De schade be draagt ruim een miljoen gulden, zo wordt van het hoofdkantoor in Eind hoven vernomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Toen de ontploffing zich voordeed was het 120 man tel lend personeel van het getroffen fa- brieksgedeelte nog niet op het werk verschenen. De fabriek in kwestie (Faselec) vervaardigt halfgeleiders, waarbij waterstofgas wordt gebruikt. Zelfmoord van majoor Westduitse luchtmacht WAHN Luchtmachtmajoor Rolf Schiller (35), van de Westduitse Bun- deswehr heeft zich van het leven be roofd, volgens de politie vermoedelijk met slaapmiddelen. Hij werd maan dag dood aangetroffen in zijn kamer. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie bestaat er in verband met dit geval geen verden- king van "spionage. Majoor Schiller was werkzaam op de vliegbasis Wahn bij Keulen. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Ingrijpende maatregelen gaan de Nederlandse Spoorwegen invoeren. Vandaag zijn opzienbarende plannen bekendgemaakt. Zeer snelle doorgaande exprestreinen gaan door heel bet land rijden met een snelheid van 130-140 kilometer per uur langs veertig stations. stad verbonden. Al deze treinen resul teren in een vijf-minuten-stadsdienst. Servi PARIJS De Franse regering heeft de levering van wapens, reserve onderdelen en militaire uitrusting aan Israël verboden. Een verbod gold sinds de zesdaagse oorlog alleen voor t vyitig Mirage-vliegtuigen. Nu mogen slechts onderdelen van motoren van het type Snecma worden geleverd. De Franse maatregel is overigens niet officieel aan de Israëlische rege ring meegedeeld, maar alle materia len voor Israël worden door de Franse douane tegengehouden met de verklaring dat de exportvergunnin gen niet meer geldig zijn. In politieke kringen in Tel Aviv zei men dat deze maatregel niet mag wor den onderschat. De Israëlische lucht macht bestaat namelijk voor een groot deel uit Franse toestellen zodat „de veiligheid van Israël in gevaar wordt gebracht". (Het ligt voor de hand dat Frankrijk het verbod heeft opgelegd naar aanleiding van de Is raëlische aanval op het vliegveld van Beiroet). Van de zijde van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is bevestigd dat er de afgelopen dagen rechtstreeks contact is geweest tussen Libanon en Israël over een bestand tussen beide landen. Intussen zou de Libanese pre mier, dr. Yafi, zijn ontslag bij presi dent Helou hebben ingediend. Er zou in de boezem van de regering onenig heid zijn over de invoering van de dienstplicht in Libanon. By het Israëlische parlement is gisteren een recordbegroting van ruim acht miljard gulden ingediend. Driekwart van de uitgaven zal wor den besteed aan defensie. „Veiligheid is het belangrijkste, voor alle andere behoeften is slechts beschikbaar wat overblijft, aldus de minister van fi nanciën, Sharef. AMSTERDAM Vanmorgen om drie uur is een poging, het tanksta tion de Blokhui aan rijksweg-1 bij Diemen te overvallen, mislukt. Drie gemaskerde mannen drongen het sta tion binnen en één van hen bedreigde de 64-jarige pompbediende D. B. met een mes. B. verweerde zich en werd aan het gezicht gewond. Hij slaagde er in het alarm in wer- I king te stellen. De drie overvallers I sohrokken zo van het geluid, dat ze I onmiddellijk op de vlucht sloegen. In een auto verdween het drietal met grote snelheid in de richting van het Gooi. ice De NS zullen 75 nieuwe stations bouwen, waarvan 35 aan nieuwe lij nen. Anderhalf miljoen mensen méér binnen een redelijke afstand van een station, betekent dat. Vanaf volgend jaar krijgt elke rei ziger in een exprestrcin gegarandeerd een zitplaats. Nieuwe voorstations krijgen parkeerplaatsen voor 400 a 500 auto's. Rands'ud De NS letten hoofdzakelijk op de Randstad, waar de vervoerschaos het grootst is. Nummer één op de lijst is Spectaculaire bekortingen in de reistijden: 10 tot 25 procent. Kaartjes verkoop verder geautomatiseerd, alle controleloketten op de stations ver dwijnen, treinen krijgen vaste lijn- nummers, restauraties, minibars. Er komen voorstadstations o.a. in Vlaardingen-West, Voorschoten, Am sterdam-Bijlmermeer, Delft-Zuid, Dordreeht-Zuid en Schiedam-Nieuw- land. Naar Utrecht rijden straks per uur tweemaal zoveel treinen als nu. Het spoorboekje wordt geheel her zien tut een overzichtelijk geheel: vanaf de tarieven tot en met de lo gische samenhang tussen het expres- treinnet en de overige netten. De klant moet af en toe eens op een kleine attentie worden vergast, vinden de NS. „Het grotere kom fort en de op dienstverlening inge stelde houding van het NS-perso- neel, zullen de passagiers het ge voel moeten geven dat hij een graag geziene betalende gast is." Stadsverkeer Een voorbeeld hoe de NS de steden willen bereiken bieden de plannen voor Den Haag. De NS willen de Hofpleinlijn bij Leidschendam aftak ken naar Zoetermeer en het eindpunt verleggen naar het nieuwe station-CS (Bezuidenhout). Een tunnel richting Scheveningen met een halte bij Korte Voorhout j Verwezenlijking van het ingrijpen- I de spoorwegplan is afhankelijk van I de mogelijkheden die de overheid heeft om de financiële middelen be schikbaar te stellen. Nederland heeft in het verleden bewezen veeld geld i te durven steken in het voorkomen van rampen, denk aan het Deltaplan, j Maar als we maar blijven afwachten I tot ons verkeer helemaal vastloopt, 1 zullen de economische en maatschap pelijke gevolgen eveneens rampzalig zijn. (Meer over dc spoorwegplannen op pagina 5.) DEN HAAG De liberale Twee de-Kamerleden Koning en Wiegel hebben naar de juiste toedracht ge vraagd van de dood van de achttien jarige Rens Stroeve, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Laren door een agent werd doodgescho ten. De VVD'ers vragen de ministers Beernink en Pola'k of de handelwijze van de betrokken politieman in over eenstemming is met de in het voor jaar van 1966 afgekondigde vuurwa peninstructies. Mevrouw Singer-Dekker en de heer Franssen van de socialistische fractie in de Tweede Kamer hebben de ministers gevraagd hoeveel mensen sinds het inwerkingtreden van deze instructie door een verkeerd uitgevallen waarschuwingsschot zijn gewond of gedood. De bijna 200.000 in Spanje honen de zigeuners zijn er slecht aan toe. Zij lijden aan ondervoeding en leven onder slechte hygiënische omstandig heden, aldus de r.k. hulporganisatie Caritas. uitvoering van de Schiphollijn van een lijn die voorlopig eindigt bij de hartje Den Haag via Schiphol naar hartje Amsterdam. Dat wordt een van de drukst bezette lijnen van heel het land. Regering teleurgesteld «ver Griekse weigering UTRECHT Tussen de NV UBO. de verzekeringsmaatschappij van de christelijke vakbeweging en de NV verzekeringsmaatschappij Moira komt het niet tot een fusie. De onderhandelingen zijn, zoals aangekondigd, voortgezet. Maar het der Stoel, in Griekenland toe te la- bleek. dat onvoldoende basis aanwe- ten. zig was voor verdergaande samen- Dit is gisteren door een woordvoer- wering en fusie in de toekomst. der van het ministerie van buiten- De directie van UBO beschouwt de i landse zaken in Den Haag bekendge- zaak hiermee afgedaan. maakt. DEN HAAG De Nederlandse re gering is teleurgesteld dat de Griekse regering geweigerd heeft de rappor teur van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, "mr. Van WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten het salaris van de president met 100.000 dollar te verhogen tol 200.000 dollar. Het Huis heeft een wetsontwerp naar de Senaat gezonden waarin de verdubbeling van het salaris van de president wordt geregeld. De Senaat zal snel een besluit over deze- verhoging moeten nemen, want tijdens de ambtsperiode van een president mag zijn salaris volgens de grond wet niet worden gewijzigd. Naast zijn salaris ontvangt de president 90.000 dollar als (belastingvrije) vergoeding van zijn reis- en verblijfkosten. kantoorwijken rondom Javabrug en Laan Copes van Cattenburch, later door te trekken naar Scheveningen. Daardoor wordt de Haagse agglo meratie met alle kanten van de rand- BRADFORD (Pennsylvania) Een vliegtuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Allegheny Airli nes is gisteravond tijdens de landing op het vliegveld van Bradford veron gelukt. Het toestel had 28 personen aan boord. Zeventien passagiers overleefden de ramp. Het vliegtuig was op weg van Washington naar Detroit en zou in Bradford een tussenlanding makea Het vliegtuig vloog niet in brand, waardoor het aantal doden beperkt bleef. Dezelfde maatschappij verloor op eerste kerstdag 1968 ook een toestel. Dit ongeluk gebeurde eveneens op het vliegveld van Bradford. Toen kwamen twintig mensen om. fyUhtyf 'n <JfZ4TIS alt aAeru+ut, Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: I plaats: I betaalt: per kwar*aal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Een man die het heel druk heeftverandert zelden van mening. NIETZSCHE Paus i6 oorlog tege» joodse volk begonnen. (Pag. 2) „Kijk eens wat ik alvast voor onze pony gemaakt lieb...." DE BILT Een depressie die gisteren voor de Golf van Biskaje lag, is in noordoostelijke richting getrokken en daarbij belangrijk in diepte toegenomen. Hierdoor nam de zuidoostelijke wind in onze omgeving toe en werden de minimum-temperaturen ondanks de opklaringen niet lager dan min 3 graden. Het front behoren de bij deze depressie zal het ko mende etmaal ons land passeren, maar neerslag van betekenis wordt niet verwacht. Hierbij ruimt de wind naar Zuid, waarbij zachtere lucht vanuit de Golf van Biskaje wordt aangevoerd. De tempera turen stijgen tot nor male waarden voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor donderdag: Zon: 10 tot 60 procent; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Dit is de eerste voor publiciteit vrijgegeven foto van prinses Alexandra, de in oktober gebo ren dochter van prins Michail van Griekenland, neef van de uitgeweken koning Constantijn. De prins is het enige lid van de Griekse koninklijke familie dat nog in Griekenland verblijft. In februari 1965 trouwde hij met Marina Carella, een meisje van burgerlijke afkomst. Michail moest toen zijn titel van Griekse prins opgeven, maar de tegen woordige regering erkent hem weer als zodanig. De foto van prinses Alexandra hier met haar vader en moeder) werd ge nomen in hun villa te Amarous- sion, vijftien km van Athene.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1