PUBLIEK ZEER PRIJSSTIJGING ATTENT OP DOOR BTW Is de vrije nog wel te loonvorming handhaven Klaas Dijkstra van Apollo): (ondanks Aarde is foto 's plat Minister Polak tegen legalisering abortus Controleurs krijgen het drui Sextant in België in beslag genomen Schotels akoestiek ,Zee'hondse logés Edward Kennedy dichter bij presidentschap Succes voor Ted FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Inflatie-spook yiTTIWHUlwwi 5 ZATERDAG 4 JANUARI 1969 Uit de vele telefoontjes die gisteren op het ministerie van economische zaken binnenkwamen, kan geconcludeerd wor den dat de doorsnee-consument de prijs beweging na de invoering van de BTW nauwlettend volgt. De belangstelling gaat vooral uit naar de eerste levensbehoef ten, met name In de levensmiddelen sector. i IS kaas uit het vuistje de u van uit het vuistje in de mond ROME In het hart van Rome is gisteren op klaarlichte dag een juwe lier overvallen door drie langharige jongelieden. Zij dwongen de 57-jarige Andrea Abate uit Alexandria in Pie- mont onder bedreiging met een mes in hun auto te stappen. Daarna kne velden en verdoofden zij de juwelier, die een tas met edelstenen bij zich had ter waarde van 25 miljoen lire. De juwelier werd later ergens aan de rand van Rome aangetroffen en is in een ziekenhuis opgenomen. De daders zijn nog niet opgespoord. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De eerste /dagen van het nieuwe jaar is de gigan tische BTW-operatie begonnen. Het ministerie van economische zaken had gisteren de indruk dat deze zaak tot nu toe een rustig verloop heeft. Wel is het vrij druk geweest met telefoontjes van consumenten die informeerden of bepaalde prijzen wel juist gesteld zijn. We hebben de indruk, aldus Econo mische Zaken, dat het publiek zeer attent is. Door de uitgebreide voor lichting weet men wat er aan de hand is en let goed op. In de meeste gevallen bleken de prijzen wel in or de. Een enkele maal leek het gewenst om een nader onderzoek in te stellen. Wat daar het gevolg van zal zijn is op dit moment nog niet te zeggen. Economische Zaken wacht de rap porten van de prijzencontrole af. Waarschijnlijk zal men op het depar tement in de loop van de volgende week een globaal inzicht kunnen krij gen. Bovendien zijn enkele bedrijven thans enige dagen gesloten om hun nieuwe prijzen vast te stellen en op hun artikelen aan te brengen. De Economische controledienst krijgt drukke dagen. In totaal werken hier 250 personen. Het accent van de werkzaamheden zal de komende tijd geheel op de prijzencontrole worden gelegd. Eventueel kan men ook ambte naren van de Algemene Inspectie Dienst van Landbouw inschakelen. Deze dienst heeft ook bij belangrijke controles in het verleden wel met Eco nomische Zaken samen gewerkt. Levensm iddelen Belangrijke gevolgen voor de huisvrouw heeft de BTW-heffing met DEN HAAG Minister Polak voelt niets voor het legaliseren van abortus. De bewindsman deelt dit mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, over de begroting van justitie. De minister is van oordeel dat het geven van algemene regels voor wel ke gevallen en onder welke voor waarden abortus mag worden ver richt moeilijk zijn te stellen en tot grote verstarring zullen leiden. De minister heeft dan ook bezwaar tegen wijziging van de bestaande strafbe palingen nu deze de medische prak tijk niet in de weg staan. De bewindsman acht aanpassing van de strafbepalingen inzake por nografie niet noodzakelijk. Er bestaat thans een open omschrijving waarbij de rechter de vraag of een geschrift aanstotelijk is voor de eerbaarheid NVSH heft schorsing 9 kernleden op DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft besloten, de schorsing op te heffen van negen kernleden. Ze hebben zich naar het oordeel van het hoofd bestuur niet schuldig gemaakt aan een opzettelijk tendentieus gebruik maken van op onrechtmatige wijze verkregen informatie. De vier andere kernleden die werden geschorst, zul len op het congres dat van 28 tot en met 30 maart in Rotterdam wordt gehouden, voor royement worden voorgedragen. Deze vier leden heb ben een kort geding tegen het nvsh-hoofdbestuur aanhangig ge maakt. DEN HAAG De Belgische justi tie heeft het blad Sextant van de Nederlandse Vereniging voor sexuele Hervorming (NVSH) in beslag laten nemen. Het betreft 1200 van de paar duizend exemplaren, die naar België werden gezonden. Dit heeft de Belgische Bond voor gezinsplanning en sexuele opvoeding (BVGSO) aan het hoofdbestuur van de NVSH in Den Haag meegedeeld. De reden van de inbeslagneming werd niet opgegeven. Vermoed wordt, dat hierin meespeelt een strengere censuur op afbeeldingen, die in België wordt toegepast. Veron dersteld wordt dat het gaat om etsen, die staan afgedrukt op de achterzijde van het decembernummer van Sex tant. Deze afbeeldingen zijn van kunstwerken van Flip van der Burgt uit Amsterdam en werden onlangs geëxposeerd in Taveerne P96 in Amsterdam. beoordeelt naar de normen die op het moment van beoordeling heersen. Een nauwere omschrijving zou aldus minister Polak een bestaande norm voor de toekomst blijvend maken. De minister vraagt zich af of het Deense voorbeeld het meest gewenste voor Nederland is. Het effect van de Deense wetgeving die alle geschriften vrij laat is nog niet te beoordelen. De justitie verricht momenteel een onderzoek naar het ongeoorloofd in bezit hebben van vuurwapens en daarmee samenhangende misdrijven sinds de laatste vijf jaar. Voorts wordt gestudeerd op de mogelijkheid om tot een landelijk vergunningenbe leid voor speelautomaten te komen. De regering is niet voornemens een onbeperkte toto in te voeren of het roulettespel en andere zogenaamde tegen de bank-spelen toe te laten. De adviezen die aan de minister zijn uitgebracht inzake wijziging van het echtscheidingsrecht zullen we gens het vertrouwelijk karakter niet worden gepubliceerd. name in de levensmiddelen-sector. Een woordvoerder van De Gruijter ln Den Bosch deelde ons mee, dat de winkels van dit bedrijf de oude voor raden tegen de prijzen van voor 1 januari zullen uitverkopen. Op de nieuwe yoorraden zal de BTW wel berekend worden. Het is, aldus onze zegsman, in enkele gevallen dus mo gelijk dat men enige tijd hetzelfde produkt tegen verschillende prijzen in de rekken kan vinden. Voor een aantal merkartikelen die De Gruijter onder eigen naam ver koopt zal voorlopig de oude prijs zon der BTW-heffing ook voor 1969 blij ven gelden. Het bedrijf neemt dan de BTW voor haar rekening. De woord voerder noemde onder meer droogsoe- pen, kant- en klaar maaltijden, en instant-pudding. De filialen van De Gruijter blijven normaal geopend tij dens de BTW-operatie. Bij Albert Heijn in Zaandam zei men ons, dat het totale prijsverho gend effect voor het hele assortiment van artikelen geschat wordt op on geveer twee en een kwart procent. Daarbij moet worden bedacht dat be halve de BTW ook internationale marktprijzen een rol spelen. Met na me geldt dit voor cacao-artikelen. De BTW werkt hier prijsverlagend maar de internationale prijzen veroor zaken uiteindelijk een stijging. On geveer de helft van het goederenpak ket van Albert Heijn zal in prijs onge wijzigd blijven. Hieronder bevinden zich margarine, frisdranken, bier en de jamgroep. Een prijsverlaging zal plaats vin den in de suikerwerkgroep, limonade siropen, advocaat, spaghetti, enkele augurksoorten en enkele merkartike len zoals VIM. De woordvoerder van A.H. merkte voorts op, dat bij het publiek soms vrees bestaat dat men sommige pro- dukten te hoog zal prijzen. Gezien de scherpe concurrentie in de levensmid delensector is dit echter onmogelijk, meende hij. Alle winkels van Albert Heijn zullen maandagmorgen gesloten zijn om het personeel gelegenheid te geven de prijzen aan de BTW aan te passen. W eggeefprijzen Kledingmagazijn C. en A. adverteer de op 31 december met zogenaamde weggeefprijzen. Bij navraag werd ons verteld dat het hier gaat om de win tervoorraad die uitverkocht wordt. De BTW zal wel worden ingevoerd maar dit heeft betrekking op de nieu we goederen, die nog niet binnen zijn. Fiat bracht een aankondiging van zijn nieuwe automodellen, waarbij de oude prijzen groot gedrukt werden met daaronder de nieuwe prijzen, klein gedrukt. De meeste wagens blij ken in prijs te zijn verhoogd. De fabrikant van Frolic honde brood en Kitekat adverteerde met een aantal produkten, waarvan het bedrijf de BTW voor haar rekening neemt. Een woordvoerder van economische zaken zei ons, dat het ieder bedrijf vrijstaat te bepalen hoe het de BTW wil doorberekenen. Als men de BTW niet door de consument wil laten beta len is dit een kwestie van verkooppo- litiek. Men kan uitgaan van een klei nere afzet tegen hogere BTW-prijs of een grotere afzet zonder BTW calcule ren. Voorlichting Het ministerie van financiën heeft de afgelopen maanden een groot scheepse voorlichting over de BTW gevoerd. Er zijn twee brochures uitge geven, Ook heeft men meegewerkt aan de t.v.-cursus. Daarnaast is voor lichting verstrekt aan de belastingcon sulenten terwijl ook 600 voorlichtings ambtenaren van Financiën op pad zijn geweest. Bij deze bezoeken bleek dat men in het algemeen het voorlichtingsmate riaal goed bestudeerd heeft. Er zijn, aldus onze zegsman, vanzelfsprekend nog een groot aantal vragen bij de handelaren gebleven. Op financiën heeft men nog een groot aantal brieven met vragen lig gen. Deze brieven zullen allemaal beantwoord worden aldus de woord voerder van financiën. Rondom de jaarwisseling is een zeehondentrio (twee gewone exemplaren en een kegelrob of wel grijze zeehond) aangespoeld op het Zandvoortse strand. De dieren, één is pas vier maanden oud, zijn naar Artia gebracht om gevoed te worden en hun (lichte) verwondingen, opgelopen bij de stranding, te laten verzorgen. Op de foto een oppasser van Artis bezig met de voeding van de nieuwe logés (of aanwinsten?). WASHINGTON Senator Edward Kennedy is gisteren gekozen tot on dervoorzitter van de democratische fractie in de Senaat. Hij versloeg met 31 tegen 26 stem men Russel Long uit Louisiana, die deze post tot dusver bezette. De de mocratische senaatsfractie wordt ge leid door Mike Mansfield. De 36-jarige Edward, de jongste en enig overgeblevene van de gebroe ders Kennedy, had zich pas maandag kandidaat gesteld voor de functie, die o.a. inhoudt dat hij voor de partij discipline moet zorgen. Politieke waarnemers beschouwen zijn overwinning als een eerste stap naar de democratische kandidatuur 1976 hCt presidentschap 'n 1972 Mike Mansfield werd zonder te genstand herkozen als fractievoorzit ter. Bij verkiezingen in de republi keinse minderheid in de Senaat versloeg de liberaal Hugh Scott uit Pennsylvania met 23 tegen 20 stem men Roman Hruska uit Nebraska als vice-voorzitter van de fractie. Everett Birksen uit Illinois behield zonder op positie het voorzitterschap. Edward Kennedy wordt hier door de herkozen democratische senaatsvoorzitter Mike Mansfield gefeliciteerd met zijn benoeming tot vice-voorzitter van de senaats fractie. Dit tweetal zal dus de oppositie in het komende republikeinse tijdperk leiden. ii iici nieuwe jaai ncu" w opgewekte stemming flriOJYlI 11IP Pr IA II effectenbeurs gebracht WUKsUïl U/WI UJJ AMSTERDAM De eerste dagen van het nieuwe jaar heb ben een voor de en men heeft, gestimuleerd door buitenlandse kooporders, meer belangen bij diverse aandelen genomen. In nieuwjaarsbeschou wingen wordt gewaarschuwd te gen de opkomende inflatie en gepleit voor een krachtige aan pak van de gevaren der vicieuze cirkel. Of deze waarschuwingen helpen, is echter de vraag, omdat politieke overwegingen dikwijls de doorslag geven bij het overwegen van maatre- (Van onze financiële medewerker) gelen. Prof. Brouwers, secretaris-ge neraal van Economische Zaken stelt voor. de prijslnflatie aan te pakken door een betere beheersing van de overheidsuitgaven, het in bedwang houden van de loonpolitiek en de sti mulering van de concurrentie. De voorzitter van de SER, drs. De Pous, achtte een toenemende waak zaamheid geboden, nu de beste dingsinflatie om zich heengrijpt. On ze economie dreigt in een loon- en prijsspiraal te geraken. Volgende week zal het kabinet-De Jong zich beziggehouden met de cao- grootmetaal, maar men verwacht niet, dat de vloed der loonsverhogin gen boven de productiviteitsgrens nog te stuiten is. Er zouden ernstige politieke gevolgen verbonden zijn aan het niet-verbindend verklaren der cao's boven de productivi- teitsgrens, maar op de beurs vraagt men zich af. in hoever de vriie loon vorming met het oog op het alge meen belang eigenlijk nog wel te handhaven is, nu de oververhitting in het westen des lands in snel tempo dreigt toe te nemen. Opkomende storm Ongetwijfeld heeft de regering al enkele maatregelen genomen (discon toverhoging, kredietbeperking, in vestering-afremming bij de over heidsinstanties). maar we vragen ons af. of daarmede de opkomende storm te bezweren zal zijn. Eigenlijk moest, als het kabinet voor ziin opvattingen staat, de consequentie getrokken worden uit het overmatig overschrij den van de productiviteitsgrens. nu 'onen en prijzen od drift schijnen te komen. Is en wordt er wel voldoende leiding gegeven van de zijde der overheid, zo vragen sommigen ter beurze zich af. Men kan er toch niet altijd op ..gokken", dat we met de inflatie „in •de pas blijven" met andere landen en aldus de gevaren van een verminderd concurrentievermogen bezweren? Gisteren wat de beurs verrast door het bericht, dat geen notering zou worden opgemaakt in aandelen en abUgaties Ver. Machine Fabrieken, met het oog op een te houden versconferentie. Later bleek, dat het bestuur dezer onderneming een over val van een of andere buitenlandse groep wil voorkomen. Daartoe heeft men „een 'bevriende groep" bereid gevonden om. zo nodig, f90 miljoen aandelen te kopen, om aldus een eventuele overvaller te dwingen met het bestuur netjes te onderhandelen, als men de VMF wil overnemen. De beurs ging er van uit, dat ,,waar rook is, ook vuur is" en dat de getroffen maatregel niet zo maar ge nomen is. Hoogstwaarschijnlijk heeft het bestuur er „lucht" van gekregen, dat er kapers op de kust zijn. Men wil voorkomen, dat er een herhaling komt van het drama Wilton-Fye- noord-Bronswerk, toen Rijn-Schelde, na het uitbrengen van een bod op Wilton door VMF, met een hoger bod voor de dag kwam. zonder het bestuur daarover gepolst te hebben. Het ziet er wel naar uit, dat vol gende week de aandelen VMF hoger gewaardeerd zullen worden na de jongste berichtgeving. Van de internationale aandelen stond Kon. Olie tijdelijk onder druk, nu de toestand in het Nabije Oosten een verslechtering ondergaat. Het risico voor een „explosie" in de buurt van Israël is bepaald niet denkbeel dig en zoals men weet, bezitten de internationale olieconcerns grote be langen in de Arabische landen. Alg. Kunstzijde Unie kreeg buitenlandse vraag te verwerken en het gevolg was. dat de koers snel van 122 tot 128.50 omhoog liep. Kon. Hoogovens waren de laatste dagen ook goed ge vraagd en hier stelde de notering zich op 106 tegen 101 vorige week. Unilever (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Foto's en tv-uitzendingen ten spijt; 73-jarige Klaas Dijkstra, in Hilversum wonende Fries, geeft zich nog niet gewonnen. Wat hij dertig jaar heeft proberen te bewijzen, namelijk dat de aarde plat is en geen bol, houdt hij nog steed? vol. Sterker nog: hy voelt zich door die foto's en tv-beelden by de neus genomen. Volgens hem heeft de NASA een prachtig e,o c/ui» live/ustaa,tJe montage-werk laten zien. „want wie kan daar nou aangebracht om het concertgebouw "«"'«tien °P, «ntdtkktn, en poolkappen? 't Is allemaal vaa,. non ayn beruchte echo te bevrijden, jté v"« om «'looheikrdl, te a||n". enkele ster zien en in de tweede plaats is de rand van de aarde te scherp. Je zou toch minstens oneffenheden l«.aj.a. vac txtoic yiaaia iaat aan de randen verwachten u... l j. van bergen". In de Londense Albert Hall zijn 109 „vliegende schotels" van fiberglas De schijven zijn met de holle kant naar boven ruim twintig meter boven de grond opgehangen. Deze week nog worden uitgebreide geluidsproeven genomen met het BBC-symfonie- orkest. Twee dingen zijn er, die hem ervan overtuigen, dat de vrijgegeven foto's gemonteerd zijn. „In de eerste plaats laat het zwart om de aardbol geen SCHIJF Klaas Dijkstra weet zeker, dat de drie astronauten de naan als een schijf hebben ge- '.ien, „maar daarover moeter ze natuurlijk hun mond hou den. De NASA heeft hen ge woon verboden om te praten >ver wat ze werkelijk hebber gezien" Volgens de koppige Fries we ten ook de Russen best, dat dt aarde niet rond is. „Maar de 'grootmachten kijken wel uil dat te onthullen Er zou zoveel verwarring door worden ge sticht, dat men het liever bij het oude houdt". TOEKOMST Hoewel Dijkstra met zijn 73 jaren wel iets van zijn oude vechtlust heeft verloren, praat niemand hem zijn overtuiging uit het hoofd. Alles wat hij ln zijn boekje „Pleidooi voor een platte aarde" heeft geschre ven handhaaft hij. Ondank? alle foto's neemt hij er geer voord van terug Een van de in dat boek gepo neerde stellingen is. dat op di aardsch^f alle werelddelen oj een kluitje liggen. Verder daar buiten zou zich een nog onont dekt werelddeel bevinden waarvan de aantrekklngs kracht zc groot is, dat nie mand er van zou kunnen te rugkeren Volgens Dijkstra zijn die werelddelen, inclusief het grote onbekende terug te vinden oc de maan. die de aar de in spiegelbeeld weergeeft. BOEK Unilever kwam uit Amerika hoger af, waarschijnlijk In verband met de sterk gestegen winst van Allied Bre weries. Het bod op de aandelen dezer onderneming is nog niet bekend ge maakt. De omzet van Allied Brewe ries bedroeg in het afgelopen boek jaar 294 miljoen (tegen 225 mllj. v.j.). Unilever steeg gisteren tot 130,20, hetgeen een vooruitgang met ruim 20 .Hinten betekent. Philips kwam van 163.20 op 166,30, terwijl Zout-Organon op 1000 procent zich handhaafde. Van dfe lokale fondsen noemen wij Gist-Brocades, welk fonds van 908 tot 940 pet. avanceerde. De resultaten van de farmaceutische industrie zijn blnkens de laatste ciifers in het afge lopen jaar heel goed geweest. Natfonale-Nederlanden, een verze keringsfonds van allure, meldde een forse omzetstijging, maar de kners van dit aandeel deed weinig op het bericht. Scheepvaarthoek De scheepvaarthoek was beter ge disponeerd, waarbij wij vooral noe men cert. Phs Van Ommeren, welk fonds van 220 op 230 pet. kwam. Bergoss en Dpsseaux. de parade paard jes van 1968, kwamen opnieuw op hoger niveau. Deze tapijtfabrieken maken wel een bijzonder gunstige ontwikkeling door. Albert Heyn berichtte een voort gaande groei in het nieuw begonnen jaar te verwachten. De omzet in de eerste negen maanden des jaars was circa 20 pet hoger dan in dezelfde oeriode van 1967. terwijl de netto winst ruim 10 pet. steeg. Gisteren sloot dit fonds op 256 Met belangstelling nam de beurs kennis van de berichten, welke de beheerder van het Vnstegoedfonds Immofund over de gang van zaken publiceerde. De uitkeringen op de partiriDatiebewilzen. welke te ver wachten zijn. zullen lager zijn dan Overigens heeft de „platte aarde-ideoloog" op het ogen- J wig iaar De oorzaak daarvan is een blik meer interesses dan de Tij plotseling opgetreden leegstaan maan alleen. Hij heeft aen1 van woningen, welke gebouwd zijn boek klaar, dat een blik inronder rijkssubsidies, de toekomst werpt en Ne-. Aanvankelijk waren deze objecten derland voorspelt, dat het na; normaal verhuurbaar, maar omdat de Koningin Juliana een presi- laatste jaren veel meer woningwet- lent krijgt ..Een mystiek woningen werden gebouwd dan nodig waren voor de daarvoor aangewezen categorie der bevolking, hebben an dere personen met relatief hoge inko mens woningwethuizen betrokken. De ongesubsidieerde woningen had den daarvan te lilden en vandaar de '"PTstand der z.g dure hulzen. Ten slotte melden wij nog, dat de ■'telfte van n procent rentende pand brieven der grote binnenlandse hvpo- •W-hankpn i« "engei'nndigd Hier mede wordt de gestegen rente geïllustreerd. verk" zegt hij er zelf van. Of iet ooi» 7ai worden ultgege- 'en is echter nog een vraag ten uitgever heeft hij nog niet Tevonden De metsten zullen wat <opschuw ziin voor de wonder- Ijke ideeën van de Fries •deeën. die hit ondanks tegen >e wijzen zich niet uit hei ioofd laat zetten Maar daar s het waarschijnlijk ook een Fries voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5