Gewoon een beetje heilig GOED NIEUWS: GOD LEEFT NOG R.uü1 made in Holland Met planten meer sfeer in het bedrijf Schoolkind krijgt te weinig eiwit Duitse vrouwen werken thuis dialoog ZAKGELD- gevulde peren ZATERDAG 4 JANUARI 194» Waarom nemen we zo graag souvenirs mee als we van vakantie terugkomen? Het lepeltje uit de Eifel vindt z'n plaatsje in het lepeldoosje en het beeldige schortje uit Bretagne ver dwijnt in Oma's kast. Brengen wij souvenirs mee als troost voor de thuis- blijvenden, willen we zelf graag iets als „gedachtenis je" hebben ofis er door ondernemende middenstan ders een behoefte gecreëerd om zodoende nóg meer geld in het laatje te krijgen? Waarschijnlijk een mixture van deze drie! Al met al hebben wij door lepeltjes, aardewerk, kaar ten, vlaggen, wimpels, kleedjes, sjaals bij onze toch al niet geringe bagage te voegen, eraan meegewerkt dat volgend jaar de zeven tiende Souvenirbeurs in Utrecht wordt gehouden. De afzetmogelijkheden van de souvenirindustrie groeien. Daartoe draagt de In West Duitsland kampt men met een merkwaardig pro bleem. De jonge generatie <s er zwak vertegenwoordigd. Dit komt door een sterke teruggang in de geboorten tijdens en na de oorlogsjaren. Het gaat om de leeftijd van twintig- tot ach ten- twintigjarigen. Ook gaat een groot gedeelte van de vijftien- tot twintigjari gen voor de arbeidsmarkt ver loren, aangezien steeds meer jonge mensen een steeds lange re schoolopleiding volgen. Een derde oorzaak van ge brek aan jeugdige ar beidskrachten schuilt in de jon ge huwelijken. Jonge moeders blijven de eerste jaren thuis bij de kinderen. Dus liep het aantal vrouwelijke werknemers veel sterker terug dan het aantal mannelijke. Vrouwen die van de ar beidsmarkt verdwenen toen de conjuctuur verflauwde meldden zich niet bij de arbeidsbureaus maar bleven thuis. Velen ble ven een dreigend ontslag een stapje voor, een speóifiek vrou welijk gedragspatroon. Daarna is de vrouw nauwe lijks meer bereid een volle baan op zich te nemen. De vrouwelijke reserve waarop de arbeidsmarkt hoopt is nauwe lijks weer op de been te krij gen. Men ziet nu om naar gastarbeiders. overheid haar steentje bij door de recreatiemogelijk heden te vergroten. De toe nemende groei van het bui tenlands toerisme, mede ontstaan door de intensieve propaganda in het buiten land, sorteert ook weer ef fect op de souvenirindustrie. De laatste jaren is de kwaliteit van de souvenirs aanzienlijk verbeterd. Het koperspubliek ging hogere eisen stellen. De ingezonden artikelen voor de Souvenir- beurs worden beoordeeld door een speciale commissie die nagaat of het produkt beantwoordt aan de criteria die voor een souvenir gehan teerd worden. De export van souvenirs naar het buitenland neemt steeds meer toe. Dit heeft nog een aardige konsekwen- tie, namelijk deze: Het Eiffeltorentje dat u in Parijs koopt is in Nederland ge maakt. En de sjaal met de Keulse Dom erop werd van Nederland naar Keulen ge bracht om daarna weer van Keulen naar Nederland te komen. Al met al kunnen we stel len dat het economisch kli maat voor deze tak van in dustrie zich gunstig blijft ontwikkelen! ,,'tTIJKT me net iets voor u", zei de heer Zwart aan de telefoon. We kenden hem al jaren als kaschef van de Leidse Hortus, maar hij bleek zich na zijn pensionering belast te heb ben met de verzorging van de honderden planten waarmee kantoren, receptie, gangen, werkplaatsen en cantine van de Leidse Onderwijsinstellingen getooid zijn. „Komt u toch eens kijken, want meer en meer bedrijven gaan de waarde van planten in zien in werk- en recreatieruim ten. En wat hier de presi dent-directeur, de heer I. J. Sloos, met zijn grote liefhebbe rij voor tuin en plant heeft op gebouwd, kan misschien een stimulans zijn voor anderen, die wel willen maar er niet goed raad mee weten." Zo togen wij op een dag naar Leiden, waar de heren Sloos en Zwart ons door het werkelijk smaakvol en artistiek versierde gebouwencomplex voerden. Het spreekt wel vanzelf dat de keu ze van planten voor een be drijfsruimte een hoofdstuk a- part betekent, want aan de planten worden bijzondere ei sen gesteld. Zij moeten dikwijls met een min of meer donker plekje genoegen nemen. Rook, stof en een droge at mosfeer zijn verder hun bela gers en in een bedrijf waar zo ontstellend veel papier wordt gebruikt dwarrelt voortdurend stof neer. Waar vroeger de personeelschef met zo'n 400 man personeel het onderhoud bij toerbeurt moest regelen, kwam hij dikwijls voor moei lijkheden te staan. Maar omdat men nu eenmaal de grote waar de van het groene blaadje besefte, werd naarstig gezocht naar een geregelde en zo moge lijk deskundige verzorging. Het zou een schaap met vijf poten moeten zijn, meende de directie, want er zou zeker drie ochtenden per week hulp gebo den moeten worden, niet alleen om de plantenbakken na te lo pen en te begieten, maar een hulp die ook kwijnende planten kon vervangen, zo nodig de aarde zou verversen en zelf wat kon opkweken, om niet altijd grote planten te moeten aanschaffen. „Net iets voor mij zo'n bij baantje, helemaal in mijn lijn", dacht de heer Zwart die nu in tussen al zes jaar de scepter zwaait over de plantenwereld van de LOI. Wat dit wel bete kent zeggen u misschien enkele getallen, want in totaal zijn er 60 grote en kleine bakken van 60 cm tot 2 meter te verzorgen, een wintertuin met vijverbe planting en daar tussendoor nog 125 losse schalen en potten als decoratie. Dat niervoor per jaar één ku bieke meter potgrond, V« kubie ke meter oude koemest en een paar baaltjes veenmos (sphag num) nodig zijn, met nog 25 kg Dlantenmest als bijvoeding, be wijst wel dat er genoeg werk aan de winkel is om zo'n collec tie gezond te houden. En voeg daarbij dan nog het werk in een klein kasje, waar planten uit stek worden opgekweekt en zieke exemplaren weer worden opgefokt! Tenslotte nog een paar namen van planten die het In dit cen traal verwarmde, practisch tochtvrije gebouw prachtig de den: Ficus in soorten, diverse soorten Philodendrons, Monste- ra deliciosa (gatenplan:), Dra caena, Chamaedorea (berg- paim), Dieffenbarhia, Begonia erythrophylla, Chlorophytum (Phahngium). nestvaren en hertshoornvaren, Peperomia, Maranta, Tradescantia, Rhoi- cissus, Sansevieria en vinger- plant. „Van planten gaat een op wekkende en opvoedende kracht uit", meent directeur Sloos, „die de sfeer in een be drijf alleen maar ten goede kan komen." En wie zal zich bij die woor den in deze wereld van keihar de zakelijkheid niet volledig aansluiten? A. C. Muller-Idzerda Wij, lezers van het Kwartet, hebben Mink van Rijsdijk we kelijks gevolgd op haar lite raire pad, dat bezaaid was met voetangels en rozen. We zijn benieuwd wat er steekt achter die vreemde titel: Gewoon een beetje heilig van haar nieuwe verhalenbundel die bij J. H. De kwaliteit van het ontbijt van onze schoolkinderen laat veel te wensen over. Dit is een conclusie uit het rapport van Dr. J. J. van der Werff op verzoek van het Centraal Schoolmelkcomité te Rijswijk (Z-H) gehouden onder 1238 kinderen. De kinderen waren afkomstig uit de Drentse stedelijke gebieden, het Drentse platteland en de gemeente Apeldoorn. Slechts één op de zes kinderen be gint de dag met een goed ontbijt! Meer dan de helft namelijk 54,4 pet. gaat met een slecht ontbijt de deur uit. Bijna een kwart van het aantal 'kinderen krijgt een ontbijt waaraan dierlijk eiwit zelfs geheel ontbreekt. Het slechtste beeld tonen de lande lijke gebieden, de oudere kinderen en vooral de meisjes. De uitkomsten zijn in opvallende overeenstemming met die van een in 1961/62 verricht on derzoek door dr. ir. F. S. M. van Sehaik en K. Kosten-Zoethout. In de ze publicatie kwam tot uiting dat een aantal leerling later op de dag bij de volgende maaltijden voldoende dierlijke eiwitten tot zich namen. De moraal van dit trieste verhaal: een kwartier eerder opstaan moeders, en uw kinderen de tijd gunnen om tenminste een flinke plak kaas, ^en beker melk of yoghurt te gebruiken! Ennegelukkig dat er schoomelk is! Stijgt u het schaamrood naar de kaken? Kijk, dit vindt het Voorlich tingsbureau voor de Voeding goed: 9 gram eiwit of meer voor een derde klasser, 11 gram of meer voor een jongen en 13 gram. of meer voor een meiske uit de zesde klas. Redelijk staan te boek 5 - 8,9 gram, 6 - 10,9 gram, 7 - 12,9 gram en slecht 4,9 of minder, 5,9 of minder, 6,9 of minder voor respectievelijk dezelfde klasse leeftijden. Nu nog een lijstje: 6,5 gram eiwit zit er in een beker melk, een dito karnemelk bevat 6 gram, een bordje pap, pudding, yoghurt of een beker chocolademelk 6,5 gram, een kop thee met melk slechts 2,5 gram, koffie di to, boterham met kaas 4 gram, een met worst 2 gram, een ei drie gram eiwit. Een beter ontbijt voor de kinderen: een voornemen voor 't nieuwe jaar dat makkelijk uitvoerbaar moet zijn! Kok, Kampen verscheen (82 blz. ƒ5.90). Gewoon een beetje heilig, dat is de vader van Heleentje naar ze pocht tegen haar vrien dinnetje Mieke. Bij Mieke thuis zijn ze van Colijn, maar Heleentjes vader valt van zijn voetstuk want hij blijkt bij een verkiezingsveldslag voor de roden te zijn, compleet met een groot aanplakbord in het voor tuintje dat er niet om liegt. Heleentje voelt zich verra den, temeer als ze voor „roje snertmeid" wordt uitgemaakt. Na de verkiezing gebruikt haar vader het bord voor een col lecte-affiche, de sterken voor de zwakken. „Ze hoefde zich voor zoiets moois niet meer te schamen of te verdedigen ze zag een wat hoekige figuur, die aan een veel kleiner zielig mens een schaal voor hield. Prach tig was dat". 't Vriendinnetje is er niet van onder de indruk, maar zij was nodig om de vader in de ogen van de dochter te reha biliteren, en daarom de bluf: „mijn vader een beetje hei- lig". Toch steekt er meer achter deze titel; de zes verhalen van Mink van Rijsdijk hebben alle de ondertoon van het onvol maakte van de mens. Al onze goede bedoelingen ten spijt Mevrouw B. te R. zegt: „*t Dankbare en mooie wonder ia voor mij en ik weet het zeker, ook voor anderen dit alleen: in de kilte nuchterheid van het aardse leven aanvaarden en een proberen al struikelend het als een gelovig troostend weten, de smalle weg te gaan." „Ik heb altijd gedacht dat Ik een gelovige was", schrijft mevrouw W. te H. „Ik ben opgevoed In een christelijk gezin en nam van zelfsprekend aan dat Jezus' lijden, sterven en opstanding ook voor mij volbracht waren. Totdat ik ont dekte dat er Iets wezenlijks aan ontbrak: de Here Jezus zélf. Mijn gebed Is dan ook steeds: „O, God, schenk mij Uw ontdekkend licht en genade, dat ik U toch mag leren kennen." Ja. ook bij mij is er een groeiende behoefte aan het uitstijgen boven mijzelf, persoon lijk contact en verborgen omgang met God." Geloven nu Is voor mevrouw B. te Z.: „aan de ene kant eenvoudig aanvaarden dat God in Jezus Christus werkelijk in nljn persoon- 'Njk leven aanwezig v 'I zijn, dat wij Hem dus in ons gewone, dage lijkse leven kurvnen betrekken. (Je kunt, naar mijn gevoelen, nooit ge noeg in het gebed met Hem spre ken over b.v. je kinderen). Aan de andere kant moet je open oog en oor hebben voor de progressieve kant met betrekking tot het gelo ven. M.l. moét Je lezen over evolu tie en natuurwetenschappen. Dat behoeft het geloof niet aan te tasten, integendeel, je kunt er een steeds grotere bewondering voor de Schepper door krijgen. De on voorstelbare ouderdom van onze planeet doet ons beter begrijpen dat inderdaad duizend jaren voor God zijn als één dag en andersom. Het gaat ons verstand te boven. Als je over de evolutie leest, ga je begrijpen dat er Inderdaad wezens „als mensen" voor de echte mens Adam geweest kunnen zijn. Maar Adam werd als door een explosie de beelddrager Gods In een punt des tijds. Dat is m.i. wat het scheppingsverhaal ons wil zeg gen en het doet niets af aan mijn geloof In God als de Schepper van alle leven, en In Jezus Christus als de door God gezondene, om de band met God die de mens in de loop der eeuwen bezig was te verbreken weer te vernieuwen. Daarvoor wilde HIJ zelfs de kruisdood ondergaan en daardoor heeft Hij ook voor mij weer een weg tot God geopend. Zijn opstan ding leert mij dat God nog een plan met de mensen heeft. Wat dit inhoudt, weet Ik niet, behoef ik ook niet te wetenl Maar het is een plan met mijn persoonlijk leven, wanneer Ik in het geloof Zijn lei ding In mijn leven wil aanvaarden." Mevrouw B. te V. leest altijd met Interesse Dialoog maar heeft nog nooit geschreven: „Op dit on derwerp heb Ik gewacht. Als kind had ik veel last van doofheid, mijn trommelvliezen waren stuk. Op school werd ik er mee geplaagd en vaak werd ik erom uitgeschol den. Ik bad tot God: „Geef mij een gehoor zoals die andere kin- derenl" Ik kan nu goed horen, hoewel het medisch gezien onmo gelijk moet zijn. Door dit grote wonder leerde ik toch Jezus niet kennen. Ik bezocht weieens de kerk, maar het deed me niets. Tot dat Ik ernstig ziek werd en dacht: „Dit Is het einde. Te weten, te moeten sterven terwijl Je onbe keerd bent. God liet mij niet in de steek en zond mij Iemand die mij van Jezus vertelde. Toen kon ik Hem aanvaarden. Daarna herstelde Ik geheel. Geloven nu Is: bidden en geloven dat je het ontvangen hebt. Niet alleen bij zieken maar ook bij verslaafden en gebonde- nenl" „Laten we toch niet al te ge wichtig doen alsof geloven nu moeilijker zou zijn dan voorheen", reageert mevrouw K. te H. „Er zijn streken in de wereld waar het ge loof haat en laster met zich mee brengt. Maar wie legt Je in Neder land een strootje in de weg? Juist hierin schuilt het gevaar van onze tijd. Een weeldetljd is zelden de beste tijd voor het geloof; de drukking der melk brengt boter voort. Onze tijd voelt er wel niet veel voor, maar we moeten ons door het Woord laten gezeggen. Telkens kom je het tegen: ik vind, of. Ik geloof. Maar geloven is aan nemen op gezag. Dat was het In het verleden, dat is het ook. nu en in de toekomst. Geloven is God geloven op Zijn Woord. Zijn belof ten aanvaarden en Zijn waarschu wingen niet klein achten." „Dit onderwerp brengt mij tot nadenken", zegt mevrouw B. te D. „We zingen zo graag: „Ik heb de vaste grond gevonden" maar die grond wankelt wel eens onder on ze voetenl Er wordt tegenwoordig zo veel op losse schroeven gezet wat het schriftgezag betreft' Maar de komst van Jezus als Kind van God staat daar buiten. Het lijkt wel of de mensen slechter zijn dan vroeger, de geschiedenis leert ons echter wel anders. De mens is zichzelf gebleven In slechtheid, God is dezelfde gebleven." Nu het woord aan de heer M. te H. „Laten we de dogma's dan niet meer zo vasthouden, het geloof houdt ons nog vast. Wat wordt er aan getornd en gerukt door al de geleerden van deze tijd. Ik zeg vaak tegen mezelf „Hou je nu al leen nog maar aan de bijbel, want ze zetten alles op losse schroe ven." En dan denk ik „Wat maken de Rooms-Katholieken een zware tijd door. nog veel erger dan wij. Als je van kind af in die vaste overtuiging bent opgevoed, Is het wreed dat alles te moeten loslaten. Gelukkig is er nu tussen Roomsen en Protestanten meer begrip dan vroeger." Mevrouw M. te L. is kerkelijk opgevoed bij het strenge dogma: „Het deed mij steeds denken aan een knellend harnas. Ik vind het een blijde belevenis om nu zomaar ronduit te mogen uitkomen voor de vele vragen waar ik altijd mee zat. Het leek me vroeger alsof we van uit het dogma de bijbel mochten „enteren". Nu voel ik mezelf geënterd. gegrepen door de boodschap van de bijbel. Het is ook een belevenis voor mij om te zien hoe onomwonden, hoe eerlijk de jonge mensen uitkomen voor hun strijd om te komen tot een eigentijdse beleving van de wezen lijke blijdschap van hun geloof. Zij zoeken, en zij zullen vlndenl" MINK VAN RIJSDIJK de liefde tussen moeder en dochter, tussen een Fries meis je en een student uit Kame roen, wij schieten te kort in het „vrede op aarde". We kunnen er slechts: „een beetje zijn voor de ander. Het grote gebod is een woord ge worden, een uitgehold woord. Stukje vrijheid Bij de loononderhandelingen die de voorpagina's van de kranten halen, behoort niet het interne gezinsoverleg. Toch wordt er op gezette tijden touw getrokken tussen ouders en kroost over dat stukje finan ciële vrijheid, dat we „zakgeld" noemen. Wat is te veel, wat te weinig, moet ons kind zich kunnen me ten met vrienden? U schudt het geld ook niet van de boom? Het Gezins Begrotings Insti tuut heeft over deze vragen na gedacht en een handig boekje over deze materie uitgegeven, de prijs is ƒ0,75 (Bondsspaar bank). Het lijkt ons nuttig het „werkkapitaaltje" waarmee on ze kinderen leren omgaan eens onderwerp te laten zijn van bij voorbeeld een ouderavond. Spreekster van het Gezins Begrotings Instituut willen graag zo'n praatje verzorgen, kosten naar draagkracht met subsidie van de plaatselijke bondsspaarbank, waar trouwens een heel lijstje van onderwer pen aan te vragen is ter inlei ding op discussies tijdens bij eenkomsten van huisvrouwen of echtparen, als het maar gaat over doelmatige inkomensbeste ding. Adres GBI: Botersloot 27 in Rotterdam. voor 4 peraonen 80 g (4 taf.) Celifomlache blauw* roiljnan t p»kj« Mon Chou kui (100 g) I dooaje kwark 200 g) 90 g (4 aell.) fijngehakt* noten I groot blik peren op aap 822 g - 0 9 halve peren) het aap van aen halva citroen I aaU.) •ventueel wat likeur (b.v. Cr*ma da M*ntha of maraaquln naar amaak) Wal d* rozijnen 5 minuten In zoent en meng ze met o* Kwertc Voeg d* roten. 6 eetl. perenaap. het citroenaap. d« rozijnen en Misschien is naastenliefde al leen oren hebben, handen en een hart. Onze tragiek is al leen dat we van alles net te weinig hebben. Bovendien vinden we onszelf altijd een streepje belangrijker dan wie dan ook." Uit deze verhalenbundel, sterk van samenhang, met goe de en niet te snel verlopende verhalen, komt een gerijpte Mink van Rijsdijk tevoorschijn, die veel woordfranje heeft ge knipt. Ze geeft ons een chris telijk verhaal, nooit opgelegd of zoetig. Ook de lichamelijke liefde krijgt een eerlijke plaats. I* ingrediënten. Vul d* holte* v het m*ngi*l. Carneron met Koud mi r*r*f i tfc p*r*n met n Frene vrucht- WETEN Radiogeluiden klinken in kamers televisiebeelden zweven binnen kernreactors worden geladen atoom wordt in diepzee beproefd, gebruikt in de wonderlijkste toonaarden. Leven en dood schrijden vaak zij aan zij gelukkig zijn wij mensen te weten: de eeuwigheid is in Gods hand geborgen. Met dit moderne gedicht is ma- vrouw A. Pelli.-Roza, Hendrik van Nassaustraat 15 te Leordam, de „Zij" van dit blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11