Nieuwe Leidse Courant SANCTIES TEGEN ISRAËL? a om Europa in greep van de winter Commentaar OLGA I3l roil üra Felle brand richt verwoestingen aan op Rembrandtsplein decoratief en zo'n IbonJ Het Kwartet Veiligheidsraad hijeen Amerika: Arrogant Rusland: Misdadig RAKETTEN OP KIBBOETS Directeur: F. Diomer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" w .dag 30 december 1968-49ste jaargang O vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK I Ik ben een tiueede-elftal- iemand. BARRIE (RITA) „Ze sullen me allemaal uitlachen, als ze die zeep ruiken." Wintel weer Gedurende het weekeinde trok een opvullende depressie van Denemarken via de Duitse Bocht en ons kustgebied naar Noord-Frankrijk. Hij veroor zaakte plaatselijk flinke sneeuw val, met name in het zuidwes ten van ons land, in België en Noord-Frankrijk, terwijl een randstoring vergezeld van krach tige tot stormachtige winden in Oost-Engeland dertig tot vijftig centimeter sneeuw bracht. Van uit de Ardennen wordt 20 tot 40 cm sneeuw gemeld, terwijl in het westen en zuiden van ons land sneeuwhoogten van 10 tot 15 cm voorkomen. Vrijwel geheel Europa bevindt zich thans in de greep van de winter. De komende weersont wikkelingen zullen geen einde aan het winterweer maken. Tussen een hogedrukgebied boven de oceaan en Oost-Groen land en een deperssie, die zich over Scandinavië naar het zui den uitbreidt wordt met een noordelijke stroming opnieuw lucht uit de poolstreken naar onze omgeving gevoerd. In deze stroming trekt een storing mee, waardoor morgen later op de dag in de kustgebieden de kans op sneeuwbuien weer toe neemt. De storing wordt vooraf gegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die de ko mende nacht ons land passeert mogelijk vergezeld van opkla ringen. Vooruitzichten voor woens dag: zon: 10 tot 60 procent, min. temp.: meer dan 4 graden onder normaal, max. temp.: 5 tot 10 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 30 december: zon op 08.48, onder 16.37: maan op 13.17, onder 05.01. 3 januari volle maan. Discount verkoop van Perzische Tapijten Mijnders woninginr.Lisse ZIE ONS ADVERTENTIE IN HET BLAD VAN DINSDAG 17 DECEMBER ADANA Volgens officiële cij fers hebben de overstromingen in Zuid-oost-Turkije 26 mensenlevens gekost. Gevreesd wordt, dat dit aan tal nog zal stijgen. Volgens president Helou van Libanon (rechts) is Het nog niet eerder in de geschiedenis voorgekomen, dat het ene land het andere aanviel als vergelding voor daden van individuele personen, waarvoor het aangevallen land niet ver antwoordelijk is. NEW YORK Het is vrijwel zeker, dat de Veiligheids raad Israël zal veroordelen wegens de commando-aanval op het internationale vliegveld van Beiroet (zie elders in dit nummer). «Kin»» umCOMl 10 LiORIIOI gf"Sf ff Wfff "■■15S885BS8 Dat de raad (die voor overleg ach ter de schermen tot morgenmiddag is uiteengegaan) (krachtig zal optre den stond vast, toen Amerika andere landen volgde in afwijzing van Is- raëls poging, de aanval als vergel ding te zien van de beschieting door Arabische terroristen van een Is raëlisch vliegtuig op de luchthaven van Athene. De raad kwam gisteravond bijna drie uur later bijeen dan de bedoe ling was. Rusland en enkele Arabi sche landen weigerden nl. te aan vaarden, dat ook een Israëlische klacht tegen de Arabische landen op de agenda zou worden geplaatst. Tenslotte stemden zij echter onder protest in met vermelding van zowel de Libanese als de Israëlische klacht Zij wilden de discussie niet nog lan ger vertraagd zien. Sancties De afgevaardigde van Libanon vroeg de raad, verder te gaan dan veroordeling. Hij wil sancties tegen Israël en vergoeding van de schade, die voorlopig op 180 miljoen gulden wordt geraamd. De Israëlische vertegenwoordiger noemde de aanval in Athene een po ging tot massamoord. Hij zei verder, dat Libanon een steeds grotere rol gaat spelen in de terreuracties tegen Israël. Hij vroeg de raad, de Arabi sche oorlogvoering onder 'het mom van terroristische activiteit niet lan ger te dulden. De Amerikaanse gedelegeerde deel de de bezorgdheid van Israël, maar vond niet dat de aanslag in Athene de actie tegen Libanon rechtvaardig de. Israël zou door de operatie in Bei roet de toch al alarmerende toestand nog gevaarlijker hébben gemaa'kt. De Amerikaan sprak van „een daad van arrogantie". Engeland sprak van een gevaar lijke en betreurenswaardige daad van geweld. Frankrijk veroordeelde de vergeldingsactie. De Rus Malik ver weet Amerika, Israël te veel in be scherming te hebben genomen. Ook hy eiste sancties. Andere landen als India, Hongarije en Algerije vroegen eveneens een strenge veroordeling. Johnson Tevoren had president Johnson de Israëlische actie „onverstandig en een ernstige ontwikkeling in het Nabije Oosten" genoemd. Van zijn beslis sing zal afhangen, of Israël de 50 Phantom-straaljagers krijgt, die het van Amerika gekocht heeft. De Franse minister van buitenland se zaken, Debré, verklaarde dat het toenemende geweld in het Nabije Oos ten alleen tot staan kan worden ge bracht, als de drie grote westelijke mogendheden en Rusland gezamen lijk optreden om vrede op te leggen. Van Egyptische zijde werd gezegd, dat de Israëlische vergeldingsactie het „Palestijnse verzet niet zal wur gen". Integendeel, zij zou er voedsel aan geven. Daar Israël alleen maar en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zfln de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: M.WJ7. Broertjes-Uivel, Woonark Clendorra, Slapershaven 3, Hoorn. W. van Gelder, Zandpad 56, Middelbands. B. de Hoop, Potgieterslaan 16, Uithoorn. B.W, ten Bras, Dorpsstraat 21, Zieuwent. J. van Oudheusden, van Wesembe- kestraat 179, Vlaardingen. Vraag uw beddenvakman nadere Inlichtingen. Nog één dag en het jaar 1968 is verleden. We kijken vooruit naar het volgend jaar. De geur van oliebollen hangt al vaag aan onze kleren. Dit maandagse nummer zal misschien na lezing nog dienst doen om over een paar dagen de te oud geworden oliebollen in te deponeren. U zult dan al lang weer een krant in de bus hebben met nieuw nieuws, dat in iedere editie tot de laat ste minuut is bijgewerkt. Want onze redactie is dag en nacht actief om niet alleen het wereldnieuwsmaar ook dat van het eigen land, de stad en de streek bij u thuis te bren gen. Dat weet u, want u kent uw lijfblad. Maar weet uw om geving dat ook? eerbied heeft voor macht en geweld, aldus Cairo, is het twijfelachtig of ooit een vreedzame oplossing kan worden gevonden. Volgens Algerije demonstreert de actie, dat de Arabieren niet langer een keus hebben. Het stadium van de vreedzame of niet-vreedzame op lossingen zou plaats hebben gemaakt voor het probleem van de waardig heid. Israël In Israël zelf is men over de re acties in de westelijke landen niet verbaasd. „Wij vinden het niet leuk, maar we hebben het liever dan dat we als slachtoffer steeds condolean ces en sympathiebetuigingen in ont vangst moeten nemen", aldus een re geringswoordvoerder. Premier Esjkol zei, dat zijn land zich zal verdedigen tegen agressie op de plaats waar zij wordt beraamd en ten uitvoer gebracht Hy acht Li banon verantwoordelijk voor de aan val op het vliegveld van Athene. Hij voegde er echter aan toe, geen belang te hebben bij het slechter worden van de betrekkingen met Li banon. Krachtens de bepalingen van in ternationale 'moraal en recht' kan een staat geen onderdak verlenen en aan moediging geven aan een "gewapen de macht, die vanuit zijn grondge bied opereert tegen een naburig land en dan beschouwd worden als im muun voor vergelding, aldus Esjkol. Een van de belangrijkste Palestijn se terroristenorganisaties heeft haar hoofdbureau te Beiroet, waar het de gastvrijheid van de Libanese autori teiten geniet. Dit „Volksfront" heeft de eer van de tegen Israëlische vlieg tuigen gerichte terreurdaden voor zich opgeëist Amerika heeft met Liba non de middelen besproken om te helpen bij het herstellen van de luchtvloot Koning Hoessein heeft aangeboden, Jordaanse vliegtuigen ter beschikking van Libanon te stel len. Hij heeft ook de Arabische staats hoofden opgeroepen, een topconferen tie te houden. Hij zei, tot dusver ver geefs om dit overleg te hebben ge vraagd. De Israëlische actie moet volgens Hoessein als een agressiedaad tegen alle Arabische landen worden beschouwd. De enorme vuurzee aan het Rembrandtsplein te Amsterdam, waar vanmorgen vijf panden in lichterlaaie stonden. kïllti Éf :l Ai;it - i i i Aihii S "A - t l 1 i..G 1 l..ri 1, - Wrang prijken de letters Welkom in voor de wraakraid van de Israëlische Libanon op de gevel van het sta- commando's. Op de foto verder nog tionsgebouw van het vliegveld in een wrak van een Boeingstraalver- Beiroet. Het zal wel niet bedoeld zijn keersvliegtuig van de Middle East Airlines. AMSTERDAM „In de 24 jaar dat ik politieman ben, heb ik nog nooit zo'n zware brand meegemaakt". Met deze woor den typeerde vanmorgen de wachtcommandant van het Am sterdamse bureau Singel de brand, die vannacht een deel van het Rembrandtsplein in de as legde. De brand ontstond omstreeks vijf uur in de Riche-bodega en ontwik kelde zich in korte tijd zodanig, dat de Amsterdamse brandweer alle beschikbare materieel en mankracht inzette,^ Tegen half avht vanmorgen was men het vuur meester. Een half uur na het begin van de brand was de Riche-bodega al totaal verwoest, evenals het Surinaamse café van Max Woisky en de cafés „O.K. bar" en „Verwoest" aan het Thorbeckeplein. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur, dat soms met hevige knallen gepaard ging, zich verder uitbreidde. Een deel van Hotel Schil ler en de Moulin Rouge konden gespaard blijven. De waterschade aan deze gebouwen is groot. Het vuur vernielde ook een deel van het café op de hoek Rem- brandtsplein-Thorbeckeplein. Om zes uur stortte het dak van één der panden in. De politie kon de dui zenden belangstellende Amsterdam mers slechts met moeite op een afstand houden. Om zeven uur was men het vuur meester. Twee jongens van 21 en 22 jaar waren de eersten die het vuur ont dekten en alarm sloegen. Ze zagen rook onder de luifel van de Bodega komen en snelden, samen met een taxi-chauffeur en een voorbijganger, naar binnen om de tien bewoners van het pand te waarschuwen. De meesten waren toen al wakker. Zij konden zich tijdig in veiligheid stellen. Enkelen moesten hun woning via de ramen verlaten. Omtrent de oorzaak van de brand en de omvang van de schade is niets bekend. De gehele dag was de brand weer bezig met de nablussing. Rrit wil stuk van de maan kopen MANCHESTER De Britse make- laar in onroerende goederen John Har rison wil een stuk van de maan ko pen. Hij heeft zijn agenten opgedragen uitte zoeken, wie eigenaar van de maan zal zijn. als er een landing is uit gevoerd. „Dit is niet zomaar een beuzelachtig onderzoek", "verklaart hij. „Mensen op de Bahama-eilanden zijn nu multimil jonair omdat zij jaren geleden onbruik bare moerassen opkochten". Zuster Carel Hugo in ons land SCHIPHOL Vanmorgen is prinses Cecile de Bourbon Parma, een zuster van prins Carel Hugo, in ons land aan gekomen. Direkt na aankomst vertrok zij naar Soestdijk. De prines wilde geen commentaar geven op de uitwij zing van haar familie uit Spanje. De prinses zal over enkele dagen weer naar Biafra terugkeren, waar zij ge ruime tijd als verpleegster heeft ge werkt. DEN HAAG Bijna heel Europa ver keert in de greep van de winter, met alle nare consequenties daarvan voor het verkeer. Vooral Italië heeft het zwaar te ver duren. In Rome ligt sneeuw, van het noorden tot Florence schommelen de temperaturen tussen 6 en 7 gra den Celsius en in de provincie Bul- lone, waarin Venetië ligt, werd zelfs 27 graden vorst gemeten. In het oosten van Slowakije hebben troepen wolven zich in de bewoonde wereld durven te vertonen, waarna een grote jacht is geopend. In Zuidslavië raakte een auto door ijzel van de weg en viel in een rivier, waarbij vier mensen om het leven kwamen. Heel België ligt onder een pak sneeuw van een halve meter hoogte. Door nieuwe sneeuwval ondervindt niet alleen het weg- en spoorwegverkeer ernstige hinder, ook moest het vlieg veld van Brussel enige tijd voor vertrekkende vliegtuigen worden gesloten. In Zuid-Duitsland veroorzaakte het weer een massale trek naar de win tersportplaatsen. In sommige delen in Beieren ligt de sneeuw 40 tot 120 centimeter hoog; op de Zugspitze zelfs 190 centimeter. Zwaardere lasten Het jaar 1969 zal economisch sterk in het teken staan van de lastenver zwaring. Hoewel na jaren van een neergaande conjunctuur het samen vallen van een groot aantal pr(js- en premiestijgingen bijzonder ongelukkig treft, valt hieraan niets te verande- I ren. Ook al had men het anders ge wild, dan zouden hiertoe \vaarsch(jn- lijk weinig mogelijkheden bestaan hebben. De EEG-ontwikkeling met haar prys- I consequenties kan niet gestuit wor- den, temeer waar Nederland een groot voorstander is van voortgaande internationale, economische integratie. De invoering van de BTW is een ge volg van onze EEG-poIitiek en de styging van de sociale verzekerings lasten is de consequentie van een door onze volksvertegenwoordiging aanvaard sociaal beleid. Op sommige punten had de oppositie in ons parle ment nog wel harder van stapel wil len lopen dan de regering gedaan heeft. Een afbouw van de huursubsidies op woningen is voorts dringend gewenst en bovendien lang van tevoren opge nomen in het bouwbeleid van dit kabinet. Dat dit in het kader van de loonpoli tiek ongelukkig treft is zonneklaar. De afgelopen jaren z(jn de loonsver beteringen niet groot geweest, maar als gevolg van de lastenverzwaring is er ook nu niet veel speling voor een reële inkomstenverbetering, willen we onze concurrentiekracht, export en betalingsbalans niet verder ver zwakken. Willen we de moeilijkheden in 1969 niet onnodig groot maken, dan zullen onnodige prijsstijgingen met kracht moeten worden tegengegaan. Het be drijfsleven zal hier voldoende zelfbe heersing moeten tonen in het belang van iedereen. Over het algemeen bestaat er reeds een gezonde concurrentie op prijzen- gebied, maar ook in sectoren waar de vraag altijd nog groter is dan het aan bod mag geen misbruik gemaakt wor den van de situatie. Jordaanse wraak TEL AVIV Dc rcaktie van Jor danië op de vcrgeldingsaktie van Israël op het vliegveld van Beiroet was het onder vuur nemen van de Joodse nederzetting Ncvc Eitan met Tsjechische raketten. Er vielen geen doden of gewonden, maar het gevolg was dat gisteren de hele dag over cn weer schoten zyn gelost. Vooral bij de Allenbybrug is fel gevochten. Vanmorgen kwam het bij de Jor- daan weer tot schietpartijen. Israël maakte bekend dat de schietpartijen weinig schade hebben veroorzaakt. Er zouden enkele Jordaanse militai ren zijn gewond. In de buitenwijken van de bezette stad Jericho legde het leger het zwij gen op aan twee Arabische batterijen, die de Israëliërs herhaaldelijk hadden beschoten. In Hebron is vanmorgen een uit gaansverbod ingesteld, nadat bij een aktie van Arabische terroristen een Arabier was gedood. In Gaza ontplof te een bom. Er vielen geen slacht offers. In het Zwarte Woud zijn sommige dorpen van de buitenwereld afgeslo ten. Ook in Engeland is zware sneeuwval gemeld. Het dorp Kirby Grindalyth in het graafschap Yorkshire, dat al vier dagen door sneeuwstormen is geïsoleerd, moest door een helikop ter van de luchtmacht bevoorraad worden. Onderweg naar het dorp redde de helikopter twee inzittenden van auto, die in een sneeuwstorm waren gestrand en de nacht buiten hadden moeten doorbrengen. ■Zfeubtjjtf- 'Al GRATIS aiiU. XV. aJxrwyUK. Ik geef op als T nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: .1 I betaalt: per kwar*aal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. «m jj^P«a«s: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1