if eervolle en blijde dienst in de Utrechtse Domkerk Lied Leer hem te luisteren naar roepstem van God Nieuws van Apollo naar Rusland via „hot line" Grote voorsprong VS op Rusland in ruimterace Maaiureis ZACHTE GEER VAN 1500 HYACINTHEN ZINGENDE KINDEREN NOEMEN DE NAMEN DS. KATER BIJ DOOP JOHAJS FRISO: Gelukwens Johnson voor astronauten Felicitaties van velen Vakmanschap is meesterschap m 7 ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Grijs, groen en wit, de kleuren van de Domkerk op deze echt Hollandse wintermorgen I waarop prins Johan Friso ten doop wordt gehouden. Om tien uur gingen de kerkdeuren open en langzaam Mvulden zich de rijen met de ruim duizend genodigden uit alle provincies. Iedere commissaris der I Koningin had een lijst van vijfentwintig afgevaardigden mogen opstellen, verder ivas er o.m. de ge- I hele Olympische ploeg naar Mexico en de ploeg die ons land op de Olympische Spelen voor ge- Whandicapten in Israël vertegenwoordigde. Het corps diplomatique was vertegenwoordigd door de Doyen, de ambassadeur van Cuba. De Utrechtse Dom, waar van morgen de jongste Oranjeprins ten doop werd gehouden, was gister avond gehuld in een sprookjes achtig sneeuwgordijn. Heel flauw was de geur van 1500 hyacinthen waar te nemen, die ge combineerd met sparregroen de pila ren sierden en verwerkt waren in twee bloemstukken op het liturgisch centrum, dat verder met zevenhon derd witte crysanthen opgeluisterd was. Sparregroen moest ook de zakelijke tribune, die aan de zijde van de Domstraat in de koorgang was ge bouwd, verbergen. Daar vonden het NCRV Vocaal Ensemble en het Buur kerkkoor een plaats, recht er tegeno ver een podium voor de kinderen van het koor der Comeniusschool van de Evangelische Broederschap uit Zeist. Vijftien kinderen van dit koor waren gekozen als escorte van de dopeling; wanneer deze de kerk wordt ingedra gen. Wanneer het gebeier van klokken tot de wachtende schare doordringt weet men: de stoet is onderweg. Dan zet de organist Stoffel van Vliegen het Andante Allegro uit het Orgel concert no 6 van Handel in, iedereen rijst op en de koninklijke stoet be treedt de kerk. Na de diaken van dienst en de ou derling van dienst volgt ds. H. J. Kater dan de grootouders: koningin Juliana en prins Bernhard, mevrouw Gosta von Amsberg met de peet Christina von Amsberg. Hierachter de ouders van de dope ling prinses Beatrix en prins Claus. Dan volgt de peet prins Harald van Noorwegen met zijn jonge vrouw prinses Son ja; dr. J. H. van Royen en mevrouw Van Royen-jvr. Anne Snouck Hurgronje; Freiherr Johann Christian von Jenisch met baronesse van Jenisch. Daarachter de tantes en ooms van de kleine prins. Prinses Irene en prins Karei Hugo de Bourbon Parma hadden alles op alles gezet om aan wezig te zijn. Psalm 23 Het Aanvangskóor uit- het Weih- nachtsoratorium van Johann Sebasti an Bach uitgevoerd door het NCRV Vocaal Ensemble en het Radio Bach- orkest klinkt op en dan spreekt ds Kater, staande achter de Avond maalstafel, Votum en Groet uit. UTRECHT Het volgende spe ciaal voor de gelegenheid door de Amsterdamse studentenpastor pater Huub Oosterhuis gemaakte lied werd door kinderen gezongen, toen de dopeling de kerk binnen werd ge dragen: Ergens komt zo'n kind vandaan, van ver, van buiten, zonder naam. Hij is nog niemand, spreekt geen woord, heeft van de dood nog niet gehoord, hij huilt nog van geboortepij n en weet niet wie hij ooit zal zijn. Dan roepen de mensen jij jij jij, woon hier bij ons, woon hier bij mij. De wereld wordt een huis voor hem en liefde maakt een mens van hem. Dan geven mensen hem zijn naam: Johan Friso heet hij voortaan. -B- Ergens moet zo'n kind toch heen. Hij gaat zijn eigen weg, alleen, en zoekt of in de wildernis een bron van levend water is, en luistert of een woord bestaat waarin zijn toekomst opengaat. Dan roepen de mensen jij jij jij, woon hier bij ons, woon hier bij mij. Het water is een bron voor jou de toekomst heeft een woord voor jou. Zo geven de mensen hem zijn naam: Johan Friso Bernhard heet hij voortaan. Niemand weet waartoe hij leeft waarom hij hart en handen heeft. Er is geen daarom, eens voorgoed, maar enkel adem, vlees en bloed. Zo leeft een nfens tot in de dood, onooglijk klein, onzichtbaar groot. Dan roepen de mensen jij jij jij. jouw ademtocht gaat niet voorbij zolang je doet in lief en leed wat eens die zoon der mensen deed die voortleeft in jouw eigen naam: Johan Friso Bernhard Christiaan heet jij voortaan. Niemand weet wat leven is. alleen dat het gegeven is, van vuilnisbelt tot gouden troon, aan herderskind en koningszoon. Wie leeft, die mhakt zijn eigen lied en die piet leeft verstaat het niet. Laat ze maar roepen jij jij jij, wie leven wil, die zingt zich vrij, die zingt van liefde en van leed van God en mens, als David deed. Zo krijgt dit kind zijn laatste naam Johan Friso Bernihard Christiaan David heet jij voortaan. Onder de vorstelijke gasten bij de doop van prins Johan Friso bevonden zich ook prins Harald van Noorwegen en echtgenote Sonja. Prins Claus heeft hen gistermiddag van Schiphol afge haald. Prins Harald (rechts) is een van de peters van de dopeling. Gemeente en Buurkerkkoor zingen met de kinderen Gezang 18 uit de bundel der Nederlands Hervormde Kerk: Komt allen tezamen, jubelend van vreugde. Na het gebed en lezing van Psalm 23 volgen koralen uit het Weih- nachtsoratorium, waarna ds Kater van achter de lezenaar Lucas 2:22-32 leest. Terwijl het kinderkoor gezang 95 uit het gezangboek der Evange lische Broedergemeente tengehore brengt bestijgt ds Kater de kansel voor de preek. De tekst is: Hij roept zijn schapen bij name en voert ze naar buiten (Johannes 10:3 b). Buurkerkkoor en zangklasse heffen de koraal Gloria sei dir gesungen uit Bachs kantate no 140 aan, voor ds Kater het doopformulier leest, dat hetzelfde is als bij de doop van prins Willem Alexander. De drie gedeelten telkens onderbroken door zang van gemeente en koor. Staande beantwoorden prinses Be atrix en prins Claus de doopvragen en dan als hun „ja" geklonken heeft komt de dopeljhg in de armen van zuster Schwellengrebel binnen, omstuwd door de kinderen, die het nieuwe lied door de studentenpastoor Huub Oosterhuis voor prins Johan Friso gemaakt, zingen. Om de twee coupletten komt de naam van het kind, die door de gemeente herhaald worden. Zo komt aan het einde van het achtste couplet de volledige naam; „Johan Friso Bernhard Christiaan David heet jij voortaan". Zuster Schwellengrebel legt de baby, gehuld in de kanten doopjurk, in de armen van prinses Beatrix, die haar zoon naar het doopvont draagt. Intussen is door een zij ingang prins Willem Alexander, de grote broer, binnengekomen. Klein kereltje, dat met grote ogen de geweldige ruimte, de lichtjes van de kerstbo men en de mensenmenigte aanschouwt. Hij krijgt een plaatsje bij het doopvont, waar ook dé ouders en pe ten met ds Kater staan. Prinses Bea-- trix'heeft de kleine zoon in haar ar men, naast haar aan de ene zijde ds Kater, aan de andere zijde prins Claus en koningin Juliana; achter de Koningin kroonprins Harald en dan verder dr. van Royen, Christine von Amsberg en Freiherr von Jenisch. Rijkelijk gutst het water over het kleine hoofdje. Eerder Als persoonlijke tekst geeft ds. Kater aan prins Johan Friso mee: „Ik ken u bij name, ook hebt gij genade gevonden in mijn ogen" (Exodus 33 vers 12). Hier op dezelfde plaats werd twin tig jaar geleden prinses Christine ge doopt en wie er toen waren vergeten nooit hoe prinses Beatrix met een zakdoekje ijverig het natte kopje van zusje probeerde af te drogen. Maar er is nauwelijks tijd voor herinnerin gen. De kinderen zingen de zegenbe de Jesus richte sein Beginnen..., waarna een kort gebed voor kind en ouders volgt. Terwijl de gemeente het „Ere zij God in den Hoge" zingt wordt de dopeling teruggedragen naar de consistoriekamer. Het Onze Vader wordt hardop meegebeden, door sommigen wat on wennig want niet allen die deze mor gen in de kerk zijn gekomen, is het bidden bekend- Gezang 22 klinkt nog en dan spreekt ds Kater de zegen uit. De doopstoet vertrekt naar de consisto riekamer waar de peten en kerke lijke autoriteiten de gecalligrafeerde doopoorkonde, vervaardigd door de Rotterdamse calligraaf J. A. Boun tekenen. Langzaam stroomt de kerk leeg; de hofstoet is al op weg naar Soest- dijt waar de genodigden een lunch wordt aangeboden. Prins Johan Friso slaapt in de ar men van zuster Schwellengrebel.... (Vervolg van pag 1) Voordat de Apollo ten slotte aan zijn parachutes hing, waren er nog enkele spannende momenten. Tjjdens het binnendringen van de dampkring was door de hitte radiocontact onmo gelijk, zodat men op de grond niet wist of de manoeuvre was gelukt en of de astronauten erin geslaagd waren de dienstencabine met de hoofdmotor tijdig los te koppelen. Al vrij spoedig kwam echter de stem van Borman weer in de ether. Toen wist men dat ook dit deel van deze eerste maanreis een volledig succes was geweest. De cabine kwam rechtop in het water te recht. Direct na de landing werd een le vendig gesprek gevoerd tussen de as tronauten en de bemanningen van de helikopters. Lovell was de eerste, die wat zei „We are lucky now!" Een van de anderen riep uit: „We willen onze vrouwen zien." Op de vraag van een helikopterpiloot of de maan van groe ne kaas was gemaakt, antwoordde Borman: „Wel van kaas, maar dan van Amerikaanse kaas." Toen het eerste daglicht doorbrak, werden de mannen uit hun benauw de cabine aan boord van een helikop ter gehesen, die hen snel naar de Yorktown bracht. Met een trap en een rode loper werden ze ingehaald. Wat onwennig nog en behaard (alleen Borman had zich aan boord van de helekopter nog weten te scheren) lie pen ze over dek, moesten toejuichin gen in ontvangst nemen en poseren voor de tv-camera'% Ze werden ten slotte naar beneden gebracht voor een uitgebreid medisch onderzoek, een bad en een ontbijt. Wat dat laatste betreft: twee van hen hadden al vanuit him cabine ver zocht om een stevige „ham and eggs", de ander vroeg slechts „alka-seltzer"... Een eerste medische controle wees al gauw uit dat de astronauten in goede conditie waren. Zij bleken de landing goed te hebben doorstaan. Borman bleek volkomen onbewogen, zó opmerkelijk, dat de NASA daar apart melding van maakte. Via Honoloeloe zouden de astronau ten vandaag naar Houston worden gebracht. Waarschijnlijk komt slechts een van hen in aanmerking voor promotie, na melijk luchtmacht-majoor William Anders. Hij zal wel tot kolonel wor den gepromoveerd. Luchtmacht-kolo nel Frank Borman en kapitein ter zee James Lovell behouden hun hui dige rangen. „De evangelist Lucas vertelt, dat Maria en Jozef op de dag die vergeleken kan worden met een doopdag bij ons, aan hun kind een naam gaven. Dat was niet zomaar een naam, maar de naam die door de engel genoemd was, vóór het kind in de moederschoot ontvangen was. Ik geloof, dat dit in veel gevallen nog steeds zo gaat, ook bij gewone ouders, waaronder ik ook u reken, Ko ninklijke Hoogheden. In de verhouding tot uw kinderen bent u immers deze Hoogheden helemaal niet. Daarin bent u alleen maar vader en moeder. Welnu, wanneer wij als ouders voor onze kinderen hun naam kiezen, is dat gewoonlijk een zaak van ernstige overweging. Goed, wij verwachten daarbij geen influistering van een engel engelen spelen nu eenmaal niet meer zo'n belangrijke rol in ons geloofsleven maar wij stellen ons daarbij toch wel degelijk open voor Gods leiding. Een naam kan op die manier regelrecht een zaak van gebed zijn. Shakespeare heeft wel gezegd: „What is in a name? Love is all", maar dat is toch niet de meest diepzinnige wijsheid die uit zijn pen is gevloeid. Juist ómdat de liefde voor ons kind ons beweegt, vinden we een naam uitermate belangrijk. In de naam die wij kiezen, willen wij ons kind iets meegeven waar het later wat aan heeft; een programma dat hij later kan uitwerken; een handvat waaraan hij zich straks zal kunnep optrekken. Daarom noemen wij hem niet Nero of Judas. Dat zijn immers namen die hem door hun traditionele geladenheid naar beneden zouden kunnen trekken." ALGEMEEN BEZIT „Johan Friso, de dopeling* van deze dag, heeft bij zijn Geest, zodat wij niet verdwalen, of mochten wij toch jaloers kufinen zijn (insiders weten wel beter en zien ook de andere kant van de medaille), maar wat er voor hem nooit bij zal zijn, dat is die mogelijkheid om in de anonimiteit zichzelf te zijn. Hij zal straks algemeen bezit van het Nederlandse volk zijn. Iedereen zal hem kennen als Friso en naar hem wijzen. De een met de soms felle en onbillijke kritiek die eigenlijk een instituut geldt, maar die op een gegeven ogenblik toch ook niet voorbij gaat aan de personen die aan dat instituut een gezicht geven. Een ander zal naar hem kijken en naar hem wijzen met liefde en belangstel ling; een volgende met een door romantiek en sentimen taliteit gedreven nieuwsgierigheid en opdringerigheid. Kortom: hij zal van iedereen zijn. En echt niet alleen van zijn ouders. Ja, nu is hij nog wel helemaal van u beiden en van uw naaste familie, maar straks beslist niet meer. En dat straks breekt al vrij spoedig aan." „Nu gaat het vandaag echter niet om de naamgeving in het algemeen. Wij zijn hier bij elkaar voor de bedie ning van de Doop. Daarom is het, ondanks alles wat ik tot dusver gezegd heb, voor u en voor ons allemaal een feestdag. Want door Friso te laten dopen, gaat u hem niet alleen voorstellen aan de mensen, maar ook en vooral aan God. U wilt, dat hij bij name bij God bekend zal zijn. Bij de doop is natuurlijk essentieel het water (daarover heb ik nogal uitvoerig gesproken bij de eerste dopeling uit uw gezin), maar ook het noemen van de namen is een onmisbaar onderdeel. U draagt door de doop uw kind met zijn naam op aan God. U erkent daardoor, dat God uw kind als zijn eigendom mag be schouwen, dat Hij ermee mag handelen, over hem be schikken kan, hem bij name mag roepen. NIET DOOF l'OOR MENSEN Dan is het zaak, dat u uw kind probeert te leren, niet alleen te luisteren naar en te reageren op de stemmen die hem straks uit de wereld zullen roepen, maar boven al te luisteren naar de roepstem van God. Ik wil daar mee niet zeggen, dat hij doof moet worden voor het roepen van mensen. Neen, dat in geen geval. Juist in de roep van een mens kan God ons roepen. Maar wij moeten wel leren, de geesten te beproeven, de roepingen te onderscheiden. Het is mogelijk dit te doen, omdat er eenmaal een Mens is geweest, die zeer concreet, zeer persoonlijk aan Gods roepstem gestalte heeft gegeven. Christus is de ware mens, en dus de ware medemens, en juist daarin ook de ware God. Wie de vele stemmen die hij in zijn leven hoort, vergelijkt met zijn stem, leert verstaan, welke stem moet worden gehoor zaamd en welke zeer beslist niet. Op die manier is het mogelijk toch geen speelbal te worden van de mensen en de machten. U wilt en hoopt dit ten aanzien van uw kind. God wil dit evenzeer. Want dit is de boodschap die van Gods kant in en door de doop tot ons komt, dat Hij in Christus voor Friso de goede herder wil zijn. Zo heeft David, één van zijn grote naamgevers, zijn God gekend. Zelf een herder, eerst over schapen, later over mensen, heeft hij zich tegenover God alleen maar een schaap geweten, een schaap dat geleid werd. Niet altijd langs effen en gemakkelijke wegen. Neen, soms door het dal heen van de diepe duisternis, de duisternis van het lot, maar ook de duisternis van de zonde en van de schuld. Er waren momenten, dat hij zich duidelijk een verloren schaap voelde, maar toch wist hij zich nooit losgelaten, toch wist hij zich steeds geleid. GOEDE HERDER De doop bevat de belofte, dat God in de Zoon, in Christus de goede herder wil zijn, die ons leidt door zijn Geest, zodat wij niet verdwalen, of mochten wij toch verdwalen, de weg weer terugvinden, en tevens de kracht ontvangen om die weg te gaan. Hij immers roept zijn eigen schapen bij name en voert ze naar buiten. Dat wil zeggen: Hij redt ons van de mensen en de machten en voert ons door alle gevaren heen naar onze bestem ming." Ds. Kater besloot met: „Leer dus, doopouders, door uw woord, uw voorbeeld, uw hele levenshouding uw kind verstaan, dat het in deze („Gods") naam gedoopt is. Dan zal het zijn weg vinden. Die weg kan dan nog wel een heel andere worden dan die welke wij als ouders voor ons kind hadden uitgestippeld. Op die weg zullen wij het dan toch moeten laten gaan. En daarop kunnen wij het ook laten gaan, als wij echt en bewust ons kind ten doop hebben gehouden. Want dan weten we, dat wij ons kind wel bij name mogen roepen, maar dat aan God het hoogste en laatste recht js om dat te doen. Eigenlijk mogen wij het alleen maar naar God toe roepen, om het dan verder aan Hem over te laten, ons kind bij name te roepen. ONBEGRIJPELIJK MYSTERIE En God zal dit doen. Want Hij is getrouw. Hij is wel, zoals wij zagen, een onbegrijpelijk mysterie dat zijn naam aan ons niet prijs geeft, maar Hij is, hoezeer ook ongrijpbaar, niet onberekenbaar. Neen, Hij is die Hij is, bestendig, betrouwbaar, vasthoudend in zijn liefde, door leven en dood heen, een Herder die zijn eigen schapen bij name roept en ze naar buiten voert, d.w.z. tot hun eigenlijke bestemming brengt. De Nederlands hervormde predikant ds. H. J. Kater heeft vanmorgen de dienst geleid bij de doop van prins Johan Friso. Als tekst koos hij Johannes 10:3b: „Hij roept zijn eigen schapen bij name en voert ze naar buiten." Gedeelten uit de preek van ds. Kater volgen hieronder: Zo deed Hij met Mozes en diens volk, dat Hij eens naar buiten voerde uit het diensthuis in Egypte. Zo zal Hij doen met ons en onze kinderen. In deze dreigende en bedreigde wereld, waarin wij zo gemakkelijk slaaf worden van de mensen en de machten, roept Hij ons bij name, om ons naar buiten te voeren, naar de vrijheid en de volheid van een leven der kinderen Gods in het beloofde land van zijn Koninkrijk. Amen." WASHINGTON President Johnson heeft vrijdag onthuld dat het Witte Huis de Russische regering via de „hot line" op de hoogte heeft gehouden van het verloop van de maanvlucht van de Apollo-8. De Russen waren zeer bezorgd over het welzijn van de astronauten en hebben veel belangstelling getoond. Johnson vertelde dit de drie astronauten per telefoon kort na Zweden gaat nieuwe maatregelen nemen tegen de bloeiende narcotica- handel in dat land. Premier Tage Er- lander noemde de toestand bijzonder ernstig. De straffen voor handelaars in verdovende middelen worden in januari verhoogd. Voorts zal voor lopig het in de grondwet veran kerde telefoongeheim worden opge heven om gesprekken van verdachte personen te kunnen controleren. Bij aankomst op het vliegdekschip Yorktown kregen de drie ruimte vaarders de zg. Yorktownpetjes aangeboden, mascottepetjes waar op hun rang en naam vermeld staan. Op de foto: een breed lachende James Lovell met zijn erepet. hun aankomst op het vliegkamp schip Yorktown. De president noemde het succes van de Apollo 8 een van de hoogte punten uit zijn jaren in het Witte Huis. .,Wij zijn zo snel gegaan, zo ver gekomen en hebben zoveel succes dat j ik dc afgelopen dagen menigmaal heb gebeden om te danken voor wat wij gedaan hebben'.', zei hij. Volgens Johnson hebben de astronauten de wereld in een nieuw tijdperk ge bracht. Hij prees wijlen president Kennedy, die het programma van de Apollo-vluchten heeft opgezet. Tegen de astronauten vertelde hij: I „U hebt gezien wat geen mens voor u ooit heeft gezien. U hebt ons doen voelen wat de bewoners van Europa vijf eeuwen geleden hebben moeten voelen toen ze hoorden spreken over de nieuwe wereld". RUSSEN De Russische president Podgorny was een van de eersten die de Ameri kanen kalukwenste met het Apollo- succes. Hij noemde de vlucht een nieuwe stap in de beheersing van de ruimte door de mens. Hij vroeg de beste wensen over te willen brengen aan de dappere astronauten. Het Russische persbureau Tass prees de moed en het meesterschap van de drie Amerikanen en zei dat de vlucht een nieuw stadium is in de geschiedenis van de ruimteverken ning. Russische ruimtevaarders heb ben hun collega's gelukgewenst met hun geslaagde reis en terugkomst. De eerste uren na de geslaagde lan ding kreeg de Verenigde Staten een stroom van gelukwensen te verwer ken. Er waren ook kritische reakties i.v.m. het feit dat de vlucht tijdens de Kerstdagen was gehouden en wegens de voorgelezen Bijbeltekst. In het al gemeen waren de commentaren ech ter uiterst lovend. FELICITATIES Paus Paulus feliciteerde president Johnson telegrafisch. „God dankend voor de succesvolle voltooiing van de schitterende onderneming van de Apollo-reis. wensen wij u en het volk van de Verenigde Staten geluk en vooral de onverschrokken ruimtereizi gers. Wij roepen de goddelijke zegen op voor allen die aan dit grootse re- Bierkenners vragen sultaat hebben bijgedragen", aldus de paus. Felicitaties kwamen op het Witte Huis ook binnen van president De Gaulle, koningin Elizabeth, president Swoboda van Tsjechoslowakije, de Ita liaanse president Saragat, koning Bou- dewijn, premier Sato van Japan, de Westduitse bondspresident Lübke, se cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, bondskanselier Klaus van Oostenrijk, generaal Franco, de Sjah van Perzië, Keizer Haile Selassie, president Tito van Joe goslavië, koning Hassan II van Ma rokko, de Westduitse kanselier Kiesin- ger, premier Wilson van Engeland en vele anderen. HOUSTON Met de vlucht van de Apollo-8 is de stand in de „ruimtewedstrijd" tussen Amerika en de Sowjetunie de volgende: Amerika Rusland bemande vluchten 18 vluchten met meer astronauten aan boord 12 bemande uren in de ruimte 3215 astronauten in de ruimte 32 wandelingen in de ruimte 9 tijd. buiten de capsule 12 uur rendez-vous in de ruimte 12 bestuurbaar ruimteschip 12 koppelen in de ruimte 7 10 2 529 13 1 10, minuten 2 1 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7