De Hervormde Kerk vraagt u om een bijdrage. In geld. Waarom geen bestand in Vietnam Voor effectenbeurs was 1968 goede periode „Anastasia" getrouwd Johnson over kwestie-Vietnam optimistisch Prins Xavier: Uitwijzing zonder motief Engels voetbal is voor groot deel afgelast Medaille gewonde Pueblo-opvarenden FINANCIEEL JAAROVERZICHT 5 bECEMBER 1968 SAIGON De Zuidvietna- mese regering heeft besloten geen Nieuwjaarsbestand in acht te nemen, zo deelde premier Tran van Hoeong vandaag mee. „De communisten hebben het vierentwintigurig Kerstbestand meer dan honderd maal geschon den en veel burgers werden ge dood of gewond," aldus de pre mier. Het besluit zou zijn genomen op een vergadering van de nationale veiligheidsraad, die vrijdag onder lei ding yan president Thieu bijeen kwam. Daar zou ook zijn gesproken over de ontwikkelingen bij de Parijse besprekingen. De Vietcong heeft een Nieuw jaarsbestand van drie dagen aange kondigd, dat 30 december (18.00 uur Ned. tijd 29 december) begint. De Amerikanen hebben nog geen mede delingen over een bestand gedaan, maar zij sluiten zich doorgaans aan bij Saigon en de Noordvietnamezen kondigen nooit een bestand aan. om dat zij zeggen geen troepen in Zuid-Vietnam te hebben. Vorig jaar en in 1967 nam Zuid-Vietnam wel een bestand bij de jaarwisseling in acht. WASHINGTON President Johnson zei gisteren reden te hebben om te hopen dat de Parijse onder handelingen in de naaste toekomst zullen leiden tot serieuze besprekin gen over de kwestie-Vietnam. De president sprak tot journalisten die hij op het Witte Huis had uitge nodigd om samen met hem de ber ging van de Apollo-8 op de televisie te volgen. Een Zuidvietnamese vertegen woordiger in Parijs zei gisteren op nieuw dat Saigon het nationale be vrijdingsfront niet aanvaardt als ge lijkgerechtigde onderhandelingspart ner. „Wij zijn de wettige regering van Zuid-Vietnam, het bevrij dingsfront is een groep rebellen." Ondanks het vredesoverleg in Pa rijs, wil Zuid-Vietnam de de fensie-uitgaven voor het volgend jaar verhogen met ongeveer 850 miljoen gulden tot 2,4 miljard gulden. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Xavier van Bourbon Parma, die donderdag uit Spanje werd gewezen, heeft bij zijn aan komst in Parijs verklaard dat de uit wijzing zonder motief en toelichting was. De regering heeft volgens hem nooit contact gezocht met de Carlis- ten en de laatste tien jaar zelfs geen blijk van ongenoegen gegeven over de politieke activiteit van de groep. Hij betreurde de gang van zaken, omdat die schade heeft toegebracht aan de toekomst van het land en zijn vreedzame en positieve ontwikkeling op het politieke en sociale vlak. Hij riep alle Carlisten op hun werk voort te zetten, ondanks sommige fou ten van de regering. De Carlisten zou den blijven strijden voor de drie vrij heden waar ze al 130 jaar lang voor opkomen: regionale vrijheid, vak bondsvrijheid en vrijheid van politie ke vereniging. Op het vliegveld Orly werden prins Xavier, zijn vrouw Dona Magdalena en zijn dochter Maria de Las Nieves verwelkomd door prins Karei Hugo en zijn echtgenote prinsês Irene. LONDEN Sneeuw en vorst heb ben ook in Engeland roet in het voet baleten gestrooid. Vanmorgen waren reeds dertien wedstrijden uit de prof-liga afgelast. Daardoor komen Liverpool, Leeds United, en Everton b.v. niet in actie. Ook in Nederland zal er nauwelijks of niet worden gespeeld. De KNVB gelaste alle amateur-voetbal af. Alle aandacht daardoor voor het gote zaalvoetbaltornooi in Waddinx- veen, waarbij het Dordtse Oranje Wit de wisselbeker verdedigt. Op niet minder dan drie velden zullen 64 wedstrijden worden georganiseerd. Finale omstreeks half zes. Groot aantal schepen door staking stil NEW YORK - Bijna 200 schepen liggen als gevolg van de Ameri kaanse havenstaking vast, het me rendeel in Atlantische havens. Er schijnt in New York vooruitgang te worden geboekt over een regeling, maar in de overige havens spreken de werkgevers niet eens met de sta kingsleiders. De luchtvaartmaatschappijen krij gen een grote hoeveelheid vracht te verwerken. De goederenprijzen zijn drastisch verhoogd. De Amerikaanse staalindustrie heeft voordeel van de staking omdat er geen staal wordt ingevoerd en de binnenlandse vraag sterk is gestegen. Per maand vofert de Verenigde Staten ongeveer 100.000 ton staal in, vooral uit Japan. SAN DIEGO De bemanningsle den van de Pueblo, die tijdens hun gevangenschap in Noord-Korea ver wondingen hebben opgelopen, worden onderscheiden met The Purple Heart medaille, aldus de Amerikaanse ma rine. The Purple Heart medaille dateert uit de Amerikaanse onafhankelijk heidsoorlog en wordt toegekend aan leden van de Amerikaanse strijd krachten die gewond zijn. CHARLOTTEVILLE Anna Anderson (67), die beweert de Russische groothertogin Anastasia te zijn (jongste dochter van de laatste Russische tsaar) is maandag getrouwd met de Amerikaanse hoogleraar John Manahan (47). Hij heeft haar jarenlang bijgestaan in de strijd van 48 jaar om als Anastasia te wordm erkend. Haar aanspraken hierop en op het familiefortuin van 28 miljoen dollar zijn steeds afgewezen. Anna Anderson zegt als enige in 1918 de moord op de tsarenfamilie te hebben overleefd. Een jonge soldaat smokkelde haar destijds zo beweert ze naar Roemenië. Met hem trouwde ze later. Manahan is dus haar tweede man. De aanspraken van haar dienen nu voor een Westduits hooggerechtshof. Over haar leven zijn een boek en een toneelstuk geschreven, terwijl er tevens •cn film is gemaakt. Alle onder de titel .Anastasia". In onze tijd vinden Ingrijpende veranderingen plaats. Met ingrijpende gevolgen voor individu en gemeenschap. Je kunt dat betreuren, of je kunt het toejuichen. Je kunt er gewichtig over discussiëren wat er allemaal gedaan zou moeten worden. Maar je kunt ook wat dóén. Je kunt helpen. Het gaat immers om mensen. En mensen zijn belangrijk. Hulp Die hulp wordt van ons verwacht. Met een nieuw elan. In een nieuwe opzet. Zoals onze tijd dat nodig heeft. Die hulp mag niet uitblijven. Zij moet geboden worden, en uitgebreid worden. Daarom vragen wij u aan het eind van 1968: help mee. Met geld. In de oudejaarscollecte. Er is heel veel te doen. Jeugdwerk Niet eenvoudig, maar de moeite waard. Het vraagt om de inzet van méér mankracht (en meer vrouw kracht) vooral uit de jonge generatie zelf. Om mensen die hun tijd en hun vak verstaan. Ze zijn met te weinigen. Er moeten er méér komen. Het werk roept er om. Bejaardenzorg Het gaat niet alleen om een verbetering van de huisvesting van bejaarde mensen. Die moet er komen en er wordt aan gewerkt. Maar het gaat ook om aandacht voor hun welzijn. Ze moeten niet alleen onderdak hebben, maar ook onze aandacht en zorg. Er zijn er velen, die alleen staan. We merken het elke dag weer. Daarom moeten we helpen. Maatschappelijk werk Er is veel verdriet in deze tijd. Door eigen schuld of door schuld van anderen. Of ook zonder aanwijsbare schuld. Het doet er achteraf zo weinig toe hoe het komt. Vast staat dat er geholpen moet worden. Er zijn veel mensen die zich ongelukkig voelen. Door spanningen en fricties, door een zaamheid of opstandigheid. Mensen in de verdrukking of in de ontwrichting. Het gaat om mensen. Kerkelijk opbouwwerk Er ontstaan nieuwe agglomeraties van bevolking. Door landaanwin ning en stedebouw. De IJsselmeer- polders, de Bijlmermeer, de Prins Alexanderpolder, Zoetermeer en waar al niet. Er moet geholpen worden bij de opbouw van nieuwe gemeenten. Werk in de havensteden Ze varen uit en zijn onderweg. De mensert van de koopvaardij en van de binnenvaart. Zeelui en schip pers. Ze hebben als ieder ander recht op pastoraat en sociale zorg. En dat werk wordt gedaan. In binnenlandse havens en ook in buitenlandse. Tot in Singapore toe. Al kost het veel, het moet gedaan worden. Nederlanders In het buitenland Er zijn er duizenden. In andere landen. In andere werelddelen. Ze wonen en werken daar in de steden, maar ook ver weg op de plantages, In researchcentra, bij onderwijs en medische zorg. Of bij de hulpverlening in ontwikkelings gebieden. Er is het werk van „Kerk Overzee". Er is de hulp aan emigranten-gemeenten. Want er is behoefte aan menselijk contact, aan geestelijk contact Opleiding Voor het omvangrijke werk van de kerk is deskundige mankracht nodig en daarom opleiding. Niet alleen van predikanten. Ook van medewerkers in het maatschap pelijke werk, het jeugdwerk, het apostolaire werk, het vormingswerk en nog veel meer. Dat is nodig, deskundige mankracht. Want als je helpt moet je het goed doen. Vormingswerk De tijden veranderen snel. „Waar moet dat heen" zeggen velen. Een verzuchting, waar we niets mee opschieten. Beter is bezinning. En vorming. Een nieuwe tijd vraagt nieuwe visie. Inzicht in wat de toekomst vraagt van mensen in een nieuwe situatie. Het gaat om de vraag: wie zijn wij en wat doen wij. In een onomkeerbaar veranderde wereld. En ook: er moeten er méér zijn. Want er is een tekort aan vak bekwame medewerkers. Experimenteren Om doeltreffend werk te doen is soms experimenteel werk nood zakelijk. Met de -ook financiële- risico's die daaraan vastzitten. Vaak blijkt het werk in een be staande behoefte te voorzien. Een voorbeeld is het recreatiewerk in acht recreatiecentra. Het risico kon Indertijd genomen worden, omdat de kerk kon steunen op een brede offervaardigheid. En nu Is het werk selfsupporting. Ener is meer..... Er zijn nog meer gebieden, waarop de kerk dagelijks werkt. Internationale hulpverlening, finan cieel en door uitzending van deskundigen. Hulp aan ontheem den en vluchtelingen. Studie en bezinning op samenlevingsvragen. Uitbreiding en verbetering van kerkelijk onderricht Oprichting van internaten voor schlppersjeugd, die aan de wal onderwijs en voort gezet onderwijs volgt. Financiële hulp en credietverlening of bemiddeling ten behoeve van de noodzakelijke accommodatie voor gebouwen en centra voor allerlei werk. Er is heel veel te doen. Daarvoor is hulp nodig. De uwe. Daarom vragen wij er rechtstreeks om. Nü, aan het eind van 1968. Hoeveel gaat u geven? Misschien veel. Misschien niets. U bepaalt het zelf. Als het kan, geef dart de opbrengst van 2 werkuren, dat Is 1/1000 deel van uw jaarinkomen. Dan kunt u er zeker van zijn, dat uw hulp werkelijk hout snijdt. Dan zijn wij in staat het werk voort te zetten en uit te breiden. Zo kunt u geven U kunt geven op oudejaarsdag. In de kerk. Maar u kunt het ook nu direct doen. Op giro 50292 van de Nederlandse Hervormde Kerk, Den Haag. Schrijf op het strookje: Oudejaar 1968. ROTTERDAM Het jaar 1968 wordt geboekstaafd als een zeer goede periode voor de effectenbeurs, in welke de koersen in vele ge vallen een flinke opwaartse beweging maakten. De beurswaarde van Ned. aandelen steeg circa 15 miljard gulden. De koersen op de obligatiemarkt zyn iets lager genoteerd dan aan het begin van het jaar door de gestegen rente. Het koerspeil is in het algemeen sterk beïnvloed door de economische groei, maar aan eind 1968 was er enige aarzeling door de vrees voor een nieuwe overbestedings- periode. We zouden 1968 kunnen kenschetsen als het jaar der fusies, want vele bedrijven hebben de krachten gebundeld, daartoe genood zaakt door de stijgende kosten, de internationale concurrentie en de research, die kapitalen eist. Het is ondoenlijk om alle fusies tc releve ren, maar we denken even aan Wil- ton-Fyenoord-Bronswcrk, d'Oranje- boom, de overname van Van Nievelt Goudriaan Co cn aan Frans Swart- touw, allemaal specifiek Rotterdamse bedrijven. De-schaalvergroting die de laatste jaren de achtergrond van vele fusies vormde is een bittere noodzakelijk heid, die als schaduwzijde met zidh brengt: het verdwijnen van de lokale kleur van diverse ondernemingen. Dit vinden wij een verlies, de moder ne tijd slokt familiebedrijven op en vormt grotere eenheden, waarin de eigen sfeer verdwenen is. Gelukkig voor de aandeelhouders hebben de meeste fusies voor hen geldelijk voordeel betekend en de koersen op de beurs zijn veelal met een sprong omhoog gegaan. Hersteld Wanneer we de beurs-indices be kijken. dan zien we dat vooral inter nationale aandelen zich dit jaar flink hersteld hebben. Het indexcijfer was aan het begin van het jaar 524, thans bijna 670. een stijging van bijna 30 procent. Bijzonder springen eruit Alg. Kunstzijde Unie. waarvan de koers bijna verdubbelde, Philips kwam van 127 af en staat nu in de ƒ160, terwijl Kon Olie van ƒ155 tot boven de 180 kwam. nadat er nog een bonus van 12'/» pet. is afgegaan. Unilever Is op 108 begonnen en kwam op ruim 125 terecht, maar Kon. Hoogovens en ons luchtvaart- fonds moesten omlaag. De sector der industrie-aandelen kwam wlgens de indexcijfers circa 15 pet. vooruit, maar het was hier niet alles goud wat er blinkt. In de rubriek der industrie-aandelen zien wij fondsen als Meelfabrieken. Mul- der-Vogetn, Scholten-Honig, Kwatta, om maar enkele te noemen, flink in koers gedaald. Heel goed deden het uitgeversaan delen. zoals Elsevier en Kluwer. Else vier kwam van f306 op ƒ525, dat is een 1100 punten hoger, terwijl Klu wer ook een 320 punten steeg. Een mooi jaar hebben ook sommige ta- pijtfabrieken achter de rug, zoals Bergoss (van 339 op 670 pet.) en Des- seaux (van 274 op 695 pet.). Che mische fabrieken zoals Naarden kwa men flink hoger (begin 553 pet.) ter wijl odk papierhandels, zoals Bührmann-Tetterode (473 naar 616), of V.R.G. Papier (van 340 naar 540 pet.) opliepen. Scheept-aart In de scheepvaarthoek kwam er wat beweging en konden dc koersen zich enigszins herstellen. Van Omme ren b.v. begon op 169 en kwam op ruim 220 pet-, Holland-Amerika Lijn van 78 op 94 pet., Kon. Boot van 98 op 130 pet. Toch is hier de rechte kopersmarkt nog niet gekomen en blijft het bij „vleugjes". Allerlei on zekere factoren doen zich gelden, b.v. het Suezkanaal, de oorlog in Vietnam, de kostenstijging e d. Banken- en verzekeringsaandelen hebben ook hun deel gehad aan de koersrijzing. Het indexcijfer liep op van 185 naar 237 dus dat is bijna met 30 procent. Voor aeze grote koers verbetering zijn de aandelen van levensverzeke ringsmaatschappijen verantwoorde lijk. De fusies die in deze sector heb ben plaatsgehad en de gunstige be drijfsontwikkeling. veroorzaakten de oplopende koersen. Nationale Neder landen noteerde aan het begin van het jaar 619, nu 800, AMEV 671, thans 1030 pet. Vooruitzichten Na dit summiere koersoverzieht van het afgelopen jaar willen wij ons nog bepalen bij de economische vooruit zichten. Daarover Is de laatste tijd herhaaldelijk geschreven. Voor ons land verwacht men een verder door trekken van de opgaande lijn. met name nu West-Duitsland onze export zonder een revaluatie van de mark gemakkelijker heeft gemaakt door een fiscale tegemoetkoming. Het ziet er, overeenkomstig de prognoses van verschillende zijde, naar uit, dat onze export in 1969 een behoorlijke groei zal krijgen. Helaas zijn er ook onzekere factorèn in het spel. We denken b.v. aan de stijging van de lonen en prijzen waarvan de invloed op het ogenblik nog niet vast te stellen is. A|s men rekent dat de kosten van het levensonderhoud se dert 1960 ongeveer gemiddeld 41/» pet per jaar zijn gestegen, dan begrijpt men wel, dat de problemen voor „vergeten groepen" ernstig zijn ge worden. De fatale geldontwaarding werd niet gestuit en we moeten he laas constateren dat 1969 er, wat dit betreft, niet gunstig uitziet Onze betalingsbalans is volgens de laatst bekende gegevens nog onvol doende positief en we vrezen dat 1969 met zijn spanningen op het loon- en prijsfront niet gemakkelijk zal zijn. Het feit dat de Ned Bank inmiddels al is gekomen met een discontoverho- ging en later met een kredietbeper king bij de banken, wijst op de onge wenste richting in de ontwikkeling der betalingsbalans Het zal dringend nodig zijn. dat ook in de overheids sector .de buikriem" wordt aan gesnoerd en investeringen beperkingen ondergaan. Renteeoef De rentevoet is In 1968 eerst enigszins gedaald, maar is ten slotte toch op een voor ons land hoog ni veau gebleven. De jongste staatsle ning van 6'/» oct. werd een misluk king en we zien dat 7 pet. obl. Neder land nu nog maar 102 pet. noteren. Het geld zal voorlopig ongetwijfeld duur blijven, ook al in verband met de ontwikkelingen in het buitenland. Allereerst noemen wij Amerika, het prominente land. dat een voor dat land ongekend hoge rentevoet heeft en betalingsbalansproblemen kent. De oorlog in Vietnam en de mede daardoor ontstane inflatie heb ben monetaire problemen geschapen. De dollar is herhaaldelijk het voor werp van Internationale speculatie ge weest, mede dank zij de gedragingen wan De Gaulle. De vraag over het liquideren van de oorlog in Vietnam houdt de ge moederen nog bezig Als straks Nixon optreedt, vindt hij de crisis rond Vietnam en het Suezkanaal op zijn tafel. De economische verwach tingen voor de Ver. Staten worden als gematigd optimistisch voor 1969 ge kenschetst. Een groei van het bruto nationaal produkt met 4 pet. wordt mogelijk geacht Goudprijs Een belangrijk vraagstuk is de goudprijs van 35 per ounce, die reeds van voor de oorlog onveran derd gehandhaafd is. Het ziet er niet naar uit dat Nixon op korte termijn tot een verhoging van de goudprijs zal overgaan, want dat betekent een devaluatie van de dollar en in de gegeven omstandigheden is een der gelijke manipulatie niet nodig. In Engeland worstelt Wilson met een moeilijk te veranderen mentali teit der 3ritten en de pondensaldi der oliesjeiks. Het pond sterling was herhaaldelijk een voorwerp van spe culatie en bij de jaarwisseling wordt de positie van deze valuta nog moei lijk genoemd. In Frankrijk heeft De Gaulle zijn trotse goudvoorraad tot bijna de helft zien slinken, tengevolge van de stakingen en relletjes. Het hangt van het gezag en van het regime en de discipline van de bevolking af. in hoeverre de wisselkoers van de frank gehandhaafd zal worden. In West-Duitsland heeft de econo mie zich gelijkmatig ontwikkeld en heeft men te kampen met enorme overschotten op de betalingsbalans. De export der Duitsers Is opmerke lijk groot, terwijl het prijspeil tot dusver in toom werd gehouden. Of het toch nog tot een revaluatie van de mark zal komen, moet worden af gewacht, maar in financiële kringen houdt men er wel rekening mee. Wijsheid Laten we hopen dat het nieuwe jaar een verder stijgende welvaart voor ons land brengt cn dat we niet geconfronteerd worden met ernstige tegenslagen. Ook hier wordt ge vraagd veel wijsheid van de regering en volksvertegenwoordiging om tc zorgen dat we door de tegenstellin gen tussen de belanghebbenden in het productieproces niet „in het slop" der overbesteding terecht komen. Voorkomen is gemakkelijker dan ge nezen, dat heeft de praktijk wel ge leerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5