Twee verpleegsters wijden zich aan Indianen in Suriname 1 Slechts drie Congresleden behoren tot geen kerk Jacobs wil Raad voor Gereformeerd Onderwijs Een woord voor vandaag Conferentie van studenten in theologie Op zoek naar zinvol werk vonden zij een eigen zendingsveld Plate: Stafleden gaan volgens afspraak weg Ongewone groei baptisten in Portugal Indianen als zendelingen Medische zending voor Suriname PPR en D '66 overlegden Tandartsen worden predikant I Nieuwe Hongaarse bijbelvertaling De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! e ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 Zalig die treuren, want zij zullen vertroost worden", is de tweede zaligspreking van de Here Jezus. Ook dat is al weer zo'n merkwaardig woord. Verdriet is toch helemaal geen blijde zaak. En toch worden de treurenden zalig gesproken. Maar die treuren zijn niet *zalig om hun verdriet, maar om het feit dat zij vertroost zullen worden. In enkele zinnen geeft Jezus als het ware in Zijn „troonrede" (want dat is de Bergrede eigenlijk) aan voor wie Hij op aarde is gekomen. Christus is speciaal gekomen voor hen die verdriet hebben, die lijden onder de gevolgen van het onrecht in deze wereld, die alles hebben verloren wat hen lief was. Hij komt het onrecht herstellen. Hij komt om de treurenden recht te doen, opdat zij het geluk zullen vinden. Hij komt om te troosten. Maar wie verdriet heeft, moet vertroost willen worden. Wie zijn verdriet koestert als een kloek haar kuikens zal van die zaligheid niets merken. Slechts zij worden vertroost die hun verdriet uit handen willen geven om het geluk te grijpen, dat Christus hen biedt. W® lezen vandaag: Psalm 12118. We lezen morgen: Psalm 122 19. tEUW UTRECHT Prof. dr. W. P. Plate, tot 1 januari hoofd van de kliniek voor verloskunde en vrouwenziekten- kunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht, verklaarde gisteren dat het vertrek van de chef de clinique, dr. J. Leijns, en van het hoofd van de afde ling endocrinologie, mejuffrouw dr. A. M. Kerkhof, niets te maken heeft met de moeilijkheden die zijn gerezen rond zijn opvolging. Zoals bekend hebben 130 vooraan staande gynaecologen zioh onlangs achter een manifest geschaard, waar in de vermoedelijke opvolger van prof. Plate, de Amsterdamse gynaeco loog dr. A. A. Haspels (38), niet ge schikt werd geacht voor de zware en verantwoordelijke taak, die prof. Pla te meer dan twintig jaar heeft ver vuld. De groep van 130 keert zich niet zozeer tegen de persoon van dr. Has pels, die na vele jaren gynaecologi sche ervaring te hebben opgedaan in Indonesië en Ghana, thans in de hoofdstad werkt, maar tegen het feit dat dr. Haspels nog slechts acht maan den is ingeschreven bij de registratie- commissie voor specialisten van de Koninklijke Nederlandse maatschap pij ter bevordering van de genees kunst. Normen Volgens de gangbare normen moet dr. Haspels zeker vijf jaar staan inge schreven voor hem de specialisten-on- derwijsbevoegdheid die aan het vervullen van de vacature-Plate is verbonden, kan worden gegeven. Prof. Plate distantieerde zich gisteren van geruchten als zouden dr. Leijns en dr. Kerkhof vertrekken vanwege deze moeilijkheden. „Dr. Lei ins heeft tien Jaar bij mij gewerkt en hij heeft altijd gezegd dat hij gelijk met mij zou vertrekken. Mejuffrouw Kerkhof heeft begin dit Jaar haar ontslag al aangekondigd. Haar praktijk in Den Haag eist haar steeds meer op. Dr. P G. Hart is vrij om te beslissen of hij. in november tot lector benoemd, aan het einde van het academische jaar in juni zijn taak wil beëindigen" aldus prof. Plate. Dr. Hart zou zijn lectorale taak ook wil len beëindigen vanwege de proble men rond de opvolging. Eigen staf Prof. Plate merkte op dat het bij het vertrek van een hoogleraar ge bruikelijk is dat ook stafleden hun functies neerleggen. „De hoogleraar neemt meestal zijn eigen staf mee en bouwt die zelf op. Ik heb dat zelf destijds ook gedaan" Hij zei te ver wachten dat de benoeming van zijn opvolger nu snel zal worden bekend gemaakt. Tot februari zou hij echter nog in functie blijven, hoewel hij aan- DRIEBERGEN Van 2 tot 4 ja nuari wordt oo Kerk en Wereld te Driebergen de jaarlijkse conferentie van de Vereniging van studenten aan theologische faculteiten (VSTF) in Ne derland gehouden Ook de rooms-ka- tholieke theologische opleidingen ne men deel aan deze vereniging. Onderwerp van de conferentie zal zijn de opzet inhoud van de theolo gische studie. Het onderwerp valt ech ter weer uiteen in drie delen: de oecu- menisering van de theologische stu die, theologie en pastoraat en vredes- froblematiek en theologie. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG 1Anna Bruinsma en Hans (eigenlijk Helena Johanna Wagter wilden iets anders. Ze hadden helemaal geen hekel aan hun werk; integendeel, ze waren bekwame en gewaardeerde verpleegsters. Maar het benauwde hen dat elders in de wereld zieken lijden die helemaal niet verpleegd worden. De wereldnood sprong hen naar de keel. Ze wilden er tegen protesteren, niet door span doeken te schilderen of aan demonstraties mee te doen, maar door er op af te gaan en de handen uit de mouwen van hun verpleegstersschort te steken. In het bosland van Suriname trokken ze zich het lot aan van de Indianen. Daar werden ze ontdekt door het gereformeerde werelddiakonaat, dat zich op zijn beurt weer het lot van deze beide meisjes aantrok. vankelijk per 1 januari met pensioen zou gaan. Dr. Kerkhof zei dat zij al in 1967 had willen weggaan maar dat ze graag nog een jaar met prof. Plate wilde samenwerken. „Ik ga beslist niet weg omdat er moeilijkheden rond de opvolging bestaan. Het is jam mer dat men zo verschrikkelijk emo tioneel doet over dr. Haspels, het is eigenlijk onzinnig", meende zij. LISSABON De pog geen twee duizend leden tellende Portugese baptistengemeenschap maakt melding van een ongewoon hoog aantal doop- bedieningen in het jaar 1967/1968. Er werden 265 mensen gedoopt, wat be tekent dat er in één jaar op elke zes baptisten een bij Is gekomen. De baptisten in Portugal leggen grote nadruk op de evangelisatie. De afgelopen vijf jaar werden vier grote campagnes gehouden. Zeven en zestig procent van de kerkelijke inkomsten gaat naar zending (in Angola) en evangelisatie. Om hun activiteiten nog te kunnen vergroten, hebben de Portugese bap tisten gevraagd om de overkomst van zes zendelingen van de Zuidelijke Baptistenconventie in de Verenigde Staten. Ook in Spanje vertoonden de bap tistengemeenten het afgelopen jaar een sterke groei. Hier werden 217 mensen gedoopt. SALT LAKE CITY De mormo nen gaan in versterkte mate gebruik maken van Indianen voor hun zen dingsactiviteiten in de Stille Oceaan. Op het ogenblik werken daar al veertig Indiaanse zendelingen. Meer dan 26.000 Amerikaanse Indianen zijn mormoon geworden. Het werk onder de Indianen van Suriname begon eigenlijk pas in 1960. Twee Amerikaanse zendingspiloten trokken zich hun lot aan. Ze stichtten een eigen zendingsorganisatie, landden ergens in het binnenland, hoorden dat ze welkom waren en gingen aan de slag. Het werk werd grondig opgezet, maar al spoedig zat het financieel volkomen aan de grond. De zendelingen werden teruggeroepen, maar een paar bleven, zonder te weten waar hun levensonderhoud vandaan moest komen. In 1963 moest de laatste verpleegster vertrekken, omdat ze geen cent meer bezat. Zij vroeg toen huisarts J. van Mazijk uit Paramaribo om in zijn vrije tijd het werk over te nemen. Deze arts is lid van de gereformeerde kerk van Paramaribo. Zijn gemeente besloot per jaar 1500 Surinaamse guldens te geven, opdat toch nog iets gedaan kon worden. In 1965 werden Fred en Trudy Vermeulen, beiden lid van die kerk, aangenomen als zendelingen. Zij is oud-ver pleegster en kon dus iets aan het medisch werk doen. Zo werken in het kader van de West Indian Mission, die de verantwoordelijkheid voor dit zendingsterrein inmiddels heeft overgenomen. Deze kleine zending komt aan het medisch werk echter nauwelijks toe. Eigen stichting In onderling overleg werd op 12 augustus 1966 een afzonderlijke stichting „Medische zending voor Suriname" in het leven geroepen. Voorzitter werd dokter Van Mazijk, secretaris de scriba van de gere formeerde kerk in Paramaribo, en ook één van de Amerikaanse zende lingen komt in het bestuur. De Surinaamse regering juicht dit initiatief toe. De Zeisterzending die aan dit werk niet is toegekomen, eveneens. En dan duiken ineens de twee vrij-evangelische verpleegsters op, die zonder enige bron van in komsten aan de slag gaan. Inmiddels is hun werk nu geadopteerd door het gereformeerd werelddiakonaat. Gezocht wordt nog naar een onder wijzeres-verpleegster die uitgezonden zal worden door de vrije-evange- lische zending (maar niet vrij-evangelisch behoeft te zijn). Aanmeldin- Sen kunnen gericht worden aan het Algemeen Diakonaal Bureau van e Gereformeerde Kerken, Koningslaan 7 in Utrecht, of bij de Samosir- zending, ir. J. van Bergeijk, Mauvestraat 21, Arnhem. In 'de nabije toekomst zullen nogmeer werkers nodig zijn. Anna Bruinsma en Hans Wagter zouden graag ook in hun korte verlofperiode drie onderwijzeressen en twee landbouwkundigen vinden, maar er zijn geen fondsen om hen aan het werk te zetten. En toch is hulp voor de Indianen in Suriname dringend nodig. Volgens de beide verpleegsters dréigt volgend jaar een ernstig voedseltekort, omdat op het ogenblik het bosland geteisterd wordt door draagmieren die alles opvreten. BdVen- dien moeten deze Indianen leren meer en ander voedsel te produceren, omdat ze lijden onder een enorm kalk- en ijzergebrek. Veel ziekten zouden dqor een betere voeding voorkomen kunnen worden. Morgen wordt Anna Bruinsma, lid van de vrije evangelische gemeente van Oud Bildtzijl officieel uitgezonden door de ge reformeerde kerk van Den Haag-Escamp, die haar heeft ge adopteerd. Maar terwijl anderen die worden uitgezonden nog met spanning in hun hart afwachten, wat hun nieuwe taak hen bieden zal, weet zij precies wat haar te wachten staat. Ze heeft samen met haar vriendin al een paar jaar in Suriname gewerkt. „Hoe kwamen jullie er toe naar Suriname te gaan," vroeg ik de beide verpleegsters, „was het een zucht naar avontuur of werden jullie uitge zonden door de één of andere orga nisatie?" Hun antwoord: „Geen van beide. We wilden graag helpen waar de nood het grootst was. Toen zijn we samen gaan bidden waar de Heer ons wilde hebben en allebei wisten we dat het Suriname was." Ze zochten geen contact met een zendingsgenootschap. Ze dachten er beiden eigenlijk niet eens aan de zending. Ze waren immers maar ver pleegsters en de zending heeft veel meer behoefte aan gespecialiseerde mensen. Ze wilden als verpleegsters werken en in hun dagelijks beroep mensen vertellen wat het geloof voor hen betekent. Solliciteren Daarom solliciteerden zij bij het grote 's Lands (nu Centraal) Zieken huis in Paramaribo. Ze kregen echter nooit antwoord. Ze schreven opnieuw en weer bleef het antwoord uit. Toen boekten ze op een boot en gingen, zonder te weten waar ze terecht zou den komen. In de haven van Paramaribo na men ze een taxi en lieten zich naar een hotel brengen. Van daaruit bel den ze de geneesheer - directeur op en zeiden: „We zijn hier en hebt u werk voor ons?" Binnen vier dagen waren ze aan het werk. In Nederland waren ze al „meer dan verpleegsters". En dat wilden ze in dat grote tropische ziekenhuis ook zijn. Ze ontdekten ergens een boek winkel van een kleine Amerikaanse geloofszending, de West Indian Mis sion en kochten daar lectuur die ze verspreidden onder dc ver pleegsters. Samen begonnen ze geestelijke lie deren te zingen in de gangen van het ziekenhuis en al spoedig sloten twee HERV. KERK Beroepen te Leiderdorp (toez.) drs. Geense universiteitspredikant te Heidelberg. Bedankt voor Amersfoort: Ph. J. Stoutjes te Hellendoorn. Beroepen te Capelle a.d. IJssel: A. Jagersma te Groningen-Oost; te Sneek: D. T. Vreugdenhil. kandidaat te Zwolle. Bedankt voor Gouda, Den Ham en Rijnsburg: P. Schelling te Wetsin- ge-Sauwerd. VRIJE GEMEENTEN Beroepen door de Tehuis-gemeente te Groningen: J Kranenburg, vrijge- maakt-gereformeerd predikant te IJsselmuiden-Grafhorst. Op elke 130 leden een zendeling STOCKHOLM De Örebro- baptisten in Zweden hebben op elke 130 leden een zendeling. Deze groep heeft 19.380 leden in 243 gemeenten. De 150 zende lingen werken in India Japan, Nepal, Pakistan, de Ontraalafri- kaanse republiek, Kongo-Brazza ville en Brazilië. Om dit werk te bekostigen, moeten de Örebro- baptisten elke dag zevenduizend gulden op tafel leggen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De voorzitter van de Vereniging van Christe lijk Onderwijs, de heer IJ. Ja cobs heeft gisteren voorgesteld om te komen tot een nieuwe Raad voor Gereformeerd On derwijs. Deze zou moeten wor den samengestled uit afgevaar digden van een aantal organisa ties die zich op dit terrein be wegen. Deze nieuwe raad is nodig omdat, zei hij, het Gereformeerd Schoolver band opgaat in een grote algemene organisatie. Daardoor zijn zeer velen bezorgd over de toekomst van christelijk onderwijs. De noodzaak ervan komt in het gedrang en daarom mag verzet niet uitblijven. De onderwijzersvereni gingen en de besturenorganisaties moeten samenwerken om de gerefor meerde belijdenis in het onderwijs te behouden. Allen die achter die belij denis staan „kunnen zich niet veroor loven apart te gaan staan of elkaar zelfs te bestrijden." zei hij. (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Van de in totaal 535 leden van de Ameri kaanse Senaat en het Huis van afgevaardig den zijn er maar drie, die tot geen kerk be horen. Het sterkst is de Rooms- Katholieke Kerk verte genwoordigd met Vergadering Ze moeten in de nieuwe raad sa menkomen waar de onderlinge verschillen niet verdoezeld behoeven i te worden, maar opzij gezet worden voor het grote belang dat op het spel staat. Zo moet het mogelijk zijn om broederlijk op te trekken. De voor gestelde raad zou jaarlijks een alge mene vergadering moeten organise ren. Tijdens deze vergadering sprak ook De Verenigde Kerk van aanhang rijn allemaal ker- Christus telt 29 parlemen- ken met Engelse achter- ÏJ'h.?' rhri.tïm£ tarten. Verder zijn er 19 grond zoals de presbyte- -Modern levensgevoel en christelijk joden, 14 lutheranen. 13|rianen en episcopalen. discipelen, 10 mormonen,, 32 leden van andere deno- Uitgesproken ,de™° a minaties en 12 die zich kraat zijn de rooms-katho- ander verband. als „protestant" aandui- Heken (83 van de 111) en' onderwijs. Over het eerste deel van zijn onderwerp heeft hij in de laatste maanden enkele malen gesproken in den. Dit heeft het tijdschrift Christianity Today al lemaal uitgerekend. Het blad komt tot de conclu sie, dat de lutheranen, de mormomen en de Grieks- man. Verder vindt men er orthodoxen het sterkst 90 methodisten. 82 presby- ondervertegenwoordigd iterianen. 67 episcopalen zijn. Goed vertegenwoor- |en 53 baptisten. n zijn. ijoea veriegenwuoi- I digd in verhouding tot hun de joden (16 van de 19). Ook onder de baptisten en de methodisten zijn dc demokraten in de meer derheid. De republikeinen zijn het sterkst onder de luthe ranen (11 van de 14) en in de Verenigde Kerk (20 van de 29) en domineren verder onder de presbyte rianen en de episcopalen. Het moderne levensgevoel nieuw Gods-beeld, het zoekt heeft moeite met de betrouwbaarheid van de bijbel en wijst het formele gezag af. Daardoor komt het terecht bij een religie van de menselijkheid. Helpen De christelijke school moet echter de ouders helpen en de kinderen ver trouwd maken met de gedachte, dat soms in het leven „neen" gezegd moet worden tegen bepaalde dingen. Dit gaat regelrecht in tegen de menselijkheidsreligie van het ogen blik. Het onderwijs dat de naam van Christus draagt is verplicht het beste van het beste te zijn. In opvoe ding en vorming moet uitkomen dat Jezus Christus Verlosser en Heer is. Dat moet de gehele school doortrek ken. Zij moet duidelijk maken dat het leven dienst is aan God. UTRECHT Delegaties van de Politieke Partij Radicalen en van D'66 zijn het er over eens geworden dat plaatselijk de gesprekken over partijvernieuwing gevoerd moeten worden met gelijkgezinden, ongeacht of zij politiek gebonden zijn of niet. Iedereen die een niet-dogmatische vooruitstrevende politiek nastreeft, zal hiertoe worden uitgenodigd. Vertegenwoordigers van beide par tijen spraken vrijdagavond als gevolg van de Leidse resoluties vqn D'66 in Utrecht lnet elkaar. Reden daartoe was ook het feit dat er behoefte was aan een gesprek tus sen de vernieuwde krachten in de Nederlandse politiek. SAO PAULO Gezien het zeer grote tekort aan predikanten heeft de Evangelisch-Lutherse Kerk in Bra zilië een "tweede opleidingsweg" mo gelijk gemaakt Na korte tijd meldden zich 63 personen in leeftijd variërend van 19 tot 56 jaar. Uit deze groep zijn er 33 gekozen, onder wie tandartsen, ar chitecten, boekdrukker s en leraars. Als zij te zijner tijd predikant wor den, zullen de meesten belangrijk minder verdienen, dan in hun huidi ge beroep. Op een buitengewone kerkvergade- ring in Sao Pauto is besloten, de drie regionale synoden, die een verre gaande zelfstandigheid hebben, op te heffen, om een betere coördinatie in I deze 800.000 leden tellende kerk mo- I gelijk te maken. I andere Nederlandse meisjes zich bij hen aan, zodat ze een kwartet vorm den. De zieken vonden het prachtig en de directie stimuleerde hen om door te gaan. Zendingspost Ze wisten ergens een eigen huisje te huren, kochten een kleine auto, kregen toen de kans om een betere te kopen van mensen die naar Neder land terug gingen, adopteerden een dochtertje dat door haar moeder verstoten was en waren gelukkig. Ze genoten van hun werk, van hun vrij heid en van het feit dat ze ook een geestelijke taak hadden. Toen ze weer eens lectuur kwamen inslaan in de kleine boekhandel wer den ze aangeschoten door een zende ling. Hij vertelde dat het gerefor meerde zendingsechtpaar Fred en Trudy Vermeulen, de enigen die op dat moment verantwoorde medische hulp boden aan Indianen in het bosland, nodig een paar weken rust moesten hebben. Konden zij niet bijspringen en hen vervangen? Zo trokken ze het bosland in. De kennis van de taal bestond uit vier woorden: „Verkoudheid", „pijn", „klaar" en „weggaan." Terwijl ze mij vertelden van die tijd, schoten ze tel kens weer in de lach om al de flaters die ze hadden geslagen. Maar hun opgewekte manier van doen en de bekwaamheid waarmee zij zich door de moeilijkheden heen sloegen maakten indruk, zowel op de bevolking als op de zending. Al gauw werden ze opnieuw gevraagd en nog eens en na een paar keer zeiden ze tegen elkaar: „Dit is het werk dat we willen doen." Geen geld Door hun werk kwamen ze in con tact met de huisarts J. van Mazijk, die toezicht houdt op al het medisch werk onder de Surinaamse Indianen. „Jullie zijn hard nodig", zei hij, „maar we kunnen je financieel niets aanbieden." Samen begonnen ze te bidden en al spoedig stond het voor hen vast, dat ze dat werk moesten gaan doen, in komsten of geen inkomsten. Toen dokter Van Mazijk nog eens zei: „Maar we kunnen je niets aanbie den," zeiden ze: „Dat doet er niet, toe." Ze verkochten de beide auto's, 1 Ga schraapten al het geld bijeen dat ze overgespaard hadden en trokken het binnenland in. Eerst werkten ze sa men op een post om ervaring op te doen; daarna gingen ze uiteen en' kregen ze ieder een eigen polikliniek I en streek. Via de radio stonden ze in contact met dokter Van Mazijk die hen radiografisch hielp bij het stellen van de diagnoses of raad gaf waar nodig. Ze begonnen met een klein aantal patiënten per dag. Nu hebben ze er allebei zeker 35 per dag en in dagen van griep of andere epidemieën, zestig tot tachtig. Hans werkt nu in een groot dorp aan de Braziliaanse' grens, Anna in een dorp aan de La- warivier die de grens vormt tussen Suriname en Frans-Guyana. Geadopteerd Na een half jaar waren hun spaar centen op. Een week later hoorden ze dat het gereformeerde werelddiako naat hun werk had geadopteerd. Om dat ze al bijna vier jaar in Suriname Na waren, mochten ze allebei zes weken naar Nederland komen voer familie-»— bezoek. Anna is al weer bijna aan het eind van dit verlof en vertrekt, begin januari. Hans is net aangeko-|j-« men. Helemaal rustig zitten ze in Neder land niet. Nu ze hier met kort verlofWA zijn, liggen de poliklinieken stil. Dearsa Indianen hebben nu helemaal geengtok medische verzorging. „Er moet nogi21 een derde verpleegster bijkomen",k r vertelden ze me, „het liefst een ver-&ld pleegster die mk onderwijzeres Is.jcht want dat werk doen wij er ook bij,) ri< maar daar zijn we helemaal niet voorpxv opgeleid." ffm< Deze beide vrij-evangelischejder meisjes zijn geadopteerd door het ge-ls c reformeerde diakonaat. De vrij - evangelische Samosir-zending zoekt nu een derde kracht, maar „die be-ALI hoeft helemaal niet vrij-evangelisch te zijn. Het is zo fijn dat dat nu'^d mogelijk is," zeiden ze in koor. ptoi H BOEDAPEST De nieuwe Hon-p gaarse bijbelvertaling is nu zowel i Oude als Nieuwe Testament in con-f cept gereed. Dit werd op een vergade ring van de Hongaarse raad van ker-j ken meegedeeld. r,~e; Tot en met de Handelingen deri apostelen zi in de verschillende bijbel-; boeken in proefdrukken verschenen^ en toegezonden aan vele Hongaarse predikanten in binnen- en buiten land. De ingekomen kritiek heeft er*"50 al toe geleid, dat Genesis helemaalf1 'opnieuw^vertaald is. frX' (■bir n.J Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zeiii ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Vooc de postagentschappen gelden aparte openingstijden. tai

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2