1 MAANREIS GRANDIOOS SUCCES Grote veranderingen in Praag? Fl Commentaar UW EISEN KI Astronauten veilig terug Vluchtverloop perfect één koerscorrectie Slechts één promoveert Applaus voor maanreizigers Prins Jolian Friso in Domkerk gedoopt HOLS DONAKAT Het Kwartet Ontdekkend Kouder Auto tegen boom: 2 doden en een zwaargewonde Wiesenthal beschuldigt ex-priester Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemo 'Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblcvcn mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 28 december 1968-49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Na een ruimtereis van zes dagen naar de maan, die ademloos werd gevolgd dooi de gehele mensheid, zijn de drie Ameri kaanse ruimtevaarders behouden op de aarde teruggekeerd. Voor de eerste maal hadden er mensen rond een ander hemel lichaam gecirkeld. Een landing op een andere planeet lijkt nu zeer dichtbij. President Johnson heeft het succesvolle Apollotrio (gelijktijdig) telefonisch gelukgewenst Prinses Irene en haar man Hugo zijn gisteravond op Schiphol aangekomen om de doopplechtigheid vandaag bij te wonen. Zij werden begroet door de heer K. W. F. K. Bischoff van Heemskerck en jonkvrouwe C. E. B. Röell (op de foto op de achtergrond). Een goede gedachte heeft haast niets aan. WERTHEIMER „Ik oefen me vast. Als ik ooit nog eens een echte krijg Een storing is van Denemarken met sneeuwbuien over ons land getrokken. Daarna is de wind naar noordoost gedraaid, zodat nu kou dere lucht wordt aangevoerd. Ook in het westen ligt nu een laag sneeuw van 4 tot 7 cm. In de ko mende nachten kan tijdens op klaringen de temperatuur tot 5 a 8 graden onder het vriespunt dalen. Dit koudere winterweer zal deze laatste dagen van het jaar aanhouden, waarbij tijdens opkla ringen zelfs strenge vorst mogelijk is. Opklaringen, maar ook nog en kele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar mist. Vannacht ma tige tot strenge vorst, overdag overwegend lichte vorst. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. yooruitzichten voor maandag: zon: minder dan 30 procent; min. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal; max. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaol: 50 procent. 28 december: zon op 08.48, onder 16.35. maan op 12.48 onder 02.32. 3 Januari volle maan. 29 december: zon op 08.48, onder 16.36; maan op 13.01, onder 03.47. 3 lanuari volle maan. ARNHEM Op de Amsterdamse- straatweg in Arnhem is gistermiddag een auto geslipt en tegen een boom gebotst met als gevolg dat twee men sen werden gedood en een zwaar ge wond. De 67-jarige P. Vink uit Varsse- veld overleed ter plaatse, zijn 29-ja- rige neef H. Jungst uit Wageningen bezweek aan zijn verwondingen in het ziekenhuis, mevrouw Vink werd levensgevaarlijk gewond. Het drietal was op weg naar Leiden om het hu welijk bij te wonen van een zoon van de heer Vink. APELDOORN De vijftienjarige Irene van der Laar uit Apeldoorn, die zondagmiddag, toen zij in de berm van de Trekweg met een vriendinne tje stond te praten, werd aangereden door een bestelauto, is aan haar ver wondingen bezweken De bestuurder van de auto moest uitwijken voor een tegenligger. (Van onze ruimtevaartredacteur) KAAP KENNEDY Met groot enthousiasme en oprechte bewondering heeft de wereld gereageerd op de gisteren geëindigde maanreis van de Amerikaanse astronauten Borman, Lovell en Anders. Zelfs op het laatste moment van hun bijna 147 uur durende vlucht zorgden zij nog voor een sensatie door op nog geen vijf kilometer afstand van het vlieg- dekschip Yorktown in de Stille Oceaan, 1600 km ten zuidwesten van Hawaii, te landen. Het was de vervolmaking van een meer dan volmaakte ruimtereis, die de hele wereld verscheidene malen in ademloze spanning aan de beeldbuis had gekluisterd. Zö perfect was liet vlucht verloop dat drie van de vier koerscorrecties tijdens de thuisreis niet behoefden te worden uitgevoerd. De laatste correctie werd aangebracht op 65.000 km van de maan. Op dat moment was de rich ting van Apollo-8 zo zuiver dat hij zonder wijzigingen onderweg rechtaan koerste op het .venster" van 23 bij 23 km in de aardse atmosfeer. Ook de hoek waaronder de dampkring werd genomen" was precies de berekende. i Om ongeveer tien over half vijf gis- I termiddag had het ruimtevaartuig de dampkring bereikt. Het bevond zich toen op een hoogte van ongeveer 120 km en had een snelheid van bijna 40.000 km per uur. Als een vuurbal legde de Apollo de laatste 2500 km voor de landing af, liet op een hoog te van 7200 meter zijn hulpparachu tes ontplooien, hing een paar minuten later aan zijn hoofdparachutes op een hoogte van drie kilometer en plonsde toen met een snelheid van slechts 35 km per uur in de rustige Stille Oceaan. Vier helikopters met een arts en kikvorsmannen aan boord en enkele andere vliegtuigen hingen toen al in de lucht, terwijl de Yorktown en een verbindingsschip in staat van paraat heid klaar lagen om de astronauten te ontvangen. De bemanningen van de helikopters zagen de cabine als een lichtende streep op een afstand van ongeveer 100 km naar beneden ko men. Zo precies was de Apollo geland dat de astronauten geen gebruik hoef den te maken van het groene poeder om het water te kleuren teneinde de aandacht te trekken. Het signaallicht was op het vliegdekschip en in de i vliegtuigen duidelijk waarneembaar, zodat men direct in actie kon komen. Voor vervolg zie pagina 7 De drie astronauten, van links naar rechts Frank Borman, James Lovell en William Anders, nemen het applaus van de be manning van het vliegdekschip Yorktown in ontvangst na hun komst per helikopter vanaf de plaats in de Stille Oceaan, waar zij veilig zijn geland met de Apollo-8. Na een toespraak door de gezagvoerder zijn zij direct naar de ziekenboeg gebracht, waar na uitgebreide medische controle bleek, dat hun lichame lijke en psychische conditie niets te loensen overliet. AMERIKANEN hebben met hun bijzonder geslaagde bemande vlucht om de maan een duidelijke voorsprong op de Russen genomen. Zij is echter een betrekkelijke, zoals wellicht binnen niet al te lange tijd zal blijken. Successen in de ruimtevaart zijn hoe groots ook op een bepaald ogen blik slechts voorzichtige stappen op een lange weg, waarvan het de mens niet gegeven is, het einde te zien. Het is daarbij niet van doorslag gevende betekenis, wie het verst ge vorderd is althans het hoort niet zo te zijn. Verantwoord is alleen een vreedzame wedijver om gemeen schappelijke doelen te bereiken. Amerika en Rusland hebben al een verdrag getekend, dat vreedzaam ge bruik van de ruimte beoogt. Overeen komsten verliezen echter hun waarde als niet de wil aanwezig is, ze na te leven. Het volgende doel is, de mens vaste voet te doen zetten op de maan. Dat wordt een nog gecompliceerder on derneming dan het in een baan om dat hemellichaam zenden van een be mand ruimtevaartuig. Het moet ook mogelijk zijn, de men sen die op de maan zijn geland in staat te stellen naar de aarde terug te keren. Er moet zekerheid zijn, dat ook deze grens technisch verantwoord kan worden overschreden. Vooral in dit opzicht mag geen risico worden genomen om toch vooral als wereldmogendheid de eerste te zijn en bepaalde rechten te kunnen doen gelden. Dat geldt zowel voor Amerikanen als Russen. Te wensen ware, dat zfj el kaar in ieder geval laten delen in verworven kennis als een gezamen lijke onderneming niet tot de moge lijkheden zou behoren. Enige tijd geleden waarschuwde sir Bernard Lovell (van het observato rium te Jodrell Bank (Engeland), dat de vlucht van de Apollo-8 waag halzerij was. Hij verdacht Amerika ervan, dat het hoe dan ook eerste wilde zijn. Het succes van de vlucht om de maan heeft de bezorgdheid en de verdacht making van Lovell ontzenuwd. Het geen niet wegneemt, dat het door hem gesignaleerde gevaar altijd blijft bestaan. Bij al zijn technische prestaties zal de mens steeds meer de eigen klein heid gaan zien, ook omdat hij slechts een deeltje onthult van alles, wat God in zijn schepping heeft gelegd. Dit blijft de belangrijkste ontdekking. Minstens 25 doden )ij vliegtuigongeluk CHICAGO Een vliegtuig van North Central Airlines is gisteravond bij een landing op het internationale vliegveld o' Hare in regen en mist op een hangar terechtgekomen en in brand gevlogen. Bij het. ongeluk zijn tenminste 25 mensen om het leven gekomen. Te Minneapolis, waar het vliegtuig vandaan kwam, werd be kend gemaakt dat zich 37 passagiers en vier bemanningsleden aan boord I bevonden. PRAAG Er bestaat nieuwe onze kerheid over de veranderingen in re gering en partij van Tsjechoslowa- kije, nu een belangrijke Russische Uit het museum voor moderne kunst in de Japanse stad Kyoto is het bekende olieverfschilderij Mar- celle van Toulouse Lautrec gestolen. Het weric van de Franse meester is ruim 350.000 gulden waard. INTERIEUR VERZORGING PAPEN BURG P 'JNSBUPG A.s. maandag en dinsdag gesloten wegens inventarisatie Voor nog te betalen nota's gelieve U te bellen. delegatie voor geheime besprekingen te Praag is gearriveerd. De belangrijkste bezoekers zijn on derminister Koeznetsof en partijse cretaris (voor betrekkingen met an dere communistische partijen) Ka- toesjef. Zij pleegden eerst overleg met pro-Russische figuren als Bilak, Lenart en Strougal. Verwacht wordt, dat het kabinet van premier Cernik zal aftreden en dat op 1 januari een nieuwe federale regering haar werk zal beginnen. Ge vreesd wordt, dat de Russen er alsnog in zullen slagen, voor hen be langrijke wijzigingen aan te brengen. Ook is het de vraag of de voorge nomen decentralisatie volledig kan worden doorgevoerd. Het vormen van regionale regeringen zou een precedent hebben geschapen voor ge bieden in Rusland, zoals de Oekraine, die zich tegen de overheersing door Moskou hebben verzet. Uit geheel Tsjechoslowakije komen nog steeds petities binnen, die ver langen dat Smrkovsky gehandhaafd blijft als voorzitter van het parle ment. Het is echter vrijwel zeker, dat hij door een Slowaak zal worden vervangen. Onzekerheid bestaat nu ook over het lot van progressieve figuren in het kabinet-Cernik en dat van partij leider Dubeek, die volgens vroegere berichten ook voor „degradatie" in aanmerking komt. Begroting sluit nog royaler HEEREWAARDEN Maandag avond om acht uur komt de gemeen teraad in openbare vergadering bij een. Y'oomaamste punt van behande ling is de gemeentebegroting 1969. die sluit met een post onvoorzien van ƒ34.525.76. Vorig jaar was er een post onvoorzien van 11.472.23, terwijl daarvoor de begroting een tekort vermeldde. UTRECHT Prins Johan Fri- I so is vandaag door ds H. J. Kater gedoopt. Dat gebeurde tijdens een sfeervolle en blijde dienst J in de overvolle Utrechtse Dom- kerk. Het was een dienst, die nog in het teken stond van het Kerstfeest. In zijn preek naar aanleiding van de woorden uit Johannes 10: 3b wees ds. Kater vooral op de Goede Herder, die zijn schapen kent en bij de naam roept. Het was een ernstig en tegelijk ook geestig woord van de predikant. Hij liet uitkomen hoe zinvol de naamge ving is: ..We noemen hem b.v. Johan. omdat wij hem ontvangen hebben als een genadegave van God en omdat wij hem ook zelf willen verwijzen naar het feit, dat een mens alleen uit genade leeft. Friso komt daarbij, omdat zo'n naam ons als muziek in de oren klinkt. Bernhard wordt er aan toege voegd, omdat wii de hoge waarde van een familietraditie erkennen en wij onze dankbaarheid willen tonen voor ons voorgeslacht.. Toen de kleine Johan Friso de kerk werd •Jinnengedrager waren het zin gende kinderen die hem omringden en die afgewisseld door de gemeente de namen noemden van het kleine prinsje. (Een uitvoerig verslag van de doop plechtigheid en de preek van ds. Ka ter elders in deze krant.) YVENEN Ir. Simon Wiesenthal. hoofd van het in Wenen gevestigde documentatiecentrum voor de opspo ring van oorlogsmisdadigers, heeft Zuidslavië gevraagd de voormalige emigranten-priester Draganovic te laten ondervragen over mogelijke hulpverlening aan gevluchte na zi-misdadigers. Draganovic, die na de oorlog in Oostenrijk verbleef, verdween in 1967 in Triëst. Later keerde hij vrij willig in Zuidslavië terug. Hij was vanaf 1943 als vertegen woordiger van de door de Duitsers gevormde staat Kroatië bij het Vati- caan geaccrediteerd. Draganovic zou een rol hebben gespeeld bij de vlucht van belangrijke nazi's, zoals Martin Bormann en ex-Gestapochef Heinrich Müller. Draganovic bedreigde Wiesenthal vorig jaar met een gerechtelijke ver volging als hij hem van hulpverle ning aan nazi's zou beschuldigen. Discount verkoop van Perzische Tapijten Hynders woninginr. ».v. Lisse ZIE ONS ADVERTENTIE IN HET BLAD VAN DINSDAG 17 DECEMBER verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak Uw krant gaf u in 1968 méér papier dan ooit tevoren. U zult opmerken: We verwachten niet anders, want we betalen ook meer abonnementsgeld. Dat is juist. Maar per pagina kost onze krant u ongeveer één cent. Zou uw buurman misschien ook één cent voor een pagina christelijke krant over hebben? Wilt u dat eens voor ons onderzoeken? De bon in dit nummer is voor gebruik gereed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1