VEEL DODEN IN VERKEER Zoeken naar nieuw ritme voor morgen Slippartijen en frontale botsingen EL-ALLIJNTOESTELIN ATHENE BESTOOKT Drie Amerikanen niet vrijgelaten KERSTTOESPRAAK KONINGIN JULIANA Passagier gedood Nieuwe cao textiel Schoten 5 VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 ROTTERDAM Tijdens de Kerstdagen, maar vooral aan de vooravond van de Kerstviering, hebben zich op de wegen ver keersongelukken voorgedaan waarbij vele slachtoffers vielen te betreuren. rt n Amerika ging de witte kerst gepaard met sneeuw- ^He0MWk0£ol11ÖOf)£S1T!lf* Stormen en deze bij Harper Woods, Michigan, kwam wel w wat mverwacht voor de 50 tot 60 auto's, die op de spiegelgladde snelweg zich tot een massale kettingbotsing formeerden. Het werd alleen voor de verzekeringen een schadelijke aangelegenheid, slechts enkele personen liepen lichte verwondingen op. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag haar jaarlijkse Kerstrede gehouden via de drie radio zenders van Hilversum. De Vorstin zei: „Als men na een bewogen jaar een vredig rustpunt vindt, zoals naar zijn aard het Kerstfeest is, dan krijgen onze hoofden en harten gelegenheid om even tot stilte te komen. Flitsen uit ons persoonlijk, leven, te fel of te lauw vliegen eerst dan nog langs ons heen, besef van verdriet of van geluk. En dan ook de beelden, die er de tekenen van zijn dat wij leven tussen stuiptrekkingen van een oude tijd en barensweeën van een nieuwe tijd. Bij deze laatste zien we enerzijds tot onze ontzetting nog telkens het barbarendom dichterbij of verderaf waar het mensdom nog maar niet bovenuit lijkt te kunnen komen. We willen er aan ontgroeien, al generaties lang, maar het belaagt ons tot onze ont steltenis steeds weer. Anderzijds is er in onze samenleving een geweldige worsteling gaande om zichzelf te begrijpen, ean te pakken en te verjongen. We zoeken naar het nieuwe ritme voor vandaag en morgen. Er is iets tragisch in, dat de oudere generatie, waarvan zo velen het leven moedig en fris begonnen zijn, met hoge idealen, ge zamenlijk niet meer heeft opgebracht dan de som van de tegenwoordige maatschappij, 't Zou fout zijn. als de ouderen de moed opgaven, en zij mogen vaak de vlam herkennen, die brandt op de fakkel, die door het jongere geslacht wordt verder gedragen, als het vuur, dat ook hen gedreven heeft. Ook al is dat herkennen soms niet makkelijk. V er ontwaar digin g Bij al, wat wij mensen zien als schemering of als donkerte, worden wij als het goed is verontwaardigd en niet weinig ook. Dit woord verontwaardiging geeft zelf al aan, dat wij dan de herovering van de menselijke waardigheid moeten zien als de lichtende uitkomst Kunnen wij ooit de waarde en de waardigheid van ieder van onze medemensen hoog genoeg schatten? Waarom zeggen we zo gauw: „We zijn maar mensen?" Waar we allen ergens ons eigen tekortschieten voelen, vergeten we maar al te gemakkelijk, wat het mens zijn voor anderen en voor onszelf, voor allen, voor waarde en kracht inhoudt en wat wij, een ieder van ons, 'n duizelingwekkende mogelijkheden hebben. En toch: wij worden als mensheid heel geleidelijk aan rijper, en zo leren we bijvoorbeeld ook eindelijk meer zelfstandig te denken. Al zijn je eigen zienswijze en oordeel ook eenzijdig, toch voelen we allen meer en meer, naarmate we bewuster leven, dat je eigen inbreng de moeite waard is en mag meetellen, en dat dus jouw stem en je hele persoonlijkheid ook van belang zijn. Meieverantwoordelijkheid kan licht een geluksgevoel ten gevolge hebben. En er is nog meer, er kan een vorm van gemeenschap uit ontstaan, die geneigd is dat moderne eenzaamheidsgevoel weg te dringen, en ook dat gevoel van leegte en van ver veling, dat menigeen zo drukt. Verlaten eiland Naast de zorg voor eigen huis en haard is er zoveel, dat roept en schreeuwt om onze aandacht en mede werking dichtbij en veraf. Hoorden we dit roepen niet, dan zouden we ons, als op een verlaten eiland, beangstigend alleen voelen. In dit verband noem ik hier het woord liefde. Maar wat is liefde? Het is de drijvende kracht van alles in de wereld. Ga maar na: we worden er uit geboren. Als we goed worden opgevoed is het daardoor. We worden er door aangezet tot daden, die onszelf soms verbazen. We kunnen niet zonder leven. Liefde is een zich aangetrokken voelen tot iets, een ergens mee verbonden zijn, een bewogenheid. Dit kan worden tot een dadendrang, ja, een helemaal ergens in opgaan, zelfs een verrukking. We komen er door in 'beweging, omdat we ergens ons hart in leggen, zo maar gewoon en toch heel bijzonder, de liefde van ons hart. Het is de motor, die heel ons leven en han delen drijft Hoe zouden we anders ergens warm voor kunnen lopen, ons ergens aan geven? 't Merkwaardige daarbij is, dat alleen de eigenliefde onvruchtbaar is. Overal waar die in het spel is, wordt de opzet onzuiver, omdat het harteloos is. Harteloos heid maakt ernstiger fouten dan domheid schept de wezenlijke gevaren. Al wat braak ligt al wat voortsuddert, al wat ver woest wordt daarbij ontbreekt de liefde. Die is daarentegen werkzaam al waar vruchten kunnen worden verwacht Snijbrander Liefde is de snijbrander, die alle vastgedraaide onontwarbare knopen kan stukbranden. Mede-mense lijkheid, naar dieper, hoger, feller: want komende uit de Goddelijke krachtstroom. Wie Kerstmis viert, viert „God-in-mensengedaante". En alle liefde tot de mens is ook zichtbaar geworden Godsliefde. Deze krachtbron zelf overstroomt alle leven en dood en de afgronden die er zijn buiten, boven en onder ons aardse bestaan en vult die met vrede. Mede betrokken te zijn, mede actief te zijn bij de lotsbestemming van onze aarde, dat is de heel nuch tere en vooral heel ernstige uitdaging, die Kerstmis ons opnieuw brengt, 't Lijkt me dat we die beant woorden, als we de uitdaging van <Je zo snel veran derende wereld en van de aanstormende toekomst aanvaarden. Ik wens u goede en bewuste Kerstdagen." Werk van Arabische terroristen ATHENE Twee Arabische terroristen van het volksfront voor de bevrijding van Palesti na hebben gisteren op het vlieg veld van Athene een passagiers toestel van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al met gra naten en geweervuur aangeval len. Een Israëlische passagier werd daarbij gedood; andere passagiers, onder wie een vrouw, werden licht gewond door rond vliegend glas. De twee terroristen, Maheb H. Soe- leiman (19) uit Tripoli en Mahmoed Mohamad (25) uit Palestina, werden door de Griekse politie gearresteerd. Zij zijn vandaag voor de Griekse jus titie voorgeleid op beschuldiging van moord, verboden wapenbezL en het gebruik van vuurwapens. De twee gaven tijdens een verhoor toe te hebben gehandeld in opdracht van het Volksfront. Zij waren naar Griekenland gereisd om deze sabota gedaad te verrichten. Zij hadden het speciaal gemunt op de El Al omdat deze luchtvaartmaatschappij zo bleek uit een verklaring die het Volksfront later uitgaf waarin ook de vrijlating van de twee mannen werd geëist een aantal geheime vluchten UTRECHT Werkgevers- en werk nemersdelegaties hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe drie jarige cao voor de textielindustrie, die op 1 januari ingaat en de rond 75.000 werknemers een gemiddelde loonsver hoging van zes procent per jaar in het vooruitzicht stelt. heeft uitgevoerd om Israëlische pilo ten naar opleidingscentra te brengen, waar zij opgeleid worden voor het besturen van Amerikaanse Phantom- straaljagers. De Israëlische minister van ver keer, Carmel, zei dat dergelijke aan slagen niet zullen worden getolereerd. De Israëlische regering zei in een verklaring, dat deze aanslag „een ge vaar voor de Israëlische luchtvaart maatschappij. maar ook voor de ge hele mensheid betekent" Het El Al- toestel werd ernstig beschadigd en moest aan de grond blijven. Het was uit Tel Aviv aangekomen en stond klaar om naar Parijs en verder naar New York te vertrekken toen het werd aangevallen. ARNHEM Drie Amster dammers, twee vrouwen en een man, zijn dinsdagmorgen met hun auto verongelukt op rijks weg 12. In de buurt van Zeve naar raakte hun auto in een slip, botste met grote snelheid tegen een vangrail en vervolgens te gen enkele bomen. De drie inzit tenden moesten op slag zijn ge dood. De slachtoffers zijn de 50-jarige me vrouw F. M. de Waart-Van den Ho ven en een 52-jarige, eveneens uit Amsterdam afkomstige, maar nog niet nader geïdentificeerde vrouw, en de 20-jarige W. Vos, die de wagen bestuurde en die ook uit Amsterdam kwam. Zij waren met een huurauto op weg naar Tsjechoslowakije, waar de resp. echtgenoten van beide vrouwen in een sanatorium worden verpleegd. WEERT Op de rijksweg Weert- Roermond vloog dinsdagmiddag een personenauto uit de bocht," sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht De 71-jarige mevrouw Swaay en de 67-jarige mevrouw Rademakers, bei den uit Amsterdam, kwamen om het leven. FRONTALE BOTSING DEVENTER In de nacht van maandag op dinsdag zijn bij Deventer twee personenauto's frontaal op el kaar gebotst. De 22-jarige A. P. Ha gen en diens zes maanden oude zoontje Albert werden gedood. De echtgenote van de heer Hagen en de bestuurder van de wagen, de 18-ja- rige G. T. E. V. uit Deventer werden met verwondingen naar een zieken huis in Deventer overgebracht De auto waarin de slachtoffers zaten, kwam uit de richting Deventer op de linker weghelft terecht, waar de auto in botsing kwam met een door de 21-jarige Deventenaar H. W. bestuur de auto. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de an dere auto werd slechts licht gewond. AMSTERDAM De 49-jarige A. Oerlemans uit Amsterdam is donder dag om het leven gekomen, toen hij op rijksweg 1 bij Diemen met zijn wagen frontaal in botsing kwam met een auto, die bij een inhaalmanoeu vre op de door sneeuw glad geworden weg slipte en op de verkeerde weg helft terechtkwam. Zijn echtgenote en 20-jarige zoon, die bij hem in de auto zaten werden licht gewond. De bestuurder van de slippende auto, de 21-jarige C. Voeve en diens 17-jarige verloofde W. van 't Hul, beiden uit Oosterwolde, werden ernstig gewond. IN SLOOT UTRECHT In Utrecht is donder dagochtend de 79-jarige mevrouw K. Bakker-Oosterveld uit de Domstad bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij zat in de auto die na een slip in een sloot belandde. De bestuurder, de 30-jarige loodgieter J. van der B. uit Kockengen werd licht gewond. ZUNDERT Dinsdagmorgen raak te de 50-jarige mevrouw J. A. N. de Hoon-Rijken uit Rijsbergen met haar personenauto tijdens een inhaalma noeuvre op de Bredase weg in Zun- dert de linkerkant van een tegemoet komende vrachtautocombinatie. De personenauto sloeg door de botsing driemaal om de as. De bestuurder werd op slag gedood. AMERSFOORT De 27-jarige F. W. C. van Es uit Rotterdam is dins dagavond in Amersfoort op onver klaarbare wijze met zijn auto van een talud langs de rijksweg Hoevelaken- Amersfoort gestort en later op de avond in het ziekenhuis de Lichten berg in Amersfoort aan de opgelopen verwondingen overleden. De heer Van Els kwam uit de richting Hoevela ken en wilde bij de afrit naar de Arnhemse weg Amersfoort binnenrij den. BERGEN Op de rijksweg Venlo- Nijmegen is dinsdagmorgen de 34-ja- rige bestuurder van een vleesauto H. van Wissen uit Heerlen, omgekomen toen hij ten gevolge van de gladheid van het wegdek tegen een boom botste. Een 16-jarige mede-inzittende werd levensgevaarlijk gewond opgeno men in het Radboudziekenhuis van Nijmegen. RAALTE Donderdagavond is de 68-jarige mevrouw W. Weertman uit Raalte door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij wilde samen met haar man op de fiets de Deven- terweg ter hoogte van de Hartkamp- weg oversteken. De vrouw werd daar bij gegrepen door een passerende per sonenauto, kwam te vallen op het wegdek en werd door een tweede per sonenauto overreden. De vrouw overleed ter plaatse. DEN HAAG Vlak bij zijn wo ning aan de Soestdijksekade in Den Haag is dinsdagmiddag de 72-jarige C. A. M. Kerkvliet op de fiets aange reden door een achteropkomende per sonenauto. De man werd met ernstig hoofdletsel naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij is overleden. TEGEN AANHANGWAGEN DONGEN In Dongen is dinsdag avond een automobilist door een ken nelijk verkeerd berekende inhaalma noeuvre onder de aanhangwagen van een langs de weg geparkeerd staande vrachtauto geschoten. De bestuurder, de 22-jarige F. C. W. Swevels uit Eindhoven, werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Achter de vracht autocombinatie, waarvan de verlich ting ontstoken was, had een personen auto halt gehouden. Het slachtoffer week na het passeren van de perso nenauto onmiddellijk uit naar recht, waarna hij nagenoeg geheel onder de aanhangwagen reed. MEIJEL Dinsdagmiddag om streeks half vijf is het zesjarige meis je Beppie van de Weerden op de Donk te Meijel bij het oversteken van de Rijweg gegrepen door een personen auto. Het meisje werd bij deze bot sing zo zwaar gewond, dat het kort na het ongeval aan de opgelopen ver wondingen bezweek. Het slachtoffer tje was het jongste kind uit een gezin van tien kinderen. Dit nieuwjaarskapsel, ontwerp van Riche, Hay Hill, Londen, bestaat uit een zeer zware asymmetrische pony, die de wenkbrauwen geheel bedekt. Met deze coupe kan het haar vanuit de pony worden opge borsteld, wat het kapsel een opgewekt accent geeft. Tijdens bestand in Vietnam De witte kerstsfeer van gisteren bracht niet alleen sprookjesachtige taferelen teweeg: de wegen wer den door de opvriezende sneeuw spiegelglad, waardoor schuif- partijen aan de orde van de dag waren. Op de weg Rotterdam Amsterdam raakten deze twee auto's van de (gladde) baan en zochten hun toevlucht in de schuine berm. SAIGON Een groep van vijf Amerikaanse onderhandelaars is er Eerste Kerstdag niet in ge slaagd bij het Nationale Bevrij dingsfront de vrijlating van drie Amerikanen te bewerkstelligen. Na drie uur onderhandelen keer de de Amerikaanse delegatie met lege handen terug naar Saigon. Het onderhoud met de Vieteong, op 55 kilometer van Saigon, was het eerste rechtstreekse contact tussen beide strijdende partijen. Het eindig de gelijktijdig met het door de geal lieerden afgekondigde kerstbestand. Het bestand van de Vieteong loopt vanavond af. Beide partijen hebben het bestand veelvuldig geschonden. Zo gingen de bombardementen volgens de Vieteong gewoon door. Eenheden van de Viet eong werden door de Amerikanen beschoten, zodra ze dicht bij Ameri kaanse defensieve stellingen kwa men. In veel gevallen openden de Amerikanen het vuur. Het geallieerde opperbevel in Sai gon deelde mee, dat de Vieteong sa men met Noordvietnamezen het bestand in totaal tachtig keer hebben geschonden. Er zouden tijdens de kerstdagen meer dan honderd rebel len zijn gesneuveld. In Saigon demonstreerden studen ten tegen de oorlog. De politie joeg hen uit elkaar. Ruim honderd perso nen zijn gearresteerd. De verliezen van Amerikanen en Zuidvietnamezen liepen in de kerst week sterk terug. Sneuvelen er per week gemiddeld 240 Amerikanen in Vietnam, deze week waren het er Ook de verliezen van het Zuid- vietnamese leger liepen terug. Waar zou de wereld zich zo over een vijftig jaar nog over opwinden? Ik herinner me de ademloze angst om de Snip- en de Pelikaan- vlucht nog. Mijn zoon de Spoet nik-sensatie en voor de twaalfjarige dochter van kennissen is de maan- reis van nu de eerste confrontatie met de onbegrijpelijkheden. De landing op de maan staat ons nog te wachten, maar dan? Geslachten voor ons hebben bij de uitvinding van de stoommachine, de electriciteit en het vliegtuig al verteld dat het gekker niet kon. Ik herinner me de eerste spreken de film, gehoord en gezien in het Haarlemse Rembrandttheater. Dat was de tijd dat als grootste uitspat ting voor scholieren gold: taartje^ eten bij Franken. Mits gedaan onder de schooluren. De eerste de beste keer dat ik me er aan te buiten ging, wandelde de directeur van onze school langs het raam, waar ik prinsheerlijk te spij belen zat. Waarmee mijn ondeugdzaam le ven in de kiem gesmoord werd... Zo simpel was dat alles toen. Geen .mens zou er aan denken er een radiouitzending met een forum van academisch gevormden aan te wijden. De televisie leefde alleen nog maar in het brein van abnorma le fantasten. Wat verder? Het woord sex-appeal werd uitge vonden tot schrik van de kui^e bur gerij. Charleston en black bottom kondigden de verwildering der ze den verder aan. Wie riepen er toen. dat het niet gekker kon? Maar intussen hebben we een we- De Amerikaanse luchtmacht ls be gonnen met het gebruik van de grootste conventionele bommen, die ooit zijn geproduceerd. Het zijn 10.000 ponds bommen, die boven het oerwoud worden uitgeworpen. Men hoopt zo sneller over lan dingsplaatsen te kunnen beschikken. Terwijl de Vietcong-afgevaardigde naar het Parijse vredesoverleg In Pa rijs een onderhoud had met de Franse minister van buitenlandse za ken Debré, gaven de delegaties van Noord-Vietnam en het Bevrij dingsfront een verklaring uit, waarin gezegd werd, dat onderhandelingen slechts resultaat zullen hebben, als de „kliek" in Saigon verdwijnt. reldoorlog en een atoombom over leefd en ergens in de ruimte schiet een raket met 40.000 kilometer per uur terug naar de aarde. Nu ik dit schrijf nog onbekend, maar straks zullen we het weten of het een tri- omf of een ramp is geworden. Ehi intussen heeft mijn buurvrouw I zich kwaad gemaakt omdat haar kalkoenebout zo taai was en lk heb met een zucht van verlichting de plumpudding omstuwd met blauwe vlammen zoals het behoort op tafel gebracht En beiden hebben we dat gewei- dig belangrijk gevonden. Wel beleefden we dat plechtig ogenblik met één oog in de ruimteca bine en het andere angstig op de vlammende klaarsjes van de kerst boom. Zo zal het wel blijven al gaan we straks allemaal naar de maan, dat zulke kleinigheden nooit gewichtloos worden. TJET BLEEF rustig in Bethlehem en omgeving althans: er werd niet geschoten. Militairen hielden de wacht De talrijke toeristen konden op hun wijze het Kerstfeest beleven. De schoten vielen op het vliegveld van Athene. Arabische terroristen hadden daar een Israëlisch vliegtuig als doelwit gekozen. Haatgevoelens reageerden zij af met machinegewe ren. Wandaden als deze kunnen niet de conflictsituatie oplossen. Ook al den ken Arabische kringen Israël ermee onder druk te kunnen zetten. Er kan pas verbetering komen als de Arabische landen het op een gesprek laten aankomen Israël als partner aanvaardend. Vooral op dit laatste komt het aan. Het land moet zekerheid hebben, dat het niet langer wordt bedreigd. Voor geen van de partijen Is de si tuatie in het Nabije Oosten zonder uitzicht. Integendeel: toenadering zal vooral de Arabische landen nieuwe mogelijkheden bicden. De Russische voorstellen, die de laatste tijd druk worden besproken zij het achter de schermen bieden In hun huidige vorm Israël niet de zekerheid die het wenst. Zij kunnen echter als basis voor be sprekingen dienen. Mits Moskou er mee ophoudt Israël en de Arabische landen tegen elkaar uit te spelen. Rusland was een van de eerste lan den die, al meer dan twintig jaar ge leden, de staat Israël erkenden. Sindsdien heeft het ertoe bijgedra gen, het temidden van de Arabieren tot steen des aanstoots te maken. Het zal ook nu voornamelijk van Moskou afhangen, of in het Nabije Oosten voorwaarden voor een vreed zaam samenleven worden geschapen. Anders zal de verwijdering nog gro ter worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5