Israël schendt recht van lutheranen op Olijfberg KERN Schoolleiding beslist over post leerlingen Een ivoord voor vandaag alles Jongeren in Utrecht krijgen kans Lutherse Wereldfederatie bezorgd De Protestant en De Weg nn „Rekenschap" Ds. H. Botma overleden Geen bestand in Biafra Geld voor Bartimeüs en schippersinternaat potter?, („LINIA M. Wertheim (64) overleden Mevr. Brussiï verbannen uitte Zuid-Afrikar in Nederland 1 ja4 Kerk van Mazzr is nog niet overgedragen ter VRIJDAG 27 DECEMBER 19 „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen", zei Jezus Christus in zijn beroemde Bergrede. Meestal denken we dan aan mensen die weinig verstand hebben, die wat intellectueel achtergebleven zijn. Maar ik vraag me af of dat wel juist is. Ik zou liever dat woord „Geest" met een hoofdletter schrijven. Ik denk daarbij niet in de eerste plaats aan het verstand, maar aan de Geest van God, die de mens moet leiden. Maar kan dat wel? Het is toch Gods bedoeling dat de mens vervuld is van zijn Geest? Hoe kan Christus dan iemand zalig spreken die in dat opzicht arm is? De man wordt ook niet zalig, omdat hij arm is, maar omdat hij beseft dat hij arm is, dat hij het alleen niet aan kan, dat hij hulp nodig heeft van Gods Geest. Voor Zijn Koninkrijk heeft de Heer geen behoefte aan knappe koppen en hoge IQ's. Hij heeft behoefte aan mensen die hun innerlijke tekorten beseffen en die op Hem rekenen om geholpen te worden. Wee, de mens, die meent dat hij geestelijk ver gevorderd is. Die kon wel eens teverqeefs zoeken naar Gods Rijk. We lezen vandaag: Lucas 2 40-52. BERGEPfflfiSWHRK NED. HERV. KERK Eervol ontslag verleend aan W. Dijk stra te Bilthoven. UNIE v. BAPT. GEM. Aangenomen naar Noordbergura: J. H. J. Blenkers te Staveren. GEREF. KERKEN Beroepen te O. en W. Souburg: D. Passchier te Hoogezand-Sappemeer. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Paterson (V.S.): G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssel. OUD GEREF. GEM. In NED. Bedankt voor Doorn: M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Samenwerking in verzekering: AGO AMSTERDAM Op 1 januari be- gint een nauwe samenwerking tussen de verzekeringsmaatschappijen de I Algemeene Friesche, de Groot-Noord- j hollandsche en de Olveh onder de naam AGO. Met een verzekerd bedrag van rond 9 miljard gulden neemt de AGO dan 1 een van de belangrijkste plaatsen in onder de Nederlandse levensverzeke raars. CAIRO In de woestijn ten Zuidwesten van Cairo wordt een groep van 23 mensen, onder wie 7 i vrouwen, sinds 23 december vermist. De groep was op 20 december naar de 320 km van Cairo gelegen oase Baharia vertrokken, waar zij op 23 december had moeten aankomen. Os. Toornvliet (S) Met veel verbazing las ik in uw blad van de benoeming van ds. L. J. Boeyin- ga uit Rijswijk tot opvolger van ds. G. Toornvliet. Ik vind dit een rotstreek. De generale synode van de Gerefor meerde Kerken komt pas volgende zo mer bijeen, maar de particuliere syno de in Noordholland zette niet alleen ds. Toornvliet aan de kant, maar be noemde ook alvast een opvolger. Duizenden zullen het met mij eens zijn dat dit geen eenheid kweekt. Wat men in Noordholland wél kweekt is dat de Gereformeerde Kerken op nieuw een „opdonder" krijgen. Ik ben het met het ontslag van ds. Toornvliet niet eens en uit protest daartegen onttrek ik mij als lid van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Er volgen er meer, want deze kerk staat op dood spoor. Den Haag Joh. J. Schouten Ds. Toornvliet (7) De particuliere synode van de Ge- ref. Kerken in Noordholland heeft nu gemeend de kerken in deze provincie per brief te moeten waarschuwen te gen het optreden van ds. G. Toorn vliet. Hem wordt o.m. verweten, dat hij „bij al zijn kwaliteiten niet bleek te passen in het raam, waarin hij be noemd was". Hem wordt verweten, dat hij „telkens opnieuw opbotste te gen de verantwoordelijke instanties van het kerkverband, gedreven door een z.i. heilig moeten". Hem wordt verweten dat hij „zich niet gebonden acht aan de uitspraken van de kerke lijke instanties". Hoe durft die parti culiere synode! Wat verbééldt zij zich eigenlijk wel! Wat is een „verant woordelijke kerkelijke instantie" dan eigenlijk! Mag er in de kerk dan nog steeds helemaal geen plaats zijn voor het „om des gewetenswille"? Moeten dan door kerkmensen geconstrueerde re gels en ordeningen (die in het alge meen natuurlijk onmisbaar zijn) nog steeds prevaleren boven hetgeen een kerklid (al of niet in één der ambten) om Christus' wil eventueel in strijd met die regels meent te moeten doen? Heeft de kerk (in dit geval die van Noordholland) dan nog steeds niet ge leerd, dat er binnen haar muren ruim te moet zijn voor het individuele ge weten, voor de persoonlijke christe lijke vrijheid, waarover niemand oor delen mag? Hoeveel ellende zal de kerk met haar onevangelische opvattingen over het „van God gekregen gezag" (zie ook naar Rome!) nog toevoegen aan het verdriet dat zij miljoenen reeds heeft aangedaan? Schiedam G. H. de Winter Huurbelusting (6) De huurbelasting van minister Schut j schiet haar doel voorbij. Slechts enke-i len van de opgejaagde „doorstromers" zijn kapitaalkrachtig genoeg om eenl huis te kopen. Degenen die naar eenl duurdere huurwoning willen doorstro-! men komen al gauw tot de ontdekking dat de huren van de nieuwe woningen! zo hoog zijn dat ondanks de huurbelas ting verhuizen weinig zin heeft Er moeten huizen gebouwd worden waarvan de huren door mensen met lagere inkomens betaald kunnen wor den. Dat betekent: maatregelen tegen de abnormaal hoge winsten die in de woningbouw gemaakt zijn, door ze ex tra te belasten, en tegen speculaties in onroerend goed. Een „schutterige" huurbelasting verandert aan de be staande toestand niets. Capelle a/d IJssel K. Stadhouders Looneisen (S) De doorzichtige kritiek van de heer; H. Hofman op de vakbondsleiders! roept enkele vragen op: 1. weet hij niet dat de kosten van levensonderhoud in 1969 tenminste 3.5 pet. zullen stijgen en dat die last voor al op de mensen met lage en middel matige inkomens zal drukken? 2. beseft men wel voldoende, dat de hogere winsten die (gelukkig) in de meeste bedrijven gemaakt worden, niet alleen door de kapitaalverschaf fers zijn teweeggebracht, maar even zeer het resultaat zijn van grotere in spanning van leiding en medewerkers en dat de laatstgenoemden hierbij een onmisbare factor zijn? 3. realiseert men zich dat de wens van vooral het CNV om ter bevorde ring van de bezitsvorming onder de werknemers én van de investeringen een deel der hogere lonen in de vorm van obligaties of aandelen uit te beta len, door de meeste ondernemrs van de hand gewezen is uit angst voor kapitaalverschuiving naar de werkne mers? HJnsaterswoude J. van Dam jr. UTRECHT B. en W. van Utrecht bepleiten instelling van een Raai! voor jeugd en jongeren. Deze moet zonder Inmenging van de plaatselijke overheid activiteiten voorbereiden en sociolo gisch onderzoek verrichten. De raad zou zich niet met het uit voerend werk moeten bezighouden. Het particulier initiatief zal een kans knj- Ïen zoveel mogelijk alles zelf te doer., ie taak van de overheid is primair die van verstrekster van subsidies. Een discussienota is aan zes advise rende lichamen toegezonden. Als reac ties hierop binnen zijn zal een nota aan de gemeenteraad worden voorge legd. Ds. H. van der Linde (66) overleden (Van onze kerkredactie) HEERENVEEN De hervormde emeritus-predikant ds. H. van der Linde is op 66-jarige leeftijd overle den. De dag voor kerst werd zijn lichaam gecremeerd. Ds. Van der Linde is enkele jaren in Rotterdam evangelist geweest. In 1949 werd hij beroepbaar gesteld en bevestigd te Hoornsterzwaag-Jubbega-Schurega. Daar stond hij tot hij in 1967 met emeritaat ging. Oorspronkelijk had ds. Van der Linde in de zending willen gaan. Na een opleiding tot godsdienstonderwij zer en hulpprediker voor de Indische Kerk werd hij echter voor de tropen lichamelijk afgekeurd. Lang werkte hij in het Duitse Schöningsdorf onder Nederlandse veenarbeiders. In 1934 werd hij voor ganger van de evangelisatiepost Bar- ger-Oosterveen. Later werd hij evan gelist voor de hervormde stadszending in Rotterdam-Zuid. In de oorlog werkte hij vooral in Katendrecht. Ruim drieduizend mensen kwamen naar de kerstnacht dienst in de Rotterdamse Laurenskerk, waaraan voor gangers uit verschillende, kerken een oecumenisch en internatio naal karakter gaven. Van links naar rechts naast de ouderling van dienst de Russisch-orthodoxe bisschop Dionysius, zijn assistent, de gereformeerde studenten- predikant H. Steendam, de rooms-katholieke pater J. v. d. Breker en de Noorse lutheraan H. J. Stevensen. Op de kansel ds. W. R. van der Zee. hervormd. (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Israëlische militaire autoriteiten hebben grond van de Lutherse Wereld federatie op de Olijfberg in beslag genomen en zijn bezig daar een militair hoofdkwartier te ves tigen. Het is de eerste keer sinds Israël de heilige plaatsen in Palestina bezette, dat er een conflict is uitgebroken tussen de Israëlische regering en een godsdienstige organisatie. Uit de weinige informatie, die men tot nu toe in Genève heeft ontvan gen, blijkt, dat er zelfs geschoten is. Secretaris-generaal idr. André Appel verlangt volledige opheldering. Dit ziekenhuis, het grootste van het Na bije Oosten, wordt beheerd door de Lutherse Wereldfederatie. Volgens betrouwbare bronnen in Jeruzalem wil Israël op het terrein van het ziekenhuis een nieuw hoofd kwartier bouwen voor het militair bewind over voormalig Jordaans Je ruzalem. Het gebouw, waar deze dienst nu zetelt (een voormalig Jordaans rege ringsgebouw), zou dan betrokken worden door het ministerie van justi tie. Deze verhuizing maakt deel uit van het Israëlisch streven, om rege ringskantoren naar het op Jordanië veroverde deel van de stad te verhui zen, om dit zo in Israël te integreren. Op een dag verschenen Israëlische arbeiders op het terrein voor het zie kenhuis. Zij begonnen in de grond te boren, blijkbaar om bodemproeven te nemen. Stafleden van het ziekenhuis eisten, dat zij daarmee ophielden. In derdaad verdwenen de arbeiders. De volgende dag kwamen zij terug, vergezeld van een gewapend militair escorte. Later zeiden de Israëliërs, dat de militairen toevallig voorbij kwamen. Schoten Er volgiJe een heftige discussie, waarbij de Israëliërs weigerden het ziekenhuisterrem te verlaten. Ook protesteerden zij, toen een Ameri kaans staflid foto's maakte. Op dat moment loste een Israëliër drie waarschuwingsschoten. Daarop gaven de ziekenhuismensen hun verzet op. UTRECHT Het maandblad „De Protestant en De Weg" zal met in gang van het nieuwe jaar uitkomen onder de nieuwe naam „Re kenschap". De protestant is een uitgave van de Evangelische Maatschappij en de Ne derlandse Gustaaf Adolf Vereniging. De Weg wordt uitgegeven onder auspiciën van deputaten Reforma- tie-Romè van de generale synode van de Gereformeerde Kerken. Beide bla den verschijnen al enige tijd gecom bineerd. De ondertitel van „Rekenschap" zal luiden „Protestants maandblad ter bevordering van het gesprek Refor matieRome". In het laatste nummer van „De Protestant en De Weg" schrijft ds. A. T. Besselaar ter toelichting op de nieuwe naam: „Wij willen met dit blad bezig zijn als hoop-volle christe nen. die veel verwachten voor de we reld en voor de kerk en die van dezë verwachting aan elkaar rekenschap willen geven." EMMEN Op ruim zeventigjarige leeftijd is zondag overleden ds. H. Bot ma. emeritus predikant van de gere formeerde kerk van Emmer-Erfschei- derveen. Vandaag is de overledene be graven op ..De Wolfsbergen" te Em- men. Ds. Botma is pas theologie gaan stu deren nadat hij eerst op de boerderij van zijn vader had gewerkt en in liet zakenleven. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit, waarna hij in 1933 predi kant van de gereformeerde kerk van Wilsum werd. In 1946 vertrok Hij naar Emmer-Erfscheiderveen, waar hij stond tot hij in 1956 met emeritaat ging. Ds. Botma is in het diaconessenhuis te Em- men overleden. Het Augusta-Victoria-ziekenhuis j werd in 1911 op de Olijfberg ge bouwd op initiatief van de Duitse keizer Wilhelm II. Het was oorspron kelijk voor pelgrims bedoeld. Het is het grootste ziekenhuis in het Nabije Oosten en heeft een mo derne inrichting en talrijke specia listische afdelingen. Verleden jaar VLUCHTEN HERVAT LAGOS/OEMOEAHIA De voedselvluchten van het Rode Kruis naar de hongerende bevol king van Biafra zijn hervat. Eerste Kerstdag gaf de regering van Equatoriaal Afrika weer toestemming voor de vluchten, die twee dagen daarvoor waren afgelast. De federale regering van Nigeria heeft het bestand van acht dagen, dat de Biafraanse leider Oejoekwoe had aangekondigd, genegeerd. Er is tij dens de Kerstdagen hevig gevochten. Ook de bombardementen op burger doelen in Biafra gaan door. Het Rode Kruis heeft bij de Nige- riaanse regering een protest tegen deze bombardementen ingediend. De Nigerianen zouden met opzet kerken, ziekenhuizen en markten bombarde ren. Ook is geprotesteerd tegen het charteren van enkele Rode Kruisvliegtuigen door de Nigeriaanse kolonel Adekoenle. Deze vervoert momenteel wapens met de toestellen. Terwijl de oorlog in Biafra voort duurt, neemt de onrust in Nigeria toe. De laatste dagen zijn al meer dan 35 Nigeriaanse burgers bij botsingen met het federale leger ge dood. In veel steden heerst een uit gaansverbod. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit de opbrengst van de dit jaar gehouden Uniecollecte (van de nieuwe Unie „School en Evangelie") zijn opnieuw twee uit keringen gedaan en wel aan het blin deninstituut Bartimeüs te Zeist en het christelijk internaat voor schippers kinderen te Rotterdam. Bartimeüs ontving ƒ42.000. waar van ƒ30.000 bestemd is voor de aan- schaf van een instructie-apparaat voor de opleiding van blinden tot telefo nist cn 12.000 voor de aankoop van een teletype-apparaat, noodzakelijk j om nieuwe beroepsmogelijkheden te 1 scheppen voor visueel gehandicapten. Het christelijk internaat voor schip perskinderen in Rotterdam ontving 40.000 voor de aankoop van een vier de pand, waarin aan ca. 50 leerlingen onderdak kan worden geboden. Hier aan bestaat dringend behoefte, omdat de drie panden, waarover het inter naat thans beschikt, de toeloop van leerlingen bij lange na niet kunnen opvangen. ■ft De episcopaalse bisschop van Co lorado (VS), Joseph A Minnis (64) is door een kerkelijk gerechtshof uit zijn ambt ontheven, omdat hij meer dere malen preekte onder invloed. werd het tijdens de oorlog zwaar beschadigd. Omdat er voorheen enige tijd Jor daanse troepen op dit terrein gele gerd waren, meent Israël gerechtigd te zijn, nu ook van het terrein ge bruik te mogen maken. Oorlogsbuit De correspondent van het Londen- se blad „Daily Telegraph" meldt uit Jeruzalem dat de Israëlis het stuk grond beschouwen als oorlogsbuit. Ze zeggen te beschikken over opnamen uit een vliegtuig 'die aantonen dat Jordaanse troepen het stuk grond ge bruikt hebben om er versterkingen op aan te leggen. Bovendien beweren zij dat Jor daanse troepen op Israëlis geschoten zouden hebben vanuit de toren van het ziekenhuis. Daarom was 'het tij dens de zesdaagse veldtocht bescho ten door de Israëlische troepen. Het ziekenhuis werd daarbij zwaar be schadigd. De Israëlis willen op de Olijfberg een militair hoofdkwartier vestigei Ze zijn inmiddels reeds begonnen m de bouw van geprefabriceerde hu zen op de grond van de Luther Wereldfederatie. De LWF spreekt de Israëlische bi schuldigingen fel tegen. Volgei haar vertegenwoordiger Donald Scott lag het ziekenhuis voor jongste oorlog in de gedemilitaii seerde zone. De Jordaanse polit heeft slechts gebruik gemaakt vs een oude Britse kazerne in de buui Er is geen sprake van, zegt hij, d op <leze grond of in dit ziekenhu troepen gelegerd zijn geweest. u<KTHO iihfbl.. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Grosheide sou SBO-brief wel doorgeven Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG De staatsse cretaris van Onderwijs zou als leider van een school de brief van de Scholieren Belangen Or ganisatie over het oprichtings congres van de SBO wel hebben doorgegeven aan de leerlingen vereniging. Dit heeft mr. Grosheide meege deeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden van der Lek (pac.soc) en Dijkstra (D'66). De Ka merleden vroegen de staatssecretaris of hij kennis had genomen van be richten dat brieven van de SBO door rectoren en directeuren zouden zijn geopend en in verschillende gevallen niet aan vertegenwoordigers van de leerlingenvereni gingen doorgegeven. Grosheide zegt dat in minstens één geval de schoolleiding een als geo pend drukwerk toegezonden uitnodi ging, waarvoor de school als posta dres was gebruikt, niet heeft doorge- I geven. Het totaal aantal scholen waarbij zich hetzelfde heeft voorge daan, is de staatssecretaris niet be- kend. Verplichting Voor de schoolleiding bestaat er in het algemeen geen juridische ver plichting poststukken waarvoor de school als postadres is gebezigd, door te geven aan de persoon of instantie tot wie het stuk is gericht. Zo'n ver plichting kan er wel zijn als de schoolleiding zich hiervoor contractu eel met de afzender of de geadres seerde heeft verbonden. Aan de andere kant is denkbaar dat de schoolleiding zich jegens de ouders van de leerlingen heeft ver bonden bepaalde poststukken niet door te geven of pas door te geven na opening. Het is dus aan de schoolleiding te In Bethlehem droeg de rooms- katholieke patriarch van Jeru zalem, Alberto Gori, de nachtmis op in de Catharinakerk. Hij leidt hier de processie naar de geboortegrot. JOODSE SCHRIJVER (Van onze Haagse redactie) VOORBURG In de Kerstnacht is op 64-jarige leeftijd in St. Antho- niushoeve, waar hy onlangs een ope ratie had ondergaan, de joodse schrij ver Maurits Wertheim overleden. Wertheim, die behoorde tot de beste beschrijvers van het joodse leven in Nederland van voor de Tweede- Wereldoorlog, debuteerde met zijn roman Isaac de Fuentes, gevolgd door Vorst in ballingschap, waarin hij het leven van de joodse gemeenschap van ruim honderd jaar geleden in Rotter dam beschreef. Zijn laatste werk is getiteld: Er is geen gisteren, er is geen morgen. Zijn stoffelijk overschot is vanmorgen op de joodse begraaf plaats in Wassenaar ter aarde besteld. Het weer in Europa beoordelen of zij een bepaald stuk r dan niet aan de geadresseerde dooie: geeft. (k Op de vraag of, ongeacht de formu, le bevoegdheid, het niet doorgevt van de convocatie voor het SBO-coi® gres niet ongewenst moet worden gri acht, antwoordt Grosheide: „Onds i getekende zou verondersteld hij als schoolleider het onderhavi drukwerk temidden van de grote st*v pel drukweriken die hij dan ieda j dag op zijn bureau zou hebben aai) getroffen, had opgemerkt het air' de leerlingenvereniging hebben door1 gegeven". e i', AMSTERDAM Mevrouw A. Brq se-Sleeking (44) is na uit een ZuiL. afrikaanse gevangenis te zijn orL slagen in Nederland aangekomif.. Het was voor haar onmogelijk langer in Zuid-Afrika te leven, or^n dat zij vrij haar mening will geven over de apartheidspolitie^ Volgens haar geloofsovertuiging (£a is lid van de methodistenkerfid predikte zij ongehoorzaamheid ajai de wetten die blanken bevoorreclei ten boven negers. B Op 12 december 1967 schilderde j een manifest op de muur van Hit stadhuis van Johannesburg, waai' zij opriep tot strijd tegen de apa heid. Er gebeurde niets; pas nai zij hetzelfde manifest op de muf van het station had aangebraden werd ze gearresteerd door I spoorwegpolitie. Of- Ze werd in een proces veroordeq tot een half jaar cel „wegens verkeersovertreding", en kreeg voorwaardelijke straf van een j als ze de wet op de onderdrukkii' van het communisme zou ovq treden, zou ze dat jaar moeten ui zitten. W Tegen het einde van de zes maand|e( rciee is ei -g e(n! met als inhoud dat ze verbann^ zou worden. De Zuidafrikaan) autoriteiten verwachtten van hal j als antwoord te krijgen dat ze blf ven wilde, en geen moeilijkhedj|e meer zou veroorzaken. Maar mr vrouw Brusse verlangde het recPe' van vrije meningsuiting en dat gaite niet in Zuid-Afrika. Begin decerr" ber vertrok ze naar Nederland. Has man en een van haar twee kindr deren komen half februari naar c" land. «eer mtn.temp. neer gisteren slag Kopenhagen sneeuw 0 0.4 Londen zw. bew. -3 0 Amsterdam sneeuwbui -2 4 Brusse] sneeuwbui -2 9 Luxemburg 2 Pa rils vrijwel onbew. -1 0.3 Nice zw. bew. 4 0 Frankfort zw. bew. -4 1 München sneeuw -5 2 Zürich sneeuwbui -3 0.5 Genève -3 0 Locarno 1. bew. 0 Wenen h. bew. 0.1 tnnsbrucK zw. bew. -5 2 Rome h. bew. 3 I Madrid zw. bew. 3 Majorca zw. bew. 9 0 n c|ü end FLORENCE Dinsdag zouden (a. kerkelijke autoriteiten van Florend de "parochiekerk in de wijk Isolott^- waar Don Mazzi als pastoor is afge zet. overnemen. Dit is echter uiL gesteld omdat de ontslagen priest#E niet is verschenen voor de officiër overdracht. Don Mazzi heeft meegedeeld, d hij -daar niet officieel voor is uitgeni V digd'. In de kerk is geen mis opgedrage^Ha om incidenten te voorkomen. De na. rochianen van Don Mazzi hielden wf een gebedsbijeenkomst bij de kerl

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2