SPANNENDE APOLLO - LANDING! JAMIN Familie van Carel Hugo uitgewezen Commentaren Noodtoestand York door olietekort Aardse dampkring in met 40.000 km Sprong op maan mogelijk in juni Deskundigen versteld over perfect verloop Het Kwartet (Sta) bitterkoekjes Man gedood bij vechtpartij Stad in winterslaap Nieuwe Lekke Cowamt Vrijdag 27 december 1968-49ste jaargang 0 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Met een volmaakte precisie heeft Apolio-8 vandaag het restant van de bijna 400.000 km lange thuisreis afge legd. Laatste kritieke moment was het binnendringen van de dampkring, wat vanmiddag met spanning tegemoet werd gezien. Het vliegdekscliip Yorktown vaart in positie KAAP KENNEDY - Met een precisie, die zelfs deskundigen ver steld deed staan, is de Apollo-8 in de vroege uren van Eerste Kerstdag in zijn aardkoers terecht gekomen. Zó nauwkeurig was de baan, dat twee van de in het programma opgenomen koerscorrecties overbodig waren. Houston verklaarde vanmorgen, dat - als de vlucht zo precies bleef verlopen - de cabine niet verder dan 15 km van de geplande lan dingsplaats (tussen Hawaii en Samoa in de Stille Oceaan) zou terecht komen. Deze landing zou vanmiddag om negen minuten voor vijf moe ten worden uitgevoerd. Inzicht hebben is meer waard dan een sterke arm. EURIPIDES m urr itfftÉÉt wwmmmkm DE BILT Een uitloper van een hogedrukgebied, waarvan de kern zich boven Groenland bevindt, strekt zich over IJs land naar het zuiden uit, even ten westen van de Britse eilan den. Op de oostflank hiervan staat een noordelijke luchtstro ming, waarmee koude lucht uit de Poolstreken naar onze om geving wordt gevoerd: In deze lucht vormen zich boven het re latief warme Noordzeewater ge makkelijk sneeuw- en hagel buien, zodat vooral de kustpro vincies hierdoor beïnvloed wor den. In deze noordelijke stroming bewegen storingen zich naar het zuiden. Een van deze storingen verplaatst zich het komende et maal van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land. DE BILT Nu en dan sneeuw- II buien. Vannacht overwegend lich te vorst, morgen overdag tempe raturen om het vriespunt. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe krachtige tot harde wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Vooruitzichten voor zondag: Zon: minder dan 30 procent; min. temp.: 2 tot (Tgraden be neden normaal; max. temp. 3 tot 8 graden be neden normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 27 december: zon op 08.48, onder 16.34: maan op 12.37 onder 01.18. 3 januari volle maan. Het binnendringen van de aardse dampkring zou nog het laatste grote probleem zijn van deze succesvolle maanreis. Dit zou namelijk moeten gebeuren onder een zeer kleine, nauw keurig berekende, hoek tussen de 5.4 en de 7.4 graden. Zou de Apollo, die op dat moment een snelheid heeft van 40.000 km per uur, te steil in de atmosfeer komen, dan zou zij verbranden. Zou de hoek te klein zijn, dan zou de cabine als een steentje over het water langs de dampkring keilen en een veilige terugkeer van de astronauten onmogelijk maken. Zij zullen dan namelijk te weinig zuurstof en brand stof over hebben om nog een ronde om de aarde te maken. Dit omdat vlak voor het binnendringen van de dampkring de zgn. dienstcabine met zuurstof- en brandstofvoorraden en de hoofdmotor zou moeten worden afgeworpen. Alles wat er dan nog van het oorspronkelijke ruimteschip „In de bios was het ook al zo: twee vrouwen zaten cr steeds doorheen te praten." overblijft, is de kegelvormige cabine, 3,3 meter hoog en 3,9 meter in door snee, waarin de astronauten liggen. De bij het binnendringen van de atmosfeer voorkomende wrijvings- temperaturen lopen op tot 3300 graden. Houston zei vanmiddag vertrouwen te hebben, dat ook deze laatste kri tieke manoeuvre vlekkeloos zou ver lopen. Vanmorgen bleek namelijk nog, dat de Apollo precies op de slechts 23 km brede landingscorridor aan koerste. Het maanschip zou de damp kring binnenkomen op 121 km ten noorden van de Marshall-eilanden in de Grote Oceaan. Veertien minuten later zou de Apollo dan in het water terechtkomen, nadat de snelheid door middel van remparachutes was ver minderd tot 35 km per uur. Deskundigen noemden het experi ment vandaag een volledig succes. Het hele programma is volgens plan afgewerkt en er hebben zich geen problemen van formaat voorgedaan. Nadat Borman, Lovell en Anders dinsdagmorgen hun ruimteschip vlek keloos in een baan om de maan had den gebracht (een elliptische baan, die vier uur later in een cirkelvor mige werd omgezet), slaagden zij er gisterochtend vroeg in deze baan even perfect te verlaten door de hoofd motor 3 minuten en 26 seconden in werking te stellen. Voor vervolg zie pag. 9 morgen voordeel 250 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk Een historische opname, gemaakt tijdens de tweede omloop van de Apollo 8 om de maan met een in de hand gehouden televisiecamera door een van de vensters van de ruimtecabine: duidelijk is een deel van het maanoppervlak te onderscheiden, zodat hel niet moeilijk zal vallen geschikte landingsbanen te localiseren. Deze foto (zie boven) werd door het ruimtestation Robledo de Chavelu bij Madrid geregistreerd en via de tv uitgezonden. Ook in Houston, VS, wordt de maanvlucht zorgvuldig gecoördineerd. Op de foto onder het grote televisiescherm van het ruimtevaartcontrole- centrum met de aarde gezien vanuit de ruimtecabine op een afstand van 300.000 km. Prinses Irene en man naar Soestdijk? MADRID De Spaanse regering heeft gistermiddag de vader van prins Carel Hugo, prins Xavier van Bour bon Parma, gelast binnen 24 uur Spanje te verlaten. Prins Xavier kreeg het uitwyzingsbevel toen hij zich in hel huis van prins Carel Hugo en prinses Irene in Madrid bevond. Ook de echtgenote van prins Xavier en hun twee dochters moeten het land verlaten, zo zeiden carlisten. Prinses Irene is gisteren naar Parijs gevlogen, waar inmiddels haar man ook was. De Prinses heeft geen uit wijzingsbevel gekregen. Dinsdag avond woonde zij in de kerk van Franclscus Xaverius in Madrid de nachtmis bij. De twee zusters van prins Carel Hugo vergezelden haar. Jonge carlisten bewaakten de kerk ingang. Toen prinses Irene gisteren naar Parijs vertrok, namen ongeveer j honderd carlisten uit Madrid afscheid van haar op het vliegveld. Zoals be- kend is prins Carel Hugo de leider van de carlisten. Hij werd vorige week vrijdag Spanje uitgezet. Een woordvoerder van de familie De Bourbon Parma zei gisteren dat het paar vandaag naar Soestdyk zou reizen. Prinses Irene en prins Carel i Hugo zouden mogelijk morgen by-de doop van prins Johan Friso in Utrecht aanwezig zijn. WEERT Bij een vechtpartij in een café te Weert is gisteravond omstreeks elf uur de 37-jarige woon wagenbewoner J. Lutjens uit Weert met een mes in de hartstreek gesto ken en als gevolg daarvan vrijwel onmiddellijk overleden. De vermoe delijke dader, omtrent wie de politie noc geen nadere mededelingen kon doen, is aangehouden. Het zou een Weertenaar zijn. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinde ren. Ruimtevaarders COMS kan ook voor ons mensen de afstand ertoe leiden dat we ons zelf beter gaan zien. Zelden is dat zo het geval geweest als bij de verre blik die wfl, dankzü de ruimtevaart, in deze dagen op onze eigen planeet hebben kunnen wer pen. \vy noemen hén de ruimtevaarders, die mannen die daar in het schier peilloze heelal voortsuisden in hun kleine cabine. Maar wie die beel den zag van de aarde als een ronde bal hangend in de oneindigheid, die besefte plotseling helderder dan ooit. hoezeer wy allen ruimtevaarders ^yn wervelende, zoekende, kra kelende ruimtevaarders op een af geronde planeet. Een prestatie als waarvan wü in deze dagen getuigen zyn geweest is wel in staat dunk by te brengen in het menselykc kunnen. \\y simpele zielen vervallen trouwens van de ene verbazing in de andere. Iets meer dan elf jaren scheiden ons van de eerste prille lancering, die opmerkeiykc Russische prestatie. Ook was het een Rus die, enkele jaren later, een maal om de aarde reisde. En nu. eind 1968, historische dagen metterdaad, wordt er reeds een twaalftal keren om de maan ge cirkeld en wachten we, niet zonder ongeduld, het naderende ogenblik af waarop de mens een eerste stap op dat hemellichaam zetten zal. Dunk van het mensciyk kunnen. Wat eens „science fiction" was. is al wer kelijkheid geworden. En toch was in dat alles juist dit het treffende gebeuren, waarin de mens op zyn bescheiden plaats werd gezet, toen nameiyk, by het naderen van de maannacht, de drie verre mannen die ons zo vertrouwde ver zen lazen uit het eerste Genesis- hoofdstuk. het verhaal van de schep ping. Hel mensciyke kunnen moge on voorstelbaar zpn. wie moest toen □iet denken aan het woord van de machtige Schepper tot de nietige Job die wy altyd zullen blyven: Waar waart gy toen Ik de aarde grondde? Geef het te kennen indien gy kloek van verstand zyi. Taxi tegen tankauto: zeven Belgen gedood BRUSSEL Dinsdagmorgen is in Brussel een taxi uit Antwerpen met acht inzittenden in botsing geweest met een tankauto uit Luxemburg. De chauffeur van de taxi was op slag dood evenals zijn passagiers: een echtpaar uit Gent en hun vier kinde ren van onderscheidenlijk 21, 16, 8 en 7 jaar. Een vijfde kind van 11 is ernstig gewond. KAAP KENNEDY In het landingsgebied voor de Apollo in de Stille Oceaan werd van middag goed weer verwacht. Volgens de commandant van het vliegdekschip Yorktown, dat de astronauten moet binnenhalen, zijn de golven nauwelijks een meter hoog. De leider van de berging, de NASA-man John Stonesifer, schat, dat het ruimtevaartuig hoogstens 10 km van het vliegdekschip zal neer komen. „Ais het met de bewolking een beetje meezit, zullen we zelfs kunnen zien, dat het ruimteschip de atmosfeer ingaat, door het opgloeien in de intense wrijvingshitte". De ber- gingsploeg is van plan de Apollo-8 op drijvers het daglicht te laten af wachten. In Houston heeft men al meege deeld, dat alle doelen van de maan vlucht zijn verwerkelijkt en de weg is geëffend voor een landing op de maan over vijf of zes maanden. Wanneer precies deze landing zal volgen, wordt bepaald tijdens de voor 20 februari vastgestelde vlucht van de Apollo-9 onder commando van James A. MoDivitt. Tijdens deze vlucht om de aarde zal namelijk de maantaxi worden beproefd, waar mee in de toekomst twee astronauten vaste voet op de maan zullen zetten. Als di experiment slaagt, zullen de Amerikanen eventueel met de Apol- io-10 ai in staat zijn een maanlanding uit te voeren. Zij zullen dit echter niet doen om dat tijdens deze vlucht eerst de maan taxi (Lunar Excursion Module) bo ven het maanoppervlak moet wor den getest. Het voertuigje zal de maan tot op 16 km naderen en dan weer terugkeren naar de Apollo. Apollo-11 za dan in juni of juli de eerste echte sprong op de maan kun nen verwerkelijken. Discount verkoop van Perzische Tapijten MijHders woninginr»v Lisse ZIE ONS ADVERTENTIE IN HET BLAD VAN DINSDAG 17 DECEMBER Stad vi winterslaap gevangen: lankmoedig laten de auto's de dwarrelende sneeuic over zich heen gaan en even gelaten ondergaan de (schaarse) boom pjes hetzelfde lot. Het resultaat is een stadsgezicht, dat wel iets wegheeft van vrede en stilte. Misschien moeten we al die auto's wegdenken en er gepar keerde arresleden of zo van maken, maar dat is nu eenmaal niet mogelijk in deze moderne kersttijd Zo vlak na de drukte van de kerstdagen krijgt u van ons op deze plaats vandaag eens niet het verzoek om op uw wijze deel te nemen aan onze actie voor méér abonnees. 'Wij zijn overigens wel blij met de resultaten, die u tot dusverre voor ons bereikte. Dit kunnen we zeggen: er zit nog steeds groet in uw krant. En wij hopen, dat u daarvan nog lang zult mee-profiteren. NEW YORK Burgemeester Lindsay van New York heeft de noodtoestand afgekondigd. Ruim 200.000 inwoners van de stad hebben de kerstdagen in onver warmde huizen moeten door brengen, omdat de aardolieleve ranciers het vlak voor de kerst dagen hebben laten afweten. Het aantal ernstig zieken in de stad is zeer groot. Door de nood- tóestand af te kondigen, kan het gemeentebestuur de aardoliemaat- schappyen dwingen bepaalde delen van de stad voorrang te verlenen bij de levering van olie. Tot degenen die in onverwarmde woningen zitten. behoren ruim 10.000 ernstig zieken. De stagnatie in de levering van aardolie is een gevolg van een kon- flikt tussen de maatschappijen en de werknemers. De werkgevers heb ben vóór kerstmis geweigerd hun personeel overwerkgeld te betalen om een achterstand in de aflevering in te lopen. Deze achterstand was ontstaan door een staking. Meer dan 700 flatgebouwen zijn nu tot ziekenhuis verklaard. Overigens kunnen de bewoners van Amerika's .oostkust in januari nog voor veel onaangename verras singen komen te staan. Er zijn na meiyk aanwijzingen, dat 60.000 ar beiders in de aardolie-industrie op oudejaarsavond het werk zullen neerleggen. Op wat langere termyn zou dat een gevaar kunnen zyn voor de af levering van aardolie. Werkgevers en werknemers kunnen het niet eens worden over een nieuwe ar beidsovereenkomst. ISTANBOEL Drie patrouille vaartuigen van de Russische marine zijn gisteren door Bosporus naar de Middellandse Zee gevaren. Sedert be gin december voegden zich negen Russische oorlogsschepen bij de Mid dellandse Zeevloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1